STADSNIEUWS^ JUJT DEN OMTREK. Men deed de wenschelijkheid uitkomen liet daarheen te leiden, dat er drie dagen per kweek niet gebakken zou worden, ten einde (stagnatie van het bedrijf door brandstoffen- 'ichaarschte te helpen voorkomen. Daartoe wordt de medewerking van het publiek ingeroepen, door de bestellingen den vorigen dag en wel liefst zoo vroeg mogelijk 'op te geven. De petroleu m-nood. De Toewijzingscommissie voor petroleum deelt mede, dat tengevolge der door de oor logvoerende mogendheden genomen beslui ten nieuwe aanvoeren van petroleum in at- zienbaren tijd niet te verwachten zijn. D.en- lencevolge acht genoemde commissie het noodzakelijk de afleveringen van petroleum tot het uiterste te beperken. Tot nader beschikking kan geen petro leum meer verstrekt worden aan particulie ren voor huishoudelijk gebruik, terwijl leve ringen ten behoeve van industrie en trans port slechts in zeer beperkte mate, met het oog op de beschikbare voorraden, zullen kunnen geschieden In aanmerking kunnen komen leveringen van petroleum aan industrieën, werkende ten dienste van het Rijk, dan wel ten >e- hoeve van het vervoer, uitsluitend van levensmiddelen, welke aan spoedig beden onderhevig was. Aan schippers kan voor het voeren der top- en seinlichten alleen worden gelevwd, voor zoover zij de Zuiderzee, de Noordelijke of de Zeeuwsche eilanden, alsmede de Men- wede bevaren. Verder zal zooveel mogelijk in de noodzakelijke behoefte der spoor- en tramwegen, polderbemalingen, visschenj en van den landbouw, alsmede voor de me dische, de veeartsenijkundige en de open- ibare diensten worden voorzien. Homoeopathisschegenees- middelen. Naar wij vernemen, ziin de onderhande- fin"en over den uitvoer der homoeopathi- sche geneesmiddelen uit Duitschland thans tn een stadium gekomen, waarin verwacht kan worden, dat de belemmeringen, die den laatsten tijd aan dezen uitvoer in den weg stonden, binnenkort zullen worden opgehe ven. Mosselen. Een 12-tal mosselvisschers te Ierseke heeft van den Duitschen consul te Vlissin- gen bericht ontvangen, dat de provincie Antwerpen voor hen voor'den aanvoer van versche mosselen heropend is. Legerdag te Leeuwarden. Gisteren is te Leeuwarden een Legerdag gehouden. In den ochtend werden hoofdbe stuursleden van „Ons Leger met verschil lende autoriteiten ten stadhuize ontvangen. De burgemeester, mr. J. A. N. Patijn, sprak de aanwezigen toe. Het was hem bijzonder aangenaam, hun namens het gemeentebe stuur, de verzekering te geven, dat hun aan wezigheid op hoogen prijs wordt gesteld. Dat ik met het doel uwer vereeniging in stem zeide de burgemeester, zal ik wel met behoeven te verzekeren, doch er zijn velen in de gemeente die anders over deze zaak denken dan ik. In deze streken, die zulke uitstekende soldaten aan het leger leveren, is de sympathie voor het leger zeer lauw. hebben hier anti-militaristen van alle schakeeringen. Er zijn velen, die aan het vaderland gehecht zijn en toch tegenover het leger meer ol minder onverschillig, ja zelfs vijandig staan. Bij dezen is het meer een gevoels- dan een beginselzaak. Onder deze menschen kan uwe vereeniging een goed werk doe lk weet, dat ge daarnaar streeft en daaroiv, uit den grond van mijn hart, begroet ik u met een dronk op den bloei van de vereeniging „Ons Leger". Deze toespraak werd aldus de Tele graaf, waaraan wij dit verslag ontleenen beantwoord door den voorzitter van de ver eeniging den heer F. M. Wilton. In den middag had op de Wilhelminabaan 'de Legerdag plaats: bajonetvechtoefenin- gen door Friesche landstormplichtige re- cruten (jaarklasse 1909). carousselrijden van motorwielrijdérs, een springnummer van officieren en