"binnenland." fchmijnen, voorschotten te verstrekken tot «en totaal bedrag van 20 millioen roebels, voor acht maanden en tegen een rente van 6^ pet. Petersburg, 21 Juni. IR.) In Tomsk Is de krijgswet afgekondigd tengevolge van talrijke moorden en diefstallen, bedreven door begenadigde misdadigers, die onder de wapenen zijn geroepen, en door militan te anarchisten. Men is erachter gekomen, dat eene samenzwering werd beraamd ten doel hebbende de plundering van banken en magazijnen en de vermoording van hun ne bestuurders. Er zijn meer dan 1500 be genadigde misdadigers weer gevangen ge nomen, en verder nog 800 personen op de bij voorkeur door deze kwaadwillige ele menten bezochte plaatsen. Daarbij werd eenig verzet geboden, waarbij omstreeks 20 dooden vielen en een aantal personen wer den gewond. Peters burg, 21 Juni. (R.). Het per soneel van den spoorweg PetersburgMos kou heeft het werk gestaakt, zonder de uit komst af te wachten van den arbeid der ver zoeningscommissie, die de eischen van het spoorwegpersoneel onderzoekt. Peters burg, 21 Juni. (Tel.-ag.) De minister voor de voedselvoorziening Peshe- konow heeft bij de opening van de vierde sitting van de algemeene commissie voor de voedselvoorziening medegedeeld, dat er eene merkbare verbetering is in de verzor ging van het front en van de bevolking met levensmiddelen. Het vervoer van graan is in den loop van Mei op bevredigende wijze verricht door middel van den waterweg. Kopenhagen, 21 Juni. (W.-B.). De Berlingske Tidepde bericht uit Haparanda, dat de senaat van Finland aan de Russische regeering heeft medegedeeld, dat Finland door een hongersnood bedreigd wordt. Daar onlusten zijn te vreezen, is het noodig de levensmiddelenkwestie te regelen. Finland moet öf graan krijgen uit Rusland öf Rusland moet de Russische troepen uit Finland te rugroepen. Berlijn, 21 Juni. (W. B.) Volgens een hier ontvangen officieel bericht over opstootjes te Genève, demonstreerde een op meerdere dui zenden geschatte menigte eerst voor het hotel Beau Rivages, en vervolgens voor het Duit- sche consulaat, waar zij gedurende drie kwar tier kabaal maakte. Met steenen werden ver scheidene ruiten van het gebouw ingegooid, terwijl het wapenbord naar beneden werd ge haald. De politie maakte dit echter den dader weder afhandig en nam hem In hechtenis. De Duitsche gezant te Bern bracht, zoodra hij bericht ontvangen had van het gebeurde, het onmiddellijk op het departement van Bui- tenlandsche Zaken ter sprake. Er was toen nog geen officiëele mededeeling ontvangen. 'Aannemende, dat het gemelde waar was, gaf het departement zijn leedwezen te kennen. Verdere stappen zijn voorbehouden. Kopenhagen, 21 Juni. (W. B.) Het dagblad Sozial demokraten bericht, dat in Stockholm de drie Amerikaansche afgevaar digden Goldfarb, Reinstein en Davidowitsch verschenen zijn in de zitting van het socia listische comité. Zij hebben, nadat de Ame rikaansche regeering hun een paspoort had geweigerd, onder dramatische omstandighe den Amerika verlaten. Goldfarb heeft eene •chriftelijke verklaring bij zich van de Ame rican Socialist-Party, de grootste van de twee socialistische partijen in Amerika. Kaapstad, 20 Juni. (R.) Het lager huis heeft eene motie behandeld van Mer- riman, den oud-premier der Kaapkolonie, betreffende republikeinsche propaganda in Zuid-Afrika. Mem'man kenschetste deze propaganda als een duivelswerk, omdat zij beoogt verdeeldheid te zaaien tusschen de twee blanke rassen; de Engelsch- en de Hollandsch-sprekende Afrikaanders. Low, een Hollandsoh sprekend Afrikaan der, ondersteunde deze motie. De nationa list de Waal diende een amendement in, waarin ontkend werd, dat het streven naar onafhankelijkheid illoyaal en onwettig was, en waarin sympathie werd uitgedrukt met de bedoelingen der geallieerden, die aan elk volk de vrijheid willen schenken over zijn eigen lot te beschikken. Luit.