16*" Jaargang. „DE EEMLAN DER". BUITENLAND. N° 30. Eerste Blad. Zaterdag 4 Augustus 1917. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. .1 MARIE VAN VERSENDAAL. Hoofdredactie: M|. D j VAN SCHAARDENBURO. Uitgevers: VALKHOFF Co. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden tooi Amersfoort 1*50. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: ÏSP O.NO. Per week (met gratie verzekering tegen ongelukken) - 0.14. Aftonderlyko nummersO.Oö. WekelUkaoh bijvoegsel „D« Bollandtdu Buitbrouu" (onder redaetie van Thérèse Hoven) per S mnd. 50 ct». Weke) jjbash bijvoegsel WtrMrtcUi" per S mnd. 5» ets. ia- Bureau: UTRECHTSCHESTRAAT 46. Intercomm. Telefoonnummer 66. Dienstaanbiedingen 1—6 regels.. O.KO, Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijt bostaan zoer voordoelige bepalingen tot het herhaald adverteoren in dit Blad, bij abonuouiont. Eene oiroulairo, bevattondo do voorwaardon, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht Wat drie jaren wereldstrijd kosten. In het oosten is het Russische offensief geëindigd met eene zware nederlaag over de geheele linie, waarvan het gevolg is, dat het Oostenrijkscihe gebied, dat de Russen mog bezet hielden, reeds grootendeels ont ruimd is en weldra gehee 1 verloren zal zijn. In het westen is de groote slag in Vlaahderen, lang van te voren aangekondigd als een onderneming, bestemd om den Duitschers afdoende op het hoofd te slaan, na den eersten dag blijven steken. Aan de jOostenrijksdh-Italiaansche grens is na den tienden Isonzoslag de strijd geheel tot rust geikomen en er zijn tot dusver geene aan wijzingen, waaruit te zien is, dat Italië zich toerust of een elfde slag een beter resultaat zal hebben dan de bebloede koppen, die het zidh in de tien vorigen heeft gehaaid. In de Balkanlanden wordt de rust aan het front slechts met tusschenpoozen gestoord door meestal zwak artillerievuur en nu en dan eene schermutseling tusschen verkennings patrouilles. Zoo is de toestand in het begin van het vierde oorlogsjaar, dat wij nu zijn ingetre den. Lettende op dien toestand, zou men er haast aan gaan twijfelen of men in de eerste maanden van het pas begonnen jaar gewichtige dingen op een van de oorlogs- tooneelen zal zien gebeuren. De Russische regeering heeft zich gehaast om hare bond- genooten te verzekeren, dat de geleden ne derlaag geene verandering brengt in haar besluit om den strijd voort te zetten tot aan 'de beslissende overwinning en dat zij zal voortgaan met hare pogingen om het land te hernieuwen en den toekomstigen veld- todht voor te bereiden. Maar daargelaten nog v/at de uitkomst van deze pogingen zal zijn, er is in ieder geval tijd voor noodig en die tijdsruimte mag zeker niet te nauw wor den toegemeten. In het westen heeft men tot dusver altijd de ervaring opgedaan, dat de wederzijdsohe krachten tegen elkaar op wegen. Die ondervinding zal zich wel ver der bevestigen, zoolang niet van de over zijde van de oceaan het leger overkomt, dat daar nu in wording is. Het daadwerkelijke Ingrijpen van de Vereenigde Staten in den strijd op het vasteland van Europa zou de Entente in staat stellen door eene aanzien lijke vermeerdering van hare strijdmaoht de omstandigheden voor een groot offensief zeer te verbeteren. Wanneer bij de 4 millioen man, die Engeland en Frankrijk nu hebben staan tegenover het Duitsohe west front, een half millioen Amerikanen komen, dan zou, zonder de fronten al te zeer te ontblooten, eene armée d'ottaque van 1 mil lioen man in roncl getal samengesteld kun nen worden. Maar de hulp uit Amerika kan slechts op tijd werken. Men zal tot het voorjaar van 1918 