STADSNIEUWS. UIT DEN OMTREK. fceer T. Liscaljet, beiden te Utrecht; •n zijnen rang overgeplaatst bij het regi ment jagers, de le luitenant J. K. de Visser, van het T4e regiment infanterie; is tijdelijk benoemd, bij het reserve-perso neel der landmacht, bij de infanterie der 'Landweer, tot reserve-tweede-luitenant, de Leer A. van der Meulen, te Rotterdam, ten einde te worden belast met inwendige dien sten in het depot van deserteurs en andere buitenlanders te Bergen (N.-H.); zijn benoemd, bij het reserve-personeel der landmacht, tot reserve-tweede-luitenant bij hun tegenwoordig korps: a. bij het wapen der infanterie, de vaan drigs L. J. Huizinga, van het 1ste regiment; J. \V. van Dijk en B. A. Hesselink, beiden van het 8ste regiment; A. de Regt, van het 3de regiment; W. J. K. van Term, van het 21ste regiment; A. H. W. Hacke, van het 4de regiment; D.. Gaastra Gerber, van het lste regiment; J. H. van Hummel, van het j 7de regiment; L. M. H. Vreugde, van het 21ste regiment; D. J. Karres, van het 13de Tegiment; A. M. van Alebeek, van het 22ste regiment; J. G. G. F. Schroder, van het 14de regiment; A. Kuyper, van het 6de regiment; J. Prummel, van het 22ste regiment; Ji C. Dammeyer, van het 11de regiment; H. Ber tram, van het 21ste regiment; G. L. van Straaten, van het 10de regiment; J. M. Schleper en P. D. Bruijn, beiden van het 5de regiment; W. van Zant en J. Otten, beiden van het 22ste regiment; S. J. Koert, van het 14de regiment; H. C. Kluck, van het 19de regiment; C. W. Ongers, van het 7de regi ment; P. P. Paul, van het 14de regiment; P. H. van der Weele, van het 3de regiment; J. hl A. Themmen, van het 21ste jregiment; F. D. Muller, van het 13de regiment; J. J. Willemsen, van het 3de regiment; b. bij het wapen der artillerie de vaan drig W. J. Germ, van het 3de regiment ves ting-artillerie, en de kornetten W. H. van Braam en jhr. W. van Loon, beiden van het korps rijdende artillerie. SlnltliiT «Ier Kamers. Minister Cort van der Linden begaf zich tegen drieën van het paleis naar het gebouw der Tweede Kamer, om de zitting der Statcn- Generaal namens de Koningin te sluiten. De voorlezing van de sluitingsrede duurde nauwelijks een halve minuut. Behalve de leden van de commissie van in- en uitgeleide woonden acht Tweede- en zeven Eerste Kamerleden de plechtigheid bij. De commissie uit de beide Kamers der ^toten-Generaal, benoemd tot in- en uitgeleide Van den Minister van Binnenlandsche Zaken bij de plechtigheid van de gehouden ver- eenigde vergadering dier beide Kamers lot sluiting van de zitting der Staten-Generaal, bestond uit de heeren Van Lamsweerde en de $ijselaar, leden van de Eerste Kamer en Van ce Velde, Rink, Van Veen en Dresselhuijs, leden van dc Tweede Kamer. Onze gezant ia Amerika. Reuter seint ons uit Washington: De Nederlandsche gezant Van Rappard 'deelde aan Staatssecretaris Lansing mede, dat hij zou worden overgeplaatst naar een post in Europa en vroeg of de heer Van Royen aannemelijk was als vertegenwoor diger van Nederland. (Vermoedelijk wordt bedoeld Mr. J. H. van Royen, onze gezant te Madrid). Ruiling van diplomatieke posten. In verband met het bericht uit Washington omtrent de overplaatsing van den Nederlandschen gezant aldaar, Ridder van Rappard, naar een Europeeschen post, verluidt, dat de heer Van Rappard bestemd Ss om den gezantschapspost te Madrid te gaan bekleeden, ter vervanging van mr. J. rï. van Royen, die naar alle waarschijnlijk heid Nederlandsch gezant te Washington wordt. Er zal dus eenvoudig een ruiling van di plomatieke posten plaats hebben tusschen de heeren Van Rappard en Van Royen. Uitoefening der Genees kunst. De Staatscommissie betreffende 'de vrije uitoefening