-kol. Creswell, lid van de Arbeiders partij, steunde de motie van Merriman; hij zeide, dat de arbeidende klassen in Zuid- 'Afrika zich zeer zouden verontrusten, als er na den oorlog mogelijkheid bestond dat Zuid-West-Afrika weder in het bezit der Duitsohers geraakte. Men heeft in Zuid- 'Afrika niet deelgenomen aan den oorlog, omdat men grondgebied wenschte te vero veren, maar omdat men geloofde, dat Duitschland een krachtig protectoraat wilde vestigen van West-Afrika uit over Midden- naar Oost-Afrika. Spr. verklaarde dat de arbeiderspartij de regeering in hare oorlogs politiek zou blijven steunen. Eerste minister Botha legde nadruk op het feit, dat nimmer sinds Zuid-Afrika zijn grondwet ontving, de Britsche regeering in Zuid-Afrika tusschenbeide is gekomen. Een groote meerderheid wilde den burgeroorlog niet voortzetten. De eenige toekomst voor Zuid-Afrika is gelegen in de eenheid der rassen. Generaal Hertzog zeide, dat hij in theo rie republikein was, doch thans niet voor 'de republiek wenschte te pleiten. De motie van Merriman werd met 72 te gen 21 stemmen aangenomen, nadat het amendement-de Waal met dezelfde meer derheid verworpen was. De minderheid bestond alleen uit natio nalisten. Weenen, 21 Juni. (Korr.-bur.) Aarts hertog Maximlliaan heeft zich, met toestem- ging van den keizer, verloofd met prinses Franciska, de tweede dochter van den oj>* perhofmeester Konrad zu Hohenlohe ochillingsfUrsé. Verspreide BerloHten- Eigenaardige toestand. Een te Rostock verschijnende courant verzocht haar lezers vooral geen nieuwe abonné's aan te brengen, doch integendeel het blad zooveel mogelijk met r'n tweeën of drieën te lezen, daar elke vermindering der oplaag de administratie aangenaam zal zijn in ver band met de verplichte papierbesparing. Zou het in Nederland ook nog eens zoo ver komen? Stuttgart, 21 Juni. (W. B.) Heden nacht werd een hevige aardschok gevoeld. Van ongevallen is niets bekend geworden. De Staatscourant van 21 Juni bevat o. a. de volgende Kon. besluiten: op verzoek eervol ontslagen met dank rar. B. H. Modderman, officier van justitie bij de rechtbank te Zutphen en benoemd tot officier van justitie bij de rechtbank te Zutphen mr. EL C. van Iüeffens, thans te Heerenveen; te Heerenveen mr. N. J. L. Branljes thans substituut officier van justitie bij de rechtbank te den Haag; tot wederopzeggens toegelaten als privaat docent in de letteren en wijsbegeerten, aan de Rijksuniversiteit tc Utrecht voor het onder wijs in de kerkelijke bouw- en meubelkunst en iconographie, dr. R Ligtenberg te Woer den; op verzoek eervol ontslagen A. C. P. T. Hol- lingerus Pijpers, directeur van het postkan toor te Tilburg; bevorderd tot hoofdingenieur-directeur der telegrafie A. E. R. Colletie, thans hoofdin genieur der telegrafie; tot electro-technisch hoofdambtenaar der telegrafie P. J II de Jager thans electro-tech- nisch-ambtenaar der_ telegrafie le klasse; tot commies der posterijen en telegrafie 2e klasse die der 3e klasse P. Hoogschagen, J. Tiggelman. J. H Duitgenius, E. M. Poelman, J. H. Briel, J F. C. Neillissen en E. A. J. M. baron van Voorst tot Voorst; tol electro-lechnisch-ambtenaar der telegra fie 2e klasse die der 3e klasse P. H. Slabbers; benoemd en aangesteld tot officier van ge zondheid 2e klasse bij het Nederlandsch Indische leger de artsen D. J. Weg en H. G. Labaar; op verzoek eervol ontslagen dr. N. Goslings te Wageningen, bacterioloog aan de Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Boschbouwschool