BINNENLAND. KOLONIËN. lia, bestemd voor Amsterdam, verklaarde iijF dat de geadresseerde de Nederlandsche )vereze Trust was, welke opetrad namens en Nederlandsche firma, genaamd Gebroe- lers Juchter. De zaak was niet geheel vrij an verdenking, voegde de president er aan Joe, maar aangezien hier twijfel in het spel Was, liet hij het voordeel aan de reclaman ten. Zij hadden hem in zoover voldaan, dat gij in werkelijkheid in Nederland zaken de iden en hun goederen in het land bleven. Er was niet aangetoond, dat hunne goede ren voor Duitschland bestemd waren en "Haarom gaf hij de zending vrij. Londen,29 Aug. (R.). Officieel wordt j medegedeeld, dat de vermindering van den broodprijs van een shilling per quarter tot negen pence den 17en September in v/er- flring treedt. Washington, 29 Aug. (R.). De fi- jrancieele commissie van den Senaat heeft toegestemd in de verhooging van de oor logswinstbelasting van 26 tot 33 pet. De raming van de opbrengst stijgt daardoor van 662 tot 1060 millioen dollars. Toronto, 29 Aug. (R.) De gouver- Jteur-generaal lord Devonshire heeft de wet Op den dienstplicht bij het leger ondertee kend. Oost-lndlë. Aan den resident van Madioen, den heer IVan Deventer, is op zijn verzoek tegen 25 Oct. p.s. ontslag verleend, N. R. Ct. Een interview met Abrïoel tfoeis Abdoel Moeis van de Sarikat Islam, ltd van de deputatie van „Indië Weerbaar", fceide in een interview: Ondanks de intriges flran een der leden was de reis een groot «ucces. Hij was vol geestdrift over de schit terende goedhartige ontvangst; vooral was tdj onder den indruk van de hotuiing van bet Nederlandsche publiek, dat den inlander meer geneigd schijnt, dan de openbare mee ning in Indië, volgens de uitingen van som mige Indische bladen. Dit was een openba ring. Hij yerwonderde zich vooral over de kalme wijze, waarop de Nederlanders harde woorden konden hooren. Hij had een grooten indruk gekregen van ide Tweede Kamer. De socialistische meetings, die hij bij- Woonde, geleken veel op de meetings van de Sarikat Islam; wie het hardst schreeuwde, bad het meeste succes. Gevraagd naar zijn meening over den militieplicht, zeide hij, dat zijn persoonlijke opvatting gunstig daarover is. Maar noch de deputatie, noch eenige andere vereeniging heeft het recht aan de regeering te vragen een last te leggen op het geheele volk. De legeering moet dien last opleggen als het welzijn van het land dien eischt en de volks raad er in toestemt; maar de deputatie kan Hat niet vtagon. Kameroverzicht. Eerste Kamer. Zitting van 29 Augustus. Noodboschwet. De heer Van den Berg, hoewel in ffersohillende bezwaren tegen 't ontwerp dee- lende, zal voorstemmen omdat hij het voor stel urgent acht. Nadat ook de heer Van der Feltz rich voor het ontwerp heeft verklaard, wordt bet voorstel nader verdedigd door Minis- .ter Posthuma, die erop wijst dat het doel is, ongezonde boschexploitatie tegen te gaan, en vooral het behoud van natuur schoon uitvoerig verdedigt, terwijl hij na- Hnrkkeüjk het karakter van noodwet hand haaft en toezegt opneming van hout in de sdistributieregeling ernstig te zullen over- jWegen. f Het ontwerp wordt aangenomen met 32 legen 10 stemmen. Exportcentrale. De heer Van Lanschot ziet in het Tot dusver gevolgde regeeringsbeleid geen jkeden, hef gevraagde groote vertrouwen aan de regeering te onthouden. Hij wil evenwel 'eerst inlichtingen over veel wat nog duister pen onzeker is. Hij vreest voor moeilijkheden jfen aanzien van de samenwerking der N. O. fff. en de Ned. Handel Mij. Hij verwacht dat We uitkomsten ten aanzien van de productie *n de financiën niet zoo gunstig zullen zijn j dat tij Tiet bestaande, gecentraliseerde stel pen is niet gerust dat sommige bedrijven niet sel, hetwelk in de Ongevallenwet 1901 is kullen moeten worden gestaakt. I nedergelegd, de risico-overdracht zonder na- De heer Van Holthe