CT rnill isvrj PER ANKER.f 36.00 5T. EMILION PERFLESCH I 0.90 Wijnhandel A. 1. Schoterman Zoon - Utrechtschestraat 34, Telefoon 143 SCHOOLBOEKEN. "stadsnieuws."" omstandigheid, dat in het begin van 1916, dus toen de regeling met Engeland nog niet In k werking was getreden, een groote uit- voer naar Duitschland heeft plaats gehad van- vee, afkomstig uit de watersnoodstre ken, wat eveneens van invloed is geweest op'het totaalcijfer. Uit de 'Staten, welke ons op het Land bouw Exportbureau welwillend ter inzage werden verstrekt, van de uitvoeren geduren de de perioden JuliOctober 1916 en No vember 1916April 1917 hebben wij de overtuiging geput, dat het Landbouw Ex portbureau aan de met Engeland overeen gekomen percentages betreffende den ex port over zee van de verschillende catego rieën landbouwproducten nauwgezet de hand heeft gehouden. De .«Breda". De bemanning van het stoomschip Breda is - Maandagmiddag te Vlissingen aange bracht. Kapitein De Wit en zijn negen mede opvarenden maakten het allen uitstekend. Het 300 ton metende schip is Zondagmor gen aangevallen door twee Duilsche onder zeeërs, die niet minder dan 33 schoten en een torpedo noodig hadden om het kleine bootje tot zinken te brengen. De mannen die dechts enkele voor de hand staande zaken konden redden, stonden in de beide booten nog groot gevaar uit getroffen te worden. Op de komst van een Fransch vliegtuig doken de onderzeeërs onder en spoedig verschenen ook een zestal Engelsche tor pedojagers, waarvan een de mannen van de Breda aan boord nam. Men was voorkomend voor de zeelieden, in de buurt van de Breda bevonden zich nog twee kleine Nederland- 6che booten die vermoedelijk aan de duik- booten zijn ontkomen. De Breda was onder weg van Rotterdam naar Londen met aard appelen. Gisteravond kwart voor elven is kapitein W. K. de Wit met 8 leden van de beman ning van het s.s. Breda uit Vlissingen aan gekomen. Een stuurman en de machinist zijn daar achtergebleven. De N. R. Ct. vernam nog het volgende De Breda is Zaterdagavond om 9 uur ven Hoek van Holland vertrokken met ongeveer 290 ton aardappelen. Eenige mijlen ten westen van den Noordhinder is het s.s., zon der eenige waarschuwing, door een groote en een kleine Duitsche duikboot aangeval len. Geen van de officieren van de Breda beeft gelegenheid gekregen met een van de officieren vaiv deze duikbooten te spreken. Op de komst van twee vliegmachines ver dwenen de duikbooten, na de Breda tot zin ken te hebben gebracht. Van het opbrengen naar Zeebrugge van bet s.s. Gelderland heeft men op den Noord- binder niets waargenomen. Een motorscfioener tot zinken gebracht. Uit Rotterdam meldt men, dat de reederij Soetermeer, Fekkes en Co. bericht heeft ontvangen, dat de motorschoe ner Sirrah, in ballast op weg van Rotter dam naar Amerika, door een onderzeeër tot zinken is gebracht. De geheele bemanning is gered en landde op de Shetlandsche eilanden. Een Dnltschlp getorpedeerd. Het Duitsche stoomschip Norderney, van Rotterdam naar Stockholm, is gistermorgen half elf nabij Texel getorpedeerd. Elf opva renden! zijn te Nieuwediep door een Neder- landsche torpedoboot aangebracht. Kapi tein, stuurman en bootsman bevinden zich op een andere torpedoboot in de nabijheid van hun stoomschip, dat op Texel geshand is. Het Hbld. verneemt uit Nieuwediep Het s.s. Norderney, groot ongeveer 1000 ton, is Zondagnacht van Rotterdam vertrok ken met bestemming naar Kornur (in De nemarken) en geladen met kolen. Gistermorgen omstreeks half elf werd het ter hoogte van de Noorderhaaksgronden, pl. m. 2 mijl uit de kust, getorpedeerd, waar schijnlijk door een Engelschen onderzeeër. Duidelijk heeft de bemanning de bellenbaan van de torpedo waargenomen. Een oorlogs vaartuig werd echter niet gezien. De tor pedo trof het schip in de stookplaats, waar door een stoker van 19 jaar gedood werd. Het schot verbrijzelde een der beide scheepssloepen. Het schip is echter op de waterdichte schotten van de