op verzoek eervol ontslagen J. W. C. Kroon als burgemeester van Zuid-Schar- Woude; benoemd tot hoofdcommies op het.cCen- traal-Bureau voor de Statistiek M. Rinkes; benoemd tot lector in de rechtsgeleerd heid aan de Rijksuniversiteit te Leiden voor /Onderwijs in de staatkundige geschiedenis dr. H. T. Colenbrander, directeur van het bureau der commissie voor 's Rijks geschied kundige publicaties; bepaald dat een der Rijks Hoogere Burger scholen met 5-j. c. te Amersfoort gevestigd sal zijn en de leeraren der G. H. B. S. aldaar benoemd tot leeraren aan die R. H. B. S.; eervol ontslagen wegens lichaamsgebre ken J. v. Es, als custor van de Bibliotheek van het departement van Oorlog; gesteld ter beschikking van den gouv.- generaal van Indië voor rechterlijke betrek kingen mr. H. Bekkering, te Groningen. De Koningin tc Assen. Dc Konin- .gin bezocht gistermorgen om halfnegen de kazernes le Assen, waarna H. M. enkele oefe ningen der daar gelegerde troepen op de Bag- gelhuizen bijwoonde. Vervolgens bracht II. M. een bezoek aan het schietlerrein te Witten, waar verschillende oefeningen werden gehou den. Aan dc aldaar gevestigde handgrana- tcnschool werd met granaten geworpen; ook door dc mitrailleurs werd geschoten. Daar na ging de reis over De Ilaar en bezocht II. M. nog eenige militaire oefeningen. Toen nog bet militair hospitaal en het barakkenkamp waren bezichtigd, vertrok H. M. met den trein van 1.42 naar Den Haag. Z. K. II. dc Prins die Donderdagavond uit Drenthe is terug gekomen, is voornemens den 2en Pinksterdag een bezoek te brengen aan het Padvinderskamp tc Soesterberg. De Minister van Oorlog ad interim, ka pitein ter zee Rambonnet heeft Donderdag de opper- en vlagofficieren en de verdbre zelfstandige militaire autoriteiten der Land macht onder het ressort van den opperbe velhebbed van het Departement van Oorlog ontvangen. Minister Rambonnet is gister tot Da Pinksteren met een kort verlof vertrokken dat hij le Wijhe zal doorbrengen. De huurcommissiewet. Het Volk meldt: De koninklijke besluiten ter uit voering van de huurcommissiewet zullen, ivaar ons uit goede bron werd medegedeeld, uiterlijk in de eerste dagen van Juni ver schijnen, zoodat dan de samenstelling der huurcommissies onmiddellijk kan volgen. Alphabetische aanbeveling voor kan tonrechter te Eist: mr. H. Kingma Boetjes, kantonrechter te Onderdendam; W. A. Bijlert, advocaat en kantonrechter-plaatsver- Branger te Nijmegen; F. A. Ebbinge Wubber, griffier van het kantongerecht te Rotterdam. Jan Ligt hart herdacht. Don derdag la ter nagedaohtenis van Jan Ligt hart In den gevel van het schoolgebouw aan de TulIInghstraat te Den Haag een gedenk- •teen onthuld. Nadat de genoodigden in het gymnastiek lokaal waren bijeengekomen, zong een kin derkoor onder leiding van het tegenwoordig hoofd een lied. De heer Casimir, rector van het lyceum tn voorzitter van het Ligthart-Comité, heette dan de aanwezigen, onder wie de burge meester en de wethouder van onderwijs, Welkom. Spr. herinnerde aan de stichting van het comité, dat bedoelt de nagedachte lus van den overledene te eeren en waartoe het beste middel werd geacht de versprei ding zijner geschriften. Dank zij veler steun konden dan ook twee bundels Verspreide Opstellen worden uitgegeven in 10,000 exemplaren, terwijl een oplaag van het Reis verhaal in Zweden reeds een tweeden druk mocht beleven. Dan schetste Spr. het leven en werken van den paedagoog Ligthart. Zijn werk moest zijn «ls de leerstof: klemkrachtig zaad, waaruit hieuw leven wast. Uit naam van het comité verzocht Spr. •den burgemeester den steen te aanvaarden. De burgemeester verklaarde als hoofd van het gemeentebestuur zich hiertoe gaarne be reid, Ligthart