tot Echten deel voor eene goede uitvoering der bij die tegen het voorstel. Evenwel wacht hij de discussiën af om te beslissen hoe hij zal stemmen. De" heer Stork verklaart, dat zijn vroe ger geopperde bezwaren vrijwel geheel zijn verdwenen, zoodot hij zal voorstemmen. Hij betoogt, dat het billijk is, dat ook de in dustrie vergoeding geeft voor den uitvoer harer producten en verdedigt den financi- eelen opzet van de zaak. De heer Van Nicrop acht centralisa tie van den uitvoer gewenscht, evenals voor ziening in de financiering van den uitvoer, doch ontwikkelt ernstige bezwaren tegen den financieelen opzet der zaak. Hij zal echter voor het ontwerp stemmen. Te 5 uur wordt de vergadering verdaagd tot morgen 11 uur. BeriektM. De Staatscourant van Woensdag 29 Augustus bevat o.a. het volgende Kon. be sluit op verzoek eervol ontslagen D. J. Buis man als directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Bergen op Zoom. Hare Majesteit de Koningin heeft op 27 Augustus in, afscheidsgehoor ontvangen den heer A. Rangabé, minister-resident van Zijne Majesteit den Koning van Griekenland bij het Nederlandsche Hof, die aan Hare Majesteit zijne terugroepingsbrieven in die hoedanigheid heeft overhaftdigd. H. M. de Koningin zal Vrijdag a. s. ten Koninklijke Paleize in het Noordeinde, des middags 12 uur de Ministers en andere bur gerlijke en militaire autoriteiten en te 12 XA uur de leden van het Civiele en Militaire Huis van H. M." ontvangen ter aanbieding hunner geluk wenschen ter gelegenheid van Haar verjaardag. De Minister van Marine, Schout bij Nacht Rambonnet, begaf zich gisteren, vergezeld van zijn adjudant, den luitenant ter zee le klasse Ten Broecke Hoekstra, naar Rotterdam ter bezichtiging van het stoomschip Noordam. Risico-overdracht Ongevallenwet. Versohenen is het rapport der Commissie tot het instellen van een onderzoek naar de resultaten, waartoe de risico-overdracht bij de uitvoering der Ongevallenwet 1901 heeft geleid, welke commissie door den toenma- ligen Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, den heer A. S. Talma, bij beschik king van 22 Maart 1913 werd benoemd en op 1 April d. a. v. in het gebouw van 's Mi nisters Departement door Z. Ex. werd ge- installeerd. Met betrekking tot de kosten wordt o. a. medegedeeld, dat het feit van besparing door de risico-overdracht als vaststaande mag worden aangevuurd, maar dat dit der commissie toch voorkomt, dat de hae* no pens den omvang dier besparing gedane opgaven niet zonder voorbehoud mogen worden aanvaard. Opgemerkt wordt verder, dat het bestuur der Rijksverzekeringsbank er de aandacht van de commissie op vestigde, dat het gel delijk voordeel, hetwelk het instituut der risico-overdracht oplevert aan de werk gevers, die daarvan gebruik maken, belang rijk minder zou worden indien de Ongeval lenwet 1901 de middelen tot dekking van de kosten der voor rekening der Bank blijvende schadeloosstellingen door de bij haar aange sloten werkgevers, liet opbrengen niet naar het vigeerende premiestelsel, doch naar het omslagstelsel met kapitaaldekking. Ook de directie der Centrale Werkgevers Risico-Bank geeft aan het meergenoemde omslagstelsel verre de voorkeur boven het vigeerende premiestelsel. Bedoelde directie bleek van oordeel, dat alleen het omslag stelsel met kapitaaldekking de Rijksverzeke ringsbank* vóór tekorten kan vrijwaren. De Commissie heeft daarin aanleiding gevonden het bestuur der Rijksverzekerings bank te verzoeken zijn gevoelen mede te deelen omtrent de vraag of het mogelijk is te achten om in de Ongevallenwet 1901 het premiestelsel door het omslagstelsel met kapitaaldekking te vervangen. Genoemd be stuur kwam tot een bevestigende beantwoor ding dier vraag, waarbij het, voor zooveel betreft de motiveering van dit oudere, ver-' wees naar een aan. de Commissie overge legd advies van den wiskundig