BINNENLAND. fcrengen, dat zij eindelijk met als 't ware mathematische zekerheid haren wil om te overwinnen zal kupnen doorzetten, en waar «ij die macht kan vandaan halen. Zuiver militair beschouwd, zal de schaal der over winning ten slotte overslaan ten gunste van dengene. die in dezen langdurigen oorlog de laatste reserves aan menschen, materieel en moreele krachtfactoren in de schaal kan werpen. Bij de Er lente gaat het vooral om de menschenreseives; de anderen komen eerst in de tweede en derde plaats. De vraag is dus op welke menschenreser- «ves de Entente nog kan rekenen. Daarmee és het geenszins srhitterend gesteld. Hoe toet met dc men^che^' racht van Frankrijk gesteld is, ziet men uit eene rede in de Ka mer van den afgevaardigden Roux-Costadou, die daarover een bedenkelijk licht verspreidt, «ij heeft o.a. gezegd: „Na Verdun, na de Somme. na Champagne en na de Aisne moet men tot het inzicht komen, dat het Duitsche front onverzettelijk is. Met het hoofd tegen een granietmuur loopen en dan verklaren, dat men een afmattingsoorlog voert, om misschien een klein steentje van dezen.miRir af te brokkelen, dat is een stel sel, dat Frankrijk tot zelfmoord drijft. Wij verlangen, dat Frankrijk zal worden afgelost van het front, opdat het niet te gronde zal gaan." De aandacht verdient ook de opmer king van dezen afgevaardigde, dat eene poli tiek, die niet de absolute overtuiging van het sucCes in zich draagt, onheilbrengend moet zijn, want het tegendeel van de over winning moet tot de uitroeiing van de Fran- 6che natie leiden Hieruit is af te dat in Frankrijk de bodem van het menschenreservoir reeds be gint door te schemeren. Men is trouwens ook in Engeland zich er van bewust, dat niet te veel mag worden verwacht van wat Frank rijk nog in staat is op het slagveld te ver richten. Daarvan getuigt deze opmerking, die een paar weken geleden door den des kundigen medewerker van den Londenschen Observer werd gemaakt„Op Frankrijk mag men niet te zeer meer rekenen. Zijne troepen honden een dertigtal divisiën tegen en bedreigen Hinden-burgs zuidelijke flank met omtrekking. Maar nadat zij het zwaarste van het Duitsche offensief van 1916 hebben uitgehouden, is er niet veel menschenmate- riaal meer beschikbaar." Wat Engeland betreft, dat bezit in het moederland, en ook in de Dominions, nog eene reserve waaruit kan worden geput. Maar in het moederland zou moeten worden overgegaan tot uitbrei ding van den dienstplicht tot de oudere lichtingen, een zoo ingrijpende maatregeldat het begrijpelijk isdat de Engelsche regeering er tegen opziet. Ook in de Dominions wordt de toevloed van nieuwe manschappen steeds geringer. Intus- •chen, ondanks deze bezwaren en moeielijk- heden, zou Engeland nog wel in staat zijn tot eene groote krachtsinspanning. Evenzoo schijnt het met Italië gesteld te zijn. Met een geweldigen ruk zou de jongste deelgenoot Tan de Quadruple-Entente nog wel een aan- rienlijk contingent kunnen stellen. Eene an dere vraag is echter of dit contingent de «terkte van de vroegere zal bereiken. Dit mag men wel als uitgesloten beschouwen. Bij de inl:*vmg van de vorige lichting was bet culminatiepunt bereiktnu is men geko men aan de dalende lijn. Dit is eene om standigheid, die de eventueele overwinnings kans van de Entente verzwakt. De verwachtingen van de Entente steunen voral op het groote pluscijfer, dat de hoop op het Russische leger en op de Amerikaan- fcche hult» uitdrukt. Rusland is echter een onzeV^r, factor. Het offensief, dat in de iaatetverlóopen dagen in het oosten weder is opgevat, bewijst alleen, dat op een bepaald frontgedeelte uitgezochte en betrouwbare troepen voor. een aanvalsbeweging bijeen- gebrar* kunp*^ wordenhet laat niet de