BINNENLAND._ KOLONIËN. jdoor ons gevangen genomen in de streek van Bordagha (Karintië). Het artillerievuur was bij tusschenpoozen meer intens op het 'Julische front. f Rome, 19 Aug. (Stefani). Officieel communiqué. Sedert gistermorgen richt onz^ artillerie .een hevig bombardement op de vijandelijke stellingen van den Monte Nero tot de zee. Eskaders vliegtuigen bombardeeren troe pen-verzamelingen aan en achter het vij andelijk front. Weenen, 19 Aug. (Corr.-bur.) Offi cieel bericht van heden middag. De Italianen ondernamen aan de Isonzo opnieuw een aanval op het sinds eeuwen lot Oostenrijk behoorende Kustland. Na een zeer krachtige artillerie-voorbe reiding van anderhalven dag, waarop gister middag eenige verkenningsaanvallen volg den, ging de Italiaansche infanterie heden morgen vroeg tusschen de Mrzl Vrh en de de zee tot den aanval over. De strijd woedt met de grootste verbitte ring in bijna alle sectoren van het zestig kilometer lange front, bij Tolmino, ten Noord-oosten van Canale, tusschen Discla van Görz en op het Karst-plateau. De tot dusver ingekomen berichten luiden gunstig. Londen, 18 Aug. (R.). In het vervolg van zijn Herinneringen in de „Darly Tele graph" beschrijft Gerard het begin van den onbeperkten duikboot-oorlog. Een week of twee vóór den 31 en Januari zegt hij, vroeg Wolf mij, of ik niet meende, dat het voor de Vereenigde Staten mogelijk zou zijn de hervatting van den duikboot-oor log zonder genade tegen Engeland toe te laten. Hij zei, dat er niet meer dan drie maanden noodig waren om Engeland tot onderwerping te brengen en den oorlog te doen eindigen. Zóó handig voerden Tirpitz, admiraal Kos ter, de conservatieven, de vijanden van den kanselier en andere voorstanders van den duikboot-oorlog, hunne propaganda, dat bij de geheele Duitsche natie de meening post vatte, dat de hervatting van deze wreede oorlogvoering, binnen drie maanden zou leiden tot wat alle Duitschers vurig wensch- ten, den vrede. Het was voor de regeering onmogelijk weerstand te bieden aan den eisch van het volk tot toepassing van deze onwettige strijd wijze, omdat leger, vloot en volk ervan over tuigd waren, dat de duikboot-oorlog zonder genade een roemrijken vrede beteekende, een Duitschen vrede, zooals die tegenover mij door den rijkskanselier beschreven was, en die voor de geallieerden en de wereld onmogelijk te aanvaarden zou zijn, omdat hij Duitsohlamd buitengewoon machtig zou laten, gereed om onmiddellijk na den oor log een begin te maken met de campagne tegen de volkeren van het westelijk halfrond en iedere natie, zoolang de Duitsche auto cratie aan het bewind bleef, zou noodzaken haar beste krachten te wijden aan oorlogs toerustingen. Na de verzending van Duitschland's nota, aan Amerika, waarin de afkondiging van het oorlogsgebied om Engeland en Frankrijk werd bericht, had Gerard een onderhoud met Von Bethmann Hollweg, die eene cri- tiek leverde op Amerika's nota van 18 De cember, omdat zij niet nauwkeurig genoeg was. Verder zeide hij, dat hij geloofde dat de toestand veranderd was en dat Wilson, ondanks wat hij in zijne nota voor de „Sus- sex"-regeling gezegd had, niet voor vrede was. Toen Zimmermann de nota overhandigde, zei hij, dat deze duikboot-oor een noodza kelijkheid voor Duitschland was en dat Duitschland het, wat de levensmiddelen- kwestie betrof, geen jaar meer kon uithou den. Hij voegde er bij„Geef ons sleohts twee maanden van dit soortoorlogvoering en wij zullen eei^ einde aan den oorlog ma ken en binnen drie maanden den vrede tot Btand brengen". Londen, IS Aug. (R.) In de voortgezet te zitting van hef internationaal zeelieden- congres van heden werd wederom groote