BINNENLAND. uitgedrongen van het dorp Spita ai tot het 1 gehucht Runen. Aideelingen van, onze aan hangers bezetten Pelbe en rukten naar Lem- burg op. Een gepantserde auto heeft deze Onderneming krachtig gesteund. In een plot- selingen en onstuimigen aanval hebben onze yoorhoede-afdeelingen Keipen en Sissigal bezet. In den avond van 12 dezer viel de vijand 'de Rumeensche stellingen bewesten Okna aan. Wij sloegen de aanvallen met machine geweer- en artillerievuur terug. Op de rest van het front geweervuur. St. P e t e r s b u r g, 1 4 S e p t. (P. T. A.) Officieel. Van 9 tot 12 September heeft de vijand op zee weinig van zich doen merken. Vij andelijke vliegtuigen hebben zich in ver kenningen boven verschillende punten van de kust der Golf van Riga vertoond. Bij on ze kust werden in de Finsche Golf en die van Riga vijandelijke duikbooten ontdekt Den 12den bombardeerden onze torpedo booten in de Golf van Riga vijandelijke kustbatterijen aan de kust van Koerland, ten gevolge waarvan branden ontstonden. Wij hadden verliezen noch averij. ïeenen, 15 Sept. (Korr.-bur.) Offi cie el. Aan het front, van de Isonzo leeft de strijd hier en daar op- Bezuiden Selo aan de Ison zo zijn verscheiden voorwaartsche bewegin gen der Italianen mislukt .Op den Monle San Gabriele ligt zwaar geschutvuur. Gedeeltelijke aanvallen van de Italianen werden gefnuikt. Het getal der in Augustus aan dit front neergeschoten Italiaansche vliegtuigen be draagt 32. Wij verloren in hetzelfde tijdsver loop 11 vliegtuigen. Rome, 15 Sept (Stefani). Officieel. Op eenige gedeelten van het Trentino- en Jufische front was de geschutwerkzaamheid van een aanmerkebjke hevigheid. Bij Log, in ide streek benoorden de hoogvlakte van Bainsizza, verbeterden wij, al voorwaarts 'dringend, onze linie en maakten gevange nen. Op den Karst werden de achterste vijan delijke linies door onze vliegers met onge veer drie ton bommen bestookt. Tengevolge van een luchtgevecht stortte een vijandelijk vliegtuig in vlammen gehuld in de rivier !Auzza (de Auscet). De vbegers werden ge dood. We en en, 16 Sept. (KoiT.-Bur.) Ten zuiden van Selo aan de Isonzo, verden aanvallen der Italianen verijdeld. In den zuidelijken sector van de hoog vlakte van Bainsizza en Heilige Geest her vatte de vijand zijn pogingen, om onze stel lingen te doorbreken. Onze troepen behiel den in verbitterde gevechten van man te gen man de overhand. De Italianen werden teruggeworpen. Bij Gorizia en op de Karst- hoogvlakte had een artilleriestrijd plaats. o rxv o, 16 Cc.pt. (Olclonl). Ciotoren Leert de dappere brigade uit Sassari (het 151 e en 152e regiment), in prachtig élan terrein gewonnen op de hoogvlakte van Bainsizza in de richting van den Z.-O. rand. Zij namen 17 officieren en 400 manschap pen gevangen en veroverden eenige ma chinegeweren. Op vijandelijke troepen-formaties ïn de streek van Raonica (ten oosten van den San Gabriele) wierpen onze luchteskaders ongeveer 2*A ton bommen. Sofia, 15 Sept (Buig. ag.) Officieel. Zwak belemmeringsvuur m sommige sec toren van het front Op den Dobropolje heeft een Servische verkenningsafdeeling getracht vooruit te ko men, doch werd door ons vuur neergemaaid. Op den rechterover van de Wardar bij SVltsjak Mahle levendige vuurwisseling tus- schen voorposten. Aan de beneden Stroema is bij de brug van Orlik een groep Engelsche infanteristen in een handgemeen, waarin ze bloedige ver liezen leden, teruggeworpen. Berlijn. 