BINNENLAND. KOLONIËN. iivan vertegenwoordigers van alle partijen {overeenstemming is verkregen,^ is in de [tweede lezing aangenomen met 329 tegen 40 stemmen. Londen, 23 Mei. (R.) De munitie minister maakt bekend, dat het oorlogskabi net, met het oog op Amerika's deelneming aan den oorlog, bepaald heelt, dat het niet langer noodig is voort te gaan met de op richting van de groote fabriek van ontplof bare stoffen, die thans bij Bristol in aan bouw is. Er is bevel gegeven het werk daar te staken. Dit is van beteekenis als een aan wijzing van het vertrouwen der regeering in de instandhouding der scheepvaart-verbin dingen. N e w-7 o r k, 2 3 M e i. (R.) De Canadian Pacific spoorwegmaatschappij heeft voor «en millioen dollars ingeschreven op de oorlogsleening van de Vereenigde Staten. .Washington, 2 4 Mei. (RStaats secretaris Lansing heeft bekend gemaakt, dat geen paspoorten zullen worden uitge reikt aan personen, die de socialistische vre desconferentie wenschen bij te wonen. Christianie, 23 Mei. (WD.) Öiij- kens een telegram van Morgenbladet uit Manchester doet zich daar de katoen- schaarschte zeer voelen. Verspreide Berlohten. Weenen, 2 3 M e i. (Corr.-bur.) H.H. M.M. zijn heden morgen met den Ooster- 6poorweg vertrokken naar Gyangyies, wel ke stad door een brand zwaar is getroffen. Budapest, 24 Mei. (W. B.) Door een officieel onderzoek is gebleken, dat bij den brand in Gyöngyos van de 2900 hui zen meer dan 1200 volledig zijn afgebrand. De schade zal meer dan 30 millioen kronen bedragen. Het aantal slachtoffers aan doo- den bedraagt 14. Oost-In dffi Indisch nieuws. Blijkens een telegram van het Ned.- Ind. Pers-Agentschap is te Djokja overleden Pangeran Noto Wirodjo, hoofd van de Pan- koealanden-familie. De overledene, die den leeftijd van 60 jaren bereikte, was vader van vijf zonen, die thans in Nederland studeeren, onder hen de dichter Raden Mar Noto Soe- roto. Kameroverzicht. Tweede Kamer. In de zitting van Woensdag werd voortge zet het debat over de Interpellatie-Marchant •betreffende de tijdelijke voorziening in de crisis aan het departement van oorlog en- de oproeping van de landstormklasse 1908. De interpellant acht zoowel politiek als technisch het antwoord der regeering be denkelijk en onbevredigend. Minister Ram- bonnet heeft aan de Landstormwet uitvoe ring gegeven in strijdt met haar geest, door meer landstormers op te roepen dan voor aflossing noodig waren. Het politieke ant woord der regeering heeft spr. bevestigd In de opvatting, dat de regeering welbewust 'het conflict met de Kamer heeft bestendigd. De premier zweeg op 10 Mei, ofschoon hij wist dat hij het lot van 's sprekers motie in handen had. Minister Bosboom moest ech ter aan het experiment van de Kamer wor den onderworpen. En het kabinet heeft wel bewust herstel van het conflict met de Ka mer onmogelijk gemaakt en zich niet ge stoord aan de beteekenis van de motie, op 10 Mei aangenomen, dat, de Kamer zich niet door regeering wil laten opzijschuiven. Spr. bestrijdt de opvatting van den pre mier van de ministerieele verantwoordelijk heid. In normale tijden zou de Kamer ge noodzaakt zijn haar positie onder alle om standigheden te handhaven. De noodzake lijkheid der continuiteit van het regeerings- beleid tegenover het buitenland eischt ech ter een beperking tot protest. Bukken voor deze noodzakelijkheid is echter het eenige motief voor spr. en zijn politieke vrienden om geen uitspraak van de Kamer uit te lok ken. De heer N o 1 n s betoogt, dat de moties der Kamer niet de beteekenis hebben van wenschen welke moeten worden opgevolgd, en dat de heer Marchant niet mag spreken van een conflict tusschen het kabinet en de Kamer, doch alleen van een conflict