BINNEN LANDT" ling te nemen. Ik druk de hoop uit, dat dezen temeenschappelijken arbeid ons dichter zal fcrengen bij het doel, dat wij allen in het Tiart dragen: een eervollen vrede voor het vaderland In de voormiddagzitting van de hoofdcom missie verklaarde de Rijkskanselier: „Een der sprekers beklaagde er zich over, Hat ik in mijn Rijksdagrede op 19 Juli in verband met de vredesresolutie, de woorden gebruikte: „zooals ik haar opvat". Ik erken ■tDogenblikkelijk, dat bij de voorafgaande be sprekingen met de fractie-leiders, zulk een toevoeging niet door mij vermeld is. Ander zijds wil ik constateeren, dat de door mij gebruikte zinsnede in geen enkel opzicht Strijdig is met mijne houding ten opzichte var. de resolutie, zooals ik die bij de ge noemde voorafgaande besprekingen be schreef en zooals zij uit het in mijn Riiks- idag-rede uiteengezette oorlogsdoel blijkt. Over het doel in bijzonderheden, dat bij ide vredesonderhandelingen in het kader van deze resolutie zal kunnen bereikt worden, zijn schakeeringen in de opvatting zeker mogelijk; ik meen ze bij de voorafgaande «besprekingen ook bij de meerderheidspar tijen te hebben waargenomen. Bij den aanvang van den namiddagzitting nam de Rijkskanselier het woord voor de Volgende verklaring: In mijne verklaring van hedenmorgen ben ik niet afgeweken van mijne meded-eelingen op 19 Juli. De inhoud daarvan handhaaf ik. Dat het mijn doel niet was er van af te ".rij ken, blijkt uit het feit. dat ik reeds heden morgen een uitnoodiging liet verzenden voor besprekingen over het antwoord, dat op de vredesnota van den paus moet wor den gegeven. Dit antwoord kan slechts steu nen op het streven naar een vrede door overleg en vergelijk, zooals in de Rijksdag- resolutie van 19 Juli is uitgedrukt. Een iid van de sociaal-democratische frac tie legde in den namiddagzitting namens de meerderheidspartijen bij de stemming van 19 Juli de volgende verklaring af: De verte genwoordigers van de partijen, die de ver klaring van den rijksdag van 19 Juli 1917 hebben ingediend, stellen vast: 1. In'de be sprekingen, die over het besluit tusschen de vertegenwoordigers van de betrokken partijen en den rijkskanselier indertijd heb- !ben plaats gehad, kon na de uitgewisselde verklaringen geen van hen aannemen, dat de rijkskanselier zich niet op den grondslag van het rijksdagbesluit zou plaatsen. 2. De opmerking van den rijkskanselier, dat in Hen boezem van de vertegenwoordigers d-er meerderheid zakelijke verschillen over de opvatting van het besluit aan den dag zijn gekomen, is onjuist. Alle betrokken partij- vertegenwoordigers waren 't volkomen eens over de ondubbelzinnige beteekenis van hun besluit. Havre, 21 Aug. (Havas). Bij een ko ninklijk besluit, opgenomen In de Moni- teur beige van den 18en, is aan het minis terie van justitie een oorlogsschadevergoe- dingsbureau opgericht, waaraan is opgedra gen de dossiers te verzamelen van de re clames van allerlei aard tegen vijandelijke xegeeringen en onderdanen en de voorbe reiding van alles wat betrekking heeft op het constateeren, schatten en herstellen van oorlogsschade. In het rapport aan den koning, dat den stoot heeft gegeven tot de oprichting van dit bureau, wordt herinnerd, dat de Haag- sche conventie van 1907 den invaller be last met de verplichting om de oorlogsscha de te vergoeden en anderzijds verkondigt, 'dat het gebied van de onzijdige staten on schendbaar is. Het onbetwistbare recht van België om door Duitschland schadeloos ge steld te worden op den grondslag deier al- gemeene bepaling, wordt nog bijzonder ver sterkt zoo merkt het Tapport op door den bijzonderen toestand van België tegen over Duitschland, omdat Duitschland, door He verdragen van 1831 en 1839 te onder- 'teekenen, de onafhankelijkheid en de on zijdigheid van België heeft gewaarborgd. Budapest, 