UIT DEN OMTREK^ De Goudsche bleckerijen echten een combinatie van bedrijven ondoenlijk. Daar om zei nu elk dezer bedrijven zoo mogelijk. 60 pet. van haar normaal verbruik aan brandstoffen ontvangen, als gevolg waarvan inkrimping van de bedrijven noodzakelijk is. Het wordt daardoor noodïg dot de wasschen die gewoonlijk éénmaal per 14 dagen in be handeling worden genomen, en dat die, welke om de twee weken worden afgehaald, ^nu ook een week worden opgeschort, zon-( der dat de hoeveelheid waschgoecleren daar door ioeneemL Met eenig overleg kan het publiek op deze wijze, zonder daadvan on aangename gevolgen te ondervinden, .de gewenschte brandstoffenbesparir.g aan de wasscheriien en bleekeriien verschaffen. Turf Het bestuur van een combinatie van ver ven ers te Klazienaveen (Dr.), die zich pnder- ling hebben verbonden, him te velde staande grauwe en bolsterturf te verkoopen voor ge zamenlijke rekening, zeggen in een adres aan den minister van L., N en H.: dat zij het volle product van T916 en. T917 tot een kwantum van ongeveer 2500 dag werk nog in hun bezit hebben, voornamelijk naar aanleiding van de distributiemaatrege- len: dat zij onder de gegeven omstandigheden den moed missen, vooral ook met het oog op de hooge werkloonen, door den directeur- generaal van den arbeid vastgesteld, het der de product hiernevens te plaatsen. Wel is er er een prijs voor de grauwe en bolsterturf door den minister vastgesteld, die de verve- ners bij eventueele afneming niet behoefden terug te houden van de productie, maar wel doet dit de storing of de finale stopzetting van den handel door de m 't leven geroepen distribuJiemaatregelen. Ieder verlangt toch thans zwarte turf te hebben. Maar een deel van de grauwe en bolsterturf zou ook heel goed in aanmerking kunnen komen voor brandstof. Véle fabrieken zouden daarmee kunnen geholpen worden. W:»sblai geschorst- Het artikel, dat de oorzaak was van de schorsing van het Eindhovensch Dagblad door de militaire autoriteiten, getiteld „Hoe lang nog?", luidde als volgt: „De beul heeft zijn werk weer verricht. Za terdagmiddag bereikte ons de tijding, dat door de Duitsche marine opnieuw een aantal visschersschepen tot zinken werden ge bracht Trots alle verzekeringen en toezeg gingen; alle verklaringen en overeenkom sten ten spijt, werden niet minder dan 6 log gers onzer Schevenïngsche vloot in den grond geboord. Behalve de materiale schade, die veroorzaakt werd is aan een gedeelte van ons stoere, dappere vissch ers volk. weer de gelegenheid benomen om den kost te verdienen en werd angst en schrik verspreid onder de bevolking. Immers wat zal het lot zijn der overige zes tig tot tachtig schepen, welke nog buiten gaats zijn? Zal de ramp wellicht nog vergroot worden doordat ook menschenlevens verlo ren gaan? Want dat men zich niet bekommert over het lot der schipbreukelingen, welke maar moeten trachten een goed heenkomen te zoeken, is algemeen bekend. Hoe lang nog, vragen we, zal Duitschland voortgaan ons op die wijze te sarren? Hoe lang nog zal de strijder voor de vrije zee on ze rechten krengen en ons belemmeren in onze vrijheid? Honderden Duitsche kinderen worden iedere week liefderijk door Nederland opge nomen en alzoo aan den hongerdood ont rukt en als belooning koelt de marine hare machtelooze woede op het eenvoudige, ör- me visschersvolk. Wordt het niet hoog tijd, dat we die ergerlijke, laffe daden straffen en dat we ons wreken, al is het juist niet met het zwaard? Duizenden krijgsgevangenen zullen bin nenkort op ons grondgebied worden over gebracht om onze armoede nog te vergroo- ten en inmiddels berooft men ons van de middelen om een voornaam volksvoedsel te bemachtigen. Wanneer zal de Regeering ein delijk eens optreden om aan die rechtsver krachting