BINNENLAND. KOLON1ÉN. 1 de orde „pour le mérite" gekregen. Hij is 'de eerste als soldaat begonnen officier, die 'deze onderscheiding heeft behaald. Petersburg, 4 Sept, (R.) Blijkens de eerst ontvangen opgave hebben in de ver- [Iciezingen voor den gemeenteraad te Peters burg de revolutionaire socialisten de over winning behaald. De kadetten komen in de 'tweede plaats, de maximalisten in de derde plaats. Petersburg, 4 Sept. (R.) De Djen en de Nowaja Djiza berichten, dat grootvorst IMiohael Alexandrowitsch, de vermoedelijke troonopvolger, en zijne vrouw in heohtenis (worden gehouden in hunne woningen ten- jgevolge van de ontdekking van eene contra revolutionaire samenzwering. De Djen vermeldt als gerucht, dat dezelfde maatregel ook wordt toegepast op groot- Vorst Dimitri Pavlowitsch Washington, 5 Sept. (R.) De regee- ffavg heeft leeningen verstrekt aan Groot- SBrittannie en aan Frankrijk, voor elk hon derd millioen dollars. Londen, 5 Sept. (R.) Lloyds Register bericht, dat van 8 Juni tot 17 Juli, dus in minder dan zes weken tijds, meer dan hon derd nieuwe stoomschepen in het register Werden ingeschreven. 63 daarvan waren En- gelsche schepen. De meeste schepen waren yon eene groote tonnage. Londen, 5 Sept. (R.). In de afgeloo- pen week zijn 2384 schepen aangekomen Sn de Engelsche havens en 2482 uitgeva ren. Twintig schepen van tusschen 300 en 1600 ton zijn in den grond geboord, negen kónder succes aangevallen. Kopenhagen, 4 Sept. (\V. B.) In de Zitting van het Folkcting heeft de minister ivan financiën ingediend voorstellen tot ver booging van de belasting op tabak, sigaren en icigaretten, tot heffing van een bijslag op belasting op wijnen, en tot verhooging van de bierbelasling. Verder is een voorstel ingediend tot heffing flran 'een bijslag op de inkomsten- en de ver mogensbelasting, die volgens raming 60 mil lioen kronen zal opbrengen. De minister van openbare werken heeft Wetsontwerpen ingediend tot verhooging van bet tarief van het briefport en tot verhooging *an de staatsspoorwegtarieven voor het ver- froer van personen, goederen en levende die ren met 25 pCt, geldende tot 3l December Ü918. Van de verhooging der spoorwegtarie fven wordt eene meerdere opbrengst verwacht (Van 12 millioen kronen. P a r ij s 5 S e p t. (R.) Als uitkomst van eene onlangs gehouden conferentie is overeenstem ming verkregen over de wederzijdsche invoe ren. Fransche wijnen, vruchten, zijden goede ren, „articles de Paris". Ook zijn besluiten igenomen tot verzekering van de nauwe samenwerking in alles wat het zeevervoer be treft. Berlijn. 4 SepL (V/. B.) Berichten uit alle deelen van Engeland melden, dat de zware regenstormen van 27 Augustus na eene lange periode van nat, zonloos weer, een ver- flerfelijken invloed op het gewas heeft gehad. Volgens de Daily Mail ziet de directeur- generaal van het voedingsdepartement Lee /den toestand zeer ernstig in -Het blad zegt: De oogstberichten van de vorige week waren slecht genoeg om de ernstigste bezorgdheid gaande te maken. Nu drukten storm en regen vlagen het te veld staande graan naar den Sgrond en brachten zware schade toe aan het in schoven staande graan. Lloyd George heeft In zijne laatste rede in het parlement over de ■'(vooruitzichten van den oogst gezegd, dat alles Aankwam op de eerstvolgende drie weken en j Wat. als het oogstweder niet bijzonder on gunstig werd, de toestand van het land, wat He levensmiddelen betreft, geheel bevredigend Jjtvas. In werkelijkheid was het weer niet jfclcchls bijzonder ongunstig, maar voorbeelde- fjoos slecht Het land staat voor een der [fclechtste oogsten, die de geschiedenis kent. JjDaarom is de gehiedende noodzakelijkheid |iom de uiterste spaarzaamheid te betrachten hij het verbruiken van de voedselvoorraden mog duizendmaal grooter geworden. Tot dus ver is minder dan een derde van den oogst ingebracht; de rest loopt groot gevaar te niet Ie gaan. Geheel Engeland is door de ongunst van bel weder zwaar geteisterd, maar de zuide lijke en zuidwestelijke graafschappen leden bet zwaarst. Daarbij neemt de aardappelziek te in omvang toe; op vele plaatsen beginnen 'de aardappelen op het veld te verrotten. Berlijn, 5 Sept. (W.