binnenland. Kfi.'OVsc'SS'^Nmma „DE E EM LAN DER". uit„v«r„ valkhofp c.. 15"' Jaargang. N° 293 Tweede Blad. Zaterdag 16 Juni 1917. UJT DEN OMTREK. FEUILLETON. Strydende Zielen. ABONMEMENISPEUS: f maanden voor Ameretoort f Idem franco per poet.. il **®!h Per week Afzonderlijke 0.05. Wekelijksoh bijvoegsel fD* Holland*)» Huinrouw' (onder redactie van Thérèee Hoven) per 8 mad. 50 els. Wekelljksch bijvoegeel WtrtldrtvUé" per 8 mnd. 52 Cl». Bureau: UTRECHTSCHESTRAAT 46. In ter comm. Telefoonnummer 66. JEKIJS DEE ADVEKTEbiTIEN Van 15 rebelsf o.80« Elke rogel meer4«0.15. Dienstaanbiedingen 1—regels., 0.59* Grooto letters naar plaatst unnte. Voor handel on bedrijf bestaan zeor voordoolige bepalingen tot hot herhaald advortooren ia dit Blad, bij abonnoment. Eono circulaire, bovattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. De Staatscourant van 15 Juni hevat o. a. de volgende Kon. besluiten: benoemd tot ambtenaar van het O. M. bij de kantonrechten in het arrondissement 's Gra venhage voor de kantons 's Gravenhage en Delft ter standplaats 's Gravenhage, mr. R. II. Brandenburg van Veen, thans te Schiedam; tot idem in het arrondissement Rotterdam, ter standplaats Schiedam, mr. W. J. Hofdijk, advocaat-procureur te 's Gravenhage; benoemd tot hypotheek-bewaarder te Ap- pingadam M. A. Hollcstelle, thans landmeter bij hel kadaster te Breda; op verzoek eervol ontslagen als directeur van het post-#cn telegraafkantoor- te Loenen Ban dc Vecht A. Schott; of» verzoek eervol ontslagen de le luitenant der infanterie van het Indische legcF J. C. Arnaud Gerkens; op verzoek eervol ontslagen om gezond heidsredenen,* de inspecteur van den arbeid le klasse M. Raven tc Breda en daartoe be- voderd L. A. Fruijtier te Breda, thans inspec teur 2e klasse; lijdelijk benoemd, bij het reserve-personeel der landmacht, bij het personeel van den Ge neeskundigen Dinest, tot reserve-ofticier van gezondheid der 2e klasse, de landstormplich- tigen C. J. Doorenhos. E H. la Chapclle, T. J. van' Buuren, C W. X. Slrumphler, P. S. R. Kosters, J. II. de Bruijn Kops, P. A. van Del den. C F. Arénds en A. G. van Sevcntcr; benoemd in dc provincie Utrecht: tot voor zitter van de waterschappen Het Gcmeene- land van Wijk bij Duurstede, Het Wijlcer- ^broelc. en Leuterveld en Melkweg, mr. H. J. fan Heijst, te Wijk bij Duurstede; tot watergraaf van hel waterschap de Bilt- sche en Zeistcr Grift, mr. G. C. D B. baron van Hnrdenbrock van Bergambacht te Bun- nik. Dinsdag 19 dezer "zulkken te LJmuiden oefeningen gehouden worden door de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Maat schappij, welke door Z. K. H. den Prins zullen worden bijgewoond. Na afloop daarvan zal de Prins te Haar lem een vergadering van het Oranjekruis bijwonen en daarna deelnemen aan een bij die gelegenheid te houden diner in het ho tel Funckler te Haarlem. Minister Cort van der Lin den blijft nog eenige dagen rust houden, maar zijn toestand gaat goed vooruit. I>e nieuwe minister van oorlog. Na gisteren door H. M. de Koningin te zijn beëedigd, heeft de nieuwbenoemde minister van oorlog, jhr. mr. de Jonge te 11 uren de portefeuille van den minister van Oorlog ad interim kapitein ter zee Rambon- net overgenomen. Een Luxemburgsch consu laat. Wij vernemen dat de Luxemburg- sche Regeering het voornemen heeft eer lang te Amsterdam een consulaat te vesti gen. Tot dusver was Luxemburg consulair hier le lande nog niet vertegenwoordigd. Staatscommissie loonregeling spoorwegpersoneel. Bij Kon. besluit is ingesteld een Staats commissie, welke de herziening