conclusie loj op eene krachtige en afdoen de hulp van die zijde. Het eigenlijke are: num, dat de vurig gehoopte overwinning zal brengen, moet, als het komen zal, uit Ame rika komen. De oorlog. Het laatste Russische communiqué ver meldt de cijfers van den in«4en strijd van Zondag en Maandag gemaakten buit, maar deelt over den verderen strijd slechts mede, dat artilleriestriid gevoerd en tegenaanvallen afgeslagen werden. Daarmee kloppen de be richten van de andere zijde. Ook dit offen sief is dus weer tot staan gebracht. B e r 1 ij n, 4 J u 1 i. (W. B.) Luitenant D. R. Dossenbach, een van onze bekwaamste vlie gerofficieren, is in een luchtstrijd gevallen. Twee Duitsche luchtraids op de Engelsche oostkust worden gemeld en op de kust van Essex, de tweede bij Harwich. Beiden waren van geringe beteekenis. Het Duitsche bericht van het werpen van bommen op den Olijfberg door Engelsche vliegtuigen wordt van Engelsche zijde tegen gesproken. De neergeworpen bommen wa ren gericht tegen het Auguste Victoria-hos- pitaal, een mijl buiten de muren van Jeru zalem gelegen, waar de zetel is van het vier de Tirrksche legerkorps. Londen, 4 Juli. (R.) Er is nu officieel bericht ontvangen, dat het Argentijnsche stoomschip Toro door kanonvuur tot zinken werd gebracht in den Atlantischen oceaan buiten de Duitsche oorlogszone. De Toro voerde de Argentijnsche vlag, die op de zij den was geschilderd en papieren, waaruit de nationaliteit bleek, werden aan den officier van de duikboot gegeven voordat het schip lot zinken werd gebracht. Het schip was geladen met wol voor Zwitserland. Dertien man in een boot, werden door feen Fransch stoomschip opgepikt; de "kapi- lein en de rest van de bemanning werden den 2en Juli in de haven gebracht B e r 1 ij n, 3 Juli. (W. B.) Officieel be richt. In den Atlantischen oceaan hebben onze U-booten wederom een aantal stoom- en zeilschepen vernietigd, waaronder het be wapende Engelsche stoomschip Ribara met 5000 ton kolen naar Archangelsk. Londen, 4 Juli. (R.) Een Duitsche duikboot heeft de stad Ponta Delgada be schoten. Een meisje werd gedood; andere personen werden gewond. De forten openden het vuur op de duik boot. Londen, 4 Juli. (R.). De admiraliteit bericht, dat een Engelsche torpedojager van oud model op een mijn gestooten en ge zonken is. Van de bemanning zijn 18 over levenden. Londen 4 Juli. (R.) De admiraliteit deelt medeIn dè afgeloopen week zijn 2745 schepen Brifsche havens uitgevaren en 2846 binnengel open. Vijftien schepen >ven en vijf onder zes tienhonderd ton zijn tot zinken gebracht. Zestien schepen werden tevergeefs aange vallen. Er zijn elf visschersvoartuigen tot zinken gebracht. Kopenhagen, 4 Juli. (W. B.) De National Tidende bericht, dat de beide eer ste Zweedsche stoomschepen, die gebruik gemaakt hebben van het Duitsche wijgelei- de, in Gotenburg zijn aangekomen. De reis is zonder incident verloopen. De beide sche pen hadden een lading stukgoed aan boord. Budapest, 3 Juli. (\V. B.) Het huis van afgevaardigden heeft het lid van de oppositioneele Tiszapartij Karei Zsesz tot voorzitter gekozen met 188 stemmen tegen 138 op den candidaat der regeeringspartijen Johann Toth. Het Engelsche lagerhuis heeft met 201 tegen 169 stammen een voorstel verworpen om bij de regeling van het kiesrecht op nieu wen grondslag een stelsel van evenredige vertegenwoordiging in te voeren. Stockholm, 4 Juli. (W. B). Volgens Aftonbladet zijn gistermorgen drie verte genwoordigers van den arbeiders- en solda- tenraad, genaamd Goldenberg, Rosonoff en Smirnow, in Stockholm aangekomen. Als afgevaardigde van de Russische Zim- merwaldbeweging is aangekomen mevrouw Balabanow. Londen, 4 Juli. (R.) Het gebrek aan aardappelen, dat zich de laatste