BINNENLAND. Jioch zijn politiek talent, dat zeer groot had pnoeten zijn omdat hij als volslagen dilettant txij het volbrengen van dit uiterst moeielijke jsrerk door geenerlei routine ondersteund .werd, noch zijne wilskraoht daarvoor toe- eikend." De oorlog, Berlijn, 26 Juni. (W. B.) Officieel be licht. Een van onze VI-booten heeft in den At lantisch en oveaan wederom acht Engelsche bewapende stoomschepen met 40.500 ton irrachtruimte in den grond geboord. Kopenhagen, 28 Juni. (W. B.) De National Tidende bericht uit Kopenhagen Idat de Noorweegsche stoomschepen Maga- te en Kong Haakon in den grond zijn ge boord. Londen, 27 Juni. (R.) De admirali teit deelt mede: In de afgeloopen week zijn 2876 schepen de Engelsche havens binnen gekomen en 2923 uitgevaren. 21 schepen van meer'dan 1600 ton en 7 van kleiner inhoud werden tot zinken gebracht en 22 vruchteloos aangevallen. Op geen van de oorlogstooneelen zijn ge beurtenissen van belang voorgekomen. Reuter bericht de aankomst van de eer ste vloot transportschepen, die Amerikaan- sche troepen overbrengen voor den dienst in Frankrijk. Uit Washington wordt dit aange vuld met de mededeeling, dat dit troepen zijn van het staande leger; hoe velen het zijn wordt er niet bij gemeld. Athene, 26 Juni. (R.). Men gelooft, dat de namen van het Venizelistische kabi net morgen aan den koning zullen worden voorgelegd. Venizelos wordt uitsluitend minister-president, Politis krijgt buitenland sche zaken, Kondoerrotis marine, Danglis oorlog of wel hij wordt chef van den gene ral en staf. Venizelos zal zich morgen in Athene vestigen. Er zal een gerechtelijke vervolging inge steld worden tegen de leiders van de bewe ging op 1 December 1916, (die den toen door de Entente ondernomen aanslag op Athene deed mislukken). De Duitsche rijksdag zal in de volgende week weer een nieuw oorlogscrediet van 15 milliard mark te behandelen krijgen. In het huis van afgevaardigden van den Oostenrijkschen rijksraad heeft de regee ring nog eens weer de verklaring herhaald, dat Oostenrijk-Hongarije ten allen tijde be reid is, in overleg met zijne bondgenooten, onderhandelingen over een eervollen vrede met de vijanden aan te knoopen, maar zoo lang de vijanden dat standpunt niet inne men, den strijd zal voortzetten. Weenen, 27 Juni. (Corr.-bur.). In eene bespreking van den militairen toestand wijst het Fremdenblatt op de in het Italiaan sche leger en ook in de burgerlijke bevol king van Italië aan den dag komende oor logsmoeheid, hetgeen wordt bewezen door betoogingen voor den vrede m Milaan, Tu rijn en Rome, en op de stijgende ontevre denheid in het Pransche leger, welks ware stemming Brizon in de Fransche Kamer heeft uitgedrukt door de woorden„De sol daat in Frankrijk wil dadelijk vrede." Het blad schrijftEngeland, dat de voortzetting van den oorlog wil, weet altijd het verstand en het overleg van zijne bondgenooten te dooden. Door een leus, die tegenwoordig Amerika heet, en door het yerspreiden van gedetailleerde opgaven over de door de sta ten der Unie te venvachten hulp moeten de oorlogsmoede Entente volken opgemonterd worden. Daar dit echter niet voldoende In, moet de oorlogslust door wraakdorst gevoed worden. Door verspreiding van de avontuur lijkste berichten over de wreede behandeling ven de gevangenen in Oostenrijk-Hongarije moeten de volken van de Entente tot zinne- loozen haat en blinde wraakdorst tegen Oos tenrijk-Hongarije opgestookt worden. Maar ook daarop zal ontnuchtering en haapijn volgen. Wat Rusland betreft, vraagt het Fremden blatt, met verwijzing naar het Russische ge- schutgebulder bij Brzezany, wat op dit ge bied een offensief zou kunnen uitwerken. Aan de mogelijkheid van het oprollen of doorbréken van ons front gelooven evenmin