binnenland. ce-president van de Kamer; minister van binnenlandsche zak n, handel en industrie: commissaris Kohr Ottawa, 19 Juni. (R.) In het lager huis is heden het debat geopend over de tweede lezing van de dienstplichtwet. Er *as .groote aandacht bij de leden; de tri bunes waren stampvol. Toen Sir Robert Borden opstond, werd hij hartelijk *Joege- Juicht. Hij legde er nadruk op, dat geen r.ieuw beginsel in de wet was opgenomen. Hij zeide, dat er naar schatting, in Ca nada 760.000 ongehuwden en 820.000 gehuwden tussohen 20 en 45 jaar waren, terwijl er tusschen 20 en 34 jaar 630.000 ongehuwden waren. Hij beval de wet aan bij het huis, daar deze de strekking heeft recht vaardig te zijn jegens alle klassen der bur gerij en voorziet in de noodige versterking van ht front. Laurier verklaarde, dat het volk zelf de wet moest wijzigen, en dat dit niet geschie- d enmocht door dit zieltoogende parlement. Hij diende daarom een amendement in waarbij een referendum wordt gevraagd. Londen, 19 Juni. (R.) Officieel be richt. De koning heeft het wenschelijk geoor deeld, met het oog op de tegenwoordige oor logsomstandigheden, dat de prinsen van. zijne familie, die Duitsche namen en titels dragen, <Ieze afleggen en voortaan Engelsche na men dragen. Als gevolg van deze beslissing heeft de koning den titel van markies ver leend aan den hertog van Teek en de prinsen Louis en Alexander van Battenburg en den graventitel aan prins Alexander van Teek. Petersburg, 19 Juni. (Havas). De eerste uitkomsten van de gemeentelijke ver kiezingen in Petersburg hebben aan de con- stitutioneele sociaal-democraten eene ver pletterende meerderheid op de maximalisten gebracht. In de wijk Litogni hebben de maximalisten zesmaal minder stemmen ge kregen dan de constitutioneele democraten. In de arbeiderswijk Clio was de verhouding 61.602 stemmen tegen 18.148 op de maxi malisten. Het algemeene boererrcongres heeft den wensch kenbaar gemaakt om een krachtigen strijd te voeren tegen de deserteurs in het leger en de noodzakelijkheid van eene reor ganisatie en versterking van het leger. Petersburg, 19 Juni. (R.) Troe pen drongen in de kantoren van de Russ- Jcaja Wolja; zij overmanden de anarchisten en namen hen gevangen. B e r 1 ij n, 19 Juni. (K. N.) Volgens de Korr. Norden is de oogst van veevoeder in de Rheingau zeer bevredigend en de kla ver- en hooi-oogst zeer goed. De stand der aardappelvelden is uitstekend en die van den vruchtenoogst, voornamelijk peren, zeer bevredigend, die van perziken zelfs overvloedig. New- York, 18 Juni. (R.). De cor respondent van de Associated Press te Was hington meldt, dat plannen voor controlee ring van den uitvoer uitgewerkt zijn door de departementen van buitenlandsche zaken en handel, en dat aan president Wilson zullen worden voorgelegd als een grondslag voor een bij algemeenen maatregel van bestuur in te stellen directie, die belast zal zijn met de uitvoering van de ladings-, de voedings middelen- en de spionnagewet. De plann enbeoogen de instelling van een raad van contróle voor den uitvoer, waarin zullen vertegenwoordigd zijn de departe menten van buitenlandsche zaken, oorlog, marine en handel, de voedingsmiddelen- administratie en andere lichamen, die daar toe zullen worden aangewezen door de di recties van buitenlandsche zaken en van den handel. De correspondent merkte op, dat steen kool waarschijnlijk het eerste handelsartikel zal zijn, dat onder het beheer van deze be palingen zal worden gebracht, en dat tarwe dan zal volgen. Men meent te weten, dat niet zal worden toegestaan dat steenkool naar eenig neutraal land gaat, dat geen erts ean Groot-Brittannië wil verstrekken. De contróle over de steenkool zal waarschijn lijk ook worden