der geneeskunst kwam Eaterdag, onder presidium van haren voor zitter, mr. S. van Houten, voor de eerste maal bijeen in de vergaderzaal van het de partement van Binnenlandsche Zaken ter voorbereiding van hare werkzaamheden. ■ederland mm da oorlog» Graanprijzen en verbouw van voedingsgewassen. Eenigen tijd geleden heeft de Minister van L., N. en H. de prijzen bekend gemaakt, die aan de landbouwers voor den oogst 1918 .worden gegarandeerd. Ten tijde van het vaststellen der prijzen konden deze alleszins voldoende worden ge- echt om den landbouwers eene behoorlijke winst te verzekeren, zoodat een ruime uit laai kon worden verwacht. Sedert zijn intusschen de omstandigheden biet onaanzienlijk veranderd. De kansen op een voldoenden aanvoer van graan en vee voeder uit het buitenland zijn zeer vermin derd, terwijl door den enormen voedernood de geneigdheid bij de landbouwers om in het volgende jaar veevoedergewassen te verbouwen aanmerkelijk is toegenomen, vooral in de zandstreken. In verband hiermede heeft de Minister van L., N. en H. besloten de hier bedoelde prijzen nader vast te stellen. De garantieprijzen voor den oogst 1918 .worden gesteld voor tarwe op ƒ21, voor togge op 22 en voor wintergerst op V 18.50 per 100 Kg. De prijzen van het broodkoren zijn thans geheel in overeenstemming met_ de voor stellen, die den Minister door de z.g. prij- ben-commissies, bestaande uit vertegen woordigers van den landbouw, zijn gedaan, ïpodat mac worden verwacht, dat thaa3 aan de nitzaai van broodkoren de noodige uit breiding zal worden gegeven, temeer nu ook aan de andere grieven van de landbouwers zooveel is tegemoet gekomen als maar eenigszins mogelijk is. Mocht blijken, dat deze verwachting niet zal worden vervuld, zoo zal de Minister zich genoodzaakt zien tot zeer ingrijpende maat regelen zijn toevlucht te nemen, maatrege len, die veel ernstiger in het landbouwbe drijf zouden moeten ingrijpen dan tot dus verre het geval is geweest. Vervrtlschine; veevoeder. Het Bureau voor mededeelingen inza ke voedselvoorziening meldt: Naar aanleiding van klachten, dat de dóór de Regeering verstrekte voedermidde len vervalscht de boeren bereikten, is door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel aan den Directeur van het Rijks- graanbureau opdracht gegeven in overleg met het Riiks-landbouw-proefstation te Wa- geningen maatregelen te nemen, opdat be doelde voedermiddelen alle onder con trole worden gesteld en onvervalscht aan 1 de boeren worden afgeleverd. Boveqdien is aan het Rijkslandbouw proefstation opdracht gegeven aan den Mi nister voorstellen te doen om ook de vee voedermiddelen die buiten de door de Re geering verstrekte in den handel zijn, alle onder controle te stellen. Bakken van wittebrood. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft aan de gemeentebesturen de navolgende circulaire gericht: In verband met de noodzakelijk geworden vermindering van het broodrantsoen, Is het in het algemeen niet wenschelijk, dat worde voortgegaan met het bakken van wittebrood met een gewicht van 400 gram. Ik geef u daarom in overweging, in uwe gemeente geen ander wittebrood te doen bakken dan wittebrood met een gewicht van 250 gram en 50 gram en veelvouden daar van, gelijk thans reeds in verschillende ge meenten plaats vindt. Het gewicht van dit brood, bij den bakker verkrijgbaar, is dan in overeenstemming met de bevoegdheid, die naar het thans gelden de rantsoen per dag en per hoofd kan wor den gebruikt. St.ct. Tliee en koftle. Naar aanleiding van zijne circulaire van 7 dezer, aan de gemeentebesturen, houdende verzoek om opgave van het aantal 16-jari- gen in iedere gemeente voor wie van Rijks wege een thee- en