Kerenski als zijne raadslieden. Imperialisti sche begeerte naar land zou dus de laatste oorzaak zijn van het Russische offensief. Hier zijn de fabelen voor goed weerlegd. De monarchie heeft hare krachten tegen Rus land op kosten van het Italiaansche front verzwakt en het is vastgesteld, dat de strijd middelen, die Oostenrijk-Hongarije aan zijn Russisch front heeft opgesteld, heden ster ker en grooter zijn dan in het vorige jaar. Oostenrijk-Hongarije is gereed tot den stoot; het laat alleen aan den tegenstander den eer sten stap over. Weenen, 27 Juni. (Corr.-bur.) Vol gens de dagbladen staat onmiddellijk voor de deur de indiening van een wetsontwerp tot wederinvoering van de rechtbanken van gezworenen en van het reeds aangekondigde wetsontwerp tot beperking der bevoegdheid van de militaire rechtbanken. De Zwitsersche regeering heeft leedwezen betuigd over in Genève voorgekomen anti- Duitsche standjes, waarbij het wapenbord van het Duitsche consulaat is geschonden, en de verzekering gegeven, dat de schuldi gen streng zullen worden vervolgd. Bern, 2{$\sni. (W. B.) De bondsraad heeft in zijne zitting van gisteren uit zijn midden eene commissie voor de buitenland sche zaken gevormd, waarin zitting hebben ide bondspresident Schufthess, vice-presi dent Calonder en het lid Ador. Stockholm, 27 Juni. (W. B.) Vol gens de Russkoje Volja heeft eene commis- fie van de rijksdoema vergaderd onder voor zitterschap van den president Rodzianko. De progressisten en de kadetten waren niet ver tegenwoordigd. Behandeld werd de door den arbeiders- en soldatenraad voorgestelde ont binding van de doema. Men kwam tot het besluit, dat deze kwestie niet kan worden beslist voordat het mandaat van de doema- leden is geëindigd. De voorloopige regee ring is niet gerechtigd de doema te ont binden. Londen, 27 Juni. In d>et Lager huis deelde Bonar Law mede, dat de Itali aansche regeering op twee na al hare han delsverdragen, waarbij de Italiaansche ta rieven van invoerrechten zijn vastgesteld, heeft opgezegd. De Fransche regeering heeft haar voornemen te kennen gegeven al hare handelsverdragen op te zeggen. Bij de Britsche regeering is deze aange legenheid thans in overweging. Washington, 27 Juni. (R.) De Amerikaansche leening aan de bondgenoo ten heeft gister een milliard mark overschre den, doordat weer 15 millioen dollars zijn geplaatst in Groot-Brittannië en 10 in Frank rijk. Londen, 27 Juni. (R.) De Morning Post bericht uit Washington: De sterkte van leger en vloot is meer dan verdubbeld gedurende de laatste weken. Dat is een ge volg* van vrijwillige dienstneming, niet van de cooscriptiewet. Den 4en April jl. had 'het staande leger eene sterkte van minder dan 100.000 man; thans zijn de effectiefs 250.000 man. De nationale garde, d. i. de militie met georganiseerde sterkte, is van 150.000 tot 260.000 gestegen.De mariniers zijn van 17.000 geklommen tot 30.000, de matrozen van 60.000 tot 120.000. Ver der zijn er 40.000 man, die in de verschil lende opleidingskampen voor de lagere offi ciersrangen worden opgeleid, en elf regi menten spoorwegsoldaten. Dit maakt een totaal van 712 duizend man tegen 327.000 op 6 April. Er worden slechts manschappen aangenomen, die physiek volkomen ge schikt zijn en wier verstandelijke vermogens geheel in orde zijn. Washington, 26 Juni. (R.) Naar aanleiding van de instelling van een Embar go-raad, krachtens de wet tegen de spion- nage, heeft Wilson verklaard, dat deze raad ten opzichte van den president een advi se erende taak heeft te vervullen, en zoo wei nig mogelijk in den ormalen handel tus- schenbeide moet komen. Onze eerste plicht is er voor te zorgen, dat onze bondgenoo ten zooveel mogelijk ontvangen van ons overschot aan levensmiddelen en