eveneens huldigende, die ge durende 30 jaar zijn taak in de residentie heeft vervuld. Hierop begaven allen zich naar buiten, waar reeds vele kinderen en belangstellen den uit naburige straten waren verzameld. De burgemeester onthulde nu den gedenk steen, In den gevel aangebracht en tot dus- yer door een doek aan het oog onttrokken. De eenvoudige steen draagt tot opschrift: Hier werkte Jan Ligthart van 1885—1916. Nadat men zich nog eenmaèl in het gym nastieklokaal verzameld had, werd daar tot besluit nog door het kinderkoor een lied ge- tongen. Nederland en de oorlog. Onze scheepvaart. Te Rotterdam zijn gister aangekomen de volgende schepen: De „New York" van de American Petr. .Comp. van New York, via Halifax met 2J54G.239 gallons petroleum, de „Minerva" van de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij met een volle lading salpeter Voor de Kunstmestcommissie; de „"Wieringen'' van W. Ruijs en Zn. te Rotterdam, van Baltimore via Halifax met eene lading van 21500 quarters tarwe voor de feegeering; en de ..IJildum" van Van Nievelt, Goudriaan en Co. te Rotterdam, van New York via Hali fax met een lading van 23136 quarters tarwe Voor dc Regeering. De Referendaris aan het Departement 5an Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. Snouck Hurgronje, die zich gedurende cenigc weken in Engeland bevond ter bespreking van scheepvaartaangelcgcnhedcn, en die behoor de tot de Donderdag uil Engeland le Vlissin- gen aangekomen passagiers, heeft gister zijn werkzaamheden aan hel Departement hervat. De dienst op Engeland. De „Zee- la/.d" van de Stoomvaart Maatschappij Zee land, zal Dinsdag na Pinksteren mede naar Engeland vertrekken lot het afhalen van pas sagiers. De avonturen van een stoomtrawler. De stoomtrawler „Batavier II" is uit Wil- helmshafen te IJmuiden aangekomen. Het vaartuig was den 7en Mei door een Duitsche duikboot in het vrije gebied aan gehouden en door een prijsbemanning en onder begeleiding van twee duikbooten naar Wilhelmshafen opgebracht. De vangst, die nog al zeer aanzienlijk was, werd te Wilhelmshafen gekocht. De bemanning, uit 11 koppen bestaande, werd bij de aankomst in genoemde Duitsche haven van boord gehaald en in een kazerne opgesloten. J.l. Zondag kreeg men wederom toestemming te vertrekken, hetgeen dan ook geschiedde. Onder commando van Duitsche marineschepelingen ging de tocht van Wil helmshafen naar Helgoland, waar men an keren moest tot den volgenden dag, twee Duitsche marinevaartulgen met den stoom trawler naar Ameland koers zetten en ver volgens het schip vrij lieten gaan. Tijdens het verblijf in Duitschland, dat ongeveer 14 dagen duurde, werd zeer weinig voedsel ver strekt. Steeds bleef de bemanning onder bewa king van militairen. Brieven en telegrammen, door de beman ning vanuit Duitschland naar hun familiele den verzonden, zijn tot op heden nog niet te IJmuiden öntvangen, terwijl evenmin de reederij eenige kennis van de opbrenging van de „Batavier U" droeg. Alleen door het praairapport van den stoomtrawler „Gorre- dijk" wist men dal de „Batavier II" zich In een Duitsche haven ophield. Stopzetting van Burgersrijwiel- fabriek. De directie van de Eerste Ned. Rijwiel en Machinefabriek v. h. H. Burgers te Deven ter, heeft aan haar personeel kennis gegeven, dat zij wegens gebrek aan verschillende grondstoffen verplicht zal zijn, de fabriek bin nenkort geheel stop te zetten. Spionage? Zekere L. S., uit Amsterdam, die nabij de Hembrug foto's der omgeving nam, is bij dit werk verrast door eenige militairen. Onder geleide is hij naar IJmuiden over gebracht, waarna hem door den politie-com- missaris een verhoor werd afgenomen. Foto toestel en platen, deze laatste ter ontwikke ling, zijn