BINNENLANDf KOLONIËN. Tot zinken zijn gebracht 18 schepen boven «rv één beneden de 1000 ton. Zeventien •cnepen zijn zonder succes aangevallen; twee visschersvoartuigen zijn in den grond geboord. Aan het Isonzofront is, r.a den voor de derde maal herleefden zweren strijd op Pink stermaandag, eene betrekkelijke rust inge- trden. Van de overige tooneelen van den wereld- strijd is niets bijzonders gemeld. De rijksraad van Oostenrijk, die enkele Weken voor het uitbreken van den oorlog naar huis werd gezonden, is gister bijeenge komen tot hervatting van zijne werkzaamhe den. Daarmee is de periode, waarin gere geerd werd buiten medewerking van het parlement, 'geëindigd, overeenkomstig de wensch van den jongen keizer, die de ver wachting koestert, dat onder de nieuwe om standigheden eene vruchtbare samenwerking tusschen regeering en parlement mogelijk zal blijken. Weenen, 30 Mei. (Corr-bur.) De ge wezen Hongaarsche minister-president dr. Alexander Wekerle is heden voormiddag door den keizer in audiëntie ontvangen. Voor heden zijn geene verdere Hongaarsche staatslieden opgeroepen. tockholm, 3 0 Mei. (W. B.) Het Nederlandsch-Scandinavische comité heeft verleden Vrijdag en Zaterdag met de afge vaardigden van de Duitsch-Oostenrijksche sociaal-democratie, Adler, Hartman, Ellen- bogen, Renner, Seitz en Hüber, geconfe reerd. Het comité had tevens bij de be sprekingen uitgenoodigd Diamand voor de Poolsche sociaal-democratie in Galicië, Bur- ran en Stetz voor de Czechische socialis tische partij en Narki en Gluma voor de so cialistische partij van Bosnië-Herzegowina. Volgens de opvatting van de Oostenrijk- sche delegatie is het imperialisme de alge- meene oorzaak van den oorlog, maar speel de het nationale vraagstuk dikwijls een rol in de oorlogsconflicten. In Centraal-, Oost- en Zuid-Oost-Europa is de bevolking bijna overal zóó gemengd, dat gebiedsafbakening niet mogelijk is en een nieuw oorlogsgevaar oplevert. Zelfs waar de volken gescheiden kunnen worden, zóu daardoor een zoodanige versnippering van staten ontstaan, dat de politieke en economische ontwikkeling dezer naties in gevaar zou worden gebracht. De eenmaal bestaande economische en politieke indeeling te verbrokkelen, zou slechts in het belang zijn van de groote sta ten, die de vele kleine staten gemakkelijk tegen elkander zouden kunnen uitspelen en beheerschen. Daarom staat de delegatie overeenkomstig het manifest van Bazel op den grondslag van de nationale autonomie; Ui Is van meening, dat het veroveren van deze vrijheden het werk van de natiën zelf moet zijn. Berlijn, 30 Mei. (W. B.) De vertegen woordigers van het sociaal-democratische ijl,» «n Jc ol— gem eene commissie van de vekvereenigin- gen zijn gisteren via Kopenhagen naar Stockholm vertrokken, waar de besprekin gen met hem den 3en Juni zullen beginnen. Bern, 30 Mei. (W. B.) Over de voed- •elverzorging van Frankrijk schrijft de Ba- taille: Het tekort aan broodgraan van dit jaar cal ongeveer 41 millioen K.G. bedragen, een cijfer dat wel in str.at is de ernstigste be zorgdheid in te boezemen voor den toe- Irtand van Frankrijk in het jaar 1918/19. Het is te hoperi, dat met het oog op het drei gende gevaar er in de Kamer een afgevaar digde zal opstaan, die van de regeering in lichting vraagt en voorzorgsmaatregelen eischt Men moet tijdig denken aan den Oogst van 1918, die overvloedig genoeg moet zijn om niet 1918/19 te maken tot het vreeselijkste jaar voor de bevolking van Frankrijk, dat in de wereldgeschiedenis zon der voorbeeld zal zijn. Londen, 30 Mei. (R.) De voedselcon- troleur neemt alle invoeren van kaas uit de Vereenigde Staten, Canada, Australië en Nieuw Zeeland over. Sofia, 30 Mei. (W. B.) De hier geves tigde Kamer van