andere be- noodigdheden, terwijl ook de neutralen, in overeenstemming met hunne beoheften, zoo veel mogelijk voorzien zullen worden van wat zij noodig hebben. Deze politiek berust slechts op een wijze organisatie en niet op het besnoeien van den normalen handels- omzet. Zoo regelt de regeering op het oogenblik de graanvoorraden en -aanvoer voor alle landen, opdat zij over het gebruik van haar eigen graan kan beschikken. Wij kunnen met voordeel en succes on zen handel voortzetten, terwijl wij den oor log tot een zegevierend einde brengen en door een systematisch beheer kunnen wij op bevredigende wijze in onze eigen behoef ten en in die van andere landen voorzien. Londen, 27 Juni. (R.) De Daily Te legraph bericht, dat het uitvoerend comité van de nationale socialistische partij op de uitnoodiging van den arbeiders- en soldaten- raad te Petersburg tot bijwoning van de conferentie te Stockholm, heeft geantwoord met eene weigering om deel te nemen aan de conferentie, omdat de aanwezigheid op deze conferentie van Duitsche en Oostenrijk- sche sociaal-democraten, die de aanvallen van de centrale mogendheden op België, Frankrijk, Rusland en Servië in het begin van den oorlog hebben gesteund en nog de door hunne regeeringen gepleegde euvel daden goedkeuren, de zaak van den vrede en het socialisme niet kan dienen zoo lang de Duitsche legers blijven in het ge bied, dat zij brutaal aangevallen en onmen- schelijk verwoest hebben. Ook kunnen de aan de verschillende fronten strijdende so cialisten niet vertegenwoordigd worden door gemachtigden te Stockholm of elders. Eindelijk heeft de Russische raad niet de bevoegdheid zulk eene internationale con ferentie bijeen te roepen. Kaapstad, 26 Juni. (RBij de de batten over de oorlogspolitiek, die heden in het parlement der Unie werden gehouden, bestreed de ex-premier Merriman de motie der nationalisten, volgens welke alle inkom sten uitsluitend besteed moeten worden aan de ontwikkeling van de bronnen van wel vaart des lands. Merriman zeide, dat de uit latingen der nationalisten pro-Duitsch wa ren. Hij herinnerde hen aan de Duitsch- Turksche wreedheden, welke de walging der geheele wereld hebben opgewekt. Hij vroeg hoe het volk, dat tien jaar geleden tot be wondering van een ieder op de meest held haftige wijze gestreden had, zoozeer veran derd kan zijn, dat het een speelbal zou wor den van Duitsche kuiperijen. Hij waarschuwde de nationalisten voor de bedreiging, die Duitschland voor Afrika op levert, en haalde uitspraken aan van toon aangevende Duitsche publicisten, waaronder Delbrück, die onlangs verklaarde, dat Duitschland geen gebied in Europa ver langt. Vervolgens sprak eerste minister Botha, die er nadruk op legde, dat men de Rijks- regeering dank verschuldigd was voor hare verdediging van de onafhankelijkheid der kleine natëin en voor de diensten, aan de vriiheid van de menschheid bewezen. Verspreide Berlohten. B e r 1 ij n, 2 7 Juni. (W. B.) De bekende staathuishoudkundige prof. Gustav von Söhmoller is heden nacht op 79-jarigen leef tijd in bad Harzburg overleden Yereenigde Vergadering van de belde Kamers, op Donderdag 28 Juni 1917 tot opening van de buitengewone zitting der Staten-Generaal. De heer J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, die den voorzittersstoel be kleedt, opent, nadat de leden zich naar de Ridderzaal op het Binnenhof begeven heb ben, des namiddags te half een uur de ver gadering en iaat door den griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Koninklijk be sluit van 20 Juni 1917, no. 11, houdende zijne benoeming tot voorzitter van de Eerste Kamer gedurende de buitengewone zitting die heden zal aanvangen. De Voorzitter benoemt eene com missie, die Hare Majesteit de Koningin