van de loon regeling voor het spoorwegpersoneel zal voorbereiden en daaromtrent aan den minis ter van waterstaat van advies zal dienen met dien verstande, dat daarbij de bestaande bui tengewone omstandigheden als geyolg van den oorlog, welke invloed naar te verwachten is na terugkeer van den vrede spoedig zal verminderen, buiten beschouwing worden gelaten. Lid en voorzitter van de commissie is J. Muysken, directeur van de Ned. Fabriek ran Werktuigen en Spoorwegmateriaal te Amsterdam; lid en pndervoorzitter: mr. J. B. Peyrot, lid van den Raad van toezicht op de spoorwegdiensten te 's Gravenhage; lid en secretaris: S. Slagter, referendaris bij het departement van waterstaat; LedenW. Belger, werktuigkundige bij den dienst der tractie der Ned. Centr. Spoor weg-Mij. te Utrechtmr. dr. K. H. Beijen, secretaris der Mij. tot Expl. van S. S. te Utrecht," W. H. Beijen, afdeelings-chef bij den Centralen Dienst der Mij. tot Expl. van S.,S. te Utrecht; H. J. vèn Braambeek, com mies bij den dienst van weg enwerken S. S. te Zutfenmr. H. v. Manen, secretaris van de H. IJ. S. M. te AmsterdamD. G. G. Mar- gfjdant, opzichter-teekenaar 2e klasse bij den dienst van weg en werken der H. IJ. S. M. te Hilversum; F. L. D. Nivard, le goederen- klerk bij den dienst der Expl. der S. S. te Rotterdammr. J. J. v. d. Zweep, hoofdcom mies bij de afdeeling thesaurie der H. IJ. S. M. te Amsterdam; een en ander onder bgpaling, dat van de bovengenoemden zij, die in dienst van een der genoemde spoorwegmaatschappijen zijn, van rechtswege ophouden lid der Commis sie te zijn, zoodra zij niet meer in dienst van een dier maatschappijen mochten zijn. Amsterdamsche gemeenteraad. In de Woensdag gehouden gemeenteraadszitting- van Amsterdam wijdde de Voorzitter een woord aan den gelukkigen afloop van het jongste spoorwegongeluk bij Houten, speciaal aan de gelukkige redding van H. M. de Koningin. Na mens het gemeentebestuur heeft Spr. telegra fisch H. M. met den goeden afloop geluk ge- wenscht en de hoop uitgesproken, dat zij zal doorgaan in alle kalmte, zelfs bij de meest ern stige gebeurtenissen, hulp te verleenen. (Ap plaus uit den Raad). Onder meer kwam aan de orde de Zondags sluiting van de kappers- cn barbierszaken. Door particulier initiatief zijn nu reeds de overgrootc meerderheid dier zaken op Zondag gesloten. Een klein gedeelte verzet er zich nog tegen. Daarom hadden de oppers- en barbiersbedien den gevraagd aan .erv Raad Zondagssluiting wettelijk te regelen. De commissie van de straf verordening adviseerde op dit verzoek afwij zend. Intusschen was ingekomen een voore:-1 van de raadsleden Hendrix, Van Tienen en Vliegen, om te komen tot verplichte Zondagssluiting. De heer Hendrix zette zijn standpunt uiteen. Hij meende, dat hier mocht worden ing^repen door de overheid, omdat het algemeen nuttig is. omdat het een bijna algemeene wensch is en omdat door particulier initiatief alleen men niet kan komen tot volkomen sluiting. De heer Van Tienen toonde aan, dat de ge meenteraad een dergelijke verordening mag maken en indien de voorzitter van de commis sie voor de strafverordeningen een stem had gehad, zou het voorstel van de heeren Hendrix c.s. niet noodig zijn geweest. De heer Fabius vindt het doel sympathiek. Hij zou willen, dat alle winkels Zondags geslo ten waren en dat alle onnoodige arbeid op dien dag vermeden werd. Toch meent Spr., dat dc gemeente hier niet mag ingrijpen, omdat dc macht van de overheid ophoudt bij de hfaisdeur. De overheid mag regelen alles op den openba ren weg, maar niet in de