adviseur dr. Bosch, welk advies in een bijlage aan het Verslag is toegevoegd. De commissie komt op grond van hetgeen haar bij haar onderzoek naar de werking der risico-overdracht is gebleken, tot de slotsom, ^al zich niet tegen het ontwerp verzetten. Hij dringt echter aan op gehoor te geven aan 'gerechtvaardigde klachten van den Land bouw, teneinde de noodzakelijke loyale me dewerking van den boer aan de productie te )>eh -'den. I De heer Diepen zal tegen het ontwerp «temmen. De export-centrale brengt te jgroote bezwaren mee voor landbouw en in- Jdustrie en zal in- en uitvoer doen verminde ren in plaats van doen toenemen. De heer De Boer betoogt, dat aan het ontwerp zulke groote gevaren kleven voor den landbouw, dat hij zal moeten tegenstem men, doch dit te geruster daar de regeering "ook zonder deze wet kan komen- tot meer Centralisatie, welke ook spr. wenschelijk acht. f Sprekers hoofdbezwaar is van principi- i^elen aard. Het zou namelijk de opvatting Jrersterken, dat de producten van den bo dem gezamenlijk eigendom zijn van de ge meenschap, welke opvatting moet leiden tot nationaliseering van den bodem. De heer yan Houten verwacht dat de bankafdeeling fran de Export-Centrale toevloeiing van bui- lenlandsch credietpapier in de hand zal wer- wet geregelde verzekering niet kan worden gemist. Met die uitspraak heeft de commissie evenwel meer in het bijzonder het oog op de onderlinge samenwerking der betrokken werkgevers gegronde risico-dragende orga nisaties. In de werkzaamheid dier organisa ties ziet de commissie eene gelukkige aan vulling van de naar het stelsel der wet zui ver ambtelijke uitvoering der verzekering. De prikkel van het eigenbelang geeft den tot zoodanige onderlinge organisaties toege treden werkgevers belangstelling bij de goe de toepassing en uitvoering der wettelijke regelen, en die belangstelling leidt weder tot eene medewerking hunnerzijds, welke ge lijk bij de bespreking der onderscheidene vraagpunten bleek in meer dan een op zicht aan een behoorlijken gang van zaken bevorderlijk is. Tegenover deze voordeelen der risico- overdracht zijn zeer zeker ook nadeelen te stellen. Er werd bij de bespreking van den invloed der risico-overdracht op den gelde- lijken toestand der Rijksverzekeringsbank op gewezen, hoe de selectie der risico's, als Ln r. li s i, jiuc ue öeiecue uer risico s, ££D en heeft nog enkele andere bezwaren J gevolg van de risico-overdracht, dwingt het tarief der Bank zooveel mogelijk aan den veiligen kant te houden, waardoor de werk gevers, die bij de Bank zijn verzekerd, licht meer premie dan noodig is zullen hebben op te brengen. Ook werd gewezen op het aan de risico overdracht verbonden gevaar voor selectie van werklieden, voor uitstooting uit het be drijf van hen, die voor de verzekering als een ongunstig risico moeten worden be schouwd. In verhouding tot de gebleken voordeelen, zijn echter, naar het der commissie voor komt, die nadeelen niet van zoodanige be- teekenis, dat ter wille van haar de risico overdracht uit de wet zou behooren te ver vallen. Gelijk intusschen reeds werd gezegd, heeft de commissie in het voorgaande uitsluitend het oog op de risico-overdracht van onder linge organisatiën, waaronder dan tevens moet worden begrepen het dragen van het risico door den werkgever zelf. Voor zoover betreft organisaties, welke met het oog op winst van het overnemen van risico's een bedrijf maken, is de commissie van gevoe len, dat, al mag haar aanwezigheid niet kun nen worden gezegd aan het belang van eene goede ongevallenverzekering schadelijk te zijn, desniettemin haar wegvallen allerminst zou behoeven te worden betreurd. Op het gebied der sociale verzekering behoort, naar het der commissio toeschijnt, aan winst be- oogende organisaties geen plaats te worden ingeruimd, tenzij de omstandigheden van zoodanigen aard zijn, dat