BINN ËN LAND. Tfcijde zijn nog voorgekomen. Deze reserve tk de uitkomst van een bevel van hooger- fiand. Duitschland weet, dat men in Ame- 'rika aan de kust van den Atlentischen Oce aan er naar verlangt in den oorlog te gaan, maar dat het westen en zuiden, na de geest- 'idrigt in het begin kalmer worden. Het is van fneenlng er alle belang bij le hebben om geene enkele vijandelijke daad te onderne men, die de openbare meening in beroering ïou kunnen brengen. Het is dus weinig waarschijnlijk, althans in den eersten tijd, Hat Duitschland moedwillig eenige daad van (vijandschap pleegt tegen de Vereenigde Btaten buiten aunvallen tegen Amerikaan- 1 *che schepen in de oorlogzöne. Londen, 29 Mei. (R.) Officieel be- dcht Gisteren en heden hadden Ribot, Cambon, .Painlevé, Fock en hunne militaire en diplo matieke adviseurs verschillende besprekin gen met het Engelsche oorlogskabinet over belangrijke aangelegenheden, waarbij Enge land en Frankrijk geïnteresseerd zijn. Over alle punten werd volledige overeen- v stemming bereikt. De Fransche delegatie is raar Frankrijk teruggekeerd. N e w-Y o r k, 2 9 Mei. (R.) Volgens de dagbladen hebben Duitschers In New-York eene vereeniging gesticht, zich uitstrekken de over het geheele gebied -der Vereenigde Staten, met het doel de onttroning van den Duitschen keizer en de oprichting van een republiek ln Duitschland te verkrijgen. Londen, 30 Mel. (R.) De Daily Tele graph meent te weten, dat George Barnes, de pensioen mi nister, tot lid van het oorlogs- kabinet zal worden benoemd ter vervanging Van een lid van het comité, die voor eenigen Hjd naar het buitenland zal gaan, waar hij met eene belangrijke zending zal worden be last, betrekking hebbende op den oorlog. Tweede telegram. Officieel bericht. De arbeiders-afgevaardigde Henderson, lid van het oorlogskabinet, is namens de ïegeerlng met een belangrijke zending naar Rusland belast. De arbeiders-afgevaardigde, George Bar nes, minister voor de pensioenen, is uitge- Ivoodigd om tijdens de afwezigheid van Hen- iderson als lid van het orlogskabinet op te treden. Weenen, 2 0 Mei. (W. B.) Heden hiel den bijna alle partijen en groepen uit den Rijksraad korte besprekingen. Het bestuur van den Czechischen bond, ijst heden eene vergadering heeft gehouden gal den bond advlseeren bij de presidents- fcezing blanco stembriefjes In te leveren. De Czechlsch-nationale sociaBstische par tij heeft gisteren te Preag den afgevaardig de Klofac, die zich in militair voorarrest be- Mndt, tot voorzitter gekozen. Weenen. 20 Mei. (Con.-bureau). De Oplossing van de Hongaarsche regeerings- Crisis is door de Pinksterdagen een korte poos onderbroken. De audiënties, waardoor ."tte monarch gegevens verzamelt om zich Over den toestand een oordeel te vellen, gijn heden weer begonnen en zullen in de ^eerstvolgende dagen worden voortgezet. De goorzitters van het Magnatenhuis, baron öozsika en graal Johann Zlchy waren heden, Be eerste op de audiëntie. De laatstge- fioemde heeft, volgens de bladen, het vin- iten van een oplossing zeer moeilijk ge noemd- De bladen beschouwen de rol van aarts hertog Jozef, die al weer naar het front is teruggekeerd, voorloopig als geëindigd met Ho uitvoerige besprekingen, welke hij met He partijleiders voerde en waarover hij den keizer rapport heeft uitgebracht. „Op het oogenblik worden drie mogelijke Oplossingen van de crisis overwogen: 1. De vorming van een overgengskabinet met graaf Khuen Hedervary aan het hoofd, '13at uit alle parlementaire partijen zou zijn samengesteld en tot tsak zou hebben de 'Oorlogsaangelegenheden te behandelen en naar een geschikte oplossing van het kies- rechtvraagstuk te toeken; 2. De benoeming van een neutraal kabi net met graaf Johann Zichy aan het hoofd, 'dat de kiesrechtkwestie tot oplossing zou moeten brengen, en, els de partijen hier over niet tot overeenstemming zijn te bren- gen, een beroep op de natie zou trachten te doen, echter zonder dat verkiezingen wor den uitgeschreven tijdens den oorlog. 