machinekamer Wijven drijven. De bemanning begaf zich onmiddellijk na de ontploffing in de eenig overgebleven sloep en werd korten tijd daarna opgenomen door de Nederlandsche torpedoboot Z. 6. In verband met het blij- ven drijven van de Norderney keerden eenigen tijd later de kapitein, de stuurman en de bootsman met .een andere Neder landsche torpedoboot naar het schip terug. De sleepboot Titan is naar de strandings plaats vertrokken en zal trachten het schip, dai in het zoogenaamde Molengat ligt, in de haven van Nieuwediep binnen te brengen. Het Duitsche schip Mercur, eveneens van Rotterdam vertrokken, kwam gistermiddag in het Molengat aan en heeft veiligheidshal ve de verdere reis voorloopig afgebroken. Men meldt nader uit Nieuwediep, dat de Norderney door de sleepboot Titan binnen- ges.eept en achter in de haven gemeerd is. jfe De Gelderland. Aanhankelijk liep het gerucht, dat het opbrengen van de Gelderland naar Zeebrug- re zou hebben plaats gehad, binnen het termonale grensgebied voor de Maas monding. Naar wij echter van het Haag- f ooirespondentiebureau van betrouw bare zijde vernemen, heeft het buiten de territoriale wateren plaats gehad. Naar men van andere zijde meldt, is de Gelderland 1 mijl buiten het neutraal gebied oor dne Duusohe vliegtuigen aangehouden, fc'eUte een Duitschen officier ais oriisbeman- ning aan boord hebben gezet. Na een con ferentie met Nederlandsche officieren der marine werd het schip opgebracht naar Zee- brugge. (De Gelderland, 1877 ton groot en ge bouwd in 1913, is het eigendom van de Scheepvaart- en Steenkolen-Mij te Rotter dam). Duitsche schepen over de Noordzee. Ondanks den Engelschen aanval der vorige week zijn, volgens De Maasbode, Zaterdagavond opnieuw eenige Duitsche schepen (4 uit den Waterweg en I uit IJmuiden) naar Scandinavische havens ver trokken. Het IeveHSmid«IeIeuvraa«stnk. Een deputatie uit de Centrale levens middelencommissie te Amsterdam (bestaan de uit vertegenwoordigers van de S.D.A.P., het Nederl. Verbond van Vakvereenigingen en van den Bond van Nederlandsche Arbei- derscoöperaties) had hedenmorgen een on derhoud met Minister Posthuma, inzake de levensmiddelenvoorziening in den komen den winter. Het onderhoud, dat plaats had in het ka binet van den Minister, duurde geruimen tijd. Dc steenkoleiiaanvoer. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt ons: Naar wij van betrouwbare zijde vernemen, is het bericht in verschillende dagbladen, volgens hetwelk tot nader order de aanvoer van Duitsche kolen stopgezet is en de extro- kolentreinen van de Nederlandsche spoor wegen voorloopig niet meer zullen loopen, ten eenenmale onjuist. Voor de ongerustheid, die door dit bericht blijkbaar ontstaan is, bestaat op dit oogen- blik geen grond. Wij meenen te mogen veronderstellen, dat binnenkort omtrent hetgeen tot dit be richt klaarblijkelijk aanleiding gaf, mede- deelingen zullen worden gedaan. Bij een bericht uit enkele grensplaatsen, dat tal van steenkolentreinen zijn vervallen, waardoor de aanvoer van steenkolen belang rijk is verminderd, teekent het Hbld. het vol gende aan: Hoewel dit bericht op zichzelf juist is, ver dient het toch eenige nadere toelichting. In den laalsten tijd werden alle krachten inge spannen om zooveel mogelijk kolen naar ons land te krijgen, niet alleen per scheepsgele genheid, doch ook per trein. Voor het ver voer werden speciaal Hollandsche waggons benut. Nu scheen het echter zoo althans de ons verstrekte inlichtingen dat door een en ander de invoer belangrijk hooger werd dan was overeengekomen. Daaraan heeft men in Duitschland nu een einde ge maakt door enkele treinen te laten verval len. De overeengekomen hoeveelheid steen kolen zal echter ten volle worden geleverd. Steenkolen voor de industrie. Het Rijkskolenbureau heeft tot de groot- en midden-industrie een rondschrijven ge richt, waarin wordt meegedeeld dat deze in dustrieën slechts op een zeer geringe toe wijzing kunnen rakenen. De