BINNENLAND. rak af, zoo goed als uitgestorven is. Een vis- fcher verklaarde, dat hij in drie weken in de Noordzee geen enkel handelsschip had ge zien. Daarentegen was hij op één dag zeven ïl-booten tegengekomen. Londen, 20 Juni. (R.) In de afgeloo- pen week zijn 2897 schepen de Engelsche havens binnengeloopen, terwijl er 2995 ver trokken. Vijf schepen beneden en 27 boven de 1600 ton zijn tot zinken -ebracht; 31 werden tevergeefs aangevallen Aan het ltaliaansche front wordt melding gemaakt van een strijd op het Asiago-pla- teau, waar de Italianen aanvallend optraden. Overigens zijn nergens strijdactiën van •enig belang geweest. De leden van het Engelsche konings huis, die Duitsche titels droegen, hebben die titels afgelegd. Het feit, dat zij van Dmtschen bloede zijn, is niet uit te wis- 6chen; maar wat gedaan kon worden is ge schied: de klank van hun naam zal voortaan geen publieke ergernis meer geven. Weenen, 20 Juni. (Corr.-bur.) Vol gens de avondbladen heeft minister-presi dent Clam Martinitz heden voormiddag de onderhandelingen met de partijen voortge zet. Hij had een conferentie van twee u n met de leiders der Polen, die 's middags hrrvat werd. Men gelooft, dat de geschillen tusschen de Polen en de regeering bijge legd zullen worden. Naar verluidt, is net doel niet een voorloopig, maar een defini tief ministerie samen te stellen, dat niet elleen het kleine program voor dé zomer- zitting zal afwerken, maar ook een pro gram moet opstellen voor de verdere ont wikkeling van Oostenrijk. Dit wordt in ver band gebracht met het in den laatsten tijd geopperde plan, om verschillende „Lands- mann-ministeriën" zonder portefeuille of staatssecretariaten in te stellen. 1 ee namiddags om één uur had de mi nister-president een conferentie met 'den voorzitter van de Zirid-Slavenclub, Korosec. Het Engelsche Lagerhuis heeft zich met groote meerderheid (385 tegen 55 stem men) in beginsel verklaart voor het politie ke kiesrecht van de vrouw. De leeftijd, ver- ©ischt voor de uitoefening van het vrou wenkiesrecht, is op 30 jaar bepaald. Petersburg, 19 Junj. (Tel.-ag.) Op gTond van den arbeid der vergadering van mijnwerkers en mijneigenaars kan worden vastgesteld, dat men aan de beide zijden ge neigd is tot het doen van wederzijdsche con- cessiën in het belang van het land. Het op stellen van de voorwaarden van een accoord !s opgedragen aan eene bijzondere com missie, samengesteld uit drie vertegenwoor digers van de mijnwerkers, vier vertegen woordigers van de mijneigenaars en een ver tegenwoordiger van het uitvoerend bestuur van het boerencongres en den raad van werklieden- en soldaten-afgevaardigden. B e r 1 ij n. 2 0 Juni. (K. N.) Uit Kopen hagen wordt aan de Tageszeitung geseind, dat volgens Stauning^ door het comité te Stockholm telegrafisch bericht werd ontvan gen, dat de officieele gedelegeerden uit den Raad van Arbeiders en Soldaten binnen en kele dagen zullen aankomen. In Frankrijk wordt met kracht er aan gewerkt om het vertrek naar Stockholm mogelijk te maken. Twee bekende Fransche partijgenooten worden eerstdaags te Kopenhagen ver wacht. Stauning onderhoudt een briefwisse ling met Mac Donald om een persoonlijke samenkomst te bewerken. Stockholm, 20 Juni. (Tel.