22 Aug. (Hongaarsch Corr-bur.) Het kiesrechthervormingsblok verklaart, dat Wekerle het programma van Esterhazy heeft overgenomen. Het heeft de ministers graaf Batthyany en Wilhelm Vas- zonyi uitgenoodigd in het belang van het regeeringsprogramma aan het bewind te Wijven. Stockholm, 22 Aug. (W. B.) Vol gens de Nowoje Wremja werd de Russi sche regimentscommandant door zijne tr«>e- pen met een schot in den rag gedood, toen hij met hen een stormaanval tegen den vii- end wilde doen. Volgens een bericht van Aftonbladet uit Haparanda heeft het Russisohe departement van justitie een wetsontwerp opgesteld, dat verbiedt dagbladen uit te geven, die belee- Higingen bevatten tegen de verbonden lan den of hunne diplomaten. Zulke vergrijpen fcullen voartaan met gevangenisstraf be- ittrafi worden. Londen, 22 Aug. (R.) Earl Granville Is benoemd tot gezant te Athene. Hij was reeds in Saloniki geaccrediteerd bij de re geering van Venizelos. De regeering achtte het daarom gewenscht, dat hij met Venize los verbonden bleef als opvolger van Sir Francis Eliot. Peking, 22 Aug. (Havas). De Chinee- sche regeering, die op de meest afdoende (wijze hare medewerking wil verleenen aan He zaak der geallieerden, heeft aan alle kamers van koophandel der Chineesche re publiek geseind, dat moet worden gezocht ■taar de middelen om den uitvoer van le vensmiddelen naar Europa te bevorderen. Washington, 21 Aug. (R.) De re- eering heeft 50 millioen dollars geleend fean Groot-Brittannië, waardoor het aan de geaMeerdeo gdee&de bedrag wordt 1966 Washington, 21 Aug. (R.) In den Senaat verlangde La Pollette, dat de oor logswinsten zwaar belast zullen worden en dat de rijken door extra belastingen zullen worden getroffen, ten einde de staatsinkom sten te vermeerderen. Hij voorzag, dat de begrooting in het volgende jaar het bedrag van 34 milliard dollars zal bereiken. In zijn antwoord kwam Weeks op tegen rle redeneering van La Follette onder op merking dat de rijken hun plicht doen, even- sis de anderen en dat allop.naar evenredig heid de kosten moeten dragen. Washington, 21 Aug. (R.) Wij ver nemen, dat de regeering aan de Amerikaan- sche bankiers heeft medegedeeld, dat haar vertrouwen in de regeering van Carranza zoozeer is toegenomen, dat zij zich gerecht vaardigd rekent haar moreel endossement te verleenen aan eene Mexicaansche leening. Verspreide Berlofifen. München, 2 2 Aug. (W. B.) De be roemde scheikundige prof Adolf von Baeyer is den 20en op 82-jarigen leeftijd te Stamberg overleden. Londen, 22 Aug. (R.) Het geschil met de spoorwegmachinisten- en stokers is ge schikt. De president van den Board of Tra- de heeft op zich genomen al het mogelijke te doen om de vervulling te krijgen van de wenschen van dit personeel. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Roscliwet. Blijkens het voorloopig verslag van de Com missie van Rapporteurs over dit ontwerp van wet, konden verscheidene leden zich met de strekking goed vereenigen, doch slechts uit overweging, dat de zeer bijzondere omstandig heden, waaronder we leven, noodmaatregelen wettigen. De aanneming mag, huns inziens, 'geen dag worden uitgesteld, èn om distributie van hout mogelijk te maken èn om ontbossching van het land te voorkomen. Vele andere leden hadden echter ernstige be zwaren tegen dc voordracht. Daartoe heeft ook bijgedragen de overhaaste wijze, waarop zij is ontworpen en daarna in de Tweede Kamer is behandeld. Het had bij hen niet weinig verwondering ge baard, dat waar blijkens de onder dagtee- keriing van 4 Juli 1.1. door den Minister tot de burgemeesters gerichte circulaire, hij op de daarvoor aangevoerde gronden niet voorne mens was, het brandhout onder de brandstof- fendistributie te brengen, of daarvoor eenige andere algemecne distributie-regeling te treffen, overtuigd als hij zich verklaarde, dat de toepas sing van eene dergelijke regeling practisch geen voldoende resultaten zou opleveren dit wets ontwerp bereids bij Koninklijke Boodschap van 21 Juli d. a. v., dat is slechts 17 dagen later, aan de Tweede Kamer was ingezonden. Van waar, vroeg men,, die plotselinge keer in 's Ministers zienswijze? Reeds aanstonds verklaarde men er prijs op te stellen, volledig en.nauwkeurig te worden in gelicht omtrent de volgende vragen: To. hoeveel H.A bosch waren er midden Juli 1.1. te veel geveld? 