15 Sept. (W. B.) OfficieeL In het Kanaal zijn opnieuw vier stoom schepen en één zeilschip van ongeveer 20.000 ton bruto tot zinken gebracht. De stoomschepen waren alle bewapend. Een 'daarvan, een tankschip, had een lading van 11400 ton olie, rijst en stukgoederen voor Havre. Londen, 15 Sept. (R.) Het Ministerie Van Oorlog deelt mede: in de afgeloopen iweek hebben onze vliegtuigen vijandelijke kampen en depöts te Rupel, Velria en Cer- tiasta gebombardeerd, waardoor aanzienlij ke schade werd aangericht Rome, 15 Sept. (Stefani). In het tijd vak van 6 tot 14 September werden zes vij andelijke vliegtuigen neergeschoten of ten- gevold luchtgevechten verplicht te da len. Weenen, 15 Sept. (Korr. Bur.) Keizer Karei, die zich op den 12en dezer naar het Iront in Tirol begaf, kwam in den middag Jvan den volgenden dag te Triest aan, waar Öe bevolking hem een Jubelende ontvangst bereidde. In het gevolg des keizers bevon- tien zich de minister van buiten]andsche za ken graaf Czernin, de d*ef van den genera- Jen staf Freiherr Arz en verschillende an- üere hooge militaire autoriteiten. Berlijn, 15 September. (W. B.) JScdc-n te Dantzig yan stapel geloopea groote kruiser heeft den naam „Graaf Spee" gekre gen. Prins Hendrik van Pruisen hield de Booprede, terwijl de doop werd voltrokken Boor de weduwe van den gevallen admiraal, gravin Spee. "Warschau, Ï5 September. (W. B.) Hedenmiddag heeft de gouverneur-generaal m de gehoorzaal van het koninklijke paleis te pVarschau, het uitvoerend comité van den jroorloopigen raad van staten in tegenwoor digheid van zijn persoonlijken stal en het hoofd van hel burgerlijk bestuur von ICries, inel diens staf, verwittigd van den brief, door den keizer eigenhandig geschreven aan den gouverneur-generaal te Warschau^ zoo mede van de afkondiging der beide gouverneurs- generaal en het patent nopens de staatsmacht in het koninkrijk Polen. Van Oostenrijksch-Hongaai sche zijde woon den baron Ugron als vertegenwoordiger van het Oostenrijksch-Hongaarschc opperbevel van het leger, cn de Oostenrijksch-Hongaar- sche regeeringscöiiimïssarisscn bij den raad van state, met baron Konopka aan het hoofd, de plechtigheid bij. Baron Konopka heeft den tekst der afkon diging van de twee gouverneurs-generaal en van het patent in het Póolsch voorgelezen. B e r 1 ij n, 15 September (W. B.) De „Allgem. Nordd. Ztg schrijft in zake dc vor ming van het Poolsche Staatswezen o. na.: „Het allerhoogst-eigenhandig schrijven hetwelk de keizer in overeenstemming met den keizer van Oostenrijk en koning van Hon garije aan generaal-gouverneur von Beseier richtte, leidt dc verwezenlijking in van een zelfstandig Poolsch Staatswezen, zoo uitge breid als dit mogelijk blijkt zoolang oorlog en bezetting voortduren. Het koninkrijk Polen verkrijgt door het Patent alle factoren van een normale, mo derne Staatsinrichting. Het krijgt een regee- rend gezag; den nit drie leden bestaanden Regentschapsraad. die door de monarchen der bezettende mogendheden wordt ingesteld, en die dc Poolsche kroon, den koning o! den regent vertegenwoordigt. Dc Regentschapsraad benoemt met goed keuring van de bezeilende mogendheden den verantwoordelijken minister-president als .or gaan van het uitvoerend gezag, die de regee- ringsdaden van deo Regentschapsraad. con trasigneert en de organisatie van het over- heidswezen van den Poolschen staat ter "hand neemt Yóór alles zal hij ministeries moeten instellen voor de bestuurstakken, welker be heer aan het Poolsche Staatswezen toekomt. Ten slotte wordt, door een wet welke de Regentschapsraad met goedkeuring van de be zettende mogendheden zal uitvaardigen, ter constitutioneele deelneming aan de wetgeven de macht een nieuwe, grootere Staatsraad ge vormd. De oorlogstoestand veroorlooft niet alge- meene en directe verkiezingen voor dit wetge vend lichaam uit te schrijven, maar er zal voor worden gezorgd, dat allo politieke rich tingen en schakeeringen des lands daarin aan het woord zullen komen. Het zal de voorloo- per van het Poolsche parlement worden. Op alle gebied, welks beheer