te Wageningen, tevens belast met het onderwijs in de bacteriologie; benoemd tot buitengewoon leeraar bij die school M. W. Polak, rijkslandbouw-ingenieur aan het daaraan verbonden instituut voor landbouwwerktuigen en gebouwen. Audiëntie Justitie. Teneinde misverstand te voorkomen verzoekt men alsnog te berichten dat de gewone audiën tie van den Minister van Justitie Zaterdag 23 Juni a.s. wel zal plaats hebben. Brandgevaar in veenderijen. De minister van Landbouw heeft bij schrij ven van 16 Juni j.l. aan de commissarissen der Koningin in de provincies medegedeeld, dat nu bij de droogte het brandgevaar in de veenderijen met den dag toeneemt, het wen- schelijk is, dat streng de hand wordt gehou den aon de bestaande bepalingen, volgens gemeentelijke en provinciale verordeningen, betreffende het zich bevinden met vuur in en op een bepaalden afstand van de veen derijen, ook in verband hiermede aan de politie de noodige aanwijzingen worden ge geven, indien wenschelijk, in overleg met de militaire autoriteiten en dat zoo noodig on verwijld ter zake nadere bepalingen worden gemaakt. De werving van adspiranten-vaandrig bij het resenrekader der vesting-artillerie is voorloopig gesloten. Overplaatsing van personeel van het re servekader van andere wapens naar het re servekader der vesting-artillerie wordt tot nader order niet toegestaan. Oud-Minister v d. K a ay. A.s. Zondag 24 Juni hoopt nv ft'. van der Kaay, destijds minister van Jusu ie in het kabinet- RöellVan Houten, den dag te herdenken, waarop hij 60 jaar geleden te Leiden pro moveerde als doctor in de rechten. Als praeses van het Leidsche studenten corps viel den heer Van der Kaay de eer te beurt van de Inauguratie van den oud sten zoon van koning Willem Hl, den Prins von Oranje, als lid van het corps. Reeds toen was de heer Van der Kaay tegenstander van de ontgroening en werd deze gedurende den tijd, dat hij praeses van het studentencorps was, niet toege past. Nederland en de oorlog. I>e „Nederland**. Naar vernomen wordt, zijn de vier naar Nederl.-Indië onderweg zijnde schepen van de Mij. „Nederland", de Riouw, de Boeroe, de Banka en de Kangean, door de regee ring gerequireeerd om rijst te laden in Bir ma, zoodat vóór November geen enkel schip dezer maatschappij in Ned. Oost-Indië voor Nederland zal laden. De „Boeton" aangehouden. Naar wij vernemen is middag het s.s. „Boeton" van de Maatschappij „Nederland", in volle zee aangehouden door een Engel- sche duikboot, waarna twee Engelsche tor pedojagers nabij kwamen en na onderzoek het schip weder loslieten. De Boeton is te Umuiden binnengekomen. Wij vinden hieromtrent nog het vol gende gemeld: De „Boeton", een vrachtstoomschip van de Maatschappij „Nederland", kwam gister middag van Rangoon te Umuiden binnen met een volle lading rijst. Gerapporteerd werd, dat het stoomschip ter hoogte van Egmond werd aangehouden door middel van waarschuwingsschoten door een groot model duikboot, d'e later bleek van Engelsche nationaliteit te zijn. Op de duikboot eischte men èen onder zoek van de scheepspapieren, waarbij den duikbootcommandant moest blijken dat de „Boeton" geen Engelsche haven ter onder zoek had aangedaan. De duikboot-comman dant meende daarom, dat een onderzoek alsnog diende te geschieden. Hij gelastte daarom, dat het stoomschip naar Duins moest volgen. Reeds op weg daarheen, naderden' twee groote Engelsche torpedobooten, die in overleg met den duikboot-commandant, een nader onderzoek instelden. Toen daarbij de scheepspapieren in orde bleken en de la ding van een neutraal schip bestemd was voor een neutraal land, kreeg de „Boeton" vergunning haar reis naar Umuiden voort te zetten, waar zij met ruim een uur ver