-B.). De kroon prinses is heden namiddag om 2.15 voor- I spoedig bevallen van eene prinses. Moeder en kind zijn wel. (Dit is het zesde kind, en de tweede doch ter, uit het huwelijk van den kroonprins met Cecilia hertogin van Mecklenburg geboren. •De vier oudsten zijn van het mannelijke ge slacht). Londen, 5 Sept (R.). Het congres van vakvereenigingen te Blackpool heeft beden een besluit genomen, dat zich uit spreekt voor de invoering van eene werk week van 48 uren onmiddellijk na den oor log. Londen, 5 Sept. (R.) Wij vernemen, Hat in afwachting van het herstel van de grondwet in Canton eene voorloopige regee- ging is opgetreden met Sunjatsen als hoofd, er werden geene rustverstoringen bericht. Er wordt bericht, dat de nieuwe regeering He oorlog tegen Duitschlend en Oostenrijk beeft verklaard. Oost-I ndlê Jonrnalistleh. Men seint uit Batavia aan de N. R. Ct, Jat de heer Veersema is afgetreden als hoofdredacteur van de (eerst pas opgerich- -JK) Nieuwe Courant te Semarang, De Staatscourant van 5 September bevat d. a. de'volgende Kon. besluiten: met ingang van tl September 1917, benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot officier van gezond heid der lslc klasse, de officier van gezond heid der 2de klasse G. II. Nord, van dat per soneel; met ingang van 10 September 1917, aan den gepcnsionncerden majoor der infanterie N. II. J. Richclle, van hel leger in Nederlandsch- Indië, bestemd voor den dienst bij een inter- neeringsdepot, op liet daartoe door bcm ge daan verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne tegenwoordige betrekking; aan den reserve-officier vnn gezondheid der 2de klasse C. Hemmes, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, cn aan den reserve-tweede-luitenant J. J. Kool, van het 21ste regiment infanterie, aan eerst genoemde op zijne aanvrage, ter zake van on geschiktheid voor dé verdere waarneming van den militairen dienst wegens lichaamsge breken, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend; de gepensionneerde kapitein-luitenant ter zee J. L. van Leschen met ingang van 1 Sepij tember in zijnen rang en zijne bij ontslag be haalde ansienneteit weder in dienst gesteld, zulks onder stilstand van het hem verleende pensioen; dc kapitein-luitenant ter zee J. L. van Leschen met 3 Sept 1917 bevorderd tot kapi tein ter zee. Aan de Staatscourant van gisteren ontke nen wij nog de volgende Kon. besluiten tijdelijk benoemd, bij het reserve-personeel der landmacht, bij het personeel van den ge neeskundig-en dienst, tot reserve-officier van ge zondheid Ie klasse, de heeren dr. M. C. Carrier van Dissel, P. Fockens, dr. E. J. Fresemann Viëtor, dr. M. P. Kingma Boltjes en dr. P. W. Schram, chirurgen, onderscheidenlijk te Breda, Rotterdam, Groningen, Leiden en s-Graven- hagc tijdelijk benoemd tot opzichter der mijnen J. A. H. Oberjé De gepensionneerde kapitein ter zee W. H. von Leschen, is gesteld ter beschik king van den chef van den Marinestaf voor het verrichten van diensten in verband met de landsverdediging, zulks ter vervanging van den kapitein ter zee Nyland. Bij beschikking van den Minister van Marine zijn de luitenants ter zee der 2e klasse G. P. Wouters en W. H. C. Hoog met 6 dezer geplaatst respectievelijk aan boord van Hr. Ms. Schorpioen en Koningin Emma. Legerpaarden voor land- bouwwerk. Naar men aan de N. R. Ct. meldt, overweegt het legerbestuur de moge lijkheid, paarden van het leger beschikbaar te stellen voor landbouwwerk. Voorloopig arrest van mi litaire beklaagden. De Minister van Oorlog heeït het volgende tot kennis ge bracht van