tus schen hen die zijn opvatting deelen en het kabinet. De heer Schaper kan zich grootendeels aansluiten bij de rede van den heer Mar chant en is het zakelijk met dezen eens. Hij waarschuwt de regeering, dat de toekomsti ge neutrale periode niet supra-militaristisch mag zijn. De heer Duymaer van Twist be toogde, dat de oproeping der landstormklas se 1908 zonder bezwaar achterwege had kunnen blijven. Hij meent, dat de regeering luchthartig heeft gehandeld. De heer De Monté Verloren ver duidelijkt de motiveering zijner stem over de tweede motie-Marchant. Hij meent, dat toevoeging van nieuwe manschappen ge schiedt in zóó snel tempo, dat het legerbe stuur het niet kan verduwen. De heer Ter Laan (den Haag) bestrijdt uitvoerig de motieven van minister Rambon- het voor de oproeping van de landstorm klasse 1908. Z. i. zou de militielichting S918 veel vlugger kunnen worden opgeroe pen en zou een breuk met de Kamer alleen rijn te vermijden als de regeering de hoofd- massa der klasse 1908 zou willen thuis laten. Minister Cort van der Linden re pliceert. Hij betoogt opnieuw, dat ingrijpen zijnerzijds op 10 Mei misschien wel het mi nisterieel leven van den heer Bosboom zou he':ben verlengd, doch niet diens' gezag, Y< lk de minister zelf geschokt voelde, Z' ebben hersteld. Hij wijst er verder op dat een conflict alleen bestaat als de Kamer uitspraak heeft gedaan. Hij zou voor zich zelf den steun, aangeboden op de wijze als den heer Marchant zulks deed, niet begee- ren hij aanvaardt dien steun dan ook alleen omdat het in het belang van het land is dat de regeering haar taak blijft vervullen. Minister Rambonnet repliceert. De heer Marchant dupliceert. De heer Schaper repliceert, evenals de heer Nolens en Minister Rambonnet. Te 4 uur 15 worden de notulen gelezen en wordt de vergadering gesloten. Berichten. De Staatscourant van 23 Mei bevat o. a. de volgende Kon. besluiten: benoemd tot burgemeester van Nieuwen- hagcn J. W. M. Loyson; benoamd tot directeur en lccrnar ecner te I Appingadam te vestigen R. Li. B. S. met 5-jarigen cursus dr. J. W. Beekman, thans leeraar aan de R. H. B. S. te Groningen; op verzoek eervol ontslagen met dank voor de langdurige en goede diensten L. J. C. Vuijk, commissaris van politie te Rotterdam; op verzoek eervol ontslagen wegens vol brachte dienst de Oost-Indische ambtenaar J. de Vriend, laatstelijk lithograaf, burgerlijk ambtenaar aan een topografische inrichting te Weltevreden, thans hier te lande vertoe vend. De Koningin heeft de heer De Groot, die 4 jaar leider van het Leger des Heils in Nederl.-Indië is geweest en thans leider van het Leger des Heils in Japan is, ontvangen. Het onderhoud duurde ruim een uur. Prins Hendrik te Rotterdam. Nadat de Prins Dinsdag een bezoek had ge bracht aan den Hoek van Holland, waarna bij per boot naar Rotterdam was gekomen, om bij den burgemeester te dineeren, woon de Z. K. H. de voorstelling bij in den Groo- ten Schouwburg, waar drie blijspelen gege ven werden. Voorts werd door mevrouw Tar- taud voorgedragen „Die Wallfahrt nach Ke velaar" en daarna nog het „Lied van een koningsvrouwe". Zij kreeg een bloemen hulde. De Prins kwam te 9 uur en bleef tot het einde. Bij zijn komst was hij door het pu bliek staande ontvangen en met de volks liederen begroet. Gezantschap spost te Stock holm. Naar wij vernemen is bestemd om binnenkort te worden benoemd tot buitenge woon gezant en gevolmachtigd Minister van Nederland te Stockholm, ook voor de overige Scandinavische Rijken, jhr. dr. C. G. W. F. van Vredcnburgh, laatstelijk Nederlandsch gezant te Boecarest, doch die sedert eenigen tijd dien post verlaten heeft en werkzaam is te Berlijn, in verband met de opdracht aan het