3pCt.TIJDGEEST6RIEFJ Wyberi Haarnetter G. Bouckoms en A. Renoir, ZENDT JACQUES BEZAAI KENNISGEVING f 10 Belooning Dagdienstbode, Kamer met pension, Te huur gevr. Hambmgerbrug Tz. 70 eJ Advertentiën aan Huurders en Verhuurders. WEDER VER KRIJG B AA -Tabletten Haagsche Kunstwasscherij en Fijnstrijkinriclitii Magazijn „de Gouden Klok", Langestraat 43, Amersfo KAMERS. H.B.S. BOEKEN huur aangeboden, Slaap- en een Zitkamer Firma P. J. ZANDVLIET, J. TH. VAN NES - HOF Fijne Rijst- en Appeltaartje) Dubbele Damessalon Brandstoffen distributie:: Ss zomers buiten v. „Madorah" muts en recht mode, zeer sterk, bij Langestr. 71. Tel. 41 H. Koning en Zn lo. aan den Typografischen Studiekling „Amersfoort" tweemaal per week, geduren de ruim twee uur, een lokaal met verwar ming en verlichting te willen verstrekken; 2o. aan" bovengenoemden studiekring „Amersfoort" eene jaarlijksche subsidie te willen verleenen van 200 en eene bijdra ge in eens van 100 voor oprichtingskos ten. Aan de memorie van-toelichting ontleenen wij De leiding en regeling van bedoelden cur sus is opgedragen aan de heeren H. Schaap, leeraar-zetter en J. van Gelder, leeraar-druk- ker aan de Vakschool voor de Typografie te Utrecht. Aan een dergelijken leergang zijn bezwa ren van finantiëelen aard verbonden. De Ty pografische Studiekring „Amersfoort", innig overtuigd, dat goede vakopleiding der jon geren en breedere technische kennis der ouderen ongetwijfeld de beoefenaren, de iboekdrukkerspatroons en eveneens alle mid delen waarbij de technische kennis van de -boekdrukkunst wordt toegepast, hiervan de goede gevolgen zullen ondervinden, wendde zich tot de boekdrukkerspatroons te Amers foort om zoowel moreelen als finantiëelen steun, waartoe zich allen bereid verklaarden. Waar hier dus de beoefenaren zelve, als mede het particulier initiatief den eersten stoot hebben gegeven om bedoelden avond vakcursus voor te bereiden, gevoelt het be stuur van den Typografischen Studiekring „Amersfoort" te meer vrijmoedigheid bij het 'bestuur der gemeente Amersfoort om finan tiëelen' steun aan te kloppen, waar reeds voor een avond-teekencursus voor ambachts lieden jaarlijks een bedrag ad 500 wordt uitgetrokken en het bestuur der gemeente Amersfoort daarmede blijk heeft gegeven .veel te gevoelen voor ambachts-onderwiis. Postduiven. Zondag 15 Juli hield de Postduiven-ver- eeniging De Snelpost een wedvlucht van uit Nieuweschans, waarvan de uitslag is als volgt: No. 1 G. van Tellingen; no. 2 J. J. C. de Graaff; no. 3 Frans Janmaat; no. 4 Gebr. Sleeking; no. 5 F. Janmaat; no. 6 W. Slee king; no. 7 G. van Tellingen; no. 8 van Lot- tem; no. 9 H. Waanders; no. 10 J. J. C. de Graaff; no. 11 Gebr. Sleeking; no. 12 G. van Tellingen; no. 13 Zeggelaar. Hieraan was tevens een rondvlucht-me daille verbonden, waarvoor de duiven de volgende stations moesten vliegen: Zuid: Geldermalsen, Tilburg, Vlissingen, Valkenswaard, Roermond, Maastricht. Oost: Barneveld, Deventer, Oldenzaal, Hoogeveen, Assen, Groningen, Delfzijl, Leeuwarden, Nieuweschans. Gewonnen door G. van Tellingen met no. i. Aangewezen duif J. J. C. de Graaff. Post- en Telegra al beambten. De alg. secretaris van