koophandel heeft, op grond van eene reeds bestaande wet, beslo ten binnen twee maanden eene beurs te openen voor den handel in effecten, de vast stelling van de wisselkoersen en den handel In wissels. Londen, 30 Mei. (R.) De Board of trade heeft een besluit bekend gemaakt, waarbij alle voorraden tabak onder beheer worden genomen en eene prijsregeling wordt vastgesteld. Verspreide Beriohten. Andrew Carnegie op ster- Wen. Parijsche bladen vernemen uit Was- hington, dat Andrew Carnegie op sterven Kgt. Eenjonggezelle n-b e 1 a s t i n g. De Berlijnsche .Lokal Anzeiger" zegt, dat er In Pruisen ernstig over gedacht wordt de vrijgezellen extra belasting te laten betalen, niet door een geheel afzonderlijke belasting, «naar door een soort toeslag op de inkom stenbelasting voor hen die ongehuwd zijn. Waarschijnlijk zal de maatregel zich ook tot de ongehuwden van het vrouwelijk geslacht uitstrekken, maar de uitvoering van het plan «ou in geen geval voor het einde van den oorlog zijn te verwachten. Oost-lndlê Indisch nieuws. *- Uit Batavia wordt aan de Tel. geseind: Het Insulinde-congres te Semarang be- '•loot den gouverneur-generaal een request «mi te bieden, waarin wordt aangedrongen het besluit tot interneering van Douwes Dekker en Soevardi te herroepen. Uit de Pers. De crisis aan Oorlog. De N. R. C t. schetst de omstandigheden, waarin minister Bosboom zich sedert den eersten Augustus 1914 geplaatst zag, als volgt: „De mobilisatie en de concentratie van leger en vloot, de tfmvangrijke oorlogsvoor bereidingen, en ten slottfe het onmiddellijk dreigend oorlogsgevaar noopten tot de on verwijlde benoeming van een opperbevel hebber, aan wien de geheele leiding van de verdediging voortaan zou worden toe vertrouwd; de werkzaamheid van het depar tement van oorlog werd feitelijk onderge schikt aan die van het algemeen hoofd kwartier in de bureelen van Oorlog ging rust heerschen, de bedrijvigheid was ver plaatst naar die van het z.g. beheer-land- macht, een onderdeel van het hoofdkwartier. De nieuwe groepeering van krachten maak te een deel uit van het mobilisatie-plan zij kreeg om zoo te zeggen mechanisch haar beslag. Wellicht zal later blijken, als ook oud-minister Bosboom zijn herinneringen aan de oorlogsjaren mocht te boek stellen, dat de plotselinge overgang niet zonder kenteringstormen is geweest. Het hoofddoel werd echter bereiktde oorlogsvoorberei ding was verzekerd." Moeilijkheden zoo betoogt de N.R.Ct. verder behoefden aanvankelijk uit den nieuwen toestand niet te worden geboren, al moet het ook voor een man van Bos- boom's karakter en hooge wetenschappe lijke vorming teleurstelling hebben gebaard, zich afzijdig te moeten houden van het stra tegisch terrein, dat in aantrekkelijkheid het verre won van 's ministers eigen beschei dener veld van werkzaamheid. Die moeilijkheden moesten echter komen, toen de oorlogstoestand eindeloos werd ge rekt, toen in en buiten de volksvertegen woordiging de nooden der gemeenschap en der enkelingen aan den verantwoordelijken minister werden voorgehouden, toen om af lossing en vrijgeving van dienstplichtigen werd verzocht en later zelfs gedrongën. Toen moest van tweeërlei standpunt beoordeeld worden, of en in hoeverre aan de sociale eischen kon worden tegemoet gekomen zon der aan de militaire afbreuk te doen. Die wederzijdsche beoordeelingen moesten ver schillend uitvallen, gelet ook op den ver schillenden aard der beoordeela." De in de Kamer op den minister uitgeoefende drang moet kwaden invloed hebben gehad op zijn verhouding tot den opperbevelhebber „Het is minister Bosboom niet gegeven geweest, deze moeilijkheden met één slag uit den weg te ruimen en zich zelf weder aan het hoofd van het leger te plaatsen aannemende