aangewend tot beteugeling van de voedselverschepingen van neutrale landen naar Duitschland. De Vereenigde Staten oefenen een scher pe contróle uit op de neutrale scheepvaart <en naar wordt bevestigd, weigert de regee ring ladingen de Amerikaansche havens te doen verlaten voor neutrale landen, die htm schor- i ~^hben onsrelegd. Do Staatscourant van 19 Juni bevat o.a. de volc "<i Kon.' Besluiten Li het departement van financiën bevor- do :i tot commies H. W. Overbosch, thans öGj'unct-commies; benoemd tot adjunct- commies mr. D. Maassen te Den Haag; op verzoek eervol ontslagen met voor lopig pensioen de Indische verlofs-ambte- naar A. K. A. von Freyburg, commies 3e klasse bij den post- en telegraafdienst we gens lichamelijke ongesteldheid; op verzo eervol ontslagen A. F. C. Troll, leeraar in de wiskunde aan de Ko ning Willem Dl school te Bataria; op verzoek .eervol ontslagen T. S. J. Scheltus, commies der posterijen en tele grafie le klasse; benoemd tot adjunct-directeur bij den dienst der posterijen B. Meylink. thans hoofdcommies; tot referendaris bij het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie A. van Cappellen, •hans hoofdcommies. zijn benoemd bij het reserve-personeel der •andmacht A. bij het wapen der artillerie i. lot reserve-eerste-lui tekent bij zijn tegen woordig korps, de reserve-tweede-Iurtenant E. G. O. Onnen, van het 3e regiment ves ting-artillerie; B. met ingang van Juni 1917 tot res.- ee/ste-Iuitenant bij hun tegenwoordig korps: 1. bij het wapen der infanterie: de reserve-tweede-luitenants M. Le Cos- quino de Bussy, van het 7e regiment; F. A. Mees, van het regiment grenadiers; H. J. S. Holman, van het 18e regiment; A. de Jongh, van het regiment grenadiers; G. Heij, van het 22ste regiment; J. Bonder van het 1ste regimentJ. H. Antink, van het 18e regi ment; R. Veendorp, van het 8ste regiment; W. Rigter, van het 19e regiment; J. Kan, van het 8ste regiment; N. L. M. Tilman, van het 17de regiment; C. T. I. A. M. Rikkers en P. F. van der Har^t, bei den van het 18e regiment; G. W. Kobes, van het regiment grenadiers; C J. van der Oord, van het 21ste regiment; B. Buma, van het 9e regiment; J. -P. M. L. de Vries en' A. B. J. Prakken, beiden van het 7de regi ment; H. J J. M. Peek, van het 14de regi ment en W. J. M. Bordewijk, van het regi ment grenadiers; 2. bij het wapen der artillerie de reserve tweede luitenants O. Kuipers, van het 1ste regiment vesting-artillerie, en G. A. de Mol van het 3da regiment vesting artillerie; de eerste luitenant G. L. Pilger, van het 9e regiment infanterie, ter zake van tijde lijke ongesteldheid op non-activiteit gesteld. benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Flekkejord (Noorwegen), buiten bezwaar van 's lands schatkist. Aand en heer Axelsen moet in de Engelsche of Duitsche taal geschreven worden. Het ressort van het vice-consulaat omvat de stad Flekkefjord benoemd tot opzichter van d'en Rijkswater staat der 4de klasse, met ingang van 1 Juli a. s.: G. J. C. de Klein, te 's-Gravenhage P. J. J'. Dormaar jr., te Monnikendam J. van Dalen, te Assen J. W. van der Laan, te IJmuiden; J. H. van Veen, te den Helder F. Bakker, te den Helder F. Bottema, te 's-Hertogenbosch, en C. Witte, te Nijmegen en is aan J. van Dolen, J. H. van Veen, F. Bak ker, F. Bottema en C*. Witte, voornoemd, in ver band met de vervulling van hunne militaire plichten, een verlof verleend met stilstand van jaarwedde, gedurende den tijd dat zij ten gevol ge van de huidige mobilisatie van het leger on der de wapenen zullen zijn. De Prins bij de Hollandia- filmfabriek. Bij zijn bezoek aan de Hollandia-fabriek was de Prins vergezeld van zijn adjudant Von Mühlen, baron van Pallandt en den heer Gobius. Het