paar maan den in zekere mate deed gevoelen, kan thans als geheel geëindigd worden beschouwd. De oogst is ruim en uit alle deelen van het koninkrijk worden aardappelen aangevoerd, terwijl de regeering ook belangrijke steun heeft gekregen door de aankomst van ladin gen aardappelen uit Holland, Spanje en Zuid-Afrika. Het gevolg is, dat in plaats dat er gebrek heerscht, op de marktcentra meer aardappelen worden aangevoerd dan waar op zij berekend rijn en dat de prijzen snel beginnen te dalen. Hedenmorgen werden op straat aardappe len verkocht voor 2# stuiver per pond en men verwacht, dat zij In het laatst van deze week nog goedkooper zullen zijn. Men ver trouwt, dat de prijs Zaterdag twee stuiver zal bedragen en met zekerheid voorspelt men, dat het publiek den geheelen komen den winter aardappelen voor eèn stuiver zal kunnen krijgen. Er rijn zooveel aardappelen, dat de regeerings-orders tot beperking van het verbruik m hotels en restaurants afge schaft zijn. Daar zijn thans iederen dag aardappelen te krijgen. Vruchten en groen ten verschijnen ook In overvloed op de markt Kameroverzicht. Tweede Kamer. De heer De Savornin Lohman in stalleert den heer Fock als voorzitter met ge- lukwensch aan den benoemde en de Kamer en de heer Fock aanvaardt het voorzitter schap met een korte rede waarin hij zijn ge- lukwenschen aan den heer Lohman met diens 80sten verjaardag herhaalt, den wensch uitspreekt voor het herstel van den heer Lieftinck en wijst op de belangrijke taak welke de Kamer wacht. Na beëediging van de heeren Van Doom, Oosterbaan en Rutgers wordt de heer Vis ser van IJzendoorn herkozen als lid der huis houdelijke commissie en de heeren Lohman en Van Vlijmen als leden der gemengde commissie voor de stenografie. Daar het af tredend lid der huishoudelijke commissie, de heer Loeff, en het aftredend lid der commis sie voor de stenografie, de heer Beaufort, nog niet zijn beëedigd, is de voorziening de zer vacature uitgesteld. De heer Rutgers vraagt verlof de mi nisters van Binnenlandsche Zaken en Land bouw te mogen interpelleeren in verband met de onlusten te Amsterdam, de heer Van den Tempel tot een interpellatie van de regeering over de levensmiddelen- voorziening in verband met de woelingen in de hoofdstad. In een volgende vergadering zal over deze verzoeken worden beslist. De Kamer gaat daarna over tot het trekken der afdeelingen. De Voorzitter deelt na schorsing van de vergadering mede, dat de afdeelingen tot voorzitters kozen de heeren Hubrecht, Smeenge, Van Raalte, Rink en Jansen (Den Haag) en tot ondervoorzitters de heeren Dresselhuijs, Visser van IJzendoorn, Van Sasse van Ysselt, Limburg en Jannink. Be sloten werd morgen in de afdeelingen bijeen te komen. Het voorstel van den V o o z i 11 e r om Vrijdag in openbare vergadering te behan delen kleine ontwerpen, alsmede de Uitvoer- centrale en het Hooger Landbouwonderwijs werd in zooverre bestreden door den heer Lohman leze Dinsdag wil beginnen en het Hooger Landbouwonderwijs niet wil behandeld zien. De heer Nolens steunt nader het voor- stel-Lohman. De voorzitter zou evenwel kunnen toezeg gen, dat het hooger landbouwonderwijs on middellijk na het reces zal worden behandeld De heer Vanldsingais eveneens voor het voorstel Lohman. Een voorstel om het ontwerp te behande len wordt verworpen met 43 tegen 20 stem men. De heer Schaper bestrijdt het denk beeld van den heer Lohman om eerst Dins dag te vergaderen met het oog op de urgen te interpellatie over de aordappelcrisis. Op voorstel van den voorzitter besluit de Kamer Vrijdag te vergaderen, indien de Mi nister bereid is dan de interpellaties tejbe- antwoorden. Te 4 uur 15 wordt de vergadering gesloten. Berichten. De Staatscourant van 