traging aankwam. Het verkeer met Engeland. De mailboot „Zeeland" is gisteravond 8 uur te Vlissingen teruggekomen uit South- wold met 3D passagiers, waaronder de Deensche commissie, die aan boord over nacht. Verder whs aan boord de bemanning van het stoomschip „Eemdijk", dat op 6 Juni getorpedeerd is. Onder hen waren enkelen, die door een verblijf van ten deele 44, ten deele 96 uur in ^de booten gezwollen voe ten hebben en slecht ter been zijn. Ook zijn aangekomen opvarende van de „Corne lia" en een der beide in Engeland achter geblevenen van de „Amsteldijk". Het is niet bekend, dat de mailboot spoe dig weer vertrekt. De driekleur op den boeg. Evenals de koopvaardijschepen zullen nu ook de stoomtrawlers de Nederlandsche driekleur op den boeg geschilderd krijgen. Naar wij vernemen is dit volgens het on langs door de deputatie van reeders In Duitschland opgemaakt contract. Onze zeevlssctierij. Het hoofdbestuur van de reedersvereetii- ging voor de Nederlandsche haringvisscherij heeft van het Engelsche gouvernement tele grafisch mededeeling ontvangen, dat het ge heel accoord gaat met de overeenkomst tus schen de Duitsche regeering en de reeders- vereenigingen, voor zoover betreft de rege ling van de verschvisscherij. Ten aanzien van de regeling voor de uitoefening van de Nederlandsche haringvisscherij worden de onderhandelingen met de Engelsche regee ring nog voortgezet. Van den uitslag van deze onderhandelingen hangt het instandblijven der Duitsche overeenkomst geheel af. In ieder geval zal vóór 1 Augustus van uiloefening der haringvisscherij wel geen sprake kunnen zijn. Aardappelen. In een Woensdagmiddag in café „Hollan dais" te 's-Gravenhage gehouden vergade ring van tuinders uit verschillende streken van het land is een langdurige bespreking gehouden over do tegenwoordige regelin gen, door de verschillende lichamen voor den verkoop gesteld. Met krachtige woon den werd geprotesteerd tegen de regeling, ten opzichte der aardappelen, waarbij prij zen zijn vastgesteld, die het wroeten niet loonend zullen maken. Uit den warwinkel van besluiten is ten slotte geen wijs meer te worden. Den 18en Juni mochten de aard appelen vervoerd worden, mits voorzien van consent; den 19en kwam weer de mededee ling dat het vervoer van de eene gemeente naar de andere niet mocht plaats hebben. Was aanvankelijk bepaald, dat er van de aangevoerde hoeveelheden 50 voor bin nenland en 50 voor buitenland mocht worden geveild en dat de prijzen zouden zijn 11 cent voor binnenland, 16 cent voor overzee en 18 cent voor overland en dat voor poters 9 cent voor het binnenland zou worden betaald, toen men met veilen zou aanvangen, kwam het telefonisch bericht, dat 75 voor het binnenland moest wor den bestemd. De opmerking werd gemaakt, dat de adviseurs der regeering in Maart de tuinders geruststelden met de verklaring, dat de geheele aardappelregeling in orde was, terwijl nu blijkt, dat dit niet zoo is. Eenparig was men van oordeel, dat de teel- ders voor deze prijzen in geen geval zullen rooien, welk standpunt bij de leden van de betreffende veilingvereenigingen zal wor den meegedeeld. Met de groentenprijzen is het al niet be ter gesteld. Hoewel men algemeen elke re geling verwierp, in de overtuiging, dat het uiteenloopen der artikelen een regeling niet toelaat, was het noodig, dat of hoogere prij zen zouden worden betaald, dan wel, dat men den kweekers gelegenheid gaf, zelf in te zouten of te drogen. In scherpe bewoordingen werd het optre den van den Nederl. Tuinbouwraad gecri- tiseerd, die met een adres dezer dagen aan de Tweede Kamer verzonden, eenige maan den te laat komt. Aaardappelen oogst 1916. Nahr het Hhld. meldt, zal geen distri