in het gebouw zal ontvangen en uitleiden. De ministers, hoofden van ministerieele departementen, en leden van den Raad van State vereenigen zich te één ure des na middags mede in de Ridderzaal. Hare Majesteit de Koningin, vergezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, kort daarna in de Ridderzaal aangekomen, wordt door de-commissie in de vergadering binnengeleid, neemt plaats op den Troon en houdt, terwijl Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins naast Haar gezeten is, de volgende rede: Mijne Heeren I De ontbonden Kamers der Staten-Gene raal hebben bijna eenstemmig de wensche- lijkheid uitgesproken, dat de voorschriften der Grondwet ten aanzien van het Kiesrecht en het Onderwijs zullen worden herzien. Het heeft Mij bijzonder verheugd, dat daarbij blijk is gegeven van zeldzame onder lings waardeering en vertrouwen. Het is thans de taak van de Staten-Gene raal, die heden bijeenkomen, te beslissen of het aangevangen werk zal worden voltooid. Andere politieke wetsontwerpen zullen niet bij U worden ingediend. Gij zult uw_ volle aandacht kunnen wijden aan de vra gen, die de oorlogstoestand en de voorbe reiding voor een krachtige ontwikkeling van ons land na den vrede ons voorleggen. Indien de door millioenen vurig verbeide vrede ook dit jaar uitblijft, zullen bij voort during velerlei offers aan het Nederlandsche volk moeten worden gevraagd. Gedaohtig aan hetgeen in deze tijden aan andere vol ken is opgelegd, vertrouw Ik dat zij bereid willig zullen worden gebracht. Ofschoon de financieele toestand, dank zij de heffing van nieuwe belastingen, met zorgwekkend is te noemen, blijft toch aan zienlijke versterking der geldmiddelen on vermijdelijk. Aan onze land- en zeemacht, die reeds zóó langen tijd gereed staan onze onafhan kelijkheid te verdedigen, breng ik Mijn war men dank. De banden tusschen Moederland en Ko loniën zijn in deze moeilijke tijden hecht gebleken. De treffende uitingen van het ge voel van saamhoorigheid levende in de be volking van Nederlandsch-Indië, zijn ons een waarborg, dat onze inspanning om land en volk tot welvaart en ontwikkeling te bren gen vrucht zal dragen. Aan de verdediging van het grondgebied dier Kolonie zal Mijn bijzondere zorg zijn gewijd. Onze betrekkingen tot alle buitenlandsche Mogendheden blijven gunstig. Is er ook veel, dat tot dankbaarheid stemt, wij vergeten niet, dat zoolang de oorlog woedt, gevaren ons land bedreigen en ons volk nog kan geroepen worden zijne uiterste krachten te geven voor zijne vrijheid en zij ne onafhankelijkheid. Dat God het daarvoor behoede, is .Mijn innige bede. De verklaar de buitengewone Zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. Hare Majesteit de Koningin, vergezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, en voorafgegaan door de Commissie, verlaat de vergaderzaal. De Voorzitter sluit, nadat de Com missie in de zaal is teruggekeerd, de ver- eenigde vergadering. Uit de Pers. I>e zeven getorpedeerde schepen. Naar aanleiding van de in deze zaak ge troffen regeling schrijft de Nieuwe Ct. o. a. „Wie zich herinnert wat (ten deele amb telijk geïnspireerde) Duitsche organen over de schuld der Duitsche regeering aan het verloren gaan der zes Nederlandsche sche pen bij de Scillies hebben beweerd en denkt aan het aanbod, waarmede de Duitsche regeering op 6 Maart meende te mogen komen tot schadeloosstelling onzer reeders, kon niet anders dan de regeling thans tus schen onze en de Duitsche regeering getrof fen een belangrijk succes voor onzen minis ter van Buitenlandsche Zaken achten. Het heeft maanden geduurd, voordat de Beide regeeringen het eens hebben kunnen worden, maar al is de oplossing, die de zaak thans heeft gekregen voor ons nationaal gevoel