den Bond van Ned. Post-, Telegr. en Telef. personeel heeft zich gewend tot den directeur van het kan toor alhier met het beleefd verzoek in de dienstregeling en de uitvoering daarvan- vol gende wijzigingen aan te brengen: Het uitvoeren van de pakketpostbestelling en van het transport van het kantoor naar den trein en omgekeerd, per paard en wa- gen; verbetering van den vrijen avond in dezen zin, dat op den dag waarop deze wordt ver leend, niet meer dan 8 uur dienst wordt ver- rfct, niet later dan 7 uur gereed is en de indeeling van den dienst zoodanig is, dat men minder vermoeid en afgemat dan thans, den vrijen avond kan genieten; verbetering van de nachtrust, door uit breiding daarvan tot 10 uur per nacht; herziening van het tijdstip waarop ver schillende diensten eindigen; vervroeging van het aanvangsuur der be stelling op Zondag. In dit schrijven werd tevens ondersteund het verzoek, door het hulppersoneel inge diend, om het loon te zien gebracht op 2.50 per dag en 1.75 voor den Zondag. Ook werd een onderhoud verzocht voor een commissie uit het personeel en den heer Waterberg, ter bespreking van boven genoemde verzoeken. In het antwoord, van den directeur ont vangen, verklaart deze zich bereid deze com missie en den heer Waterberg te ontvangen. Betreffende loonsverhooging voor het hulp personeel is een voorstel aan de superieuren le verwachten. De kortelings ingevoerde nieuwe dienstregeling blijken, ook volgens den directeur fouten aan te kleven. 'Hoewel de alg. secretaris van den Bond werkzaam was in dit verzoek om verbete ring der dienstregeling, bestond tot dusver nog geen ofdeeling te Amersfoort. Deze afdeeling is Zondag opgericht in een bijeenkomst in de Keizerskroon na inleiding van den heer Waterberg. Staande de verga dering traden 23 leden toe. In het bestuur zijn gekozen de heeren J. C. Rector, voorzitter; J. Andriessen, secre- laris; W. Boshuizen, penningmeester;-H. B. de Jager en H. Butselaar. namen aan i staking in Limburg, zijn toen tertijd naai de Kampen teruggezonden. Vorige week ontvingen zij, van uit Heerlen gezonden, het persoonlijk eigendom als kleeren, voorwerpen enz Het verlof voor terugkeer naar de mijnen lijkt dus niet aanstaande, zeer tot teleurstel ling der betrokken personen, die staakten uit solidariteitsbegrip, er op vertrouwende dat de arbeid r.iet zou worden hervat zonder dat ook -zij er aan konden deelnemen. Staat an Beleg en Woonwagens. De Militaire verordening geldend in Amersfoort, Soest en Zeist, verbiedt verblijf of passage van woonwagens. Deze bepaling was een sta-in-den-weg voor een karavaantje kermisreizigers, welke Zaterdag van uit Óverijsel optrokken naar Nieuwveen bij Bodegraven, waar Zondag reeds moest gewerkt worden. De weg leidde dus langs Amersfoort naar Utrecht. Er waren een tiental wagens, welke als domici lie der eigenaars in opschrift aangaven de gemeenten Arnhem, Ommen en Emmen. Op den Hoogeweg buiten de Kamppoort werd de karavaan aangehouden door een I tweetal marechaussee's: Amersfoort mocht 1 niet worden doorgetrokken. De hoofdleider koos nu den omweg over Hoogland, Eembrug naar Baarn, om vandaar over de Bilt Utrecht te bereiken. Om