voorgoed een einde te maken? Waarlijk het wordt meer dan tijd, dat men den zeeroover eens op echt Duitsche wijze toespreekt en hem aan het verstand brengt, dat ons geduld ten einde is". Verboden uitvoer. De douane beambten te Hansweert hebben op het sleepschip Thijssen 7 een groote partij - cacao en thee ontdekt, bestemd voor uit voer naar Antwerpen. De «chipper is gevan kelijk naar Middelburg gebracht. Duitsche kinderen. Gistermiddag zijn weder 200 kinderen uit Duitschland ons land binnengekomen met bestemming naar verschillende plaat sen. Over El ten zijn gisteren 400 Duitsche kinderen uit ons land naar hun vaderland teruggekeerd. Over de grens. Een jonge man kwam als Duitsch deser- ^^f1" Vlagtwedde (Gr.) de grens over. Hij wilde niet weer naar het front en zwom de Eems over. Heden zijn over de grens gekomen een uit Duitsche krijgsgevangenschap ontvlucht Engelsch^ en Fransch militair, alsmede een vrouw, wier man eenigen tijd geleden naar ons land deserteerde. Zij zijn m het quaran- tainekarrp te Enschedé opgenomen. Heden zijn over de grens gekomen een uit Duitsche krijgsgevangenschap ontvlucht fcngelsch en Fransch militair, alsmede een £0T-A™Jer maVenij?en tijd geleden naar kom r ^es€rTlee/de- Zij zijn in t quarantaine- Kamp if» Enschedé opgenomen. ^Smokkelaar doodgescho- ten. Te Susteren (L.) bij Sittard, werd de ftmokekmar G, woonachtig te S teren bij *e"e P°s!ng tot verboden intvocr doodelijk fetrouen. C. overleed enkele minuten la- ter. De overledene was gehuwd en vader van drie kinderen. Gemeenteraad. De uitslag van de gisteren te Nijmegen gehouden herstem ming voor den gemeenteraad is als volgt: District I: Gekozen M. Frank (wilde) met 685 en J. L. Struikdalm (vrijz.-democraat) met 672 stemmen. Op W. Buggels (S.' D. A P.) werden 578 stemmen uitgebracht. District Hl: Gekozen A- J. Uyen (R. K.) 'met 1126 stemmen. Op P. C Orgers (S. D. A. P.) waren 816 stemmen uitgebracht. Breda- District I: Uitgebracht 968 geldige stemmen. F. C. J. van I luiten (R. K.) |455; F. A. M. J. Smits (onafh. Kath.) 533. 'Gekozen de heer Smits (onafh. Kath.). District III: Uitgebracht 1097 geldige stemmen. P. G. Gruys (S. D. A. P.) 601. A. S. J. M. Meeus (R. K 496. Gekozen de heer Gruys (S. D. A. P.) Door deze verkiezing heeft de rechter zijde twee zetels verloren. De verhouding is thans rechts 11/ links 10. Met den heer Gruys komt weer een l.d der S. D. A. P. in den Raad. Sinds jaren was die partij niet meer in het Bredasche gemeentebestuur vertegenwoordigd. Afschaffing bakkersnacht- arbeid. De Raad tc Wageningen nam een verordening aan, v;aorbij de nach'or- beid voor bakkers verboden wordt. H*t brood mag niet voor des voormidd«gs 11 uur worden bezorgd. Terreinaankoop door het |Rijk. Naar aanleiding van het feir, dat het Rijk bij den aankoop van onroerend goed meermalen een prijs moest betalen die hooger was, dan andere koopers in soortge lijke omstandigheden besteedden, heeft de N. G voor eenigen tijd de vraag gesteld, waarom het Rijk zich hierbij niet bediende van de voorlichting van haar registratie- ambtenaren. Die toch beschikken over ge gevens welke voor een juiste waardeering van het onroerend goed van groote betee- kenis zijn. Thans is, zoo verneemt het blad bepaald, dat registratieambtenaren kunnen worden belast met den aankoop van gronden, die het Rijk noodig heeft voor mijnontginning en zullen zij worden belast met het opma ken der acten. Het natuurschoon. Men vreest, aldus de Tel. dat ook Loon op Zand onder Tiel veel van zijn natuurschoon in boeten zal door den verkoop van de goe deren (gedeeltelijk bosschen, 60 H.A.) in eigendom toebehoorende aan wijlen jhr. A. Verheïjen. Ze zijn gekocht door den heer K. de Wit te Amsterdam voor 30.000. De aardappel-oogst. De vele regen, die