belangstelling aan den dag gelegd. Kapitein Moore, die de kapiteins en officie ren van de Britsche handelsvloot vertegen woordigt, las berichten voor van de Zweed- sche. Noorsche efi Fransche organisaties van kapiteins en officieren, waarin de algemeene sympathie met het doel van het congres wordt betuigd. De Fransche boodschap was [bijzonder hartelijk en verklaarde, dat men •volkomen homogeen gaat met het doel van !het congres Een andere spreker betuigde sympathie met Idc onzijdigen, die hun neutraliteit handha ven. zelfs in weerwil van het feit, dat een brutale en gewetenlooze oorlogvoerende par tij over den Oceaan spookt „Duitschland",. zeide hij. „heeft elke geschreven en onge schreven internationale wet geschonden en de Duitschers moeten voor altijd worden uit gesloten van de vaart op Britsche schepen." (Toejuichingen.) Niets is sedert* de vorige conferentie te JLonden gebeurd, om te rechtvaardigen, dat iwordt terug gekomen op het vroegere be sluit om geene gemachtigden naar de confe rentie te Stockholm te vervoeren, ten einde de militaire kracht van Duitschland te breken. Zoolang dit werk nog niet was volbracht, Kouden vredesvoorwaarden niets anders zijn dan vodjes papier. (Toejuichingen) Het volgende "besluit werd met algemeene Hemmen aangenomenDe internationale con ferentie, samengesteld uit alle elementen van zeevarenden, dienende op koopvaardijsche pen van geallieerde en onzijdige natiën, drukt haar gevoel van afschuw en verontwaardiging tiit over de brutale misdaden, die door- bevel hebbers en bemanningen van duikbooten, be hoorende tot de centrale mogendheden, ge pleegd zijn,"en over het leed, dat gebracht is tón der nog over ons zelf dan over onze Vrouwen en kinderen. Zij verbindt zich hier- Vij, alle maatregelen, hiertegen genomen of te lemen, te steunen. herder yerd aangenomen een besluit, voor gesteld door een Fransch én gesteund door ecu Scandinavisch lid, verklarende dal her stel moet worden gegeven door dc Austro- Duitschèrs voor de onmenschelijke duikboot- oorlogvoering en dot, zoolang dit niet ge schiedt, dc zeevarenden, op de conferentie vertegenwoordigd, de Auslro-Duitsche zeeva renden evenzeer als hunne overheden, aan sprakelijk worden geacht voor de gepleegde handelingen en dat men zich voorbehoudt aan het einde van den oorlog "dc gedragslijn te kiezen, die het best beantwoordt aan het in dit besluit neergelegde oordeel. Eindelijk weidt nog besloten, dat de con ferentie zich verbindt, dal, als niet dc tegen woordige manier van Austro-Duitsche oor logvoering ophoudt, in de toekomst zal wor den geweigerd te varen met schepen, die zee lieden van de centrale mogendheden aan boord hebben. P a r ij s, 1 8 A u g. (R.) De Matin bericht uit Athene, dat de Kamer na de toelichting van Venizelos eene wet heeft aangenomen, die den staat van beleg afkondigd over het geheele land. Ber 1 ij n, 18 Aug. (W. B.) Officieel be richt. In het spergebied, dat Engeland omringt, zijn weer acht stoomschepen, twee zeilsche pen en een visschersvaartuig in den grond geboord. Londen, 18 Aug. (R.). Het volgende telegram is door Kerenski aan Lloyd George gezonden Ik ben zeer erkentelijk voor het telegram, dat Uwe Excellentie mij op den derden ver jaardag van Engelands deelneming aanden wereldoorlog heeft gezonden. Ik stel er prijs op U namens de voorloopige regeering har telijk dank te betuigen voor dit bewijs van sympathie. Rusland zal alle pogingen in het werk stel len om de moeilijkheden van het oogenblik te boven te komen en den oorlog, in nauwe samenwerking met de bondgenooten, tot een einde te brengen, dat aan alle volkeren de weldaden van een duurzamen vrede en den triomf van de groote democratische begin selen van recht en vrijheid zal verzekeren, j B e r 1 ij n, 19 Aug. fW. BBlijkens eene I officieele mededeeling aan de Nederlandsche j regeering, die de beslemming van de Duit sche belangen in China uitoefent, heeft de Chmècschc regeering den 14en Augustus den oorlogstoestand met Duitschland afgekon digd. Londen, 18 Aug. (R.) De Servische minister-president Pasics is heden morgen uit Londen vertrokken naar Parijs. Budapest, 19 Aug. (Hongaarsch corr.