BINNEN LAND.Z KOLONIËN. bruto tonnenmaat van 745,972 ton, terwijl B4 schepen met een tonnenmaat van 40,142 Ion nog gerepareerd konden worden. Voor Nederland bedroeg dit aantal 40 schepen, totaal 87,025 bruto-ton, terwijl er 9 met 17,391 bruto-ton, gerepareerd werden. Na Engeland lijdt Noorwegen het grootste verlies. Van Engeland zijn getorpedeerd of tot linken gebracht 352 schepen en 164 vis- schersvaartuigen, totaal 516 schepen, met een tonnenmaat van 1,280,979 ton. Van Noorwegen zijn 267 schepen ver nield, met een bruto-tonnenmaat van 376,064 ton. De totale vernieling van schepen, zoowel van oorlogvoerenden als neutralen, bedraagt 1217 schepen met 2,327,891 ton. De samenstellers wijzen er op, dat wegens het ophouden der berichten omtrent de 6cheepvaartbeweging, sedert het begin van dit jaar, het niet altijd gelukt is de tonnen maat der schepen nauwkeurig vast te stel len; bij het beschouwen der cijfers moet dus hiermede rekening worden gehouden. Oost-lndlé moeilijkheden in Cheribon. Uit Batavia wordt aan de Tel. gemeld, dat in hef district Madjalenka, in Cheribon, een complot is ontdekt, dat ten doel had de bestaande regeering omver te werpen en een nieuwe regeering aan het bewind te hel pen, zonder dat echter nog bekend is onder welken vorm. Leden van de Sarekat Islam verweten de deelnemers aan het complot slecht levensgedrag, waarop deze een aanval deden op het gebouw van den leider der Sarekat Islam en dat verwoestten. De auto riteiten grepen onmiddellijk in. Dertig man werden gearresteerd, waaronder vijf leiders van de oproerige beweging. De rust is thans teruggekeerd. Pest^rallen op Java. Ten vervolge op het bericht, opgeno men in de St.-Ct van 19 dezer, wordt be kend gemaakt, dat bij het depart, van Kolo niën het volgende telegram van den gouv.- generaal van Ned.-Indië, d.d. 25 dezer be treffende pestgevallen op Java van 23 April tot en met 6 Mei j.l. Is ontvangen: Residentiën Soerabaja 4 doodelijke ge vallen en Semarang, Djokjakarta en Kediri 1, te zamen dus 7 doodelijke gevallen. Hierbij wordt aangeteekend, dat de totaal cijfers over het nagenoeg overeenkomstig 14-daagsche tijdvak van het vorig jaar (21 &pril tot en met 4 Mei 1916) bedroegen 14 gevaller en 18 dood^r.. Audiëntie. De gewone audiëntie van den minister van Buitenlaftdsche Zaken zal op Vrijdag 8 Juni a.s. niet plaats heb ben. Het burgemeesterschap van den B o s c h". De Kamer van Koop handel en Farbrieken te 's Hertogenbosch, heeft in een adres aan de Koningin ver zocht, aot burgemeester dezer gemeente ie mand te benoemen, die zich geheel en onverdeeld kan wijden aan de bevor dering van de belangen der gemeente. Bij beschikking van den minister van Marine zijn de navolgende plaatsingen ge last: luitenant ter zee 1ste klasse J. H. Commijs, 5 Juni eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. „Gruno" en belast met het bevel over Hr. Ms. „Thor"; luitenant ter zee 1ste Masse A. F. H. Dal- huisen 8 Juni d.a.v. geplaatst bij het depar tement van marine; luitenant ter zee 2de klasse G. A. Dagne- lie, A. F. Kerbert en A. W. Turk, 5 Juni res pectievelijk geplaatst aan boord Hr. Ms. „Bellona", „Noordbrabant" en „Koningin Emma". Stationscommandanten. Tot algemeen stationscommandant te 's Graven- hage is met ingang van gisteren benoemd luitenant-kolonel C. J. A. Macpherson, laatstelijk stationscommandent te 's Herto genbosch. Tot stationscommandant te 's Hertogen bosch is