in de laatste dagen te 't Bildt (Fr.) valt, blijkt slecht in te werken op de aard appelen, vooral omdat zoel weder op den regen volgt. De ziekte verspreidt zich en al gemeen hoopt men hier op een droge perio de. Anders kan de oogst der aardappelen, die veel beloofde, nog deerlijk tegenvallen. Een schenking. Daartoe door een tweetal harer leden in staat gesteld, werden dezer dagen door de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland aange kocht twee perceelen land, het z.g. Ooster- en Westerkooistuk, gelegen aan hel binnenwater „Het Kil" in den polder Waalenburg op Texel. Van oudsher vormden de genoemde percee- len weiland een der rijkste broedplaatsen voor weidevogels in Waalenburg. Een nieuw schip. Woensdag zal van de werf der Maatschappij voor Scheeps Werk tuigbouw te Rotterdam worden te- water ge laten het s«. „Tjilibost" aldaar gebouwd voor de Java-China-Japanlijn. Werklooze dokwerkers. Gister morgen hebben een 100-tal losse-dok- en veemarbeiders te Amsterdam aan de kanto ren van verschillende veemen gedemonstreerd tegen het lange uitblijven van het z.g.n. garan tieloon, een nooduitkeering in den zin der Havenreserve. Een mislukte bakkersac- t i e. Onlangs richtten te Bussum en te Naarden alle bakkerspatroons het verzoek tot de gemeenteraden, eene verordening tot afschaffing van den nachtarbeid in het bak kersvak vast te stellen. De gemeenteraad van Bussum besloot vooralsnog op advies van B. en W. niet aan het verzoek te voldoen met het oog op de moeilijkheid-dezer quaestie en een te ver wachten regeeringsmaatregel te dezer zake. Unaniem kondigden daarop de bakkers van Bussum en Naarden per advertentie aan, dat zij besloten hadden in verhand met de strenge gasrantsoeneering, waardoor o.a. de gascfrukking juist des nachts van 115'A uur nagenoeg nihil is, het versche brood des voormiddags te 10 uur in hun winkel ter afhaling gereed te zullen hebben met het oog op het tweede ontbijt en met de bezorging te 1 uur te zullen aanvangen. Een der bakkers, de heer J. Kamphuis, firma Paul Kaiser te Bussum, kondigde Za terdag onverwachts de vestiging aan van een 7-tal brood-depóts in winkels van aller lei aard. Uit vrees van door dezen truc van hun collega klanten te zullen verliezen in ver band met 's menschen behoudzucht naar versch brood, besloten de bakkers daarop de eenparig gesloten overeenkomst, trots de onvoldoende gasdistributie slechts enke len hebben electrisch licht weder op te heffen. De forensen blijven dus aldus het H.bld. voorloopig des morgens met een versche boterham in hun reistasch naar stad gaan, terwijl de bakkersknechts woe dend hun uitzicht op nachtrust, door 's hee- ren K.'s zet. in rook zien vervliegen- -Dc naweeën. De tafel v:or gestolen voorwerpen in de zittingszaal von de recht bank te Amsterdam stond vol allerlei zaken, allen afkomstig uit de plunderdagen van Juli 1917 en weggenomen van korren en uit winkels. Van één kar was wel Yoor 3000 alleen aan spek gestolen. Een varensgezel W. G., had allerlei za ken gestolen, omclat hij honger had, naar hij zeide. Tegen hem, die trouwens 9 maal was veroordeeld, werd 6 maanden geëischt. Mr. Perlestein, de verdediger, vroeg voor waardelijke veroordeeling en clementie. Een juffrouw M. J. M., had zich meester gemaakt van een zak aardappelen op de Handelskade, den 2en Juli. Zij ontkende. Wel had zij, toen zij iedereèn daar met aardappelen zag loopen, er ook een hoeveelheid van meegenomen, maar weg genomen niet. Zij zou het echter nooit meer doen, al gebeurde er ook wat er zou gebeu ren. Het O. M. vond, dot in normale omstan digheden deze vrouw niet aan stelen zou denken, maar het O. M. kon geen uitzon dering maken en eischte 7 dagen. Voorts kwam M. G J. M., weer een juf- houw aan de beurt, die op 3 