-bur.) De Nederlandsch-Skandinavische socialistische commissie heeft den T8en eene voorloopige bespreking gehad met Julian West, van de deputatie der meerderheid van de Engel sche socialisten, die vergezeld was van Thompson, den uitgever van de Clarion. Een overzicht van de meeningen der En gelsche meerderheid en minderheid moet mog door de geheële deputatie worden op gesteld. Intusschen deed West reeds eenige mededeelingen over de houding van de En gelsche meerderheid tegenover sommige punten, die voor de Engelschen van over wegend gewicht zijn. Zoo is de Engelsche meerderheid voor het herstel van de onaf hankelijkheid van België en de ontruiming van. Noord-Frankrijk en voor den economi- schen wederopbouw van deze streken op kosten van den staat, die ze nu bezet houdt. Verder voor een vereenigd onafhankelijk Polen en voor volkomen gelijkstelling van elle volken in Oostenrijk-Hongarije, welks democratiseering als een gewichtige voor waarde voor de duurzaamheid van den vrede beschouwd wordt. De Engelsche socialisten en arbeiders beschouwen de vraag wie schuld heeft aan het uitbreken van den oor log als bijzonder gewichtig en de oprichting van een boven de staten staand gezag om verdere botsingen te verhoeden, als nood zakelijk. De Fabian Society heeft een volle dig plan ontworpen voor al deze dingen. Eindelijk is de Engelsche socialistische en arbeidersbeweging een tegenstander van den econornischen oorlog na het sluiten van den A 'en-Generaal. "WREDE KAMER. Onder. uutea voor Inrtië. De ministers van Marine en van Koloniën Üeelen aan de Tweede Kamer mede, dat een commissie is uitgezonden geweest naa* de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika. met de op dracht om na te gaan of aldaar thans onder zeebooten te krijgen waren welke voldoen aan de eischen, welke de dienst hier te lande en in de Oost-Indische koloniën stelt en of op eenigs- zins snellen aanbouw daarvan zou kunnen wor den gerekend. De mededeelingen dezer onlangs terugge keerde commissie vestigden de overtuiging, dat. ondanks den sedert ingetree!' i oorlogstoestand, aan Araerika's Westkust aanbouw zou kunnen 1 pleats hebben en op tijdige oplevering zou kun nen worden gerekend, terwijl op aanbouw aan j de Oostkust niet met zekerheid te rekenen j valt. Waar de Regeering spoedige versterking van de onderzeevloot een groot belang acht, en na het uitbreken van den oorlog tusschen Duitsch- land en de Vereenigde Staten van Noord-Ame rika d^. aanvoer van hier te lande- benoodfgde materialen en inrichtingen steeds grootere moei lijkheden ondervindt, en dc gelegenheid voor aanbouw, welke men had gehoopt dat zou ver beteren, steed*? slechter werd, meent zij, dat zij in haar verplichtingen zou te kort schieten, door nu niet le profiteeren van de gelegenheid tot aanbouw, welke zich aanbiedt. Voorloopige onderKandelingcn leerden, dat thans te San P e r-» 3 hooien zouden kun nen worden gebouwd en de eerste daarvan bin nen omstreeks 18 .neandert lort kunnen worden opgeleverd; deze booten zouden dan te zijner tijd onder eigen kracht den oversteek naar Java moeten maken, en wel via HonoluluGuam of via HonoluluJapan De prijs per boot, met uitzondering van het torpedo- en artïïïeriematrriceT, verdere inrich- tngen anz., WQaxvoor aen bedrag van 300.000 per boot geraamd wordt, zal naar alle waar schijnlijkheid een bedrog van .2,500,000 niet overschrijden. De waterverplaatsing dezer booten, welke worden ingericht voor den dienst in de tropen, zal zijn boven water 509 en onder water 680 ton. De Regeering vraagt thans een bedrag aan van 1000 ten einde de Volksvertegenwoordi ging in de gelegenheid te stellen in beginsel betreffende den voorgestelden aanbouw een be slissing te nemen. Berichten. De Staatscourant van 20 Juni bevat o. a. de volgende Kon. besluiten benoemd tot voorzitter der Eerste Kamer gedurende de buitengewone vergadering der Sta ten-Generaal, die zal aanvangen Donderdag 28 Juni, J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, lid