"binnenland^ He ven met onze kanonneerbootep. Nadat deze positie gexallen was, begon de vijand ïoo'n oveihaaste vlucht, dat wij eerst op 16 Waart, zonder de voeling terug herkregen te tiebben, door vliegers vernamen, dat de dichtstbijzijnde vijandelijke troepen zich op 25 mijl afstand van de veroverde hoofdstel ling bevonden. In den nacht van 17 op 18 Maart staken Wij de Diala bij verrassing over bij Baquah, 30 mijl ten noordoosten van Bagdad. Den volgenden morgen rukten we de stad bin nen, die rijke voorraden bevatte en waarvan het bezit van het hoogste belang was voor de verdere operatiën. Om den Russen tegemoet te komen, die %iit Perzië aanrukten, bezetten wij op 19 Maart Feluja, 35 mijl ten westen van-Bag dad, aan de Euphraat. Door de moeilijkheden waarmee zij te kampen hadden, werd hun op- inarsch eenigszins vertTaagd. Wij bleven op hen wachten, inmiddels den Turken verlie zen toebrengend en gevangenen makend. In 't geheel maakten wij tusschen 13 Dec. en 31 Maart 7921 gevangenen. Maude verhaalt nog dat een reeks rivier- booten, die op- en afvoeren, de watervoor ziening onderhielden, en nieuwe troepen aanbrachten. De groote afstand maakte den toevoer moeilijk. Het strekt den betreffenden takken van dienst dan ook tot eer, dat de troepen in de periode, waarover het rapport loopt, aan niets gebrek hebben gehad. De hospitalen voldoen aan alle eischen. ■De overbrenging van gewonden en zieken geschiedde uitmuntend. Grooten lof brengt Maude aan het werk van het Roode Kruis; ten slotte uit hij zijn dankbaarheid voor de snelle toezending van het vele wat m Meso- potamië noodig was. Londen, 11 Juli. (R.) Bonar Law deel de in het Lagerhuis mede, dat de regee ring voornemens is een bijzonder gerechts hof samen te stellen, bestaande uit drie of ficieren en twee rechters, ten einde het op treden na te gaan van alle personen, wier houding in het rapport van de commissie, belast met het onderzoek naar de expeditie Sn Mesopotamië, wordt afgekeurd. Berlijn, 11 Juli. (W. B.) Officieel be richt. Op het noordelijke oorlogstooneel zijn we derom schepen in den gTond geboord met 24.500 ton vrachtruimte. Berlijn, 11 Juli. (W.-B.). De keizer ontving gisteravond den gezant van Oosten- rijk-Hongarijehij nam heden voormiddag het rapport van den chef van het civiele ka binet en militaire rapporten in ontvangst en ontving het bezoek van den kroonprins. Berlijn, 11 Juli. (W.-B.). De centrale afdeeling van den rijksdag heeft bepaald, da de hoofdcommissie Vrijdag weer zal bijeen komen. Zaterdag zal de aanvrage van het oorlogscrediet behandeld worden en zullen in verband daarmee de kwestiën van de bui- ten- en binnenlandsche politiek te berde komen. Naar de dagbladen vernemen, is om half twaalf uur eene nieuwe zitting van den kroonraad begonnen in tegenwoordigheid van den kroonprins. Als eerste vrucht van de overleggingen, die in de laatste dagen ine Brlijn zijn ge houden, is een aanschrijving verschenen van den keizer, die zijne bekende als koning van Pruisen uitgevaardigde Paaschbood- schap, die eene kiesrechthervorming in Pruisen aankondigde, in dezen zin aanvult, dat het wetsontwerp, dat bij den landdag zal worden ingediend van eene nieuwe kieswet voor het huis van afgevaardigden, zal worden opgesteld op den grondslag van het gelijke kiesrecht. De steen des aanstoots van het drieklassenstelsel zal dus uit den weg geruimd worden; het nieuwe kiesstel sel zal tot grondregel hebben: één man één stem. Dat de stemming zal zijn direct €n geheim, was ree3s door de aanschrijving yan April zeker gesteld. Deze aanschrijving is gericht aan den mi nister-president von3 Bethmann Hollweg en door dezen gecontrasigneerd; zij is voor hem een succes tegenover zijne tegen standers van rechts. Voor zijne positie als rijkskanselier is van beteekenis een bericht van Wolff's bureau, dat in de stelligste be woordingen de bewering tegenspreekt, dat het bestuur van de centrumfractie van den rijksdag den rijkskanselier zou hebben be richt, dat de fractie tegen zijn aanblijven is. Zulk een brief is noch geschreven noch ver- ronden en zou overigens ook niet overeen komen met de opvattingen van het centrum. Berlijn, 11 Juli. (W.