garnizoens- en plaatselijke com mandanten: Het is mij gebleken, dat In verhouding tot de later opgelegde straffen, de voorloo pige hechtenis, welke militaire beklaagden ondergaan; van te langen duur is. Een middel om, zonder de procedure te kort te doen, den arresttijd te verkorten, acht ik gelegen in het nog voordat de be klaagde in residentie van den krijgsraad is aangekomen, reeds doen van stappen om tot bijeenroeping van den krijgsraad te ge raken. De bevoegdheid daartoe is ontkend met een beroep op art 30 van de R^ b. d. L. M.; met den Minister van Justitie neem lk echter aan, en wel op grond, dat art. 30 kennelijk bedoelt, niet een bevoegdheid te regelen, maar een verplichting op te leggen voor het geval dat behalve de stukken ook de beklaafde in de residentie van den krijgs raad is aangekomen. Wordt van deze bevoegdheid gebruik ge maakt, dan spreekt het vanzelf, dat de pro cedure in vele gevallen aanmerkelijk ver sneld zal worden en dat dus de tijd van voorloopige rechtenis wordt verkort. Naar aanleiding van deze beschouwing heb ik de eer u te verzoeken, dienovereen komstig te willen handelen, wanneer in re sidenties van krijgsraden, de auditeur zich tot u wendt ingevolge art. 114 R. L., ook al moge de beklaagde nog niet in uw garnizoen zijn aangekomen. Een 2e punt is, dat de R. bij de L. M. niet bepaalt, wie verantwoordelijk is voor het voortduren van het voorloopig arrest. Wanneer het aan den off. comm. opgedra gen onderzoek is gesloten, heeft deze geen bemoeienis meer met den voorloopig gear resteerde, evenmin de garnizoenscomman dant. Wel de aud.-militair naar het voor- chrift van art. 156 TL L.; deze kan bij den krijgsraad ontslag uit of verzachting van arrest vragen, doch veelal zal hij niet nauw keurig op de hoogte zijn van hetgeen met den beklaagde is geschied. Om aan de au diteur de beschikking te verschaffen over de gegevens, verzoek ik u, na de mede- deeling betreffende het voorloopig arrest, voorgeschreven in art. 14 lid 2 R. L., den betrokken auditeur ook van den verderen duur van het voorloopig arrest en van even- tueele wijzigingen daarin nauwkeurig óp de hoogte te houden. Bij resolutie van den Minister van Ko loniën van 30 Augustus 1917 is mej. S. M. H. Krull te 's Gravenhage gesteld ter be schikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië om daar te lande te worden be noemd tot verpleegster 1ste klasse bij de militaire hospitalen. T. Rinses, f In den ouderdom van 64 jaar is te Tjitjoeroeg (Ned.-Indië) overleden de heer T. Rinses, oud-lid van de Algemeene Rekenkamer van Ne<L-Indië. De overledenen behoorde oorspronkelijk lot bet Indische leger en wel bij de militaire ad ministratie. Hij doorliep van 1888 tot 1890 den intendance-cursus bij dc 2e afdeeling der hoo gt re krijgsschool in den Haag en werd in 1900 als majoor-intendant lijdelijk benoemd tot lid der algemeene rekenkamer te Batavia. In 1903 volgde zijne definitieve benoeming als zooda nig. Hij maakte tot zijne pensionneering In 1910 deel uit van genoemd college. Th. Rutgers v. d. Loeff. t Te Paterswolde is plotseling overleden de heer Th. Rutgers van der Loeff, officier in de orde van Oranje Nassau, oud-burgemeester van Zuidwolde en Zuidlaren. De overledene was lange jaren schoolopziener in het ar rondissement Vries, voorzitter van. Am- bachtsonderwijs in Drente, voorzitter der Gezondheidscommissie te Assen, enz. Nederland en de oorlog. Onze scheepY»art. Tc den Haag is bericht ontvangen dat het stoomschip Billiton tc Halifax fs gearriveerd en vandaar tot voortzetting der reis weder is vertrokken. Aan boord van dit schip bevindt zich, zoo als men weet, de Nederlandsche Commissie tot behartiging onzer economische belangen in Amerika. Be ranrt op Tndlë. Men meldt ons dat het stoomschip „Kawi" van de Rotterdamsche Lloyd op 8 dezer zal vertrekken naar Indië (via New-York). Em- barkement 's morgens 10 uur. Het stoomschip „Grotius" van de Maatschappij „Nederland" zal Zaterdagmid dag a.s. te 3 uur naar Nederl.