moeten wachten voordat een leger uit de Vereenigde Staten naast de legers van 1de geallieerden op het slagveld aan den £tnjd zal kunnen deelnemen. Gedurende maanden zal de strijd gerekt moeten worden, lom te wachten totdat de bondgenoot, van wien men de beslissing hoopt, gereed is om van leer te trekken. En iedere maand van verdere oorlogvoering kost Duitschland meer dan 3000 millioen mark en Engeland 4800 millioen mark enkel aan oorlogskos ten, ongerekend de waarde van wat vernie tigd wordt. Wat in ééne maand door de gezamenlijke oorlogvoerenden in Europa voor den oorlog wordt uitgegeven, is met 15 milliard mark zeker niet te hoog geschat. Nu er zoo vele maanden moeten verloo- pen voordat de militaire hulp, die Amerika Sn staat is te brengen, werkelijk dienst kan doen, dringt de financieele zijde van het •vraagstuk zich aan de aandacht op. Met zijne financieele hulp is Amerika niet karig; het 'geeft die bij honderden milhoenen tegelijk. Gisteren nog werd bericht, dat de regee- ring te Washington aan Engeland en Frank- Jqk respectievelijk 185 en 160 millioen dol lars heeft verstTekt. Maar dat gebeurt niet wit zuivere menschenliefde. Amerika behan delt de zaak als business. Met de laatstge noemde bedragen worden Engeland en frankrijk in staat gesteld hunne behoeften °PuleL^merika«nsche markt te dekken. Dat geld blijft dus in het land; maar het levert u e Profijt: aan den Amerikeanschen handel de winst, die gelegd wordt op de geleverde goederen, aan den Amerikaan- schen staat de rente van het te leen ver- Uw!tSé[d' Zo° is het met alle hulp, die verje®rit. Die hulp wordt steeds in prijs en met de stijging van den prijs zullen ook Amerika's aanspraken stij gen om een afdoend woord mee te spreken in de zaken, die Europa aangaan. Blijkens de opgaven van den kanselier der Britsche schatkist zijn de dagelijksche oor logskosten thans nagenoeg 7 millioen. De begrooting voor 1917/18 rekent slechts met 5.4 millioen dagelijksche oorlogskosten, waarbij nog komen de kosten van den rente- dienst en de bestuursuitgaven. De gezamenlijke staatsuitgaven van En geland sedert het begin van den oorlog zijn in de achtereenvolgende dienstjaren (1 April tot 31 Maart) volgens de opgaven van de Statist in 1000 ponden sterling. Rente der oorlogs- Bohuld. Oorlogs kosten Aug. 1914 81 Mit. 1915 573.167 1915/16.... 1,399.652 Verdere uitgaven Te- zamen 2.172 81.966 657.335 39.911 119.595 1,559.158 1916/17..1,937.665 107.467 116.981 2,198.113 1917/18 (raming) 1,975.000 194.500 120.881 2,290.381 Onder krachtig aanzetten van de belas- tingschroef is het Engeland gelukt, 26 pot. van zijne uitgaven door belastinginkomsten te dekken. Eene verdere verhooging zal niet kunnen uitblijven. De oud-minister Mc Kenne heeft in het lagerhuis verklaard, dat de verzwaring van den dienst der staats schuld de rijksinkomstenbelasting zal moeten brengen op acht shilling per pond, d. w. z, 40 pet. voor alle inkomens, een percentage, dat nu slechts voor de hoogste klassen geldt. Dat zal een blijvende last zijn, als het niet gelukt andere bronnen van inkomst te vin den. De financieele toestand van Engeland, ten gevolge va den oorlog, is inderdaad zeer ernstig. Men zou meenen, dat hieruit argu menten zijn te putten, die, al is dit ook niet bedoeld, toch de beweging ten gunste van den vrede in Engeland moeten in de hand werken. De oorlog, Berlijn, 3 Aug. (W. B.) Voormiddag- bericht uit het groote hoofdkwartier. Aan het Viaamsche slagfront was gisteren bij regenachtig weder de vuurstrijd slechts aan de kust <n ten noordoosten van Ype- ren bijzonder hevig. Aanvallen aan den straatweg NieuwpoortWestendè