benoemd luitenant-kolonel L. A. de Jong van Lier, laatstelijk tijdelijk stations commandant aan het Staatsspoorstation te rs Gravenhage, gedurende de ziekte en na het overlijden van luitenant-kolonel baron §lincelandt. Nederland en de oorlog. Het verkeer met Engeland. De mailboot Zeeland is gisteren te elf uur te VÜssingen binnengevaren met 124 passa giers. Onder hen bèvonden zich dokter van Dijk en een 7-tal pleegzusters van de Neder landsche ambulance in Servië. Voor het overige waren de passagiers grootendeels schepelingen, o. a. van de verleden week Vrijdag verongelukte „Westland" en van de Jrriso", die ruim 14 dagen geleden tot zin ken werd gebracht. Een der opvarenden van de „Westland" vertelde dat hij 's nachts de wacht op kooi had, toen hij door een reuzenschot wakker /werd, het licht uitging en een zwarte stof in fijn kooi binnendrong. Hij zelf werd tegen <4e zoldering aangegooid en werd daarbij ge wond aan hoofd, been en arm. Anderen der opvarenden werden gewond en twee moes ten in Engeland achterblijven. Een van hen Btond op den uitkijk en werd tegen een an kerspil geworpen en brak daarbij arm en been; de tweede is ook erg aan het been verwond. Het is niet uit te maken geweest Of de Westland getorpedeerd is dan wel op een mijn is geloopen. Na een uur werd men opgepikt door een visschersboot en ging later op een patrouille-vaartuig over. Mannen van de Friso, order wie een broer van den man van de Westland, vertelde dat zij in het Kanaal waren, toen de boot plotse ling beschoten werd. Men ging met z'n zes sen in een roeiboot en toen eerst zag men 1 de' duikboot naderen. De kapitein ging aan boord* Hem werden de scheepspapieren af genomen en het schip daarop door drie bommen tot zinken gebracht. Toen konden de zeelieden wegroeien, maar kregen de boodschap mee een „feine Gruss" aan En geland over te brengen. Na 9 uren werden de zeelieden door een treiler opgenomen. Aangehouden. Te IJmguiden is binnengekomen het Ne derlandsche stoomschip Alblasserdam, gela- dqen met hout. Het schip rapporteerde, op de reis van Skutskar naar ÏJmuiden des nachts te zijn aangehouden door een Duit- sche torepdoboot, waarvan een officier^an boord van de Alblasserdam een onderzoek instelde naar lading en papieren. Toen deze in orde bevonden werden, is een schriftelijk vrijgeleide medegegeven, wat de Alblasser dam bij een volgende aanhouding door een Duitsche duikboot slechts behoefde te too- nen, om verder te kunnen stoomen. Gestoorde reis. Aan de „Frankfurter Zcitung.' wordt uit Den Haag geseind: „Een aantal Nederlanders had zich, in' de hoop over Rusland en Siberië Ned.-Indië te kunnen bereiken, naar Petersburg begeven. Deze Nederlanders moeten nu in Petersburg blijven omdat verder reizen niet mogelijk is. Hun correspondenties worden streng gecen sureerd en het is hun alleen geoorloofd brief kaarten te verzenden.'' Zeppelin boven de provincie Groningen. Hedennacht ongeveer 4-20 passeerde op geweerschotshoogte een luchtschip, dat blijkbaar de richting volgde van de spoor baan naar Groningen. Eenige oogenblikken later keerde de Zeppelin terug, waarna ze ir. Oostelijke richting verdween. Beperking van het rogge ve r b r u i k. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, overwegende de noodzakelijkheid van beperking van het roggeverbruik, heeft vastgesteld de volgende distributieregeling van regeeringsgrondstoffen voor grof rogge brood: Artikel 1. Afleveripg en vervoer van grof roggebrood, gebakken anders dan van „re geeringsgrondstoffen voor grof roggebrood" Is verboden, behoudens ten aanzien van partijen, waarvoor door of namens een Pro vinciale Broodcommissie of het Centraal Broodkantoor een geleidebiljet is afgegeven. Artikel 2. Onder „regeeringsgrondstoffen voor grof roggebrood" wordt verstaan rog ge en andere grondstoffen ter vervaardiging van grof roggebrood overeenkomstig de aan wijzingen door of namens den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel gegeven. - Deze distributieregeling treedt op een nader aan te kondigen dag in werking. Voorts heeft de minister met betrekking tot de distributieregeling voor brood, bloem, meel en rogge bepaald, dat hij zich de be voegdheid voorbehoudt om instede van tar webloem, tarwemeel en rogge te doen le veren regeeringsbloem, regeeringsmeel en regeeringsgrondstoffen voor grof rogge brood. Bijaldien de minister van deze bevoegd heid gebruik maakt, gelden de te dezer zake vroeger gestelde bepalingen voor zoover van toepassing op tarwe, bloem en rogge voor regeeringsbloem, regeeringsmeel en regeeringsgrondstoffen voor grof rogge brood. De zeven getorpedeerde schepen. Voor den Raad voor de Scheepvaart werd gisteren behandeld het onderzoek naar de tor pedeering der zeven Nederlandsche schepen op 22 Februari 1917 bij de reede van Falmouth. Er waren acht getuigen, n.l. de kapiteins J. W. Flach (Jacatra), J. de Koning (Noorderdijk), L. Maars (Eemland), H. C. M. van Houten (Mena- do), voorts de stuurman C. van Beek (Zaandijk), de stuurman E. H. J. Zeven (Bandoeng) en de bootsman P. J. Boers (Bandoeng). De getuigen werden tegelijk gehoord. Zij deel den o. a. mede, dat de verschillende schepen op 22 Februari van Falmouth vertrokken, volgens schriftelijke orders van het Nederlandsche ge zantschap te Londen. Zij moesten in convooi varen en 's morgens vroeg vertrekken. De „Eemland", die de minste vaart had en voorop voer, had de leiding van het convooi. Men was aan boord vast overtuigd van de veilige vaart. Om 5 u. 45 min. zag men reeds van de „Me- nado" een periscoop. Op een gegeven oogenblik omstreeks halfzes waren de „Noorderdijk" en de „Jacatra" bij el kaar, om schipbreukelingen op te nemen van een getorpedeerd schip. Even later om 6 uur zag men een periscoop dwars van de „Eemland" van stuurboord, op 300 voet afstand tegelijk een bellenbaan achter de „Eemland" omeen tweede torpedo ging blijkbaar vóór den boeg van de „Jacatra" om. De torpedo's troffen niet. Even later kwam de duikboot snel boven. Matrozen liepen uit den toren naar het kanon en vuurde twee gra- noten op de „Gaasterland" en „Eemland", welke niet raakten. Alle zeven schepen bleven liggende gezag voerders waren van meening, dat de duikboot de Hollandsche schepen zou praaien. Men ver wachtte, dat er niets zou gebeuren, omdat men een vrijgeleide l>ad. Op de U-boot woei het sein A. B. (verlaat het schip). De onderzeeër voer full speed. Men liet de papieren zien, doch van de duikboot werd geroepen„I want no papers. I'il zink the ships in five minutes I" De duikboot voer langs de verschillende schapen, en gaf overal commando: „alle hens van boord." De Hollanders wezen op de speciale instructie, doch het gaf niet. Het eerst werd getorpedeerd de „Noorderdijk" om 6 uur 30 min. Men was bezig met in de booten te gaars. De kapitein zog zijn schip niet zinken, wegens de duisternis. De „Jacatra" werd