- bur.) De Staatscourant van morgen bevat een koninklijk besluit betreffende veranderingen in het kabinet, waarin het volgende wordt medcgedeld Graaf Aladar Zichy, die minister voor Kroatië en Slavonië was, wordt minister van het Koninklijk Huis; Wilhelm Vaszoni, tot dusver nog minister van Justitie, en de minister van het Koninklijke Huis, graaf Feodor Batthyany, zijn tot minister zonder portefeuille benoemd. Karl Grecsak, de secretaris van dit depar tement. neemt de portefeuille van Justitie op zich. Dr. Bela Loldes wordt ook minister zon der portefeuille. Als minister voor Kroatië is dr. Karl Un- kelhauser aangewezen, tol heden plaatsver vangend chef van Bosnië. Lon-den, 18 Aug. (R.). Er is een pro clamatie uitgevaardigd, waarbij stakingen van spoorwegmachiTvisten en stokers verbo den worden en het gebruiken van de bonds- kas om de stakers ondersteuning te geven, onwettig wordt verklaard. H a k u b, 10 Aug. (W. B.) Hedennacht is de geheele oiide stad van Saloniki afge brand. Nog heden zijn van het front uit zware rookwolken boven Saloniki zichtbaar. hield een inleiding over de reorganisatie van den bond en bepleitte samenwerking mei de ar listen vereeniging. Hij deelde o a. mede. dal j reeds in beginsel was besloten den heer Henri ter Hall in 1918 candidaat te stellen voor de Tweede Kamer, terwijl de afd. Rotterdam ook den lieer Coppians wil candideeren. Bij Kon. besluit zijn benoemd bij den Raad vah Beroep (O.) te 's Hertogebosch tot plaatsvervangend voorzitter mr. E. L. M. H. baron Speyart van Woerden, ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantonge rechten in het arr. Breda, ter standplaats Breda; tot plaatsvervangend griffier mr. A. Mercier, giffie bij het kantongerecht te Mid delburg. Bij beschikking van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zijn be noemd tot leden van de Commissie van Toe zicht op de Rijkslandbouwwinterschool te Hengelo (O.): a. J. H. Dethmers, te Vroomshoop; b. M. van Doorninck te Olst; c. Mr. dr. G. A. Lasonder Lzn. te Ensche de; d. H. A. Plegt te Rossum (O.); e. W. Stork te Hengelo (O.); f. L. baron van Voorst tot Voorst te Twello, gem. Voorst; g. J. Winters te Vriezenveen. Bij resolutie van den minister van Financiën is aan W. der Nederlanden, schrij ver op jaarloon bij het departement van Fi nanciën, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking; is M. J. H. Smeets, leeraar M. O. boekhou den te Roermond, tijdelijk belast met de waarneming der betrekking van adjunct-in specteur der directe belastingen en is hij werkzaam gesteld aan de inspectie der di recte belastingen enz. te Enschedé. Snrya Xingrat. (Officieel). Bij besluit van 17 Augustus heeft de gouverneur-generaal van Ned.