dier Kamer; benoemd tot inspecteur der registratie en domeinen te Breda, G. J. Lijsen, thans idem te Winschotentot idem te Winschoten, B. J. de Leeuw, thans registratieontvanger te 's-Hertogenbosch op verzoek, eervol ontslagen, H. J. van der Wolk, te Utrecht, als schrijver in alge meenend ienst der Rijksverzekeringsbank benoemd, bij het reserve-personeel der landmacht, bij het personeel van den Ge neeskundigen Dienst, tot reserve-officier van gezondheid der 2de klasse, de he eren A. L. C. Garé, F. W. Hoefman en H. Feike- ma, artsen. H. M. de Koningin-Moeder ontving gisternamïddag ten Haren Paleize den nieuw- benoemden minister van Oorlog, jhr. mr. B. C. de Jonge; den onlangs opgetreden in specteur van het wapen der infanterie, gene- raal-majoor W. D. A. -Ophorst, en het nieuwbenoemde lid van den Raad van State, jhr. mr. L. van Bronkhorst Sandberg. Z. K. H. de Prins heeft gisteravond ten Paleize van het Bosch den nieuw opgetreden minister van Oorlog, jhr. mr. B. C. de Jonge, ontvangen. Da&rna werd het onlangs benoemde lid van den Raad van State, jhr. mr. L. van Bronkhorst Sandberg, ontvangen, door Z. K. H. Z. K. H. de Prins is voornemens in den nacht van 30 Juni op 1 Juli deel te nemen aan een tocht op de Zuiderzee met het zeiljacht de Lichtstraal van de Neder- landsche Padvinders. Minister Cort van der Lin de n. De toestand van minister Cort van der Linden blijft heel goed vooruitgaan. De Minister die in den aanvang zijner ongesteldheid vrij hooge lichaamstempera tuur had, is thans koortsvrij. De audiëntie van den Minister van Justitie zal Zaterdag 23 Juni a.s. w 1 plaats hebben. De Marine-attaché bij het Engelsche gezantschap, schout-bij-nacht Purefoy, maakte gister zijn opwachting bij den nieuw opgetreden minister van oorlog, jhr. mr. de Jonge. Staten-Generaal. Staatsblad no. 470 bevat een kon. besluit van 20 Juni, wa8rbij wordt bepaald, dat de buitengewone zitting van de Staten-Generaal zal worden geopend in een vereenigde vergadering van de beide Kamers op Donderdag 28 Juni e.k. te 1 ure des namiddags. De export-centrale. Venvacht 'wordt, dat het antwoord der Regeering op het afdeelingsverslag der Tweede Kamer in zake het wetsontwerp betreffende de Ex port-centrale, einde dezer week of begin der volgende week bij die Kamer zal inko men. Zegelrecht. Door den heer v. Vuu- ren, lid der Tweede Kamer zijn aan den min. van Financiën enkele vragen over het zegelrecht voor den Burgerlijken Stand ge richt, waarop de Min. heeft geantwoord, dat de zegelwet 1917 van zegelrecht vrij stelt die afschriften en uittreksels, welke in gevolge eenig wettelijk voorschrift moeten worden overgelegd, mits van de bestem ming melding zij gemaakt. Deze vrijstelling is ook toepasselijk op de afschriften en uitknipsels, welke bij hu welijksvoltrekking volgens het voorschrift van artikel 126 B. W. moeten worden over gelegd. Bij de wisseling van stukken tusschen de regeering en de Staten-Generaal over het ontwerp der Zegelwet 1917 moge niet be paald de aandacht gevestigd zijn op de om standigheid dat de bedoelde afschriften en uittreksels volgens art. 126 B. W. over te leggen, vrij zouden zijn van zegelrecht, hierin kan geen aanleiding worden gevon den om aan de bepaling van artikel 32 No. 6 een beperkte uitlegging te geven. Pensioenfonds voor wedu wen en weezen van burgerlijke ambtenaren. Jn de Staatsct. worden we duwen en weezerwvan vóór 1 Januari 1906 overleden, gepensioneerde of op wachtgeld gestelde onderwijzers, die meenen aanspraak te kunnen doen gelden om op grond van de wet van 23 Mei 1917 (Stbl. no. 426), in het