Juli een pond of vijf *pek zich had toegeëigend en opge geten. Zij bekende dat en had er veel spijt van en huilde hevig, vooral toen het O. M. ook 7 dagen gevangenisstraf eischte voor hear. Ten slotte stond terecht juffrouw E. B. C. M.f die ongeveer 30 kilo aardappelen op 2 Juli had meegenomen. Tegen haar eischte het O. M. 7 dagen. Valschheid in geschrifte. Wegens valschheid in geschrifte had zich voor de rechtbank te 's Gravenhage te ver antwoorden G. J. M., 26 jaren, commission- nair in groenten te 's Gravenhage. Hij had m een verlingbriefje voor 23.000 KG. roodekool genoemd cijfer veranderd in 90.000, waardoor hij daarop consent tot uitvoer voor 90.000 KG. van die groente soort zou hebben kunnen bekomen. Op grond o.a. dat bekl. zich brutaal had aange steld, zeggende „ik doe toch wat ik wH, al kost het mij 5 jaar", terwijl door bekl.'s han deling groot nadeel zou kunnen ontstaan, eischte het Openbaar Ministerie eene ver oordeeling tot zes weken gevangenisstraf. Mr. Bourlier, als verdediger optredende, meende dat het Openbaar Ministerie de zaak te zwaar inzag en dat er alle termen bestaan voor eene voorwaardelijke veroor deeling. Immers nadeel was hier niet toe gebracht en ook niet bedoeld toe fe bren gen. Er was een veilingbewijs voor 90.000 KG., maar op grond dat bij de aanbieding daarvan zou gebleken zijn dat de zaak ad ministratief niet in orde was (waarom, dat wist bekl. niet en wilde men hem niet zeg gen), kon hij, toen hij de partij toch wilde laten overschrijven op naam ven een ander, dit niet gedaan krijgen. Om nu derden te helpen en de groenten niet nog meer te laten bederven dan zij door oponthoud in verband met bedoelde administratieve fout reeds waren bedorven, dus om er nog van te redden wat nog te redden viel, pleegde hij, nog in het bezit van een veilingbriefje voor een andere partij, nl. van 23.000 KG., de valschheid. Hij noch iemand anders was bevoordeeld dus en niemand werd bena deeld. Dat bekl. brutaal was opgetreden kon verklaarbaar heeten in verband met on aangename bejegening van de zijde der ad ministratie. Bovendien was bekl. een zenuw achtig persoon en van een zenuwachtige fa milie. Uitspraak over 8 dagen- Levensgevaarlijke steek. Op den straatweg OldenzaalWeerselo is ze keren J. Roode, een zwerver, door J. F. B., uit Amersfoort, met een broodmes een levensgevaarlijke steek in den rug toege bracht. R. is naar het ziekenhuis te OMerv- zaal vervoerd. Met een queue. Zekere v. D. te Gestel, die Zondagavond bij een twist in een herberg aldaar slagen op het hoofd kreeg met een biljardqueue fs gisteren aan de ge volgen overleden. Ernstige mishandeling. Gisterennacht verzocht de kastelein van het café „De Nieuwe veemarkt", Czaar Peterstraat 60 te Amsterdam, tegen het slui tingsuur zijn lokaliteit te verlaten. Een bezoeker, blijkbaar onder den invloed van sterken drank, weigerde heen te gaan. Een woordenwisseling ontstond, waarvan een vechtpartij het gevolg was. De onvrien delijke bezoeker trok zijn zakmes en bracht daarmede den kastelein een steek in den hals toe. Te voet kon hij zich nog naar het politieposthuis in de Czaar Peterstraat bege ven, waar de wond voorloopig werd verbon den. De man is naar het Binnengasthuis ge bracht en daar, ter nadere behandeling op genomen. De wonde bleek niet levensge vaarlijk te zijn. De dader bevindt zich aan het bureau Kattenburgergracht in arrest. Door een Duitschen onderof ficier bestolen. Een bewoner van De Mcinweg, een gedeelte van dc Limburgsche ■gemeente Melick-Herkenbosch, dat aan drie kanten door Duitsch gebied wordt omgeven, hoorde voor enkele dagen in 't holste van den nacht gerucht in zijn woning, dat naar zijn meening door een mcnschelijk wezen-moest worden veroorzaakt. Hij hield zich mstig tot hij