-Indië ver trekken. De Kawi en de Grotius zullen ter hoog te van IJmuiden elkaar ontmoeten en dan verder gezamenlijk de reis voortzetten. Dc vaart op Zn Itl-Amerika. -- Behoudens onvoorziene omstandighe den vertrekt het s.s. „Hollandia" Vrijdag 7 September, des middags te 12 uur. De in scheping vindt plaats tusschen 9 en 11 uur. De Wa a 1 dij k. Het stoomschip Waaldijk, van de Hol land—Amerika Lijn, is gisteren van Rotter dam naar New-York vertrokken. Convooi door Duitsche vlieg machines aangevallen. Men meldt uit Maassluis: Een gisternacht naar Engeland vertrok ken convooi is op zee aangevallen door Duitsche watervliegtuigen waardoor de stoomschepen „Kieldrecht" en „Thomas Krag" uit zee zijn teruggekeerd. Onze reeders in Engeland. De deputatie uit de Nederlandsche ree ders keerde gisteren uit Londen in ons land terug. Van 'hun onderhandelingen zal ten spoedigste aan het bestuur der reedersver- eeniging verslag worden uitgebracht, waar na aan de reeders de voorstellen der En gelsche regeering ter bespreking zullen wor den voorgelegd. De leden der deputatie achtten het, zoo seint onze IJmuider corres pondent, ongewensoht de besprekingen te publiceeren, alvorens over <ie voorstellen het gevoelen der reeders was vernomen. Uitvoer van bloembollen. De Minister van Landbouw enz. heeft be paald: I. dat aan gevestigde handelaren eri telers van bloembollen vergunning kan worden ver- leedn tot den uitvoer van bepaalde partijen bloembollen voor normaal gebruik; n. dat met de afgifte van consenten voor den uitvoer van bloembollen wordt belast de heer K. Valkcrse, Rijkstuinbouwleeraar voor de bloembollenstreek; III. dat aanvragen voor het bekomen van uitvoerconsenten voor bloembollen dienen te worden gericht aan den Minister van Land bouw, enz. en ingezonden aan het bureau van genoemden Rijkstuinbouwleeraar, gevestigd te Haarlem, "Wilhelminastraat B. Brood, bloem, meel en rogge. De minister van Landbouw heeft bepaald: a. dat de verhouding van het gewicht, dat de ingeleverde bons vertegenwoordigen en het gewicht van de nieuwe grondstoffen, dat naar aanleiding daarvan zal worden ver strekt, wordt vastgesteld als volgt: 1. voor 100 KG. W. bons wordt verstrekt óf 73 KG. inlaivdsohe tarwebloem M 71.5 KG. Amerikaansche tarwebloem öf 70 KG. rogge; 2. voor 100 KG. B. bons wordt verstrekt 71.5 KG. tarwemeel; 3. voor 100 KG. R. bons wordt verstrekt 70 KG. rogge; b. dat, zoo dra in plaats van tarwebloem (inlandsch of Amerikaansch) en tarwemeel zal worden geleverd, bloem en meel van eene bepaalde samenstelling, voor het vastgestel de sub a, 1. moet worden gelezen: voor 100 KG. W. bons wordt verstrekt M 72 KG. Regeeringsbloem öf 70 KG. rogge, terwijl voor het vastgestelde sub a, 2. alsdan moet worden gelezen: voor 100 KG. B. bons wordt verstrekt 67 KG. Regeeringsmeel; c. dat, zoodra in plaats van rogge zal wor den geleverd Regeeringsgrondstoffen voor grof roggebrood, voor het vastgestelde sub a, 3. moet worden gelezen: voor 100 KG. R. bons wordt verstrekt; 70 KG. Regeeringsgrondstoffen voor grof roggebrood. Deze bepaling treedt in werking met in gang van 12 Sept. 1917, met dien verstande, dat zij voor het eerst van toepassing zal zijn op de bons der broodkaarten gemerkt 26ste weèk. Distributieregelingen. De oorlogscrisis heeft hier te lande het aanzien gegeven aan een zoo groot aantal distributieregelingen, dat het op den duur bezwaarlijk valt het geheel te overzien. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft nu in de zoo juist verschenen achtste afleve ring van het Maandschrift in zeer beknop- ten vorm een overzicht dier regelingen ge publiceerd, voor zoover zij van het Rijk zijn uitgegaan. Onderscheiden worden de drie perioden in de organisatie 'der distributie. t.w. die vóór en en na de totstandkoming van de Distributiewet en de periode, welke een aanvang zal nemen met de eventueele oprichting van de Export-Centrale. Achter eenvolgens worden kortelijk besproken: de werkzaamheid der Regeering en van het Rijksdistributiekantoor, de vereenigingen van producenten en handelaren en de Rijkscommissie, met de distributie belast. Dan volgt een samenvattend overzicht van de geldende distributieregelingen betreffen de aardappelen, groenten en fruit, melk, bo ter en kaas, eieren, vleesch, visch, pluim vee, suiker, honing graan en meel, zaden, veevoeder, kunstmest, brandstoffen, ijzer en staal, bouwmaterialen, huiden en leer, looi stoffen, soda, stremsel en verlichtings- en aanverwante artikelen. Onder „overige ar tikelen" worden de bemoeienissen aange haald van de Nijverheidscommissïe en hare sub-commissies met betrekking tot de veler lei artikelen, welke de nijverheid noodig heeft. Ten besluite het een en ander betref fende maximum- en^minimumprijzen en de Export-Centrale. Afgesneden. Te Haarlem zullen 70 gasverbruikers, die hun rantsoen hebben overschreden, van den toevoer worden agesloten. Duitsche vlieger ter aarde besteld. Woensdagmiddag is te Zandvoort het uit zee aangespoelde lijk van den Duitschen vlieger met militaire eer ter aarde besteld. Op het kerkhof waren o.a. aanwezig de secretaris van het Duitsche consulaat, de burgemeester van Zandvoort en de comman dant van de kustwacht. Door ds. Posthumus Meijes, predikant te Zandvoort, werd een enkel woord gesproken. Twee kransen wer den op -het graf gelegd. Gemeenteraad van Amster dam. In de Dinsdagmiddag gehouden raadsvergadering werden de herkozen leden en het nieuw gekozen lid prof. P. A. Die penhorst geïnstalleerd. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van dr. N. M. Josephus Jitta, dat hij niet weer in aanmerking wenscht te ko men als wethouder, nam de burgemeester het woord. Spreker wees er op, dat dr. Jitta 12 jaar aan de bestuurstafel gezeten had. Sedert hij hier plaats nam, is veel veranderd. Van de 45 raadsleden zijn slechts 10 meer over. Deze groote verwisseling van personen Is gepaard gegaan met een groote verschui ving in de grenzen van verschillende groe pen, waarin de leden van den Raad zich indeelen. Spr. wijst er dan verder-op dat dit ook tot gevolg heeft gehad dat het wer ken onder die omstandigheden niet gemak kelijker is geworden, ook al door het uit breiden van de stad. Sprekende over den arbeid, dien de heer Jitta heeft verricht, wees hij er op, hoe de toestanden in 1905 waren in onze gestichten voor ouden en zieken, bij den Geneeskundigen en den Ge zondheidsdienst, op het abattoir, en bij den reinigingsdienst, op het gebied van de bad en zweminrichtingen en het marktwezen. Welk een groote werkkracht de heer Jitta heeft otnwikkeld, kan alleen beoordeeld worden door hen, die met en onder hem hebben gewerkt. Verder gewaagde spr. van de groote welwillendheid van den scheiden den wethouder. Spr. meende uit naam van den geheelen Raad te mogen spreken, wan neer hij den heer Jitta dankte voor aï het geen hij als wethouder voor zijn geboorte stad deed. (Applaus.) Ook prof. Fabius sprak eenige woorden van hulde voor hetgeen wethouder Jitta had gedaan. De.Haagse he wet Kou de rsbe- noemingen. Men meldt ons uit Den Haag Met zekerheid kan worden medegedeeld, dat de vereenigde fractie van vrijzinnige raadsleden besloten had tot de benoeming van de heeren Albarda en Van Vuuren tot wethouder mede te werken, zoo al niet op voorwaarde, dan toch in het vetrouwen, dat beiden zich in 1918 niet meer voor het lid maatschap der Tweede Kamer beschikbaar zullen stellen, omdat die betrekking niet goed samengaat met den drukken wethou derswerkkring. De heer Verbroek zal den heer Jansen als wethouder voor de gemeentebedrijven opvolgen en de heer Albarda zal de leiding van de onderwijszaken hebben. De heer eVrbroek' zal den