rijksleveringen moeten voorgaan, doch de fabrieken, die voor 't Rijk werken, moe ten andere opdrachten verminderen. Een strenge controle zal worden ingesteld op de voorraden der ondernemingen en de opga ven daaromtrent, daar vaak de voorraden te klein en de benoodigde hoeveelheden te ruim worden aangegeven. Ook de opgaven der vorige maanden zullen gecontroleerd worden en streng zal worden opgetreden tegen degenen, die onjuiste opgaven hebben verstrekt. He t R ij k s g r a a n b e d r ij f. Het Kamerlid de heer Van Vuuren heeft de volgende schriftelijke vragen inge zonden: 1. Is de minister van landbouw, nijverheid en handel reeds in staat mede te deelen, of zoo ja welke wijzigingen hij voornemens is te brengen in de gestie van het Rijks- graanbedrijf naar aanleiding van het dien aangaande aan hem uitgebracht verslag van de commissie van onderzoek, door hem ingesteld bij beschikking van den 3en No vember 1916? 2. Is de minister van landbouw, nijverheid en handel met name voornemens, om, zoo als in het verslag in overweging is gege ven: a. voor het graanbedrijf alsnog een ge centraliseerde commercieele boekhouding te doen inrichten, waardoor een juister en meer overzichtelijk beeld van den stand van zaken zal kunnen worden verkregen dan thans het geval is (biz. XXIX); b. de agenten in buitenlandsche tarwe op de een of andere wijze in den aankoop te betrekken, opdat dé verbinding met hun overzeesche relaties zooveel mogelijk wordt hersteld (biz. XIX); c. den geheelen graanhandel, ook te Am sterdam, te doen deelen in de opdracht aan de Commissie van den Graanhandel (biz. XXX). Distributie van honig. De minister van Landbouw enz. heeft in gesteld een rijksdistributie-bureau voor honing en benoemd tot directeuren daarvan p. Doyer, werktuigkundig Ingenieur en P. Dekker, civiel-ingenteur, beiden te Den Haag, en voorts vastgesteld een distribuüe- regeling voor bijenhoning, in water opge loste honing, zg. zoetwater, en ongezui verde bijenwas. Veevoeder. Om tegemoet te komen in de schaarschte aan veevoeder heeft de minister van Land bouw, Nijverheid en Handel bepaald, dat de verbouw van koolrapen en knollen ala tweede gewas zal zijn toegestaan, behalve na de reeds genoemde gewassen ook na spinaziezaad en spurrie. Moeilijkheden in den bier- handel. Volgens een mededeeling van den Ned. Bond van koffiehuis- en restauranthouders zal binnenkort door de brouwerijen slechts één soort bier worden afgeleverd tegen een nog veel hoogeren prijs dan tot heden het geval is, terwijl de afnemers slechts de helft kunnen bekomen van de hoeveelheid, die onder normale omstandigheden door hen betrokken werd. Het spreekt wel vanzelf, dat al deze moeilijkheden door het publiek ge deeld zullen moeten worden. Katoen en garens. De Twentsche commissie, die in Enge land zal onderhandelen over verbetering in den aanvoer van katoen en garens naar ons land, vertrok heden per mailboot „Zeeland" naar Southwold. Eneelsche vliezer» geïnterneerd. Zondagmorgen werd een groot aantal vliegers in de richting Antwerpen waarge nomen. Een Britsche machine deed eene noodlanding tusschen Sluis en Westdorpe. De twee aviateurs, jonge luitenants, hebben het toestel, dat in een moeras is terechtge komen, in brand gestokenhet werd geheel vernield. De vliegers zijn geinterneerd. Over de grens gekomen. Te Oldenzaal is een Russische krijgsge vangene aangekomen. Smokkelaar doodgeschoten. Aan de grens onder Wouw is een 18-jari- ge Belgische smokkelaar, die aangeroepen, niet bleef staan, door een soldaat-commies doodgeschoten. Afschaffing van nachtar beid in het bakkersbedrijf. B. en W. van Amsterdam stellen den Raad voor goed te keuren een verordening tot rege ling van den nachtarbeid in broodbakke rijen. In deze verordening wordt o.m. be paald, dat het verboden isbakkersarbeid te verrichten tusschen negen uur des avonds en zes uur des morgens (art. 2), uitgezon derd Donderdagnacht of Vrijdagnacht (art. 4), brood te verkoopen op