binnenland. ;g— Rome, 24 Mei. (Stefarii). Officieel be- *cht. De Italiaansche troepen maakten zich «neester van Jamiano en van belangrijke, invaar versterkte hoogten. In den tegenaan val werd de vijand met zware verliezen te- 'ruggeworpen. In den loop van den dag maakten wij jfneer dan 9000 gevangenen, waaronder meerd an 500 officieren. Wenen,24 Mei. (Corr.-bur.) Officieel bericht van heden middag. Op talrijke plaatsen van het oostelijke •front ontwikkelde de vijand eenè verhoogde Itrijdactie. Sofia, 2 4 Mei. (Bult ag.) Bericht van liet hoofdkwartier. Op het geheele front het gewone artil lerievuur. Zwakke vijandelijke verkennings- 'detachementen, die trachtten te avanceeren 'ten noorden van Monastlr en in de streek Van Moglena, werden door ons vuur ver jaagd. In de vlakte van Serres schermutselingen tusschen posten en patrouilles op het voor terrein. Konstantinopel, 23 Mei. (Milli). Bericht van het hoofdkwartier. Aan het Kaukazische froht nam de vijand, zooals gewoonlijk, onze stellingen aan den linkervleugel onder een onwerkzaam. arl:l- Jerievuur. Aan het Sinaifront nam onze artillerie den 20en Mai met succes de stellingen van den vijand onder vuur. Het lange en hevige vuur, dat de vijand den 20en en 21en Mei tegen onze stellingen richtte, bleef zonder uitwer- king. De óntruiming van de steden Jaffa en Ghaza door de burgerlijke bevolking is door de militaire operatiën, die zich in deze streek afspeelden, onvermijdelijk noodig gebleken. Geen legerbestuur had onder zulke omstan digheden anders kunnen handelen; maar de autoriteiten hebben alle maatregelen geno men om de bevolking van levens- en trans portmiddelen te voorzien. Wat Jeruzalem be treft, de ontruiming van die stad is nooit in aanmerking gekomen. Weenen, 24 Mei. (Corr.-bur.). De uit Washington teruggeroepen gezant graaf Tarnowski is met het personeel van de am bassade, verscheidene consulaire vertegen woordigers en een aantal Oostenrijksche en Hongaarsche staatsburgers in Weenen aan gekomen. W e e n e n, 2 4 M e i. (W. B.) De keizer heeft het oude presidium van het heeren huis van den rijksraad herbenoemd en wel tot voorzitter Adolf vorst Windischgratz en tot ondervoorzitters Max Egon vorst zu Pürstenberg en Alois vorst Schönburg Han- tenstein. Verder heeft de keizer tot derden bndervoorzitter benoemd Ernest graaf Sylva fTarouca. Weenen, 24 Mei (CoiT.-bur.). Op uitnoodiging van den voorzitter Sylvester hebben de vertegenwoordigers der partijen in het Huis van Afgevaardigden eene ver gadering gehouden. In den loop van deze vergadering sprak de minister-president Cïam-Martinitz d^ hoop uit, dat de zitting van het Huis van Afgevaardigden zou ver- loopen op eene wijze, die het aanzien van 'de monarchie in het buitenland nog zou irerhoogen. De regeering zou onmiddellijk na de bij eenkomst een reeks voorstellen bij het Huis indienen, o. a. een vereenigingswet, een regeeringsvoorstel betreffende een andere arbeidsregeling met het oog op nachtarbeid van vrouwen en kinderen, verder de voor- toopi-ge begrooting tot einde 1917, een voor stel betreffende een oorlogswinstbelasting en een ontwerp voor sociale verzekering. Verdere ontwerpen in verband met de soci ale politiek zijn in bewerking en zullen spoe- flig aan het Huis worden voorgelegd. De minister-president besprak ook de kwestie van het reglement van orde en die Ven de censuur der redevoeringen; hij er kende het recht van het Huis om zelfstandig te beslissen, wat het hierin noodig Oordeelt, voimen. Dit zal waarschijnlijk het parlement over het doode punt heenbrengen en de oor logsverklaring aan Duitschland mogelijk maken." Budapest, 24 