hierna door een torpedo, eveneens midscheeps, getroffen. Dadelijk gingen alle lichten uit. Ver volgens was de ..Bandoeng" aan de beurtde torpedo ging onder de sloep door tegen het schip, dat getroffen werd en later zonk. Op de „Zaandijk" klonken later twee ontploffingen,, blijkbaar afkomstig van bommen. Deze bom men werden door de Duitschers aan weerszijden van de „Zaandijk" buiten boord gehangen, be neden de waterlijn. De Duitschers roeiden daar heen in een sloep van de „Bandoeng." Een der Duitsche matrozen had „zes h zeven bommen om zijn nek hangen", zooals bootsman Broers mededeelde. Met dezelfde sloep werd naar de „Menado" geroeid. Ook hier werden bommen geplaatst, zoo geschiedde ook op de Eemland" om 8 uur, en de „Gaasterland." Vlak achter elkaar klonken de exploïsïes der bommen. Tus- schen TO en half elf vond deze laatste vernieling plaats. Om 2 uur wisselde de duikboot seinen- De kapitein van de „Menado" belegde 's nachts om half één scheepsraad^ maar daar later de wind opstak, besloot men niet naar de j „Menado" terug te keeren. Ten slotte roeiden de verschillende sloepen met schipbreukelingen naar den wal naar 1 Bishops-Rock. Patrouillevaartuigen redden hen. Alle schepen, behalve de „Menado", die in Falmouth binnengebracht werd, zonken. Van de bemanning verloor niemand het leven. Op de i Menado" was alles geplunderd zelfs portret- i ten waren uit de hutten gehaald. Uit duiker- onderzoek bleek, dat er twee gaten waren in j ruim 4, 10 voet onder water. De schotten heb ben blijven houden. Van de Engelsche regeering kreeg men geen verlof om het schip te repareren. Het zou al leen gebeuren, als het schip aan de Engelschen in „time-charter" werd gegeven. De bemanning repareerde onder groote moei lijkheden toen zelf het schip, dat in den modder stond. Deze reparatie met eigen middelen duur de zeer lang, zodat de „Menado" eindelijk door het Kanaal terugkwam op 15 Mei. j Een der leden van den Raad maakte de op merking,, dat achteraf beschouwd, misschien de mogelijkheid bestaan had, om te vluchten, daar men met zeven schepen was en het donker werd. I De kapiteins antwoordden, dat de duikboot 15 h 16 mijl liep, van een groot type was en twee kanonnen had. Bij een beschieting zouden zeker menschenlevens verloren zijn gegaan. De „Bandoeng" heeft nog draadloos kunnen seinen. De inspecteur voor de scheepvaart maakte de opmerking, dat de kapiteins geens zins op een duikboot-aanval voorbereid waren. Anders zou er misschien wel kans geweest zijn, te ontsnappen. Voorts bracht hij hulde aan den gezagvoeder der „Menado" voor de reparatie van diens schip. Later volgt uitspraak. Kra.chtvoeder voor paarden. In een te den Haag gehouden vergadë- riingvan de centrale commissie uit het Natio naal Paarden-Steuncomité is besloten de voor ziening in de behoefte aan een vervangend krnehtvoeder voor de paarden in handen te laten van de reeds in deze aangelegenheid ■werkzaam"zijnde commissie voor voederzaken uit de Nederlandsche Vereeniging tot be scherming van dieren. Een militaire smokkeloelening. Men meldt uit Nijmegen aan het Vad.: In den afgeloopen nacht is in de Meerwijk een militaire troep, ongeveer 40 man sterk, aangehouden, bestaande uit nagenoeg alle manschappen en twee adjudanten-onderoffi cier van den Nijmeegschen vrijwilligen land storm, landweermannen en burgers, die quasi een militaire oefening hielden, met het doel chocolade naar de gTens te brengen. 