ten volle bevredigd, materieel heeft minister Loudon van de Duitsche regeering verworven, wat in dit geval kon worden ver kregen. Het verlies aan scheepsruimte, dat was geleden, kan do&r deze regeling weer worden goedgemaakt. Dat dit in deze dagen van geweldige beteekenis is, behoeft geen betoog. Hofeer dus deze oplossing stemt tot een gevoel van groote erkentelijkheid jegens onze regeering, in 't bijzonder, den minister van Buitenlandsche Zaken, voor dankbaar heid jegens de Duitsche regeering, zien wij geen reden. Die zou er geweest zijn, als dj wat rij thans na maandenlange onderhandeling be reid is te geven, spontaan terstond had aan geboden, met een verontschuldiging voorde daad van den duikbootkapitein (nog wel den femeusen Von Hersing) die uit de Mid» dcllandsche Zee komend, niets wist van het vrijgeleide aan onze schepen verstrekt. Voor die verontschuldiging toch bestond te meer reden, omdat de duikbootcomman dant die onze schepen naar den bodem joeg bij aankomst in Kiel eerst, daarna op het Rcichsmarineamt feestelijk was ontvangen en gelukgewenscht met zijn geweldige buit. Dat ware een waardig complement ge weest van de ernstige berisping, die de duikbootcomMandant, naar wij vernomen, van de Duitsche regeering ontving. W$at_ al blijkt thans, dat uitdrukkeDjk aan onze regeering is medegedeeld, dat de toegezegde veiligheid slechts relatief was en volstrekte verzekerdheid tegen het duik bootengevaar eerst op 17 Maart kon wor den gewaarborgd, de wijze waarop de com mandant der duikboot optrad, zijn weigering de scheepspapieren van de „Menado" ook maar in te zien, de houding van den Duit- schen officier, die de papieren van de „Ban doeng" w e 1 had ingezien, maar het niet noodig vond den inhoud daarvan ter ken nis te brengen van zijn commandant, ver plichtten de Duitsche regeering tot meer, dan een ongetwijfeld oprechte betui ging van diepgevoeld leedwezen als de heer Von Bethmann Hollweg uitsprak. Maar de materieele genoegdoening door onze regeering terstond gevraagd is thans verkregen, tot groote voldoening zoo hoorden wij der betrokken reeders. Dat zij de zaak in dit licht zagen, zal wel een der belangrijkste redenen zijn geweest, dat onze regeering genoegen nam met de thans bereikte regeling, die in elk geval bewijst, dat de Duitsche regeering zich verplicht achtte het geleden verlies goed te maken. Het verschil tusschen het ten eenenmale oaannemelijke aanbod van 6 Maart en^de thans getroffen regeling, maakt het ook verklaarbaar, dat thans het aanbod van schadeloosstelling voor de bemanning der vernielde schepen is aanvaard, dat destijds ook werd afgewezen." Berichten. De Staatscourant van 27 Juni bevat o. a. de volgende Kon. besluiten: in rang overgeplaatst naar het gezantschap te Boekarest met tijdelijke standplaats Jassy jhr. rar. W. II. de Beaufort, gezantschaps secretaris te Stockholm; bconemd tot griffier bij den Raad van Be roep voor de Ongevallenverzekering te Rot terdam mr. G. "W. Sannes. thans idem te Groningen. Tweede Kamerlid benoemd, met ingang van 16 Juli 1917, voor wat betreft den raad van beroep s te Amsterdam tot voorzitter, mr. G. A. de Graag, thans voorzitter van den raad van be roep te Amsterdam tot griffier, mr. I. G. Jaxon Deelman, thans griffier van den raad van be roep te Arasterdam te 's-Gravenhagetot voorzitter, mr. I. M. Hijmans, thans voorzitter vand en raad van be roep te 's-Gravenhagetot griffier, jhr. mr. J. W. Schorer, thans griffier van den raad van be roep te 's-Gravenhage te Rotterdamtot voorzitter, mr. dr. H. J. D. van Lier, thans voorzitter van den raad van be roep te Rotterdam, secretaris van de Kamer van koophandel en fabrieken aldaar te 's-Hertogenbosch tot voorzitter, mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, thans