haar gemis het wel slagen der verzekering zou bedreigen. Dit laatste is hier stellig niet het geval. Bij kon. besluit is herbenoemd tot voor zitter der plaatselijke commissie voor de on gevallenverzekering te lerseke P. de Veij, te Ierseke; zijn benoemd tot opzichter le kl. bij de Landsgebouwen \V. J. van Voorthuijsen en tot opzichter 2e kl. bij de Landsgebouwen H. J. L. -Schwartz, M. P. Bolten Jr., J. R. Prent, allen thans tijdelijk of buitengewoon opzichter bij de Landsgebouwen; is aan mr. C. Sternberg, te 's Gravenhage, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van plaatsvervangend voor zitter van den Raad van Beroep voor de di recte belastingen te 's Gravenhage, met dankbetuiging voor de in die betrekking be wezen diensten; is-benoemd tot plaatsvervangend voorzit ter van den Raad van Beroep voor de di recte belastingen te 's Gravenhage de heer mr. K. W. Brevet, te 's Gravenhage; is herbenoemd tot voorzitter der plaatse lijke commissie voor de ongevallenverzeke ring te Groeitloo Th. J. A. Kraakman, bur gemeester der gemeente Groenlo. De Staatscourant van 1 September 1917 zal bevatten de maandelijksche opgave van betrekkingen bij 's Lands dienst in Neder- landsch-Indië, waarin moet worden voorzien door uitzending vanwege het Departement van Koloniën. De arbeiders en de A. R. Partij. Nu èn op de jaarvergadering van Patri monium èn op die van het Chr. Nat. Vak verbond de wensch uit de Christelijke ar beiderskringen met meer kracht naar voren is gekomen, om meer dan tot nog toe het arbeiderselement in de Kamer te doen ver tegenwoordigen, sohijnt men in enti-revolu- tionnaire kringen begrepen te hebben, dat een inwilliging van die eisch zeer gewenscht is. Naar de „Tel." verneemt heeft dit in deze partij een punt van bespreking uitgemaakt en is men tot het besluit gekomen,, dat bij een eerstvolgende Kamervacature de heer Smeenk candidaat zal gesteld worden. Kapitein F. W. Santman is aangewe zen om met ingang van 1 September e. k. een cursus aan de Hoogere Krijgsschool te volgen, en wordt mitsdien met ingang van dien datum eervol ontheven van de leiding van het Bureel: Verloven aan dienstplichti gen, van het Departement van Oorlog. Vanaf 1 September a. s. wordt die leiding opgedragen aan den reserve-majoor der In fanterie P. E. Pfeiffer. J. A. S t c e n m e ij e r. f Te 's Graven hage is op 69-jarigen leeftijd overleden de heer J. A. Steenracijer, gepensionncerd direc- leur van het gevangeniswezen te 's Hertogen bosch en gepensionneerd kapitein van admi nistratie van het Nederl. Indisch leger, ridder in de orde van Oranje-Nassau. Nederland en de oorlog. Uitticcriug aan gemeenten uit de ooiiogsvriustlielastlng. De Ministers van Financiën en van Bin- nenlandsche Zaken hebben aan Gedeputeer de Staten van de provinciën het volgende medegedeeld: Zoools aan uw college bekend is, werd .bij de vaststelling van het tarief der oorlogswirrstbelas- ting rekening gehouden met de wenschelijkheid, uit "de opbrengst van deze belasting aan die gemeente, welker financieën door de crisis in zeer sterke mate zijn getroffen, een rijksbijdrage te verleenen. Met het oog hierop is het stan daard-percentage der heffing, hetwelk in het voorstel der betrokken Staatscommissie op 25 ten honderd was gesteld, verhoogd tot 30 ten hon derd, zocdat naar dezen maatstaf een zesde deel van de opbrengst voor het zooeven aangegeven doel zou besteed kunnen worden. Zoools uit de beraadslagingen in de Tweede Kamer blijkt, is het bovenbedoelde zesde deel als een maximum te beschouwen. De gemeenten kunnen derhalve aan d'e geschiedenis der wet geen aanspraak ont- leenen op de uitkeering van het volle bedrag, hetwelk dat deel zal uitmaken. Het rol wel geen nader betoog behoeven, dat de uiterst zware eischen, door de buitengewone omstandigheden aan 's rijks schatksit gesteld, het ten eencnrnale