3. De benoeming van een ambtenaren- kabinet, met graaf Bela Serenyi als premier, dat de herziening van het kiesrecht tot het einde van den oorlog ter zijde zou stellen. De oplossing van de crisis is bezwaarlijk ffróbr het einde van deze week te verwach- ter. Peking, 29 Mei. (R Het parlement I heeft de benoeming tot eerste minister goedgekeurd van Liehingshi, minister van financiën een neef van den vermaarden Li- tiungsjang. Hij zal waarschijnlijk een coali tie kabinet samenstellen. Londen, 2 9 Mei. (R.) Officieel be richt. De belhamels bij de staking aan de Clyde Ir Maart 7916, die toen werden gedepor teerd, mogen naar hunne haardsteden terug- keeren Verspreide BcHohteit Leopold Roths'hild. De fcekende financier Leopold Rothschild is in Ben ouderdom van 71 jaar te Londen over leden. Bol eve c (Bohemen), 2 0 Mei. (Corr.- #>ur.) In de hir gevestigde munitie-werkplaat- ^en brak eergisteren een brand uit, die leid- jtle tot eene ontploffing van verschillende ob- lecten van deze inrichting. AI waren de ge volgen van deze ontploffing ook niet zoo £rnstig als aanvankelijk werd gevreesd, zoó £S toch gebleken, dat een aantal personen, wie in de werkplaatsen aangesteld waren, edopd of gewond zijn. Tot sver zijn 13 lijken te voorschijn gebracht; maar men vreest, dat nog 50 dooden onder de puin- hoopen van de vernielde werkplaatsen lig gen. De Siaatscourant van 29 Mei bevat o.a. de volgende besluiten: tijdelijk belast met de waarneming der betrekking van adjunct-inspecteur der direc te belastingen mr. H. F. van Walsen, advo caat te Rotterdam, en is hij werkzaam ge steld aan de inspectie Rotterdam, 3e afdee- ling; op verzoek eervol ontslagen dr. J. A. Mid dendorp, als assistent bij de scheikunde aan de rijksuniversiteit te Leiden en benoemd als zoodanig A. E. Lacomblé; idem dr. K. Hof als assistent bij de natuurkunde aan die universiteit; idem J. A. A. Mekel, mijnbouw- kundig ingenieur, als assitent bij de mijn bouwkunde aan de Technische Hoogeschool te Delft; te werk gesteld aan het departement van koloniën de Indische ambtenaar met verlof H. G. P. Duijfjes, laatstelijk griffier van het hooggerechtshof in Ned.-Indië; benoemd tot bureel-ambtenaar 'bij het stoomwezen J. R. Rolling te Groningen en F. Ruijchaver, te Rotterdam en bevorderd tot ingenieur 2e klasse bij het stoomwezen de adspirant-ingenieur J. A. P. Verschraage, te Amsterdam. Dr. Renssen-fonds. H. M. de Koningin-Moeder heeft een belangrijke bij drage doen toekomen aan het Comité ter huldiging van de nagedachtenis van dr. W. Renssen, voor een te stichten dr. Renssen- fonds, welks baten o.a. ten goede zullen komen aan de Johanna-stichting, het eerste Tehuis voor gebrekkige en mismaakte kin deren in Nederland. Minister-resident Van Vol len hoven. De benoeming van den heer Maurits van Vollenhoven tot Nederlandsch minister-resident te Brussel, wordt door alle Belgische bladen aangegrepen om hem te prijzen wegens zijn houding gedurende den oorlog, als zaakgelastigde van Nederland te Brussel aangenomen. De „Gazet" van Brussel zegt o. m., dat de Belgische autoriteiten en duizenden landge- nooten de minzaamheid van zijn karakter en zijn algeheele toewijding aan talrijke