Haarnetten B. KRAAL Oset Uwe inhip JACQUES BEZAAI. Warmen BADCOSTUUMS EN ONDERGOEDEREN LANGESTRAAT 26-104 Ingezonden Stukken. Advertentiën Stcomolieslagerij en Graanhan del va.n J. VAN VOLLEIIOVEH, Vriiz. Kiesvereen. AMERSFOORTs -OEMEEHTEBELAHfi. Ledenvergadering I luni, 's 11. 7'la u.. in Hote! ds Zwaan. Schoolarts. Assistente in de huishouding, Bijverdienste. DAME Magazijn Je Gouden Klok", Langestraat 43, Amersfoort J. TH. VAN NES - HOF 30 Fijne Rijst- en Appeltaartjes Haagsche Kunstwasscherij en Fijnstrijkinriclitifig mats en recht model, zeer sterk, bij Langestr. 71. Tel. 479. Oppasser, Incasseerder ZENDT Sloosivsrveiij en Chemische langestraat 74. «Ed. dw. K.1. JAEGER Electr. toet en Beschuitbakkerij ..«E GULDEN KORENAAR" KOEK en BESCHUIT B. Koning en Zn vliegen- Het is n^et waar dat-de S. D. P. opkomt voor het behoud van het bestaande kiesrecht, ze wil kiesrecht voor man en vrouw. De arbeiders moeten nu hun oordeel uit spieken over de manier, waarop is gere geerd, over het economisch beleid van de regeering. Daartoe- is nu officieel de gele genheid en de arbeiders moeten geen sla ven zijn en zich dit recht laten ontfutselen. Waar vooral moeten de kiezers zich uit spreken over de grondwetsherziening. Als deze heelemaal afgeloopen is, is het te laat. ïn Stockholm spreekt men over het zelfbe schikkingsrecht der volken, laat men dat nu Dok in eigen land toepassen. Waarom moet deze grondwetsherziening renvorpen worden? Het Volk spreekt van >en stap in democratische richting, maar )nder een mooien schijn wordt de democra tie teruggedrongen. Kiesrecht is op zich zelf rog geen democratie, het hangt af van den geest van het volk, dat het kiesrecht ge bruikt. Er zijn goede dingen in de grondwetsher ziening, zooals de uitbreiding van het man- nenkiesrecht en de evenredige vertegen woordiging. Maar dat is ook alles. Van vrou wenkiesrecht geen sprake. Bij het aanvaar den van deze herziening, en dat weet de S. D. A. P. ook wel, wordt voorloopig prijsge geven het vastleggen van het vr.k. in de grondwet. Beter is het eenige jaren door te strijden, telkens en telkens weer den geest hij de strijdenden meer revolutionnair te ma ken, dan zich met dezen schamelen fooi te vreden te stellen. De strijdbare geest der arbeiders is van meer belang dan een be- peikt recht, waardoor ze haar strijd moeten opgeven. Niemand meent, dat de gewone wetgever het vr.k. zal invoeren en wanneer de partijen thans zeggen», bet vr.k. niet in de grondwet, dan willen ze het niet. De Eerste Kamer blijft het bolwerk der reactie. Men wil de Eerste Kamer houden als een rem tegen de vooruitstrevende kracht, die zich in de Tweede Kamer zal kunnen ontplooien. Deze herziening handhaaft de macht van een groep totaal buiten de massa om en voor c-en ware democratie i$ allereerst noo- dig afschaffing van het geheime gekonkel der diplomatie. Uitvoerig betoogt spr. dat de regeering zich plaatst buiten de democratie en daar in wordt gesteund door de S. D. A. P. Wat het onderwijs aangaat, de verande ring van art. 192 is een zeer groote verster king van het meest reactionnaire onderwijs, dat in Nedeiland bestaat. Het geeft geen vrij onderwijs, maar een douceurtje van eenige millioenen aan het reactionnaire clericale onderwijs. Dat alles wordt binnen geloodst onder den leugen van democratie. Het volk moet zich door leugens niet laten omzweven. Kautsky zei zoo juist vóór den oorlogDe revolutionnaire strijd van het proletariaat is de eenige waarborg voor de komende democratie in ieder land. Dat het Ned. proletariaat zijn strijd heeft stopgezet, blijft ook uit zijn houding tegen over de economische maatregelen der re geering. Niet waar is, dat invoer moet gedekt wor den door uitvoer. Men kan ook betalen met goud en effecten. Dat doen Frankrijk en Engeland aan Amerika, en zelfs ook Duitschland. Maar Posthuma heeft de be langen van de brandkast gesteld boven het hongerlijden van de massa en is daarbij ge steund door de S. D. A. P. 