Mei. (R.). De gTaven Apponyi en Andrassy werden tot eene au- diekntie bij den keizer ontboden. Er zullen trog vertegenwoordigers van verschillende partijen ontboden worden: Parij s, 2 4 Mei. (Havas). Teresjtsjen- ko heeft bij de aanvaarding van zijn ambt Bis Russisch minister van buitenlandsche raken aan Ribot een telegram gezonden, dat floor dezen gisteren aan de Kamer mede gedeeld is. In dit telegram wordt gezegd: Rusland zal nooit vergeten met welk een élan Frankrijk zich in den strijd geworpen heeft, trouw aan zijn gegeven woord. Op het oogenblik van de Russische crisis heeft de bewonderenswaardige inspanning van het Fransche volk den vijandelijken druk naar het westen afgeleid, waardoor Rusland ïn staat gesteld werd weer op kracht te ko men. De herstelde Russische legers zullen de taak die hun opgevolgd is, te zamen met de dappere bondgenooten ten einde bren- |€n. Ribi'l ar Met inniger solidari teit en nauwer vriendschap zullen Frankrijk en Rusland den strijd voortzetten. De bei- He volken zullen in een gemeenschappelijk Ideaal de kracht vinden om de heilige zaak, fle zaak voor recht, menschelijkhekl en on afhankelijkheid te doen zegevieren. -Peking, 24 Mei. (R.). De president heeft de premier Tuanchiqui ontslagen en heeft Westingfany benoemd tot waarnemend premier met opdracht een nieuw kabinet te Kopenhagen, 24 Mei. (W. B.) De jlational Tide rule bericht uit Christiania, dat de begrotingscommissie van de Storting heeft voorgesteld de regeering te machtigen tot het sluiten van eene nieuwe staatslee- ning van 80 millioen kronen. De commissie wijst op de groote leening van 300 mil- 1 lioen, die de Noorweegsche banken aan de Entente hebben toegestaan en verklaart, dat het tijd zou zijn, dat de regeering deze buitenlandsche leeningen in Noorwegen be perkte, omdat zoowel de staat als de ge meenten nu genoodzaakt zijn aanzienlijke binnenlandsche leeningen op te nemen. Stockholm, 23 Mei. (W. B.) De per manente Nederlandsch-Skandinavische com missie heeft den 21en en 22en Mei beraad slaagd met de vertegenwoordigers van de Bulgaarsche s.-d. partij. De commissie sprak zich uit ten gunste van de nationale ver- eeniging van alle deelen van het Bulgaarsche volk, als grondslag voor de toenadering van de Balkanvolken. De commissie eischt het herstel van België, Servië, Rumenië en Mon tenegro. Zij gelooft, dat het beginsel van de nationale onafhankelijkheid en het recht van zelfbepaling moet worden uitgebreid tot alle volken, die zelf hun lot willen bepalen, zoo als de Armeniërs _en de olPen. De commis sie hoopt, dat. de kwestie van Elzas-Lotha- ringen naar dit beginsel bevredigend kan worden opgelost. Als hoofdmiddel om den vredf duurzaam te maken, beveelt de commissie aan de vol ledige democratiseering van Europa, ont wapening, scheidsgerechten, inrichting van eene internationale rechtsorde *met dwang middelen en dergelijken. De commissie keurt de bijeenroeping goed van eene alge- meene socialistische conferentie, onder deelneming van alle internationaal aange sloten partijen om den vrede af te dwingen. Brussel, 24 Mei. (W.-B.). Nadat de werkzaamheden om het schip te lichten, met succes ten einde waren gebracht, werd het groote stoomschip Gneisenau, van den Nord- deutschen Lloyd, dat in het begin van den oorlog tot zinken gebracht was, in de haven van Anhverpen binnengebracht. Aan boord bevonden zich de gouverneur-generaal baron von Falkenhausen en andere autoriteiten. Kameroverzicht. Vereenigde Vergadering van de beide Kamers op Donderdag 24 Mei 1917 (in het gebouw der Tweede Kamer) tot sluiting van de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal. De