-Indië ingetrokken de beschikking, waarbij aan Ra den Mas Soewardi Surya Ningrat in het be lang der openbare rust en orde het eiland Banka tot verblijf is aangewezen. H. M. de Koningin en i- ii. Frinses ses Juliana zijn Zaterdagmiddag te 4 uur 28 min. per gewonen reizigerstrein, waarin het Koninklijk salonrijluig was geplaatst, peg: Staatsspoor uit Den Haag naar het paleis te Soestdijk vertrokken. De Koningin en Prinses Juliana arriveerden te 6 uur aan de halte Soestdijk, alwaar de Koningin-Moeder aanwezig was om Hare Gasten te ontvangen. Nadat de Koninklijke Familie zich. eenige oogenblikken had on derhouden met de burgemeester van Baarn en Soest, die ter verwelkoming aanwezig ^va ren, werd naar Soestidijk gereden. Zoowel bij het vertrek aan de halte als bij aankomst aan het Paleis Soestdijk. werden dc beide Koninginnen en de Prinses door èen talrijke menigte luide toegejuicht. De minister van oorlog bezocht Zaterdag de legerplaats bij- Oldebroek, tot het in oogenschouw nemen van aldaar nieuw inge richte terreinen voor schietoefeningen en het bijwonen van zoodanige oefeningen. De Minis te r van.Koloniën wordt hedenavond uit Zwitserland alhier terugverwacht. De gewoae audiënties van de ministers van Oorlog, Landbouw, Nijverheid en Han del en Financiën zullen in deze week niet plaats hebben. Ter Hall candidaat voor de Tweede Kamer. De Bond van Kermis- yakgenooten hield te Hoorn een alg. verga dering. De heer Coppians, propagandist fled iHog* Huysmans over liet Panselijk vredesvoorstel. De Ned. Anti-Oorlog Raad heeft de mee ning gevraagd van Cam Huysmans, secreta ris van het Intern. Socialistisch Bureau over de Pauselijke vredesactic in verband met de socialistische vredespogingen van Stock holm. De heer Huysmans heeft telegrafisch het volgende geantwoord: Ik begroet met vreugde de vredesvoorstel len van den Paus, die op den grondslag, staande der Russische vredesformule, eer bewijzen aan de socialistische opvatting over een duurzamen vrede. Indien de voorstellen van den Paus ge steund worden door de Katholieke volksmas sa en door de Katholieke parlementsleden, dan zal hieruit voortkomen een uitnemende actie, gelijk loopend aan die van Stockholm. Ik weet echter, helaas, dat den Paus de steun zal ontbreken van S£ahn en zelfs die van graaf Czernin en van Erzberger voor een aannemelijke oplossing bijv. van het vraag stuk EIzas-Lotharingen. Indien deze vrees juist mocht blijken, dan zal het voorstel van den Paus worden terug gebracht tot een eerbiedwaardige, maar on vruchtbare betooging. Bommen op Schouwen en Goerèe. Men meldt uit Zierikzee Zaterdagmorgen hebben 6 vliegtuigen van onbekepde nationaliteit boven Schouwen twee bommen geworpen te Noordwelle en Renesse nabij Zierikzee. Men meldt uit 's-Gravenhage Zaterdagmorgen zijn in de .kuststreek tus schen de haven en het dorp Goedereede door een vliegtuig van onbekende nationali teit 6 bommen geworpen. Er is geen schade van beteekennis aangericht. Vermoed wordt, dat in de nabijheid een luchtgevecht heeft plaats gehad. De zaak is in onderzoek. Nader vernemen wij, dat Zaterdagochtend zich ongeveer 20 vliegtuigen boven Zeeland hebben bevonden, die zich in verschillende richtingen hebben verspreid. Men meldt nader uit Zierikzee Zaterdagmorgen half 12 verschenen er 12 vliegtuigen van onbekende nationaliteit bo ven Renesse. Eenige bommen werden ge worpen, die achter het slot Moermond in het vrije veld neerkwamen. Alleen materieele schade werd aangericht. Men meldt uit Goedereede Om half 12 kwamen 2 vliegers van onbe kende nationaliteit boven Stellendam Even buiten de kom der gemeente Goedereede werden 0 bommen geworpen, die alle ont ploften en groote schade op het veld aan richtten. Op een afstand van 20 meter was een troep arbeiders aan 't werk, die allen tegen den grond werden geslagen. Slechts twee bekwamen schrammen aan de handen. De vliegtuigen vlogen te hoog, om de natio naliteit te onderscheiden. Om twee uur wa ren militaire autoriteiten ter plaatse en werd de omgeving afgezet. Uit Hellevoetssluis is een torpedoboot vertrokken om een en ander te onderzoeken. Van verschillende zijden wordt