Fransche kust een eskader van vier Fran sche vliegbooten, die allen in wéinige mi nuten neergeschoten werden. Van de be manningen zijn 4 officieren en 2 onderoffi- ciere gered; de anderen zijn verdronken. Drie van deze vliegbooten zijn geheel ver nield, de vierde is onbeschadigd buit ge maakt. Ben van onze U-booten heeft den 25en in de Hoofden het Engelsche watervliegtuig no. 0060 neergeschoten; van de beman ning zijn twee gevangen gemaakt. B e r 1 ij n 2 7 M e i. (W.-B.). Voormiddag- bericht uit het groote hoofdkwartier. Afwisselende vuuractie in enkele secto ren, geene grootere strijdhandelingen. Weenen, 27 Mei. (W.-B.). Officieel bericht van heden middag. Hier en daar sterker artillerievuur, dat door ons op gelijke wijze beantwoord werd. Weenen, 27 Mei. (Corr.-bur.) Offi cieel bericht van heden middag. De zwaarte van den slag rustte gisteren geheel op den zuidelijken vleugel van het Isonzoleger. Ten noorden van het Wippach- Hal kwam het, afgezien van een door een tegenstoot spoedig afgeslagen aanval op de hoogten bij Vodice slechts tot artillerie- gevechten van wisselende sterkte. Op het Karstplateau bracht de vijand wederom geweldige massa's bijeen tot den eanvalsstoot. Op de Fajti Hrib en bij Costan- •etvitza kwam de strijd overal voor de voorste loopgraven tot staan. Hier vielen alle storm aanvallen ineen. Tusschen Jamiano en de fee woedde de strijd heviger. Eenige hoog ten wisselden meermalen op den dag van bezitter; maar ook hier bleef het front on gebroken en vast. Den hoofdlast van den strijd draagt, zooals altijd, de boven eiken lof verheven Infan terie. De honvedregimenten 17 en 31 en bet derde honvedbataillon van het 20 regi ment wezen in 48 uren 17 vijandelijke aan vallen af; het Hongaarsche leger-regiment Ho. 37 wees op één dag 18 aanvallen af en bestormde bovendien drie malen eene hoogte. De regimenten 11, 55, 91 en 98, in •welker gelederen thans zonen van alle Oos- lenrijksche volken staan, bevochten bij Ja miano duurzamen roem. De artillerie wed ijverde met het hoofdwapen in dapperheid. ®n taaie volharding. Rome, 27 Mei. (Stefan!). Officieel Communiqué. Den 26en is de hevige strijd op het Karst plateau voortgezet, waar onze troepen gis teren eene nieuwe machtige linie van vijan delijke versterkingen binnendrongen; zij na men ongeveer 3500 gevangenen en veel oorlogsmaterie el. Na eene grondige artille rie-voorbereiding, die duurde tot 4 uur na middags, kwam de infanterie van het 7e le gerkorps heen over het dichte net vijande lijke versterkingen, zich uitstrekkende van der. mond van de Sinrano tot ten oosten van Jamiano. Zij maakten zich meester van de hoogten tusschen Flondar en Medoazza. Verder noordelijk werd, na een verwoed handgemeen, de laatste tegenstand van den vijand weggevaagd in het kunstig samen gestelde net ten oosten van Boscomalo; hoogte 220 werd in het zuidoosten veroverd en de verschansingen rondom Cantagnaviz- 7?i verden in een stormaanval genomen. In den noordelijken sector van den Carso in de streek ten oosten van Görz breid- 1 'i wij hoofdzakelijk door artillerie-actiën onze bezetting op hoogte 174 ten noorden van Tivoli uit. Bitter en bloedig was de strijd in de streek van de Vodice, waar de teenstander al zijne moeite aanwendt om c's de gewichtige hoogte 652 te ontnemen, die steeds in ons bezit is. Na een hevig voor- bereidingsvuur vielen dichte vijandelijke massa's verscheidene malen met groote hardnekkigheid onze liniën aan. Onze stel lingen werden volledig gehandhaafd en de telkens met zware verliezen terug geslagen vijand liet 300 gevangenen in onze handen achter. In de streek van Plava maakten wij nieuwe vorderingen op de hellingen van hoogte 363 naar het kleine Rohotdal. Het totale aantal der