onmogelijk maken verder te gaan dan.het ver leenen van tegemoetkoming aan die gemeenten, welke in het bijzonder door de crisis zijn ge troffen. •*- In de tweede plaats zij vooropgesteld, dat om trent het totale bedrag, dat per saldo uit de bier- bedoelde belasting zal ontvangen worden, gee- neiiei zekerheid bestaot en ook in de naaste toe komst niet zal verkregen kunnen worden. Niet alleen is uit den aard der zaak omtrent de in de toekomst te verkrijgen baten niets bekend, doch bovendien dient er rekening mede gehouden te worden, dat de bereids als oorlogswinstbelas- ting in de schatkist gevloeide sommen tot een, wellicht belangrijk, bedrag wederom voor het Rijk verloren zullen gaan. Vooreerst toch geert ert. 92 der wet op de oorlogswinstbelasting 1916 aan hen, die werden aangeslagen, het recht om, in dien zij in de volgende twee jaren als gevolg van den oorlogstoestand verlies lijden, een evenredig deel van de reeds betaalde belasting terug te vorderen. Voorts zullen ingevolge art. 98 dier wet, zooals dat artikel is vastgesteld bij de wet van 23 Mei 1917 aan de koloniën aanzienlijke uit- keeringen uit de opbrengst der belasting moeien geschieden. In verband met een en ander gaf dan ook de vorige minister van financiën in de vergadering der Tweede Kamer van 11 Mei 1916 als zijn meening te kennen, dat het aanbeveling zou ver dienen, eerst te wachten tot de oorlog uit is om dan te zien, wat aan de gemeenten moet worden betaald. Hoewel de juistheid van deze zienswijze niet valt te ontkennen, is het alleszins begrijpelijk, dat de gemeenten, die voor groote moeilijkhe den staan bij het opmaken van hare begroo- lingcn, met ongeduld althans eenige tegemoet koming verbeiden en bij herhaling op een uit keering van het Rijk aandringen. De regeering is bereid, voor zoover mogelijk, met dien candrang rekening te houden en te be vorderen, dat een wetsontwerp worde ingediend, waarbij aan de daarvoor in de eerste plaats in aonmerking komende gemeenten een uitkeering wordt toegekend. Het zal na het vorenstaande intusschen wel overbodig zijn, nader in het licht te stellen, dat de te treffen regeling slechts een voorloopig ka rakter kan dragen en dat aanvankelijk slechts een beperkt, nader te bepalen, bedrag voor het be oogde doel kan bestemd worden. Hieruit vloeit aanstonds voort, dat, gelijk trouwens ook van den aanvang af het voornemen is gefeest, ten dezen uitsluitend die gemeenten in aanmerking Kunnen komen, die, zonder het leggen van een bovenmatig zworen belastingdruk op hare inge zetenen, buiten staat zijp aan de door den oorlogstoestand in het leven geroepen geldelijk? moeilijkheden het hoofd te bieden. Doch ook deze gemeenten zullen binnen de grenzen van het geen in totaal beschikbaar kan gesteld worden, slechts in zoover voor een bijdrage in aanmer king komen, als zij zich zei ven niet kunnen hel pen. In elk bijzonder geval zal derhalve "zijn na to gaen, of inderdaad de betrokken gemeente de in redelijkheid te eischen maatregelen heeft ge troffen tot vermeerdering van hare inkomsten en tot beperking van hare uitgaven. Wat nu verder betre'ft de wijze, waarop in het algemeen bij de hierbedoelde steun verleening san de boven aangegeven groep van-gemeenten zou te werk zijn te gaan, worde aangeteekend, dat te onderscheiden valt tusschen derving van inkomsten als gevolg van de crisis en stijging van uitgaven uit dezelfde oorzaak. Ten opzichte van de eerste zou de vergoeding als regel zich moeten beperken tot den achteruitgang van do opbrengst van rechten en loonen en andere gel den, in art. 238 der Gemeentewet bedoeld ter zake van het gebruik of genot van openbare werken en inrichtingen, die strekken ten dienste van het verkeer binnen de gemeente. Achtei uit gang van andere inkomsten der gemeente be hoort, naar het voorkomt, althans in hoofdzaak, te worden gedekt door belasting- of