nu, dat hij dit zou hebben ge wild. Immers in zaken van opperbevel be- schikt de regeering in haar geheeL Hetzij dan goedschiks of kwaadschiks, en onder den Denauwci.Jci., «au aiie zijden uitgeoe- fenden druk, moest minister Bosboom blijven arbeiden, en zijn aanzien en invloed zien ta nen, om ten slotte terug te treden." De gevolgtrekking uit het bovenstaande ligt voor de handaan een bevredigende oplossing van de crisis aan Oorlog valt niet te denken, zoolang de omstandigheden, waar onder minister Bosboom heeft moeten wer ken, blijven voortbestaan, m. a. w. h et op perbevel gehandhaafd blijft. „Aan een nieuwen bewindsman, hetzij dan een ad interim of een met eigen porte feuille, wacht dan immers het lot van zijn voorganger en dat te sneller, naarmate hij zich meer tot het opperbevel neigt. Minister Bosboom heeft het opperbevel met voorbij zien van eigen belang beschermd, doch een onafhankelijke nieuwe minister van oorlog zal deze rol onmogelijk kunnen en willen overnemen en de legertoestanden nog lan ger onttrokken willen zien aan den criti- schen blik der volksvertegenwoordiging. Wij stellen ons althans op dit standpunt en kun nen het van een nieuwen bewindsman niet anders denken. Men moet in het oog houden dat de toestanden van het oogenblik niet langer buiten de kritiek mogen blijven, om dat het gedane en te doene werk in hoofd zaak van organieken aard is." Minister Cort van der Linden aldus meent de N. R. Ct. zal dan ook bij de overdenking van de tot opheffing van de crisis te nemen maatregelen ter dege de vraag hebben te overwegen, of continu- eeringvan hetopperbevel aldan nietnoodzakelijk is. Mocht tot hand having ervan worden besloten, dan zal de premier verzekerd kunnen zijn, dat een ge zonde oplossing van de crisis, waardoor aan het hoofd van Oorlog een frissche, krach tige, onafhankelijke minister zal treden, uit gesloten is. Toch noodzaken onze legertoe standen ertoe, om in dezen zin de oplossing na te streven. Berichten. De Staatscourant van 30 Mei bevat de volgende Kon. besluiten: benoemd tot lid van den militairen pen sioenraad, mr. L. A. Bijbau, thans lid van den burgerlijken pensioenraad; tot accountant bij den dienst der Directe belastingen A. G. van Saarloos en N. J. Po lak, beiden te Rotterdam, respect. Ie en 2e bureau; W. Roodendorp te Amsterdam 2e bureau; A. J. van der Laan te Groningen; mr. R. Bouwman, te Arnhem; T. Mossel man te Tilburg; R. Heyne te Almelo en A. Nierhoff te Eindhoven; benoemd P. W. Roest, belasting-ontvanger te Veere tot ontvanger te Woudrichem; C. Arkenbout, rijksklerk tweede klasse ten kan tore van de invoerrechten en accijnzen voor de suiker te Amsterdam tot ontvanger te Loppersum; T. W. Postema, ontvanger te Gorredijk tot ontvanger te Hellevoetsluis; C. P. A. Pouleyn ontvanger te Wernhout tot ontvanger te Baerie-Nassau; C. G. W. Mo lengraaf, ontvanger te Ossendrecht tot ont vanger te Hilvarenbeek; J. Everts, contro leur der invoerrechten en accijnzen te Am sterdam tot belastingontvanger te Veendam; J. D. Boerma, ontvanger te Steenbergen tot onhanger te Wormerveer; M. E. van Lith de Jeude, ontvanger te Tiel tot onhanger te Bussum; W. J. Hillebrandt ontvanger te Lemmer tot ondervanger te Montfoort; S. P. Reelinck, rijksklerk le klasse ten kantore der belastingen te Almelo tot ontvanger te Dinxperloo; benoemd tot notaris te Gennep H. J. Fen- sel, candidaat-notaris aldaar; op verzoek eervol ontslagen met dank jhr. mr. H. J. M. van Asch van Wijck, als buitengewoon lid van den Centralen Ge zondheidsraad; idem A. D. A. Quaedvlieg als burgemeester van St. Geertruid; idem dr. M. Th. Houtsma, als gewoon hoog]eeraar aan de Rijks Universiteit te Utrecht; idem mr. W. L. P. A. Molengraaff, als gewoon