sedert 14 Mei door ons genomen gevangenen is tot heden 22.419, waaronder 487 officieren. Op de achterzijde van de vijandelijke li niën vlogen gisteren onze vliegers in groot aantal; zij wierpen bommen op spoorwegin richtingen, bergplaatsen en batterijen en mi trailleerden in beweging zijnde troepen. Zij keerden behouden terug. In een luchlstrijd velden wij een vliegtuig van den vijand neer. Rome, 27 Mei. (Stefani.) Officieel communiqué. Op den 4den dag van den slag op den Karst hebben onze troepen door nieuwe hardnekkige aanvallen de veroverde stellin gen op het zuidelijk deel van het plateau uitgebreid en zich gehandhaafd in de an dere stellingen, die in de vorige dagen ver overd werden. Van den morgen tot den avond woedde een hevig artillerieduel aan het geheele front. In den namiddag is onze infanterie tusschen de zee en Jamiano door achter eenvolgende, krachtige aanvallen vooruit gedrongen over den spoorweg Monfalcone- Duino ten Noord-Oosten van San Giovan ni; zij veroverde de sterke hoogte 45 ten huid-westen van de Medvazza en vestigde srich stevig over een afstand van feenige honderden meters. In den loop van deze operatiën drongen eenige detachementen Hoor tot de vijandelijke kanonnen en ver overden een veldbatterij van zes stukken;" zij maakten 812 gevangenen, onder wie 34 officieren. Ten Noorden van Jamiano volgden den geheelen dag verwoede aanvallen en tegen aanvallen, door de artillerie gesteund, el kaar op. Wij hebben de veroverde stellingen op de hoogten ten oosten van Boseomalo ▼ersterkt. Pok Castagnavizza werd door onze troe pen bereikt en zij kwamen zelfs nog ver der; maar het onafgebroken vuur van de talrijke vijandelijke batterijen dwong ons later het dorp te ontruimen; waarvan wij den westelijken zoom bezet houden." Ten oosten en Noorden van Görz woedde een hevige artilleriestrijd. Ons geschut heeft de bekkens van Gargaro en Plava be schoten. De infanterie van de J>rigade Udine ver overde de hoogten aan den ingang van het Palliova-dal en daarmee de verbinding tot stand gebracht tusschen onze linie op den Monte Cucco en op hoogte 363; zij maakte 438 gevangenen, on der wie .10 officieren en veroverde een ka non, twee bomwerpers en zeven mitrailleurs. Onze vliegers hebben gisteren opnieuw met goed gevolg bommen geworpen op de meer achterwaarts gelegen liniën van dep vijand. Het spoorwegstation Santa Lucia di Tolmino werd getroffen. Alle vliegers zijn ongedeerd teruggekeerd. In een Iuohtge- vecht boven Britoyo is een vijandelijk vlieg tuig neergeschoten; een ander, dat getrof fen werd, viel brandend neer bij Vertoiba. Op het Karst-plateau ontbrond zich ean heeten strijd van de vier laatste dagen, in strijd van de vier laatste dagen, zich in wat plaats en tijd betreft van elkaar onaf hankelijke partieele aanvallen. Bij Jamia no hebben wij gisteren twee dergelijke, ta melijk hevige aanvallen afgeslagen. Vanmor gen vroeg trachtte de vijand in dezelfde streek driemaal onze liniën te bestormen. Vrijwilligers uit Stiermarken en het kustge bied wierpen hem terug; een bataljon uit Marburg nam daarbij 6 officieren en 300 man gevangen en veroverde 2 machine geweren. Een tegelijkertijd bij Constanjevic- ca ondernomen aanval werd door ons vuur gebroken. De vijand heeft volgens alle berichten dit maal nog veel ernstiger verliezen geleden, dan in de vorige Isonzo-slagen. Het terrein voor onze stellingen is met lijken van Italianen bedekt. In Karintië en Tirol geen gebeurtenissen van beteekenis. Petersburg, 27 Mei. (Tel.