butie van regeeringswege meer plaats hebben. De kleine partijtjes, die misschien hier en daar nog bij de boeren zijn, kunnen, tegen de vastgestelde maximumprijzen, ondershands worden verkocht. De regeering heeft alleen nog de beschikking over een partij, die be stemd is naar Engeland uitgevoerd te worden. De vroege aardappelen. Te Amsterdam werden gisteren in het geheel 250 300 zakjes van V* H.L. nieuwe aardap pelen aangevoerd, meldt het Hbld. Normaal is dat omstreeks dezen tijd Amsterdam onge veer 6000 zak per dag consumeert. Men houde bij deze vergelijking echter in het oog. dat de oogst door het gure voorjaar later is dan anders. Als men weet, dat te Amsterdam ongeveer 1200 winkeliers zijn die aardappelen verkoo- pen, is het te begrijpen, dat een aanvoer van 300 zakjes voor de voorziening van de bevol king der hoofdstad van niet de minste betee ken is is. Zooals uit de genoemde cijfers alge- leid kan worden, hebben dc meeste Amsler- damsche winkeliers zelfs niet één zakje ont vangen. Wat in tusschen op de vergadering te 's Hage werd gezegd over den 'warwinkel van beslui ten, is niet geheel onjuist. Als voorbeeld kun nen we nog aanhalen, dat gisteren op de vei lingen werd bekend gemankt, dnt te Amster dam, Rotterdam en Den Haag niet gelost zou mogen worden zonder de tegenwoordigheid van controleurs van de Groentencentrale. Wie er echter vanmorgen aan het goederenslation van de H. IJ. S. M. waren geen controleurs. Na eenig dralen is men toen maar geëindigd zonder hun aanwezigheid niemand begrijpt trouwens waarom die speciaal in de genoem de steden vereischt wordt te lossen. Hef wittebrood. Naar de N. Ct. verneemt zal de samen stelling der bloem voor wittebrood binnen kort weer een wijziging ondergaan. Het aardappelmeel zal geheel of gedeeltelijk worden vervangen door maismeel. Er zijn reeds proeven mee genomen. Het brood heeft een eenigszins gele kleur. .Onwillige boeren. In het Zeeuwsch Landbouwblad richt de heer Van Vredenburgh, als voorzitter der Zeeuwsche Landbouw-Mij„ de volgende j krasse waarschuwing tot de Zeeuwsche boe ren: „Van verschillende zijden bereiken mij be richten, dat men zich aan het zaaiverbod niet stoort en kalmweg in overtreding is. Zoo met uien, vlas, kool enz. Heeft men een vergun ning van den burgemeester, den denkt, dat dit voldoende is, doch vergeten wordt het geen ik reeds vroeger heb geschreven, dat deze vergunningen van nul en geener waar de zijn, zoo de opgaven valsch zijn. „Aan hen, die in overtre<iing zijn, een laat ste waarschuwing: ploeg hetgeen gij niet hebt mogen zaaien om en zaai bruine boo- nen. Het kan nog. Straks gaan de contro leurs rond en zonder aanzien des persoons zal opgetreden worden. De minimumprijzen voor de gewassen, noodig voor ons vader land, zijn mooi, voor overtreders is geen ex cuus en zal ook zonder pardon gehandeld worden. Behalve de straffen bij de Distri butie wet bepaald, worden de overtreders van de veilingen geweerd, dit ook volgens het verlangen van den minister. „Het is mij, als voorzitter der Z. h. M., aangenamer, dat 100 landbouwers op het laatste oogenblik zich nog bedenken, dan dat er één gesnapt wordt. „Nogmaals, zoo gij niet zuiver staat, het is nog niet t« laat. Weest eerlijk." Een hoogovenbedrijl in Nederland Men meldt ons uit 's Gravenhage <Ld. 21 Juni: Zijn wij wel ingelicht, dan moet vocht de eventueële oprichting hier te lande van een hoogoven staal- en walswerk. waarover giste ren belangrijke besprekingen hebben plaats gehad tusschen de regeering en vertegen woordigers van nijverheid en bankwezen, een kapitaal van 25 30 millioen gulden benoodigd zijn. Over de grens ge komen. Te Maastricht zijn 4 Duitsche deser teurs en 