werken kunnen waardeeren. Eerste Kamerverkiezingen. De Standaard meldt dat ln Zeeland van an ti-revolutionaire zijde is besloten bij de a.s. verkiezing den heer Fokker te laten zitten, indien de liberalen in Overiisel den heer De Vos van Steenwijk laten zitten. Tweede Kamerverkiezing gen. Naar vernomen wordt zal de heer mr. S. van Houten candidaat worden gesteld in het Kamerdistrict Groningen, tegenover het aftredende lid mr. J. Limburg. De actie tegen grondwets herziening. Het Comité van Actie tegen de Grondwetsherziening heeft beslo ten den heer J. Stoffel te Deventer candidaat te stellen voor het lidmaatschap der Twee de Kamer bij de aanstaande verkiezing. Eindexamen Kon. Mil. Aca demie. Tot leden der commissie voor het afnemen van hét eindexamen van de Kon. Mil. Academie zijn benoemd de generaal- majoors H. Kemper, tevens tot voorzitter, en J. W. P. van Hoogstratende luit.-kolonel Jhr. H. W. Storm van 's-Gravesande, de ma joors W. J. J. Hasselbach en A. W. A. Mi- dhielsende kapiteins H. Rooseboom, J. S. Metz, E. A. van den Bossche, en de le-luit. G. J. Sieburgh, allen van het wapen der in fanterie de ritmeester J. G. Pabst en de le-luit. T. L. S. Nedermeijer ridder van Ro senthal, beiden der cavaleriede kolonel M. A. Elout, de hiit.-kolonel H. J. G. de Virieu Furstner en de majoor H. J. A. Feber, allen der artillerie de luit.-kolonel J. F. Schmöle, de kapiteins J. C. Cramwinckel en W. F. van Vliet, alle drie van het wapen der geniede hoogleeraren G. de Josselin de Jong en C. van Aller, en de heer C. Spat, alle drie werk zaam aan genoemde onderwijsinrichting. Tot secretaris is benoemd de le-luit. der artille rie H. F. H. C. C. A. von Freijtag Drabbe, leeraar bij gemelde academie. Het eindexamen zal aanvangen 8 Juni a.s. De stalen helm. Een feit, dat voor het groote publiek een nieuwtje was, is in de afgeloopen week nochtans aan de opmerkzaamheid van de meesten ontsnapt zegt de N. R. Ct. Een compagnie gre nadiers uit Scheveningen heeft n.I. de vori ge week een marsch gemaakt, uitgerust met den stalen helm. Alle manschappen en ook het kader droegen den helm. Hij ziet er een voudig üit, is glad afgewerkt en de randen zijn licht uitwaarts gebogen. De voering is van kurk en met stalen pennen aan het om hulsel vastgemaakt. Naar de schatting van enkelen, die den helm gedragen hebben, weegt hij omstreeks een kilogram. De post voor Oost- en West- I n d i De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat met ingang van 30 dezer tot nader bericht geen aange- teekende stukken voor verzending per zee post naar Ned .-Oost- en West-Indië zullen worden aangenomen. De gewone (niet aangeteekende) stukken voor Ned.-Oost- en West-Indië, welke nè 29 Mei ter post worden bezorgd* voor verzen ding per zeepost, zullen zoolang de gelegen heid tot verzending langs den rechtstreek- schen zeeweg is opgeheven, aan de afzen ders worden teruggegeven, of indien deze niet bekend zijn met port belast, langs an dere wegen naar bestemming worden door gezonden. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bij verzending naar Ned.-Oost- en West-Indië langs andere wegen dan den rechtstreek- schen zeeweg, het internationale port ver schuldigd is. Naar Indië. Men meldt, dat prof. Carpentier Alting, benoemd tot president van het Hooggerechtshof van Ned.-Indië, op 5 Juni met de „Koningin der Nederlanden" daarheen zal vertrekken. Met dezelfde gelegenheid vertrekt ook de regent van Magelang, een der leden van de deputatie Indië Weerbaar, terwijl de andere leden, gelijk reeds vroeger gemeld werd, op 6 Juni met de „Rijndam" de reis naar In dië zullen aanvaarden. Van Indië vla Amerika n.a ar Holland. Ingevolge een nadere beslissing van den minister van koloniën kan door de landsreizigezs, die over Amerika naar Ned.