heer Van Voorst tot Voorst, voorzitter van de Eerste Kamer, treedt op als voorzitter der vereenigde ver gadering, opent deze vergadering te kwart voor drie uren en laat door den griffier der Eerste Kamer voorlezen het Koninklijk be sluit van 19 Mei 1917 (StbT no. 402), waar bij de minister van Staat, minister van Bin nenlandsche Zakei), wordt gemachtigd om vanwege Hare Majesteit de Koningin de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal te sluiten in eene vereenigde vergadering der beide Kamers op Donderdag 24 Mei 1917, des namiddags te drie uren, en welk besluit voorts betreft de ontbinding van de beide Kamers. De Voorzitter benoemt eene com missie van zes leden (twge van de Eerste en vier van de Tweede Kamer) om den heer Minister van Binnenlandsche Zaken in- en uitgeleide te doen. Kort daarna wordt de minister van Binnen landsche Zaken, die zich op de gewone statelijke wijze naar de vergadering der Sta ten-Generaal heeft begeven, de zaal binnen geleid. De heèr Cort van der Linden, mi nister van Staat,"minister van Binnenland sche Zaken, plaatst zich vóór den troon en houdt de volgende toespraak: Mijne Heerenl Het heeft Hare Majesteit de Koningin be haagd mij op te dragen de zitting der Sta ten-Generaal in Haren naam fe sluiten. Op onderscheiden gebied werden, dank zij uwe groote en volhardende inspanning, wet telijke voorzieningen getroffen. In zeldzame overeenstemming van regeering en Staten- Generaal zijn een drietal wetten tot het in overweging nemen van veranderingen in de Grondwet tot stand gekomen, waardoor ont binding van de beide Kamers geboden is. De Koningin heeft mij opgedragen aan u, mijne heeren, Haren dank te betuigen voor de ijverige zorgen en toewijding door u aan 's lands belangen besteed. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten-Generaal te zijn gesloten. De minister van Binnenlandsche Zaken wordt na het uitspreken dezer rede, door de commissie uitgeleide gedaan. Nadat de commissie in de vergaderzaal is teruggekeerd, sluit de voorzitter de ver eenigde vergadering. De Commissie, welke heden den mi nister van Staat, minister van Binnenland sche Zaken, mr. Cort van der Linden, in- en uitgeleide deed in de vereenigde vergade ring van de beide-Kamers der Staten-Gene raal, bestond uit de heeren Staal en Gilis- sen, leden van de Eerste Kamer, en Patijn, De Monté VerLoren^ Ter Spill en Bongaerts, leden van de Tweede Kamer. TWEEDE KAMER. Staat van beleg. Bij kon. besluit van 22 Maart 1917 (Staatsblad no. 212) is een gedeelte des Rijks in Staat van Beleg Verklaard, ten einde een meer afdoende bestrijding van den smokkelhandel mogelijk te maken, Aangezien de omstandigheden nopen d'>n it te doen voortduren, is een wetsvoo^ el ingediend om dat voortduren bij de wet te doen bepalen. Berichten. - De Staatscourant van 2-1 Mei bevat o. a. de volgende Kon. besluiten: zijn tal van ontvangers der registratie, hetzij van de burgerlijke, hetzij van de gerechtelijke aclen op hun tegenwoordige standplaatsen be noemd tot ontvanger der registratie; benoemd tot directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Hoogkerk A. Polman thans le Warfura. De Nluitiug; der Stftten-Generaal Men meldt ons uit 's Gravenhage: Met hel gebruikelijke ceremonieel is gister middag de zitting der Staten Generaal ge sloten. In een gala-hofrijtuig, voorafgegaan en gevolgd door een piket cavalerie, begaf zich de Minister van Staat, mr. Cort van der Lin den daartoe van hef Paleis naar het Tweede Kamergebouw, waar hem op het Binnenhof door een detachement soldaten de honneurs werden bewezen. In de vergaderzaal der Tweede Kamer waren, met den