in beslag genomen. Bevordering van den Neder- landschen handel met het bui- t e n 1 a n d. De Bond ter bevordering van den Ned. handel met het buitenland heeft te Amsterdam de jaarlijksche algemeene ver gadering gehouden onder leiding van den voorzitter, den heer Ed. Gerzon. Blijkens het jaarverslag heeft het bureau van den Bond gedurende 1916 11,500 con senten afgegeven, vertegenwoordigende een waarde van ongeveer 30,000,000. De aftredende bestuursleden, de heeren Albert de Lange, J. Hardebeck en Johan Bol, werden herkozen. TereeuiglBs van Nederlaudsebe Gemeenten* (Tweede dag). De Voorzitter heropende de vergadering met een woord van welkom, inzonderheid aan de vertegenwoordigers van de ministers van Fi nanciën en van. Binnenlandsche Zaken, aan het Kamerlid jhr. mr. Van Beresteyn en aan de ver tegenwoordigers van enkele organisaties. Daarna was aan de orde de rapporten be treffende: a. de verruiming van het belasting gebied der gemeente; b. de herziening van de financieele verhouding tusschen Rijk en Ge meente. De heer C. W. Bodenhausen, directeur der gemeentebelastingen te Amsterdam, leidde het eerste rapport in met een bespreking van het desbetreffende wetsontwerp, dat nu al zijn achtsten verjaardag heeft gevierd en verschil lende wijzigingen heeft ondergaan met het ge volg, dat er nu heelemaal niet meer uit wijs is te worden. Het tegenwoordige belastinggebied voor de gemeente is niet ruim en het valt heel moeilijk iets nieuws te vinden. Het Rijk tornt aan de belastingen, voor de gemeente bestemd, en er blijft niet veel voor haar over. Het zal de vraag zijn, of het wel genoeg zal zijn. Spreker ging nu de nieuwe opcenten op de de belastingen na, die voor de gemeente in uit zicht zijn gesteld. Hij stelde daarbij in het licht hoe het Rijk beter voor zich zelf zorgt dan voor de gemeenten en op de gemeenten beknibbelt. Het Rijk zal hoe langer hoe meer uit de in komstenbelasting gaan halen in den vorm van pensioenbelasting, vlootbelasting enz. De ge meente wordt daarom hoe langer hoe meer van dit terrein verdrongen. Men late het dus ook geheel aan het Rijk over, dat dan het heffings percentage kan verhoogen en een uitkeering aan de gemeenten doen. De moeilijkheden, die bij uitwerking van dit stelsel kunnen rijzen, zijn wel te overwinnen. De forensen-belasting zou dan op een andere wijze moeten worden ge vonden. De tijd dringt, Spr. hoopt dus, dat In de naaste toekomst een oplossing moge worden ge vonden en dan een, die niet weder spoedig een herziening noodig maakt. (Applaus). De heer A. R. Veenstra, gemeente-secre taris van Amersfoort, bespreekt het ingediende wetsontwerp in verband met de tijdsomstandig heden. Hij gelooft niet, dat het ten goede zal komen aan de gemeenten, die het het meest noodig hebben. Evenals de heer Bodenhausen meent spreker, dat er een splitsing zal moeten komen van de belastingen, door het Rijk en door de gemeente te heffen. Spr. kan niet inzien hoe het mogelijk kan zijn in verschillende gemeenten de begrooting voor I9T8 tot stand te brengen. Spr. diende ten slotte een motie in. waarin op indiening van een wetsontwerp tot verrui ming van het belastinggebied wordt aangedron gen. De heer Waszink, burgemeester van Heerlen en dc heer Van P oei je, secretaris van Den Helder, spraken in denzelfden geest als de vorige sprekers en ondersteunden zulks met voorbeelden aan hunne gemeenten ont leend. De heer Keerstro, inspecteur der gemeen telijke belastingen te Amsterdam, is het eens met de sprekers, dat het voor vele gemeenten in de naaste toekomst onmogelijk zal zijn een sluitende begrooting te maken. Verruiming van het belastinggebied en rege ling van de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeente zijn niet te scheiden. Spr. zou daarom een beslissing over de motie uitgesteld willen zien tot na de behandeling van beide rap porten. De Voorzitter verklaart dat dit ook in zijn bedoeling ligt. Daarna was het woord aan mr. A. Jon kers, referendaris der ^ofdeeling Financiën ter gemeente-secretarie Rapporteur over: „de her ziening van de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeente." Spr. betoogde, dat een rechtvaardige toestand alleen is te verkrijgen, indien de gemeenten ont last worden van de uitgaven voor een algemeen rijksbelang. De uitvoering zou dan aan niet- autonome staatsorganen moeten worden opge dragen. Maar dat zou het Rijk aanmerkelijk meer kosten. Die conclusie durfde de commissie dus «niet aan, doch zij meende, dat onderwijs, armenzorg en politie drie groote groepen zijn, waarvoor de gemeenten een vergoeding van het Rijk behooren te ontvangen, welke beperkt is tot het redelijkerwijs noodige. Spr. wees nog op de ongelijkheid in uitgaven in gemeenten van gelijk zielental voor de drie genoemde groepen tengevolge van bijzondere oorzaken. Ook deze inleider werd met hartelijk applaus der vergadering voor zijn met aandacht gevolg de voordracht beloond, die door debat gevolgd werd. De Voorzitter zegt, dat het bestuur geen gelegenheid heeft gehad de conclusiën van het rapport te bestudeeren. Daarom stelt Spr. voor het bestuur te machtigen, gehoord de rappor ten en de debatten, het noodige^te doen om tot een resultaat te komen. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen.' In zijn sluitingsrede drukte Spr. de hoop uit dat het aan de ministers Treub en Cort van der Linden gegerven zal zijn, de hier besproken moeilijke punten tot oplossing te brengen tot heil der gemeenten. Te Amsterdam hield de „Algemeene Staatspartij" haar derde jaarlijksche alge meene vergadering, onder leiding van den heer H. Egberink. De aan de beurt van aftreden zijnde secretaris, de heer Cd. Simon, werd bij ac clamatie als bestuurslid herbenoemd, Jerwijl In twee tusschentijds ontstane vacatures, ten gevolge van het bedanken yan den voor zitter, den heer Homan van der Heide en het lid, den heer Faber, werden gekozen de heeren dr. Z. Kamerling en J. Fr Duwaer (oud-bestuurslid). Tot voorzitter van het hoofdbestuur werd vervolgens gekozen de heer H. Egberink. Ned. Maatschappij tot be scherming van Dieren. Deze Mij. heeft hare eerste algemeene vergadering te Nijmegen gehouden, onder leiding van den heer G. Fabius te Breda. Zij telt afdeelingeii: Breda, Deventer, 's Hertogenbosch, 's Gravenhage, Nijmegen, Renkum, Almelo en Zeeland De secretaresse bracht het jaarverslag uit, waarin wordt hernnerd aan de afscheiding van de Ned. Vereengng tot bescherming van dieren en aan de oprichting der Maat schappij, op 9 Mei 1916. Het hoofdbestuur bestaat uit de heeren G. Fabius, voorzitter; mr. T. M. G. Freussart ridder van Rappard, plaatsverv. voorzitter; R. P. O. D. Wijnmalen, penningmeester; L. J. Hoogkamer, C. A. Cikot, C. L. W. Noor- duijn en de dames J. E. Brüggemann, secre taresse, jonkvr. E. des Tombe en J. E. de Lange. Dit jaar kon van werken op uitgebreide schaal nog geen sprake zijn. Het aantal af deelingen, aanvankelijk 7, vermeerderde met één (Almelo.) De fusie der spoorwegmaat schappijen. Tengevolge van de fusie zal de inspectie van het vervoer der Holl. Spoor te Nijmegen binnenkort worden opgeheven en de thans daaronder ressörteerende lijnen worden gebracht, gedeeltelijk onder beheer van den inspecteur Staatsspoor te Arnhem en deels van de inspecteurs der Hollandsche Spoor te Rotterdam en Apeldoorn. De opheffing der Staatsspoorinspectie te Rotterdam is opgenomen in het bezuini gingsplan voor het volgende jaar