koffie-distributiekaart ter beschikking zal worden gesteld, heeft het Bestuur van een onzer groote gemeenten den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel er op gewezen, dat zulk eene op gave, in 't bijzonder voor de groote gemeen ten, een zeer omvangrijke werkzaamheid medebrengtimmers voor het doen van die opgave zou geen gebruik kunnen worden gemaakt van het te dier stede ingevoerde stelsel van legitimatiekaarten, omdat dit is gebaseerd op het aantal ingezetenen, met uitzondering van de één-jarigen. Bedoeld gemeentebestuur voegde daaraan het ver zoek toe in de definitieve distributieregeling voor te schrijven, dat de kaarten zouden worden uitgereikt in verhouding tot het aan tal gezinsleden; voor dat doel werd een schaal bijgevoegd. Aan het ge or te?en aanvankelijk aangenomen basis van uitrei king heeft de Minister gemeend te moeten tegemoetkomen doch daarbij dan ook de beslissing aan wie en in welk aantal de be schikbaar te stellen kaarten zullen worden uitgereikt te moeten overlaten aan de pru dentie der gemeentebesturen, welke be zwaar tegen eene telling der 16-jarigen heb ben. Mitsdien zal In de definitieve distributie regeling worden bepaald: lo. dat van Rijkswege ter beschikking van ieder gemeentebestuur zullen worden ge steld zooveel thee en koffiedistributiekaar- ten als er in die gemeenten 16-jarigen woonachtig zijn; 2o. dat het aantal 16-jarigen door ieder gemeentebestuur aan het T. K. D kan wor den opgegeven en een overeenkomstig aan tal kaarten ter uitreiking zal worden toege zonden voor zoover dat aantal geacht kan worden met de werkelijkheid overeen te stemmen; 3o. dat aan de gemeentebesturen welke geen opgave doen als onder 2o. bedoeld, het aantal kaarten zal worden toegezonden dat geacht kan worden overeen te stemmen met het aantal in die gemeente woonach tige 16-jarigen. In deze gemeenten zal de uitreiking geschieden overeenkomstig de wijze door het bestuur dier gemeente te be palen. Gemeentebesturen die aan laatstbe- doelden gang van zaken voorkeur geven, doch reeds opgave van het aantal zestien jarigen inzonden zijn bevoegd die opgave alsnog, doch dan zeer spoedig, in te trek ken. De Minister voegt hieraan nog toe dat, behoudens nadere voorziening, het aantal personen bovn de 16 jaar ook uit statistie ke gegevens moet worden gerekend het gedeelte der bvolking uit te maken. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft, onder intrekking zijner desbe treffende beschikking van 11 dezer bepaald: 1. Het is verboden koffie en thee te ver mengen met vreemde bestanddeelen. 2. De verkoop en aflevering van koffie en thee vermengd met vreemde bestanddeelen is verboden. 3. Van het verbod onder 2. gesteld kan onder daarbij te stellen voorwaarden afwij king worden toegestaan door het Thee- en Koffie-Distributiekantoor voor eenen ver koop en aflevering tot uiterlijk 15 October 1917. Voor zoover zoodanige afwijking Is toegestaan wordt daarvan voor het Thee- en Koffie-Distributiekantoor mededeeling daan aan de besturen der gemeenten, waar die verkoop en aflevering tot uiterlijk 15 October 1917 zal zijn toegestaan. 4. Deze beschikking is niet van toepassing op de vermenging met die vreemde bestand deelen suiker en melk welke thee en koffie als drank plegen te worden vermengd. Aan de distributieregeling voor thee en koffie, vastgesteld bij beschikking van den minister van Landbouw, Nijverheid en Han del van 30 Aug. 1.1. is door dien minister het volgende toegevoegd: Art. "16. (1) Aan detaillisten, die geen of geen vol doenden voorraad thee en koffie hebben voor leveringen, welke hun overeenkomstig deze regeling zullen worden gevraagd, kan door hunne gebruikelijke leveranciers