onderofficieren van het cava- lerie-recrutendepót, oefeningen van wielrij ders, lichaamsoefeningen, speer- en hand- granaatwerpen, een springnummer der ca valerie en ten slotte een infanterie-aanval op een versterkte stelling, afgewisseld door yliegdemonstraties. Op het groote veld bewogen zich hon derden belangstellenden, o. w. de minister yan Oorlog. Ook op het Zaailand was veel bekijks bij de tentoongestelde kanonnen, mitrailleurs, jkeuk en wagens, zoeklichtinstallatie, toestel len voor draadlooze telegrafie. Hedenavond heeft er een gemeenschap pelijke maaltijd plaats in de „Kloosterij", terwijl de onderofficieren zich vereenigen een een maaltijd in hét „Oranjp Hotel". Het SpanderswoiMl. Naar het N. v. d. D. verneemt, is een ÏJeel van het bekende Spanderswoud ver docht, om voor brandhout verkocht te wor den. Alweer een mooi stuk bosch, dat ten bffer vallen moet. De Nood-Boschwet mag Wel spoedig in werking treden. Verkoop van hout. Het hakbare Jvout, eiken, beuken, linden, dennen, kas tanjes, enz. op het landgoed „de Valken berg" te Steeg bracht bij openbaren ver koop 142,000 op. Een vondst- Te Wijk-aan-Duin Jiebben kinderen ruim 1300 aan bankpa pier gevonden. Diefstal op groote schaal. De politie te Vlissingen heeft wagenvrach ten goederen in beslag genomen: als win terjassen, schoenen, kleeren, sajet, flanel, afkomstig van diefstal uit het magazijn van het provinciaal steuncomité voor Bel gische vluchtelingen, aan het station aldaar. Bij huiszoeking werd een zeer groote voor raad gevonden. In verband met deze dief stallen, welke belangrijke waarde vertegen- woordigen, zijn, meldt de Tel., reeds ne treinpi ^sers van de Staatsspoor aangehou- den, terwijl meerdere arrestaties zullen vol gen. Onder een wals. In de Thomas Kempenstraat te Zwolle is gistermorgen een 6-jarig jongetje onder een zware wals ge raakt en geheel verpletterd. Onweer. Te Enschede is gistel- middag de bliksem geslagen in den t n dei Ned. Herv. kerk. Een groote hoeveel heid leien werd weggeslagen, waarvan en kele stukken tengevolge van den krachtigen wind door de ruiten van nabijsteande win kels werden geslingerd. Te Kerkhovenpolder (Gr), is gisteren een boerenarbeider door den bliksem gedood. Het si»oorneKonce|,,k (ussehen Houten en Schalkwijk. Men meldt ons uit den Haagt Gistermorgen werd het onderzoek in het gebouw der Ned. Ind. Staatsspoorwg-mij. voortgezet. Als eerste getuige werd gehooid de ing. Stieltjes, voorzitter van den Raad van Toezicht op de spoorwegen. Getuige deelt mede, dat zoowel me) het materieel voor de rijtuigen als van den spoorweg proe ven zijn genomen. De proeven genomen met de dwarsliggers waren zeer uiteenloopend. Het onderzoek is echter nog gaande om uit te maken of enkele dwarsliggers zoo weinig weerstand bezaten, dat een ongeluk daar door mogelijk werd. Kunnen de dwarslig gers weinig weerstand bieden, dan zullen ook de haaknagels geen weerstand kunnen bieden en zouden tijdens den rit vooral^met zwaar materieel de rails uitzetten. VC'oidt deze uitzetting van de spoorwijdte van dien aard, dat de maximum-grens overschreden wordt, dan is een déraillement niet buiten gesloten. Spr. achtte het mogelijk, dat dit een oorzaak van het ongeluk is geweest. Het materieel der rijtuigen is onderzocht, maar niets onregelmatigs geconstateerd Volgens meening van getuige moet het ongeluk te wijten zijn geweest aan een on regelmatigheid in den weg. Verder deelt getuige op een vraag van den Voorzitter nog mede, dat 3 geneesheeren belast zijn met de controle voor voldoende eerste hulp bij ongelukken. Zij zorgen ook voor vernieuwing en verzorging der verband- kisten. Getuige meende, dat dit onderdeel van