-ag.) Com muniqué van den grooten generalen staf. Op alle drie fronten het gewone geweer vuur. Onze vliegtuigen voerden den 25en een raid uit op het station Pursk. Zij wier pen zes bommen neer, die den spoorweg troffen. In het zuidwestelijke deel van de stad werd een brand waargenomen. Sofia, 27 Mei. (Buig. ag.) Bericht van het hoofdkwartier van den 26en. Aan de Beneden Stroema in den sector tusschen de Butkovo- en Tahinosmeren le vendige kanonnade, die tegen den avond in het noordelijke deel van de vlakte van Ser res een groote hevigheid bereikte. Om streeks 9 uur des avonds trachtten sterke verkenningsdetachementen vooruit te komen ten zuiden van Ernakeuy; zij werden door onze posten uiteengejaagd. Op de rest van het front de gewone kanon nade, die slechts in korte tusschenpoozen levendiger werd in den Tsernaboog en ten noorden van Monastir. Bericht van den 27en. Op het geheele front de gewone artille rie-werkzaamheid. Ten noorden van Mo nastir en in het noordelijke gedeelte van de Serres-vlakte onderhield de artillerie bij oogenblikken een vuur als een orkaan. Vijandelijke verkenningsafdeelingen tracht ten vooruit te komen in de streek van Moglena, maar werden door ons vuut ver jaagd. Sofia, 28 Mei. (Buig. ag.) Bericht van het hoofdkwartier. Op het geheele front zwakke artillerie werkzaamheid in den Tsernaboog, ten wes ten van het Doiranmeer en in het noordelijke gedeelte van de vlakte van Serres. Ht ar tillerievuur werd op sommige oogenblikken levendiger. Könstantinopel, 27 Mei. (Milli). Bericht van het hoofdkwartier van den 26en. Er is op geen van de fronten iets belang rijks gebeurd. 2 7 Mei. Aan het- Slnaifront verrichtte een deel van onze troepen geslaagd ver- kenningswerk en was onze artillerie werk zaam. Aan de Dardanellen velde een van onze vliegtuigen den 26en een vijandelijke ma chine neer in zee ten oosten van het eiland Imtros. Een vijandelijke driedekker werd ge dwongen naar de grond te gaan 100 Me ters ten noorden van de golf Gobe Kefato. 2 8 Mei. Aan het Kaukazische front be proefde de Turken tot twee mal^n toe eene hoogte ten zuiden van Van aan te vallen; zij werden door ons vuur terug geslagen. Op de andere fronten het gewone geweer vuur. De vijand wierp uit zijne vliegtuigen twaalf bommen op onze vlieghal ten noordwesten van Loeninetz. Weenen, 2 8 M e i. (Corr.-bur.) Door Reuter is onlangs een bericht verspreid,, dat de keizer voornemens was binnenkort aan de Russische regeering voordeelige vredesvoor stellen te doen, die onlangs bij de aanwe zigheid van den minister van buitenlandsche zaken graaf Czernin in het Duitsche hoofd kwartier besproken zouden zijn. Wij zijn ge machtigd tot de verklaring, dat dit bericht volkomen zonder grond is. Peters burg, 2 8 Mei. (R.) Het con gres van gedelegeerden heeft eenstemmig een besluit genomen, dat iedere gedachte van een afzonderlijken vrede verwerpt, en met nadruk alle boeren in het leger aan- spoord zich aan de tucht te onderwerpen en het revolutionaire Rusland tot h/t uiterste te verdedigen. Budapest, 27 Mei. (Hon gaar sch coor.-bureau). In onderscheidene bladen is •bericht, dat aartshertog Jozef zou worden belast met de samenstelling van een mi nisterie uit alle partijen. Zooals nu verluidt, zal het kabinet niet door den aartshertog worden samengesteld. Hij zal zich waar schijnlijk reeds morgen terug begeven naar de standplaats van ziin commando. Weenen, 27 Mei. (Van onzen eigen correspondent). De Hongaarsche krisis is onopgelost. De toestand is moeielijk. Wel ingelichte perso nen beweren, dat Tisza in de oppositie zal gaan en dat de vorming van een kabinet uit zijne partij onwaarschijnlijk is. In Budapest worden groote demonstration tegen Tisza gehouden. De Neue Freie Presse geeft ver klaringen v.t van gezaghebbende leden van de arbeidspartij, die besloten zijn, als Tisza dat wenscht, hem in de oppositie te volgen. Partijleiders van de oppositie loggen na druk op de mogelijkheid, dat een kabinet