heer Jansen als wethouder voor de gemeentebedrijven opvolgen, terwijl de heer Albarda de leiding van de onderwijszaken zal hebben. Mr. Hingst heeft zijn benoeming tot wethouder van Hilversum niet aangenomen. Sociaal-Democratische wet houders. Behalve te den Haag, Gronin gen en .Leeuwarden zij bij de Dinsdag in den lande gehouden wethouders benoemin gen ook sociaal-democratische wethouders gekozen te Dordrecht (Dr. Th'. Stoop), te Schiedam (P. de Bruin) en te Zwolle (J. Vogt). De laatstgenoemde nam de benoe ming ir beraad. Blijkens nader bericht heeft hij vooi de benoeming bedankt. Het bedanken van den heer Vogt is ge grond op de volgens hem partijdige samen stelling der commissies van bijstand, waar uit de socialisten zijn geweerd. Vrijzinnig-Democratische gemeente" raadsleden. Na afdoening van verschillende huishoudelijke aangelegenheden in een Zaterdag gehouden ver gadering, kwam de Vereeniging van Vrijzinnig- Democratische Gemeenteraadsleden In Neder land Zondagmorgen onder leiding van mr. L. J. L. van Aalten in openbare vergadering bijeen in een der zalen van het Zuid-Hollandsch Koffie huis te Den Haag, ter bespreking yen een twee tal onderwerpen betreffende de gemesntepoïfc tiek. Door den tot secretaris der Vereeniging geko- zen jhr. mr. E. van Berensteijn werd ingeleid „De regeeringsontwerpen ten opzichte der ge- me entefinanriën". Spreker ving aan met een uiteenzetting der bedoeling van <Üe ontwerpen, daarbij voorop stellende den financieelen toestand der gemeen ten tengevolge van de buitengewone omstandig heden buiten beschomving te zullen laten. Het belangrijkst achtte spr. de voorgestelde nieuwe regeling der inkomstenbelasting, waarbij de forenscnbelasting wordt ingevoerd op dei>J grondslag van heffing bij do bron voorzoover difj mogelijk is Welke regeling^ naar spr. betoog# te omslachtig is, op twee gedachten hinkt en' ongelijke heffing bij gelijk inkomen tengevolge' zou hebben. In hooge mate onbillijk voor de gemeente* noemde inleider de voorgestelde regeling van dq' opcenten op de dividend- en tantiemebelastinjftj Iedere wijziging van deze belasting is geweesf ten nadeele van de gemeenten. Wat het ontwerp-Treub, betreffende de finan- cieele verhouding, aangaat, hetwelk beoogt de vorming van een gemeentefonds, waarin 25 %j, van de opbrengst der accijnzen behalve van dia' op de suiker, zal worden gestort, dit komt hierop' neer, dat het Rijk in plaats van 124 millioen, 13é1 millioen zal geven aan de gemeenten. Wat tóclï niet met een ernstig gezicht kan worden ge noemd een regeling van den financieelen nood der gemeenten, vooral met als men in aanmer king neemt, dat de vooruitgang slechts een voor uitgang is te noemen als hij gelijk accresseertf met de bevolking. Ook de maatstaf voor de ver^J deeling van het bedrag over de verschillend^' gemeenten wordt door spr. als onjuist gequall- ficeerd. Vooreerst omdat de welvaart van ceiv gemeente niet geheel is af te meten naar haar' aandeel in de Rijksbelastingen en voorts wijl bijl de bepaling van den belastingdruk fn de gemeen-*, ten geen rekening wordt gehouden met de wei' daartoe in aanmerking komende grondbelasting^ opcenten en de bedrijfswinsten en wel met dó^ in dit verband niet ter zake dienende retributies Verder zullen tal van gemeenten tengevolge van de nieuwe regeling schade lijden juist in ver" band met de bepalingen ter voorkoming van' achteruitgang vergeleken bij den tegenwoordigciV toestand. Ten slotte wees spr. er op, dat de strekking, is het platteland te helpen ten koste <ïer grootd gemeenten, welke, daartegenover een ruimer be lastinggebied krijgen. Beter echter dan een po ging van het Rijk om van de gemeenten of te komen door de beschikbaarstelling van een som, welke de gemeenten dan maar onderling moeten verdeelen, zou spr. vinden een aanmoediging van rijkswege van werken der gemeenten in het openbaar belang door subsidieering, door een afzonderlijke regeling der financieele verhouding dus voor ieder geval, zooals bijvoorbeeld thans reeds geschiedt ten opzichte van ambachtsscho len en leeszalen. Rijk en gemeenten moeten niet als vijanden tegenover elkaar staan, doch sa.