bezoek duurde van 4 tot 6'A uur. De Prins werd ontvangen door den directeur, den heer J. Stoop, den gedelegeerd commissaris den heer M. H. Binger en den commissaris L. T. Fontein. Eerst werd de inrichting be zichtigd. Daarna werd een scène in elkaar gezet van een nieuw filmwerk „De kroon der schande", waarin medewerkten de da mes Annie Bos, Mien Duymaer van Twist, Elsa Dankmeyer, M. Schroder en Paula de Waart en de heeren W. de Veer en Migliar uit Chili en zijn neef uit Milaari. Als regis seur trad de heer Binger op. De scène gaf o.m. een avondpartij te zien, waarbij mej. Dankmeyer een dans uitvoerde. De Prins vond alles zeer interessant Ook werd vertoond een deel van een nieuwe film over de Padvinders. Dit deel was de vorige week in Den Haag In den Dierentuin opgenomen in tegenwoordig heid van Z. K. H. De Prins vond deze op neming uitstekend geslaagd. Tenslotte werden nog eenige andere films vertoond, o.a. een uit Artis. Bezoek van Z. K. H. Prins Hen drik aan IJ m n i d e n. Z. K. H. Prins Hen drik bracht gisterenmorgen een bezoek aan IJmuiden. Om kwart vóór elf arriveerde de Prins per auto en werd aan den steiger bij de schutsluis ontvangen door het bestuur van het Plaatselijk Comité der Noord- en Zuid- Hollandsche Redding-Maatschappij en door het bestuur van den Kon. Nat. Bond voor Reddingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje Kruis'v waarvan Prins Hendrik voorzitter is Hierna begaf het gezelschap zich aan boord van de „Ingenieur van Rijn" van den Rijks Waterstaat,, waarmede naar_de Buitenhaven gestoomd werd. Daar begaf het 1 gezelschap zich op de pier. De zelfrichtende reddingboot hield in de" Buitenhaven een oefening. Hierop begaf men zich op het strand, waar reddingsmateriaal was opge steld. Op 150 M. afstand lag de „Amsterdam II" een hopper van de fa. Volker en Bosch, welke een wrak moest voorstellen. Een vuurpijl werd afgeschoten en na het eerste schot ver binding met het schip gekregen. Nadat de lijn op het schip was vastgemaakt, werd met een tweede lijn het wippertoestel aan boord ge bracht. Daaraan nam een schipbreukeling plaats, waarop deze langs de lijn aan land werd gebracht. Vervolgen? werd een reddingboot van de Noord- en Zuid-Hollandsche ReddiDg Maat schappij in zee gebracht en daarmede oefenin gen gehouden, welke door Z. IC TI. en het ge zelschap werden bijgewoond. Met de „Ingenieur van Rijn" werd naar de plaats van afvaart gestoomd, waarna de Prins ora 12 uur per auto naar Haarlem ver trok. HetOranjeKruis. De Koninklijke Nationale Bond voor Reddingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje Kruis" hield gisteren te Haarlem onder lei ding van Z. K. H. Prins Hendrik zijn echtste algemeene vergadering. Z. K. H. heette in zijn openingswoord de aanwezigen hartelijk welkom. Spr. bracht dank aan de afgevaardigden van de Noord en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij voor de 's morgens geboden gelegenheid eene indrukwekkende oefening bij te wonen van het personeel en materieel der plaatse lijke commissie van genoemde vereeniging te IJmuiden. Spr. had niets dan lof voor de groote, steeds aanhoudende activiteit v*»n de Zuid-Hollandsche Mij. tot Redding van Schipbreukelingen. Z. K. H. constateerde met genoegen en tevens met eenige voldoe ning, dat in de 8 jaren, die na-de oprichting van den Bond „Het Oranje Kruis" verloopen zijn, het reddingswezen eii de eerste hulp bij ongelukken in haar geheelen omvang zich krachtig ontwikkeld hebben. Daarna ver klaarde Z. K. H. deze vergadering voor ge opend. Vervolgens was het woord aan dr. C. J. Mijnlief, secretaris, voor het uitbrengen van het jaarverslag. In dit uitvoerig rapport wordt allereerst herinnerd aan de watersnood