hoogleeraar aan dezelfde Universiteit; benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Heerenveen L. A. ven Dillen, A. P. Potma, J. F. Rabbinowitsch en C. L. de Liefde, al len thans tijdelijk leeraar; benoemd tot burgemeester van Woerden H. G v. Kampen, met gelijktijdig eervol ont slag als burgemeester van Wissekerke; tot burgemeester van Houthem en Valkenburg P. A. Hens; tot burgemeester van Westerho ven J. A. Baken; benoemd voor 1 jaar tot agent van de Rijksverzekeringsbank W. G. Wiepking, aan nemer-architect te Apeldoorn;_ op verzoek eervol ontslagen P. L. C. Tis- sot van Patot te Leeuwarden als agent der Rijksverzekeringsbank; benoemd tot districts-opzichter over de landsgebouwen W. M. de Ruiter te 's Her togenbosch, thans opzichter tweede klasse; tot opzichter der Rijks Waterstaat 4e klasse Q. N. v. d. Lrnden, opzichter tweede klasse bij de genie in Indië, terwijl hem verlof is verleend met stilstand in jaarwedde gedu rende den'tijd dat hij Dij de genie zal zijn; benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te—Hardenberg, Th. J. W. F. van Huls, thans te Roelof Arendsveen. als blijk van goedkeuring en tevredenheid A. de gouden eerepenning voor menschlie- vend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan J. van Dijk, planter in Ned.-In- dië, tijdelijk te 's-Gravenhage, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van schipbreukelingen van het op 11 Dec. T9T6 in de Middellandsche Zee, nabij het eiland Malta, getorpedeerde s.s. „Magellan" von de „Messa- geries Maritimes"; B. de bronzen eerepenning voor menschlie- vend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan G. Varkevisser, korporaal bij de 3de com pagnie van het 25ste landweerbataljon, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van eén kind uit het ijs van de Lijnbaansgracht te Amsterdam op 29 Jan. 1917 J. Huizmga, werkman bij het waterkantoor der gemeente Amsterdam, wegens de. do or hem met levensgevaar verrichte red&ing van twee kinde- icn uit net ijs van de Haarlemmervaart te Am sterdam op 9 Febr. 1917 G. J. Vogel, agent van politie der gemeente Amsterdam, wegens de door hem met levensge vaar verrichte redding van een kind uit het ijs van den Kloveniersburgwal te Amsterdam op 15 Febr. 19T7 C. N. Krom, agent van politie der gemeente Amsterdam, wegens de door hem met levens gevaar verrichte redding van een kind uit het ijs van de Kostverloren vaart te Amsterdam op 22 Jan. 1917 J. L. F. N. M. D'Hoedt te Groningen, wegens de door hem met levensgevaar verrichte red ding van een land uit het water van de Noorder haven te Groningen op 14 Maart 1917 J. B. Holdijk, milicien van het 22e reg. infan terie te Ede, wegens het door hem met levens- gevaaftot staan brengen van een hollend paard met bespanning op den weg Ede—Wageningen op 15 Jan. 1917, onder zoodanige omstandig heden, dat daardoor tevens levensgevf>ir voor anderen is voorkomen P. W. Erkelens, bootsman der Koninklijke Marine, wegens de door hem met levensgevaar verrichte red<iing van een jongen uit het ijs van het Heldersche Kanaal te Helder op 5 Maart 1917 J. van den Blink, leerling der Rijks-hoogere burgerschool te Brielle, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een jon gen uit het ijs van den Molenvest te Brielle op 22 Jan. 1917 P. de Jeu, arbeider te Alkemade, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een kind uit het ijs van het Brasemermeer te Alkemade op 24 Febr. 1917 vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs, mits zij overigens'aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoet, aan mejuffrouw F. F. J. Aalders, geboren te Gronau (Duitschland); benoemd tot burgemeester der gemeente Berlicum C. J. Godschalk tot burgemeester