Voorzitter der Eerste Kamer baron van Voorst tot Voorst In generaals-uniform, die de vereenigde verga dering leidde, aanwezig het voltallig bureau der beide Kamers in ambtstenue, terwijl ver der de leden van de commissie in- en uitge leide de heeren Gilissen,Patijn, De Monte Verloren, Ter Spill en Bongaerts, in gala- costuum waren, de heer Staal, eveneens lid der commissie, in generaals-uniform. Voorts waren aanwezig de Eerste Kamerleden de heeren: Van der Biesen, Diepen, De Boer, Reekers, Van Holthe tot Echten, Van den Berg, De Vos van Steenwijk van Lamsweeróe, Westerdijk en Van "Wassenaer van Catwijk, en de Tweede Kamerleden de heeren: Fock, Schaper, Knobel, Van de Velde, Eerdmans, Nolens, Van Groenendael, Bichon van ÏJssel- monde, Sibenga Mulder, Beumer, Smcenge, Koster, Nierstrasz, Rutgers, Ankerman. Ger- retson, Van Veen, Dresselhuijs, Van Raalle, Rink, Snoeck Henkemans, Teenstra, Gerhard, De Jong, Roodhuijzen, Van Beresteijn en Kooien. Bij het binnentreden van den Minister, die het lint van Het Grootkruis der Huisorder van Oranje droeg, verhieven allen zich van hun zetel. De Minister nam aan de ministers tafel plaats, terwijl de leden der' commissie zich achter hem schaarden en las staande langzaam en met nadruk het zeer korte Staats stuk voor. Precies te 3 uur binnengekomen verliet hij nauwelijks 1 minuut later de ver gadering en begaf zich naar het Koninklijk Paleis terug, waar hij werd ontvangen door den Hofmaarschalk Jhr Boreel. die hem ook bij zijn vertrek uit het Paleis uitgeleidde had gedaan. Een vrij talrijke menigte woonde op het Binnenhof de aankomst en vertrek van den stoet bij. De crisis aan Oorlog. Het Ned. Corresp. Bin-eau meldt Een bericht in de pers nopens de tewerk- zaamstelling van den luit.-kolonel van den generalen staf J. L. ten Bosch, als adviseur van den minister van Oorlog, en wel in een functie staande boven die van de andere ambtenaren van het departement, is ons bij navraag gebleken, onjuist te zijn. Verkiezing Tweede Kamer. Dominee Van Wijhe is in het district Zut- phen candidaat gesteld voor de Tweede Ka mer door de S. D. P. Dr. Cuypers te Maastricht g e h u 1 d i g d. In een vergadering" van het Provinciaal Geschied- en Oudheidkundig Genootschap in Limburg Woensdagmiddag ten stadhuize van Maastricht gehouden, is dr. Cuypers, voorzitter van 't Genootschap gehuldigd. Allereerst bood de burgemeester, mr. U. B. J. van Oppen, hem na .eene harte lijke toespraak een krans aan met de kleu ren der stad. Daarna bracht de heer Schaepkens van Riempts, penningmeester van het genoot schap, hulde aan den jubilaris, die nu gedu rende 10 jaar het voorzitterschap waar neemt en daardoor luister aan het genoot schap heeft bijgezet. Hij brengt hem hulde als meester en vriend. Hij wijst op de vele bouwstukken in Limburg door dr. Cuypers geleid. Al deze bouwwerken van paarlen aan de kroon van den onvergetelijken bouw meester: de O. L. Vrouwekerk, St. Servatius- kerk, Kruisheeren en Minderbroederkerk zijn zoveel bouwwerken door hem uit hun verval gerestaureerd. Hij overhandigde den jubilaris namens het genootschap een oorkonde. Op beide toespraken werd door dr. Cuy pers dankend geantwoord. Hij herinnerde er aan hoe eens bij den prijskamp over een nationaal monument te Den Haag het land uitspraak moest doen. Het land werd opge warmd en het'resultaat was, dat alle hem afvielen behalve Limburg. Het goede er van is, zeide de jubilaris, dat Ik nog leef en de Haagsche architect, die het monument bouw de, dood is en dat mij nu opgedragen is den toren van het Haagsche monument af te ne men en dit te veranderen. Na de huldiging hield pater Rafael