particuliere woningen. Bovendien raag de gemeenteraad de macht niet ■afstaan aan het bedrijf en in dat bedrijf tot •stand te brengen wat dot bedrijf wenscht. Door het optreden van de overheid wordt vermoord een van de eerste krachten van hot leven. Wan neer men ernstig wil, is Zondagssluitings langs anderen weg te bereiken. De heer Asscher meeat, dat zoolang er een gemengde bevolking is, die godsdienstig een andere rustdag heeft, men geen Zondagsrust kan voorschrijven. Ook is Spr. van oordeel/ dat de Raad niet van zijn macht gebruik mag ma ken om op aandrang van een kleine groep be woners een verordening te maken. Het is geen algemeen gemeentelijk belang en Spr. waar schuwt, dat op groote schaal deze verordening zal overtreden worden, doordat men dc klanten aan huis gaat scheren. Verschillende sprekers voerden nog 't woord De heer S. de Vries Cz. deed zich daarbij o.a. kennen als een vo'orstander, eveneens als de voorzitter. Na replieken werd het voorstel Hendrix c.s. aangenomen met 27 tegen 8 stemmen, zoodat dus de kopperswinkels Zondags gesloten zullen- zijn. Nederland en de oorlog. Vroege aardappelen. De Minister van Landbouw heeft nader bepaald, dat de aflevering van vroege aard appelen tot en met 19 Juni verboden is en dat het vervoerbewijs.becloeld in de gisteren verschenen beschikking, zal worden afge geven door de Rijkscommissie van toe zicht op de vereeniging „Groenten-Cen trale." Het verbod zal behalve voor de vroege aardappelen bestemd voor het leger, ook niet van toepassing zijn op die Töor de marine. Omrekencijfers bloem en meel. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Ver eeniging van Werkgevers in het Bakkersbe drijf, heeft aan den minister van Landbouw verzocht bij eene eventueele wijziging in de samenstelling van Regeeringsbloem en Re- geeringsmeel met de Vereeniging overleg te doen plegen omtrent de dan vast te stellen omrekencijfers van brood in bloem en meel, uit overweging dat deze cijfers bij de thans geldende samenstelling van bloem en meel te ongunstig voor de bakkerij zijn gesteld. Éen ernstige crisis op de suikermarkt. -Men meldt £tns uit Amsterdam "Donderdagmiddag hebben reeds voorloo- pige besprekingen plaats gehad naar aanleiding van de ernstige crisis op de sui kermarkt in Indië. Als gevolg van deze voor- loopige besprekingen zullen hedenmiddag in het gebouw van de Nederlandsche Handel maatschappij verschillende besturen van de leidende finantieele lichamen bij de kolo niale markt bijeenkomen. Tot deze vergade ring zijn, naar men ons verzekert, tol van groote belanghebbenden bij de suikerindus trie, van welke velen buiten Amsterdam woonachtig, uitgenoodigd om de besprekin- van de huidige crisis bij te wonen. Bestrijdingiler tuberculose. .In de vergadering van den Raad van Bestuur der Nederlandsche Centrale Vereeniging tot bestrijding der tuberculose van 1° Juni j.l. werd tot len voorzitter gekozen jhr. mr. dr. W. Röell, kamerheer-secretaris van H. M. de Koningin-Moeder, door Hare Majesteit in de plaats van wijlen jhr. S. M. S. de Ranitz als Haar commissaris in den Raad van Be stuur aangewezen. Poging tot verboden uitvoer. Voor de rechtbank tc Tiel hadden zich Donderdag te verantwoorden Th. J. V. v. d II., gezagvoerder te Rotterdam (gedetineerd uit andere hoofde te Middelburg) en J. F. C., eveneens gezagvoerder le Rotterdam, beiden wegens poging tol verboden uitvoer (van een groote hoeveelheid bussen gevuld met sla-, boter- ca smeerolie) in December 1916 naar Duitsfihlandr Door de Rijk -walerpolitic tc Tiel gesta- tionneerd, waren .onder Drcumel eenige bus- sen opgevischt c was hel gelukt dc beklaag den op te sporen De ciscli van het O M. 