negen uur in den avond moest men dus den smallen polderweg op, 't zij men ging over de Bik rechtstreeks door den pol dei of langs den Bunschoter straatweg en Bisschopperweg Of 't zonder ongeval is af- geloopen weten we niet, evenmin of men nog een beladen hooiwagen is tegengeko men. Dit laatste zou reeds een gTOOt beletsel zijn, want de polderweg is bijzonder smal. Ook zal de passage bij Eembrug moeilijk zijn geweest voor de paar breede wagens die zich onder de groep bevonden. Dit voorttrekken in de vallende duisternis wrekte diep meegevoel met die tobbers voor een stuk brood. Hoe zwaar reeds is hun le ven in deze tijden. Die reisroute van Óverijsel naar- diep in Zuid-Holland spreekt voldoende. Fam. Wishof, Den Haag. JFam. Enderlein, Rotterdam. Fam. ter Kuilen, Enschedé. Fam. Lans, Delft. Fam. Remy v. Rossum, Rotterdam. Fam. Van Veen, Amsterdam. In de w eek van 8 tot 15 Juli vertoefden in de buiten-hotels de volgende logeergasten: B e r g-H o t e 1. Mevrouw Swagenmakers, Den Haag. De heer en mevrouw Meltzer, Soester- berg. Mejuffrouw M. Wilde en kinderen, Am sterdam. Mejonkvróuwe Scholten, Amsterdam. Dë heer en mevrouw Poortman en kame nier, Oosterbeek. Mejuffrouw Van der Held, Den Haag. De heer en mevrouw Schreuder, Rotter dam. Mevrouw de wed. A. H. Brand, Dordrecht. De heer A. H. Brand, Dordrecht. De heer en mevrouw Kehrer Schroder, Gorinchem. Dames Pleyte, Utrecht. De heer en mevrouw W. C. Pleijte, Zalt- Bommel. De heer D. C. Pleijte, Zalt-Bommel. De heer C. J. Blok, gep. Insp. van Adm. Kon. Marine, Heemstede. De heer J. Woudstra en dochters, Vlaar- dingen. De heer en mevrouw U. de Jong, Am sterdam. Mevrouw de wed. E. W. Steijn, Soester- berg. Mejuffrouw L. Hartog, Soesterberg. De heer en mevrouw U. C- Robert, Am sterdam. Woning voor gezinnen van geïnterneerden. Het aantal woningen voor gezinnen van Ifeinterneerden zal weder worden uitgebreid. Het Belgische gouvernement heeft daar voor ƒ100,000 beschikbaar gesteld, in ge lijke deelen voor Harderwijk en Amersfoort. Zijn we goed ingelicht, dan is voor deze gebouwtjes 't oog gevestigd op het terrein Dabij villa Gretha, Soesterweg. Mijnwerkers-geïnter- n e e r d e n. De mijnwerkers-geïnterneerden, die deel Vreemdelingenverkeer. Hotel Birkhoven. Familie Gillisse, Amsterdam. De heer mr. T. S. Tromp Meesters, Gro ningen. De heer C. F. KTuisinga, kap.-luit. ter zee en echtgenoote, Den Haag. De heer A. Knottebelt en dochter, Vlaar- dingen. De dames R. en I. van Waverên, Mille- gom. De heer en mevr. H. Osieck en fam., Am sterdam. De heer en mevr. mr. F. L. Kleijn en fam., Den Haag. Mejuffrouw M. Muller, Amsterdam. De heer C. H. v. Hamersveld, Rotterdam. Mep. S. A. M. van Hamersveld, Zoeter- meer. Mej. A. H. de Geus, Den Haag. De heer I. L. Henkes en fam., Prinsen- hage. De heer P. R. Bentz van den Berg, Haar lem. De heer en mevr. J. J. Heijdemeijhe, Am sterdam. Mevr. A. C. de Raeve, Amsterdam. Pension Rustoord. Fam. v. d. Garden, Voorburg. Mevr. v. Santen—Boogaerdt, Den Haag. Dames Piekema, Amersfoort. Fam. Hiick, Cuxhave. Fam. v. Seters, Grevenbicht. Mejuffr. Smit, Groningen. De heer Plantinga, Goes. Mevr. Colombijnv. d. Keilen, U:i