Ligten- berg een lezing over Romaansche bouwwer ken in Limburg. Kolonel Tielenius Kruyt- hoff. f Te 's Gravenhage is in den leeftijd van 53 jaren overleden de gepensionneerde koln'el der artillerieo van het Ost-Indische leger L. Tielenius Kruythoff. Nederland en de oorlog. Onze scheepvaart. Het gisternacht te IJmuiden binnengeko men stoomschip Wielclrecht van Phs. \an Ommeren is heden Je Amsterdam aangeko men. Het brengt 2194 ton kerosine en 1829 ton gasolie uit Port-Arthur Het stoomschip M' v v. t i volle lading petroleum, is bs:i'; gr, asseerd en i^ordt heden te IJmuiden verwacht. Gisteravond zijn den Nieuwen Water weg binnengekomen de stoomschepen New- 7ork uitNew-7ork met petroleum en de Mi nerva uit Junin met salpeter. Gisteravond is te IJmuiden aangekomen het Nederlandsche tankstoomschip Mij drecht van Port-Arthur met een lading gas- olie. Het schip heeft een inhoud van ruim 9800 kub. M. De R ij n d a m. Het s s. „Rijndam", van de Holland-Ame- rikalijn, zal, onvoorziene® omstandigheden voorbehouden, Woensdag 6 Juni, des voor middags te half twee, naar New-7ork ver trekken. De opgevorderde schepen. De te Rotterdam thuisbehoorende stoomschepen, welke deel uitmaken van de 22 gerequireerde schepen, zullen, meldt de N. R. Ct., niet alle tegelijk deze haven ver laten. De Soestdijk en de Zuiderdijk, van de Holland-Amerika-lijn, vertrekken vannacht; de Phecda, de Alkaid, de Bellatrix en deMerak, van Van Nievelt Goudriaan ën Co., Vrijdagmiddag; de Veerhaven, de Waalhaven en de IJsselhaven, van gebr. v. Uden, de Rijndijk, van de firma Solleveld, van der Meer en van Hattum, de Texel, van de maatschappij Triton, en de Besoeki, van den Rotterdamschen Lloyd, vertrekken Zaterdag. Duitsche schadevergoeding. (Officieel). Het ministerie van buitenland sche zaken deelt mede dat de Duitsche Re- geering schadevergoeding heeft aangebo den voor de vernietiging van den Neder- Iflndschen stoomtrawler „Derika" IJ. M. 265 op^8 Februari j.l. en het Nederlandsche zeillofgerschöp „Marian" Sch 235 op 9 Fe bruari j.l. Beide vaartuigen waren in den morgen van den 31 en Januari derhalve vóór de afkondiging van den verscherpten duikbootoorlog alhier bekend was uitge varen, en op het tijdstip hunner aanhouding binnen het onveilige gebied onbekend met de nieuwe Duitsche maatregelen. Tot zinken gebracht. Gemeld wordt, dat Woensdagmiddag half 4 door een Duitschen onderzeeër in de Noord zee tot zinken is gebracht het tjalkschip Alber- dina, eigenaar G. P. de Vries te Groningen. De opvarenden, de eigenaar, schipper voor noemd, de stuurman C. Venema.. en de matroos G. Dekker, zijn door den logger Sch. 195 hedenochtend half 6 opgepikt en hedenmiddag half drie te Scheveningen aan gekomen, vanwaar zij naar Groningen zijn vertrokken. Duitsche schepen te Rotterdam aangekomen. Men meldt uit Rotterdam aan de Tel. dd. 23 Mei: Er is een opleving in onze haven te be speuren, die van verre herinnert aan dë da gen vóór den oorlog. Het eigenaardige is, dat deze opleving veroorzaakt wordt door het binnenkomen vanDuitsche schepenf Niet minder dan 14 Duitsche stoomschepen, volgens opgaaf, van Hamburg, Emden en Lubeck afkmstig, zijn sinds Woensdag hier binnengevallen. Vandaag kwamen er zelfs 9 achter elkaarl Al deze vaartuigen hebben als carga'door 't „Frachtkontor" G. M. B. H., welke maat schappij zich bezig houdt met de export van kolen. Zij komen in ballast en worden hier geladen met kolen. Deze lading wordt dan vervoerd naar Duitsche, Zweedsche en Noorsche havens^ De 14 schepen komen niet alle van Duit sche havens. Er zijn er bij, die regelrecht uit Noorwegen komen en op deze wijze trachten kolen naar