4 Juli bevat o. a. de volgende Kon. besluiten: benoemd tot burgemeester van Renkum Mr. C. Zaaijer. me! eervol ontslag als burgemees ter van Dirksland, Heckingen en Melissant benoemd tot notaris te Zevenaar J. Th. C. Koeken, candidaat-notaris te Arnhem op verzoek eervol ontslagen de gepensio neerde kolonelnilulair der infanterie van het Indisch leger jhr. N. C. van Beurn. comman dant van het Koniklijk Koloniaal Militair In validenhuis op Bronbeek. Bij de Tweede.Kamer is ingekomen een telegram van den heer Maurice Pirnez, questeur der Belgische Kamer, houdende mededeeling namens de Kamer van Volks vertegenwoordigers van België, van het overlijden van haren voorzitter, den heer schollaert, te le HAvre op 29 Juni. De voorzitter werd gemachtigd dit be richt namens de Kamer met een betuiging van deelneming te beantwoorden. Het Kamerlid Roodhuyzen heeft be richt, dat hij, wegens gezondheidsredenen, deze maand de Kamer-vergaderingen niet kan bijwonen. Het benoemde lid der Kamer in -het kiesdistrict Zutphen, de heer F. Lieftinck, heeft zijn geloofsbrief bij de Tweede Kamer ingezonden. Zij zijn commissoriaal gemaakt in handen van de heeren van Raalte, Koo ien en de Geer. De heeren Troelstra en Albarda zijn voornemens a.s. Vrijdag naar Stockholm te rug te keeren. Mutatie bij de marlne. Naar wij vernemen is eerlang eenige bevordering in de hoogere rangen der marine te verwach ten. Bij K. B. Is den reserve-eerste-lultenant A. H. Qerkx, van hef 42ste bataljon land- weer-infanterie, terzake van ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den mili tairen dienst wegens lichaamsgebreken, een eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend; is in rijn rang overgeplaatst bij den staf der infanterie, met bestemming om te wor den toegevoegd aan den inspecteur van het wapen, de kapitein E. Schütt, van het regi ment jagers. Nederland en de oorlog. Onze scheepvaart. Gistermorgen is te Rotterdam aangeko men het stoomschip „Willem van Driel Sr.", van Rosario gekomen met mais voor de Nederlandsche regeering. (N. R. Ct.) De uitbreiding der gevaarlijke zone. Naar wij vernemen is in verband met de jongste maatregelen aan Engeland ter zee bepaald, dat de Nederlandsche schepen, die door de zoogenaamde vrije vaargeul zouden moeten vaien, tot nader order niet mogen vertrekken. De „Bestevaer" getorpedeerd. Te Den Haag is bericht ontvangen, dat bet stoomschip „Bestevaer" Van de Maat schappij „Stoomschip „Bestevaer" van Ph. van Ommeren te Rotterdam gisternacht door etn Duitsche duikboot in de Noordzee tot zinken is gebracht. Door de schokker Sch. 482, schipper M. Letsch, zijn gistermiddag te 2 uur te Scheveinngen aan gebracht 9 man van de uit 18 man bestaan de equipage van het stoomschip, dat vol gens verklaring van de aangebrachte sche pelingen gisternacht te 2 uur. op weg van Londen naar Rotte dam zijnde, door een Duitsche cuikboot was getorpedeerd. Het schip was in 2 minuten tijds gezon ken. Daardoor was er slechts tijd geweest om één der sloepen te vieren. In deze sloep hebben de 9 aangebrachte schepel;ngen plaats genomen, maar tengevolge van de zuiging van het wegzinkende schip was de sloep omgeslagen.De 9 opvarenden, van wie twee zoo goed als ongekleed waren, hadden 5 uur hangende aan of zittende op de om geslagen sloep op zee rondgedreven totdat ze hedenochtend 7 uur door de Sch. 482 werden opgepikt. Omtrent het lot van de 9 man der beman ning die vermist worden, waaronder behoo- ren de kapitein, de stuurman en de 2e ma chinist, wisten de aangebrachte schepelin gen niets mede te deelen. Door den Nederlandschen blazer „Goeree 5" is te Hoek van Holland een lid der be manning aangebracht van het getorpedeer de Nederlandsche stoomschip „Bestevaer". De geredde is de stoker Muller. De geredde stoker Muller verhaalt het volgende De reddingsboot, waar hij in ging, sloeg door de zuiging om, maar hij kwam spoedig weer boven en hij heeft zich toen „zwem- mende weten te houden en kreeg na een half uur een pak geperste veeren te pakken, hetwelk tot de lading behoorde, en is daarop I gaan ritten. Na twaalf uur gedreven te heb- ben, werd hij opgepikt door den blazer „Goe ree 5", schipper B. Tanis, die aan het vis- schen was. Hij hield daarmee direct op en zeilde naar hier. De stoker dreef 's nachts, heeft nog hooren roepen en ook nog iemand op 7,dk een pak veeren zien zitten, doch deze was bil het aanbreken van den dag verdwe nen. De scheepshond werd door de „Goe ree 26" opgepikt. Ia Vreemde dienst getorpedeerd Naar aanleiding van het bericht omtrent de torpedeering van het stoomschip „Am- stelland" vernemen wij uit scheepvaartkrin gen, dat dit stoomschip, dat in December van het vorig jaar vergunning had gekregen om naar Buenos-Aires uit te varen om mat's, voor de RegeerrtTg in te nemen, daar aan kwam toen de verscherpte duikbotoorlog werd -aangevangen. De Koninklijke Holland- sche Lloyd vond hierin aanleiding te weige ren de lading in te nemen en stond ten slot- I te, in strijd met de Schepenuitvoerwet, het schip aan de Engelsche Regeering af. Thans was het schip op weg naar Belfast met een lading tarwe voor de Engelsche Regeering, toen het werd getorpedeerd. Dnitscii-EnscUche conferentie op liet gebied der krijgsgevangenen- zaken. De onderhandelingen, welke tusschen de Duitsche en Britsche afgevaardigden werden gevoerd nopens regelingen in verband met de krijgsgevangenen, zijn tot een goed eind ge bracht. De onderhandelingen, welke onder voorzit terschap van Hr. Ms. gezant jhr. Van Vreden- bureb, van den 25 Juni tot den 2 Juli J.l. onaf gebroken plaats vonden, hadden betrekking tot de volgende onderwerpen 1. Wederopneming der reeds bestaande overeenkomsten nopens de uitwisseling van krijgs- en civiel-gevangenen 2. Uitbreiding der bestaande overeenkomst nopens de uitwisseling of het interneeren in een neutraal land van krijgs- en civiel-gevan genen 3. Uittvisseling van het tot dnsver terugge houden medisch personeel 4. Uitwisseling van niet-militaire artsen en geestelijken 5. Opschorting van straffen opgelegd aan krijgsgevangenen. Wijzigingen der aan krijgsgevangenen op te leggen straffen 6. Vergeldingsmaatregelen (represailles) te gen krijgsgevangenen 7. Aflevering _yan paketten 8. Bespoediging in de kennisgeving van ge maakte krijgsgevangenen. De afgevaardigden kwamen nopens boven staande ontwerpen tot overeenstemming. Zij zullen deze aan hun regeeringen voor ratifi catie aanbevelen. Met het doel het menschlievend werk der afgevaardigden zooveel mogelijk te steunen, heeft de Nederlandsche regeering zich bereid verklaard, In Nederland een bepaald aantal krijgs- en civiel-gevangenen op te nemen, tot een maximum van 16.000 en in de verhouding door de afgevaardigden bepaald. Dc afgevaar digden namen met erkentelijkheid het aan bod aan en zullen het aan hun regeeringen overbrengen. De sluitingsbijeenkomst werd, evenals die van de opening geleid door den minister van Buitenlandsche Zaken, die met de gedelegeer den het slotprotocol heeft geteckend. Bij het sluiten der zitting betuigde jonkheer Loudon den gedelegeerden zijn dank en wenschtc hij hen geluk met het vruchtbaar einde hunner besprekingen, die gevoerd" wa ren in een geest van tegemoetkomendheid, voortspruitend uifhet menschlievend doel dat beide delegaties voor oogen hadden gehouden. De Minister herinnerde er de afgevaardig den aan dat de oorlogvoerende partijen altijd op derr bijstand van Nederland konden reke nen om hen voor soortgelijke doeleinden tot elkaar te brengen. De aardappelprijs. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft vastgesteld een maximum kleinhandelsprijs voor vroege aardappelen van 11 cent per K.G. Brandhout. De Minster van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft tot de burgemeesters de na volgende circulaire gericht: Van verschillende zijden is tot mij de vraag .gericht, of het niet wenschelijk zou zijn eene regeling te maken ten opzichte van de distributie van brandhout. Naar aan- leidng daarvan heb ik de eer U het volgen de mede te deelen. De regeling van de distributie van steen kolen en turf voor den aanstaanden winter gaat, zooals is bekend gemaakt, uit van het beginsel, dat in de allereerste plaats er voor gezorgd wordt, dat elk gezin eene zoodani ge hoeveelheid ontvangt, dat in de mini mum behoefte aan brandstof bij gepaste zui nigheid behoorlijk voorzien wordt. Het is mijne bedoeling, dat de verstrekking van deze hoeveelheid steeds vóórgaat. Met het oog hierop is het dus niet noodig, dat de gansche bevolking in staat wordt gesteld andere brandstof dan kolen en turf te ver krijgen. Eerst na de verstrekking van bovenbe doeld minimum rantsoen komen rij, die met het oog op hun levensstandaard meer brand stoffen behoeven, voor ontvangst van eene grootere hoeveelheid in aanmerking. Die grootere hoeveelheid zal echter in elk ge val beperkt rijn en aanmerkelijk blijven be neden de normale behoefte van zoodanig gezin. Het is dus begrijpelijk dat de me er- gegoeden zich van hout voorzien en dat is ook niet in strijd met het belang van eene goede brandstoffenvoorziening in het alge meen, veeleer wordt de taak van de Rijks- kolendistributie daardoor verlicht. Met het oog op het bovenstaande ben ik derhalve niet voornemens het brandhout on der de brandstoffendistributie te brengen, of daarvoor eenige andere algemeenne dis tributieregeling te treffen. Ik ben er n.l. van overtuigd, dat de toepassing van eene der- gelijke regeling practisch geen voldoend* resultaten zou opleveren. Het is echter wel mijn voornemen, zoo veel zulks uitvoerbaar is, misstanden, die zich ten gevolge van de sterk toegenomen vraag naar hout voordoen, tegen te gaan. Daartoe ben ik bereid burgemeesters, in welker gemeenten bosschen zijn gelegen tof kapping waarvan wordt overgegaan, t0 machtigen daarvan het voor hunne gemeen te noodige brandhout ingevolge de Ontei geningswet in bezit te nemen en in overleg met de betrokken Brandstoffencommissie te distribueeren. Ik verzoek U derhalve, wanneer zoodanig geval zich voordoet, mij machtiging te vra gen, onder mededeeling van de noodige bij zonderheden en van de zienswijze der Brandstoffencommissie. Voor zooveel overigens gemeentebesturen het nuttig achten houtvoorraden op te doen ter distributie van mindergegoeden, deel ik U mede, dat zulks met mijne bedoeling nief in strijd is, mits dit geschiedt in overleg met de betrokken Brandstoffencommissie. Directeur van arbeidsbeur zen. Te Hilversum is opgericht de VeN eeniging van Directeuren van Arbeidsbeur zen in Nederland Het bestuur is als volgt samengesteld: W. F. Detiger, Amsterdam, voorzitter; P. Dekema J.Bzn., Hilversum, secretaris; J. E. van Riet, Rotterdam, pen ningmeester; W. Nieuwhoff, Utrecht, en J. Aartsen, Groningen. Hei. erscongres. Des mor gens werd gisteren tc Amsterdam het congres hervat met een voordracht van den heer H. v. n. Marck, uit Roermond, over zijn„Ervarin gen op het gebied van administratie en kost prijsberekening". Daarna was de heer Th. Limperg aan het woord, die sprak over - „De kostprijs als grond slag van priisovereenkomst." Daaraan is het volgende ontleend Het begrip van den kostprijs shrit generaliseering