3 ontvluchte Russen aangeko men. Te Enschedé zijn een Rus en drie ont vluchte Fransche krijgsgevangenen over de grens gekomen. Te Aalten zijn vier ontvluchte Russische krijgsgevangenen over de grens gekomen. De electrische grens. Gistermiddag kwam te Sluis een smokke laar in aanraking met de electrische grens- versperring en bleef op de plaats dood. Nieuwe vr ij zinnige organi satie? Het „Dagblad voor Zuid-Holland en 's Gravenhage" kan met zekerheid mee- deelen, dat de vrijzinnigen, die de grond wetsherziening bestreden, doende zijn een blijvende organisatie te stichten. Zaterdag a.s. hebben de voorbereidende besprekingen te Amsterdam plaats. Het Nut. Het hoofdbestuur van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen deelt mede, dat ter voorziening in de vacature in het hoofdbestuur, ontstaan door het over lijden van den heer D. M. Kruiscinga, door de commissie, samengesteld volgens art. 50 der wet, het volgende dubbeltal is opge maakt: 1. H. P. J. Bloemers, burgemeester der gemeente Rh eden, te Dieren; 2. mr. dr. S. Sybenga, griffier der Staten van Gro ningen, te Groningen. In verband met zijne benoeming tot secretaris van den Nederlandsch en Bond tot bestrijding der Vivisectie, heeft jhr. W. E. Engelen, te Hilversum, het secretariaat van het Comité tot beperking der vivisectie nedergelegd. De Rotterdamschc staking geëindigd. De Rotterdamsche havenarbeiders-sta king is geëindigd met de aanneming der voorstellen van den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel inzake de ha venreserve. Men meldt ons hierover nader uit Rot terdam: De staking der bootwerkers te Rotterdam is opgeheven. Heden zal het werk weder 'hervat worden. Dit besluit werd genomen in 'eene verga dering, door 5000 mehschen bijgewoond, en welke toch nog van 7 tot 10 uur duur de. De voornaamste woordvoerder was de heer Heykoop, die aantoonde dat de sta king was afgeloopen en er door de haven arbeiders eene overwinning is behaald, zóó groot als nog niet is voorgekomen. Alle gestelde eischen zijn ijv» g e w i 11 i g d. Spr. deelde mede, dat de besturen gister middag (Donderdag) twee uren met dq Sdheepvaartvereeniging vergaderd hebben, om de havenreserve-in de groote lijnen te regelen en vervolgens zette spr. uiteen wek ke regeling getroffen is. (Enkele nog han gende quaesties zullen door de havenresen* ve-commissie nader worden onderzocht.) De havenreserve, aldus de heer Heykoop, zal in werking treden heden Maandag over 8 daeren. Als een beeld wat bereikt is, toon* de hij aan, dat deze zaak 4J< millioen per jaar zal kosten. Onder "daverend applaus eindigde spr. door er op te wijzen, dat dit nu de kracht der organisatie is, en hij spoorde dé aanwe* zigen aan, deze steeds krachtiger te ma* ken. Enkelen waren nog niet tevreden met de regeling, daar hunne belangen daardoor niet gebaat waren, doch het bestuur beloof de alle quaesties te onderzoeken. Ook wil den sommigen iritbetnling van loon voor de stakingsdagen, doch de voorzitter zeide, dat dit niet in de voorwaarden was, zoodat men dit niet kon eischen. De vergadering verklaarde zich ten slot* te vóór opheffing der staking op de voorwaarden door den' Minister en de sch e epva art v ei* eenigingen gesteld. Daarna werd de vergadering gesloten. De mifnwerkers.stnking. Men meldt uit Heerlen: Omtrent de vergadering, waarin lot staking werd besloten, deelt men ons nog mede, dat bet besluit werd genomen met 19 stemmen: voor en 2 tegen De twee tegenstemmers had* den zich in beginsel ook voör staking ver* klaard, maar wilden alvorens definitief daar* toe over te gaan. nog een laatste bemidde lingspoging aanwenden Het werk in de mij* nen -ligt nog nagenoeg stil. Zooals men