een voorraad worden verstrekt. (2). Deze voorraad zal ten hoogste mogen bedragen één vierde gedeelte van de hoe veelheid, welke de detaillist in de maand September 1916 van dien leverancier heeft ontvangen. Deze hoeveelheid kan, na verre gen toestemming van het T. K. D. naar blij kende behoefte worden vermeerderd. (3) De detaillist is verplicht den hem, in gevolge de voorgaande leden van dit arti kel verstrekten voorraad vóór of op 1 Octo ber 1917 aan zijnen leverancier te verant woorden door inzending van een aantal lichamen van broodkaarten der 26ste week, te zamen met eene opgave van den alsdan nog onverkocht gebleven voorraad koffie en thee. (4). De leveranciers van koffie en thee aar. detaillisten doen van de in het vorige lid bedoelde onverkocht gebleven voorraden koffie en thee opgave aan het T K. D. voor 15 October 1917, onder vermelding van de namen der detaillisten en ieders onverkocht gebleven hoeveelheid thee en koffie. Art. 17. De leveranciers van koffie en thee aan detaillisten zullen in afwijking van het bepaalde in het lste lid van artikel 9 op de van detaillisten ontvangen lichamen van broodkaarten der 26ste week tot nadere voorziening geen koffie of thee mogen afle veren. Aardappelen. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de voedselvoorziening meldt In meer dan één blad heeft men kunnen lezen, dat de aardappelenoogst in de Gro ninger Veenkolonie is begonnen en over het algemeen reden geeft tot groote tevre denheid. Zelfs wordt, de onvoldoende be mesting in aanmerking genomen, de oogst bijzonder groot geheeten, terwijl de quali- teit zeer geroemd wordt. Hierbij moet echter worden opgemerkt, dat de bedoelde aardappelen voor het grootste deel zijn witvleezige, die in de eerste plaats geschikt en bestemd zijn om tot aardappelmeel te worden vermalen. Voor consumptie zijn rij niet het meest aangewezen, en als zoodanig bleken zij in het vorige seizoen ook niet zeer geschikt. Het blijkt nuttig hierop te wijzen, omdat het niet verstandig zou zijn zich door berichten, als bovenbedoeld, tot overdreven optimis me te laten verleiden Omtrent den oogst der consumptie-aardappelen is nog niets met zekerheid te zeggener is op dit oogen- blik geen reden tot bezorgdheid, maar vast staat dat met elk voedingsmiddel de grootst mogelijke zuinigheid zal moeten betracht worden om den moeilijken tijd door te kunnen komen. Nog geen Duitsche kolen. Van de meest bevoegde zijde verneemt het Handelsblad, dat het bericht van de „Wirtschaftliche Pressestelle", dat met den aanvoer van kolen uit Duitschland we der een aanvang is gemaakt, onjuist is. Er komen nog geen Duitsche kolen. Niet onwaarschijnlijk, zoo schrijft het Han delsblad verder, hebben de berichten van de „Pressestelle" de bedoeling om hier, zij 't ook eenigszins langs een omweg, pro paganda te maken voor de aanvaarding van de onmogelijke voorwaarden waarop Duitsch land ons weder kolen wil leveren. Is dat in derdaad zoo, en 't valt moeilijk iets an ders aan te nemen tegenover de verschil lende onjuiste berichten over deze zaak uit die bron, dan zouden wij er ten slotte toe moeten komen niet die waarde te hechten aan de berichten van de „Pressestelle", welke wij meenden aan de berichten van een zich als „officieel" aankondigend bureau te mogen stellen, en dus die berichten als waardeloos ter zijde te leggen. De reeds eerder ook in ons blad gepubli ceerde mededeelingen te dezer -zake worden nu bevestigd door het volgende bericht van het Haagsohe Corr.