orsum. Mejonkvrouwe v. Lennep, Amsterdam. Fam. Dr. De Hartog, Haarlem. Fam. Toxopeus, Groningen. Mevr. ImminkRoos, Den Haag. Mejuffr. Van Epen, Den Haag. Mejuffr. De Ruijter, Den Haag. Mejuffr. Begemann, Breda. Mejuffrouw De Cruijf, Breda. Mr. Toxopeus, Den Haag. Fam. Dohlain, Amsterdam. Fam. prof. dr. van Itallie, Leiden. Fam. Harder, Amsterdam. Hotel Oud-Le us d ei\. De groententuin. De verkwikkende regen brengt niet alleen hernieuwde groei voor de reeds wortelvast staande groenten, maar geeft tegelijk weer gelegenheid de vrij gekomen bedden op nieuw te bezaaien en te beplanten. Is in 't voorjaar voldoende gemest, dan is een nieuwe bemesting niet noodzakelijk. Ook het omspitten der bedden komt mij veelal ongewenscht voor. Door het losma ken van den grond om dezen tijd wordt het uitdrogen steeds sterk bevordert. Veelal kan men volstaan door de bedden eerst te cshoffelen en daarna af te harken. Eerst later, wanneer de planten weer wor telvast staan, kan met succes gemest wor den. Allererst herinneren we nogmaals aan het planten der aardbeien, in ons vorig ar tikel beschreven. Boerenkool, spruitkool, groene kool, an dijvie, knolrapen en seldery kunnen nu wor den geplant. Wanneer we over bloemkool spreken, denken we aan een soort, dat in ons land nog niet zoo veel wordt gekweekt, n.l. „Brocoli".- Brocoli wordt in Frankrijk, Engeland en Italië in 't groot gekweekt. In laatstgenoemd land vormt zij zelfs een uitvoerartikel van groot belang. Voor den oorlog werden in ons land groote partijen (in 1913 5.435.000 K.G.) ingevoerd. Dat klinkt voor velen vreemd, te meer waar ons land jaarlijks duizenden K.G. uit voert. De oorzaak is echter, dat de Brocoli oogst- baar is in een seizoen, dat wij geen bloem kool meer van eenig belang hebben, n.l. in JanuariApril. De planten worden gezaaid in Mei—Juni en verplant in het laatst der maand Juli. Alleen bij zachte winters ko men de planten den winter goed door, ter wijl ze bij strenge vorst veel te lijden hebben. Door ze op een beschutte plaats te zet ten, de grond om den stam tegen den .in ter aan te hoogen en door de bladeren te samen te binden, kan men het nadeel der vorst eenigszins verminderen. Al blijft de teelt van Brocoli bij strenge winters wisselvallig, toch is de cultuur spoe dig loonend, daar de opbrengst in een tijd komt, dat de bloemkoolprijzen zeer hoog zijn. Sjalotten, knoflook en poot-^uien worden in deze weken geoogst, in den zon gedroogd zonder ze van de vellen te ontdoen. Heeft men een flink bed seldery of peter selie, dan worden de planten in stukjes ge sneden en in de zon gedroogd. In een blikken bus of flesch bewaard zijn deze kruiden in den winter heek goed te gebruiken. Tomaten in vollen grond worden gesnoeid. Heeft elke plant twee flinke bloemtrossen, dan wordt bij het eerste blad boven de hoogste bloemtros de kop uit de plant gesneden. In de oksels der bladeren en soms op de bloemtrossen ontwikkelen zich scheuten, die nauwkeurig worden afgesneden. Postelein, winterwortelen, herfstknollen, worden gezaaid. Ook kan men nog gerust bed sui- kerboonen planten. Men kiest dan een sterk soort, nl. de dubbele suikerboon. Om gedurende den winter te