5000 chocoladereepen werden in beslag ge nomen. De smokkelaars-landverdedigers zijn in de kazerne der maréchaussée gevangen gezet. Zij hebben hun practijken reeds weken lang uitgeoefendf De Indische beweging e i:de S. D. A. P. De federatie Amsterdam van de S. D. A. P. heeft eeri vergadering gehouden, waai de Indiërs Abdoel Moeïs, lid der deputatie „Indië Weerbaar", en Suwardi Suryaningrat het woord voerden, evenals mr. M. Mend els, lid der Twee de Kamer. De heer Abdoel Moeïs besprak de be ginselen der Sarekat Islam* zich bepalende tot de hoofdzaken. De Sarekat Islam was ontstaan als een reactie op de actie van een zekere ca tegorie menschen, die 't land nog erger wilden exploiteercn en onderdrukken dan iiv den ouden tijd. Men wilde opkomen tegen al het onrecht. Het was geen fanatisme van de Mohammeda nen, maar een uiting van ontevredenheid over de achterstelling, de onderdrukking er het te kort doen, waaraan de hoogere machten schul dig zijn. Ook wilde de S. I.-beweging opkomen legen den tusschenhandel, niet zoozeer tegen de groot-kapitalisten en de industrieelen, want kapitaal is in Indië noodig. Spreker Wees er op, dlat de Chineezen als tusschenhondelaren van den kleinen man de cop'rah koopen, om deze dan aan den groothandelaar te verkoopen. Het meeste geld komt in handen van de Chineezen, doch de Indiër kan geen kapitaal maken. Zelfs het kleinste gebruiksartikel moet de „Chinee- sche linie" passeeren. De tusschenhandel pro fiteert van alles. De S. L- stroomde als een bandjir door ge heel den Archipel en was niet meer tegen te houden. De bond was een protest, een oppo sitie tegen al het onrecht. Deze politieke be weging gaat uit van de leuzeIndië voor de Indiërs. De tijd om zelfstandig te zijn, is voor de Indiërs nog niet aangebroken. Zijn de Indiërs wel geschikt, om zichzelf reeds te regecien? Zijn zij zich bewust van hun kracht? Kan een actie voor zelfstandigheid slagen, als nog SO pet. der bevolking geen besef heeft van poli tiek, doch niets, meer weet dan het plekje land. dat ze bebouwen. Spr. wees er op, hoe ver keerd het zou zijn thans de Hollandsche regee ring te verdrijven, want andere .naties zullen hiervan gebruik maken, om Indië te oyerheer- schen. In de buurt van Indië ligt een land met 60 millioen inwoners, dat groote energie en dui f heeft getoond. Liever het Nederlandsche bestuur behouden dan een vreemde mogend heid er in te halen. Maar op den dmrr zal de Hollandsche regeering den Indiërs rechten moe ten geven en afstand doen van het standpunt, om het land met ijzeren vuist te regeer en. Indië heeft van Nederland leiding ncodig, het land wacht op intellectueelen en op een goede onderwijsregeling. Uitvoerig zette spr. uiteen, dat de S. 1. rich bij de deputatie Indië Weerbaar aangesloten' heeft, omdat het land verdedigd moet worden Duitsch deserteur, die ten nadeele van M. voor de Indiër, «11 Dit is zeer noodzetclijlc Römkens «e Nieuweithagen een ijzeren cas- en spr. begreep met Ket standpunt van Troel- «tte mef f 4000.50 ontvreemd had werd stra, die de weerbaarbeweging van Indië „af- J..,. n ii v.. j 7 gekamd" heeft, gebruik makende zelfs van tele- r f Maastnchtsche recht, grammen van aanhangers van Sneevloct. Spre- Iee" gevangenlsstraf geëischt van twee ker critiseerde de houding van mannen als de JQren' gebroeders Wijbrands en van Geuns, die zich ook tegen de actie van Indië Weerbaar verzet hebben. Maak Indië