den spoorwegdienst de scherpste cri- tlek kan doorstaan. Hierna werd als getuige gehoord de ing. L. M. Barnet Lyon, lid van den Raad van Toezicht. Deze getuige meende, dat men zeer voorzichtig moet zijn in zijn. oordeel omtrent den toestrnd van 't hout der dwars liggers van het nielde spoor, daar dit door het ongeluk zeer veel geleden heeft. Op verzoek van getuige heeft men enkele dwarsliggers naast het vernielde spoor on derzocht en hier bleek, dat het hout en ook de haaknagels in veel betere conditie waren ofschoon deze hetzelfde hadden ondergaan als de liggers en nagels van het vernielde spoor vóór het ongeluk. De samenstelling en de lengte van den trein acht getuige niet gevaarlijk. Als derde getuige werd gehoord prof. Franco, hoofdingenieur, chef van den dienst van tractie en materieel der S.S. Deze deelt mede, dat trein no. 4 in Den Bosch is nagezien, maar niets onregelmatigs werd ontdekt. Na het ongeval .zijn wel be schadigingen geconstateerd, maar welke zeer waarschijnhik door het ongeluk zelf ver oorzaakt zijn Getuige is van meening. dat het materieel niet de oorzaak van het on geluk is geweest. Ook de snelheid Aran 82 K.M. -pei uur is binnen de toelaatbare gren zen. Getuige acht trein no. 4 niet te lang, terwijl ook de samenstelling vrij regelmatig was. Deze was bovendien ook geheel vol gens de bestaande voorschriften. Ook prof. Franco weet geen directe oorzaak voor het ongeluk op te geven. Prof. A. G. A. Everts, chef van den Dienst der Expl. der S.S. werd hierna als getuige gehoord. Deze deelde mede, dat de voor geschreven snelheid van trein 4 was be paald op 75 K.M., terwijl er gereden is met een snelheid van 82 K.M. Getuige ?'htte dit uit een oogpunt van gevaar niet bezwaar lijk, daar de snelheid in verband met de kolenbesparing verminderd is. De samen stelling en lengte van den trein achtte deze getuige zeer goed. Op een vraag van den voorrifter of het mogelijk is in den trein zuiver water mede te nemen voor eventueele ongelukken, antwoordde getu.ige ontken nend. Verder deelt getuige nog mede, dat het personeel geschoold is in het verlee- nen van eerste hulp bij ongelukken. Omtrent de oorzaak van het ongeluk kan getuige niets mededeelen. Als laatste getuige voor den middag wordt gehoord de inspecteur der Exploitatie, de heer Gorissen, die zich bij.het ongeluk op zeer verdienstelijke wijze heeft onderschei den. Getuigé heeft den rit met trein 4 mee gemaakt en is tegenwoordig geweest bij het aankoppelen der koninklijke rijtuigen in den Bosch Getuige had in één der bagagewa gens achter de koninklijke rijtuigen plaats genomen, om bij een eventueel ongeluk on middellijk H. M. te kunnen helpen. Even voorbij Schalkwijk werd getuige door het plotselinge remmen tegen den grond ge worpen, waardoor een bloedende hoofdwon de ontstond. Terstond is getuige naar het kon. rijtuig gegaan en zag dat H. M. onge deerd was Verder releveerde getuige het kalme koelbloedige optreden van H. M., die weigerde het terrein te verlaten alvorens overtuigd te ziin, dat geen der passagiers haar hulp meer noodig had. Tijdens den rit heeft getuige niets abnormaals aan den hein kunnen constateeren. Getuige kan dan ook omtrent de oorzaak van het ongeluk abso luut niets verklaren. Omtrent het verleenen van eerste hulp meende getuige, dat dit alle critiek kan door staan. De verbandkist van H. M. de Ko ningin, welke het eerst aanwezig was, heeft zeer goede diensten verricht. De verband- kisten van het personeel waren wel aan wezig, maar behoefden geen dienst te doen. H:erna werd de zitting geschorst tot s na middags 2 uur. Hedennamiddag 2 uur werd het onder zoek door de commissie verder voortgezet en