kunnen ge bruiken, zaait men nu patiente. Deze plant komt veel overeen met spinazie en is win terhard. P. v. S. Geboren: CORNELIA JOHANNA, dochter van N. HAZEXDONK en A. HAZENDONK— Hoogland, Amersfoort, 14 Juli 1917. Eenige kennisgeving. Binnen enkele dagen zullen de gische Kunstschilders een tentoonstelling houden in de fi J Leeszaal, Nieuwstraat 20. AGENDA. Onder deze agenda worden alleen opge nomen die uitvoeringen, vergaderingen, enz. welke in het Dagblad geadverteerd worden. Vrijdag, Zaterdag, Zondag, Maandag, Dinsdag, Amersf. Bioscoop, Langestraat. Vrijdag, Zaterdag, Zondag, Maandag, Bioscoop de Arend. Zondags Concert Birkhoven. Dagelijks: Museum Flehite. Bibliotheek Theosof. Ver. Zaterdagavond 6)4—714 uur. Openbare Leeszaal (Beukenlaan) 10— 1214, 2)4—10 uur, Zondag 2)4—5)4 uur, Maandag 2)410 uur. 29 Jttli. Draverijen Birkhoven. 31 Aug. Concours-Hippique Birkhoven. De temperatuur van het water in de Amersfoortsche Bad- en Zweminrichting was heden morgen 7 uur 67 gr. Fahrenheit. Telefonisch Weerbericht. Naar waarneming in den morgen van 16 Juli 1917. Medegedeeld door het Kon, Neet Met Irul! tutti te De Bilt. Hoogste stand ongeveer 765 in Zuid- Duitschland. Laagste stand ongeveer 755 in Oost-Pruisen. Verwachting tot den avond van 17 Juli: Meest matige Z.W. tot Z.O. wind, meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk regen of on weersbuien, weinig verandering in tempera- »e HCCRCOMNISSIE te AMERSFOORT maakt bekend, dat de Secreta ris voorlooplg lederen MAANDAGS- en DON DERDAGAVOND van 7 tot 8 unr te spreken zal zyn op liet STADHUIS, voor het geven vnu mon delinge Inlichtingen aan belanghebbenden. Verhuurders van wo ningen tot eu met f 7. huurwaarde per week, worden nogmaals herin nerd aan de verplich ting om niteriyk vóór ot op 25 Juli 1917 de huur verlioogingeu te doen goedkeuren, die na 1 Januari 1910 zijn Inge steld. Formulieren voor aan vragen om goedkeuring van huurprijzen zijn verkrijgbaar bij den cou- clerge van het Stadhuis, tegen betaling van 3 cents per exemplaar. De Huurconiuilssle, P.J. H.G. WOLTERS, Voorzitter. F. J. C. TAN HARDENBROEH v. A. Secretaris. voor degene, die iemand met een vaste Uemeentebetrekking aan een geschikto woning helpt. Huurprijs f 3.50 per week niot te boveu gaande. Brioven aan don Boekhouder der Gemeentebedrijven te Oude water. Gevraagd een flinke in dienst te treden 2 Augustus zich te vervoegen 's avonds tusschen 8 en 9 uur Mevrouw VAN HENGST Prinses Juliana- plein 4. blijft «leeds krachtig en §§|i HH welluidend, wanneer zij HH door Wybert - tabletten wordt onderhouden. Se- §H§ HH dert zeventig jaar zeer pp|| gewild voor verfrinching van de stembanden. Bij alle apothekers en drogisten 6 60 cent - SOESTER1VEG 16»& - Beste en Goedkoopste Adres voor hel behandelen van »Ile soorten goederdji SPOEDIGE EN ÏVETTE AFLEVERING. Aanbevelend|_|S1 GOB», ZILVER en 11 IJ It H K R li K Speciaal adres voor Tronw- en Verleiinssriust Rijke kenze in gontlen ringen met brillant eu diams Roparatieinrichting Inkoop oud goud en zib Aanbevelend. VVIIXEM GROEN'ÜOIZi GEVRAAGD (liefst Bergkwartier) voor oen Dame met kindje van 2 maan den, voor den tijd van 3 weken