2o. hoeveel H.A. waren toen, ofschoon daarvoor niet rijp, toch geveld? 3o. Op welke plaatsen was het natuurschoon benadeeld en in welke mate? Tegen het betrekken van de zorg voor het behoud van het natuurschoon in dit wetsont werp bestond overwegend bezwaar bij verschei dene leden, die voor zoover noodig wel bereid waren er toe mede te werken, dat de Minister de beschikking krijgt over een voldoende hoe veelheid hout ter voorziening in de behoefte aan brandstoffen, mijnhout, heipolen of werkhout. Gemeentebesturen, Heemschut, plaatselijke vereenigingen tot bevordering van het vreem delingenverkeer, hotel- en kroeghouders, kort om allen, die voordeel trekken uit het verblijf van logeergasten, zullen, er om strijd bij den Minister op aandringen om van de hem bij art. 1 toegekende bevoegdheid ter bewaring van het natuurschoon een zeer ruim gebiuik te ma ken. En, zoo deze leden vermoedden, met suc ces. Bovendien ware het een schreeuwend onrecht om, zoo de wetgever meent in het algemeen belang voor bewaring van het natuurschoon, de daaraan verbonden geldelijke nadeelen af te wentelen op den eigenaar. Niet deze, maar de Staat behoort de daarvoor noodige financieele offers te brengen. Vele leden gaven als hun overtuiging, steu nende op eigen onderzoek en waarneming, te kennen, dat, gelet op de uiterst geringe schade, die in werkelijkheid gedurende de laatste maan den aan het natuurschoon is berokkend, bedoel de opneming geenszins door de urgentie van het oogenblik, door de tijdsomstandigheden is geboden. Het natuurschoon heeft, zondert men enkele plaatsen in Noord-Brabant uit, feitelijk niet of weinig geleden van de zucht om winst te maken. Schade is hier niet aangebracht. Van vandalisme is geen sprake. Dat wijders het vellen van onrijp hout afme tingen zou hebben aangenomen, die een optre den daartegen wettigen, kon evenmin worden toegegeven. In het algemeen is er den leatsten tijd veel minder hout gekapt dan van deskun dige zijde met veel ophef wordt beweerd. Gaarne zou men vernemen, hoe het Staats- boschbeheer over dit wetsontwerp denkt. Was men wel ingelicht, dan zou de inspecteur der Staatsbosschen en ontginningen een wettelijk in grijpen te dezen onraadzaam achten. Is de Ne- derlandsche Boschbouwvereeniging ter zake ge hoord? en zoo ja, welke is haar zienswijze? Daargelaten de principieele bezwaren, die de leden, hier aan het woord, zouden weerhouden hunne stem aan de voordracht te geven, acht ten zij de bevoegdheid, welke daarbij aan den Minister wordt toegekend, veel te groot, al hield men er zich gaarne van overtuigd, d9t Zijne Excellentie, voor dat hij zich met de uitvoering der wet zou bezighouden, van die bevoegdheid een wijs gebruik zou maken. Dat aan de belanghebbenden geen hooger be roep is toegekend, moet als een ernstige fout worden aangemerkt. Ten slotte werd de wensch uitgesproken; dat de Minister de intrekking van dit wetsontwerp en de indiening van een gewijzigd ontwerp ter voorziening in de behoefte aan brandstoffen, mimhout, heipalen of werkhout zoo bevorderen. Nog merkten eenige leden op naar aan- I leiding van de door den Minister aanvankelijk I afgelegde verklaring, dat bij de distributie van brandstoffen geen rekening zou worden gehou den met het hout, dat men in voorraad had, ter- wijl^hij daarvan thans schijnt