-Indië reizen, op de Amerikaan- sche spoorwegen; behalve hetgeen waarvoor vrijdom van vracht is toegestaan (67.95 Kg. per persoon), voor landsrekening aan bagage worden medegenomen voor een volwassen reiziger 250 Kg. en voor een kind 100 Kg. 80ste verjaardag .Ilir. Mr. A. F. de Savornin Lohman. Men meldt ons uit den Haag: Reeds in de morgenuren werden ten hui ze van den Minister van Staat het Tweede Kamerlid jhr. mr. A. F. de Savornin Loh- man zeer vele bewijzen van hulde en be langstelling ontvangen ter gelegenheid van den tachtigsten verjaardag van den grijzen staatsman. Behalve een buitengewoon groot aantal schriftelijke en telegrafische geluk- wenschen waren het verschillende bloem stukken. Een bloemenhulde zonden onder meer de Christelijk-Historische Kamerclub, de minis ter van Staat, jhr. mr. A. P. C. van Karne- beek en de vereeniging „Onze Vloot". Cu ratoren van de Groningsche Universiteit zonden een deputatie om den tachtig-jari gen collega persoonlijk geluk te wenschen. H. M. de Koningin en H. M. de Koningin- Moeder hebben den grijzen staasman tele grafisch Hare gelukwenschen doen toeko men. Namens H. M. de Koningin werd daarbij mededeeling gedaan van het voor nemen der Vorstin zich te doen vertegen woordigen op de receptie, welke Donderdag a.s. te 2 uur in de Twee Steden plaats heeft en waarop het door Toon Dupuis vervaar digde borstbeeld van den jubilaris dezen zal worden aangeboden. Onder de vele bloemstukken, welke in den loop van den dag nog aan de woning van den tachtig-jarjge Werden bezorgd, was er, behalve dat van de christelijk-historische, ook een van de anti-revolutionaire Kamer fractie. De andere fracties zonden telegra fische gelukwenschen. Eveneens de Haag- sche Journalistenvereeniging. Uit Groningen kwamen deputaties van den Schoolraad en van de Unie School met den Bijbel. Namens de directie der Amster- damsche Levensverzekering Maatschappij, waarvan jhr. De Savornin Lobman commis saris is, werd hem een fraai geschenk aan geboden. Th. J. A. van Zijl «Ie Jeng. f Te 's Gravenhage overleed op ruim 81- jarigen leeftijd de gepens. luitenant-gene raal, oud-commandant van het Ned.-Indische leger, Th. J. A. van Zijll de Jong, ridder der Militaire Willemsorde en verder o.a. gerech tigd tot het dragen van het grootkruis der orde van St. Anna van Rusland. Deze laatst genoemde onderscheiding viel hem ten deel toen hij legercommandant in Indië was, ter gelegenheid van het bezoek van den nu on langs afgetreden Czaar van Rusland aan Nederl.-Indië. De heer Van Zijll de Jong maakte o.a. mede eene expeditie op Bali, en verwierf bij de tweedë Atjeh-expeditie, waarin hij deelnam aan de bestorming van eene ver sterking, de eeresabel. Hij was voorzitter der Vereeniging Natio naal Fonds tot ondersteuning van nagelaten betrekkingen van in Nederlandsch-Indië ge vallen militairen. De teraardebestelling van zijn stoffelijk overschot is bepaald op Donderdag a.s. op de Algemeene Begraafplaats, om 71 uur van het sterfhuis. s' Omtrent den levensloop van generaal Van Zijll de Jong valt nog het volgende mede te deelen: In 1868, nadat hij van verlof wegens ge zondheidsredenen uit Nederland in Indië was teruggekeerd, nam hij als kapitein bij de artillerie een werkzaam aandeel aan de krijgsverrichtingen op Bali, alwaar hij als commandant optrad der expeditionnaire artil lerie bij de inneming der vijandelijke ver sterkte kampongs en