zal worden gevormd met aartshertog Jozef, een I achterneef /van den keizer, die in Hongarije zeer populair is, als minister-president. Budapest, 28 Mei. (W. B.) Naar de dagbladen berichten, komen a.s. Dinsdag de gewezen minister-president Alexander Wckerle, de oud-ministers graaf Bela. Sere- nyi en Albert Berzeviczy en den gewezen president van hett huis van afgevaardigden Ludwig Havay bij de-koning op audiëntie. Weenen, 27 Mei. (W. B.) De keizer heeft den minister van justitie opgedragen verzoekschriften tot echtverklaring van bui ten huwelijk geboren kinderen van gesneu velden of ten gevolge van den oorlog over ledenen aan het hoogste gezag tot bet ne men van eene beschikking over te leggen met inachtneming in ruimte mate van de voor eene gunstige beschikking sprekende omstandigheden. 'De autoriteiten hebben de instructie gekregen, vrouwen aart wie ver gund is den naam aan te nemen van-een gevallen of overleden krijgsman, ook al zijn zij niet getrouwd geweest, als getrouwde vrouw aan te spreken. Londen, 27 Mei. (R.). Heden namid dag heeft in Hydepark eene groote betoo- ging plaats gehad, die georganiseerd was door den bond van Engelsche werklieden, met het doel broederlijke groeten te zenden aan de met Engeland verbonden volken en hun het vaste besluit kenbaar te maken om den oorlog voort te zetten tot het zegevie rend einde. Er werden van twaalf spreekgestoelten redevoeringen gehouden door sprekers, die alle klassen van werklieden vertegenwoor digden. Brieven werden voorgelezen van den eersten minister Lloyd George en van den minister van arbeid John Hodge. Tot besluit begaf men zich in optocht naar het gebouw der Fransche ambassade, waar alle gezanten der verbonden staten bijeen wa ren, en bood hun een adres aan, waarin de hierboven vermelde gevoelens uitgedrukt waren. Berlijn, 2 6 Mei. (W. B.) In de Man chester Guardian geeft een deskundige schrijver, die zich noemt „a student of war" de sterkte van de Engelsche troepen in Ier- lan dop als minstens 100.000 man. Enge land zal wel weten waarom het zulk een groot leger in Ierland heeft staan. B e r 1 ij n, 2 7 Mei. (W. B.) De Nordd. Allg. Zeitung doet eenige nadere mededee- lingen over de correspondentie, die doo^^us- schenkomst van de Nederlandsche regeering is gevoerd in de zaak van de in de Engel sche havens aanwezige schepen van de com missie tot het verleenen van onderstand aan België. Het doel van deze mededeelingen is te doen uitkomen, dat de Duitsche regee- rihg ernstig heeft getracht de door haar aan de commissie gegeven toezeggingen volle dig te vervullen en de haar van Engelsche zijde in den weg gelegde bezwaren uit den weg te ruimen. Laatstelijk is aan de com missie door de Duitsche regeering aange boden raderstoomschepen van de maat schappij Zeeland voor zich te charteren om de nog in Engeland ^liggende levensmidde len voor België en Noord-Frankrijk onder het bereik van de noodlijdende bevolking te brengen. De Duitsche regeering vertrouwt, dat de Nederlandsche regeering haren in vloed zal aanwenden om deze oplossing te verwezenlijken. Kopenhagen, 26 Mei. (Ritzau). De regeering heeft een dadelijk in werking tre dend uitvoerverbod uitgevaardigd voor rol lend spoorwegmaterieel. Dit verbod is niet van toepassing op wagens van de Deensche spoorwegen, die overeenkomstig de bestaan de bepalingen over het uitwisselen van wa gens in het internationale verkeer door de betrokken spoorwegbesturen over de grens worden gebracht. New-York, 27 Mei. (R.) De regeering van Cuba 6chat den suikeroogst op 2.800.000 ton. Verspreide Berlohten. Ex-koningin Ranavalona. i In Algiers is de ex-koningin Ranavalona "van Madagascar overleden. Zij werd onttroond, toen generaal Gallieni in 1896 haar eiland ver overde. De Fransche regeering wees'haar een woning in Algiers aan en verleende haar een pensioen. In 1901 bezócht Ranavalona Parijs, dat zij echter- na een kort verblijf weer ver liet om zich voor goed in Algiers terug te trekken. Chicago, 27 Mei. (R.) Een storm heeft een aantal steden in het zuiden van llliswis- geteisterd. Het aantal dooden wordt op 75 a 100 geraamd; honderden zijn ge wond. De stad heeft het meest geleden met 50 dooden en 300 gewonden. 