en ten oosten van Bixschoote mislukten, sterke aanvallen bij Langemarck eveneens. Rousse laere (Roulers), waarheen een groot deel van de Belgische bevolking uit de strijdzöne gevlucht was voor het vuur van hare bevrij ders, werd door den vijand met de zwaarste kanonnen beschoten. Voorveld-gevechten ten noorden van het Labassée-kanaal, alsmede bij Monchy en Harrincourt, verliepen voor ons gunstig. Ten westen van Allemant, aan den straat weg LaonSoissons, drongen Fransche compagnieën tijdelijk in een van onze loop graven; zij werden er dadelijk weer uit ver dreven. Bij Cerny voltooiden onze troepen de in den strijd van 31 Juli behaalde suc cessen; zij bemachtigden door een overval eene Fransche stelling aan den zuidelijken uitgang van den tunnel en behielden die tegen verscheidene tegenaanvallen; zij brachten talrijke gevangenen terug.* Op den linker Maasoever werden des morgens en des avonds na sterke artillerie- voorbereiding uitgevoerde aanvallen van de Franschen aan beide zijden van den weg Malancourt—Esnes afgeslagen. Avond-bericht. In het westen houdt de strijdpauze in Vlaanderen nog steeds aan. Par ij s, 3 Aug. (Havas). Namiddag communiqué. Aan het geheele Belgische front houdt het slechte weer aan. Ten Oosten en ten Zuiden van Cerny deden de Duitschers, na een uiterst hevig bombardement, over een front van onge veer 1500 meter krachtige aanvallen, welke alle door ons vuur werden afgeslagèn. Wij brachten den vijand zware verliezen toe.' Op beide oevers van de Maas werd een artillerie-gevecht geleverd, dat vooral le vendig was in de streek van het bosch van Avocourt en heuvel 304. Londen, 3 Aug. (R.) Bericht van maarschalk Haig. Het weder lijft regenachtig en stormach tig. Gisteren in den voornacht beproefde de vijand ons uit onze stellingen aan de In fante riéheuvel ten oosten van Monchy-Ie- Preux te werpen. Na een hevig bombarde ment een front van een halve mijl aanval lende, slaagde hij er in op twee punten tij delijk bezit te krijgen van gedeelten van onze loopgraven aan de frontlijn. Onze tegenaanvallen, waarin wij gevangenen maakten, hebben reeds een gedeelte van den verloren gtond terug genomen, De vijand beproefde in den nacht een raid ten zuid-oosten van Quéant en viel on ze nieuwe posten ten noord-westen van Warneton aan. Beide aanvallen werden te ruggeslagen. Gedurende den dag vestigden onze troe pen zich weer in het dorp Saint-Julien ten noorden van den spoorweg Yperen—Roesse- laere. Troepen Duitsche infanterie, die zich verzamelden toot een nieuwen tegenaanval, .werden verstrooid door ons artillerievuur; de vijand was niet in staat zijn aanval te ontwikkelen. Wij wonnen gedurende den nacht grond ten zuiden van HoHebeke en ten oosten van Monchy-le-Preux. De vijand is nu ver dreven uit allen grond, die hij gewonnen had in den aanval van den vorigen nacht. Vijandelijke invalstroepen werden gedu rende den nacht teruggeslagen ten noord oosten van Fontaine-lez-Croisilles. Onze troepenafdeelingen deden geslaagde inval len in vijandelijke loopgraven ten zuiden van Lombaertzijde. Het aantal Duitsche gevangenen, door de geallieerden den 3Ien gemaakt, is 6122, waaronder 22 officieren. Berlijn, 3 Aug. (W. B.) Voormiddag- bericht uit het groote hoofdkwartier. Front prins Leopold. Bij de legergroep Böhm-Ermolli ten oosten van Husiatyn plaat selijke gevechten. Ondanks den taaien te genstand van de Russen, werden verschei dene plaatsen aan de rivier Zbrucz in storm genomen. Tusschen de Dnjestr en de Pruth hield de vijand in den voormiddag i nog stand. In de eerste namiddaguren begon .hij onder den druk der troepen van generaal vonLitzmann te wijken en af te trekken. De ten noorden van Czernowitz in vlammen op gaande dorpen kenschetsen zijn weg. Heden morgen zijn van het noorden uit O.