uit. Op den duur zijn tarieven, die voor een of meer der belanghebbenden onredelijk hoog zijn, niet te handhaven. In de eerste plaats niet, omdat de afnemers er zich tegen zullen verzetten en over hoeveel machtmaatregelen men ook mag be schikken, op den duur wordt de strijd toch ver loren. Er komen tegenmaatregelen. In de tweede plaats niet, omdat op den duur geen drukker zich kan neerleggen bij den hem opgelegden drang, om m rijn bedrijf onevenredig hooge ta rieven te berekenen. De tarieven zijn slechts mo gelijk voor bepaalde uniforme drukwerken. Zij hebben nog het groote gevaar, dat rij de vak- gencoten doen inslopen en de energie doen ver slappen. Spr. meende, aut de heer Binger- rijn eigen werk ondermijnde door hot een voxodeel te noe men, dat met de tarieven In de hand de prijsop gaaf zeer gemakkelijk is. Spr. waarschuwde tegen de gevolgen van de invoering der tarieven en kon daarin niets an ders zien dan een overgangsvorm, wel nuttig, maar die moet ongebouwd worden tot een prijs regeling, gebaseerd op den individuedien kost prijs. Spr. zette daarna uiteen, hoe hij zich die prijsregeling voorstelde, die zich kon bepalen tol het voorschrijven van een algemeen geldend minimum winstpercentage op den kostprijs van het product. De heer Limperg kwam tot de conclusie^ dat de kostenprijsberekening noodig ia naast het tarief. Niet, zegt spr., zooals de voorzitter en de heer Binger meen en, omdat die tarieven moeten blijven, maar omdat ze zullen moeten verdwijnen en vanzelf zullen verdwijnen. Vervolgens sprak de heer H. Mathot, uit Bos koop, over „De typografische schets in verband met de techniek en de economie in het bedrijf." Na de rede van den heer Mathot kreeg een der rijksconsulenten, de heer Merx, het woord. Spr. zeide er niet aan te twijfelen of wat hij op dit congres had gehoord, zou leiden tot ver betering van de nijverheid, in het bijzonder van de boekdruknijverheid in ons land. Spr. was zeer getroffen door den aangenomen cn prettig en toon, die op dit congres had geheerscht. De heer M. H. Binger hield ten'slotte nog eenige beschouwingen over het door hem inge^ stelde onderwerp. Daarop werd het congres door den voorzitter, mr. J. A. Veraart, met een dankbetuiging aan de verschillende sprekers voor hunne uitnemen de vcordracbfen crpclof«t> Zeventig reddingen. Kapitein G. Duiker, van de sleepboot „Vooruit die bij een ongeval op de Zuiderzee, waarbij zijn, machinist en zijn 15rjarige neef over boord sloegen, met groote moeite den laatste redde, redde daarmee zijn 70sten drenkeling. De ongeregeldheden te Amsterdam Men meldt ons uit Arasterdam Naar wij vernemen is een persoon die Dins dagavond op de Elandsgracht zwaar ge wond werd aan de gevolgen overleden. De hoofdstad is thans m het teeken van de militairen. Zoowel op het terrein van de Amsterdamsche IJsclub, als in het Con certgebouw zijn de „jongens onderge bracht. Op het terrein van de A. Y. C. staan thans eenige honderden tenten van wit zeil doek met blauwe punten er op, terwijl aart den kant van het Rijksmuseum de veldkeu* kens opgesteld zijn. Langs het hek staan de paarden, die rustig grazen, onbewust van het ernstige gebeuren, waarvoor rij uit de Spaernestad naar Amsterdam zijn vervoerd. In totaal liggen hier 2000 man, afkomstig uit Haarlem. In het Concertgebouw liggen de infante risten uit Laren. Zij waren gistermorgen uil laatstgenoemde plaats vertrokken. De meea ten waren niet op de hoogte van hetgeen Dinsdagavond alhier heeft plaats gehad. Erg best zijn zij over hun reis naar Amsterdam niet te spreken, daar de meesten behooren tot de lichting 1913, die de volgende week met klein verlof zou gaan. „Hadden ze moer

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2