genot van pensioen te worden gesteld, alsmede voogden over weezen beneden den leeftijd van 18 jaren van bedoelde onder wijzers, die voor dat pensioen in aanmerking komen, verzocht daartoe een aanvraag in te dienen bij den directeur van bovengenoemd fonds. Na ontvangst der aanvraag zal aan be langhebbenden opgave worden gedaan van de stukken, welke behooren te worden over gelegd. De aanvraag, alsmede de voor de regeling van het pensioen benoodïgde stukken, be hooren uiterlijk vóór 5 December 1917 te zijn ontvangen. Niet indiening der aanvraag vóór genoemde dagteekening doet het recht op pensioen verloren gaan. De over te leggen stukken, ook de pen sioenaanvraag, zijn ingevolge art. 3 der ge noemde wet vrij van zegelrecht en kunnen portvrij worden toegezonden, mits geadres seerd aan den directeur van bovengenoemd fonds, zonder vermelding van naam. Vergoeding voor inkwar tiering met voeding enz. Krach tens het Kon. besluit van 28 October 1915 (Stbl. no. 442) brengt de Minister van Oor log ter algemeene kennis, dat de schade loosstellingen, bedoeld in de punten 2o., 3o. en 5o. van artikel 8 van het Kon. besluit van 10 November 1892 (Stbl. no. 253), tot uit voering van de Inkwartieringswet, zooals dat besluit sedert herhaaldelijk is gewijzigd, te rekenen van 1 Juli 1917 voor de militairen en voor andere personen, die uit den aard van hunne betrekking geacht worden bij het krijgsvolk te behooren, nogmaals worden verhoogd met een bedrag van tien cent 0.10) en alzoo nader worden vastge steld op gulden tien cent 1.10) voor huis vesting met voeding van een militair, bui tengewoon een gulden 1.—voor huisvesting met voeding van een militair beneden den rang van officier, geen buitengewoon kommie9 zijnde tachtig cent 0.80) voor voeding zonder huisvesting door de ingezetenen en voor de hoeveelheid spijs en drank of levensmidde len, als bedoeld respectievelijk in de punten 3o. en 5o. vorenvermeld. Met ingang van genoemden datum wordt de kennisgeving van 17 Maart 1917, Vide afdeeling, no. 110, L. O. 1917 B 77, inge trokken. (St.-Ct.) Armenwet. Bij kon. besluit zijn de regelen voor de verdeeling der gelden, be doeld in artikel 16 der Armenwet, op een tweetal punten aangevuld. Bepaald is, dat in art. 15 van het kon. besluit van 18 Juli 1912 na het woord „kas" worden ingevoegd de woorden: „of uit de kas van een andere instelling van weldadig heid." Voorts is na artikel 15 ingevoegd het vol gend artikel 15a: Een instelling, welke haar werkzaamheden over onderscheidene gemeenten uitstrekt, kart in elk dezer gemeenten mededeelen in de gelden, bedoeld in art. 14, naar mate van haar werkzaamheid ten behoeve van de noodlijdenden dier gemeente, ongeacht of de verzorging van die noodlijdenden in of bui ten die gemeente plaats vindt, nvits zij, in de gemeente, alwaar haar zetel is gevestigd, is geplaatst op de lijst van instellingen van weldadigheid, bedoeld in art. 3 der Armen wet Het vertrek van den kapitein ter zee H. W. G. van Bleyswijk Ris, benoemd com mandant van het Nederlandsche eskader in Nederlandsch-Indië, ter vervanging van ka pitein ter zee Albarda, welk vertrek reeds eenige maanden geleden had moeten plaats hebben doch in verband met de scheepvaartcrisis moest worden uitgesteld, is thans bepaald op a.s. Zaterdag 23 dezer per s.s. „Ophir" van de Rotterdamsche Lloyd, indien althans de afvaart van dat schip geen belemmering ondervindt van de zeevaartstaking te Rotterdam. Nederland en de oorlog. Onze Scheepvaart. Het stoomschip „Rijnland" van den Kon. Holl. Lloyd, dat 28 Januari van Buenos- Ayres met een lading stukgoed naar Am sterdam