-B.). Voordat tot de behandeling der agenda wordt overge gaan, stelt Spahn (Centrum) voor, de pun ten buitenlandsche en binnenlandsche po litiek en de credietaanvrage, van de agenda af Je voeren. Westarp (conservatief) stelt voor, de cre dietaanvrage in debat te brengen, opdat niet ■de indruk wordt gewekt, dat de afdoening van die aanvrage van voorwaarden afhangt. Haase (onafh. socialist) zegt, dat zijne fractie tegen de credieten is. Het is haar dus onverschillig, hoe over dit voorstel wordt be- 6list. Scheidemann (soc.-democraat). Wij zijn niet gewoon geldmiddelen toe te staan en daarna te discussieeren over de vraag, of dit el dan niet juist was. Wij ?ijn gewoon ons vooraf daarover uit te spreken. Westarp (conservatief). Wanneer het oor log is, moet het geld zonder onderzoek worden toegestaan en wel nog heden, met het oog op den indruk, die in het bui tenland zou kunnen ontstaan. Payer (vrijz. volkspartij). Het behoeft 6lechts een uitstel van twee dagen. De cre dietaanvrage houdt verband met politieke vraagstukken, waarover het verslag door de hoofdcommissie nog niet is uitgebracht. Mer-tin (Duitsche fmctie) kan het verband tusschen de credietaanvrage en de politieke vraagstukken niet erkennen. Het voorstel-Westarp wordt verworpen. Met de rechterzijde, stemden eenige natio- naal-liberalen en onafhankelijke socialisten er voor. Het voorstel-Spahn werd aangenomen. De voordrachten betreffende de maatrege len ten opzichte der krijgsgevangenen en den wederopbouw der handelsvloot werden in handen van commissiën gesteld. Ter zake van laatstgenoemd voorstel zette staatssecretaris Helfferioh uiteen, dat vóór het uitbreken van den oorlog Duitschland beschikte over een scheepsruimte van vijf millioen ton. Het materiaal was het beste van de wereld. De Duitsche schepen geno ten de voorkeur, maar wekten tevens de af gunst op van de tegenwoordige vijanden, die van de Duitsche passagiersschepen gaarne gebruik maakten. Twee millioen ton vielen in handen van den vijand of werden op an dere wijze waardeloos. De neutrale scheep vaart daarentegen behaalde winsten. Heden reeds moet met den wederopbouw begonnen worden. De Duitsche ondernemingsgeest en de zeemansgeest zijn ongebroken. Londen, 10 Juli. (R.) Over de poli tieke crisis in Duitschland schrijft de West- minster Gazette o.a.: De eerste stap op den weg naar den vrede is, dat de Duitschers van hun grootheids waanzin verlost worden en eenige verstan dige critiek op zichzelf en hun regeering uit oefenen. Daarna kunnen de, gebeurtenissen elkan- i der sneller opvolgen, dan op het oogenblik waarschijnlijk lijkt. Als een stem van hier het Duitsche volk bereikt, kunnen wij nooit genoeg herhalen, dat wij in oorlog zijn met het Prussianisme en dat, ofschoon wij hen niet dicteeren, hoe zii geregeerd moeten worden, de waarborgen, welke wij noodig hebben om hun eigen woorden te ge bruiken veel strenger moeten zijn, wanneer wij aan het einde van den oorlog met het niet-hervormde Pruisische systeem te maken hebben in plaats van met een vrij Duitschland, dat wij zouden kunnen vertTOU- wen. Parijs, 11 Juli. (R.) Sprekende in de commissie voor de buitenlandsche zaken van den Senaat over Elzas-Lotharingen, ver klaarde minister-president Ribot: Wij heb ben onvervreemdbare rechten op Elzas-Lo tharingen; wij kunnen in geen volksstem ming toestemmen. Londen, 11 Juli. (R.) In het Lager huis stelde een lid den minister