en zal dan samenvallen met de pensionneering'van den heer W. A. \an Aalst, inspecteur der S.S. te Rotterdam. Dan zullen alle spoorwegstations te Rotterdam onder één inspecteur komen te ressorteeren, en wel van den heer M. Heg, thans nog alleen inspecteur H. IJ. S. M. Verder ligt het in de bedoeling, daar, waar bestelkantoren en informatiebureaux van beide maatschappijen zijn, deze geheel of gedeeltelijk op te heffen, of te doen samen smelten en wanneer geen concurrentie op spoorweggebied meer bestaat, ook de han delsagenten met hunne bureaux successie velijk te doen verdwijnen. De eerste nieuwe aardappe- 1 e n. Als een bijzonderheid meldt men aan de N. Ct. uit Warmond, dat de eerste nieu we aardappelen aldaar werden gerooid van den kouden grond. Men kan zich niet herinneren, dat er ooit zoo vroeg aardappelen van den kouden grond werden gerooid. Beschot en qualiteit lieten natuurlijk nog te wenschen over. Damesgymnasten in de blee- k e r ij. Bij een staking yan vrouwelijk per soneel ter bleekerij van Gebr. Diebers, te Leiden, zocht en kreeg de firma hulp van de damesgymnastiekvereeniging „Brunhilde", waarvan de vrouw van een der firmanten voorzitster is. Gisteren waren de dames aan het mangelen, enz. De inspecteur van de Arbeidswet maakte proces-verbaal op 'tegen de firma, omdat deze verzuimd had de dames op de arbeids lijst te plaatsen. De gymnasten gaven het werk toen op. V e r I e i d e I ij k. Men deelde een ge val mede, waaruit ten duidelijkste blijkt hoe verleidelijk het smokkelen is. Onlangs werd een nog geen 12-jarig meisje betrapt op smokkelen. Het kind had net één enkele week het edele bedrijf uitgeoefend. Ze smok kelde stukjes Kwatta van 6 ct. per stuk. Over de grens maakte ze 60 cent per stuk, en zoo had ze juist in 7 avonden het sommetje van 700 schoon verdiend. Men kan hier naar afmeten, welke geweldige sommen wor den opgestreken door de smokkelaars en gros. A. Ct. Doodslag. De Vierde Kamer der rechtbank te Amsterdam heeft J. P. G., die op 5 Februari in efen perceel O. Z. Achter burgwal aldaar zijn echtgenoote uit jaloezie met bijlslagen vermoordde, veroordeéld tot vier jaien gevangenisstraf, wegens dood slag. Het O. M. had acht jaar geëischt. Gemeentesecretarie voor de rechtbank. Voor de rechtbank te Tiel stond terecht de secretaris der gemeente Wamel, beklaagd van valschheid in ge schrifte en oplichting gepleegd bij het in vullen der staten van de aan die gemeente geleverde regeeringsvarkens. De eisch is 4 maanden. Mr. Van Gigch, uit Amsterdam, verdedi ger van bekl., vroeg vrijspraak, subs, ontslag van rechtsvervolging. Diefstal van 200 0. Het O. M. bij de Haarlemsche rechtbank eischte tegen N. G. K. 6 jaar en tegen H. H. K. 3 jaar gevangenisstraf, wegens, diefstal met inklim ming. Zij hebben ten nadeele van den tuin der J. dé Bie te Jan Gijzenvaart, volgens de dagvaarding, 2000 gestolen. Tegen B. D., een schoonzoon van den be stolene, die beschuldigd werd van mede plichtigheid (het geven van inlichtingen om den diefstal te vergemakkelijken), werd 5 jaar gevangenisstraf geëischt. De bekl. K^ en D. zijn recidivisten. Ten slotte werd gevangenisstraf geëischt tegen vrouw A. v. d. P.