is toevertrouwd aan de Poolsche Staatsmacht, zal de Staatsraad, in samenwerking met den Regentschapsraad, vrij in wetgevenden zin kunnen optreden, maar de generaals-gouverneur behouden zich het recht van yeto voor, dat binnen een be paalden tijd moet worden uitgeoefend. Maar ook op het gebied, welks beheer de bezettende mogendheden zich voorbehouden, Is de wetgevende arbeid van den Staatsraad niet verboden. Hij vereischt dan echter de voorafgaande goedkeuring der bezettende mo gendheden. Rechtspleging en bestuur van bet Poolsche Staatswezen zijn onafhankelijk, zoo lang zij blijven binnen het kader van de Teelemantair TjLn Trriu-ht pc worden wetten en verordenin gen. De generaals-gouverneur hebben echter de bevoegdheid, in alle aangelegenheden, wel ke de rcéhten of belangen der bezettende mo gendheden raken, met inachtneming van don wettigen loop der verschillende instanties, een onderzoek naar de wettigheid en de recht matigheid van de beslissingen en uitspraken der Poolsche gerechtshoven of autoriteiten te gelasten, en bij een oordeelvelling of vonnis in opperste instantie gezegde rechten of be langen door een vertegenwoordiger tc doen bepleiten. Het spreekt vanzelf, dat dc m.. i; sou- vereinlteit, welke het nieuwe 1 ie staats wezen in dezen omvang ten -A valt, naar buiten in politiek opzicht nïei lot uiting kan komen, alvorens de oorlog en de bezetting ge ëindigd zijn. De Polen zeiven. wie bet thans voor de eerste maal sedert langer dan een eeuw ver gund is, hunne rijke en veelzijdige begaafd heid ook op reaal-politieken grondslag ten toon te spreiden, hebhen het thans in hun macht, den slaat, die ïn hunne handen is ge legd, in eene richting te leiden, welke over eenstemt met de groote, toekomstige belangen van bet Poolsche volk. Peking, ISSeptember. (R.) De Oosten rijksche gezant heeft zijn vertrek naaT Sjang hai tot Zondag uitgesteld. Honderd, zestig Oostenrijksche zeelui zijn vanochtend geïn terneerd. Weenen, 15 Sept. (Korr.-Bur.) Naar de Politische Korrespondenz verneemt, heeft de Oostenrijksch-Hongaarsche regeering, nadat de oorlogstoestand met China was ingetreden, werk er van gemaakt om door bemiddeling van de Nederiandsche Tegee- ring, die de belangen van Oostenrijk—Hon garije in China op zich genomen heeft, zich op de hoogte te stellen of de in China ver blijvende Oostenrijksch-Hongaarsche on derdanen het land verlaten hebben en welke behandeling eventueel den overblijvenden ten deel zal vallen. Op deze vraag deelde de Nederiandsche regeering mede, dat de Chineesche regeering vijandelijke, dus ook Oostenrijksche en Hongaarsche onderda nen geen belemmering in den weg zou leg gen. Ook werden de achtergeblevenen tot dus ver niet geïnterneerd. In deze verklaringen vond de Oostenrijksch-Hongaarsche regee- rtng aanleiding de in Oostenrijk-Hongarije vertoevende Chineesche onderdanen zon der onderscheid van geslacht en ouderdom vrij te laten om via Zwitserland te vertrek ken. De in de monarchie vrijwillig verblij vende Chine ezen zullen, evenals tot dusver, in hunne verblijfplaats worden gelaten en hun beroep ongehinderd kunnen uitoefenen. Stockholm, 14 Sept. (W. B.) Het dagblad „Aellehanda" spoort met betrekking tot de Argentijnsche telegrammen-affaire aan tot kalmte. Het blad schrijft „Men denke zich dat thans op het geroep der Engebche en Amerikaansche pers een Entente-gezinde Zweedsche linksche regee ring aan het roer zou komen aan Zweden voor de Etente scheepsruimte ter beschikking zou stellen en door de staking van den Zweedse hen uitvoer naar Duitschland faciliteiten bij den Amerikaanschen en Engelschen uit voer zouden worden verkregen. Het gevolg daarvan zou zijn, dat Duitschland onmiddel lijk den uitvoer van kolen, kali, kleurstoffen en geneesmiddelen