van Buiten landsche Zaken de vraag, of hem officieel was ter kennis gekomen, dat Duitsche auto riteiten 3000 jonge Belgische meisjes uit Antwerpen naar Rumenië zenden. Indien dit het geval is, wenschte het lid te vernemen of er een kanaal was, waardoor een protest tegen een dergelijke daad ter kennis van de Duitsche autoriteiten kon worden gebracht. Balfour antwoordde, dat hij vreesde, dat geen protest van Engeland bij de Duitsche regeering haar zou weerhouden geweldda den te plegen, waarvan zij weet, dat de gansche beschaafde wereld ze afkeurt. (Toe juiching). Verder werd nog aan Balfour gevraagd of hij het bedrag aan geld kon opgeven, dat door de Duitsche autoriteiten van verschil lende bezette plaatsen in België en Noord- Frankrijk is geheven en of dit geld deel zal uitmaken van de schadeloosstelling, waar over bij de vredesvoorstellen zal worden be raadslaagd. Balfour antwoordde: „De vrees, dat mijne inlichtingen over deze zaak niet volledig genoeg zijn, om cijfers te kunnen noemen. Maar ik kan de verzeke ring geven, dat de geallieerden bij de be-, spreking van de vredesvoorwaarden reke ning zullen houden met wat door den vijand in België en de bezette gedeelten van Frankrijk aan geld en goederen is opge- eischt. (Toejuiching). Weenen, 10 Juli. (Corr.-bur.) Bij de behandeling van het ontwerp eener wet tot het geven van sanctie aan de oorlogshuis houding stemde minister-president Von Seidler toe, dat nieuwe verordeningen over dit onderwerp op grond van art. 14 der grondwet niet meer zullen worden afgekon digd (levendige instemming) en dat de reeds uitgevaardigde verordeningen en ook die, welke krachtens de nu aanhangige wet zul len worden uitgevaardigd, aan den rijksraad zullen worden overgelegd en. als de rijks raad dit verlangt, buiten werking zullen wor den gesteld. De regeering zal zich van deze wet bedienen om de oorlogshuishouding op wettelijken grondslag te regelen. Het wetsontwerp werd aangenomen met een amendement, bepalende, dat over ver ordeningen van algemeene"'strekking het advies van een door het huis van afgevaar digden te kiezen commissie moet worden ingewonnen. Weenen, 11 Juli. (Corr.-bureau). Uit het oorlogsperskwartier wordt bericht, dat de keizer den militairen gouverneur-gene raal van Montenegro luitenant-veldmaar schalk Weber von Webenau, onder dank betuiging van zijn ?mbt heeft ontheven en tot commandant van een legerkorps heeft benoemd. Tot militair gouverneur-generaal van Montenegro is benoemd de oud-minis ter-president graaf Clam Martinitz. Londen, 11 Juli. (R. Het Foreign Office deelde in het lagerhuis mede, dat de Engelsche regeering de voorloopig in Den Haag vastgestelde regeling over de krijgs gevangenen had goedgekeurd. Londen, 11 Juli. (R.). Bij eene aan vullingsverkiezing voor het lagerhuis in East Clare werd de candidaat van de Sinn Fei- ners de Valera gekozen met 5010 stemmen tegen 2035 op den nationalist Lynch. B e r 1 ij n, 11 Juli. (K. N.) Naar de Korr. Norden uit Christiania verneemt, tracht de Engelsche overheid de exploitatie van de Zweedsche kolenmijnen met alle middelen, die haar ten dienste staan, te verhinderen. De Zweedsche exploitatie, die thans te Tromsoe vertoeft, kan de reis naar Spitz- bergen niet aanvaarden, omdat de Engel sche consul te Tromsoe verboden heeft om petroleum te verstrekken voor motorwagens. De onderhandelingen die hierover gevoerd werden, zijn zonder gevolg gebleven. De Staatscourant van 11 Juli bevat o. a. de volgende Kon. besluiten: de eerste luitenant W. J. van der Staaij, van hef 1ste regiment veld-artillcrie, ter zake van tijdelijke ongesteldheid op nonactiviteit ge steld; in zijnen rang overgeplaatst bij het regi ment grenadiers de kapitein'J. \V. van Oor schot, van den staf der infanterie, werkzaam bij het Departement van Oorlog; met