denzelfden dag, waarop het bereid is, vóór elf uur 's mor gens (art. 6). Overtredingen worden ge straft met een hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste 25. De verordening treedt in werking op den 90n dag, volgende op dien, waarop zij is afgekondigd. slappen te doen, dat tot het welslagen dezer actie kunnen leiden; besluit deze motie te publiceeren In de pers." De strijd tegen het vreem de woord. Het Algemeen Ned. Verbond heeft uitgegeven eene lijst van Nederland sche woorden, die geschikt worden geacht ter vervanging van vreemde, in ambtelijke stukken gebruikelijk. De lijst is opgemaakt door de commissie ter bevordering van het gebruik van zuiver Nederlandsch, die thans bestaat uit de hee- ren: Prof. dr. J. Verdam, voorzitter; mr. C. Bake, Marc. Ements, kapt. K. E. Oudendijk, dr. M, A. van Weel en W. F. Gerdes Oos-1 terbeek, secretaris. prijzen zijn Ie verstaan per 100 K.G. netto, zakken op rekening, af fabriek of pakhuis grossier, contant zonder korting, en de maxim, kleinh. prijzen netto met inbegrip, van alle onkosten als verpakking enz., con tant zonder korting. Amersfoort, 23 Juli 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. De houtwoede. Men meldt uit Barneveld non het H.bl., dat de eikeboomen, staande langs de oprijlaan van het voorma lig jachtslot „Cotelet", waarvan thans nog •alleen de boerderij Is overgebleven, aan een houthandelaar zijn verkocht. Ook deze prachtige eiken vallen dus den brandstoffennood ten offer. Kostbare vondst. De contro leur der Holl. Spoorweg Maatschappij, van Diggele, vond Vrijdagavond laat aan den uitgang van het stationsgebouw te Den Haag een paarlen collier ter waarde van tien duizend gulden. De eigenaar, een logeergast in het Po lace hotel te Schevenmgen schonk den eer lijken vinder een bankje van 25 ter beloo ning. Nekkramp. Te Harderwijk heeft zich een geval ven nekkramp voorgedaan. Verdronken. Onder Wouw ls bij het zwemmen de landstormer v. d. W. ver dronken. Sekool- en Kerknieuw*. Al?. Synode der Ned. Herv. Kerk. IV. In deze zitting wordt door den vice-president verslag uitgebracht over de registers van den secretaris. Daarin wordt groote danlc gebracht aan den secretaris voor rijn arbeid ook ten op zichte van den inventaris van het archief. Wat de registers betreft, bleek dat sinds de sluiting der Alg. Synode van T9Ï6 tot 18 Juli 1917 in kwamen 1252 stukken en uitgingen 1774 stuk- Reclames. pin. U.tSO per anker accijn. Meii wordt verzocht reeds na de opcaven der benoodigde schoolboe ken te willen Inzenden, om tydlee ontvangst te verzekeren. Levering van boeken voor alle richtingen van onderwijs. Valkhoff's Sehoolboekhandel, "Utrecht sche straat 40. Rijkswerklieden. De vergade ring van den „Alg. Ned. Werkliedenbond" werd gister voortgezet. Besloten werd in principe van het orgaan „Rijkswerkman" een weekblad fe maken, met dien verstande, dat daarmee zal worden begonnen, zoodra de normale toestand zal zijn ingetreden. Omtrent de samenwerking met andere or ganisaties wordt door Utrecht voorgesteld, alleen samen te werken met organisaties, die op hetzelfde standpunt staan, als den bond. Na eenige discussie wat men het eens met het standpunt van den voorzitter, om niet voortdurend samen te werken, maar in be paalde gevallen weL Den Haag deelde mee, zoo juist een tele gram ontvangen te hebben, waarin "wordt meegedeeld, dat met 1 Juli een nieuwe loon regeling is ingevoerd aan de landsdrukkerij waardoor het loon tot 23 wordt opgevoerd en waardoor 5e werkdag is ingekort met in voering van een vrijen Zaterdagmiddag. Vervolgens kwamen nog verschillende voorstellen van huishoudelijken aard aan de orde, betreffende de contributie, de pensi oenen en het ziekenfonds. Spoorwegpersoneel. Zondag 22 Juli hield naar gemeld wordt de Bond van Fractie- en Depotpersoneel bij de Ned. spoorwegen te Rotterdam zijne algemeene vergadering, die goed bezocht was. Een voornaam punt van bespreking was voor al de actie tot