naar Zweden zou staken en de Zweedsche schepen zonder eenige consideratie tot zinken zouden worden ge bracht. Wil zulk eene oorlogsregeering de handelsbetrekkingen met Duitschland op recht handhaven, d&n moet ze in concessies aan Duitschland verder gaan dan eene rechtsche regeering. Dit gevolg zal men aan de linkerzijde vrij duidelijk voorzien, waar om men dan ook overal waar niet Branting's Entente-gezichtspunten den boventoon voe ren, een verandering van regeering niet wenscht." De ^Aftonbiadet" schrijft onder het op schrift „Nu kan het genoeg zijn"„Wij be hoeven geen buitenlandschen wegwijzer en zullen ons uitstekend zonder de z.g. vredes demonstratie, zooals ze Zondag tegen de geheime diplomatie zal worden gehouden, weten te helpen. Misschien is er eene aan eensluiting noodig om uiting te geven aan Zweden's ontstemming over vreemde in menging in Zweden's aangelegenheden, maar misschien is dat ook heelemaal niet noodig; wellicht is het Zweedsch zelfstan- digheidsgevoel nog levendig genoeg; wel licht is de Zweedsche regeering zoo oprecht en vast in de overtuiging de groote meer derheid van het Zweedsche volk op haar kant te hebben, dat ze geen speciale mani festatie noodig heeft en niet toegeeft aan den duw, welke niet anders dan een slim bedachte, doch mislukkende poging is den voet op onzen nek te zetten en ons tot knechtschap te dwingen. Mexico, 15 September. \R.) Eek- hardt, de Duitsche gezant in Mexico, heeft een verklaring afgegeven, waarin hij alles in verband met de onthullingen van Was hington ontkent. Hij deelt mee, nooit door bemiddeling van Cronholm eenig nieuwste hebben gezonden noch Cronholm schrifte lijk voor een ridderorde te hebben aanbe volen. Toen men hem er op wees dat men te Washington afdoende bewijzen van zijn medeplichtigheid in handen heeft, zeide hij, dat dit enkel een Amerikaensche „intrige" is. Berlijn, 15 Sept. (W. B.) Het Reuter- bureau verspreidt een door het Amerikaan sche staats departement bekend gemaakt vermeend bericht van den Duitschen ge zant in Mexico, dat zich met den Zweed- schen zaakgelastigde aldaar bezig houdt. Dit bericht is te bevoegder plaatse te Ber lijn bekend. Berlijn, 15 Sept (W. B.) De Argen tijnsche gezant overhandigde heden op het ministerie van buitenlandsche zaken een nota, waarin hij in opdracht zijner regee ring meedeelt dat graaf Luxburg, wegens zijn in zijn telegrammen gebleken opvattin gen, ophoudt persona grata te zijn en dat hem dientengevolge zijn passen werden uitgereikt Tevens gaf de Argentijnsche gezant te kennen, dat de getroffen maatregel uitslui tend den persoon van graaf Luxburg geldt. Londen, 15 Sept. (R.) Wij v&*nemen dat in het departement van buitenlandsche zeken een onderzoek is ingesteld naar de juistheid van de verklaring, welke door het Zweedsche ministerie van buitenlandsche zaken is bekend gemaakt waarin wordt be toogd dat de belofte, die in 1915 door de Zweedsche regeering werd gegeven, dat geen Duitsche berichten verder langs ofïi- cieele Zweedsche wegen zouden worden doorgezonden, slechts betrekking had op berichten tusschen Zweden en Noord-Am^, rika. Men deelde ons mede dat de verzekerin gen, welke door den Zweedschen gezant te Londen aan de Britsche regeering en door den Zweedschen minister van buitenland sche zaken aan den Britschen gezat te Stockholm zijn verstrekt van algemeene toe passing waren. Inderdaad echter is het dui delijk dat het bezwaar om de Britsche tele graafkabels voor cïjfer-telegrammen van een vijandelijke regeering te gebruiken, voor elk land gold, waar zulke berichten vandaan kwamen en dat een belofte der Zweedsche regeering die zich tot één land zou bepalen, waardeloos zou zijn. Mexico, 15 Sept. (R.) De tekst van den brief van von Eckhardt wordt