weerbaar, militair, intèllectueel, economisch en industrieel, maar laat de wijze over aan de Indiërs. Het is onbillijk te zeggen, dat men in Indië een militairisme wü invoeren. Spr. kwam verder op tegen de bewering van Gestrand. Een Duitsche vracht boot is bij strandpaal VII nabij Terschelling gestrand. Een reddingsboot is ter assisten tie vertrokken. I>e veenbrand in Drente. De veenbrand onder de gemeente Env» een dei leden van de deputatie, onlangs op men is thans zoo goed als gebluscht. De burgemeester heeft het verbod, h\ de venen met locomobiles te werken, ingetrok ken. De motorspuit en de stoombrandspuit der Haagsche brandweer, welke hulp hebben verleend bij het blusschen van den veen brand, zijn gisteravond in Den Haag temgw gekeerd. Inzameling wegens de veenbrand e-n. Men schrijft van geachte zijde aan de Nieuwe Ct. „Het is een gelukkig teeken, dat, niette genstaande den oorlog, de vrijwillige bijdra gen ruim blijven vloeien voor de aanvragen om steun, welke in nog talrijker mate dan vóór den oorlog worden gedaan. Het zijn altijd dezelfde personen, enkele duizenden, tot wie die aanvragen zich richten, en altijd ongeveer dezelfden, die daaraan voldoen. Nu het aantal dezer verzoeken gewoonlijk minstens een dertigtal per week bedraagt, en daarenboven de belastingen, van diezelf de personen geëischt, een belangrijk dee£ van hun inkomen zijn gaan bedragen, is schifting der verzoeken onvermijdelijk, daar het onmogelijk geworden is, zelfs met den besten wil, om aan alle te voldoen. Nu rijst de vraag of de thans geopende inzameling van giften voor de veenbranden werkelijk tot de noodzakelijkheden behoort. Zij toch braken uit temidden van een werk staking, .ofschoon het dag loon meer dan 5 bedroeg en de scheidsrechterlijke uit spraak, door de regeering aangeboden, slechts ten deele werd aanvaard. Dit wijst niet op gebrek. Daarenboven namen hoog staande overheidspersonen, toegesneld tot keering van de ramp, waar, hoe de bevol king ten deele met de handen in de zakken den brand stonden te aanschouwen, hulp weigerende bij de blussching, met de ver klaring, dat het hun eigendom niet gold. Men vraagt zich af, of het ook niet zijn b^« denkelijke zijde heeft ook hier met gelde lijke gaven te helpen, die dus voor andere doeleinden van liefdadigen aard niet meer beschikbaar zijn." De N. Ct teekent hierbij aan Er is iets pijnlijks in bij de begrijpelijker wijs door de ramp gewekte deernis een schijnbaar ongevoelige opmerking als deze te n\oeten ondersteunen, maar wij achten dit toch onzen plicht, omdat zij volkomen juist is. Voor een niet gering dee! wordt de schade, naar wij van elders vernemen, door assurantie gedekt. En van de zijde der bevolking moeten inderdaad men leze dienaangaande do beschrijving van het Hbl. de baatzucht en de apathie ergerlijk ge- wesst zijn. Srhnnl ""-Hrnlpu W«. Nederj. t-stant-enbond. Te Zwolle is eene buitengewone ledenvergadering ven/den Protestantenbond gehouden. üe voor zifter, prof. dr. L. Knappert, zette met een kort woord het doel van deze vergadering uiteen. De zaak, waarom het gaat, kon niet uitgesteld wor den tot de gewone Octobervc.