voorzitter van den raad van beroep te 's-Hertogenbosch, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en president-plaatsvervanger van den krijgsraad voor de landmacht te 's-Hertogenboschtot griffier, mr. G. A. M. Smeenk, thans griffier van den raard van beroep te Rotterdam te Roermondtot voorzitter, jhr. mr. F. G. H. Michiels van Kessenich, thans voorzitter van den raad van beroep te Roermond tot griffier, mr. J. G. C. M. Walter, thans griffier van den raad van beroep te Roermond, secretaris van den voogdijraad aldaar te Arnhem tot voorzitter, mr. A. Burger, thans voorzitter van den raad van beroep te Leuwarden, rechter-plaatsvervanger in de ar- rondissements-rechtbank aldaar tot griffier, mr. dr. H. W. Blaupot ten Cate, thans griffier van den raad van beroep te Arnhem, schoolopziener in het arrondissement Arnhem te Groningen tot voorzitter, mr. dr. J. M. A. Roelants, thans voorzitter van den raad van be roep te Groningen tot griffier, mr. M. van Tou lon van der Koog, thans griffier van den raad van beroep te Haarlem. Minister Cort v. d. Linden. De Minister van Staat, Minister van Bin- nenlandsche Zaken, mr. Cort van der Lin den, heeft gisteren, geheel hersteld, zijn ambtsbezigheden hervat en is naar zijn De partement teruggekeerd. Vertegenwoordiging van Luxemburg. De Tegeering van het Groothertogdom Luxemburg heeft voor het eerst een consul in Nederland benoemd en wel den heer Otto .Spoo, ingenieur, Falck- straat 8, te Amsterdam, die zelf Luxembur ger is. Deze benoeming volgt op die van den heer de Colnet dHuart, die als zaakge lastigde van Luxemburg in Den Haag werd benoemd. Verder heeft de Luxemburgsche regeering den consul-generaal van Neder land te Berlijn, den heer J. H. George tot consul-generaal van Luxemburg in Pruisen benoemd. De nieuw benoemde staatsraad jhr. mr. L. van Bronkhorst Sandberg heeft Dinsdag zitting genomen, na door den vice-pjesident van den Raad van State te zijn beëedigd. De Nieuwe Zegelw et. De Arnhemsche vereeniging voor Handel en Nijverheid had tot den Minister van Finan ciën eenige vragen gericht inzake de Zegel wet, waarop thans antwoord is ontvangen. Blijkens die schrijven zijn koopbriefjes van koopmansgoederen, niet in den vorm van koopmansbrieven opgemaakt, onderworpen aan het zegelrecht naar de oppervlakte van 't papier, maar minstens 0.50 groot, en eveneens de afschriften. Voorts zijn cassa- bons, boven 10 onderworpen aan een vast recht van 5 cent; onderteekening is niet noodig, ook zonder deze zijn de bons toch zegelplichtig, Kapitein ter zee J. W. F. J. de WaL die Zaterdag j.l. naar Nederl.-Indië is ver* trokken, is bestemd voor de betrekking vafi chef van de af deeling personeel bij het de- partement der marine te Batavia, ter verw vanging van kapitein ter zee Krol. Onderzeebooten voor In- dië. In de Memorie van Toelichting tot het dezer dagen ingediende wetsontwerp betreffende aanbouw van 3 onderzeebooten te San Francisco, werd medegedeeld dat irv dit verband een commissie was gezonden' naar Amerika, welke onlangs was terugge keerd. Naar wij vernemen bestond die comml». sie uit den Luitenant ter Zee le klasse J. M. de Booy en den eerstaanwezend electro» technisch ingenieur aan het Departement van Marine, den heer W. F. Pot Kaderreservist en infante rie. Alle kaderreservisten van het wapen der infanterie, die hun eerste oefenirvgstijd nog niet hebben volbracht, zijn gehouden hun eerste oefening aan te vangen op 3 Augustus a.s. Tot directeur van de in 's-Hertogen bosch op te richten school voor kunsttecK* niek en ambacht is door den gemeenteraad met algemeene stemmen benoemd de heer Huib Luns te Rotterdam, behoudens goed* keuring van den minister van binnenland* sche