Neder- landsche gezantschap aldaar van de beharti ging der belangen van de Engelsche onder danen in Duitschland. De definitieve bezetting van den gezant- schapspost te Stockholm, welke nog vaceerde sedert de vorige gezant, mr. Graaf van Lim burg Stirum, tot Gouverneur-Generaal van Nederl. Indië werd benoemd, zal dus thans eerlang haar beslag krijgen. Tot heden wordt het gezantschap bij de Scandinavische Rijken zooals men zal welen, .tijdelijk beheerd door den gezantschapssecretaris jhr. mr. dr. W. H. de Beaufort, als tijdelijk zaakgelastigde. Burgemeesters in Limburg. Naar het „Zuiden" verneemt, zouden in Limburg niet minder dan twintig burge meesters ernstig er over nadenken, om hun ambt neer te leggen, omdat het ambt hun te zwaar wordt. liet vertrek van Hr. Ms. „Ze e- 1 a n d" naar Nederlandsch Indië, via Amerika, is thans, naar wij vernemen, vastgesteld op Donderdag 7 Juni, of zooveel later als noodig mocht blijken. Nederland en de oorlog. Onze scheepvaart. Te Amsterdam is aangekomen het stoom schip „Stella", van de Kon. Ned. Stoom boot-Mij., dat van Antofagasta en van Caleta Coloso kwam. De lading bestond uit 35,092 zakken nitraat, bestemd voor de Kunstmest- commissie. Het Nederlandsche stoomschip Wieldrecht is hedennacht van Amerika te IJmuiden binnengekomen met petroleum. Het stoom schip Mijdrecht, eveneens met petroleum, kan heden binnenkomen. Opvordering: van schepen. Naar wij vernemen heeft de Minister van Landbouw; Nijverheid en Handel krach tens de schepenvorderingswet telegrafisch een 22-tal schepen gerequireerd, om in bal last uit te varen ten einde via Halifax in de Vereenigde Staten graan voor de Regee ring te gaan halen. Deze schepen, welke te zamen ongeveer honderdduizend ton graan kunnen vervoeren zijn: de Clio, de Vesta en de Bacchus van de Koninklijke Stoomboot Maatschappij; de Soestdijk en de Zuiderdijk van de Holland- Amerika* Lijn; de Winterswijk van de firma Erhardt en Dekker te Rotterdam; de Java en de Borneo van de maatschappij Neder land; de Rijndijk van de firma Solleveld van de Meer en Van Hattem, te Rotterdam; de Texel van de maatschappij „Triton"; de Besoeki van de Rotterdamsche Lloyd; de Phecda, de Alkaïd, de Bellatrix en de Me- rak, van Nievelt, Goudriaan en Co., te Rot terdam; de Veerhaven, de Waalhaven en de IJsselhaven van gebr. van Uden te Rotter dam; de Bestum en de Leersum, van de Stoomvaart Maatschappij „Oostzee"; de La- lenberg van de Stoomvaart Maatschappij „Hillegersberg" en de Noordbrabant van de Stoomvaart Maatschappij Noordbrabant. Tot zin keu gebracht. Naar wij vernemen is door den kust- visscher Lfmuiden 360 gister te IJmuiden aangebracht de uit 4 personen bestaande bemanning van de tjalk „Voorwaarts" van Karlskrona naar Rotterdam welk vaartuig Zondag door een Duitsche duikboot tot zin ken is gebracht op 53 gr. N. B. en 4gr., 12 min. O. L. De Zeclan d-d i e n s t. De „Zeeland" van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland is gister naar Engeland kunnen vertrek ken lot het afhalen van passagiers. Met deze boot wordt jhr. mr. Snouck Hurgronje, die in Londen de besprekingen voerde betreffen de de hervatting onzer scheepvaart uit Enge land, uit Engeland terugverwacht. Brandstollen en gasbesparing. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft de volgende circulaire aan de Burgemeesters gezonden: Ik heb de eer het navolgende onder uwe aan dacht te brengen ug toestand van de kolenvoorzlenir.g van Ne derland blijft bij voortduring zeer moeilijk; de aanvoer van kolen uit het buitenland en de ko- ienproductie der Limburgschc mijnen zijn teza men niet in staat om in meer dan twee derden van de behoefte te voorzien. Wordt nu in aan merking genomen, dat aon verschillende indus trieën met het oog op het algemeen belang haar behoefte aan kolen ten volle dient te worden toegewezen, dan springt in het oog, dat de behoefte van de overige industrie en de be hoefte aan huisbrand zeer omvangrijk dienen te blijven beperkt. In verband hiermede moeten de gas- en de electriciteitsbedrijven gas cn elec- trischen stroom uitsluitend zoodanig distribu- eeren, dat de beperkte productie op de meest economische wijze wordt verbruikt. Dit kan al leen verkregen worden bij toepassing van de navolgende distributieregelen lo. aan gezinnen die op gas kunnen koken, moet de bij het betrachten van de grootste zui nigheid benoodigde hoeveelheid kookgas in ieder geval worden verstrekt, waardoor bereikt wordt, dat, zoo de weersgesteldheid het maar eenigszins toelaat, aan die gezinnen tot 1 Oc tober a.s. in het algemeen geen vaste brandstof fen ter beschikking behoeven te worden ge steld i 2o. het verbruik van gas voor verlichting dient tot het alleruiterste te worden beperkt, waarbij zoover dient te worden gegaan dat, waar en voorzoover zulks eenigszins mogelijk is, gedu rende de maanden Juni, Juli bijkans geheel en in de maanden Augustus cn September in sterke mate dit verbruik wordt stopgezet 3o. in het algemeen mag niemand, die verwor- mïngsgas pleegt te gebruiken, dit door verwar ming met vaste brandstoffen 'vervangen 4o. overal, wuar dit in verband' met het in voorraad zijn voor de noodige materialen mo gelijk is, wordt de gasverlichting omgezet in electrische verlichtingaan ieder, die en over gas- èn over electrische verlichting beschikt, dient uitsluitend gelegenheid te worden gege ven om van de electrische verlichting gebruik te maken 5o. overal, waar dit in verband met het in voorraad zijn van de noodige materialen mo gelijk is, moet de vaste brandstoffen en kracht- gas verbruikende industrie aangesloten worden aan het electrische net. Ten einde in de practijk een zoo goed mo gelijke doorvoering van bovenstaande regelen te verzekeren is het noodig 1o. dat de distributie van gas en van elec- trischen stroom in onderlingen samenhang en dus onder een centrale leiding plaats vindt 2o. dat voortdurend samenwerking en over leg plaats heeft met de Brondstoffencommissie ter plaatse, opdat èn aan hen die op gas koken, gedurende de zomermaanden geen vaste brand stof wordt verstrekt, èn de kleinindustrie, welke den benoodigden stroom von het electriciteits- bedrijf kan ontvangen, dit ook inderdaad ont vangt en daardoor geen vaste brandstol meer noodig heeft. De gasbedrijven, welke n>a toepassing van deze regelen met de rantsocneering op 65 niet uitkomen, motten hiervan, mits deugde lijk gemotiveerd, aan de Rijkskolendistributie medcdeeling doen, onder opgave van de sup- pletoire hoeveelheden, welke zij behoeven. De Rijkskolendistributie zal dan het noodige doen, om in een grooter kolenverbruik ten gevolge van een gemotiveerd hoogere gasafgifte te voor zien. Hetzelfde geldt omtrent de electriciteitsbe drijven, welke, in verbond met de uitbreiding van hun debiet, meer kolen mochten noodig hebben. U gelieve te bevorderen, dat zoowel door de gas- als door de electriciteitsbedrijven overeen komstig het bovenstaande wordt gehandeld, terwij! ik u ten slotte verzoek zoowel van de getroffen regelingen medcdeeling te doen aan de Rijkskolendistributie als U voor eventueel gewenschle nadere inlichtingen rechtstreeks tot de Rijkskolendistributie te wenden. Nederlandsche reeders naar Duitschland. De deputatie der Vlaardingsche reeders, bestaande uit de heeren L. v. Gelderen, A. Hoogendijk en F. IJzerman, waaraan toe gevoegd is de heer K. Haasnoot, uit Katwijk, is Dinsdagmorgen naar Berlijn afgereisd, ter