^adering. De firma, die de Hervorming drukt, heeft we gens den hoogen papierprijs en de nieuwe loon regeling der typografen het contract, dat tot I October van dit jaar geldend is, T April j.l. opgezegd en wil slechts een nieuw contract aan gaan tegen een veel hooger bedrag. Dit betee- kent of een verhooging van het abonnement - met 2, dus tot 6,80 per jaar, of een verhoo- den reeder Hub. Dirkzwager aari de beman- g^cr van het subsidie van den Bond tot 3000. ning van den logger „Doggersbank SCH Daor> volgens het bestuur, noch het eene, noch 197 de som van 50 "pond sterling ter ver- h€t andere middel mag worden toegepast, wil deeling onder die bemanning gezonden en men nu zien, een nieuw bondsorgaan te schep- wel voor het redden van een gedeelte der pen, zóó goedkoop, dat werkelijk alle leden of bemanning van een Britschen stoomtreiler, bijna alle het zullen kunnen nemen en het mede die door een Duitsche onderzeeboot ln daardoor werleliik Bondsorgaan zal worden 1 Nadat de olgemeene secretaris de zaak had ran w ge toegelicht en discussie was gevoerd vroeg de Voorzitter, dat aan het hoofdbestuur een cre- Een „a aardappeirelletje te van goOO zal worden toegestaan, om Zaandam. Te Zaandag, waar al eenige pijnen te maken voor een nieuv/e „Hervor- dagen op aardappelen werd gewacht, is ming". Met een rapport daarover zal het hoofd- Donderdagnamiddag op den Dam een met bestuur in de October-vergadering komen, aardappelen beladen wagen door een aantal Het voorstel van het hoofdbestuur werd door vrouwen bestormd. In een öbgenblik waren de vergadering aangenomen met groote een paar zaïken van den wagen getrokken i meerderheid v-n stemm-- en over de straat uitgestort: de aardappelen A,,Tnc[/ werden door de vrouwen heel spoedig opge- 1 L#£iN UiVi 1 KlIx» raapt n in mandjes en emmers gedaan. De - ====a" politie kwam tusschenbeiden, waarna de Omtrent de Donderdag gehouden ge- vrouwen in optocht naar het emplacement meenteraadszitting van Utrecht kan nog het van het station der H. S. M. trokken om volgende worden medegedeeld: daar de wagens van de groentehandelaren Aangenomen voor kennisgeving wer een od te wachten. j schrijven van den heer C. W. van de Knstee- Hier kwam het spoedig tot een botsing, i le, houdende mededeeling dat hij ontslag Zoodra de tweede wagen de eerste kwam neemt als wethouder van openbare wen- er door een list ongemoeid door buiten ken. het hek kwam, vielen de vrouwen er op De Raad hechtte zijn goedkeuring aan hal aan. Ten einde meester van het terrein te verslag over de schoolvoe ing m blijven zag de politie zich genoodzaakt, om- klit dit verslag blijkt dat in et ge ee dat ook mannen zich met de zaak bemoei- uitgegeven een bedrag van J 45.98d, waar den, van de wapens gebruik te maken, waar-^ën f 33.691 voor voeding, 1 voor f -J:f 820 voor kosten van onder# een vergadering verkondigd, dat Indië weerbaar moest worden gemaakt ten bate van de Ne derlandiers. De heer Moeïs eindigde met te zeggen, dat, als de so c.-d emocraten voortgaan met afbreken en nie-t een opbou wende c-ritiek leveren ten opzich te van het streven der S. L, de S. I. niet zal schromen tegenover de S. D. A. P. te slaan. Het programma der S. D. A P. kan niet zoo maar naar Indië overge bracht worden. De beweging der S. L zal too- nen de S. D. A. P. aan te durven, als deze partij blind blijft voor de Indische belangen en als zij alleen partijpolitiek wil voeren in Indië. (Applaus). Hierna schetste de heer Suwardi Surya ningrat de beginselen der Indische partij. Zij wil geen bloed-revolutie, doch de Indische be weging langs goede banen leiden. Spr. zette uitvoerig zijn standpunt uiteen ten opzichte van Indië-Weerbaar. Hij hoopte^ dat het comité het goed meent met de inlanders, maar