ramp, die ons land ia Januari 1916 trof. Zij is de eerste toetssteen geweest voor de hulpverleening bij groote rampen. Het spreekt van zelf, dat nog niet alles liep, zoo als het wel zijn moest- Er moet hier en daar nog veel 'verbetepd worden. Een van de ver beteringen is reeds de instelling van regee- ringswege van de officieele provinciale co- mité's tot hulpverleening bij rampen van al gemeenen aard. Verder herinnert het verslag aan de ramp, bijna tegelijkertijd in Indië, waar vele rijstvelden en woningen \Yerden vernield en men in samenwerking met het Smeroe-fonds te Batavia veel deed voor de leniging van den nood. Die rampen hebben aan het licht gebracht, dat voor goede hulp verleening vóór alles goede organisatie noo-. dig is. Voor Nederland meenen wij aldus het j verslag in het afgeloopen jaar die georga niseerde samenwerking verkregen te hebben door het besluit van de vorige Bondsverga dering, waar alle aangesloten vereeni- gingen en maatschappijen toe medewerkten. Groot waren toch de moeilijkheden om tot een geheel te kunnen komen. Uitvoerig staat de verslaggever daarbij stil. Aan het tot stand komen van de com missie voor snelverkeer wordt nog herin nerd. Het aantal gewone en'buitengewone leden van den Bond bleef onveranderd. Het jaarverslag van den penningmeester jhr. mr. L. H. J. F. van Bevervoorden tot Oldemeide vermeldt o. m., dat het bedrag der contributies stationair is gebleven. De uitgaven waren veel hooger dan vorige jaren door de ramp, die ons land teisterde en daardoor ging ook het kapitaal van den Bond met ongeveer 2000 achteruit. Ook de kas van het Prins Hendrikfonds werd ge ducht aangesproken en verminderde met 2560. Wil dit fonds voortaan gelijk on langs weer bij den veenbrand in Drente ter stond kunnen steunen, dan zal het weder op peil gebracht moeten worden. Met grooten dank wordt ten slotte melding gemaakt van een legaat van 2000. De verslagen werden hierna goedgekeurd. De volgende motie werd aangenomen: De algemeene bondsvergadering van 19 Juni 1917, vernomen hebbende dat in de al gemeene vergadering van het Ned. Roode Kruis op 23 Juni a.s. aan de orde gesteld zal worden de vraag of het Roode Kruis lid zal blijven van den Bond, gelet op het in de algemeene bondsver gadering van 15 Sept. j.l. met algemeene stemmen genomen besluit betreffende alge meene samenwerking, overtuigd zijnde dat het voor een goede samenwerking en snelle ontwikkeling van het reddingswezen en voor eerste hulp bij ongelukken in 't algemeen en voor het ver- leenen van hulp bij algemeene rampen in 't bijzonder noodig is dat alle vereenigingen en maatschappijen bij den Bond aangesloten blijven, spreekt de hoop uit dat de algemeene ver gadering van het- Roode Kruis niet beslui ten zal uit den Bond te treden en draagt de raad van bestuur op deze motie ter kennis te brengen van de algemeene vergadering van het Ned. Roode Kruis. Audiënties. De gewone audiën ties van de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie zullen a.s. Zaterdag niet plaats hebben. Uitstel van eerste oefe ning. Met afwijking van het daaromtrent bepaalde in de Staatscourant van 1 Juni 1917 no. 126, moet ten aanzien van mili- tieplichtigen, behoorende tot de regimen ten huzaren, die in het genot zijn van uit stel of verlenging van uitstel van eerste oe fening tot 2 October 1917, dit uitstel of deze verlenging geaoht worden te zijn ver leend tot 3 December 1917 in stede van tot 5 J'Jovember 1917. Onder w ij zer s-w e d u w e n- en w e e z e n-p ensioenen. Naar het Coit.