werd als eerste getuige gehoord de heer dr. G. W. van Heukelom, ingenieur, chef van den dien3t van Weg en Werken der S. S. Getuige achtte het spoor voldoende voor een verkeer met zware treinen en zware locomotieven. Op dit oogenblik is het ge- heele spoor, óók in den boog, geheel ver nieuwd met 46 K. G. spoor. Getuige blijft echter bij zijn meening, dat het 40 K. G. spoor voldoende voor het huidige verkeer is. Getuige heeft aan het bovenmateriaal van het spoor na het ongeluk niets kltn~ nen constateeren, 't welk er op zou wijzen, dat vóór het ongeluk iets in den spoorweg niet in orde was. Er zijn voorschriften be paald, welke voorschrijven hoeveel de wijd te tusschen de verschillende' spoorstaven moet bedragen bij bepaalde temperaturen. Verder deelt getuige nog mede, dat soms passtukjes gebezigd worden, om de tempe- ratuurwijdte te handhaven. Het roestvrij- maken van deze passtukjes wordt geregeld onderhouden, terwijl óók streng de hand wordt-gehouden aan het niet te vast draaien der verschillende moeren. Getuige gaf als zijn meening weer, dat de éénige middelen om het spatten te voorkomen, zijn, zorg te dragen voor een goed ballastbed en het nier te sterk aandraaien der moeren. Eenige inlichtingen omtrent de oorzaak van het ongeluk met trein 4 kan getuige niet ge ven; dat een slag in het spoor de oorzaak zou' zijn geweest, achtte spreker zoo niet onmogelijk, dan toch zéér onwaarschijnlijk. Het onmiddellijk na het ongeluk door hem ingesteld onderzoek heeft hem in deze over tuiging gesterkt. De slag, die in den spoor weg* is gevonden, na het ongeluk, is z.i. te wijten aan een gevolg van de beweging van het Koninklijk rijtuig. Men vond op die rail een totaal ongehamerde lastplaat, en ge tuige meent dat hier de rijtuigen het spoor verlaten hebben. Bovendien, als een spoor zou spatten, dan zou de beweging buitenwaarts zijn geweest, daar aan die zij de de tegenstand het geringst is Ten slotte geeft getuige nog als zijne meening te ken nen, dat het plotselinge remmen oorzaak zou zijn geweest van het déraillement. De voorzitter merkt op, dat de machinist eerst geremd heeft, toen hij zag dat een der rijtuigen aan het hobbelen was. Getui ge gelooft dat te betwijfelen is, of de ma chinist dit van zijn machine af heeft kun nen constateeren. Als laatste vraag stelde de voorzitter deze: welke maatregelen genomen moeten y*'or~ den bij het passeeren van den Koninklijken trein. Getuige deelde hierop mede, dat een uur vóór den tijd, de weg geschouwd moet worden. De particuliere overwegen moeten gesloten zijn; de treksluitboomen, welke men op een afstand bedient, moeien be waakt worden. Er mag een uur vóór den tijd, geen lorrie op den weg aanwezig zijn en ten slotte mogen op dien dag aan den weg geen herstellingen verricht worden, tenzij deze voor een veilig verkeer noodza kelijk zijn. Als tweede getuige werd gehoord de in genieur H. v. Berckel; sectie ingenieur te Nijmegen. Ook deze getuige achtte het baanvak in voldoende conditie, om met zwa re treinen en met een snelheid van ruim 80 K.M. per uur te worden bereden. Do herzieningsvoorschriften worden zooveel mogelijk nageleefd, maar ditwijls ontbreekt daarvoor de tijd. De lastplaten worden bij elke herziening afgenomen. Of deze herzie ning op het betrokken baanvak in het afge- loopen jaar heeft plaats gehad, kan getuige niet zeggen. De herziening laat, wat de re gelmaat betreft, wel eens wat te wenschen over. In het najaar 1916 heeft getuige het betrokken baanvak geïnspecteerd en geheel in orde bevonden. Na dien tijd heeft getuige door vakkun- digen het baanvak laten schouwen en uit de ontvangen rapporten bleek, dat alles in or de was. Gevallen