vertrok, doch wegens den ver scherpten duikbootoorlog in de haven van Vigo moest binnenloopen is Dinsdagnacht te IJmuiden aangekomen. Bijna drie maanden heeft dit stoomschip te Vigo gelegen; daar na vertrok het naar Gibraltar om kolen te laden. In deze haven werd den gezagvoer der een permit der Engelsche regeering, om de reis naar Amsterdam te aanvaarden, overhandigd. Zonder-eenige stoornis kwam de „Rijnland" benoorden Schotland om de Noordzee over. De „Amstelland", het zusterschip, kan ook spoedig in het vaderland verwacht worden. Dit stoomschip komt ook van Buenos-Ayres en werd geruimen tijd te Vigo opgehouden. Hoogoven bed rijt In Nederland. Naar wij verneme,n heeft gister op initia tief van den heer H. J. E. Wenckebach, voor zitter der Uzer- en Staalcommissie, aan het departement van binnenlandsche zaken een conferentie plaats gehad van de verschillen de voormannen op het gebied van nijverheid en bankwezen met eenige ministers, welke bijeenkomst, geleid door den minister van Waterstaat, ten doel had besprekingen om trent de oprichting van een hoogoven, staal- en walswerk hieT te lande. Aardappelen. De Minister van Landbouw heeft thans vastgesteld voor de aardappelen van den oogst 1916 een maximum groothandelsprijs van 3,20 per H.L. een maximum tus- schenhandelsprijs van ƒ3,45 per H.L. en een maximum-kleinhandelsprijs van 6y> ct. per K.G. Voor vroege aardappelen oogst 1917 een maximum-kleinhandelsprijs van 14 cent per K.G. van 2124 Juni en van 13 ct. per K.G. voor den tijd van 25 Juni tot nadere aankondiging. In antwoord op een in de vorige week ver zonden telegram aangaande vrijen handel van aardappelen heeft de Amsmterdamsche Aardappelswinkeliers-vereeniging gisteren 't volgende telegram uit Den Haag ontvangen: distributie nieuwe aardappelen op wijze van die der winteraardappelen ligt niet in de be doeling. Regeling zal zoo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt Voor minister van landbouw. Versteeg. Verwerken van aardappelen. Bij de overweging van de maatregelen, te nemen ten aanzien van aardappelen van den oogst 1917, is de vraag onder de oogen ge zien, in hoeverre aan het drogen der aard appelen dan wel aan het verwerken tot aardappelmeel de voorkeur is te geven. Daarbij is gebleken, dat het drogen slechts in beperkte mate kan geschieden en een aanzienlijk grootere hoeveelheid brandstof fen vereischt dan. het verwerken. Zouden derhalve de omstandigheden toelaten een gedeelte van den aardappeloogst voor een ander doeleinde te bestemmen dan voor menschelijk voedsel, zoo moet aan de ver werking de voorkeur worden gegeven boven het drogen. Tegen het maken van kostbare installaties voor het drogen van aardappelen moet der halve worden gewaarschuwd. Ten slotte zij nog medegedeeld, dat bo venstaande opmerkingen geenerlei toezeg gingen inhouden, dat inderdaad aardappelen zullen kunnen worden verwerkt, terwijl even zeer de volledige vrijheid zal moeten wor den voorbehouden ten aanzien van het tijdstip, waarop eventueel met de verwer king een aanvang zal kunnen worden ge maakt. Aardappelen en steenkool. Over den uitvoer van aardappelen en de ruilpolitiek der regeering is de Tel. in staat nog de volgende bijzonderheden mede te deelen Sinds omstreeks Februari levert de Duit sche mijnindustrie aan hier te lande geves tigde importeurs een hoeveelheid van onge veer 350.000 ton steenkool per maand, ter- wijn sindsdien de import van Engelsche ko len stil ligt, hoofdzakelijk als gevolg van de afkondiging van den onbeperkten duikboot oorlog. Wel woiden van tijd tot tijd ten be hoeve van speciale industrieën