het verslaan van de IdaMadeh Raki's benden op 24 October van genoemd jaar, bij welke gelegenheid hij volgens de officieele dienaangaande afge legde verklaringen gedurende het geheele gevecht zich heeft bevonden bij die ge deelten der batterij, welke het meest in de onmiddellijke nabijheid en als het ware om ringd door den vijand ook-het meest aan diens vuur en steenworpen waren blootge steld, waarbij hij voortdurend door vastbe raden handeling-en moed aan zijn onderga- schikten een dusdanig voorbeeld gaf, dat niemand er aan dacht zich in zulk dreigend gevaar te bevinden. De persoonlijke hoofdaanvoering van ka pitein Van Zijll de Jong had tot onmiddel lijk gevolg de algeheele nederlaag des vij- ands. Wegens deze moedige daad werd hij eer vol vermeld bij Zr. Ms. besluit van 2 Sept. 1870, Nadat hij den 14en Jan. 1874 als majoor had deelgenomen aan de tweede Atjeh-ex peditie, waarbij hij gewond werd. volgde zijn benoeming tot ridder der Militaire Willems orde 4e klasse „ter zake van het gevecht om in kampong Soeriani op 26 Juli 1874." Nog in hetzelfde jaar, 1874. onderscheid de majoor Van Zijll de Jong zich opnieuw en wel op 31 December bij gelegenheid van de inneming van de Missigit met voorwer ken van Lampeimei. Hiervoor werd hij be loond met de eeresabel. Later werd hij benoemd lot commandant der artillerie van Sumatra's Westkust en vervolgens tot luitenant-kolonel en tot ko lonel, chef van het wapen der artillerie, na inmiddels o.a. de functies te hebben be kleed van commandant der veld- en berg- batterijen op Java en chef van het materieel bij het hoofdbureau der artillerie. In 1887, terwijl hij met verlof wegens ziek te in Nederland vertoefde, werd hij tot ge- neraal-majoor bevorderd, in welken rang hij na zijn terugkeer benoemd werd tot chef der tweede afdeeling van het Departement van Oorlog. Zijn bevordering tot luitenant-generaal commandant van het leger en chef van het Departement van Oorlog in Ned.-Indië volg de in 1889. Bijna vier jaren vervulde hij die betrekking. In Febr. 1893 werd hem daaruit op zijn verzoek eervol ontslag verleend onder dank betuiging voor de langdurige diensten door hem aan den lande bewezen. Terwijl hij legercommandant was, in 1891, erkende de Regeering zijn verdien sten o.a. ook nog door hem te benoemen tot ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw. Na zijn terugkeer in het vaderland be kleedde hij o.a. ook nog het voorzitterschap van de vereeniging Oost en West. Nederland an de oorlog. Het «loorisclileteii van ee:« TVeriet-lamlsclien grenswacht. (Officieel). Het ministerie van bui- tenlandsche zaken deelt het volgende mede: In den nacht van 14 op 15 Mei trachtten eenige personen vanuit Nederland de grens in de nabijheid van St.-Marguérite te over schrijden. Een Duitsch soldaat, die op hen wilde schieten, miste zijn doel en trof doo- delijk een Nederlandschen soldaat, die deel uitmaakte van een naderende patrouille. Zoowel de Duitsche regeering als de chef van den generalen staf der Duitsche strijd krachten hebben betuigingen van diep leedwezen daarover aap de Nederland- sche regeering doen toekomen. De Duitsche regeering verklaarde zich tevens bereid om aan de betrekkingen van het slachtoffer een schadeloosstelling toe te kennen voor het geval uit het ingestelde onderzoek mocht blijken dat het ongeluk inderdaad aan den betrokken Duitschen soldaat is te wijten. Onze scheepvaart. De volgen-de schepen zijn hier te lande aangekomen: te Rotterdam op 26 Mei 1917 s.s. Medan van de Rotterd. Lloyd, van Java (Falmouth Vigo), met stukgoed; s.s. Turbinia, van de Stoomvaart-Mij. Rotterdam, Rotterdamsche Lloyd van New-York met 165.334 bushels tarwe en 8743 zakken meel voor de Neder landsch© regeering; s.s. Thuban van y. Nievelt Goudriaan van New-York, met 24,097 quarters tarwe voor de Ned. regeering; s.s. Dubhe, van v. Nievelt Goudriaan, van Baltimore, 22,739 quarters tarwe voor de Ned. regeering; s.s. Westerdijk, van de Holl.