't Is dan ook heel goed te begrijpen, dat de S. D. A. P. zegt, als 't u belieft geen verkiezingen, om dat ze haar houding in deze niet durft ver dedigen. Dat de zaak in het honderd is geloopen, is de schuld van de regeering en 't is de eer van de zoo gehate en gesmade Wijnkoop, dat hij in 1914 reeds gezegd heeft hoe de zaak moest worden geregeld, om de ellende te voorkomen. Tenslotte bespreekt Spr. de demobilisatie, waarbij hij fel hekelt de militairistische hou ding van de S. D. A. P. Wanneer de arbeiders de macht laten in de handen der heerschers, vergrooten zij het gevaar. Spr. besluit tlanGebruikt de gelegenheid, die ge morgen hebt. Het is nog maar een onderdeel, nog geen eens een daad van strijd, maar enkel een teeken van protest. Hoort in onze woorden het woord van het socialisme en vangt dat op in uw hart en verwerkt het in uw hersens. Doet dan morgen, wat uw socialistisch geweten u voorschrijft. Het socialisme roept u I Welnu, komt dan en geeft u aan het revolutionnaire en strijdkrachtige socialisme. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt, waarna de vergadering door den Voorzitter werd gesloten. De beschuldigingen van den heer Hofland. De commissie voor de levensmiddelen voorziening uit de arbeidersbeweging heeft aan den keuringsdienst geschreven, dat den ambtenaar, die door het raadslid Hofland in den Raad als agent provocateur aan de kaak gesteld was, blijkens onderzoek van het ge val geen blaam treft. De heer Hofland heeft het geval ter sprake gebracht en zijn houding verdedigd in „de Nederlandsche kruidenier", waar hij tot de volgende conclusies komt I. dat er een overtreding was gerappor teerd welke niet nader is onderzocht. II. dat de beambte van het levensmid- delenbureau is uitgezonden om een overtre ding uit te lokken. m. dat voor de rechtbank deze beambte verklaarde, dat de overtreedster ter goeder trouw was. IV. dat de overtreedster geen distributie- eieren verkocht. V. dat de burgemeester het in sub II genoemde verontschuldigde met de bewe ring dat het zoo moeilijk was overtredingen te achterhalen. Hoewel de heer Hofland er niet rond voor uit komt heeft hij dus zijn aanvankelijke be schuldiging dat de bedoelde ambtenaar als agent provocateur opgetreden zou zijn, laten varen. Brandstoffenvoorziening. Wij vestigen wederom de aandacht op een advertentie.van de Brandstoffencommis- sie in dit nummer. Zwemmen. In de Amersf. Zweminrichting werd het diploma voor geoefend zwemmer uitgereikt aan D. Hollander, E. E. Winckel, S. Menko en J. H. Dupont. „Zandberge n." Onder voorzitterschap van ds. J. D. van Calcar te Beverwijk hield de Maatschappij tot opvoeding van weezen en andere minder jarigen in het Huisgezin „Zandbergen" den 13en Juni te Amsterdam hare algemeene vergadering. V Uit het verslag van den secretaris mr. J. Winkel Jz., te Utrecht bleek onder meer dat einde 1916 het getal verpleegden bedroeg 374. Na een kleine statuten-wijziging heeft