2000 men- schen zijn van hun onderdak berooid. ^BINNENLAND. Staten -Generaal. TWEEDE KAMER. L a n d b o u w-b egrooting. Ingediend is een suppletoire Lnndbouwhr ?roo- ting voor 1916, betreffende verschillende onder werpen en waardoor het eindcijfer word? ver hoogd met 3.408.300. Evenals ten vorigen jure is een tekort ont staan, doordien in verband met de groote ver meerdering van werkzaamheden bij het Depar tement, als gevolg van de buitengewone tijds omstandigheden, vele tijdelijke werkkrachten moeten worden in dienst genomen. Hiervoor wordt 15.000 aangevraagd. Verder wordt o. m. voorgesteld, met 42 000 te verhoogen het betrekkelijk artikel wegens de tengevolge van den oorlogstoestand gn de daar mede verband houdende regceringsbemoeiingen zeei belangrijke uitbreiding der werkzaamhe den. welke de inrichting 'van nieuwe departe- mentsbureelen en uitbreiding van bestaande noodig maakte. Tengevolge van de buitengewone tijdsomstan digheden heerscht nog in vele streken, waar Steafsbosschen en Ontginningen worden gevon den, groote werkloosheid. Evenals in 1915 heeft de Minister tot bestrijding van dezen toestand op de Steatsgronden meer productieven arbeid doen verrichten, dan waarop aanvankelijk gere kend was. Voorgesteld wordt den betrekkelijken post te verhoogen met 55.000. Het op het artikel „Ontginning cn daarmede in verbond staande uitgaven" toegestaan bedrag van 10.525.000 is overschreden met een som van rond 2.872 600, in hoofdzaak tengevolge van de buitengewone tijdsomstandigheden. De uitbreiding der kolenproductie, de stijgiging van de materiaalprifzen en die der arbeidsloonen, de toekenning van duurtebijslagen en de uitbetaling van arbeidsloon aan gemobiliseerde werklieden, zijn omstandigheden, die tot meerdere uitgaven hebben geleid. In verband met de mogelijkheid, dat de ge raamde bedragen door nog nakomende uitga ven wijziging ondergaan, wordt voorgesteld het artikel te verhoogen met 3.000.000 Hieraen kan worden toegevoegd, dat.de ver meerderde kolenproductie en de hoogere ver koopsprijzen tot een zeer belangrijke vermeer dering van de ontvangsten hebben geleidr De post „Kosten van tijdelijke. Rijksbureaux en Rijkscommissies ressorteerende onder het departement van Landbouw enz." voor het re gelen in verband met de tijdsomstandigheden, van den uitvoer, den invoer en de distributie van levensmiddelen en landbouw- en nijverheids producten, wordt 275.000 meer aangevraagd. oloniale Invordering s w e L Een wetsontwerp is ingediend houdende be palingen betreffende de beteekening en tenuit voerlegging in de koloniën van in Nederland uitgevaardigde dwangbevelen en in Nederland alsmede in Ned.-Iindie, Suriname en Curasao onderling van in de koloniën uitgevaardigde dwangbevelen. Wenschelijk is een regeling op grond waar van in de koloniën verblijf houdende of geves tigde personen, die in Nederland verschuldigde belasting niet hebben voldaan of omgekeerd personen die in Nederland verblijven of geves tigd zijn en in een kolonie verschuldigde belas ting niet hebben aangezuiverd, tot betaling daarvan kunnen worden gedwongen. Dit kan geschieden bij een eenvoudige rege ling, welke ook de invordering van geweste lijke en gemeentelijke belasting zal omvatten. Het komt uit practisch oogpunt wenschelijk