-Amerika-lijn, van New-York, met 260.602 bushels tarwe en 55,383 zak meel voor de Ned. regeering; op 27 Mei: s.s. Elisabeth, van A. C. Lendes, van New- York met 10,750 quarters tarwe voor de Nederlandsche regeering; s.s. Oostdijk, van Silleveldt van der Meer en Van Hattum, van Baltimore, met 4364 ton tarwe voor de Ned. regeering; op 28 Mei: s.s. Magdalena, van A. C. Lensen, van Bal timore met 2967 ton tarwe voor de Nederl. regeering; s.s. Noorddijk, van Solleveld v. d. Meer en Van Hattum, van Baltimore met 4564 ton tarwe voor de Ned. regeering; en te Amsterdam op 28 Mei: s.s. Pollux, van de Kon. Ned. Stoomboot- Mij, van New-York, met 101,321 bushels tar we en 11,203 zakken meel voor de Nederl. regeedng; s.s. Gooiend, van de Kon. Holl. Lloyd, van New-York, met 158,116 bushels tarwe en 24,374 zakken meel voor de Ned. regeering. 5 Juni a.s. zullen de stoomschepen „Riouw" en „Koningin der Nederlanden" van de Stoomvaart-Mij. „Nederland" volgens den aangegeven weg naar Indië vertrekken. Het s.s. „Rijndam" van de Holl.-Amerikalijn zal zich bij de beide schepen aansluiten, zoodat het drietal booten den 6en Juni zich in onze territoriale wateren verzamelen zal om gezamenlijk de zeereis te ondernemen. Dienst Holland-Eogelsiul. Naar wij vernemen zal de Hollandsohe Stóomboot Maatschappij den geregelden dienst tusschen Amsterdam—Londen bin nenkort weer hervatten met Engelsche sche pen. Zulks moet het gevolg zijn van de over weging, dat de vaart van schepen onder Britsche vlag en begeleid door Engelsche torpedojagers, vanuit onze havens in con- vooi varend, minder gevaarlijk is gebleken, dan de vaart van afzonderlijke schepen on der neutrale vlag. Onder de Nederlandsche zeelieden is dit van zoo algemeene bekendheid dat het niet de minste moeite kosten zal, indien noodig, Hollandsche bemanning voor de Engelsche schepen te vinden. De dienst op Engeland. Nade# is bepaald, dat de „Zeeland" van de Stoom* vaart-maatschappij Zeeland a.s. Donderdag naar Engeland zal vertrekken tot het afha len van passagiers. Dnlt&ch waterrlies:tnix geland. Gisterochtend is een Duitsch water vliegtuig nabij den Westkapelschén zeedijk' op Walcheren neergekomen. De inzittende, een officier, is onder mili taire bewaking gesteld. Distributie regeling voor Brood, Bloem, enz. De Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid heeft een aantal wijzigingen In bovengenoemde regeling vastgesteld, die in hoofdzaak hierop neerkomen, dat het rech! van uitsluiting, tot dusver hij den Minister, komt bij de Centrale Broodcommissie, met beroep op dén minister. Gebrek aan koffie. De Handelskamer" te Rotterdam hééft aan den minister van landbouw een adres gericht, waarin verzocht wordt: 1. aandacht te wiiden aan de gevolgen van een mogelijk koffiegebrek; 2. alle ten dienste staande maatregelen, te nemen om de verborgen voorraden koffie te achterhalen; 3. het daarheen te leiden, dat de te Rot terdam liggende voorraden Java- ei( Ja\a- Robusta-koffie ter beschikking van de* Ne" derlandsche consumptie komen; 4. de mogeliikheid van verderen aanvoer van koffie van Vigo, Santos, Havre en Lory den, zooveel als in het vermogen der Re geering is, in de hand te werker.. De Eerste Nederlandsche Bruinkolen» exploitatie. Men