de maatschappij ook de „tijdelijke verple ging" in haar arbeids-sfeer opgenomen. Ge dacht is daarbij vooral aan gevallen, dat va der is komen te overlijden en de overgeble ven ouder door zijne of hare betrekking, door ziekte of zwakte of om welke redenen ook, niet in staat is de kinderen zelf te verzorgen, maar dat verwacht mag worden, dat na niet te lang tijdsverloop deze belem mering zal ophouden. De bepalingen voor opneming waken met de meeste zorg er voor, dat ouders niet te gemakkelijk zich kunnen afmaken van hun opvoedingsplicht. De Maatschappij stelt zioh voor in de na bijheid van andZbergen gezinnen te formee- ren waar deze verpleegden tijdelijk kunnen verblijven. Uit het verslag van den penningmeester, mr. J. van Schetickhaven te Bussum bleek dat de financieele toestand niet ongunstig is, doch dat vermeerdering van het aantal le den dringend noodig is, doordat zoovelen door overlijden zijn afgevallen. Bij monde van den heer Merens te Bloe- mendaal bracht de commissie tot het nazien der boeken een gunstig rapport uit. De di recteur jhr. W. A. Ortt, wijdde eenige be schouwingen aan doelmatige propaganda,- welke in het jaarverslag worden opgenomen. Tot bestuursleden werden herkozen baro nesse van Boetzelaer—Suermondt te Hoog land, mei. G. A. A. Bouricius te 's Graven- hage en de heeren P. H. Majoor te Bever wijk en pi of. F. Kenninck te Amersfoort. (Hbld.) Besmet t. ziekten. In de week van 6 tot 13 Juni deden zich in deze gemeente voor 4 gevallen van rood vonk en 1 van diphtheritis. Geen nieuwe gevallen van nekkramp. AGENDA. Onder deze agenda worden alleen opge nomen die uitvoeringen, vergaderingen, enz. welke in het Dagblad geadverteerd worden. Vrijdag, Zaterdag, Zondag, Maandag, Dinsdag, Amersf. Bioscoop, Langestraat. Vrijdag, Zaterdag, Zondag, Maandag, Bioscoop de Arend. Zondags Concert Birkhoven. Dagelijks: Museum Flehite. Bibliotheek Theosof. Ver. Zaterdagavond öy,—7Yt uur. Openbare Leeszaal (Beukenlaan) 10 \2Yi, 2^—10 uur, Zondag 2X—5X uur, Maandag 2H10 uur. 18 Juni. Alg. verg. Coöp. Winkelver. Ons Voordeel. 18 Juni: De Zwaan, Verg. Vrijz. Kiesver. 24 en 25 Juli. Demonstratie voor Lich. Opvoeding. Burgerlijke Stand. 15 Juni 1917. Geboren: Geen. Overleden: Louise Wilhelmina Maria 4 immermans, oud 8 maanden. Amersf. Bad- en Zweminrichting. De temperatuur van het water was heden morgen 7 uur 73 graden Fahrenheit. Telefonisch Weerbericht. Naai waarneming in den morgen van 15 Juni 1917. Medegedeeld door het Kon. Ned- Met. Instituut ts De Bih Hoogste stand iets boven 770.0 in Oost- Duitschland, laagste stand 758.9 te Haparan- da. Aanvankelijk zwakke tot matige wind, uit oostelijke, later veranderlijke richtingen, be houdens onweer, licht tot half bewolkt, droog en warm weer. Fietslantaarn aansteken 9.53 uur. Opgave van vertrokken personen van 7 tot 26 Mei 1917. Ewout v. Vliet, geb. 1861, N.-H., vav. Asch v. Wijckstraat 13 naar Ermelo, reiziger. Catrina ten Hoeve, van Achterb.str. 1 naar Alkmaar. ed. P. v. d. Kuyt, Ger., van Knrisk. 95 nao* Ni j kerk. Johannes H. S. Eymans, geb. 1897, R.-C., van Hoog 1.weg 2 naar Maarssen, onderwijzer. Dc i cthea Berriotte, R.-C., van Zandbergen naar Hoogland Gerrit Geytenbeck, geb. 1895, N.-H., van Langestraat 39 naar Utrecht, winkelbediende. Philip \V. Weber, geb. 1857, N.-H., van Ulr. weg 22 naar Den Haag, generaal-majoor. Wed. Steffens," N.-H., van Kamp 61 naar Utrecht. Johanna M. Mertens, R.-C., van Hessenstraat 23 naar Bussum. Jan H. Harthoorn, geb. 1890, N.