door een middagblad gepubliceerd dat op scherpen toon zijn uitzetting eischt en verklaart dat indien de Mexicaansche regeering een strikte neutraliteit wil bewaren, Eckhardt als verdacht vreemdeling behoort te worden uitgewezen. Londen, 15 September. (R.) Offi-" clëél wordt medegedeeld: In de Britsche en neutrale pers zijn berichten verschenen, die mededeelen dat eT onlangs in Zwitserland een bijeenkomst van financiers heeft plaats gehad, waarop de gevolgen van den oorlog ten op zichte der internationale financiën en de vre- desvoorwaarden besproken zijn. Er wordt be weerd dat Britsche onderdanen voor dat doel met onderdanen uit, vijandelijke landen in onderhandeling zijn getreden. De Britsche regeering draagt van zulk een bijeenkomst geen kennis. Er zijn voor dit noch voor een of ander dergelijk doel paspoorten aan Britsche onderdanen verstrekt. Voor het geval de regeering inlichtingen zouden berei ken dat een bijeenkomst met dergelijk doel tnsschen vijandelijke en Britsche onderdanen heeft plaats gehad, zullen er wettelijke stap pen worden ondernomen om de overtreders te be straffen. Parijs„ 16 Sept. (Havas.) De Echo de Paris meldt: Uit goede bron wordt vernomen, dat Ke renski in de laatste dagen foimeele verze keringen heeft gegeven, den oorlog voort te zetten in overeenstemming met de geal lieerden en zich nogmaals verbonden heeft geen afzonderlijken vrede te sluiten met de Centrale mogendheden. St. Petersburg. 15 Sept. (R.) De regeering heeft bericht ontvangen, dat Kor- nilof en zijn voornaamste medeplichtigen in hechtenis zijn genomen. Londen, 15 Sept. (R.) Het Reuter- bureau verneemt dat volgens welingelichte Russische bron te Londen, niettegenstaan de het uitblijven van uitvoerige, officieele rapporten, den toestand nog steeds inge wikkeld en duister doet zijn, er geen twij fel kan bestaan dat de benoeming der ge neraals Roesky. Dragomirof en Alexef de beste gebeurtenis is, welke kon worden ge hoopt. Tot dusver is er geen aanwijzing of de jongste beweging den militairen toe stand bij welke de geallieerden hoofdzake lijk betrokken zijn, ernstig heeft aangetast. Indien de berichten waar zijn, dan is het vrijwel duidelijk dat Kerenski den volledi- gen steun van het land bezit en dat men vertrouwen in hem heeft, welke stappen hij ook neemt om den toestand het hoofd te bieden. Het schijnt evenwel zeker dat een tragisch misverstand aan de verhouding tus- schen Kerenski en'Kornilof ten grondslag lag, hetgeen wellicht niet te verwonderen is in zulk een atmosfeer van overspanning, zenuwachtigheid en opwinding. De gebeur tenissen der afgeloopen week schijnen ech ter den nationalen geest te hebben opge wekt en het gevaar eener extremistische propaganda voor altijd afgewend. Een wijd-verspreid euvel in deze crisis was het te-veel-spreken; déze regeering heeft gehan deld en schijnt een geduchte macht te heb ben verkregen. Berlijn, 16 Sept. (W. B.) De Nord- deutsche AUgemeine Zeitung bevat In haar Zondagsnummer een artikel over „De Fran sche pers en Komilow", waarin 2e verschil, lende commentaren der Fransche pers aan haalt over de staatsgreep van Komilof. Er op wijzende dat al de door haar genoemde organen (w. o. Temps, Figaro, Journal e. a.). Kerenski afvielen, zegt de Norddeutsche o.m.: „Het mislukte avontuur van Komilof heeft in ieder geval dit resultaat gebracht, dat tegenover de geheele wereld zoo duide lijk als bijna nimmer te voren de ware be doelingen van Frankrijk jegens Rusland en zijn werkelijke gezindheid jegens den bo venmatig geprezen Kerenski zijn ontmas kerd. Bovendien echter openbaarde zich weer eens op merkwaardige manier, met welk een voorbeeldelooze koelbloedigheid deze pathetische verkondigers en beweerde strijders voor het revolutionnaire