merkte, dat zijn ongevraagde bezoeker in den kelder afdaalde, sloop toen zijn bed uit, wierp het kelderluik dicht en grendelde dat, om vervolgens de politie op het dorp tc waar schuwen. Toen die arriveerde en den inbreker fe voorschijn haalde, bleek zij met een onder officier van de in de buurt geplaatste Duit sche wacht te doen te hebben, die den nacht te baat had genomen om zich op Nederlandsch" gebied eens tq goed te doen. De man y»;eid r.sn dc - acht uitgeleverd, en zal zonder twij fel aldus het Hbld. zeer nadeelige gevol gen van zijn zucht om te stroopen moeten dra gen. Verduistering. Te Assen is gevankelijk binnen gebracht de gemeente en kerkelijke ontvanger en kassier der Boe renleenbank te Smilde, verdacht van ver duistering en valschheid in geschrifte, in laatstgenoemde betrekking gepleegd. Inbraak. Gisternacht is ingebroken bij den heer Van Zonneveld, te Sassen- heim. Vermist worden een doos met zilver geld en eenige kleedingstukken. Aardige logé's. Twee \nrouwen, beiden in Den Haag woonachtig, hebben eenige dagen ten huize van een bewoner van den Stationsweg te Rotterdam doorge bracht. Deze miste na haar verriek een doos met zilveren lepels en eenig Chineesch vaatwerk. De beide vrouwen zijn op het oogenblik, dat zij itiet de electrische spoor naar Den Haag zouden vertrekken, aange houden. Bij het vissch en. De veldwachter Heuvcr en de brugwachter Last te Hasselt, gingen per roeiboot met de hengel op het Zwartcwater visschen. Door een passeerende tjalk werden zij aangevaren, waardoor de veldwachter ernstig aan beide beenen werd gewond. Hij is in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis tc Zwolle vervoerd. Door een auto. De landbouwer J. van 'tG., uit Hierden, is gistermorgen door een vrachtauto aangereden en kort daarop overleden. De „Turin". Het stoomschip „Tu rin" zit nog steeds buiten de Vulcanhaven te Maassluis aan den grond. Men tracht de laatste week de machinekamer te dichten, doch tot nu toe zonder succes. De combi natie van de firma L. Smit en Co. is nu van 27 Juni af met de bergingwerkzaamheden bezig. Marktberichten. Eiermarkt Kolter<lain 14 Aug. 1917.' Kipeieren V. P. N. f 7.45—8.85. Eendeneieren V. P. N. f 10.85—-11.00. Aanvoer 108Ó0 stuks. Midden prijs V. P. N. 8.12. 3obool- oa Kerkatonwa. Het Bestuur van het Genootschap van Lee raren aan Nederlandsche Gymnasxën en het Hoofdbestuur van de Vereeniging van Leeraren bij het Middelbaar Onderwijs hebben een adres, gericht tot de Raden der Gemeenten, waar gym nasia of H. B. Scholen gevestigd zijn, met ven- zoek de tractementen von de Rectoren en Con rectoren, van de Directeuren en Leeraren aan de gemeentelijke inrichtingen van voorbereidend hooger- en middelbaar onderwijs zoo spoedig mogelijk te willen verhoogen, voor zoover hierin met het oog op de tijdsomstandigheden »og niet is voorzien. Do moeilijke tijden drukken in het bijzonder op de ambtenaren, die een vast safaris genietendc verhooging van alle belastingen, de duurte van alles wat het leven eischt, brengen m menig ambtenaarsgezin schier onoverkomelijke bezwo eren. Adressanten zijn van meening, dat een tijde lijke verhooging met 25 van de thans genoten tractementen een deel van de te zware lasten van de schouders der ambtenaren zou wegne men. Ds. Van den Bergh van Eysinga. Namens een groot aantal vrienden en vereerders is aan ds. Van den Bergh van Eysinga een hul deblijk, bestaande in een enveloppe, aangeboden met album van deelnemers. Prof. Van Rees uit Hilversum zei daarbjj eenigo hartelijke woorden. De nieuwe Zendingsschool te Oegstgeest. De zetel van de Nederlandsche Zendelingsschool, tot dusverre gevestigd te Rot terdam, is, evenals het zendingsburcau van de vier samenwerkende vereenigingen, dpn len de zer maand naar Oegstgeest