-H., van Arnh, weg 56 naar Middelburg, kantoorbediende. Jantje Bennink, geen kerkgen., van H. v. Viaxv denstraat 27 naar Wormerveer, huisn. Maria G. v. Nieuwenhuizcn, N.-H., van Kruist 89 naar Utrecht. Bet opnemen van ingezonden Hukken beteekent geentzine dat de Redactie met den inhoud instemt, De eopie icordl aan den inzender niet teruggegeven. Hulp verzochtl Mijnheer de Redacteur Door niet ter zake doende omstandigheden, verzoek ik U eerst heden opname van het vol gende Ln het avondblad van „De Nieuwe Courant" van 7 Juni 1.1. verhaalt de Aardenburgsche cor respondent van Jat blad van zijn bezoek aan Belgische en Fransche noodlijdende Protestan ten in België en doet daarin een beroep op Ne derland. Het tamelijk lange verslag is voor op name in een ingezonden stuk te grootmen leze het zelve. Onder de, voor het meerendeel in verstrooingf levende, wakkere geloofsgetuigen door hem be zocht, blijkt de ellende groot. M. de R.l Een schoone karaktertrek van het Protestantisme is, zoo hier te lande als er bui ten, in de laatste jaren wel inzonderheid, massaal tot uiting gekomen, n.l. zonder te vragen naar kerk of staat, hulpbehoevenden te helpen. Armenische, Belgische, Duitsche, Fransche, Poolsche, Russische, Servische ongel ukkigen, zijn zoo goed en zoo kwaad als het ging gehol pen. Huizen en beurzen zijn wijd open geweest maar bij dat al schijnt men verzuimd of niet geweten te hebben, dat er onder een aanzienlijk deel van vijftigduizend Belgische en Fransche Protestanten in het bezette gebied van België en Frankrijk ook zeer groote ellende heerscht. Daar schijnt iets goed te maken te zijn I Een Comité, zoo dit hier of daar soms al niet verdoken bestaat, is spoedig genoeg opgericht I Intusschen heeft de hoofdredacteur van „Dc Nieuwe Courant", Mr. L. J. Plemp van Duive lend, kantoor Luthcrsche Bjxrgwal 25-25,Den Haag, zich bereid verklaard giften in ontvangst te nemen. Men vergete dit adres jniet en sture voor zich of gezamenlijk daaraan op, wat men meent te kunnen, te moeten missen. Met dank voor de plaatsing, L. VAN WIJNGAARDEN. Amersfoort, 14 Juni 1917. Heden werden wij ver blijd met de geboorte van ons kindje jan. i. veen: H. veen— ter Weel. Amersfoort. 15 Juni 1917. Weijersstraat 7. Blijkens acte 18 Januari 1917 voor ondergeleekenden Notaris te Rotterdam verleden, op het ontwerp waarvan de Kon. Bew. is verleend bij besluit van 22 December i916, zijn GE WIJZIGD do statuten der naamlooze vennootschap tv AMERSFOORT. Do acte mot do Kon. Bew. is opgenomen in liet bijvoegsel tot de Ned Staatscourant van 13 Maart 1917 No. 61. M. 3f. G. VAN DER L00, Notaris. op HF.T BESTUUR. Burgemeester en Wel- bonders v»n Aiirei-dooi-t roepen sollicitanten op naar dc betrekking van Dc jaarwedilebédraagt f 25<>O tv benoemen func tion iris mag geen an dere <3nu consultatieve praktijk uitoefenen en zonder toestemming van Burgemeester en Wet houders geen bybetrek- kiugcn waarnemen. Inzending van stukken aan den Burgemeester vóór 1 Juli 1917. Gevraagd mot Augustus •xtern. Br. No. 23.>, Bureau Amersfc Dagblad. Wordt gevraagd een net Persoon, liofst geponsion- noord, voor licht werk. (pak-, loop- en oenig schrijfwerk). Br. onder lett. V A, bureauAmersf. Dagblad ten spoedigste gevraagd, om drie dagen per week eenige uren te assisteeren bij de kunst matige hoogtezon. Aanmelding bij arts KAMERLING. MOETEK op gas - 1.20 p. 38 li.G. - 2.30 - 0.10 De BrandstolFen-Com missie AMER8- >FOORT maakt bekend, dat de volgende voor schriften vanaf heden door iederon inwoner van Amersfoort, Hoevelaken, Hoogland, JLeusden en Stontenbnrg stipt In acht moeten wor den genomen. 