van „spatten in het spoor" heeft getuige niet kunnen constateeren. óók zelfs niet op warmere dagen dsn die van 4 Juni. Gevallen van spatten, waarb:j de voe gingen tusschen de spoorstaven niet ge sloten waren, zijn getuige uit eigen onder vinding niet bekend. Nadere inlichtingen omtrent het ongeval kan geinige u et ge ven. Getuige is er var. overtuigd, dat het on geval niet aan den w^g kan gelegen heb ben. Een sprekend bewijs daar\uor noemt getuige het daarnanst liggende spoor, wat van den zelfden tijd was en nu bij een nauwkeurige inspectie nog geen reden tot vernieuwing of hei^tr'd^g gaf. Hierna werd gehooid de heer J. B. H. Coenen Snr.., districts-lnspscteur der Spoor- wegdirnsten te \ijmegen Ook deze getui ge heeft, staande op een locomotief het Leanvak geïnspecteerd en toen niets aan den weg ontdekt, wat tot bijzondere zorg aanleiding kon geven. Wat de dwarsliggers op den weg betreft, getuige heeft ze minder fraai gevonden, toch niet van dien aard, dat ze aanleiding konden geven tot een eventueel ongeluk. Deze minder goede toe stand is te wijten aan het weinige hout, dat thans in ons land aanwezig is. In normale tijden, zegt getuige, zouden de dwarsligger zéker reeds lang door betere zijn vervangen. Getuige heeft de Groesbeek bij een spoor van 40 K. M. het z.g. spatten ontdekt. Dit zelfde spoor lag ook in de bocjit bij Schalkwijk, waar het ongeluk ge beurde. Een bepaalde oorzaak omtrent het ongeluk kan getuige niet geven, maar zijn veronderstelling is, dat er een slag in het spoor moet zijn geweest. Deze veronderstel ling is echter alléén gebaseerd op het ont breken van een andere, meer mogelijke hy pothese. Bovendien was er weinig ballast in den weg, zoodat op het betrokken gedeelte verschillende dwarsliggers bijna geen weer stand vonden in een voldoende ballast en dit laatste kan een factor zijn om een slag in de hand te werken. Zoo'n slag in het spoor kan zeer gemakkelijk tijdens den rit plaats hebben. Hierna werd de zitting verdaagd tot Za terdag 18 Augustus, des voormiddags 10 uur. Inbraken Ie Zeist. De commissaris van politie te Zeist bericht in verband met zijn verzoek tot op sporing van den onbekenden inbreker en zes canapé kussens, dat de kussens In het bosch zijn teruggevonden. Engelse'h e krijgsgevangenen. Naar wij vernemen wordt Dinsdag a.s fn de interneeringskampen te Soesterberg de aankomst verwacht van 2000 Engelsche invalidie krijgsgevangenen. Eemnes. Gisteren (Vrijdag) middag moest een vliegmachine uit Soesterberg in deze gemeente een noodlanding doen we gens een defect aan den motor. De landing, die van uit een hoogte van 1200 Meter plaats had geschiedde zonder eenig onge val. Bestuurder van het vliegtuig was ser geant van der Drift, waarnemer luitenant Wijn. Nood-tehuizen. Het raadslid generaal A. N. J. Fabius te Bussum heeft bij den gemeenteraad een voorstel ingediend om gedurende de a.s. wintermaanden nood-tehuizen in. te richten, welke, behoorlijk verlicht en verwarmd, de gelegenheid openen gedurende de avond uren van licht en vuur verstokenen te her bergen. Kennisgeving. Wethouder van Onderwijs. Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat de Weihouder Mr. Dr. H. T. A. Verhoef, be noemd in de raadsvergadering van 3 Augustus j.l., in het bijzonder zal zijn belast met de voor bereiding <fer werkzaamheden betredende het Onderwijs, en omtrent die zaken voor het pu bliek ten gemeentehuize te spreken is des Woensdags van iedere week, des namiddags om twee uur. Amersfoort, lïi Augustus 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Dc Secretaris, De Burgemeester, A. R. VEENSTRA. N. VELS-HEIJN, l.