behartiging der visscherijbelangen. Artikelen uit de Vereenigde Staten. Naar de Uitvoerende Commissie van de N. O. T. mededeelt, kunnen de navol gende artikelen voortaan weder recht streeks uit de Vereenigde Staten naar ons land worden verscheept via Halifax (dus zonder deze over Engeland behoeven te gaan): blik, blikken bussen, babbits-metaal, antimonium (erts, regulus en zuiver metaal,) asbest. Wol vord ering. Het Algemeen Hoofdkwartier brengt het volgende ter kennis van belanghebben den. Uit ingekomen berichten bij de Wolcom missie is gebleken, dat sommige houders van slechts enkele schapen in de meening verkeeren, dat door hen de wol van een of twee schapen mag worden behouden voor eigen gebruik en dat zii die wol daartoe ter bewerking mogen geven aan fabrikanten. Ten einde misverstand en eventueele overtreding van de wet in deze te voorko men, wordt, zoowel aan fabrikanten als aan schapenhouders bij deze medegedeeld, dat het achterhouden van de gevorderde wol voor gemeld doel verboden is. Smokkelende onder-officiercn. Te Nieuwerschans zijn 3 onder-officie ren aangehouden en onder sterk geleide naar Assen overgebracht. Zij worden verdacht zich met smokkelpraktijken te hebben bezig ge houden. De Ziekenfondsquaestie. Te Hengelo is besloten tot oprichting van een Algemeen Ziekenfonds, waarbij de bestaan de ziekenfondsen zich zullen kunnen aan sluiten. Het zal uitsluitend dienen voor de verstrekking van geneeskundige hulp aan de verzekerden, terwijl getracht zal worden die zoo ruim mogelijk te geven. Het fonds zal worden bestuurd door de verzekerden, de geneeskundigen en de apothekers. Hel in?. De 5e bmpr »■>- Amsterdam veroordeelde W. F. v. d. Kamp in zake heling van gestolen voorwerpen, af komstig uit Utrecht (en wel van den inbraak bij de firma Mandersloot) tot 2 jaren gevan genisstraf. met elf maanden mindering wegens prefentief. De élsch was 3 jaar met aftrek van 9 maanden preventief. Verdediger was mr. Bruck. Opruiing? Tegen de uitgevers der „Nieuwe Hengeloosche Courant" is, proces- verhaal opgemaakt wegens het opnemen van een ingezonden stuk betreffende den brandstoffennood, waarin woorden voorko men, die naar de meening van het hoofd der politie opruiing beoogen. De gewraakte woorden luiden: „Wee hem, die goede huis vaders in den kerker helpt en bij den stij genden nood zal men zich moeten vergrij pen". Eengoedevangst. De Bloemendaal- sche politie heeft gisteren aangehouden den 40-jarigen Geurens, uit 's-Gravenhage. die sedert geruimen tijd werd gezocht wegens verschillende oplichterijen en diefstallen te Haarlem, Bloemendaa! en Heemstede ge pleegd. Brandkast gestolen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is op het kantoor van de gasfabriek te Wormer de brandkast gestolen en met een schuitje weggevoerd. Ze werd 's morgens op eenigen afstand van de fabriek in een sloot gevonden. De inhoud, ongeveer 1300, was verdwenen, terwijl de boeken drijvende op het water werden gevon den. Inbraak. Dinsdagavond omstreeks 7 uur, toen de dienstbode van dr. Voogd te Vlaardingen in huis kwam, bemerkte zij, dat was ingebroken. De politie werd hiervan onmiddellijk in kennis gesteld. Bij het voor- loopig onderzoek bleek, dat verschillende koperen en andere voorwerpen medegenomen waren, alsmede het aanwezige geld. De bewoners die een dag tevoren op reis waren gegaan, werden gisteren terugver wacht. Het drama te Ouderkerk aan den Amstel. Dinsdagmiddag zijn door de Amsterdamsche politie de ongeveer 60-ja- rige R. van Amstel en diens zoon aangehou den, verdacht betrokken te zijn bij het drama, dat zich Maandagavond op den Amstel bij Ouderkerk afspeelde. Eerstgenoemde zou de eigenaar zijn van de jas, welke in het