dit land te brengen. Duitschland heeft dezen maatregel getroffen, om, nu het binnenlandsch vervoer moeilij ker is dan ooit te voren, langs een anderen weg .zijn kolen te vervoeren. Rotterdam doet zoodoende dienst als transito-plaats voor het vervoer van Duitschland naar Duitschland. Ook moet het vervoer, op deze wijze geor ganiseerd, kolenbesparing met zich brengen en een aanzienlijke ontlasting vormen van het overbelaste Duitsche spoorwegverkeer.' Aanleiding tot de maatregel is ook geweest de niet gering te achten slijtage van het Dffttsche spoorwegmateriaal, bij gebrek aan' smeerolie. Eerst heeft men eenige opgelegde sche pen met kolen geladen laten vertrekken. Zij kwamen veilig te Emden aan. Daarop kwam nu en dan sporadisch een Duitsch schip hier, om kolen te laden. De proefkonijntjes hebben de vuurproef doorstaan en daarop is thans de invasie gevolgd van 14 schepen. De „Laconia", het Oostenrijksche stoomschip, dat sinds den oorlog in onze haven ligt, wordt thans ook voor vertrek gereed ge maakt en zal voor dezelfde doeleinden gebe zigd worden. Lichtschip Maas wordt ver vangen door 1 ich tbr ul b o ei. Het Departement van marine deelt mede: Den 30en Mei a.s. of bij de eerste gun stige gelegenheid daartoe wordt het licht schip Maas vervqpgen door een lichtbrui- boei, rood geschilderd en gemerkt Maas in witte letters, toonende een wit vast^ licht met verduisteringen iedere 10 seconden, helder 7 seconden. Vierde lichtschip wordt uitgelegd in de vrije vaargeul en lichtschip Terschellinger- bank wordt verlegd. In de vaargeul tusschen de door Duitsch land en Engeland gesloten verklaarde ge bieden wordt een vierde Nederlandsch lichtschip uitgelegd op 54 gr. N. Br., too nende een wit groep schitu dicht elke 30 seconden een groep van 3 sch'ite-ingar», gevolgd door een enkele sch!'.:erir r. Het lichtschip Terschellingeri-ar.k worde tegelijkertijd ongeveer 16 zeemiil om de Zuid verlegd. De productie r»n turf. Het Kamerlid de heer Van Doorn heeff tot den minister van Landbouw de volgende vragen gericht betreffende bevordering vap de voortbrenging van turf. „Welke maatregelen heeft de nunister ge- nomen om zooveel mogelijk de voortbren ging van turf te bevorderen? Is het juist, dat zich m de Peel een groots oppervlakte veen voordoet, waaruit nog tij dig vóór den aanstaanden winter een groots hoeveelheid turf kan gestoken worden en is de minister erd an od bedacht de exploitatie dier turfvelden zooveel mogelijk te bespoe digen De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel de heer Posthuma heeft daarop hef volgende antwoord - ingezonden „De minister heeft niet nagelaten het noo dig e te doen om de voortbrenging van turf te bevorderen. Hij heeft van zijn ambtgenoot van Oorlog de toezegging ontvangen, dat deze op ruime schaal zijn medewerking zal verleenen, om verloven aan veenarbeiders te geven. Mei; dien ambtgenoot is overleg geoleegd om de tefcbeschikking van het departement van Oorlog staande turf persen in dienst te stellen, ten einde ook na den langsten dag de turfproductie te kunnen voortzetten. Toen door talrijke werksrakingen in Dren te met het turfgraven geen begin gemaakt werd, heeft de minister arbitrage aangebo den en bij de arbeiders krachtig aangedron gen, den arbeid te beginnen. Inderdaad heeft deze tusschenkomst het resultaat ge had, dat op de meeste plaatsen in afwachting van de scheidsrechtelijke uitspraak, de ar beid hervat is. Tot zijn leedwezen is dit echter nOg niet ten volle in Valthermond geschied. Zeer belangrijke oppervlakten veen zijn nog in Noord-Brabant aanwezig, evenals in Drente. Deze in exploitatie te doén brengen