het vermoeden geuit, dat men te doen heeft gehad met een luchtgevecht, waarbij 2 vliegers etkaar met bommen bestookten. Vliegmachines boven Zeeuwsch- Vlaanderen. Zaterdagmorgen omstreeks 8 uur vlogen een 30-tal Duitsche vliegtuigen over Aar denburg. Ze vlogen laag en werden door de Nederlandsche militairen beschoten. Het luchteskader kwam uit O. en verdween in W. richting. Voor zoover viel waar te ne men, werd geen der machines getroffen. Eenigen tijd later verscheen een Engel- sche vlieger, die bommen op België had ge worpen, boven Aardenburp Drie fliecriuacliities gelaixl bij Winschoten* Niet ver van Winschoten zijn twee Duitsche vliegtoestellen neergekomen. Het eene landde te Blij'nam, het andere te Beerta. De j eerste machine verbrandde onder hevige i knallen; er bleef niets van over dan een j klomp ijzer. De machine te Beerta werd te j Tutjeshut (gem. Nieuwerschans) geraakt door een schot van sergeant Lok en moest, doordat een stuk van de schroef werd weg geschoten, dalen. Bovendien was een stuk van het dek weggeschoten, waardoor het evenwicht verloren ging. De beide vliegmachines waren tweedek kers en voorzien van drie machinegeweren. Tal van ledige hulzen wezen op een veelvul dig gebruik. In elke machine zat een offi cier, een onderofficier en een soldaat. Te Beerta wilden de vliegers nog trachten we der op te stijgen, doch de dadelijk aanwe zige brigade marechaussee van Finsterwolde verhinderde dit. Zij namen de drie inzitten den mede en de machine bleef onder be waking van militairen. Naar Soesterberg werd getelegrafeerd om hulp voor het de- monteeren. De te Blijham gedaalde vliegers werden naar de infanterie-kazerne te Win schoten overgebracht. Te Beerta werden de vliegers onthaald op brood met kaas en vleesch en bier. Ze lieteiv_zich alles goed smaken. Honderden menschen waren in een oogen blik op de terreinen aanwezig, doch de mi litairen verboden den toegang. Beide machines kwamen van Gent, gingen van daar naar Engeland en van hier in de richting naar Duitschland. Boven den Dol- lard meenden ze Duitschland te hebben be reikt. Een Zeppelin. Zaterdagmiddag werd te Groningen een Zepplin gezien, die zich in oostelijke richting bewoog. Luchttorpedo's. In de omgeving van Renesse zijn eeni ge luchttorpedo's gevonden. Een en ander hebben de militaire autoriteiten in beslag genomen. De kwestie met onze vertegen woordigers in China. Ofschoon omtrent het te Shanghai voorgeval lene, waarvan ons Reuterbericht van heden ge waagt, hier te lande nog niets naders bekend is, valt uit dit bericht toch wel af te leiden, dat het gebeurde klaarblijkelijk samenhangt rret de om standigheid dat de Nederlandsche Gezant te Peking en de Nederlandsche Consul-Genöraal te Shanghai belast zijn met de bescherming van de Duitsche en Oostenrijksche onderdanen en de behartiging van hun belangen. Door den oorlog is de uitoefening van de Duitsche en de Oos tenrijksche rechtspraak in China opgeschort maar de omstandigheid dat aan de Nederland sche diplomatieke en consulaire vertegenwoor digers daar te lande thans de bescherming van Duitschers en Oostenrijkers is opgedragen, brengt mede, dat zij thans ook bemoeienis heb ben met de rechtspraak over deze personen, ook in strafzaken. Invoer van kolen uil Dnltschland De Rijkskolendistributie vestigt er de aandacht op, dat ook thans aan de industrie nog geen toewijzingen van kolen kunnen worden gedaan, aangezien de met Duitsch land loopende onderhandelingen inzake de voortgezette levering van de noodige steen kolen nog niet tot eenig definitief resultaat hebben geleid. De handel tusschen de Vereen. Staten en ons land. Hedenochtend is de heer van der