* menwerken in het algemeen belang. Op de inleiding volgde eenige gedachtenwis- seling, waarbij o.a. ter vervanging van de voor gestelde ingewikkelde, tot allerlei onbillijkheden aanleiding gevende regeling werd aanbevelen, dat het Rijk de gemeenten zou ontlasten van de zorg voor bijv. armenzorg, krankzinnigen-' wezen en politic. Welk denkbeeld ook door in leider niet verkeerd weid geacht. Evenwel waar* schuwde hij tegen een vervanging van de ge meentepolitie door een rijkspolitie. Het tweede ter bespreking aangekondigd* onderwerp„De positie der gemeentebedrijven in verhouding tot Rijk en provincie", werd ingeleid door den heer H. Goedhart Jr., wet houder te Arnhem. Spr. merkt op, dat de behan- deling van deze materie zoo veelomvattend is, dat hij zich moest beperken en voornamelijk het licht doen vollen op hetgeen voor de gemeen-4 teraadsleden van het meeste belang is. Spreker wijst er op, dat het de geestelijkheid voorgan gers der vrijzinnig-democraten, de radicalen, ge weest zijn, die de monopolistische bedrijven in handen van de gemeenten hebben gebracht. Do uitbreiding dier bedrijven, buiten het gebied der gemeenten, leidde tot inmenging van de provin cies en den Staat. Deze loop van zaken was logisch en natuur lijk Spr. meent echter, dat de hoogere colleges in het algemeen niet gelukkig zijn geweest in de regeling der onderlinge verhouding, die door de uitbreiding ontstond. Er zit geen systeem in, dte gemeenten werden ten prooi aan de grootste willekeur en meermalen scheen alleen het financieel belang van den Staat richtsnoefj te zijn, ten koste van dat der gemeente en ook ten koste van den verbruiker. De autonomie der gemeenten schijnt niet meer dan een phrase te zijn. De gemeenten hebben zich wat al te gemoedelijk in een ondergeschikte positie lateit duwen. Spr. erkent ten volle dot wanneer het algemeen belang minder bemoeiing van derij Staat eischt, dit belang moet gean boven dat' van de gemeente, maar daarnaast dient men te overwegen, in hoeverre de gemeente aanspraak^ kan moker, op dc schadeloosstelling. Bi] de be handeling van te treffen regelingen blijkt het maar al te zeer, zelfs bij alle waardeering vanT hen, die zich met de regeling belasten, dat niet' altijd het juiste evenwicht tusschen het juri-r, disch, het economisch en het technisch element aanwezig is. Van uit de bureaux wordt maar gezegd hoe het zijn moet. Waar bij de behandeling weinig eenheid is, ziet sprTzich genoodzaakt een greep te d'oen uit de voornaamste bedrijven teneinde de uitgesproken beweringen waar te maken. Achtereenvolgens stond spreker stil bij het gasbedrijf, de telefoon, de tram en de electrici- teiisvoorziening. Onderwijl geeft de regeering concessie oan de provinciën, lichamen die volgens spreker^ weinig geschoold zijn door practische ervaring j bij den opzet van bedrijven. Het gevolg is, dat de meeste provinciën dit weer doen uitvoeren door naamlooze vennootschappen. Spr. waarschuwt voor deze wijze van uitvoe- ring, waarbij winstbejag niet altijd wordt uit gesloten en allerlei belanghebbenden trachten invloed te krijgen. Spr. wijst e rop, dat de regeering, die vele jaren belemmeringen aan de electrlciteitsvcor- j ziening had in den weg gelelgd, thans een wet maakte tot opheffing van belemmeringen, aan j de tot standkoming en de instandhouding van j electricitertswerken in den weg gelegd. Dd^: positie der gemeente is nu tweeledig - eener-^ zijds zorgt zij als vroeger voor de voorziening aan haar ingezetenen en anderzijds wordt zfg leverandü aan dt provinciale kabrfmantfehap^ pijen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2