-H. troepen van generaal Kritek en ten zuiden van de Pruth van het westen uit troe pen onder persoonlijke aanvoering van den legerfrontcommandant aartshertog Jozef in Czernowitz binnengedrongen. De hoofdstad van Boekowina is van den vijand bevrijd. Verder zuidelijk doorbraken andere krach ten van het Jozef-front reeds gisteren de Russische stellingen bij Olobodcia. Das- widny, Czudyn in het dal van de kleine Sereth, Fadeu en Falken aan de Suczawa werden genomen. In Kimpolung dringen de O.-H. troepen in eeh huizenstrijd voor waarts. Ook in de bergen aan de beide oevers van de Bistricz werden al strijdende vorderingen gemaakt. Aan den Mgr. Casi- nului waren de aanvallen van den tegen stander vruchteloos en berokkenden hem verliezen. Door den zegetocht van de verbonden troe pen is Galicië nagenoeg geheel en de Boe kowina reeds voor het grootste gedeelte van den vijand bevrijd. Weenen, 3 Aug. (Corr.-bur.) Het oor logspersbureau bericht: Den 19en Juli begon onze tegenaanval als antwoord op het Russische offensief. Onweerstaanbaar en zonder ophouden dreunde de O.-H. stormloop langs de Dnjestr en door de Wóud-Karpathen, eiken tegenstand van de Russen brekende. On vermoeibaar en onverdroten overwonnen onze' zegevierende troepen niet allen den vijand maar ook alle belemmeringen en be zwaren, die de snelle opmarsch en de moeilijkheden in den Karpathenstrijd met zich brachten. Van Kalusz tot Czernowitz is de afstand 170 K.M. Hedenmorgen ruk te aartshertog Jozef aan het hoofd van zij ne zegevierende troepen Czernowitz bin nen. Weenen, 3 Aug. (Corr.-bur.) Officieel bericht van heden middag. Czernowitz is sedert heden morgen voor de derde maal uit den Russennood bevrijd. De vijand gaf de stad eerst na verbitterde gevechten prijs. Bij Komanesti wierpen gisteren de troe pen van generaal Von Koevess in krachtige aanvallen de Russische liniën terug. Tege lijk moesten tusschen de Pruth en de Dnjestr de Russen voor den druk van de Duitsche en O.-H. bajonetten wijken en naar de grens teruggaan. Heden morgen rukte, terwijl over de Pruthbrag Kroatische afdeelingen Czerno witz binnendrongen, van het zuiden uit de legerfrontcommandant aartshertog Jozef aan het hoofd van onze regimenten onder het gejuich van de bevolking in de bevrijde stad. Ten noorden van de Dnjestr werd de vij and overal afgewezen. De zuivering van den Zbruczhoek is ten einde gebracht. In de zuidelijke Boekowina werd Kimpolung bezet, In den Drielandenhoek werd de westelijke oever van de Rumeensche Bistritza bereikt. Tusschen den Oitozpas en het Casinudal mislukten wederom verscheidene met.aan* zienlijke krachten 'ondernomen aanvallen van den vijand. Londen, 3 Aug. (R.) Russisch com muniqué, medegedeeld door de admirali teit. Na een hardnekkig gevecht trokken wij terug over de Zbrucz op verscheidene plaat sen. Onze troepen gaan terug tusschen de Dnjestr en de Pruth. De vijand bezette Fal- kei. Wij hebben Kimpolung ontruimd. Petersburg, 3 Aug. (Tel.-ag.) De commissaris van het zuid-westelijke front deelt den minister van oorlog mede, dat de legers aan dat front onder bevel van ge neraal Kornilow, in 't bijzonder het elfde leger, waarvan regimenten laatstelijk op ei gen gezag het front hadden verlaten, thans met kracht alle pogingen van den machti gen tegenstander afwijzen om in ons ge bied te dringen. In den loop van verwoede gevechten in de streek van Goesiatyn maakte het zevende leger in ontstuimige aanvallen Duitsche gevangenen. De toe stand en de geest van de troepen wijst eene besliste reactie aan, die reden geeft om te hopen, dat het leger den revolutionairen plicht, die het is opgelegd, zal vervullen. B r 1 ij n, 3 Aug. (W. B.) Officieel be richt. 