'was voor ieder G maanden gevangenisstraf. Inbrekers gearresteerd. Dinsdagmiddag 3 uur is ingebroken bij den watermolenaar te Zwiindrecht op de grens van Heerjansdam. Gestolen is 200 aan bankpapier, de niet groote inhoud der kin derspaarpotten en eenige voorwerpen. Door de activiteit der politie van omliggende ge meenten, ook die te Dordrecht, is het gelukt de hand op de daders te leggen. Het zijn drie Duitsche deserteurs A. P. K., M. K. en J. D. genaamd. Eén werd 's nachts te Barendrecht aangehouden, de anderen werden Woens dagmorgen te Rotterdam gearresteerd. Uilbreker gevat. De, door uit-zagmg van een tralie, uit de gevangenis te "Winschoten ontvluchte gevangene .1. H., afkomstig van Tcr- Apcl. is in het „ICrankenhaus" van hel grens dorp Haren opgenomen. Hij heeft nog drie vonnissen le -ne(i- Zijn uitlevering is gevraagd. Gisternacht omstreeks 1 uur werden op Terschelling seinen opgemerkt van een blijkbaar in nood verkeerend schip. Dg reddingsboot „Brandaris" begaf zich dadelijk in zee en is op Terschelling terug gekeerd met de geheele bemanning, op twee stuurlieden na, die aan boord zijn gebleven van het Duitsche stoomschip Turin. Het schip is door eene -ontploffing lek geslagen, doch drijft nog. Gisterochtend vroeg is een DuitscK stoomschip op de Haaksgronden gestrand buiten de territoriale wateren. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de pro vincie Utrecht tot voorzitter van de water schappen Het gemeene land van Wijk bij Duurstede, het Wijkerbroek Leuterveld en Melkweg mr/H. J. van Héijst, te Wijk bij Duurstede. Tot watergraaf van het waterschap de Bilt- sche en Zeister Grift mr. G. C. D. R. baron van Harderbroek ran Bergambacht te Bun- nik. Het .spoorwegongeluk bij Houten. De heer M. Hoffman, oud-opzichter machinist der voormalige Zuid-Afrikaonsche Spoorweg-Mpij., thans technisch ambtenaar in gemeentedienst te Amsterdam, heeft aan de commissie van onderzoek in zake het spoorwegongeluk bij Schalkwijk een schrij ven gezonden, waarin hij zegt, de oorzaak van het ongeluk te zoeken in de samenstel ling van den trein. „Plaats nimmer licht materiaal tusschen zwaar materiaal in, doch steeds het zwaar ste materiaal onmiddellijk achter de locomo tief", schrijft de heerjloffmon. De T e 1. ontleent aan zijn schrijven hel een en ander, waaruit blijkt, dat de heer IL het voorval vergelijkt met een bijna analoge ontsporing, die zich op de lijnen der N. Z, A. M. tusschen Elandsfontein en Natal- spruit in 1898 voordeed. Daar ontspoorde de Kaopsche mailtrein, van Elandsfontein naar Kaapstad; ook hier volgde op het rechte spoor een bocht, waarin de ontsporing voor viel. Volgens belichten in diverse bladen wat bij de ontsporing op 7 Juni de trein samen gesteld als volgt: een locomotief; daar di rect achter twee zware doorgaande rijtuigen/ daarna eenige lichte rijtuigen en als laatste gedeelte van den trein de salonrijtuigen van H. M. de Koningin. Deze salonrijtuigen zijn' ook als zwaar materieel te rekenen. De trein had een snelheid van 90 K.M. en kwam van het rechte gedeelte van den weg in den bocht. Ik weet niet, of de machinist even voor hetjngaon van den bocht stoom had afgesloten, dan heeft, al zou hij dit niet heb ben gedaan, er toch bij het inrijden van een boog altijd eenige tegenstand plaats en dan zou dus de locomotief een gedeelte van haar snelheid hebben verloren. Daar het achter ste gedeelte van den trein zwaar materieel was, stuwde dit door