Houven van Oordt, oud-vicepresident van den Raad van Nederlandsch-Indië en lid van de Com missie tot regeling van den handel met Ame rika, met de beide secretarissen der Com missie, de heeren Heldring en van der Wie len, naar Amsterdam vertrokken, om- daar met de beide andere leden der Commissie, de heeren van Vollenhoven en van Eelde, zich aan boord van de „Billiton" te begeven, die om vier uur heden middag zou uitvaren. Naar wij vernemen bevinden zich verder geen passagiers aan boord van dit stoom schip, behalve den heer Houtsma, directeur van de factory der Nederlandsche Handel maatschappij te Batavia. De „Billiton" zal n.l. na de leden der Commissie naar de Ver eenigde Staten te hebben gebracht, naar In- dië doorvaren. De koieunood. Het Tweede Kamerlid, de heer Bogaardt heeft een aantal vragen ingezonden betreffen de de aanwezige voorraad gaskolen, de oor zaak van het gebrek ondanks den geregelden aanvoer uit Duitschland en ondanks het ver minderd verbruik, de regelen van distribu tie en de oorzaak dat in Breda ondanks de meest mogelijke gasbezuiniging, het kolenge- brek thans zoo nijpend is. Antwoord van den heer Poilhuma, mi nister van Landbouw, mede namens den mi nister van Binnenlandsche Zaken en den mi nister van Oorlog De aanwezige voorraad gaskolen is zoo gering, dat zij bij vele fabrieken niet meer dan voor een maand toereikend is. De aanvoer van kolen uit het buitenland, zooals die de laatste maanden plaats vond, was niet voldoende voor de behoeftenen de aanvoer is. gelijk bekend, thans verminderd. Al worden thans voor huisbrand weinig ko len gebruikt, zoo moet uit den aard der zaak voor den winter gereserveerd worden. Voorts zijn in Juli nog aanzienlijke hoeveelheden ko len gebunkerd, terwijl het brandstofverbruik van spoor- en tramwegen nog niet met meer dan yA is beperkt. De distributie van gaskolen geschiedt thans, voor zooverre meer dan 65 pet. van het ver bruik van het vorig jaar noodig is, in verband met het aantal aansluitingen. Met levering van gas door eene bepaalde gasfabriek aan omliggende gemeenten, wordt bij de distributie rekening gehouden even eens zoo noodig, met de lijdelijke herberging van gemobiliseerde troepen. ^an de Rijkskolendistributie is niet bekend, dat de gemeente Breda bij andc: is achtergesteld. De buitengemeenten, welke van uit ,i, worden voorzien, dienen evenmin van gal verstoken te zijn als die gemeente zelf. BiA ten werkstelling van dergelijke contract^ door de gemeente Breda zou door de Rijkj kolendistributie niet worden toegelaten. De gemeente Breda wordt door de Rijk* kolendistributie op dezelfde wijze behandeld als iedere andere gemeente, welke van qat wordt voorzien. De gasregeling te Amsterdam, Omtrent de verkregen besparing wordt veW nomen, dat men bij de directie der gasfabriek ken niet ontevreden is. Evenwel wil men nog eenige dagen afwachten alvorens daarom trent cijfers openbaar te maken. Distributie gezouten varkensvleesch. De distributie van gezouten varkens vleesch officieel aangevangen in de week van 2 tot 7 Juli jl. is feitelijk reeds begon nen in de week van 23 tot 30 Juni jj., toen de toestand te Amsterdam het noodzakelijk' maakte aldaar een qaimtum gezouten vleesch te distribueren. Dit in aanmerking genomen kunnen wij zeggln, dat tot 11 Augustus de distributie heeft geloopen over een tijdvak van 7 we ken; de laatste 2 weken diende de distribu tie van gezouten varkensvleesch meer als aanvulling van de beschikbaarstelling van versch varkensvleesch, hetwelk toen nog niet voor alle gemeenten verkrijgbaar kon worden gesteld. Het totale quantum gedistribueerd gezou ten varkensvleesch bedroeg 3,079,546 K G. Het aantal