- Bureau verneemt zal thans een dezer da gen, vermoedelijk reeds morgenavond, in verband met de tot stand gekomen wet van 23 Mei 1917 betreffende de pensionnee- ring van weduwen en weezen van voor 1 Januari 1906 overleden, gepensionneerde of op wachtgeld gestelde onderwijzers, in de Staatscourant omstandig worden bekend gemaakt aan welke formaliteiten moet wor den voldaan om in het genot van dat pen sioen te komen, door hen die er aanspraak op meenen te kunnen doen gelden. De bekendmaking gaat uit van den di recteur van het Pensioenfonds voor wedu wen en weezen van burgerlijke ambtena ren. Het Kamerlid Fr. Lieftinck. Het Kamerlid, de heer Fr. Lieftinck, is on gesteld en Maandagavond ^naar het St. Elisa- beths-Gasthuis te Haarlem vervoerd. Het Hbld, meldt dat zulks is geschied, omdat het voor een rustige verpleging wen schelijk werd geacht. De toestand van den heer Lieftinck is overigens goed. Hij is wat zwak en hoest een weinig. Men denkt dat het verblijf in het ziekenhuis niet van lan gen duur behoeft te zijn, Bij de gisteren gehouden herstemming voor een lid van de Provinciale Stoten van Noord- Brabant (vacature-generaal Van Vlijmen) werd gekozen de heer Th. Spiering, wethouder te St. Michielsgestel, mef 466 stemmen, tegen 446 op den heer G. Wagenaar, burgemeester van Hees- wijk. Nederland en de oorlog. Protest onzer regeering tegen herhaalde nentraliteits-sehending. De minister van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat de Nederlandscbe regeering aan onzen gezant te Berlijn heeft opgedra gen een zeer ernstig vertoog naar aanleiding van een nieuwe schending van het Neder- landsch gebied door een Duitsch luchtvaar tuig, dat in den vroegen morgen van 17 de zer zich boven de Noordelijke provinciën naar Duitschland bewoog, tot de Duitsche regeering te richten en met nadruk er op te wijzen, dat de betrokken commandant zich niet 'op een vergissing kan beroepen, daar hij zich bij het overvliegen van Harlingen volkomen rekenschap heeft kunnen geven, dat hij boven Nederland vloog, doch toen nagelaten heeft dat gebied langs den kori sten weg te verlaten. De nieuwe aardappelen. Thans is de regeling vastgesteld volgens welke de nieuwe aardappelen verkrijgbaar zullen worden gesteld. In een circulaire aan de Veilingsvereeni- gingen en aangeslotenen wordt zij, naar het Hbl. mededeelt, als volgt uiteengezet De zoogenaamde Poters of Drielingen moeten geheel voor het binnenland worden geveild. De overige soorten, op een veiling aange voerd, moeten worden geveild als volgt: 50 pet. voor het binnenland, 25 pet. voor over zee en 25 pet. voor over land. Teneinde voor de voor het binnenland ge veilde partijen een zoo gelijkmatig mogelijke verdeeling te verkrijgen, zal op iedere veiling een leider worden aangesteld, die voor den vastgestelden prijs alle binnenlandsche par tijen koopt en deze, na afloop der veiling, onder de verschillende gegadigde handela ren verdeelt. Hierbij moet rekening worden gehouden met den omzet dier gegadigden, alsmede met een gelijkmatige verdeeling over de verschillende gemeenten, teneinde te voorkomen, dat de eene gemeente alles en de andere niets krijgt. Het veilen van vroege aardappelen zal op 20 Juni a.s. een aanvang kunnen nemen. Voor de eerste drie dagen is de veilings- prijs voor het binnenland bepaald op II cent per K.G. De grossiersprijs zal 1M cent per K.G. hooger zijn dan de veilingsprijs, met inbegrip van de vracht tot de plaats van be stemming. Voor hetzelfde tijdvak is de maximum- winkelprijs vastgesteld op 14 cent per K.G. Voor de Poters of Drielingen zijn deze prij zen alle 2 cent per K.G. lageT. Nog wordt in de circulaire medegedeeld, dat „voor overland" (d. w. z. voor den uit voer naar Centraal-Europa) wordt betaald 18 cent en „voor overzee" d. w. z- voor uit voer na-ar Engeland wordt betaald 16 cent. Aan genoemd blad wordt voorts gemeld, dat bovengenoemde prijsbepaling