1. Zy, die gas iu huis hebben, koken. Wie gas hoeft en toch brandstollen van zijn handelaar hiervoor in ontvangst neemt ot aan vraagt kan voor den geheelen winter van brand stoften worden uitgesloten. 2. Do brandstoffen, die iemand heeft ontvangen of in zijn bezit heeft, mogen niet aan andoren worden overgedaan of ver kocht, zonder bijzondore goedkeuring van de commissie. 3. Do prijzen der Brandstoffen zijn in alle vijf gemeenten als volgt: Hollandsche Kachelkolen f 2.05 p. mud. Hollandsclie Anthraclet - 2.30 p. Eierkolen - l.ÖO p. Geklopte Gaseokes - 1.50 p. Bruinkoolbriketten (ongeveer ÏOO sinks) 200 lange tnrvea S lange turven Behalve A mud brandstoffen en 8 turven per week mag ieder gezinshoofd 200 tor ven in eens ontvangen, welke dienen voor het aanmaken van kachels in den winter. 'i. Wie in de week van 11 10 Jnni nog geen mnd cokes hebben ontvangen voor den wintervoorraad (zie advertentie van verleden woek), worden in hun eigen belang aange raden dit nog in de week van 18—2 i Juni te bestellen. De Brandstoffen-Commissie Amersfoort, N. VELS-IIEYN, Voorzitter. C. G. KLAARHAMER. Secretaris.* GOH 1). ZIL V E R en UUR W E R li E X. Speciaal adres voor Tronw- en Verlovingsringen. Bifke keuze in gouden ringen mot brillant en diamant. Reparatieinrichting Inkoop oud «oud en zilver. Aanbevelend, WILLEM GROENHUIZEN. Dagelijks versch verkrijgbaar en verdere gebakjes SOESTERWEG 169S Beste en Goedkoopste Adres voor liet behandelen van alle soorten goederen. SPOEDIGE EX NETTE AFLEVER ING. Aanbevelend: gjgj. Een jongmensch zoekt gom. Zit- Slaapkamer, of beide apart, mot volledig pension. Br. met prijsopgaaf onder No. 228 Bureau Amersf. Dagblad. Voeten en Schoenen Do vele voetlijders welke bij ons, voor hunne klachten ge nezing zochten, spoorden ons aan, meer bekendheid aan ons bohandoling-systeem te geven. Onze behandeling van voeten is gegrond op het beginsel, dat verreweg het grootsto aantal voetklachten voortspruit uit ge brekkige ontwikkeling, u t over spanning ot uit verkeerd gebruik van de spieren. Als de spieren verzwakt zijn en don lichaams- last, in allo standen der voeten, niet meer volkomen beheerschen wordt haar functie voor oen groot deel overgedragen op de banden, die de skeletdeolen met elkaar verbinden. Deze banden rekken en spannen, ©r ontstaat een gevoel van moeheid en stijfheid in de voeten on beenen na 't ontstaan b.v. zijn de voeten eerst pijnlijk; de pijn gaat al lengs wat over, doch wordt verder op den dag weer erger. De stand der voet beenderen wordt gewijzigd, de voeten zakken binnenwaarts uit, do eigenlijke platvoet misvorming treedt steeds storker te voor schijn, de spieren worden deels goiekt, deels verkort, er treden krampaanvallen op in do kuiten, en de voetholten of in den groot en teen, en vormen zich eeltplekken, enz. De voetjdiont dan al lang niet meer als voor- krachtig voortbowegingswerk tuig, doch is als 't ware e n stelt geworden. Do gang wordt houterig bonzend met naai* buiten gezette voeten, gebogen knieën en voorover geloken houding. Alle schoonheid is in do verschoning van d« vrouw of hot meisjo, alle fierheid in 'r. optreden van den man ver dwenen. Tevergeefs rookt men dit alles te verhelpen door platvoetzolen enz. Deze kunnen noch de verloren kracht, nccli