Brieven onder no. 3UI bureau Amersf. Dagblad. In rustig gezin zoekt Heer kamers met pension, omtrek Borgkwartier. Brieven onder no. 303 bureau Amersf. Dagblad. ter overname aauge boden voor de 1ste vier klassen. Adres: Stationstraat 3a. Ongeraeub. Kamers of gedeel te van een huis te met gebruik van keukon. Br. fr. onder no. 805 bureau Ameref. Dagblad. met 1 Mei of eorder, Huls, bev. suite, zijkamer,serre. Boven 4 k. Tuin met vruchtboomon. Br. fr. nr. 296, bur. Am. Dagbl Gevraagd een voor alleenwonend heer, gedu rende de maand Augustus. Aan biedingen nog heden avond te verzendon met opgave van prijs en almeting der kamers onder no. 300 bureau Amersf. Dagblad. Fietslantaarn aansteken 9.38. UTRECHT. Dagelijks versch verkrijgbaar en verdere gebakjes Me). J. BOSHVIZEN. ge- diplom, coiffeuse, Krommes!r. 44 Happen, Shaiu poneeren Electr. droging f0.50. Ondulatlon Marcel. Vlechten maken van uit- gevallen haar 12. Tel. 460. Speciale Inrichting Sloomververij en Chemische Wasscherij van alle Dames en Heerenklee deren, Meubelstoffen, Zijde, Bont enz. Overgordijnen en Vitrages wordqn prachtig afgeleverd. Rouwgoed, om zwart te verven, binn. 3 dag. Reol. bi Dn. 7 dag. Langeslraat 74. UEd. k K. W. JAEGER Tel. 1»S. prentbriefkaarten, nieuwe stads gezichten in br. of zw. 2 cent, ruime keuze fautasie- en felicit.- kaarten. Probeert eens een pak vonkvr. lucifers Holl. boerin of molen 12J of 13 ct., kaarsjes, nachtlichten, lampions, schoen was, zijlwas, Erdal, closetpapier 12 en 20 cent per rol. fotomap m. kiekjes v. Amersfoort 15 ct., pennen, inkt, prima brietkaarton 35 ct. de 100, vliegenvanger 5 ct. lepels, vorken, messen. zandvormen, emmertjes, schop jes, kruiwagens, springtouwen, rackets, hallen, Boldoot's eau de cologne en odeurs, tandpasta, friseer-, zij- en kuit kammen, prima haarnetjes 6 ct., schoen- l veters, gummihakken, zuigfles- schen, slang en speenen, zool beslag in de Schllderllnnen. Schllderpapler. Schildercarton. Pastelpapier. Doctseerklel. Sclillilerklsten. Schilderstoeltjes. Ecfranc- Olie- en Waterverf. Vernis. uw dagbladen na lezing port vrij aan de bibliotheek voor de geïnterneerden Kamp van Zeist Schouwburg Utrecht Hollandsche Operette Gezelschr: DirectieNAP DE LA AU® Van Woensdag: is tot mei Zondag 22 Juli 71 our. Slechts 5 buitengewone opvoering: Oostersch Amerikaansche Operette in 3 bedrijven *8 DENN. SPRANKLIN. Muziek van VADA ENNf> Re-io: NAP DE LA MAR] Kapelm. H. DAVIDS. MADORAH FIENTJE LA MAR, EMMY ARB0$ Mevr. DE LA MAR—Klotf^ NAP DE LA MAR, LOL MORRISEN, ALEX HOEK B. YAN NOORDEN. Het Nederl. dubbel Manna Kwartet Dir. A. HILLE Groot koor. Versterkt Orkr.j Schitterend gemonteerd. M dan 100 malen met schitlerfsi succes opgevoerd in Carré, SttJ en Casino Prijzenvan 2.25 f 0.30 met 5 °/0 stedel. bel. 10 °J0 auteursrecht. Plaatsl spreking voor iederen dag:N, voorbespreekrecht van 10— voor het publiek van 11 3.1 Dameskapper, (Vervaardigt ook l»if len cn liaarwerk voorf nieuwste coifïnre nil nitgeval'en haar.) Electr. Koek- en Beschnilhakheiij „DE GULDEK KOREHAAR" Het besto adres voor KOEK en BESCHUIT Arnhemsche str. 24 Telefoon 91.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 4