weet, wordt bovengronds niet gestaakt. Van de zijde van den Christelijken Mijnwer- kersbond deelt men ons mede, dat de Bond de houding van den algemeenen Nederland- schen Mijnwerhersbond van dien aard acht, dat hij met het bestuur van laatstgenoemden Bond geen overleg meer wenscht te plegen. Van de Christeliike arbeiders hebben zicK slechts enkelen bij de staking aangesloten, vermoedelijk uit vrees voor molestatie. Voorts ontvangen wij van dezelfde zijde de volgende cijfers betreffende het aantal sta kers: Naam v. d. mijn aantal opgeko- stakers arbeiders men Emma 998 626 372 Wilhelmina 521 392 129 Hendrik 138 106 32 Oranje Nassau I 580 207 373 Domaniale mijn 725 585 140 Willem Sophie geen Van de mijnen Oranje Nassau II en Laura en Vereeniging zijn rog geen opgaven ont vangen. Men meldt ons uit Heerlen: Omtrent den omvang der staking verna men wij gistermiddag het volgendeOp de mijnen Emma, Oranje-Nassau I en en Laura was de staking bijna algemeen. Op de mijnen Willem, Sophie, Wilhelmina en de Domaniale mijn slechts enkelen. Op de mijnen Hendrik en Maurits werd niet ge staakt. Militairen bewaken de toegangen tot de mijnen. Alles was rustig. Wij ontvingen nog onderstaande cijfers, uit welke men een juist beeld van den om vang der staking, die uitsluitend werd ge proclameerd voor het personeel, dat direct bij de kool winning betrokken is, kan op maken In de mijn „Oranje-Nasasu I te Heerlen werkten gisteren op den morgendienst 178 en op den middagdienst nog 30 personen in de Oranje-Nassau II te Schaesberg op den morgendienst pl. m. 40 en op den middag- dienst nog 18 personen. Op de staatsmijnen Emma te Hoensbroek werkten op den mor gendienst 144 en op den middagdienst nog 30 personen. Op de domaniale mijn te Kerkrade op den morgendienst 130 en op den middagdienst nog slechts enkelen. Op de Laura en Vereeniging te Eygelshoven werkten zoowel op den morgen- als op den: middagdienst slechts enkele personen, nl. resp. 35 en 16. De juiste gegevens van de overige twee mijnen zijn heden nog niet bekend. Op de gezamenlijke mijnen zijn ongeveer 8000 personen bij de koolwinning betrok ken. Naar men ons van werknemerszijde me dedeelt, is de staking uitgebroken omdat, ondanks alle bemoeiingen van werknemers zijde aangewend, om ten aanzien van de eischen: minimumloon en den achtuurscheif dag, een bevredigende toezegging te krijgen, de directies geweigerd hebben eenige posi tieve toezegging te doen, hoewel het den' directies bekend was, dat door eenige tege moetkoming de staking voorkomen had kun nen worden. Hoezeer de eischen, door den Nederl. Mijnwerkersbond gesteld en verde digd, inderdaad weergeven wat de mijnwer kersbevolking in overgroote meerderheid noodzakelijk en billijk acht, blijkt niet alleen; uit het feit, dat in de besturenconferentie van Woensdagavond met algemeene stem men tot staking werd besloten (alleen twee afdeelingen stemden tegen, doch deze ver klaarden ook voor staking te zijn, echter wilden zij eerst nogmaals een poging bij de directies wagen), doch sterker nog hierdoor, dat het parool van den Nederlandscheni Mijnwerkersbond om tot staking over te gaan, niet slechts algemeen is gevolgd door leden van dien bond zelf, maar bovendien door duizenden niet-georganiseerden ert honderden mijnwerkers, die op dit oogen* blik nog lid zijn van den Christelijken Mijn werkersbond. Voorts is een sterk sprekend feit, dat van de 1700 Belgische geinterneen den zoo goed als geen enkele is gebleven, Ondanks den op hen door de autoriteitelf uitgeoefenden aandrang en de bedreiging^ dat zij bij staking onmiddellijk naar het ine terne eringskamp terug zouden worden g®-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2