meldt ons uit Amsterdam: Vrijdag 25 Mei j.l. werd op de vergade ring contractueel vastgesteld, dat de N. V Furness' Kolen-Maatschappij de machtiging bezit om na eventueele exploitatie van het proefbedrijf der bruinkolen-concessie „Caris- borg", welke onmiddellijk begonnen wordt, het geheel verdere bedrijf in de toekomst te leiden. De vergadering werd bijgewoond door cl ft concessionarissen: Graaf A. d'Ansembourg, J. Sijstermans, dr. E. Wintgens, J. Mertens (rentmeester) en de heeren P. C. Jongeneel, directeur der N. V. Scheepvaart en Agentuur Mij. A. Boichel, directeur der N. V. Furness Kolen Mij. en W. Kuyt Jzn. Tot bedrijfsleider der proefexpioitatie is aangesteld: ingenieur Br. Paul Wintgens. De heer P. C. Jongeneel presideerde de vergadering, en stelde voor om na de proef expioitatie een Hollandsche maatschappij op te richten tot exploitatie der brüinkolen, waarin de Hollandsche industrie in de ge legenheid zal gesteld worden aendeelen te nemen. De directie der Furness zal trachten op den meest aangenamen voet samen te wei ken èn met de Regeering èn met de Staats mijnen. Proefbedrijf wordt onmiddellijk begonnen W. Kuijt is reeds vertrokken om de belan gen der Furness in de bruinkolen-exploitatii „Carisborg" in Limburg te doen behartigen Reizigers naar Rusland. Ten aanzien van de personen, die door Rusland wenschen te reizen, is thans be paald, dat zij zich in dit land voor vertrek tot het Russische gezantschap of het ter plaatèe bevoegde Russische consulaat moeten wen den ten einde het vereischte visum op hun paspoort te verkrijgen. Voor Nederland is uitsluitend bevoegd de Russische consul- generaal te Rotterdam*. Het is wenschelijk de aanbieding ter viseering tijdig te doen plaats hebben. Dadelijk na aankomst te Petersburg zal men zich aan zijn gezantschap of consulaat aldaar moeten vervoegen onder overlegging van het nationaal paspoort, waarop een be hoorlijk gelegaliseerd portret vastgehecht moet zijn; tevens zal men een 2e portret be schikbaar moeten stellen ter aanhechting op een vragenlijst, welke aan het gezantschap of consulaat ingevuld moet worden. Vervol gens zal de belanghebbende het bewuste paspoort rechtstreeks aan de prefectuur te Petersburg kunnen aanbieden, ten einde daarop het voor het verlaten van Rusland vereischte visum te verkrijgen. Uitlevering. Wij vernemen, dat de Duitsche regeering eerstdaags zes uit het kamp bij Bergen ontvluchtte Duitsche gein- terneerden aan de Nederlandsche autoritei ten zal uitleveren. Over de grens gekomen. Bij Oldenzaal is een Belgische sergeant* majoor, ontvlucht van een arbeidscommando nabij Lingen, over de grens gekomen. Te Enschede zijn drie Russen aangeko men, die te Broekheurne over de grens wa ren gekomen en zijn ontvlucht uit het kamp bij „Osnabrück. Te Oldenzaal zijn twee Russische krijgs gevangenen over de grens gekomen. Bij Enschede zijn 3 Fransche en 1 Russi sche krijgsgevangenen over de grens geko« men. Bij Dinxperlo zijn een Duitsch deserteur en een ontvlucht Russisch krijgsgevangenen over de grens gekomen. Nabij Vlagtwedde zijn vier ontvluchte Ser vische krijgsgevangenen over de grens ge komen. Bij Sittard zijn drie uit Duitsche krijgsge vangenschap ontvluchte Russen over de grens gekomen. Zij hadden elf dagen rond gezworven, voor zij de grens bereikten. Smokkelaar doodgeschoten. Gisternacht is te Overasselt de smolö» keiaar R. uit Wychen door commiezen doodgeschoten. Congres var» Belgische sociaaW democraten in Nederland. Gedurond# dé Pinksterdagen congresseerde da Bond

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2