omge slagen bootje van de politiebeambten werd gevonden. Beiden ontkenden evenwel iets van de zaak af te weten. Ten einde hieromtrent zekerheid te krijgen werd Dinsdagavond de hulp ingeroepen van een politiehond, de Dobermann-pincher Bob van een ingezetene, die dezen hond ter be schikking van de politie had gesteld. Ook bij het onderzoek te Ouderkerk had deze hond reëds dienst gedaan. Op de binnenplaats van het hoofdbureau van politie had het onderzoek met de zen hond plaats. Den hond werd lucht gegeven aan de gevonden jas. Op de bin nenplaats waren eenige agenten en recher cheurs opgesteld, buiten tegenwoordigheid van een der beide verdachten. De hond rea geerde echter niet en evenmin toen de zoon mede op de binnenplaats verscheen. Toen echter ook de vader op de binnenplaats kwam, sprong de hond dadelijk tegen hem op. Bij wijze van controle werd nu den hond aan verschillende der aanwezigen lucht ge geven; hun jassen werden op een stapel ge legd en zonder mankeeren haalde Bod er de jas van elk uit. Vermoed wordte dat deze twee verdach ten zich Maandagavond bij de komst der politiemannen op het eiland hebben schuil gehouden en zich vedvolgens door een on diep en smal gedeelte van het omringende water in veiligheid hebben gesteld. Beiden zijn ter beschikking der justitie ge steld, Hbld Nekkjramp. Te Delft is een geval van nekkramp vastgesteld bij een 50-jarigen werkman. Zijn toestand is zorgelijk. Verdronken. Te Colijnsplaat is het 5-jarig zoontje van G. F .vermoedelijk bij hoog water in het water geraakt. Het lijk van den kleine is gevonden. Het 6-jarig zoontje van J. B., te Huizen, is levenloos uit een regenbak opgehaald. De veenbrand In Drente. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins vertrokken gisteravond per Staats spoor van 7.11 uur uit den Haag naar Dren- tie, voor het voorgenomen bezoek aan de door den veenbrand geteisterde streken. Zij werden vergezeld van de hofdame freule Six, den adjudant gen er aal-majoor graaf Schimmelpennick en den kamerheer en par ticulier-secretaris baron van Geen. In den trein werden een aantal kisten met kleedingstukken medegevoerd. De reis ging eerst naar Meppel, waar de hooge rehigefi op het stationsemplacement in den koninklij ken trein overnachten, om morgen vroeg vandaar per auto den tocto* door do veesf streken aan te vangen. Naar gemeld wordt zal de Commissaris der Koningin In Drents het „Provinciaal Centraal Comité voor hulpverleening. bij rampen van algemtenen aard" bijeenroep pen. „Het Oranje Kruis" zal als de bond van alle vereeniglngen. welke zich hulpverlee ning ten doei stellen, verzocht worden een vertegenwoordiger in het comité aan te wij zen. Evenzoo het bestuur van het aan den bond verbonden „Prins Hendrik-Fonds". Deze bond heeft met de aangesloten wer- eenigingen, dadelijk na het bekend worden van de ramp, zijn hulp telegrafisch aan den Commissaris der Koingin aangeboden, zoo wel verplegende als materieele en financi- eele hulp. Een der correspondenten van het Hbld. schrijft nog uft Valthermnd: De geleden verliezen zijn zwaar, Jan Her* der, een jeugdig werker die in de Blokker! bezig was, kon door de rookwolken nief heenkomen en liet in den veenkuil zijn le ven, betreurd door zijn tweede vrouw en de kinderen uit het eerste huwelijk. Den arbei der Derk van der Ley is het na veel moeite gelukt zijn jonge vrouw en klein ste kind geschroeid en met verbrand gelaat uit de vlammen te redden. Maar zijn beide aanvallige knaapjes Harm en Pieter, onder scheidenlijk 6 en 4 jaren oud, ze werden verkoold onder de puinhoopen weggevoerd. Als dat moeilijk te verdragen feit hare ge nezing niet in den weg treedt, zoo meende de door ons gesproken medicus zullen