—K. wegens he ling: het aannemen van 15, wetende dat dit geld van diefstal afkomstig was. De moord te Paterswolde. Van den dader van den moord op mej. Jan sen op 22 September 1916 te Paterswolde gepleegd, wier lijk onlangs gevonden werd, is nog geen spoor te ontdekken. Naar men zich herinneren zal, zou zij dien dag een bezoek brengen aan den heer en mevrouw M. Ritzema aldaar. Do heer Ritzema looft thans tienduizend gulden uit aan dengene, die aanwijzingen verstrekt, welke leiden tot de veroordeeling van den dader. Broedertwist. Te Rotterdam is in de Martinus Steynstraat aangehouden een I4-jarige jongen, die in de Christiaan de Wetstraat aldaaj uit jaloezie zijn 17-jarigen broer, die in een gang met een paar meisjes stond te praten, met een mes in de linker borst gestoken en ernstig verwond heeft. De gewonde is in het Ziekenhuis opgenomen. Postbeambte gearresteerd. Naar het Vad. verneemt is op het hoofdpost- .kanioor te Den Haag de buslichter K. ge arresteerd, nadat een door hem ontvreemde aangeteekende brief op hem bevonden was. De gearresteerde, die 12 dienstjaren heeft, is naar het Huis van Bewaring overgebracht. Gearresteerde kerkdieven. De poliiie te Apeldoorn heeft Woensdag twee kerkdieven, G H. R. en A. G., beiden 20 jaar en wonende te Roozendaal, gearres teerd. In den morgengodsdienstoefening in de R.-K. kerk merkte de koster een paar ver dacht uitziende personen op, die hij in het Oog hield, toen zij na afloop van de laatste mis nog in het kerkgebouw bleven. Toen de koster, na eerst het^ebouw verlaten te heb ben, door een zijaeur weer binnenkwam, merkte hij op, dat zij bezig waren de offer blokken te openen. Hij sloot de beide dieven in en waarschuwde de politie, die ze inre kende en van onder een bank eenige breek ijzers en twee kleine koevoeten te voorschijn bracht. Na een scherp verhoor bekenden de ge arresteerden, de daders te zijn van de kerk diefstallen te Bergen op Zoom, Gouda, Zeist en Amersfoort, alle na Hemelvaartsdag ge pleegd. Groote sp.iritusdiefstal. Te Bergen-op-Zoom zijn tusschen 13 en 17 Mei ongeveer 300 H.L. ruwe melasse spiritus ter waarde van circa 15,000 ontvreemd. Ver moedelijk heeft de diefstal in drie nachten plaats gehad en is het gestolene met vaar tuigen weggebracht. Een zwarte inbreker. Te Oost- zaan is in den nacht van Woensdag op Don derdag op drie plaatsen ingebroken. Als verdacht hiervan is Donderdag een te Zaandam verblijvende neger aangehouden. Een redder. De heer Duiker, die met zijn sleepboot te Smalle Ee (Fr.) lag, werd gewaarschuwd, dat er iemand te water lag. Direct sprong hij overboord en redde een jongetje, dat zijn eigen zoontje bleek te zijn. Deze 39-jarige kapitein heeft reeds 69 drenkelingen gered. Twee personen verdronken. Donderdagavond begaven twee personen zich per roeiboot op de plassen bij Aalsmeer. De zeilen werden aan de mast vastgemaakt, .waar* door vermoedelijk door een sterken wind hel bootje omsloeg en de beide inzittenden te water raakten en verdronken. Hedenmorgen vroeg werd bij de politie aangifte gedaan, dat op dc plassen drijvende gezien werd een om* geslagen bootje. Onmiddellijk werd aan hel dreggen gegaan, doch zonder cenig resnltaaL Beide personen zijn uit Amsterdam. Eén van hen is reserve luitenant. Tot hedenmiddag zijn de beidé -lijken nog niet gevonden. Bij het zwemmen verdronken. Bij het zwemmen in den. Rijn is de I6-jarigo G. H. verdronken. Zijn lijk werd na eenigen tijd opgehaald. In de zweminrichting Boeimeer, onder Princenhage, is een soldaat verdronken. On der voorgeven het zwemmen machtig te zijn, wat niet het geval was, waagde hij zich iri het diepe bassin, met het noodlottig gevolg,, dat hij verdronk, voordat toegeschoten hulp de plaats des onheils kon bereiken. Verdronken. Tc Abbenes (Haarlem mermeer) fs Donderdagmorgen verdronken de 30-jarige arbeider G. Schalk- De man L ed aan toevallen. Zware brand. Donderdagnacht om streeks 12 uur is te Nieuw-Lekkerland brand uitgebroken in de bakkerij, bewoond doof P. den Ouden.. Het geheele gebouw, waarin nog twee gezinnen woonden, ging in vlam* men op. Ook het aangrenzende pand, waar in vier gezinnen woonden, werd een prooi der vlammen. Zeven gezinnen zijn dakloos geworden. Van de inboedels is weinig of niets