beperkte hoeveelheden uit ^Engeland aangevoerd, maar deze zinken in het niet tegenover het quantum van 220.000 ton, dat indertijd was toegezegd. Van Duitsche zijde is bij de levering van steenkool vooropgesteld, dat in ruil daar voor landbouwproducten zouden worden geëxporteerd, overeenkomstig het tusschen het Landbouw-Export-Bureau en de Deut sche Handelsstellung Den Haag afgesloten provisium. Zoo zal van de teelt der vroege aardappelen 25 pCt. naar Duitschland wor den uitgevoerd, ntusschen wordt ook geëx porteerd in verband met de tusschen het L. E. B. en de General Trading Cy. gesle ten overeenkomst. In totaal gaat de helft, voor zoover die niet uitsluitend in het binnenland moet worden geveild, de grenzen over. Verhoudingsgewijze is dat evenwel als ten vorigen jare. Toen bedroeg de totaal export 5000 wagons 10.000 K.G. en thans zal de hoeveelheid waarschijnlijk ge ringer zijn. Het blad verneemt nog, dat het quantum aardappelen van dén ouden oogst bestemd om naar Engeland te worden uitge voerd, 12.000 ton bedraagt. In verband met de geringe houdbaarheid der nieuwe aard appelen zijn de oude een meer begeerd pro duct dan de vroege. Op het oogenblik bevinden zich nog ver scheidene met kolen geloden schepen in Engeland, bestemd voor Nederlandsche im porteurs, maar het uitvaren van deze vaar tuigen ondervindt belemmering in vprband met den aan de betrokken reederijen ge stelden eisch dat voor elk schip, hetwelk uitvaart, er een van dezelfde grootte be schikbaar moet worden gesteld ten behoe ve van het vervoer van steenkool van En geland naar Frankrijk. De conferentie te Stockholm. Het bestuur van het N. A. S. heeft beslo ten, in antwoord op den oproep van den Raad van Arbeiders en Soldaten te Petro- grad, een delegatie naar Stockholm te zen den. De voorzitter en secretaris van het N. A. S. zullen eerstdaags naar Stockholm vertrek ken. Over de grens gekomen. Te Maastricht zijn 1 Duitsche deserteur en 2 Russen aangekomen. Een dezer laat sten was bij Visé in de Maas gaan zwem men én kwam in Eysden aan land. Verder zijn daar 1 Rus en 3 Fransche, uit Duitschland ontvluchte, krijgsgevangenen aangekomen. Te Winterswijk zijn drie Fransche en twee Russische krijgsgevangenen over de grens gekomen. Bij Enschede is een Russische krijgsge vangene over dc gTpr».= gekomen, ontvlucht uit het gevangenkamp te Haraeln. Te Herkenbosch zijn drie uit Duitsche krijgsgevangenschap ontvluchte Russen over de grens gekomen. Te Dinxperlo is een Duitsche deserteur over de grens gekomen, die anderhalf jaar bij de Duitsche grenswacht in Suderwich had dienst gedaan. Sedert Zaterdag zijn bij Viagtwedde (Gron.J negen ontvluchte Russische krijgsgevange nen over de grens gekomen. Te Oldenzaal is een Russische krijgsge vangene over de grens gekomen, ontvlucht uit Munsterlager. Te Maastricht zijn 5 ontvluchte Russen aangekomen, 3®militaire en -2 burgergevan genen, en 2 Duitsche deserteurs. Te Stadspolder (Gr.) zijn drie Russische krijgsgevangenen over de grens gekomen. Te Winterswijk zijn drie ontvluchte Fran sche krijgsgevangenen over de grens geko men. Ze waren op 1 dezer uit het kamp bij Cassel ontsnapt. Te Maastricht zijn 4 ontvluchte Russen en 4 Duitsche deserteurs aangekomen. Smokkelaar gedood. Te Sit- tard werd een hier te lande verblijf houden de Duitsche deserteur bij een poging tot verboden uitvoer levensgevaarlijk gewond, zoodat hij na korten tijd in het hospitaal al daar bezweek. Groote militaire sport- demonstraties te 'sGravenhage. Op 8, 9, 10 en 11 Augustus zullen, op last van generaal Snijders, opperbevelhebber van land- en zeemacht, groote