slechts voor drie dagen geldt. T urfrantsoeneerlng. Een Haagsche correspondent der Tel. weet mede te deelen, dat de regeering een rantsoeneering en prijsbepaling van turf zal invoeren in den trant der kolenrantsoenee- ring. Benzine en gasoloe. Te Vlaardingen is aan de handelsterrelnen „Matex" aangekomen het stoomschip „Gal lia", van New-York, met 1400 ton benzine en gasolie, welke, aldaar in tanks worden overgebracht. De „Albertine Beatrice". Nader wordt gemeld, dat de Nederland- sche bark „Albertine Beatrice" op reis was van Soerabaja naar Rotterdam, met een la ding tabak, toen zij op 15 Juni j.l. door een Duitschen onderzeeër tot zinken werd ge bracht. De bemanning, onder commando van ka pitein E. Meulman, bestond uit Chineezen, maar met Nederiandsche officieren. Het was een stalen bark van 1379 bruto ton en toebehoorende aan de firma J. J. A van Weel, te Rotterdam. De „Albertine Beatrice" was het eerste zeilschip, dat wegens gebrek aan scheeps- ruimte in stoomschepen, van Java naar Ne derland kwam. Vaart op Engeland. Verwacht wordt, dat de „Zeeland van de Stoomvaart-Maatschappij Zeeland binnen kort weder een reis naar Southwold zal ma ken, ten einde de Deensche delegatie, die in Engeland besprekingen heeft gehouden op economisch en handelsgebied af te halen. De distributi e-m i s r e. De anti-rev. „Rotterdammer" meldt dat de vorige week in een der groote plattelands gemeenten in Zuid-Holland een burgemeester, het wachten moede, dit telegram aan minister Posthuma zond: „Excellentie! hoe moet Ik de hongerige menschen nu stil houden die om voedsel ko men huilen, waar ik 20 baal suppletie-rijst (tervervanging van aardappelen) op 4 Juni telegraphisch besteld en waarop zij vervlogen week recht hadden, volgens uw order, nog steeds niet ontving, terwijl ik ook geen voor raad heb? „U zegt: geef ze aanstaande week maar weer 5 ons rijst extra per hoofd. Hoe kan ik dat? Ondanks zorgen en moeite van het R. D. IC. zal de rijst eerst gezonden worden als noodsland voorbij is. Mag ik hier aanwe zige 32 falen in bezit genomen Javarijst soms gebruiken? „Nog een voorbeeld van traagheid. De bruine boonen, op 10 April besteld voor de toen a. 8. 4-wekelijksche periode, zijn nog fteeds niet in mijn bezit, terwijl hier honder den kilo's, die ik voor u in bezit nam, onge bruikt staan. t „De 10 April bestelde groene erwten ontving ik eindelijk op 5 Juni. „Zoo moet er ondanks alle zorgen oï» tevredenheid komen^' Het blad voegt hieraan toe: „Bfijkbaar maakte dit forsche optreden ein delijk den gewenschten indruk, want na eenige telegranhische schermutselingen kwanï het gcwenschte." De hout woede. De Zwolsche Crt. verze kert, dat De Bunte nog niet definitief verkocht is Duitsche kinderen. 265 Duitsche kinderen, uit verschillende plaatsen van ons land komend, keerden gis- termid_4gg per trein via Elten naar him vader land terug. Het Duinhuis van de Ko ningin. De „Haagsche Post" van 16 Juni bevaf een schets van het „Duinhuis" van H. M. de Koningin. Het landhuis bestaat uit twee verdiepin gen met een zolder en bevat veertien ka mers. De glazen koepel op het dak geeft licht aan den hall. De buitenmuren zijn van witten steende afmetingen hiervan bedra-, gen 15 M. in de breedte en 40 M. in de lengte. Gangen en trappen zijn van gebeitst hout gemaakt; de plafonds bestaan uit on brandbare platen. Een electrische lichtin stallatie is in een huisje achter het hoofdge bouw ondergebrachteen ondergTondsche telephoonlijn verbindt het buitenhuis met de stad. De Koninklijke familie hoopt het duin huis begin Augustus betrekken Een schadelijk nsect. Zeer veel nadeel wordt in Nieuwer-Amstel door de tuinders ondervonden van dekoolvlieg, die vooral bij groote droogte voorkomt