gered. De bakkerij met den inboedel was verzekerd, het overige niet. De oorzaal van den brand is onbekend- Brand aan deHembrug. Op hef terrein der artillerie-inrichtingen aan de Hembrug lag een hoeveelheid chemische stof, welke daar bereid wordt, uitgespreid. Doordat eenige vonken uit droogovens op deze massa vielen, vloog deze stof in brand. Hooge vlammen kwamen te voorschijn en bedreigden eenige loodsen. Daarom werd dadelijk de Amsterdamsche brandweer ge waarschuwd. De „Jason" stoomdfe er heen. Toen men daar kwam, bleek echter dat Let vuur reeds met de eigen bluschmiddelen der artillerie-inrichtingen gedoofd was. Fabrieksbrandjc. Door onbekende oorzaak, ontstond gistermiddag brand ln de ververij van de fabriek der firma Gebr. Jan- ninh Zonen aan de Beltslraat te Enschede, die gedeeltelijk uitbrandde. Met eigen bluschmiddelen slaagde men er in 't vuur meester te worden. De veenbrand ln Drente. H. M. de Koningin heeft een bedrag van 10,000.doen toekomen aan net Provinciaal Comité in Drente tot leniging van de rampen die de veenstreken getroffen hebben. Bij het vernemen van de vreeselijke ramp, die Drente heeft getroffen, heeff Hare Majesteit de Koningin-Moeder Haal diepgevoelde deelneming betuigd aan den Commissaris der Koningin in dit Gewest. Op verzoek van de burgemeesters van Odoorn en Emraen zijn groote troepenafdee-- lingen naar de veenstreken gedirigeerd, dié thans nog door den brand worden bedreigd. Donderdagmiddag te half een is te Val the aangekomen een extra trein uit Millingen met 80 pioniers, 7 onderofficieren en 2 luitenants, onder bevel van den kapitein der infanterie Van der Lely van het 1ste reg. inf., met ken-* kenwagens, fouragewagens en vier paarden# Aan het detachement is toegevoegd de 1ste luit- der genie Kiers van het Algemeen Hoofd» kwartier et 's-Gravenhage. Met den trein vafi, 2.40 is te Weerdinge aangekomen een gedeefc te van de 1ste comp. van het regiment genie* troepen onder bevel van kapitein Tieren*. Deze troepen zullen naar behoefte verdeeld worden over de bedreigde punten in dé Exlooër- en "Weerdingervcnon Marktberichten. biermarkt te ^meterdarn. 24 Mei 1017. Kipeieren V. P. N. f 7.25-11.90 Regeering f 7.55f 8.i0 Eendeieren V. P. N. f 8.40—9.10 Aanvoer 475356 stubs. Middenprijs V. P. N. f 8.70 Regeering f 7.84. Oude Kippen f 1.75 f 3.73. Oudo Hanen f 2.00f 4.81. Konijnen f 0.71. Eenden f 1.10—1.2 1 School- en Kerknieuws. De minister var. binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat dit jaar-de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot het geven van M. O. in de wis- en natuurkundige wetenschappen (K I rq K VI) en tot het geven van lager onderwijs in de wiskunde zullen worden gehouden in dé maand September en de volgende maanden. Zoo noodig zullen de examens ree<ïs aanvangen in het loetst van Augustus. Zij, die zich aan deze examens wenschen té onderwerpen, moeten zich vóór 1 Juli 1917 aan*, melden bij schrijven op ongezegeld papier, met nauwkeurige en duidelijke opgave van naaipjj voornamen (voluit geschreven), woonplaat^ adres en begeerde akte, met overlegging van geboorte-akte, en voor zooveel noodig van de reeds verkregen akte van bekwaamheid, waar* bij de bevoegdheid om aan het examen deel ta nemen of het recht op de bij de wet verleende vrijstelling van eenig onderdeel van het exa* men moet blijken. De aangiften moeten worden gezonden aan het adres van den heer J. Schermer Jrv Coluitw busstraat 218 to sGravenhoge. (St.ct.) Kunst en Wetenechap. Kon. Zangvereeniging „C*< c i I i a". Aan den heer Henk van den Berg, te Den Haag, it voor 1 jaar de mutikaJe folding der Kon. Zangvereniging CeciUi opgedragen

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 6