-B. Vierde prtedikantsplaats. De algemeene kerkeraad der Ned. Herv. gemeente heeft in zijn Woensdag ge houden vergadering met algemeene stem men besloten om bij het Classicaal bestuur van Amersfoort de stichting van een vierde predikantsplaats aan te vragen, en om met het college van kerkvoogden in overleg te treden aangaande de geldelijke gevolgen \\elke deze stichting hebben zal. Kerkb. O n d e r w ij s. Voor den cursus 1917—'18 zijn tot tijdelijke onderwijzeressen aan school B (Leusderweg) benoemd: mej. J. G. van Maa- nen en mej. A. A. B. C. Glaser. De keuringsdienst. In 1916 werden in het laboratorium 2245 monsters eet- en drinkwaren en gebruiks artikelen onderzocht, waarvan 359 ondeug delijk van samenstelling werden verklaard. Dit is 15.9 in 1915 was van' de 1846 monsters 19.3 ondeugdelijk, en in 1914 van de 1100 16.8 Het hoogst aantal ondeugdelijke monsters kwam voor bij chloor (bleekpoeder), n.l. 68 van de 75, water 40 van de 88, worst 16 van de 64, zeeppoeder 28 van de 76, azijn 6 van de 18, boekweitmeel 7 van 24, geb. tar webrood 13 van 37, ongeb. tarwe- en rogge brood 7 van 18, margarine 34 van 128, so da 26 van 90, traan 4 van 4; daarentegen kwam niet één ondeugdelijk monster voor op 138 van brandewijn, op 19 van cacao, op 13 van chocolade, op 16 van jam, van karne melk en van kaas, op 15 van zeep. Naar aanleiding van deze onderzoekingen werden 113 waarschuwingen gedaan. De keurmeester deed 117 winkel- en 104 morkt-inspecties, waarbij 1920 partijen wer den gekeurd; van deze werden 95 wegens bederf aan de consumptie onttrokken. Dit overkwam 37 van de 80 partijen cacao en choc, snoepgoed, 8 van de 69 conserven, 2 van de 20 azijn, 4 van de 49 meel, 3 van de 89 margarine, enz. In 1914 was het percentage ondeugdelijk op 2517 keuringen 6.9, in 1915 op 4361 1.9 en in 1916 op 1920 4.9. Voor a z ij n was het percentage ondeug delijk in 1914 42, in 1915 7.4, in 1916 33.3; dit verhoogde percentage spruit hieruit voort dat een aantal zeer kleine winkeltjes bemon sterd werd voor den eersten keer. Brood: het percentage asch in de kruim varieerde van 0.84 tot 1.36, het perc. water in de kruim van 39.72 lot 46.22, het gemid deld perc. water van 37.53 tot 42.24; het perc. vet op de droge stof van 2.43 tot 4.13. 26.6 van het wittebrood voldeed, niet aan de eischen van vol melkbrood, hetgeen te wijten is aan de moeielijkheid voor de bakkers om zich van melk te voorzien, daar voor melk voor bakkerijen geen toeslag werd verleend Vele bakkers verklaarden vóór ling van den keuringsdienst heel vt met de toevoeging van water te hebben gesprongen; men mag aannemen dat de t< voeging van water aan de bakkersmelk met 15 is gedaald, d. i. 75.000 L. per jaar. Voor deze 75000 L. water wordt dus thans 75000 L. melk door de burgerij genoten. Margarine; als conserveermiddel werd in vele monsters boorzuur aangetroffen (dui delijk bij 41.4 gering bij 23.4 en vol» strekt, niet bij 35.2 Het watergehalte waa beneden 16 in 1914 bij 54 van de monsters, in 1915 bij 83.3 en in 1916 bij 84.4 \ar\ de monsters; van 16—20 was het in die jaren resp. bij 38 bij 16.7 en bij 12.5 boven de 20 water resp. bij 8, 0 en 3.1 De iets ongunstige cijfers betreffende het watergehalte waren te wijten aan de Nor maal-margarine. Melk; onderzocht werden 1246 mon sters, waarvan 1148 rauwe handelsmelk; be neden 1.0290 was het soortelijk gewicht bij 11 mopsters of 0.96 V„, tegen 3.5 in 1915; Een vetgehalte beneden 2.8 .hadden in 1915 9.4% van de monsters en in 1916 3.5 De gemiddelde vetvrije droogresi was 8.305 tegen 8.336 in 1915. De reinheid was on voldoende bij 0.8 der monsters, in 1915 bij 6.4 der monsters. De zeer merkbare vooruitgang wat betreft de hygiënische behandeling