te zijn teruggeko men en nu heeft bepaald, dat voor ieder de voorraad hout, die hij opgedaan heeft, tti min dering van de hem toe te kennen hoeveelheid j kolen zal worden gebracht dat zij in deze verandering van standpunt een onverantwoorde lijke inconsequentie zagen, waarvan menigeen, die tijdig voorzorgen voor het verkrijgen van eer. behoorlijke hoeveelheid brandstoffen voor den aanstaanden winter heeft genomen, en in de eerste plaats zij, die in groote behuizingen met ruime en hooge kamers wonen, waarvan een eenigszins behoorlijke verwarming zonder kolen niet mogelijk is, het slachtoffer dreigen te wor den. Die inconsequentie deed hen aarzelen de regeling dezer aangelegenheid, zooals in het wetsontwerp wordt voorgesteld, in handen van den Minister alleen te leggen. Wanneer de Mi nister bereid mocht zijn, een verklaring af te leggen, dat hij zal bevorderen, dat in plaats van dit wetsontwerp, wet geworden zijnde, bin nen vier maanden een nieuwe voordracht tot een definitieve regeling bij de Staten-Generaal zal worden ingediend, dan zouden zij daarin wel licht aanleiding kunnen vinden over hunne be zwaren heen te stappen. De bevoegdheid aan den Minister toe te ken nen, om een kapverbod op bosschen te leggen zonder verplichting dadelijk of later tot onteige ning over te gaan, werd met alle recht en Bil lijkheid strijdig geacht. Ter. slotte werd ook een grondwettelijk be zwaar geopperd ten aanzien van de bevoegd heid van den Minister, om bepaalde bosschen en houtopstapden voor onteigening aan te wij zen. IcritiriM. De Staatscourant van Woensdag 22 Augustus bevat o. m. de volgende Kon. be sluiten: benoemd tot analyste aan het Laborato rium van het Departement van Financiën te Amsterdam mej. G. H. N. Zeldenthuis, thans tijdelijk; eervol ontslagen met pensioen ter zake van ongeschiktheid voor de verdere waar neming van zijn dienst de ritmeester der cavallerie op non-activiteit A. 'Maas Gees- teranus gesteld ter beschikking van den comman dant van de stelling van Amsterdam de kolonel der Mariniers G. A. Linckers; eervol ontheven van het bevel der Ma rinekazerne te Amsterdam, de luitenant der mariniers L. de Jonge Oudraat; de kapitein- luitenant ter zee C. F. Kruisinga met dit bevel belast; op verzoek eervol ontslagen met pensioen ter zake in en door den dienst ontstaan lichaamsgebrek, onder toekenning van den titulaïren rang van kapitein de le luitenant der artillerie van het Indische leger G. N. P. Tierie; idem wegens langdurige ongeschiktheid C. G. van der Steen, laatstelijk verificateur bij den dienst van In- en Uitvoerrechten en accijnzen in Ned.-Indië, thans met verlof hier te lande op verzoek eervol ontslagen met dankbe tuiging als lid van de Staatscommissie in- zakejïe wettelijke regelen ten aanzien van het Waterstaatsbestuur mr. J. A. Loeff, oud- minister van Justitie, wonende te 's Graven- hage. Verwacht wordt dat Z. K H. de Prins Donderdag 30 Augustus, des middags A uur, uit Zwitserland in de residentie zal terug- kceren. De nieuwe gezant van Amerika 'Men meldt uit Washington: President Wilson heeft John W. Garret benoemd tot gezant der Vereenigde Staten in Nederland, en Luxemburg. De gezant te Stockholm. Uit Stockholm meldt de correspondent van het Hbld., dat de nieuwe gezant van Neder land in Zweden, baron Van Vredenburgh, gisteren zijn geloofsbrieven aan den koilng van Zweden overhandigde. Tweede Kamerverkiezing Enkhuizen. Definitieve uitslag. Uitge bracht op A. Colijn 5206 en J. de Veen 1885 stemmen, zoodat gekozen is de heer Colijn. De Minister van Oorlog heeft goedkeu ring gehecht aan bet door den Inspecteur van den Landstorm gedane voorstel, tol het orga- nisecren der L. S-afd. Assen tot eene com pagnie Assen, onder hevel van den reserve- tweede-luitennnt L. Hofman, thans comman dant over die afdeeling. „Pro I.de H a a s. t De welbeken de „prof." de Haas, vroeger te Voorschoten, thans te Noordwijk aan Zee woonachtig, is op 84-jarigen leeftijd overleden. 