voor, de te treifen regeling ook toepasselijk te maken op de gevallen, waarin een nalatige be lastingplichtige uit de eene kolonie zich in d© andere bevindt. Voorts verdient het zoo wordt in de toe lichting gezegd aanbeveling haar zoo alge meen te maken, dat zij mede togpasselijk is op andere bij dwangbevel in te vorderen gelden, bijvoorbeeld op domein-inkomsten en andere alsmede op landbouw voorschotten en akker- gelden, welke in Suriname, en voorschotten, do meininkomsten en loodsgelden, welke in Cura sao, voor zooveel de wijze van verhaal op schuldenaren betreft, met belastingen worden gelijkgesteld. Deze wet kan worden aangehaald onder den titel„Koloniale Invorderingswet." De ketelontploffing aan boord van de Gelderland. De heer Jansen zond den 2osten Mei 1917 de volgende vraag in Is de minister van marine bereid eenige na dere meer gedetailleerde mededeeling te doen omtrent de ketelontploffing, die eenigen tijd ge leden aan boord van Hr. Ms. kruiser Gelder land heeft plaats gehad en het rapport aan de Kamer over te leggen, dat te dier zake door de benoemde commissie is uitgebracht? De minister van marine heeft daarop den- zeliden dag het volgende antwoord ingezon den In antwoord op uw schrijven van den 4den dezer, waarbij te mijner kennis werd gebracht de door het Ud der Kamer Jansen (Den Haag) gestelde vraag in zake het ketelongeval aan boord van Hr. Ms. Gelderland, heb ik de eer u hoogedelgestrenge te berichten, dat "de com missie de oorzaken van het ongeval heeft kun nen aangeven, doch dat het zeer uitgebreid rap port zich moeilijk leent om er een duidelijke beknopte mededeeling aan te onttrekkendat het rapport zal worden gepubliceerd in de Me dedeelingen betreffende het zeewezen, waaivan eenige exemplaren zullen worden gedeponeerd ter griffe, ter kennisneming door de leden. Berichten. De Staatscourant van 26 Mei bevat o.a. de volgende Kon. besluiten: benoemd in de Centrale Commissie van Bijstand voor de Arbeidsbemiddeling tot en met 30 April 1920 tot lid en voorzitter I. P. de Vooys, oud-hoogleeraar en voorzitter der Vereeniging van Nederlandsche ar beidsbeurzen; tot leden mr. A. Rueb, advo caat en procureur, penningmeester van ge noemde vereeniging, A. C. A. van Vuuren, Tweede Kamerlid, wethouder te 's Graven hage, voorzitter van het bestuur der gemeen telijke arbeidsbeurs, allen te 's Gravenha- ge, P. J. de Kanter, Tweede Kamerlid, wet houder te Dordrecht, voorzitter van de com missie inzake de gemeentelijke arbeids- P-urs al dn W. A van der Kolf, te Rot- terden, lid-werkgever der gemeentelijke ar beidsbeurs aldaar F. M. J. Jansen, te Utrecht, lid-werkgever en A. H. van D 'h te s Gravenhage, Iid-werknemer;l der gemeentelijke arbeidsbeurs aldaar, G.' ven Schalm re Hilversum, idem, J. E van Riet te Rotterdam, directeur der gemeente lijke arbeidsbeurs aldaar en C. Sorgdrager te Haarlem, idem; tijdelijk belast met het waarnemen van de betrekking van adjunct-inspecteur der direc te belastingen A. O. Heesterman te Noord- wijk aan Zee en is hij werkzaam geste' aan de inspectie 4e afdeeling te Amsterdam; benoemd tot technisch assistent bij den Rijks voor! icchtingsdienst ten behoeve van de rubbelhandel en nijv.erheid te Deventer, P. Dekker, analyst bij dien dienst. De Huurcommissiewet. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de Huurcom missiewet in werking treedt met ingang van den len Juni 1917. In Staatsbl. no. 443 is opgenomen een Kon. besluit, waarbij voor bepaalde gemeen ten of gedeelten eener gemeente een hoo gere maatstaf voor de toepasselijkheid van genoemde wet is bepaald dan die, in de voorafgaande bepalingen van het 10de arti kel gesteld. Voorts bevat Staatsbl. no. 444 een Kon. besluit tot vaststelling van den algemeenen maatregel van bestuur, bedoeld bij artikel 13 der Huurcommissiewet. Krachtens dat artikel moet al hetgeen betreft de instelling, de samenstelling, de taak en de v c-kwijze der huurcommissie, zoomede de regelen en' vormen van het beroep van haar uitspraken op den kantonrechter, bij algemeenen maat regel van bestuur nader worden geregeld, voor zoover daarin niet bij die wet is voor zien. Het instituut der schriftelijke vragen. Op een vraag van den heci Van Hamel beeft de Minister van Binnenlan Ische Zaken geantwoord dat de Ministers bercM zijn als regel ook tc antwoorden op vragen, door leden der Tweede Kamer tc stellen gedurende het tijdvak dat er geen zitting van de Staten- Generaal is. Afsluiting Zuid e'r zee. De Groninger Mij. van Landbouw cn Nijver heid zal zich tot de leden der Staten-Gene- raal wenden met bet verzoek, bij de behan deling van het wetsontwerp tot afsluiting der Zuiderzee te willen letten op de kans van het gevaar, waaraan de dijken in het noorden der provincie Groningen blootstaan* Kon. Mil. Academie. Op 9 Juni e.k. zullen aan de Kon. Mil. Academie de eind-examens voor het Ule studiejaar (officiers-examen) een aanvang nemen. Aan deze examens wordt deelgenomen door 23 cadetten der infanterie hier te lan de, 6 cadetten der cavalerie hier te lande, 22 der artillerie hier te lande, 7 cadetten der genie hier te lande, en voor den dienst irt Ned.-Indië door 23 cadetten der infanterie> 2 der cavalerie, 6 deT artillerie en 4 der genie. Huldeblijk jhr. mr A. T de Savornfn Lobman. De aanbieding van het huldeblijk aan jhr. De Savornin Lobman zal 31 Mei te 2 uur plaats hebben. Voor den Indischen dienst Bij resolutie van den minister van koloniën, is A. W. de Groot, te Amsterdam, gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned. Indië, om daar te lande te worden geplaatst als tijdelijk ingenieur bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken, be paaldelijk voor de bevloeiing van gronden in de Buitenbezittingen. Te 's Gravenhage is overleden de gep. majoor van de militaire administratie van O -I. leger A. A. C. O. Harting. De overledene was ridder in de orde vjni Oranfe-Nassau. Nederland en de oorlog. Onze, sebeepra»H. Te Amsterdam is binnengekomen d< „Mercurius" van de Koninklijke Nederland sche Stomboot Maatschappij van New-York via Halifax met 99961 breskels tarwe en 16446 zakekn meel. Zaterdagmorgen zijn den Nieuwen Wa terweg binnen gekomen de „Medan", van' Java, met Javaansche producten, en de „Turbinia", van New-York, met tarwe voor de Nederlandsche regeering. 's Middags zijn den Waterweg binnenge komen de „Thuban", van New-York, en de „Dubhe", van Baltimore, beide met tarwe voor de regeering. Het stoomschip „Pollux" van de K.N.S.M., dat op 17 Maart gelijk met een aantal an dere schepen van Amsterdam naar New- York vertrok, is na een afwezigheid van ne gen wéken met een volle lading tarwe eis meel in IJmuiden teruggekeerd Van de gerequireerde schepen zijn nog do „Borneo" en „Bali" van daar naar Amerika ini zee gegaan. Zondag zijn den Nieuwen waterweg bint nengekomen de s.s. „Elisabeth ^van Bslti' more met tarwe, de „Oostdiik ook yart Baltimore, met granen en de „Westerdijk* van New-York met granen en meel. Giste« ren zijn binnengekomen de ss. „Magdelenajj van Baltimore, met tarwe en de „Noorddijk ook van Baltimore, eveneens met tarwe, alW voor de regeering. De „Koningin der Nedcrlaiv, d e n". Naar vernomen wordt, hebben de pas£ sagiers van de „Koningin der Nederlanden1* het schip dat het eerst bestemd is naa* Indië tc vertrekken hun bagage reeds aan boord mogen brengen, zoodat er kans schijn® te bestaan, dat het schip spoedig zal jamn«l vertrekken.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2