der gemeente Hoogeloon, Hapert en Casteren, P. G. A. G. Panken tot burgemeester der gemeente Valkenswaard J. D. H. W. C. van Hoorn tot burgemeester der gemeente Heesbeen, Eethen en Genderen, D. F. Brune, secretaris dier gemeente tot burgemeester der gemeente Groenlo Th. J. A. Kraakman tot burgemeester der gemeente Bleyswijk A. Sieling, secretaris dier gemeente tot burgemeester der gemeenten Nigtevecht en Vreeland L. Schiethart, secretaris dier ge meenten tot burgemeester der gemeente Borgharen J. M. H. Limpens tot burgemeester der gemeente Eysden R. J. M. M. A. graaf de Geloes tot burgemeester der gemeente Itteren L. F. Sm e ets met ingang van 1 Juni 1917, eervol ontslag verleend als commies bij het Departement van Binnenlandsche Zaken, aan mr. E. Funke, in ver band met zijne 'benoeming tot referendaris bij de hoofdadministratie van het Kroondomein. Z. K. H. de Prins, die Zaterdag a.s. te Amsterdam een padvinders-vergadering zal bijwonen, is voornemens om, indien na af loop daarvan éaartoe nog tijd beschikbaar blijkt, een deel der athletische wedstrijden bij te wonen, welke dien dag onder Heem stede, op het terrein van de Hoarlemsche Cricketclub Rood en .Wit zullen gehouden worden door militairen uit de Stelling van Amsterdam. Economische voorlichting in. het buitenland. Men meldt ons uit 's Gravenhage: Zijn wij wel ingelicht, dan is eerlang te verwachten de uitvoering van de plannen, door den Minister van Buitenlandsche Za ken uiteengezet bij de behandeling van de begrooting voor 1917 in de Tweede Kamer van den post ad 50.000, ten bate van den dienst van economische voorlichting in het buitenland. Het ligt in de bedoeling een reorganisatie tot £tand te brengen van de bestaande commissie voor de handelspoli tiek, in dien zin, dat zij meer zal zijn een organisatorische vertegenwoordiging van het economische leven in den lande. Boven dien zal uit de leden van dat gereorgani seerde lichaam, een zelfstandige commissie vad advies, ingesteld worden, ressorteeren- de onder het Departement van Buitenland sche Zaken. Plakzegels. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat met ingang van 1 Juni a.s. de openstel ling der postkantoren voor den verkoop van plakzegels als volgt wordt geregeld. Plak zegels van 5 cent (de zoogenaamde quitan- tiezegels) blijven verkrijgbaar gedurende den geheelen duur van openstelling. Verkoop van plakzegels van hoogere waarde tot en met die van 5 vindt plaats op de uren van openstelling, vallende tusschen 9 uur vm. en 4 uur nm. De hierbedoelde soorten kun nen ook gedurende de overige uren van openstelling en de zegels van een waarde hooger dan 5 gedurende den geheelen openstellingstijd worden aangevraagd. Zij worden alsdan, voor zooveel op de kantoren voorradig, uiterlijk den eerstvolgen- den werkdag na den dag der aanvraag ter beschikking gesteld. Rechtstoestand burgerlijke ambtenaren. Het ligt in de bedoeling van den minister van Justitie om de Staats commissie ter voorbereiding van algemeene wettelijke regelen betreffende den rechtstoe stand van burgerlijke ambtenaren, ingesteld bij K. B. van 21 Mei jl., no. 27, te instal- leeren in. een der lokalen van het departe ment van Justitie en wel op Vrijdag 8 Juni a.s., des namiddags 2 uur. De S. D. A. P. en de verkiezin gen. Uit een circulaire van het Partijbe stuur der S. D. A. P. i. z de verkiezingen voor de Tweede Kamer en de gemeente raden verleenen wij het volgende: Alleen onze aftredende partijgenooten zul len worden candidaat gesteld. Tegenover geen der andere aftredenden worden door ons candidaten gesteld; ook de reeds door bet Paiiipesruur goedgekeurde candidaturen van niet-aftredenden dienen hiermee als in getrokken te worden beschouwd. De