zaken. H. Blans. t Te Zaandam is op bijna 60-jarigen leeftijd overleden de heer H. Blans Kz., oudste lid der firma Klaas Blans, Stoomrijstpellerij en Stijfselfabriek, aldaar, De overledene was gedurende vele jaren lid van de Zaanlandsche Kamer van Koop handel en ridder van de Oranje-Nassau-. orde. Nederland en de oorlog- De zeven getorpedeerde schepen. Een officieel telegram van Wolffs bureau te Berlijn meldt De onderhandelingen tusschen de Duifc sche en de Nederlandsche regeering we gens het op 22 Februari tengevolge van een ongelukkig toeval door een Duitsche duik boot in het geblokkeerde gebied in den grond boren van Nederlandsche koopvaar dijschepen hebben thans haar besluit ge kregen. De marinestaf zegde, zooals bekend is, aan de Nederlandsche reederijen toe, dat de duikbooten, die in het geblokkeerde ge bied werkzaam waren, draadloos bevel zou den ontvangen deze handelsschepen op den genoemden dag te sparen, maar hij voegde eT uitdrukkelijk aan toe, dat hij er niet voor kon instaan, dat het draadloos telegram door alle duikbooten die daar werkzaam waren, zou worden opgevangen. De reederijen zijn er toen toe overgegaan haar schep>en te laten uitloopen, in plaats van den termijn van 17 Maart te kiezen, die als onvoorwaardelijk veilig was aange duid. Inderdaad zijn Nederlandsche schepen door een duikboot in den grond geboord, die tegen alle verwachting in, wegens een storing van haar installatie voor draadlooza telegrafie, het bevel niet had ontvangen. In dezen stand van zaken kon de Duitsche regeering de verantwoordelijkheid niet er kennen voor het ook door haar levendig be treurde voorval. Zij verklaarde zich echter uit deelneming en door haar gezindheid van vriendschappelijke nabuurschap bereid, tol afwering van de economische schade, welke voor Nederland uit het verlies der schepen' voortvloeide, gelijkwaardige in Neder* landsch-Indië liggende Duitsche schepen ter beschikking te stellen van de Neder landsche regeering, waartegenover deze da voor de in den grond geboorde schepen te betalen verzekeringssommen wil. afdragen. De plaatsvervangende schepen, bestemd voor de Nederlandsche trans-oceanische vaart, zullen pas uitvaren, nadat onze vij anden de overdracht van de vlag erkend hebben. De Duitsche regeering zal verder aan de bemanningen van de in den grond geboor de schepen, waarvan gelukkig niemand om het leven gekomen is, de geleden schade vergoeden. De Nederlandsche regeering erkende bij 'eze onderhandelingen dankbaar de betoon de tegemoetkoming van de Duitsche egee- ring, zoodat daardoor het incident dat de betrekkingen tuschen beide landen verdon kerde, gelukkig is uit den weg geruimd. De „Hilversum*'. Naar van de directie van de maatschap pij „Oostzee" vernomen wordt, is door haar een telegram ontvangen van den eersten stuurman van de „Hilversum", vermeldende, dat er nog een boot met 6 menschen ver mist wordt. In deze boot bevinden zich del kapitein, de 2de stuurman, de 2de machi nist, allen Hollanders, en drie matrozen, bui tenlanders. De „Hilversum" was gecharterd door een buitenlandsche maatschappij en voer in de wilde vaart. De directie wist niet of de boot lading in had. Duitsch stoomschip op een mijn geloopen of getorpedeerd. Men meldt ons, dat gisterochtend in de buurt van Terschelling buiten de territoriale wateren het Duitsche stoomschip Westfaleni van Rotterdam naar Kopenhagen op eert mijn geloopen en gezonken is. Dertien mart der bemanning zijn door een Nederlandsche torpedoboot naar Terschelling gebracht Een opvarende is gewond, terwijl een wordt ver* mist. De Nederlandsche loods is gered. Van andere zijde meldt men ons uit Tew 6chelling: Volgens verklaringen van den kapitei*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2