's Morgens om 9 uur gaat van Leiden naar Noordwijk een tram, die immer zóó vol patiënten voor de Haas was, dat men sprak van de „De Haas-tram." Dinsdag, op zijn sterfdag, verdrongen de patiënten zich nog voor zijn woning om bin nengelaten te worden. Nederland en de oorlog. De En&eische lezing over «Ie gebeurtenissen van Zaterdag. Men meldt uit Londen: Wij hebben van bevoegde zijde vernomen, dat inlichtingen zijn ontvangen, die ten deele de reden verklaren van het geheimzinnige bezoek, dat Duitsche vliegtuigen Zaterdag j.l. aan Holland hebben gebracht, waar zij Hol land sche dorpen bombardeerden. Het blijkt, dat een groot eskader Duitsche machines de bedoeling had een raid te maken naar Enge land. maar toen zij de kust hadden bereikt terugkeerden vanwege het slechte weer. Daar men met een vliegmachine, waarop zich bommen bevinden, niet kan landen, zonder eerst de bommen onschadelijk gemaakt te hebben, is het duidelijk, dat de vliegeniers de helschc machines kwijt wilden. Als zij ze hadden weggegooid boven Belgisch grondge^ bied, dak door Duitsche troepen bezet is, zou het gevolg hebben kunnen zijn, dat zij Duit- schers hadden gedoodzij wachtten der halve, tot ze boven Hollandsch gebied waren, waar zij slechts de kans liepen neutralen tc dooden. De Duitsche duikbootoorlog demonstreerde hunne houding ten opzichte van zulke gebeur tenissen, maar het zal interessant zijn te hoo- ren, welke motieven zij zullen aanvoeren ter verklaring van deze nieuwe „noodzaak". Een beschuldiging aan 't adres van onzen Dnitschen gezant. Wij ontvingen een brochure, getiteld: „Mijne kortstondige toevoeging aan het Ne- derlandsche gezantschap te Berlijn" (uitgave J. M. Bredée te Rotterdam), geschreven door den zenuwarts E. A. Keuchenius, die zooals men weet in Maart was toegevoegd aan bedoeld gezantschap voor de medische inspectie van de kampen voor Engelsche krijgsgevangenen, doch die na 5 weken wachtens in Berlijn kreeg te hoóren, dat het Kriegsministerium hem de toelating tot die kampen weigerde op grond van zijn ver meende „francophile neigingen". De heer Keuchenius kon toen onverrichterzake in het vaderland teragkeeien. De schrijver richt in zijn brochure een ernstige beschuldiging tot onzen gezant te Berlijn, baron Gevers, die hem opzettelijk zou hebben misleid en stelt de volgende vragen: lo. Waarom heeft het Duitsche gezant schap in Den Haag mij een „Empfehlungs- brief' naar Duitschland medegegeven, ter- wel het bij dit gezantschap vóór mijn vertrek blijkbaar reeds vaststond; dat ik geen toe gang tot de kampen zou verkrijgen? 2o. Waarom heeft de Nederlandsche ge zant te Berlijn, na bij mijn aanstelling ge meend te hebben den diplomatieken regel om geen agreatie aan te vragen voor aan het gezantschap toegevoegde personen, zoo streng mogelijkte moeten hand haven, de handhaving ervan zoo gemakke- 1 ijk prijs gegeven tegenover de bezwaren van de Duitsche regeering? 3o. Waarom heeft het Nederlandsche ge^~ zantschap te Berlijn, na van de regeering de opdracht ontvangen te hebben tot beharti ging van de belangen der Engelsche krijgs gevangenen in de kampen, niet van meet af dezen even belang-, als omvangrijken arbeid op zoodanige wijze aangevflf, dat hierdoor eeri werkelijke behartiging dier belangen ge noegzaam en blijvend gewaarborgd was? 4o. Waarom moest het Engelsche ge zantschap in Den Haag geheel onkundig ge laten worden 'omtrent de vervanging van een door "de Nederlandsche regeering aange- stelden, door de Engelsche Tegeering bezol digden, en door den Engelschen gezant er kenden arts ter behartiging van de belangen der Engelsche krijgsgevangenen in Duitsch land? De „francophile neigingen" van den