tariefver- hooging. Wat de stijging van uitgaven aangaat, hierbij zouden slechts die uitgaven in aanmerking zijn to brengen, ten aanzien waarvan met zeker heid kon verwacht worden, dat zij een tijdelijk karakter drogen en derhalve na den oorlog zul len verdwijnen. Duurtebijslagen aan personeel zullen hieronder niet zijn te rangschikken. Even min zou vergoeding zijn te verleenen voor die uit gaven, waarvan het Rijk reeds een deel te zijnen laste nam. Als zoodanig kunnen worden ge noemd buitengewone uitkeeringen aan werkloo- zenkassen en crisisuitgaven voor de uitvoering van plannen volgens de Woningwet. Dé kosten, verbonden aan de uitvoering van de Distributiewet 1916^ nemen hierbij een ecrigs- zins bijzondere plaats in. Toch zouden ook deze kosten als regel niet in de aanvankelijk tc tref fen regeling zijn te betrekken. Crisis-aangelegenheden. Naar de Ned. verneemt, bestaat bij den Minister van Landbouw het voornemen om, onafhankelijk van het lot van de Export- Centrale, een algeheele wijziging te bren gen in de organisatie van de regeeringsbe- moeiingen met de volksvoeding. Bij deze nieuwe organisatie, die haar beslag reeds heeft gekregen, wordt, onder leiding van de commissie van bijstand, waarvan* de heeren KrÖller, Reitsma en Schim van der Loeff le den zijn, ook een afdeeling crisis-aangele genheden gevormd, met een splitsing in drieën, een efdeeling voor landbouw, een voor handel en een voor nijverheid, elk on der leiding van een hoofdambtenaar, waar voor eerste krachten aanwezig zijn. Ten behoeve van dezen nieuwen dienst wordt in den tuin achter het perceel Kneuterdijk 8, waarin die commissie van bijstand is ge vestigd, een geheel nieuw groot kantoorge bouw van hout opgetrokken. De verschillende commissies van toezicht zullen alle komen te vervallen. Onze scheepvaart. Volgens rapport van het te IJmuiden bin nengekomen stoomschip „Rotterdam', is de Nederlandsche schoener „Maria", met hout van Zweden naar Rotterdam, in gehavenden toestand door de sleepboot „Witte Zee" op sleeptouw genomen naar Rotterdam. Dc schoener was door den storm overvallen en beeft groote schade geleden. De „Rotterdam" heeft een volle lading petroleum aan boord, evenals het stoomschip „New-York", dat gisteren le Rotterdam aan- kv, am. De gezamenlijke inhoud van de twee pe- troleumbooten, die uit New York zijn aange komen, n.l. het s.s. „Newyork" te Rotterdam én het s.s. „Rotterdam" te Amsterdam, be'cle van de American Petroleum Company li fa 1300 ton. H Men verzekerde evenwel aar. de „Mn* bode dat deze aanvoer ho^gensarrd nfel van invloed zal *rn op de thans geldends regeling der pefrote/mdkHbu*'*. De Gro11u s. Naar aanleiding van de iu verschillende dagbladen corloraer.de nicdejieeling dal het stoomschip Grotins Zaterdag a.s. ten 3 uur naar Nederlandsch-Indiê zal vertrekken, deelt de Uitvoerende Commissie der N. O. T. mede dat het niet zeker is dat bedoeld stoomschip op dien datum zal uitvaren. Verloren gegane mails. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat het grootste deel van de post voor Nederlandsch-Fndfë en de Philippijnen, welke in het tijdvak von 1T Juni tot en met 2 Juli in Nederland is ter post bezorgd, verloren is gegaan door het vergaan van het stoomschip, waarmede die post uit Engeland werd doorgezonden. A a n v n I lings br oo<I kas r ten De minister van landbouw, handel en nij verheid heeft, in verband met den langeren geldigheidsduur van de broodkaarten, den gemeentebesturen medegedeeld, dat ver wacht mag worden, dat deze noodzakelijke vermindering een vermeerderde vraag naar aanvullingsbroodkaarten ten gevolge zal hebben. De minister heeft er geen bezwaar tegen, dat bij de overweging van daartoe strekkende verzoeken, door de gemeentebe sturen, aan den eisch, gesteld bij de minis- terieele circulaire van 28 Maart 1917, daf voor uitreiking eener aanvullingsbroodkaart in het algemeen slechts in aanmerking ko men zij, die in den loop van den dag niet een,warm maal kunnen gebruiken, niet lan ger de hand zal worden gehouden. Na 2 September aldus zegt de minisier zal aan ieder een eerste aanvullingsbroodkaart uitgereikt mogen worden, die door spierar beid den kost verdient. Rijsl-veorzlening. (Officieel). Volgens telegrafisch bericht van den Gouverneur-generaal zijn met het oog op moeilijkheden in de voorziening van rijst in Nederl.