overeenkomst om geen candidaten te genover aftredenden te stellen geldt ook voor het district Zutfen, welks afgevaardigde echter tegen de herziening van art. 192 ge stemd heeft. In dit district onthouden wij ons van alle bemoeiing, indien een verkie zing noodzakelijk is wegens candidaatsstel- ling van andere tegenstanders van grond wetsherziening. Deze verkiezing staat enkel in het teeken der Grondwetsherziening; onder geen om standigheden mogen de afdeeling of federa ties zich laten verleiden rechtstreeks of zij delings eenigen steun te verleenen aan „protest-candidaturen" van welken aard ook. De a.s. Tw.eede Kamerverkie zingen. De Plattelandersbond besloot in een zeer slecht bezochte vergadering, te Rotterdam gehouden, candidaten te stellen in de districten Ridderkerk, Brielle en_Zie- rikzee. Bij Kon. besluit zijn de Provinciale Sta ten van Drenthe gemachtigd tot het bijeen komen in buitengewone zitting op 14 Juni e.k. ter behandeling van een voorstel tot wij ziging der* provinciale begrooting en van een voorstel tot verhooging van de provin ciale opcenten op de vermogens en inkom sten-belasting. a 80ste verjaardag: van jhr. Mr. A. F. de Savorain Lobman. Onder de telegrafische gelukwenschen Dinsdag aan den tachtig-jarigen jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman gezonden, was er ook een» van Z. K. H. den Prins persoonlijk. Voorts zonden onder meer telegrammen het bestuur van den Nederlandschen Anti-Oor- lograad, vele Kamerleden en corporaties. Het kabinet deed van zijn belangstelling blijken door het persoonlijk bezoek van ver schillende ministers, waaronder Z.Exc. Cort van der Linden, minister van Staat. Tot hen, die eveneens persoonlijk hunne gelukwenschen kwamen aanbieden, behoor den nog de president en de griffier der Twee de Kamer, de president der Rekenkamer, de Commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland, de burgemeester der residentie, kapitein Rehmrev, als afgevaardigde van het comité „Indië Weerbaar" en een groot aan tal Kamerleden. De fractie der Unie-Libera len was vertegenwoordigd door de heeren P. Rink en C. Roodhuijzen. Naar het Vad. verneemt, zal in de plaats van den heer J. C. Mulder, die met ingang van 1 Juli aftreedt als directeur van het Weduwen- en VJeezenfonds voor bur gerlijke ambtenaren, als zoodanig benoemd mr. R. Macalester Loup. Het ongeluk bij Aalsmeer. Op de Oosterbegraafplaats te Amsterdam is gistermiddag, onder vele blijken van belang- stelling, ter aarde besteld het stoffelijk oven» schot'van luitenant Stephanus, die Donder- dag 1.1. op de Westefnderplas bij een zeil- ongeluk het leven verloor. Een schat van bloemen, waaronder een van officieren en een van de minderen te Westzaan, waar de overledene gedetacheerd was, en een van zijne oud-collega's aan de stoomvaart maat schappij „Nederland" dekten de baar. Eei* groot aantal van de voornoemde officieren, in de eerste plaats de groepscommandant, overste De Grave, woonden bovendien de droeve plechtigheid bij. Aan de groeve werd het woord gevoerd door overste De Grave, die luitenant Stepha nus prees als een voorbeeld van plichtsbe trachting, en door ds. Onnes uit Westzaan, die getuigde dat luitenant Stephanus zicK bij de ingezetenen dier gemeente zeer be mind heeft gemaakt. Een familielied dankte, namens de oudera, voor de eer den overledene bewezen. N«d«rland tn da oorlog. Opgebracht. De N. R. Ct. meldt, dat het stoomschfp Pomona van do Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaatschappij te Amsterdam is op gebracht naar Swinemunde. (Dit s.s. is gToot bruto 789 register ton). De Pomona is 3 Mei van Amsterdam naar Kopenhagen vertrokken. Ze was dus hoogst* waarschijnlijk op de thuisreis. De Nederlandsche v i s