bestellingen van gemeentebe sturen bereikt een totaal van 3830. Herkeuring werd aangevraagd door 228 gemeentebesturen. Het aantal afgekeurd gezouten varkens vleesch beliep 54,123 K.G. of 1.76 pCt. van het totaal aantal gedistribueerde kilogram men. In verband met de tendeniteuse be richten van zekere zijde daaromtrent ver spreid, verdient dit geringe percentage d< aandacht. De Vleeschvereeniging heeft met de zoj- ters gecontracteerd voor afneming vóór 1 September e.k. van K.G. 6,270.000 Als boven aangegeven werd gedistribueerd K.G. 3,079,540 Derhalve resteert nog K.G 3,190,454 De distributie van versch varkensvleesch voor het geheele land is met ingang van 13 Augustus j.l. aangevangen. Uit dien hoofde is de beschikbaarstelling van gezouten varkensvleesch met ingang van dien datum stop gezet. Omtrent de bestemming van het restan' ad K.G. 3,190,454 gezouten varkensvleesch, hetwelk zich eveneens in uitstekenden toe stand bevindt, is nog geen beslissing geno» men. Stapel- en vatgroenten. De Min. fan Lfmdb. heeft afgevoerd van de hij Besch. wan 9 Sept. 1916 vastgestelde lijst van goederen, aangewezen overeenkomstig art. 1 Distributiewet de sub 4 genoemde sta pel- en vatgroenten: roode kool, gele kool, uien. Friesche peen, Flakkeesche of Hille- gomsche peen, knolrapen, pronksnijbooneit, dubbele spersieboonen en zuurkool; ingetrokken de bij zijne besch. van 3 April 1917, sub 4 voor deze groenten vastgestelde maxim Timinkoopprijzen voor de gemeenten; ingetrokken de bij de sub II genoemdo besch., aan gemeentebesturen in overweging gegeven verkoopprijzen van vorengenoemde groenten; ingetrokken de bij zijne besch..van 3 April 1917, sub 4, krachtens artt 2 en 8 der Distri butiewet vastgestelde maximumprijzen van vorengenoemde stapel- en vatgroenten. De ei er en-uitvoer. Men. herinnert zich, schrijft de T e 1., hoe eenige dagen geleden gemeld werd, dat bij Oldenzaal een partij van 2 mjllioen eieren op uitvoer naar Duitschland wachtte, tot het bedrag in goud was betaald. Thans verneemt het blad, dat de Duitsche importeurs niet in staat waren aan dezen eisch te voldoen. De partij is nu aangekocht door de Relief- commissie en naar het bezette gedeelte van Noord-Frankrijk gezonden. Paarden. Het d&gelijksch bestuur der Flakkeesche landbouwvereenigiivgen heeft zioh gewend tot den minister van Landbouw, Nijverheid en handel met het verzoek, den uitvoer van jonge paarden, waaronder in dit geval ver staan wordt die paarden welke den leeftijd van 2 jaren niet hebben bereikt, zoo moge lijk nog dezen herfst toe te staan; wanneer deze jonge paarden konden worden ver kocht, zou dit een groote besparing van hooi, graan en ander voer ten gevolge heb ben. Over de grens. Nabij Vlodorp zijn gisteren drie uit Duit-» sche krijsgevangenschap ontvluchte Russen- over de grens gekomen. Donderdagavond en gistermorgen zijn 2 Russen zwemmende de Maas overgekomen» têr hoogte van Stein. Ze zijn naar Maastricht overgebracht. Gisteren zijn cr 3 Duitsche deserteurs aan* gekomen. Te Oldenzaal zijn gistermiddag een DuitscH onderofficier van de keizerlijke garde en Russische krijgsgevangenen over de grens g^ komen. Een nieuw bankgebouw. Des- tijds heeft de Nederlandsche Handelsmaat schappij B. -en W. van Amsterdam verzocht voor de stichting" van een nieuw bankge bouw de voorkeur te krijgen voor de gron den aan de Vijzelstraat tusschen Heeren- W Keizergracht. B. en W. stellen thans den Raad voor. hen te machtigen dit terrein, groot ongeveej, 3000 M'. voor den tijd van 75 jaar aan dA- Handelmaatschappij in erfpacht uit te tegen een jaartljkschen canon van f. }3Sr- per M'.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2