-Indië tengevolge van het gebrek aan scheepsruimte, de heeren E. A\ Zeilinga, president van de Javasche Bank, M. C. Koning, directeur van de Kon. Pak ketvaart-maatschappij en E. de Kruijff, hoofd van de afdeeling Nijverheid en Handel aan het Departement van Landbouw enz., in een commissie vereenigd, om van raad te die nen nopens de geregelde voorziening in den invoer van genoemd artikel. Gebrek aan roggebrood. De burgemeester van Roermond spoort per advertentie de landbouwers in zijne ge meente aan, om zoo spoedig mogelijk met het dorschen van hun rogge te beginnen, daar anders begin September in de stad geen roggebrood meer te krijgen zal zijn. De N. O. T. b?eft'vrijgelaten 30.000 balen koffie, met het stoomschip Frisia, van den Kon. Hollandschen Lloyd, te Amsterdam aan gebracht. Bloembollen naar Amerika. De „Waalwijk", die met een lading, uit sluitend bestaande uit bloembollen, naar New-York is vertrokken, kon niet alles mede- nemen, zoodat 4000 5000 kisten moes ten achterblijven. Men stelt nu pogingen in het werk, om half September weer een boot van de Hol- land-Amerika-lijn te laten loopen. Bloembollen. De uitvoer van bloembollen is verboden. Redding uit den brandstof nood? Van deskundige zijde verneemt de N. Crt. dat de beschikbare hoeveelheid bruinkolen van het ontginningsveld te Heerlerheide on geveer 6 millioen ton bedraagt. Als men weet, dat in normalen tijd de aanvoer per maand uit Duitschland bedraagt pl.m. 350,000 ton en de maandelijksche afleve ring uit onze eigen Limburgsche mijnen pl.m. 200,000 ton, d. i. dus te zamen 550,000 ton, dan blijkt dat bij stilstand van den aanvoer uit Duitschland, deze nieuwe brandstof ons vrij geruimen tijd (een kleine lM jaar) zal kunnen helpen. Veel zal intus schen aThengen van den uitslag der proef nemingen voor verschillend gebruik. Verlof voor mijnwerkers. De Minister van Oorlog heeft aan den Al- gemeenen Bond van Christelijke mijnwer kers te Heerlen medegedeeld, dat eene alge- meene toezegging voor verlof aan onder de wapenen zijnde mijnwerkers, bedoeld in het op 20 Augustus LI. telegrafisch gedaan ver zoek van genoemden bond, niet ken worden gegeven. Afzonderlijk kunnen als voorheen aanvragen om bijzonder verlof bij den min:s- terw orden ingediend, en wel door tusschen- komst van den onmiddellijken commandant der betrokkene, zullende elk geval op zicK zelf worden beoordeeld. BeperkInjt taq den treinenloop. w— Naar het Hblrl. verneemt, zal de beper» king in «Ter: treinenloop, tengevolge van den kolennócd. op 21 September a.s. ingaan. Hel aantal frcinkiloxnclérs zal met 35 40 pCt. verminderd v. orden. De beperking Is van dieil aai'J, da? va. een behoorlijk \erkecr gcefl; sprake n:ee:* zal zijn. Men verwecat dan ook, dat Let publiek zich in ziju rrizeu cal bepef ken en dat het zooveel mogelijk de reizen, 31* gemaakt moeten worden, vdór M September zal doen. Ook het goederenvervoer zul zflö4 veel mogelijk beperkt word-1>. Vergeleken bij den toestand van róór oorlog (October 1913) >al op verschillende trajecten na 24 September het aantal tre:n«tt als volgt verminderd zijn: Amsterdam-Haarlem vai». 112 op 50; lem—Leiden van 71 op 31; Amsterdam—jhb versum van 80 op 38; Amsterdam—Zaar. ■van 62 op ?C, Ekctrb.che spoor Den Rotterdam var, 54 op 30; Amsterdam V*'- Utrecht van 7ü op 22, Rotterdam T»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2