door ongeschoolde arbeiders, is, zooals de minis ter reeds vroeger mededeelde, niet mogelijk. Wel is getracht, zij het nog niet met groot succes, personen te werk te stellen, die vroeger niet in de venen werkten. Hieruit moge ten overvloede opnieuw blij ken, dat voor het verrichten van den zeer zwaren arbeid, die het turfgraven veredscht, zeer moeilijk werkkrachten te vinden zijn." IVatioriaal Faardenstenneomité. Tot leniging van den voedernood onder de paarden is 19 Mei jl. gevormd een Na-* tionaal Paardensteuncomrté met den heer Mr. Fock, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, als voorzitter, en den heer C. A. van Woelderen, kapitein der ar tillerie, Frankenslag 160, Den Haag, als secretaris, resp. voorzitters van het hoo.cl- bestuur en van de afd. 's Gravenhage ven de afdeeling 's Gravenhage van de Nederl. Roode Ster. Thans is eene Centrale Commissie sa mengesteld, waarbij als voorzitter zal op treden do heer H. D. Twiss, gepen, kolonel der cavalerie, onder-voorzitter van het hoofdbestuur der Nederlandsche Roode Ster en als secretaris de heer W. J. Esser, Dunklerstraat 41, den Haag. Deze Centrale commissie is onderven* deeld in drie subcommissies: 1. De Nederlandsche Roode Ster-com missie tot het verleenen van hulp, voorzit ter de heer L. J. Hoogkamer, lid van het hoofdbestuur der Nederlandsche Roode Ster en van de Maatschappij tot bescher ming van dieren. Alle aanbiedingen en gif ten worden gaarne ingewacht bij den heer Jhr. A. van Lennep, Frankerislag 175. Den Haag, penningmeester der N. R. S. 2. Subcommissie voor vervangend kracht voeder, voorzitter de heer Jhr. L. J. Queries van Ufford, voorzitter der Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren. 3. Vrijwillige commissie tot opsporing van onbekende voorraden paerdenvoederj voorzitter mr. D. A. Kley, oud-secretaris der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. De algemeene vergadering heeft uit haar midden eene deputatie benoemd, bestaande uit de heeren mr. D. Fock, voorzitter der Ned. Roode Ster; jhr. L. J. Quarles van Uf ford, voorzitter der Nederlandsche Vereeni ging tot bescherming van dieren; mr. F. Ridder van Rappard, onder-vootzitter der Maatschappij tot bescherming van dieren; De Greef, secretaris van den Bond van Ne derlandsche Stalhouders, en Domen, voor zitter van den Bond van gebruik «^aarden- houders. Deze deputatie zal overleg pleger mef den minister van landbouw, nijverheid en! handel en dezen minister verzoeken een zij ner meest bekwame ambtenoren aan de Cem* trale Commissie toe te voegen. De export-centrale. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Gouda heeft, na gehouden overleg mei het departement Gouda van de Mij. van Nij verheid en handelaren en industrieelen ini die gemeente, een adres gezonden aan dö Tweede Kamer, waarin zij het denkbeeld van centralisatie van den uitvoer zeer toejuicht^ aangezien de ervaring heeft geleerd, dat de tegenwoordige regeling zeer gebrekkig is- Adr. betreurt echter, dat het ontwerp een wijdere strekking heeft, namelijk versterking van de Rijksmiddelen en dus als belasting* heffing naar denvorm onjuist en voor be langhebbenden een bron van groote onze kerheid is, welke haars inziens zal blijken voor den ondernemingsgeest in vele geval len zeer schadelijk te zijn. Het bevreemdt adr., dat in deze hel economisch en bedrijfsleven zoo sterk aan grijpende regeling, belanghebbenden niel zijn gevraagd tot het vormen van een com* missie van advies, hetgeen wel geschiedde in andere aangelegenheden, bijv. het ver- zekeringsmonopolie, voor welke de onder-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2