bij de bloefnkoolplanten. Geheele, met kool beplante bedden zijn reeds omgeploegd moeten worden, aange zien de worteltjes aan de planten reeds wa ren afgeknaagd en zij dus tot afsterven ge doemd zijn. De 1 o o n b e w e g.i n g der mijn werkers. Uit Heerlen wordt nader aan Het Volk geschreven, dat het hoofdbe stuur van den Nederlandschen Mijnwer- kersbond, op verzoek van den heer Frowein, opnieuw heeft geconfereerd met de werk geversdeze hebben zich-toen bereid ver klaard het doorsneeloon der houwers op 5 per dienst te brengen, en bovendien waren zij bereid een commissie in te stellen, sa mengesteld uit leden der beide vakbonden, welke voortdurend in contact zou staan met de werkgevers en zonder welke geen veran deringen in de looneri en arbeidsvoorwaar den zouden worden aangebracht. Tot ver dere concessies waren zij nret bereid. Door de besturenconferentie van den Ne derlandschen Mijnwerkers bond zijn deze nieuwe concessies Zondag onder de oogen gezien. Na het voor en het tegen te hebben overwogen, besloot zij den eisch „minimum loon" zonder meer te handhaven en. droeg het hoofdbestuur op dit ter kennis van den heer Frowein te brengen. Het hoofdbestuur van den Nederland», schen Mijnwerkersbond stelde zich in ver band daarmede Maandagmorgen in verbin ding met den heer Frowein en had nog dien zelfden dag een langdurig onderhoud mét hem. Uit den aard der zaak kunnen omtrent dit onderhoud geen mededeelingen worden gedaan. Naar aanleiding van dat onderhoud stelde de heer Frowein zich direct in ver binding met de werkgevers in de mijnin dustrie, hetgeen evenwel niet tot een posi tief resultaat leidde. Om misverstand te voorkomen, wordt op gemerkt, dat de heer Frowein directeur is van de staatsmijnen in Limburg, maar tijde lijk de functie bekleedt van directeur var het Rijkskolenbureau en als zoodanig in deze quaestie is opgetreden. De heer Frowein deelde het hoofdbestuu' van den Nederlandschen Mijnwerkersbond mede, dat zijn bemiddeling niet was ge slaagd, in ieder geval niet naar het oordeel van de besturen van den Nederlandschen Mijnwerkersbond, en dat hem thans niets anders overbleef dan den minister in te lichten, die in deze het laatste woord kan spreken. Volgens de T ij d duiden allerlei aanwij zingen er op, dat de socialisten Donderdag tóch de staking zullen proclameeren. Zij kunnen feitelijk niet meer terug. Aan de goedwillende arbeiders schrijft het blad nu deze schier misdadige woeling een échec toe te brengen. De belangen der wel gezinde mijnwerkers en het landsbelang, de belangen van duizenden, die in den komen den wintef met gebrek aan steenkool aldu9 worden bedreigd, zijn er mede gemoeid. Hef blad vertrouwt, dat alle ordelijke elementen met den Christelijken Mijnwerkersbond zul len samenwerken, om deze heillooze socia listische agitatie te doen mislukken. Het gaat hier niet om betere toestanden voor de arbeiders te verkrijgen, het gaat onv het al dan niet gelukken ven een puur socia listische agitatie. Voorts deelt de T ij d mede, dat de Chris telijke Mijnwerkersbond reeds 3 Juni besloot aan het hoofdbes.uir van den Ned. Mijn werkersbond te berichten, dat de Christe lijke Bond een vaste commissie wilde aan vaarden, waardoor gedurig contact met de mijndirectie kon verkregen worden. In die commissie zouden twee leden van den Chris telijken Mijnwerkersbond en twee leden vari den Ned. Mijnwerkersbond zitting kunnen nemen. De mijndirecties schenen wel geneigd de verlangens der Christelijke organisaties te bevredigen. De stak in g lit het Rotterdam» sche havenbedrijf. Gistermorgen om elf uur zou het stoomschip Uranus van dfif Kon. Ned. Stoomboot-Maatschpplj, waarog

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2