ingang van 11 Juli 1917: lo. een eervol ontslag uit zijne tegenwoor dige betrekking verleend aan den als adju dant van Hare Majesteit de Koningin bij den Grooten Staf "lijdelijk weder in dienst ge stelden adjudant in buitengewonen dienst van Hare Majesteit de Koningin, den met rang van generaal-majoor gepensionneerdep kolo nel R. J. Graaf Schimmelpenninck, van dien staf, onder dankbetuiging voor de vele en trouwe diensten aan Hare Majesteit de Koningin gedurende lange jaren bewezen; 2o. toegekend de rang van luitenant-gene raal aan den adjudant in buitengewonen dienst van Ilare Majesteit de Koningin den met rang van generaal-majqor gepension- neerden kolonel R. J. Graaf Schimmelpen ninck; benoemd bij het reserve-personeel der land macht, bij het wapen der infanterie, tot reserve-tweede-luitenant bij hun tegenwoor dig korps, de vaandrigs A. J. Florin van het 18de regiment; H. L. J. D. van den Belt. van het 17de: F. Fuuks, van het 10de; "VV. L. Flier- voet, van het 8ste; G. Kamstra, van het 9de; J. M de Ridder, van het 19dé; K. Vettewinkel, I van het 10de; H. C. M Peters, van het 22ste; F C. F.vers, van het Sste; W. van Lookeren Campagne, van het 17de; J. "W. H. van "Zoest. van het 16de; C L. Wieringa, van het 11de; A. M. van der Ploeg, van het 4de; D. lor- werda, van het 3de; IC. F. D. Oxenaar. van het 14de; J. J. A Dankelman, van het 5de; P A. Schotel, van het 4de; C Réinhardus, van het 12de; "W. J. Splinter, van het 4de; F. van der Meer, van het 15de; N de Jager en J. Lous, beiden van het 14de; G. P. van Gelder, van het 5de; S. Wartena, van het 12de; M. P. Heij- boer, van het 14de; C. M. A. van der Klust, en J. G. Jacobs, beiden van het 3de; J. Dene kamp. van het 12de; B. "Wiflermans, van het 9de; J. van Dorp, van het 8ste; E. P. Ekkel, van het 21ste; A J. S Jonker, van het 11de: A. Prakken, van het 19de; A. "Wijmenga. van het 9de; C. F. J. M. Vissers, van het 17de; D. Oudenampsen. van het 8ste; D. Bangert, van het 18de; A. Breman, van het 19de; J. M. Korstanje, van het 14de: J. C. N P J. van Hoek, van het 8de; N. Snaan, van het 5de; M. Lunenberg. van het 14de; op verzoek eervol ontslagen M. Rinkes, als belasting-ontvanger te Oud-Pekela; eervol ontslagen H. L. Mossemaeckers van de Graaff als klerk ter directie der rijkspost spaarbank; eervol ontslagen uit den zeedienst met pen sioen wegens lichaamsgebreken de officier machinist 2e klasse H. G. Rorghstijn en be vorderd tot die klasse de officieren-machinist 3e klasse G. A. Trebert en A van der Harst; op verzoek eervol ontslagen A. Elsenaar. te "Wageningen, als amanuensis-concierge bij den dienst der Rijkslandbouwnroefstations. Zwakzinnige kinderen. Naar aanleiding van het verslag der laatst gehouden algemeene vergadering van de Vereeniging tot het Verzorgen, opvoeden en onderwijzen aan zwakzinnige kinderen, heeft H. M. deKoningin-Moeder den voorzitter der vereeniging, den heer baron van Pal- land van Rosendael, uitgenoodigd H. M. in te lichten omtrent het werken en streven der vereeniging en haar opvoedingshuis en school, de Jan Pieter Heyestichting. Dezer dagen mocht de heer Van Palland als bewijs van H. M.'s belangstelling een milde gift voor de uitbreiding der Heye stichting ontvangen. Marine-luchtvaartdienst. Naar wij vernemen bestaat het voornemen,, om in de volgende maand bij den marine luchtvaartdienst een korps vliegtuigmakers op te richten. Dit korps zal bestaan uit onderofficieren i van alle rangen, die gedeeltelijk uit de ove rige onderofficierskorpsen der zeemacht zul len worden betrokken; terwijl voor burgers de gelegenheid zal openstaan om een ver bintenis aan te gaan, als korporaal-vliegtuig maker of hooger, afhangende van hun ken nis in het motoren- of timmersmansvak., Intendanc e-c o m m i s s i e .Naar wij vernemen heeft de