ideaal de revolutionnaire gedachte beschouwen, zoo dra hun Imperialistische doeleinden dit schijnen te vorderen." Petersburg, 15 Sept (R.) Na een uitvoerig© diacvxssio word becloten Kot OOT- logskabinet uit vijf personen te doen be staan. Vermoedelijk zal het als volgt worden samengesteld: Kerenski, premier; generaal Verhovsky, oorlog; Verdrevsky, marine; Te res tsehenko, buitenlandsche zaken; Nikitine, posterijen en telegrafie. Petersburg, 16 Sept. (P. T. A.) De voorloopige Russische regeering heeft het volgende manifest uitgevaardigd: „De opstand, door generaal Komilof ver wekt, is onderdrukt maar de wanorde, die hij in de gelederen en het land zelve teweeg bracht, is groot. Het vaderland en zijn vrij heid wordt opnieuw door een groot gevaar bedreigd. Overwegende, dat het noodzakelijk is, de politiek en het regime van het land nauw keurig aan te duiden en rekening er .mede houdende; dat er een algemeen enthousiasme be staat voor de republfkelnsche Idee, verklaart de voorloopige regeering voor Rusland den republikeinschen staatsvorm. De dringencr noodzakelijkheid, om onver wijld krachtige maatregelen te nemen tot herstel van de in gevaar gebrachte orde in den staat, noopte de voorloopige regeering om alle gezag in handen te leggen van vijf ministers, onder leiding van den minister president. De voornaamste vraagstukken, welke de voorloopige regeering zich stelt, zijn herstel van de orde in den staat en het herstel van de strijdvaardigheid van het leger. Overtuigd, dat alleen concentratie van alle levende krachten der natie het vader land kan redden uit den moeilijken toestand, waarin het verkeert, zal de regeering er naar streven zich te volmaken door vertegenwoor digers van alle klassen, die de eeuwige en gemeenschappelijke belangen van het vader land boven de toevallige, eigenbelangen van partijen of klassen stellen daarin op te ne men. De voorloopige regeering is er zeker van, zeer binnenkort met de vervulling van deze taak te zullen slagen. Petersburg, 16 Sept. (R.) De be manning van het oorlogsschip Petropavlosk te Helsingfors heeft vier officieren dood geschoten die weigerden aan de bevelen van het plaatselijke democratische comité te gehoorzamen en de belofte van trouw aan de voorloopige regeering te ondertee kenen. Het revolutionnaire comité te Helsingfors en minister van marine vaardigen een be roep op de vloot uit om zulke gewelddaden te onderdrukken. Petersburg, 16 Sept. (R) De soviet heeft gisteren met 279 tegen 115 stemmen een motie der uiterste maximalisten 'onge- nomen, strekkende tot een verbod om deel uit te maken van de cadettenpartij. Toen deze beslissing viel, was het mee- rendeel der soldaten-afgevaardigden afwe zig. In een voltallige vergadering van he den werd de motie met overweldigende meerderheid weer verworpen. Tevens werd bepaald om een algemeene conferentie vari vertegenwoordigers van de geheele demo cratie bijeen te roepen tegen uiterlijk 29 September, om de kwestie van een ronsti- tueerende macht, die in staat zal zijn het land te besturen, totdat de constitueerende vergadering bijeen zal zijn, te regelen. In middels zal de huidige regeering met den steun der democratie haar macht blijven uit oefenen. Kopenhagen, 15 Sept. (W. BDq Stockholmsche correspondent van Social Demokreten meldt dat de Russische afge vaardigden er Havelock Wilson van beschul digen in dienst van het Engelsche imperia lisme en met kapitalistische middelen aaiï het verijdelen van het vertrek der vredes- delegatie naar Stockholm te hebben ge werkt. Het Russisch—Nederlandsch-Skandi- naafsch-comité protesteert eenstemmig daartegen. De Russen vertrekken na afloop der onderhandelingen met de Duitsche ver tegenwoordigers, aan de eene zijde Heiv mann Muller, aan de