gelcofde riért, daft de kapitalisten, die met het ccmité samenwerken, Indie weerbaar willen maken, ten bate van ons Indiërs (appL). Als spr. front maakte tegen het comité, dan doet spr. dit niet tegen zijn Jandgenooten Moeïs of Sowojo, maar tegen de kapitalisten, die Indië weerbaar willen maken ten bate van het Ne- derlandsch kapitaal. Spr. wil de weerbaarmaking van Indië in den vorm van een volksleger, dat niet in dienst staat van de regeering. Ten slotte voerde rar. M. Mendels het woord. Hij ging breedvoerig de debatten in de Kamer over de Indische weerbaarmaking na, en verdedigde de houding van mr. Troelstra. Spr.'s partij is met kracht opgekomen tegen het streven, om de Indiërs te dwingen te dienen, ten bate van het Nederlandsche gezag en het kapi talisme in Indië, terwijl dit volk nog leeft in een geestelijke duisternis en niet de minste poli tieke rechten heeft. (Applaus). In dezen tijd van rampen, door wereldoorlog en militarisme ver oorzaakt, wil de S. D. A P. de regeering niet een blanco volmacht geven, om ook de Indiërs te doen gelooven aan het militairisme, waar zij nog altijd buiten zijn gebleven. Daarbij komt, dat de technische zijde van de weerbaarma king nog geheel niet uitgemaakt is. Het oor deel van de deskundigen loopt nog hopeloos uiteen, wat nog gebleken is uit de rede van het Eerste Kamerlid Colijn. In het belang van de millioenen bruine pro- leiariërs, die nog slecht onze kapitalistische klasse kennen, hebben de socialisten in de Ka mer er zich tegen verzet, om de Inlanders te sponnen vóór de weerbaarmaking. (Applaus). Mr. Troelstra heeft niet gesmaald op de indi- vidueele leden der deputbtie Indië-Weerbaar, doch wel gecritiseerd het eigenlijke comité, dat een zwendel heeft gepleegd met de inlandsche vereenigingen en van haar chauvinisme heeft gebruikt gemaakt. Ten slotte zeide mr. Mendels, dat de nieuwe militieplicht, ten bate van het Ned. gezag, waarbij uit elke cbessa twee mannen beschik baar moesten gesteld worden, een "nieuwe hee- rendienst zou worden. Spr. waarschuwde den leden der deputatie er tegen, om samen te gaan met den heer Van Aalsr c. al biedt deze ook tien technische scholen aan. Dan zal inderdaad de S. D. A P. niet met de S. L samenwerken. (Applaus). De heer Moeïs beantwoordde mr. MendSels betoogende, dat door „Indië Weerbaar" het ingedommelde volk wakker wordt gehouden. Wij willen geen indolente massa zijn zeide. hij doch een militair krachtig volk. Flinke zeelieden. Door de Brit- sche regeering is door tusschenkomst van bij eenige harde klappen vielen. kleeding en zoek, enz. Vervolgens keurde de Raad goed een; voorstel van B. en W. om een cursus voor Kinderlijkje gevonden. Gister morgen hebben schoolkinderen te Bodegraven ln een sloot het lijkje van een pasgeboren kind winkelbedienden te verbinden aan den ge- gevonden. meentelijken cursus voor Lager Hondelson# Rö>im I5000ontstolen. Een heer derwijs. heeft bij de politie te 's-Gravenhage aangifte Daarna is zeer breedvoerig beraadslaagd gedaan, dal hem in een perceel aan het Zie- over het voorstel van B. en W. om den faoi ken aldaar door een vrouw een bedrag van tor voor de gemeentelijke inkomstenbelaa# 15.160 is ontstolen. ting over 1917/18 te bepalen op 1-33. Hiei* Diefstal van 4000 door bij werd tegelijkertijd beraadslaagd ov«< een deserteur. Tegen F. W. K. een de voorstellen tot verhooging van den ga*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2