heer Keuchenius waren afgeleid uit het volgende: In Januari 1916 was hem een brochure ter hand gekomen van ds. Krop, getiteld: „Naar Frankrijk en het Fransche front", welke hij aan een huisgenoote had voorge lezen; dezewas er zoozeer mede ingeno men, dat zij hem (zelve niet in staat te schrijven) een brief van sympathie aan den schrijver dicteerde. Aan dezen brief voegde de heer Keuchenius slechts enkele re gelen toe, eveneens zijn sympathie met den inhoud betuigende. Wat hij schreef was hem geheel uit de herinnering verdwenen. Via Dr. F. van Gheel Gildemeester, Ned. Herv. predikant te 's Gravenhage, „die won- dergoed op de hoogte schijnt te zijn van hetgeen te 's Gravenhage aan het Duitsche gezantschap omgaat", is de heer K. echter te weten gekomen, dat hij o.a. geschreven moet hebben dat „deze oorlog ten slotte niet anders is dan de aloude strijd tusschen het Rijk des Lichts en dat der duisternis... tus schen Christus en Satan." Deze brief is door ds. Krop om een ge heel onschuldige reden (die ds. Krop later zelf in een brochure zal uiteenzetten) naar Parijs opgezonden en met de overige post van „De Koningin Regentes", die door de Duitschers naar Zeebrugge is opgebracht, via Berlijn in handen van het Duitsche ge zantschap te 's Gravenhage gekomen. Een telegram van de Duitsche Vredesvereenigïng. De Nederlandsche Anti Oorlog Raad ont ving het volgende telegram van prof. Quid- do, voorzitter van de Duitsche Vredesver eenigïng: Het bestuur van de Deutsche Frie- dersgesellschaft begroet het initiatief van den Paus met de meeste sympa thie. Het bestuur is in 't bijzonder ver heugd. dat de pacifistische beginselen in de Nota van den Paus een zoo voor aanstaande plaats innemen. Wij zijn overtuigd, dat een overeenstemming over internationale rechtsorganisatie, arbitrage en ontwapening het overleg over de meer zakelijke geschilpunten zal vergemakkelijken en wij hopen vu rig dat de voorstellen van den Paus het uitgangspunt zullen vormen voor vre desonderhandelingen ter verkrijging van een duurzamen vrede. Zaaizaden. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft het volgende bepaald: 1. het graan en de peulvruchten, voor den zaai geschikt, zullen niet worden gevorderd: a. voor zooveel betreft de herfstzaaizaden, voor 1 Januari 1918; b. voor zooveel betreft de voorjaarszaai zaden, voor 1 Juni 1918. Na de bovengenoemde data moeten de nog aanwezige hoeveelheden zaaizaad on middellijk worden ingeleverd bij den be trokken regeringscommissaris. Veevoedernood. Het bestuur van den Groninger Landbouw fond wijst in eeQ adres den bürèter van Landbouw naar aanleiding van de be'-^d making inzake de hoeveelheden zelf,.. bouwd veevoeder, dtte den landbouwer? het tijdvak van 1 Sept. tot 30 Juli ?el„ worden op 4 punten Te. de onvoldoende hoeveelheden; 2e. de verregaande onbillijkheid der ling; 3e. de zedebedervende invloed daarvan op de landelijke bevolking 4e. het eenig redelijk middel ter voorko- ming van de grootste ellende met onze vee. houderij, gedurende den aanstaanden win>er Bi: punt 2 zegt de toelichting, dat de re» geeri.igsmaatregelen oorzaak zijn, dat wij i„ ons If.nd zitten met veel te veel landbo.u,. dieren. Nu daarvoor te weinig voedsel is wilt gij oi,ze dieren op half rantsoen stelle^ waarbij de dieren moeten verzwakken o! te gronde gaan. „De landelijke bevolking is zeer gedwee. Boeren komen niet licht in opstand. Maar riit gedweeheid is niet eindeloos. Ons gemengd bedrijf van akkerbouw en veeteelt door de regeering onmogelijk ie laten maken ons te dwingen ons eigen vee. voeder tegen gedrukten prijs af te staan en ons vee .te laten verkomen, dat gaat te ver, Excellentie. Wij achten ons verplicht dntr. tegen met aandrang te waarschuwen. Dat zal zelfs e enboer niet goedsohiks verdragen Bij punt 3 zegt men, dat de boerenbevol. king