andere Haase en Le- debour naar St. Petersburg. In een manifest wordt de sociaal-demo cratie van elke groep der oorlogvoerende landen dringend verzocht de vredesconfe rentie verder voor te bereiden, welke zal plaats vinden zoodra de weigering der pas sen is opgeheven. Kerenski's overwinning en het feit, dat de Fransche socialisten niet langer aan de regeering deelnemen, wordt beschouwd als een bespoediging van den vredesarbeid Washington', 15 September. (R.) De Snaat heeft met algemeene stemmen de oorlogscrediet aangenomen waarbij machti ging wordt verleend tot het uitschrijven van een leening van 11538 millioen dollars. Washington, 15 September. (R.) De geheele suikerfabricage der Vereenigde Staten is onder toezicht der regeering gestold. De koningin rmn Bnlttnrije- Sofia, 15 Sept. (Ag. Buig.) Het stof felijk overschot van koningin Eleonora is heden nacht van Varna naar Sofia overge bracht en wel naar de Duitsch-Evangelische kerk aldaar, waar vanaf vandaag de- bevol king der hoofdstad een laatsten blik op de Koningin kan werpen. De plechtige begra fenis zal Dinsdagmiddag plaats hebben. Vmprelde Beriohttn. rwego» u ek Londen, 15 September. (R.) In York shire is een trein op een- spoorwegemplace ment gekanteld. Vijf menschen werden gedood en honderd gewond. Yereenlgde vergadering van de belde Kamers op Zaterdag 15 September 1917, tot sluiting van de zitting der Staten- Generaal. (Geopend te 3 uren). De heer Van Voorst tot Voorst bekleedt den voorzittersstoel. De Voorzitter laat door den griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Konink lijk besluit van 5 September 1917, no. 35, waarbij de Minister van Binnenlandsc.he Zaken wordt gemachtigd heden tc drie uur des namiddags zich te begeven naar de ver gadering der Staten-Generaal, ten einde in een vereenigde vergadering der beide Ka mers de zitting in naam der Koningin te sluiten. De Voorzitter benoemt eene com missie, die den Minister in het gebouw der Tweede Kamer zal ontvangen en uitleiden. Kort daarna treedt de Minister, voorafge gaan door de Commissie, de vergaderzaal binnen. De heer Cort van der Linden, Mi nister van. Staat, Minister van Binnenland- sche Zaken, neemt plaats achter de Minis terstafel en houdt de volgende rede Mijne Heeren I Hare Majesteit de Koningin heeft mij op gedragen de buitengewone zitting der Sta ten-Generaal in Haren naam te sluiten. Ondanks den korten duür dezer- zitting hebben verschillende en daaronder gewich tige wettelijke maatregelen hun beslag ge kregen. De Koningin heeft mij opgedragen aan U, Mijne Heeren, Haren dank te betuigen voor de toewijding aan 's Lands belangen, van welke Gij opnieuw getuigenis aflegdet. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik deze buiteiv gewone zitting der Staten-Generoal te zij gesloten. De Minister wordt door de Commissie uit geleid en nadat deze in de vergaderzaal r teruggekeerd, sluit de Voorzitter de verer nigde vergadering. De Staatscourant van 15 September bevat o.m. de navolgende Kon. Besluiten: benoemd tot burgemeester van Kestem, Th. Lodder; op verzoek eervol ontslagen G. Visscheï te Zwolle, als bureel-ambtenaar van den Rijkswaterstaat 3e klasse; benoemd tot buitengewoon leeraar aan de Rijksveeartsenijschool te Utrecht, dr. H. Remmelts, inspecteur van den Veeartsenij- kundigen Dienst te 's Gravenhage, wederom benoemd tot leeraar aan de Mid. delbare Koloniale Landbouwschool te De venter, de heer A. Dubois, aldaat; op verzoek eervol ontslagen F. Kurris eit G. Citteur, onderscheidenlijk als analist eit bediende bij het Centraal Laboratorium voor de Volksgezondheid en zijn als zoo danig benoemd onderscheidenlijk als an9r listen en bedienden mej. H. J. Fluyt en de

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2