der melk i9 vooral te danken aan het feit, dat de con- sumptiemelk eiken ochtend en avond op 2 centrale punten moet worden gepresenteerd in verband met de toeslag-regeling. Deze bracht den melkhandel in nauwer contact met de ambtenaren van den keuringsdienst. Van de gepasteuriseerde melk (4 fabrie ken) varieerde het vetgehalte van 2.8 tot 3.15, het soort-gewicht van 1.0304 tot 1.0325. S p e c e ij e n. Van 27 monsters waren 2 monsters witte peper zeer ondeugdelijk door toevoeging van 50 meel. Spijsvetten en oliën. Geen opzet telijke vervalschingen. Water. Ondeugdelijk verklaard werden 37 pompen, waarvan 17 in de Langestraot oneven zijde. Worst. De uitkomst was iets ongunsti ger dan in het 2e halfjaar 1915. Het moel- gehalte was 0 bij 56 der monsters (in 1915 2e halfjaar 55, le halfjaar 46); meei dan 15 was het bij 3 der monsters (1915 resp. 7 en 2.5 Waschmiddelen. De samenstelling van zeeppoeder, vetloogmeel, bleekpoeder (chloor) en soda liet veel te wenschen over; ongeveer 43.4 was ondeugdelijk. Óm hierin verbetering te brengen, werden de winkeliers in de gelegenheid gestald gra tis hun voorraad artikelen te doen onder zoeken; werd na 1 Jan. 1917 dan nog eenig ondeugdelijk middel geconstateerd, dan zou publicatie volgen. Centrale Keuken. In het gisteren geplaatst artikeltje over de Centr. Keuken komen voor de woorden: „de prijs zal zijn dè kostprijs". Ter verdui delijking diene dat besloten is dat de prij9 n ie t zal gesteld worden boven den kost prijs, zoodat geen winst behaald kan wor den. Uitreiking Broodkaarten. De Directie van het Levensmiddelen-hu reau maakt bekend dat de uitreiking van broodkaarten voor de 25e, 26e, 27e en 28e week zal plaafs hebben op vertoon van de legitimatiekaart en wel le. aan het levensmiddelenbureau Op kaart no. 1 tot en met 1000 Maandag 20 Aug. van 9—4 uur, no. 1001 tot en met 2000 Dinsdag 21 Aug. van 9—4 uur, no. 2001 tot en met 3000 Woensdag 22 Aug. van 94 uur, no. 3001'tot en met 4000 Donderdag 23 Aug. van 94 uur. 2e. aan de arbeidsbeurs (Davidshof) Op kaart no. 4001 tot en met 4750 Maan dag 20 Aug. van 9—4 uur, no. 4751 tot en met 5500 Dinsdag 21 Aug. van 9—4 uur, no-. 5501 en hooger doch beneden 10.000 Woensdag 22 Aug. van "9—4 uur. 3e. aan het gemeentehuis (ingang militie) Op kaart no. 10.000 tot en met 10.500 Maandag 20 Aug. van 9—4 uur,, ro. 10.501 tot en met 11.000 Dinsdag 21 \ug. van 94 uur, no. 11.001 en 'ag 22 Aug. van 94 uur. Ieder wordt dringend verzocht op den daar voor aangegeven der zich aan een der kan toren bovengenoemd te vervoegen, bij later aanmelden ondervind afgifte bezwaar en wordt een geregelde gang van zaken be moeilijkt. Men gelieve zich ook te overtuigen dat het juiste aantal afgegeven wordt, en de ver deeling der broodkaarten goed is, daar la ter geen reclames meer worden aangenomen Verandering in de verdeeling der brood kaarten voor een volgende periode, kan al leen' geschieden gedurende veertien dagen na eene uitreiking. De wasscherijen en debrandstof- besparing. Donderdagavond vergaderden de houders van wasch- en strijkinrichtingen te dezet; stede met wethouder Vels-Heyn. Tot posi-^ tief resultaat kon men nog niet komen; wel' kwam het tot vereeniging van de inrichtin gen met stoombedrijf en van de andere, klei nere inrichtingen. Er werd gesproken over concentratie var» bedrijven, in dier voege dat de fabrieken ook' zouden wasschen voor de kleinere inrichtin gen, doch deze laatste wilden daar nog nie aan. Aardappelen - Naar wij vernemen hebben de ae appelen hier in de streek zoo goed als geleden van den voortdurenden regen laatste weken. Onder Nijkeckerveen en

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2