1. Aan den opperbevelhebbed aan het oostelijk front. De operatiën in Galicië en Boekowina brachten een n ieuw groot succes. Czernowitz is genomen. Ik wensch u en uwe dappere troepen geluk met de dappere daden, waarvan ik getuige was en die in zoo korten tijd zul ke schitterende uitkomsten leverden. WILHELM. 2. Aan Zijne Majesteit. Terwijl wij in het westen den eeVsten stormloop van den grooten Engelsch-Franschen aanval afge slagen en de Franschen aan andere deelen van het front gevoelige nderlagen hebben toegebracht, is in het oosten de aanval van de Duitsch-Oostenrijksch-Hongaarsch-Turk- sche troepen sedert 19 Juli zonder ophou den vooruitgegaan. Czernowitz is genomen, Oostenrijk-Hongarije is daarmee in hoofd zaak vrij van den vijand. Ik verzoek Uwe Majesteit alleronderdanigst te bevelen, dat er gevlagd en saluut geschoten wordt. HINDENBURG. Het heeft den keizer behaagd te beve len: In Pruisen en Elzas-Lotharingen moet saluut geschoten en gevlagd worden. Weenen, 3 Aug. (Corr.-bur.) Officieel bericht van heden middag. Aan het Ilaliaansche front niets nieuws. Rome, 3 Augustus. (Stefoni). Offi cieel communique. Onze verkenningsafdeelingen en artillerie hebben snel gereageerd op de onrustigheid die de vijand ook gisteren aan het geheele front deed blijken. Er hadden eveneens klejne infanterie-ge- vechten plaats in de streek van den Monte Palone (ten O. van Chiesa),' te Campo Rove- ra, (plateau van Asiago), aan den Col-Bri- con ten Zuid-Westen van den Col doi Hois (Tofane), in het bovendal van de Rio Bor- daglia (Karintië), aan de Rombon, een aan de Slatenik (midden-Isonzo), ten Noordwes ten van Plava en Salcano en ten Oosten van Görz. Er waren korte artillerie-gevechten op enkele gedeelten van het Asiago-plateau, aan de midden-Isonzo en op het Karst-pla- teau, tusschen Castagnavizza en Bosco Malo. Boven Tolmino deed een van onze vlieg tuigen^ een vijandelijke machine brandend neerstorten en dwong een ander, binnen hare liniën te dalen, waar zij vervolgens door onze artillerie vernield werd. In den afgeloopen nacht bombardeerden onze machtige luchteskaders het arsenaal en de militaire werken te Pola; zij keerden be houden naar huij kampen terug. Vijandelijke vliegtuigen wierpen bommen op eenige bewoonde plaatsen aan de bene- den-Isonzo, waar zij eenige verliezen en lichte schade toebrachten. Sofia, 3 Aug. (Buig. ag.) Bericht van het hoofdkwartier. Zwak artillerie-vuur tusschen de meren, in den Tserna-^boog, aan de Dobropolje en ten Zuiden van Doiran. In de streek van Moglena werd een vijan delijke verkenningsafdeeling door middel van handbommen verjaagd. Op den linkeroever van de Wardar dron een afdeeling verkenners in de vijandelijke loopgraven door en bracht gevoelige verlie zen toe. Aan de beneden-Stroema bij Christian Kamila, werden vijandelijke verkenningsaf deelingen' door ons vuur verdreven- P a r ij s, 3 Au g. (R.) De minister vant oorlog Painlevé is voor loop ig belast met de portefeuille van marine. Sofia, 3 Aug. (Buig. ag.) De Narodnf Prawa bericht, dat in eene conferentie vani alle Bulgaarsche districtspresidenten onder voorzitterschap van minister-president Ra- doslawow geconstateerd werd, dat in strijd met de bewering van het tegendeel door de Entente in het geheele land volledige een stemmigheid heerscht. De oogst is uitmun tend; zorgen op het gebied van de voeding zijn uitgesloten. Athene, 3 Aug. (R.) De teruggave van