verplaatst en ver moedelijk zal de-nieuwe Zendingsschool 19 Sep tember worden geopend. Het nieuwe gebouw dot zeer gunstig afsteekt bij het oude te Rotterdam, is thans geheel ge reed en maakt zoowel van buiten als inwendig een uitnemenden indruk. De hoofdtoegang is aan den Rijnsburgerweg, halverwege tusschen Leiden en Oegstgeest. Een breede laan leidt naar den hoofdingang. De kerkvoogdij van de Herv. gemeente van Winterswijk heeft van N. N. f 1000 ontvangen voor verbetering van de predikantstraktementen. Het bevolkingsvraagstuk. Tot de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk richtte zich do heer J. N. van Munster, secretaris der Ver eeniging tot bestrijding van het Nieuw-Malthu- sianisme, in een schrijven, namens zijn vereenf- ging, waarin hij meldt, dat er bij' deze vereeni ging plannen bestaan om te komen tot een na tionaal congres, althans tot eene nationale con ferentie met bevoegde sprekers, die het bevol kingsvraagstuk alzijdig zullen bezien. Met een beroep op de bekende circulaire der Synode, d.d. 13 Augustus 1907, waarin werd opgewekt tot een krachtige actfe tegen het voortwoekerend Nieuw- Malthusianisme en met verwijzing naar de stu die van mr. dr. A. R. van de Laar, verschenen onder den titel„De overheerschende beteeke- nis van het Nco-Malthusianisme", verzoekt dc schrijver steun van de synode voor genoemd congres, resp. voor genoemde conferentie. Algesa. Syu. der Xed. Herv. Kerk. XXIV. Tot afgevaardigde en secundus voor het con gres, dat gehouden zal worden door de Veree niging tot bestrijding van het Nieuw-Malihusia- nisme, worden aangewezen de heeren J. Steen beek en dr. G. Visser. Aangenomen werd een voorstel om de Christe lijke zedenkunde te maken tot een examen voor het voorbereidend kerkelijk examen-vak en even eens „de hedendaagsche Protestantsche zending" zoodat voortaan het kerkelijk voorbereidend exa men zal loopen over a. de bijbelsche godgeleerd heid; b. de leerstellige godgeleerdheidc. de geschiedenis der Nederlandsche Hervormde Kerk en harer leerstellingend. da Christelijke zeden kunde e. de hedendaagsche Protestantsche zed* ding. Dientengevolge vervalt het tesdmonlulS1 voor de Christelijke zending zooals was vooro* gesteld. Uitvoerig wordt besproken de vraag van de testimonia. Aangenomen wortlt »en testimo nium van drie jaar voor de uitlegging van het Oude en Nieuwe Testament, 1 jaar In de ency- clopaedie der godgeleerdheid, 1 jaar in de ge schiedenis van den Israëlieü'schen godsdienst, 1 jaar in de geschiedenis van de leerstellingen van den Christelijkcn godsdienst, 1 jaar in een der tot de wijsbegeerte behoorende vakken naar keuze van den student. Voorts wordt bepaald, dat uil do leerrede, die door den examinandus volgens art. 1G van het reglement op het oxamen moet worden ingezon den, dc vertrouwdheid van den examinandus met zijn moedertaal moet blijken. De commissie van rapport wil bij de regeling van het proponents examen de capita van het O. en N. Testament behouden, zooals zij tot nog toe bestonden. De voorgestelde wijziging bestond in a. cursorisch lezen en vertalen van gemakkelijke stukken uit de historische boeken van het Oude Testament en van stukken uit de historische boeken van het Nieuwe Testament, en b. practische verkla ring van één hoofdstuk tril het Oude en één uit het Nieuwe Testament, welke beide hoofdstuk ken zes weken te voren aan den examinandus worden opgegeven. Hiertoe wordt door hem ten minste 14 dagen vóór het examen een opstel bij den seCTetoris van het kerkbestuur ingezon den. Bij de bespreking von dit opstel moet blij* ken, dat hij met den grondtekst vertrouwd is. ProL Slotemaker de Bruine stelt voor a. te laten vervallen en b. te houden. De president wila. cursorisch lezen en vertalen van Genesis, Exo