commissie, door den minister van oorlog in Augustus 1915 inge steld, ten einde de Regeering in te lichten omtrent de werking van het dienstvak der militaire intendance, eenigen tijd geleden haar verslag ingediend, nadat de eind-re dactie door de ziekte van den voorzitter eenige vertraging ondervonden had; daarna heeft het departement de vraag overwogen in hoeverre het verslag voor openbaarma king in aanmerking komt. Besloten is thans het geheele verslag openbaar te maken met Uitzondering van eenige bladzijden, die omtrent de aankoo- pen van tarwe verschillende gegevens be vatten, waarvan de openbaarmaking onder de tegenwoordige omstandigheden onge- wensoht zou zijn. De verschijning van het verslag kan bin nen eenige dagen worden tegemoet gezien. Het Eerste Kamerlid H. Col ij n. De toestand van het lid der Eerste Kamer den heer Colijn, die, gelijk men weet, den enkel heeft gebroken, is vooruitgaande. De heer Schaper burgemees ter? Naar uit 's Gravenhage aan het „Nbld. v. Emmen" wordt bericht, wordt in leidende kringen als toekomstig burgemeester van Emmen genoemd de heer J. H. Schaper, li-d der Tweede Kamer. Journalistiek. Door het partijbe stuur van de S. D. A. P. is op voordracht der, redactie benoemd: tot Kamerverslaggever, tevens Haagsche redacteur van het blad de heer Alb. J. Luikinga, thans verbonden aan de „Haagsche Courant". De Rotterdamsche redacteur, het Kamer lid H. Spiekman, heeft als zoodanig ontslag genomen in verband met de wenschelijkheid om een redacteur aan te stellen, die zich ten volle aan zijn taak kan wijden. Crematie F. Lieftinck. Gister middag omstreeks half één heeft in het cre matorium op de .begraafplaats Westerveld de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van wijlen den heer F. Lieftinck. Om half twaalf werd het lijk m een rouw- auto van het sterfhuis te Haarlem vervoerd. De auto nam zijn weg langs het gebouw van de sociëteit Trou' moet Blijcken, aan de Groote Houtstraat, van welke instelling de heer Lieftinck gedurende vele jaren „keizer" is geweest: In het crematoriu mwaren o.m. aanwezig van de Kamerfractie der Liberale Unie de heeren Van Raalte, Fock, Eland en Sybenga Mulder, van de andere kamerleden o.m. de heeren Visser van IJzendoorn en Kleere- koper. Voorts waren er deputaties van Trou' moet Blijcken, de 'gymnastiekvereeniging Sparta te Haarlem, waarvan de overledene vele jaren eerevoorzitter was en van de Haarlemsche afdeeling van het Nederland- sche Onderwijzersgenootschap, de leden der Tweede Kamer de heeren prof. dr. B. D. Eerdmans en P. Otto en het lid der Eerste Kamer de heer J. T. Cremer en mevr. Cre- mer, benevens het oud-lid der Tweede Ka mer jhr. mr. F. W van Styrum. Dan waren vertegenwoordigd de Haar lemsche vrijmetselaarsloge Vicit Vim Vir tus door het bestuur, en het hoofdbestuur door mr. J. Wolterbeek Muller te 's-Graven- hage; de afdeeling Haarlem en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw door de heeren J. G. Heil en G. Aber- son. Voorts vertegenwoordigde de heer G. J. Bettink de afd. Haarlem en het hoofdbe stuur van het Nederl. Onderwijzersgenoot schap;, de heeren W. K. Bloeke en J. W. Sasburg het bestuur van de afd. Haarlem van de Vereen, van hoofden van scholen; de heere nR. C. Immink en J. C. Gijsberti Ho- denpijl het bestuur van de Mij. van Nas sau-La Lecq, waarvan de overledene presi dent-commissaris was. Van de andere aan wezigen noemen wij nog den heer G. A. Boes, arr.-schoolopziener; mr. A. S. Miede- ma, dr. J. P. Lotsy, vele leden van Trou moet Blijcken; leden van de Haarl. Vrijmetselaars loge, oud-bestuursleden van de voormalige kiesvereeniging Vooruitgang en vele per soonlijke vrienden van den overledene. De kist was gedekt door een accasiatak van de Vrijmetselaarsloge en een palmtak van Trou' moet Blijcken. Voordat de crema tie geschiedde, bedankte namens de familie een schoonzoon van den overledene, mr. B Ph. 