de Grieksche vloot door de geallieer den is gisteren begonnen met het weer in leveren \*m den kruiser Hello. Londen, 3 Aug. (R.) Koning George heeft het volgende telegram gezonden aan den koning der Belgen: „Op den derden verjaardag vnn den dag waarop mijn land zijne krachten inzette te gen de schenders van de onzijdigheid vnn België, wensch ik Uwe Majesteit mijn niet te schokken vertrouwen uit te drukken in het eindelijk herstel van België in zijne rechtmatige stelling onder de vrije volken van Europa. De onverzwakte geest van het volk van België onder het grievende leed, dat zijne vijanden het hebben berokkend,' zal de vereenigde pogingen blijven bezielen van de geallieerden tegen de natie, die zijne vrijheden met voeten heeft getreden." De koning heeft het volgende telegram gezonden aan den keizer van Japan, de ko ningen van Italië, Servië en Rumenië en de presidenten van Frankrijk, der Vereenigde Staten en Portugal: Op den derden verjaardag van den dag, waarop mijn land getreden is in den grooten strijd, die nu nog gaande is, wensch ik het onwankelbare besluit van het Britsche rijk' uit fe drukken om den strijd voort te zetten, todat onze vereenigde pogingen met suc ces bekroond zijn en onze gezamenlijke -doeleinden bereikt zijn. Ik ben gelukkig in het vertrouwen, dat daarvan voel ik mij verzekerd .gedeeld wordt door Uwe Ma- jesteit (door u mijnheer 'de president) dat do onevrzettelijke wil van onze volken en de hel denmoed van onze strijdkrachten de eind*' overwinning zullen volbrengen en de moge lijkheid van den vreedzamen vooruitgang der menschheid zullen verzekeren. Londen, 3 Aug. (R.) Asquith heeft aan den vooravond van de verjaring van het uitbreken van den oorlog de volgende bood schap aan de Dundee Newspaper gezonden* „Bij gelegenheid van de verjaring van den oorlog moet de natie op gepaste wijze van haar vasten wil getuigen, om getrouw te blij ven aan het doel, waarvoor het den strijd aanvaardde. Wij vechten niet voor een baatzuchtig doel, maar ter bescherming van de idealen van vrijheid en rechtvaardigheid, waarop, slechts de beschaving der menschheid kan' berusten. De ridderlijkheid en heldhaftig* heid van ons leger en onze vloot, de opoffe ringsgezindheid en de eendracht onder ons volk in het eigen land en in de Britsche ko loniën, zijn het zichtbaar bewijs van ons onwrikbaar besluit, om vast te houden aan het verheven doel, waaraan wij ons drie jaar geleden hebben gegeven". Petersburg, 3 Aug. (R.) Wij kunneit bevestigen, «lat de onderhandelingen tua*. schen de regeering en de cadetten-partij zijn afgebroken. Arksentiw, voorzitter va-nl' het uitvoerend comité van den raad der boe ren, is tot minister van Binnenlandsche Za ken benoemd. Petersburg, 3 Aug. (R.) Generaad Goerko is gevangen genomen. De Beurscourant bericht, dat generaal Erdeley, de bevelhebber van het elfde leger,' verraderlijk gedood is door een schot in derf" rug- Kopenhagen, 3 Aug. (W. B.) De Na* tional Tidende bericht uit Christiania: He# schijnt, dat Amerika nu den uitvoer geheef heeft gestaakt. Er liggen thans vele Noor-^ weegsche schepen met volle lading in Arno-] rikaansche havens; maar zij mogen niet uit varen. Ook de'andere Skandinavische sche pen worden met hunne lading in Amerika, teruggehouden. Men zegt, dat de redegi hiervoor is, dat eerst het controlestelselj volledig moet worden uitgevoerd, hetgeeir niet te verwachten is vóór half Augustus- De moeielijkheden voor den handel zijif buitengewoon groot. Er worden zoowel^ Amerikaansche als Engelsche permissieba* jetten voor den uitvoer verlangd»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 1