kind en moederke het leven allicht nog red den. Het oude echtpaar Oosterloo verzorgde een kleinkind, 't Kind is niet verongelukfy maar grootmoe en -vader, ze leven niét meer. Men deelde ons m?de dat de circa 40-ja- rige vrouw van Albert Blok vermist wordt en dus verbrand of verdronken zal zijn, ter wijl de arbeider Smit een vrouw in het net gevonden heeft. Maar het ergste werd de familie van den schipper Albert Brons getroffen. Deze te Groningen gedomicilieerde turfvaarder heeft een vrouw met 14 kinderen. Twee zijner zoons zijn gemobiliseerd en van de 12 kin deren verblijven een 3-tal elders. De rest man, vrouw en 9 kinderen leeft niet meer. Een deel hunner ligt denkelijk op den bodem van het Noorderdiep. Het tot nog toe opgediepte spoor wees uit dat de kinderen meest in de vlammen omgekomen zijn. On der leiding van de marechaussee werd hef achterste gedeelte van het vaartuig geïn specteerd. Het voorgedeelte brandde nog en kon nog niet worden onderzocht. Met een grooten stalschepper gewapend togen de beide wachtmeesters en twee man* schappen aan den arbeid. Eenige hondei* den toeschouwers wachtten in spanning op( het resultaat 1 -g op zich liet wachten. Totdat ten slotte een jute-zak van boord werd gedragen. In de half-gevulden zak be vonden zich de povere restjes van wat een* lieve, teere kinderen waren geweest. Eerbiedig liet men den drager gaan met z'n luguberen Jast De bevolking zelfs is hard gestaald In den zwarpn strijd om brood. Hooge looner* mogen ooor de honderden veenarbeiders verdiend zijn, de arbeid lang en zwaar erv dor, heeft op het gemoedsleven djer indivt* duen niet verheffend gewerkt. Tranen hebben we niet zien schreien, nief door de mannen, maar ook niet door d* vrouwen en de meisjes. Men draagt het Juuis dat opgelegd werd door een wreed noodlot. Maar zonder een uiterlijk spoor van aandoening. De materieele schade beloopt in de ton nen gouds. eVIe huizen en huisjes behooren den vervener in eigendom en zullen meest zij het oog laag verzekerd zijn. Met het meubilair is dit evenzoo. De nog voorradige turf is zoo goed als weg. We mogen voor drie venen het getal wel op 4 5 millioen ramen. En de al reeds achterlijke veenarbeid van 1917 zal door deze ramp zeker vertraging ondervinden Gister vertrokken 200 militairen van Hef garnizoen te Assen naar Vallhermond oM hulp te verleenen bij den veenbrand. Uit Exloo meldt men ons: Groote massa's turf, men spreekt van „35Ö5 dagwerk", zijn verloren gegaan. In de verbindingskanalen drijven hier erë j daar meubelen en ander huisraad. Op somr j migc plaatsen tracht men huizen tegen brand' te vrijwaren, door het veen er om heen weg; te steken. Of het zal baten? Algemeen hoopt men op veel regen, daar; alleen hierdoor het vuur gestuit kan worden<< Blijft het droge weer aanhouden, dan vrecsf raen dat de brand een week of nog langer zal duren. De N. Gron. Ct. meldt nog dat het blus- schingswerk tot dusver vergeefs was. De lieden stoppen op afgeveende plaat sen waar het vuur niet kan doorbreken hurt kasten en ander huisraad in den grond en vluohten dan voor de vlammen uit, die hert onder en boven den grond achtervolgen. Er zijn groepen menschen van Emmen uit met spaden en houweelen naar het ter rein vóór den brand getogen om er gaten in den grond te slaan maar hoe harder mert graaft, hoe harder de gloeiende asch ronó» stuift; vooral de bovenlagen bestaan uit eert zeer losse, haast poederachtige substantie, die gemakkelijk wegwaait Het vuur springfli dan ook wanneer ergens een gat gegraven Is weer plotseling soms 100 M. verder oil; den grond te voorschijn. Ook de small®; bruggetjes over de kanalen branden af, flost*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2