de daarin opgehoopte kracht, het lichte materieel tegen de loco motief op. Nu zal hierdoor in een bijna on deelbaar oogenblik de radstand van het lichte materieel vergroot zijnheeft dit plaats op het oogenblik, dat het eerste lichte rijtuig de bocht ingaat, dan is het mogelijk, dat de flens van dit wiel tegen den binnen kant van den kop van de rail oploopt en d« ontsporing is onvermijdelijk. Velé wijzen zouden nog wijzer zijn, als «ij maar zwegen. Roman van Helene Dickmar. Geautoriseerde vertaling uit het Noorsch door '(L M. VAN DER LINDEN-VAN. EDEN. 24 „Te bent bitter, Ellen!'' Haralds gelaat had jweer een peinzende uitdrukking aangenomen. „Het kan wel zijn dat ik bitter ben," ant woordde zij kalmer. „Ik wil zelfs toegeven 'dat wij vrouwen veel vriendelijker en liever 3ijn, wanneer wij niet denken; ben je dit dan misschien met mij eens?'' En zij haalde diep adem, alsof zij zich wilde bevrijden van een last- en wierp met een haastige beweging eenige bloemstelen van zich, het eenige, wat zij overgehouden had .van haar bouquet waarvan zij in haar ner- Veuse opwinding ieder blad en iedere bloem afgeplukt had. Zij nam een oogenblik den ewart-strooien hoed van het hoofd- om het 'dikke haar van de slapen weg te strijken een gewoonte van haar wanneer zij in vuur kwam zette haar hoed weet op, trok haar handschoenen aan en hield &are schreden langzamerhand iiL Zij waren nu beneden op den vlakken weg gekomen. Het bosch lag achter hen, de maan stond boven dc toppen der dennen en goot haar zacht licht over het stille landschap uit als vermaande, zij tot vrede en rust. Harald liep stil naast haar voort. Hij had het hoofd gebogen en boorde, bij iedere schre de, zijn stok vast in het zand, alsoï hij over iets peinsde. Er lag een smartelijke trek ever zijn gelaat toen hij 'eindelijk sprak; maar hij hief het hoofd niet op. „Je hebt natuurlijk gelijk je hebt gelijk in veel opzichten," herhaalde hij als voor zich zeiven, maar door dezen haat tegen de mannen, Waartoe je je opwindt, komt er iets gij vrouwen hebt daar zeiven gij zijl nog niet..." Zij viel hem in de rede. „Ja, ik weet het ik ben het volkomen met je eens... Wij vrou wen moeten opgevoed worden en onder lucht staan als kinderen, anders komt er niets van ons terecht. Ongelukkige wezens zijn wij de meeste van ons zonder besef van ver antwoordelijkheid! Je zou er ziek van kun nen worden, wanneer je onder dames hent, en je hoort praten over allerlei nietigheden zij kunnen niet andersI Maar zij zijn beter dan zij schijnen, als het er op aankomt op hun eigen terrein, bijv.: Ik geloof, dat zij bang voor elkaar zijn zij durven zich niet uitspreken ja, dat is erbarmelijk!" „Maar wij trachten het door ons streven beter voor haar te maken jij cn ik Ellen." „Ik geloof aan vooruitgang," zei ze beslist en kortaf „wanneer zij zelfstandigheid, wetenschap, verantwoordelijkheid" „Zonder de liefde in lich te doodeii, ja..." Er trilde een onderdrukte heftigheid In zijn woorden. „Bedoel je onzen crotischcn aanleg? Zij keek hem met een blik van koele verontwaar diging aan. ..Dc vrouwen moeten loeren in zien, dat deze geen hoofdzaak voor haar mag blijven... Het is juist alles wat daarmede injverband staal, dat haar tol slavinnen gemaakt heeft dit mogen zij vooral niet vergeten." Er had op eens een verandering met Ilarald plaats. Ilij was niet meer de belangstellende" toehoorder, die luistert naar hel lijden van anderen. Hij was nil zelf de aangevallene, de lijdende. Bij het eerste geluid van zijn slem keerde Ellen zich tot hem. Er was iets