zal gedreven worden tot overtreding tier regeeringsvoorschriften. Eene eenigszins afdoende controle daar op is onuitvoerbaar. In elke boerderij zou een po':fie-agent moeten staan en dan r og werd het doel niet bereikt. Er zou moeien worden gestraft met strop en galg en dan nog kreeg men in Den Haag niet zijn zin. Langs dien weg is, volgens adressanten, het doel niet te bereiken. Punt 4. Het eenige rationeele middel ter voorko ming van de arders onvermijdelijke débócle zal zijn opruiming van de overtollige eters, (slachten of over de grens zenden) en eco nomische voedering van de overblijvenden. Bit laatste zal geschieden als men de 'and bouwers op cht stuk vrij laat. Zij zullen elleen uit eigen belang zoo ui- nig mogelijk voederen. Wat er dan overblijft, is vanzelf voer het rijk. Immers is de handel m granen en peulvruchten verboden. De Ned. Heidemaatschappij geeft aan vei- schillende lendbouw-organisaties in overwe- ging.girg, hun leden, die een veeloos he drijf hebben, te adviseeren om voor dit jaar na rogge en vooral na haver nog spurrie ol knollen'als stoppelgewas te telen. Beide ge wassen laten zich, wanneer ze niet in vei- schen toestand tot gebruik bestemd kunnen worden, zeer goed ingekuild bewaren, er( over den afzet behoeven de verbouwers zicK geen zorgen te muienm de streken waw veel vee gehouden wordt zal in den komen den winter, mede door het uitbleven van krachtvoeder eit de overzeesche geutsteir, de voedemood zeer dringend zijn en twijfel zullen er, zelfs al moet over grooten afstand vervoer plaats vinden, voor de Inge kuilde stoppelgewassen uitstekende prijzen gemaakt kunnen worden Grieven der Boeren. In de vergadering der Geldersch-Over- ijsselsche Maatschappij te Zutphen gehou den werd besloten een minimum-prijs voor rogge aan te vragen van 25 per 100 K.G. en een slachtgewicht voor varkens van 30 K.G. bij een prijs van 1.25 per K.G. werd onderstaand telegram aan den Min. van Landbouw verzonden; Het geduld der boeren is lang ge noeg op de proef gesteld. Er zal nog niet tot verzet, zij het dan ook lijdelijk verzet worden overgegaan, maar de vergadering dringt er bij Uwen Excellentie met nadruk 'op aan, dat die genomen maatregelen, welke in het geheele land ontstemming hebben ver wekt en die Uwe Excellentie voldoen de bekend zijn, herzien zullen worden en spreekt den wensch uit, dat Uwe Excellentie het dagelijksch bestuur der Maatschappij een onderhoud zal toe staan ter toelichting van de grieven der boeren in het gebied van de Maat schappij. Inventarisatie aardappelen oogst. Men meldt aan de N. R. Ct., dat tegen 15 September een algemeene inventarisatie van den te verwachten aardappeloogst ir ons land zal plaats hebben. De aardappeloogst. De rpgeering moet, volgens Het Volk, voornemens zijn 30 millioen H.L. te reserves ren voor dadelijke voeding, terwijl de res* ieerende hoeveeiheder aardappelen verma len zullen worden tot 1 October. De. aard appelmeelfabrieken zullen dus eerst na de opneming van den oogst beginnen kunnen te werken, wat zeker op zijn allervroegsl October wordt. Het wordt dus in elk geval eene late, maar ook zeker korte campagne voor de rardappelmeelfabrieken. Schaper- naar Engeland. Maandag zijn, door tusschenkomst van da Geldersch-Overijselsche Maatschappij van Landbouw, 600 schapen naar Enge- land uitgevoerd. Wolvordering. Bij verschillende schapenhouders wj Haarlemmermeer ls een hoeveelheid gevorderd tot een gezamenlijk bedrag V* 13.877. Niemand te missen. (Officieel.) Naar aanleiding van een In dt de dagbladen voorkomend bericht brwkt het zenden van Nederlandsche arbeiden (mijnwerkers) naar Duitschland, wordt er dl aandacht op gevestigd, dat van de in Ne derland aanwezige geschoolde mijnwerkerij er ge ene gemist kunnen worden wil men

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2