't Hooft, voor de betoonde belangstel ling. (N. R. Ct.). P. J. Voorstad. In den ouder dom van ruim 64 jaren is te 's Gravenhage overleden de oud-Oost-Indische hoofdamb tenaar, de heer P. J. Voorstad. In 1902 verliet de thans ontslapene den Indischen bestuursdienst, waarbij hij laat stelijk het ambt van assistent-resident van Modjokerto Bekleedde. Nederland en de oorlog. De uitbreiding van de gevaarlijke zone. Reuter seint ons uit Londen Wij vernemen in verband met de gedach- tenwisseling, die er thans plaats heeft tus schen de Engelsche en -de Nederlandsche regeering ten aanzien van het plaatsen van het nieuwe mijnveld in de Noordzee, dat de Nederlandsche regeering reeds volkomen er van onderricht was, dat deze maatregel van de Engelsche regeering uitsluitend ge boden was door militaire overwegingen en in geen geval bedoeld is tegen de econo mische belangen van Nederland. Tevens wordt het Nederlandsche volk er aan herinnerd, dat er geen overeenkomst be staat tusschen de maatregelen van Engeland en die genomen door Duitschland, welk land het gebruik van de zeeën ontzegt aan de neutrale scheepvaart. Het verschil tusschen de maatregelen door beide landen genomen is duidelijk. Duitschland treedt alle wetten met de voeten door de niets ontziende ver nietiging van schepen over een groot ge deelte van den Oceaan. Engeland daaren tegen signaleert plichtmatig enkele streken als gevaarlijk. Het zou redelijker zijn, wanneer Ne derland bij Duitschland zou protesteeren tegen zijn onwettig optreden, dan vertoogen in te dienen bij het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken. De geïnterneerde Duitsche duikbooten. Naar de Parijsche berichtgever van het Hbld. meldt, schrijft de Temps over het in stellen der internationale commissie Aanvankelijk scheen het dat het besluit van de Nederlandsche regeering (de- sche pen te interneeren) tot geenerlei protest van Duitsche zijde aanleiding zou geven. Maar zonder twijfel is Duitschland van houding veranderd na het besluit van Spanje, de on- a derzeeërs, die met averij de Spaansche wa- teren binnen zijn geloopen, vrij te laten. Hel ft moet niemand verwonderen als Duitschland |j dit geval tot een precedent wil maken. Even- min is het twijfelachtig, dat in belde gevallen 1 daadwerkelijke hulp zal zijn verleend aan de onderzeeërs. Wanneer men hen teruggaf aan een der oorlogvoerende mogendheden, I die ze weer zal kunnen gebruiken in den l huidigen oorlog, zou men neutraliteitsschen- nis plegen. De internationale commissie moge ge- schillen beslechten tusschen Duitschland en Nederland, het zal het vraagstuk, voor zoo- ver het de onzijdigheid raakt, niet tot oplos- f sing kunnen brengen. De vaart op inritë. Men meldt ons uit 's Gravenhage Wij vernemen uit scheepvaartkringen dat J vertegenwoordigers van de Stoomvaart-Mij. f'* Nederland en van de Rotterdamsche Lloyd, ga benevens vertegenwoordigers van de Ka- pj mers van Koophandel te Amsterdam en te fü Rotterdam heden met den tijdelijken voor- jl zitter van den ministerraad, minister Cort L van der Linden, een conferentie zullen heb- ben in het departement van binnenlandsche zaken, naar aanleiding van de belemmerin gen, welke de vaart naar Nederlandsch-Indië ondervindt. Opgebracht. Uit Vlissingen wordt gemeld De Nederlandsche zeetjalk „Roelfina" van Rotterdam naar Duinkerken varende, welk vaartuig 3 Juli van Vlissingen is vertrok- ken, is in de Noordzee door een Duitsche duikboot aangehouden en naar Zeebrugge opgebracht Beroep van eindbeslissingen van prijsrechters. Zooals bekend is, en indertijd gepubliceerd werd, ;s er sedert ongeveer een jaar een be weging gaande onder belanghebbenden bij de eindbeslissing van Prijsrechters in de