verhooging van den duurtetoesleg. Algemeen kwam de uiting naar voren, dat de toestand van het personeel vrijwel ondragelijk was en dus dringend verbetering behoefde. Ten slotte werd de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen „De Bond van Tractie- en Depotpersoneel bij de Nederlandsche spoorwegen in vergadering bijeen op Zondag 22 Juli m Gebouw do Vereeniging te Rotterdam gezien den onhoudbaren toestand, waarin het spoorwegpersoneel verkeert gehoord de nadere toelichting van het Hoofd bestuur in zake de hernieuwde nctie voor ver hooging ran den duurtetoeslag door dc samen werkende organisaties; spreekt zijn leedwezen er over uit, dat deze actie niet wordt gesteund door de Nederland- scho Vereeniging van Spoor- en Trampersoneel en den Bond van Locomotief-personeel; geeft zijn volle instemming met de actie voor verhooging van duurtetoeslag te kennen; draagt het hoofdbestuur met klem op, die ken. Het verslag wordt goedgekeurd en de ver gadering betuigt hare instemming met het woord van dank aan den secretaris gebracht. Door den quaestor-generaal wordt namens de commissie voor de kleine toelagen rapport uit gebracht Hieruit blijkt, dat voorgesteld wordt aan dc gemeenten uit te keeren een gezamenlijk bedrag van 3225 daaronder begrepen een gift van 100 voor de Waldenzen en aan personen van 6845. Aldus wordt besloten. De zaken van de Generale Kas worden aan de orde gesteld. Voor uitkeering bleek beschik baar 54,137.50^, welk bedrag duidelijk het groote nut dezer kas bewijst. De secretaris brengt den staat van de Generale Kas ter tafel. Hierna worden de voordrachten in behandeling genomen. De behandeling wordt nog niet ten einde gebracht De kerkvoogdij der Herv. gemeente te Maastricht heeft besloten tot oprichting van een Christelijke school voor M. U. L. O. Aon giften is er reeds 10,000 voor Ingekomen. Van 27 Augustus tot I September zal de Christelijke Studenten Vereeniging op de Nun- speetsche heide evenals verleden jaar een no vieten-conferentie houden. Spreker zullen zijn dr. M. van Rhijn van Hardenbroek, H. J. Dyck- meester uit Utrecht, ds. W. G. Harrenstein uit Noord-Scharwoude, mr. A. de Graaf uit Utrecht, ds. W. A. B. ten Kate uit Kolderveer, prof. ds. L. K. H. Bleeker uit Groningen, dr. N. Adriani uit de Bilt Station en ds. H. W. Creutzberg uit Umuiden. Allen, die door hun eind-examen, gymnasium of hoogere burgerschool zijn, zijn voor deze conferentie uitgenoodigd. Kennisgevingen. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend dot De Minister van Landbouw, N ij ver heid en Handel, Gezien artikel 8 der Distributie-wet T9T6 heeft goedgevonden, 1. a. voor middel maoïrijst (industrierijst) vast te stellen een maximum groot- en tusschen- handelprijs van 4630 per TOO K.G. b. te bepalen, dat de sub a bedoelde prijs is te verstaan netto, inclusief baal, af fabriek, contant zonder korting 2. a. voor rijstgries, rijstmeel en rijstbloem vast te stellen een maximum groothandelprjjs van 49.per TOO KG., een maximum tusschenhandelprijs van 50.— per TOO KG. en een maximum kleinhandelprijs van 30 cent per K.G.; b. voor boekweitmeel (gruttenmeel) en boek weitgort vost te stellen een maximum groot- handelpr. van 6T.per TOO K.G., een maximum tusschenhandelpr. van 62. per TOO KG. en een maximum kleinhandel- prijs van 38 cent per K.G.; c. voor bakmeel (50 boekweitmeel, 50 rijstmeel) vast te stellen een maxim, groot- handelprijs van 55.per TOO KG. en een tusschenhandelprijs van 56.per TOO K.G. en een maximum kleinhandelprijs van 34 cent per Y* KG.; <L te bepalen, dat de sub 2o, b, c, bedoelde maximum groothandel- en tusschenhandel- HINDER WET. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 6 en 7 der Hinderwet, Brenger ter kennis van het publiek, dat een door W. H. Moursing ingediehd verzoek, met bijlogen, om vergunning tot het uitbreiden van zijn machinale fabrieken van gebak door plaat sing van een electro-motor van 40 P.K. in het perceel alhier gelegen aan het Smallcpnd No. 7 bij het Kadaster bekend onder Sectie D No. 97T op de- secretarie der gemeente ter visie ligt, en dot op Zaterdag, den 4cn Augustus aanstaande^ des voormiddags te holf elf uren gelegenheid ten Roadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het uitbreiden van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, Te lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebe stuur of één of meer zijner leden zijn versche nen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, den 21 Juli 19T7. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, K KAAN Jzn., l.-s. Handelsschool Aan de met 1 September o.s. te ope nen middelbare Handelsschool te Middel burg is benoemd tot leeraar in de wis- eit natuurkunde de heer K. Spruit, leeraar aan de Handelsschool alhier. Examens. Te 's Gravenhage slaagde onze stad- genoote mej. A. M. Mostertman voor het diploma coupeuse. Examen huishoudkunde. Bij de examens voor leerares in huis houdkunde van den Bond van Leeraressen bij het Huishoudonderwijs is o.a. geslaagd onze stadgenoote mej. W. Smit en mej. J. J. Sjollema. J. C. R o 1 o n d u s Hogedoorn. i Op de oude begraafplaats werd heden** morgen ter aarde besteld het stoffelijk over schot van wijlen den heer J. C. Rolandus Hagedoorn, in leven arts te dezer stede. On der de velen, die van hun belangstelling ge tuigden, merkten we o.a. op den heer v. d. Wall Bake, oud-lid van den Gemeenteraad. Verder vele collega's, vrienden, bekenden en oud-patiënten van den overledene. Na dat, onder plechtige stilte, de kist in de groeve was neergelaten dankte de oudste zoon, voor de laatste eer zijn overleden va der bewezen. VoetbalvereenfgingH. V. C. Het bestuur van H. V. C. is gerecon strueerd en wordt thans gevormd door de heeren P. Kortland voorzitter; L. E. D. Lan- geveld secretaris; B. Hienekamp, Te pen ningmeester; C. A. Valbracht, 2e penning^ meester; G, Nieuborg, J. G. Krijnen en H. M. Verzijl. Zwemmen. In de Amersfoort sche zweminrichting werd het diploma voor geoefend zwem mei uitgereikt aan B. Kurpershoek en N. H. vaif Harpen. Warmtebesparing In den winter. Elke wenk welke nuttig kan zijn om iti de brandstoffenschaarschte te voorzien, dient ter harte genomen te worden. Daar om willen wij ook de aandacht vestigen op een maatregel welke in het Hbld. aanbevo len wordt tot wering van de winterkoude. Men geeft daar n.l. den rttad om zijn gla zen te beplakken met parafinepapier,' dat Inderdaad een zeer slechte geleider der warmte is en bovendien goed licht doorlaat. Men neme daartoe vellen kastpapier, meer of minder dik, legt die plat tegen het glas en besmeert het dan met een breede vlakke kwast met heete, gesmolten parafine. Men laat zooveel glas onbedekt als men strict noodig heeft om, voor het raam zit tend, op de handen te kunnen zien, op schrijf- of naaiwerk. Men kan desnoods een tweede laag pa pier over de eerste leggen en parafineeren; desnoods een derde. Het warmtebehoud zal aldus zeer veel grooter zijn dan met dubbel glas. Het vette papier laat zich goed aandruk ken en glad maken met een warm strijk ijzer. Men kan het papier ook op latten spij keren of in plaats van papier geolied doek' nemen, of linnenpapier met olie of vet door trekken. Wel zal men veel licht verliezen, doch' het minder licht moet maar opwegen tegen de warmte-winst. Men kan makkelijk een proef nemen m een klein vertrek, bad-, provisie- of slaap kamer. Het papier kan men nu reeds aanbren gen, het sluit n.l. ook veel warmte af bij felle zon. De oude el van 69 c.M. Tientallen van jaren heeft het geduurd voor de officieele Meter de oude El in een hoekje had teruggedrongen. En ziel de crisis heeft haar weer naar vO« ren gebracht. Niet alleen is zij weer meester op beéj marktveld, maar ook de uitstalling In ve^i winkelramen toont de noteering naar oudé maat" 1 A/1 Nu valt de prijsstijging minder op: L4tJ^ schrikt niet zoo af als 2.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 3