militaire sport- demon strati es worden gehouden te 's Gra- venhage. De organisatie en regeling van de demonstraties is door den opperbevelhebber opgedragen aan het hoofd van de afdeeling Ontwikkeling en Ontspanning van de ge- mobili^erde troepen, op het algemeen hoofdkwartier. De demonstraties worden gesplitst a. Gaan en loopen. b. Werpen (staaf-, speer-, discus- en hand- granaatwerpen, kogelslingeren, kogelstoo- ten). c. Evenwichtsoefeningen (op den even- wichtsboom of als vrije oefening). d. Springen (vèrspringen door de geheele ploeg, hoogspringen, polsstokhoog- en pols- stokvèrspringen, lengtesprong over 't paard, sprong met steun op een of op beide armen over een 'vast voorwerpdiepspringen, drie sprong, eriz.). a. Hindernisloop (aantal hindernissen, tus- schenruimte en hoogte naar verkiezing). f. Staaf- of vrije oefeningen (o.a. voorbe reidende zwemoefeningen). g. Klimmen (in touwen en over een 9chut ting). Behalve de voorgeschreven oefeningei mogen ook andere worden verricht, mits d« beschikbare tijd van uur niet worde over schreden. -Ten behoeve van de voor-demonstraties zal kunnen worden beschikt, voor zoover één ploeg is uit te brengen, over hoogstens f200 en voor zoover twee of meerdere ploegen zijn aan te wijzen, over respectie velijk hoogstens 150 en 100 voor elke uit te brengen ploeg, welke bedragen uitslui tend zijn bestemd a. Voor toekenning van eenigerlei beloo ning aan enkele groepen, die weliswaar uit munten, maar toch niet voor afvaardiging naar Houtrust in aanmerking kunnen komen. b. Voor het geven van een eenigszins feestelijk karakter aan de voor-demonstra ties en ter bestrijding van diverse kleine onkosten. Een dure postzegel. Dins dagavond is op een postzegelveiling te Am sterdam een postzegel van Rumenië, uit gifte Moldau, 81-Parale, voor den netto- prijs van 4180 verkocht. Be staking in de Rotterdamsche haven. Men meldt ons uit Den Haag De Minister van Landbouw ontving gister de vertegenwoordigers der Rotterdamsche stakende haven-arbeiders aan zijn departe ment op eene conferentie, bij welke confe rentie ook de minister van financiën tegen woordig was. Het denkbeeld van eene haven-reserve op den grondslag van de Amsterdamsche regeling, dus met geldelijke bijdragen der belanghebbende reeders, bleek den minis ters sympathiek. In een druk bezochte vergadering van bootwerkers in het Verkooplokaal en het Vereenigingsgebouw werd gisteravond me- dedeeljng gedaan van het resultaat der con ferenties van de leiders met de ministers Posthuma en Treub en den directeur van den arbeid, Van LJsselstein. Uit de mede deelingen moest blijken, dat de zaak van de stoking er prachtig vóór staat, dat de mi nisters persoonlijk sympathie voor de zaak der havenarbeiders koesteren en krachtig zullen medewerken een haven-reserve op den voet van die te Amsterdam in het leven te roepen. Op de vraag hoeveel man het havenbedrijf omvatte was geantwoord4 tot 5000. De minister vreesde dat er nog veel was wat een regeling in den weg koa staan, doch de leiders weren overtuigd van d» deugdelijk heid hunner begrooting. Inmiddels weet men dat ook de Scheepvaert-vereenigmg den mi nister steun heeft toegezegd. Zelfs moet zij gezegd hebben een bepaald bedrag te ga- randecren. Heden zullen de minist-eir ccnfereeren met de patroons en het steuncomité. Men hoogte hedenavond een afdoend resultaat te kun* nen mededeelen. Op den voorgrond werd echter gesteld, dat zoolang dit niet verkre* gen was, nergens mocht worden gewerkt Men hoopte dat de staking vóór Zondag 1 geëindigd zou ziin.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2