de lenigheid,noch do schoonheid der beweging hergeven. Toch kunnen al de op^somde klachten byna zonder uitzonde ring worden opgeheven. l?z oenige ral ioneoio behandeling van zulke voeten, die zoowel 't humour als 't levensgeluk be dei ven, is, wat zwak is weer sterk te maken, wat stijf is weer lenig maken, wat ver keerd gebruikt wordt, le.eren goed te gebruiken. Dit geschiedt door elk naar zijn toestand streng individueels oefeningen. di« in veel gevallen door den getroffene zelf kunnen toegepast worden en anders uitgevoerd worden onder bevoegde leiding» Het is duidelijk, dat verkeerd schoeisel vaak heelt medego- werkl om den voet voor zijn 1 unci ie minderwaardig to maken. Daarom hebben voetlijders in den regel ander, n.l. aan de eischen van hun voelen vol doend schoeisel van noode. Dit schoeisel mag nooit de vrijo beweging van de voeldeelen storen, 't mag dus geen bewe ging beperkende steunzolen enz, bevatten. Dit schoeisel kan. zonder iets van zijn hygiëni sche waarde te verliezen, zeer wel aan aeslhetische eischen voldoen. In sommige gevallen kan men zelfs mot goed schoeisel alleen volstaan. Door ons wordt zulk schoeisel aangemeten, en wordt ondor onze controle ge maakt. De leesten waarnaar de door ons voorgeschreven schoe nen gemaakt zijn, worden ook het eigendom van den lijder. Instituut voor Physlsclie Therapie. Baaru. .Spoor straat 4-0, Tel 177. Techisch Directeur •IACQ DEKKER. Spreekuur IJ—2J. bij voorkeur bij hen, die'ad ver leeren in het Amersfoortsch Dagblad Dameskapper, (Vervaardigt ook krul len cn liaarwcrk voor 'C nieuwste coiffure nil uw uifgcvnDen liaar.) Net gehuwd persoon, nog over oenigon vrijen tijd te beschikken, biedt zich aan al9 of iets dergelijks. Ook goed bekend met bediening der cliëntdie. Goede getuigen ten dienste. Zoo noodig kleine borg kunnende stellen. Br. on der No. 225 bur. Amersf. Dagblad. uw dagbladen na lezing port vrij aan de bibliotheek voor de geïnterneerden Kamp van Zeist Speciale Inrichting van alle Dames en Heerenklee deren, Meubelstoffen, Zijde, Bont enz. Overgordijnen en Vitrages worden prachtig afgeleverd. Rouwgoed, om zwart te verven, binn. 3 dag. Reel. binn. 7 dag. Tel. Ii»S. Het boste adres voor Arultemscbe sir. 21 Telefoon 91. in vangers „FJysac" 5 ct. Brief kaart en 35 ct. p. 100. Speenan, Zuigslang, Flesschen, Adelaar- Schoenwas. Erdal, Kast ran dan, Punaises, Closetpapier, Nacht lichten, Lampovergroolers, Ran den van kralen of panier. Rozen, Beeldjes, Waaiers. Kakimonn's, Lepels, Vorken, Messen, Prent briefkaarten in bruin, zwart en gekleurd, in ruime keuze, 2 ct. per stuk. Distributiekaarten m vele sóórten. Fotomap 1"» ct., Linnenmap 20, gewoon wit 5 of 10 ct. Pennen. Inkt, Goud- en Zilverbrons, Dames.gumraihak- ken 20 tot 40 ct. p. paar. voor Heeren 50 ct, p. paar. Spiegels, Schilderijen, - Portretlijsten, Teksten, Theebladen, fijne lede ren Tasschen, Portemonnaies, Portefeuilles, Sigarenkokers, Zo- mors buiten Zandvormen, Em mertjes, Gieters, Harken, Schop- los, Kruiwagens, Vlindernoties, Paardonleidsels, Hoepels, Spring louwen, Ballen, Vliegers, Mechaniek, enz., in de Goedkoope Bazar van Speelgoed, Porceloin, Glos- en Aardewerk, KR OM MESTRA AT 50. bij kinderen en volwas senen. Gebruik Enf aii-bonbons Dit is een afdoend middel. Doos 30 ct. Bij Apoth. on alle Drogisten. En verder verkrijgbaar bij (zie adressen in d. blad bij advert. Eevetogen) AMERSFOORT

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 4