oproerigs, iets bitters in zijn uitdrukking en de woorden kwamen scherp en afgebroken, hord alsof hij met moeite het oproer in zijn ziel wilde be- heerschen: „Gij vrouwen komt niet vooruit wanneer gij niet wilt leeren de verhouding tusschen man en vrouw te zien, zooals die in waarheid moet zijn: de liefdesbetrekking zien dc moderne vrouwen verkeerd*. Zij welen zeiven niet wat zij doen welke verantwoordelijk heid zij op zich nemen! Hoe kunt gij op redding hopen, op verhef fing van de slappe moraal der mannen of beter gezegd der openbare meening? Dat is juist één der hoofdpunten, waarop gij ons aanvalt en mei recht ik zal niet anders zeg gen; maar hebben de vrouwen iets sterkers, beters om er tegen over tc stellen dan juist de liefde? Verwacht toch geen heil van een herziening van moraal of wet! Help ons man nen te zien en leer ons begrijpen dat er een liefde is. die dezen erojischen aanleg heiligt, die liefde waarop jij uit dp» hoogte neerziet, maar die toch het grootste erfdeel der men- schcn cn de sterkste macht is. Leer ons naar haar op le zien iels te willen opofferen om haar te naderen, haar tc verdienen, dan zou alles heel anders zijn. Wat wij noodig heb ben, is een nieuwe generatie van gerijpte en volwassen vrouwen, goede cn liefdevolle, die niet uitrekenen hoeveel zij geven en hoeveel zij terug ontvangen. Dan zou alles heel anders worden 1" Ellen had een kleur gekregen. De heftigheid kreeg weer dc overhand op haar. De rimpels in hel voorhoofd en de strenge, harde trek om den mond, maakten haar ouder dan zij was. „Spreek niet over die soort liefde!" viel zij hem in de rede met zenuwachtigcn ijver. „Daarin begrijpen dc mannen de vrouwen het jjiinst. En zij zouden iets van hun kunnen leeren, indien zij wilden. Maar het is gemak kelijker zooals het is! En in plaats daarvan verknoeit en verminkt gij haar of brutali seert haar... Ja, ik durf dit zeggen" zij maakte een afwerende beweging, toen TIarald wilde antwoorden en ging haastig voort: „Ik had een vriendin in Slavangcr, mijn beste, mijn eenige bijna liefderijk-mooi! Zij was heel jong toen zij trouwde en zij werd ongelukkig! Zij leed een man die... Och, laat ik er liever niet over spreken, het den ken er aan zou mij ziek maken! Zij is krank zinnig geworden en is nu in een gesticht ergens in Duilschlnnd onherstelbaar... Dat is ook het beste voor haar..." Zij zag met opeen geperste lippen en met' een donkeren blik voor zich nik „Ja, hier slaan we nu voor het leerstuk dep onderdanigheid," ging zij hartstochtelijk voort„Het huwelijksformulier kan misschien fraai klinken in de ooren der mannen... Ik heb tol nog toe geen man ontmoet, die zich* dit niet welgevallen liet maar voor haar! Zij heeft zich tc schikken naar hel woord van den bijbel... le buigen, gehoorzaam te zijn - al kost het haar het leven of het vcrstandl Want de zaak is," zij wendde zich weer tot hem, dal dc vrouw, niettegenstaande alles, haar ideaal van zedelijkheid heeft behouden* En daarvoor moet zij boeten... Hij, die hcerschl, mag hel mooiste wat zij bezit en dat haar nog zou kunnen redden, in haar ver moorden... Terwijl voor hem zelf..." zij slak de handen driftig uit „ja, als hij dan zijn vrouw veracht, dan..." „Ellen!" Er was iets in zijn stem dat haar plotseling tol zich zelve bracht. Een warme blos kleurde haar gelaat, ter wijl zij heel zacht zeide: „Och, vergeef mij, ik druk mij misschien wat kras uit, ik meende slechts, dat..." Maar Harald luisterde niet naar wat zij zeide. (Wordt vervolgd.;

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 5