dus, 1 en 2 Samuel en 1 en 2 Koningenb. cur sorisch lezen cn vertalen van de vier Evangeliën en van de van het voorstel der commissie von rapport wordt er op gewezen, dat hj het aan nemen van deze wijziging de geheele reden von wijziging van het reglement op het examen ver dwijnt daar men toer uitn»n> ven -;r» gedacht* om alle bis in idem te Kunst en Wetenschap. Nederlandsche Opera. De directie van de Nederlandsche Opera (dir. G. H. Koopman) deelt ons mede, dat als nog als heldentenor voor het komende sei zoen is geëngageerd onze landgenoot de heer Louis Dornay (L. Goldsteen), vroeger verbonden als heldentenor aan de Stedelij ke Opera te Hamburg en aan de Koninkl. Fransche Opera te 's Gravenhage Marius Spree Is ziek geweest en zal, na een geslaagde operatie, voor het eerst weder optreden te Rotterdam in den Cir cus-Schouwburg Zaterdag a.s. in „Sloome Hein", een door hem geschreven tooneel- spel. AnnievanEes. Met genoegen zal vernomen worden, dat de toestand van mej. Annie van Ees goed vooruit gaat. Zij hoopt over een maand weer te kunnen optreden. Bedreiging der tooneel- exploitatie. Naar het bestuur van de Nederlandsche Tooneelkunstenaarsvereeju- ging vernam, zal het gemeentebestuur van Den Haag, dat eerst kort geleden de belas ting op publieke vermakelijkheden waar toe ook toone el voorstellingen worden gere kend tot 10 verhoogde, opnieuw een verhooging, nu tot 15 aan den Raad voor stellen. Overwegende, dat er toch eenmaal een grens moet komen aan de draagkracht van het publiek, dat in deze tijden reeds zoo veel offers te brengen heeft, zoodat een be- lastingverhooging noodwendig van nadeeli ge invloed moet zijn op de "tooneelexploita- tie en de donkere toekomst voor de bij het tooneelbedrijf betrokkenen daardoor nog dreigender wordt, heeft het hoofdbestuur van de Nederlandsche Tooneelkunstenaars Ver eeniging in haar hedenmiddag gehouden be stuursvergadering besloten de directies der verschillende tooneelgezelschappen en het Nederlandsche Tooneelverbond tot samen werking uit te noodigen om bij het Haag- sche Gemeentebestuur de noodige stappen te doen om deze nieuwe bedreiging van de normale tooneelexploitatie niet ten uitvoer te brengen Ook de instemming van het Verbond van Nederlandsche Ktmstenaars-Vereenigingen zal worden gevraagd. In een gisteren te 's Gravenhage ge houden vergadering van afgevaardigden van de afdeeKngen Den Haag van Toon kunst, Ned. Centrale Artisten Vereeniging, Ned. Bond van Theater en Bioscoop-perso neel, is de volgende motie, voorgesteld door den heer Andre de Jong, aangenomen. De motie luidt als volgt: „De vergadering, samengesteld door de afgevaardigden van de organisaties uit het omirsementbedrijf, afd. Den Haag, besluit tot oprichting van een comité uit deze organi saties, welke de algemeene bedrijfstoestan- den voortvloeiende uit" eventueele plannen of besluiten, die het bedrijf kunnen bena- deelen zullen in behandeling nemen. De commissie is semengp-toM regen personen. Spakenburg. In aansluiting met de vergadering over de ontslagaanvrage van Dijkgraaf en Hoogheemraden der Bunscho- ter Veen- en Veldendijk bericht de Nijk. CL dat de secretaris der Veehoudersvcrc«niging A. Huigen Lm.f als afgevaardigde naar Utrecht toog om te informecren bij leden der Gedeputeerde Staten naar bovenbedoel de kwestie. Hij kwam met oDe noodige inlich tingen terug, alsmede met de verslagen vart de Zittingen der Prov. en Gedeputeerde Sta ten en alle bescheiden noodig tot een oor deelvelling van deze kwestie. Naar aanleiding hiervan vergaderde de Veehoudersvereeniging om een definitief besluit te nemen, 't welk ongeveer alduf luidde „Het Bestuur der Veehoudersvereeniging te Bunschoten keurt het beleid Ged. S**»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 3