oorlog voerende landen ten aanzien van schepen, goe deren en waarden, welke geleid heeft tot een destijds tot den tijdelijken voorzitter van den ministerraad gericht adres, dat meer dan 800 handteekeningen van belanghebbenden droeg. De beweging stond onder leiding van den heer u B. Nierstrasz, lid van de Tweede Komer der Stat en-Generaal. Naar vernomen wordt is op dit adres d.d. 18 Februari een antwoord gevolgd van den minis ter van Buitenlandsche Zaken, waarin gezegd wordt, dat de minister van de wenschelijkheid ecner internationale arbitrage van alle prijsrech- telijke geschillen, waaromtrent de uitspraak van den nationalen prijsrechter onbevredigend moet i.jjj worden geacht, overtuigd is. De minister kan echter geen aanleiding vinden tot het instellen van een orgaan, met de noodige rechtsbevoegd heid ten einde de in aanmerking komende prijs- zakon te onderzoeken. In de maand Juni is namens het comité uit de belanghebbenden een schrijven tot den minis ter van Buitenlandsche Zaken gericht, waarin o.a. gezegd wordt, dat adressanten zeer teleur gesteld waren door de mededeeling, dat de mi nister geen aanleiding kan vinden het initiatie! te nemen of zijne medewerking te verleenen tot het instellen van een orgaan met de noodige rechtsbevoegdheid ten einde de in aanmerking komende prijszaken et onderzoeken en het resul taat van dit onderzoek in authentieken vont» vast te leggen. Het schrijven wijst voorts nog maals uitvoerig op het groote gewicht van d« instelling van zoodanig orgaan. Ten slotte wordt gezegd „Ondergeteekenden missen tot nun leedwe zen in het antwoord, dat Uwe Exc. hun wel heeft willen doen toekomen, de erkenning, dat de zorg, dat voor alle onrechtmatige schade, die particulieren in den oorlog ter zee hebben ge leden als gevolg van de handelingen der oor logvoerenden, door die oorlogvoerenden ver goeding wordt gegeven, niet is een zaak, die allen die particulieren aangaat, maar een zaak N van uitnemend nationaal belang, in welke de regeering welbewust de leiding heelt te nemen. De regeering heeft niet aan de particulieren over te laten, te trachten op hun wijze met de hun ten dienste staande middelen voor herstel hun ner rechten op te komen, zij heeft harerzijds al les te doen, wat in haar vermogen ligt, om hun den weg daartoe te openen en te vergemakkelij ken, wat zij hel best doet door er voor te zorgen, dat, als de oorlog zal zijn ge9indigd, de dossiers geheel gereed liggen om dan op grond daarvan dooi arbitrage het noodige rechtsherstel van hare burgers te verkrijgen." (w.g.) Bloemendaal Laan, Wormerveer. Van Eeghen Co., Amsterdam. Holland-Amerika Lijn, Rotterdam. Hollandsche Stoomboot-Mij., Adam. Wm. H. Müller Co., Den Haag. Nederl.Indische Escompto-Mij., A'dam, Nederl.-Indische Handelsbank, Amstef dam. E. S. Orobio de Castro Zoon, Am* sterdam. Kon. Fabriek vJu Wesson en Laan* Wormerveer. Kon. Hollandsche Lloyd, Amsterdam. Kon. Nederl Stoomboot-Maatschappij Amsterdam. Kon. West-Indische Maildienst, Amster dam. B. W. H. ter Kuile, Enschedé. Rotterdamsche Bankvereenlging, Rotter* dam. Rotterdamsche Lloyd, Rotterdam. W. A Scholten's Anrdappelmeelfabri#' ken, Groningen. Stoomvaart-Mij. „Nederland", A'dam. Gebr. Stork Co., Hengelo. Suikerraffinaderij en Siroopfabriek vil# W. A. Scholten, Groningen. Voute Co., Amsterdam. Ongeruafheid over «en stoort* treil er. Men maakt zich te Dmuiaen ten zeerst* ongerust over den stoomtreiler Albert Com nelis, IJ. M. 272, van de Visscherij-Maab» schappij „De Elf Provinciën", die Donderdag 28 Juni van LJmuiden naar de visscherij i* vertrokken, behoorende tot de eerste ploe» gen der uitvarende treilers en tot heden niol Is teruggekeerd. Men heeft de Albert Cor nells het laatst gezien Donderdag 5 Juli£ vis-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2