s c h e r Naar men verneemt, keer n de commis- sies uit de reeders van stoomtrawlers van Umuiden en van de haringschepen uit Vlaar- dingen, in het laatst dezer week uit Berlijn terug. De „Voorwaarts" d rij v e n de gevonden. Het Nederlandsche kofschip „Voorwaarts" uit Groningen, is volgens rapport van het te Umuiden aangekomen scoip „Hengelo", onder de Engelsche kust -drijvende gevon den. Pogingen om het schip te Yarmouth bii> nen te sleepen, faalden, daar het schip, nar dat het eenige uren gesleept was, omsloeg. De „Hengelo" zette daarop de reis naar Umuiden voort. Het aantreffen van de „Voorwaarts" brengt men in verband met den duikboot- aanval op een zeilschip van dien naam, op Zóndag 20 Mei nabij de Haaks. De bem ning werd toen door een visschersvaartuig gered en landde drie dagen later te Umui den. Uitroer ran trait. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt inde Staatscourant ter kennis, dat een algemeene regeling in voor bereiding is, welke het mogelijk zal maken, voorzoover de binnenlandsche behoefte in verband met den uitslag van den oogst zulks zal toelaten, den uitvoer van bepaal de partijen fruit toe te staan. Deze regeling zal het houden van de ge bruikelijke fruitverpachtingen niet uitslui ten. De aandacht wordt er echter op geves* tigd, dat voor het op deze verpachtingen ge kochte fruit geen vergunning tot uitvoer zal worden gegeven, en dat geen vergunning tot verwerking in een inrichting tot verduur zamen zal kunnen worden gegeven, indien het niet op een bij de Rijks Commissie van Toezicht op de Vereeniging Fruitcentrale ingeschreven en nader aan te wijzen veiling wordt aangevoerd en geveild, zulks in ver band met de afgifte der vereischte veilings verklaringen, dat aan de aan exporteurs op te leggen verplichtingen ten aanzien van de voorziening van het binnenlar.d ten volle is voldaan. In v o e r zaairogge. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt in de Staatscourant be kend, dat pogingen worden gedaan om te geraken tot den invoer van origineel e Pet- kuser-zaairoggen voor den aanstaanden na- jaars-zaaitijd. Zij die daaromtrent nadere in lichtingen wensohen, zullen zich zoo spoe dig mogelijk hebben te wenden tot den di recteur van het Rijkslandbouwproejstation voor zaadcontTÓle te Wageningen. Bierrantsoeneering. De brouwerijen hebben aan haar afne mers medegedeeld, dat de Bond van Ne derlandsche Brouwerijen met het oog op de zeer beperkte voorraden en grondstoffen en de onmogelijkheid binnen afzienbaren tijd nieuwe hoeveelheden aan te voren, maatregelen heeft genomen om den bieraf- zet te regelen. Deze maatregelen hebben de strekking om zoolang mogelijk met de aanwezige voorraden toe te komen en voor de brouw e rijen, wier voorraden uitgeput mochten ra ken, benevens voor de afnemers van zulke brouwerijen, de daaruit voortspruitende na- deelige gevolgen zooveel mogelijk te beper ken. Ter bereiking hiervan zijn de brouwe rijen overeengekomen noch direct, noch in direct, noch door haar agenten, vertegen woordigers, wederverkoopers e.d. onder welk voorwendsel ook, bier te leveren aan de klanten van andere brouwerijen, dan na daartoe de schriftelijke toestemming te heb ben verkregen van de leverende brouwe rijen); er zijn bovendien speciale maatre gelen getroffen met het oog op de verplaat sing van bestaande zaken, vestiging van nieuwe z8ken en dergelijke gevallen Naar „De Maasbode" verneemt, bestaa^ de kans, dat binnenkort nog maar ge deelte van de vroegere hoeveelheid bier zal worden geleverd. Een dappere Nederlander. Bij Kon. besluit is als blijk van goedkeu ring en tevredenheid de gouden eerepen ning voor menschlievend hulpbetoon en eej§

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2