-bureau: Ter plaatse waar men zulks stellig weten kan was gisteren nog niets bekend van het hervatten van den kolenaanvoer uit Duitschland, zooals de „Wirtschaftliche Pressestelle" had medege deeld. Het goede voorbeeld. Men schrijft aan de N. Ct.: Bij de in den a.s. winter noodzakelijke be sparing van brandstoffen behoort de over heid het voorbeeld te geven. De openbare diensten krijgen 75 pet. van het verbruik gedurende den vorigen strengen winter. Het kwantum is dus gewoonlijk grooter, dan het verbruik in vroegere normalejaren. Bovendien is het verbruik nogal eens hoog opgegeven. De centrale verwarming in de groote open bare gebouwen verslindt massa's brandstof fen. Het is daarom van zeer veel belang, dat niet te vroeg met stoken wordt begonnen, bijv. niet voor tegen November. Stookt men royaal en vroeg, dan krijgt het publiek vooral bij een strengen winter nog meer gebrek aan brandstof, doordat dan de publieke diensten om aanvulling van hun voorraad komen en vóórgaan. Een ministe- rieele aanschrijving om niet vóór een be paalden datum of niet dan na ontvangen be richt met stoken te beginnen zou ongetwij feld een gunstige uitwerking hebben. Ook de gemeentebesturen kunnen in dezelfde rioh- tlng een goeden invloed oefenen. De Neder landsche ambtenaar heeft veel deugden, maar hij is in doorsnee kouwelijk. Op tal van bureaus is het in den winter overdadig warm en dat werkt niet goed op de arbeids prestatie. Contróle op te groot gaslicht verbruik bij openbare diensten is in het komende win terseizoen ook niet overbodig. Het werkt absoluut verkeerd als de over heid zuinigheid gebiedt en zelf niet het voorbeeld geeft. Vprhooging van gasrantsoen. Met het oog op het bereikte resultaat met de gasbesparing hebben B. en W. van Arn hem het normaal gasrantsoen van 30 M". voor de maand September verhoogd met 3 M\ en bepaald dat alle daarmede verband houdende toewijzingen dientengevolge met 3 M\ zijn verhoogd. Alleen niet verhoogd wordt het gasrantsoen van hen die een vast percentage kunnen gebruiken. Welke gemeente verkeert in dezelfde ver heugende omstandigheden? Papierrantsoeneering. Op den eigen dag, waarop het besluit over de papierrantsoeneering der dagbladen ver scheen, deed de Regeering onder meer een extra-blad quarto der Bijlagen, zwaar papier, verschijnen om.3 drukfouten in een rede van den heer Van Nierop, in de Eerste Ka mer gehouden, te corrigeeren. Wat heeft zulks gekost en hoeveel vellen papier zijn er mee verdaan? Aldus vraagt het dagblad de Tijd, terecht met niet geringe verbazing. Gemeentel ij ke Centrale Keuken te Amsterdam. In de ten Stadhuize te Amsterdam onder voorzittersohap van mevr. Teilegen—Fock gehouden vergadering van de G. C. K. werd mededeeling gedaan, dat het aantal porties in den laatsten tijd weder zeer toenam. Een aantal ketels en transportketels voor uitbrei ding is dan ook weer besteld, om in den ko menden winter aan een vermeerderde aan vraag te kunnen voldoen. De nieuwe schoon- maakkeuken komt op 1 October, de nieuwe Joodsche keuken op 15 October in gebruik. De capaciteit der beide keukens kan dan tot ongeveer 75,000 porties per dag worden op gevoerd. In de SchinkelstTaat is een nieuw distributielokaal geopend. In dezen tijd wordt ook voor de kindervoeding het eten ver strekt. Nu binnenkort ook Utrecht z'n centrale keuken krijgt zijn berichten als deze wel in teressant voor onze lezers. Het Groningsche Studentencorps. Als lid van het Groningscne SiJdënfen- corps „Vindicat Atque Polit" hebben zich 17 studenten loten inschrijven. Dat is dus héél wat minder dan in Utrecht, waar het cijfer der nieuw aangekomenen de laatste jaren schommelt tusschen de 50 en 65. Uit Dorlrecht wordt gemeld dat daar de heer W. J. v. L., directeur van het Zwijndrechtsche Effecten- en Administratie kantoor is in hechtenis genomen, verdacht van valschheid in geschrifte. Noodlottig ongeluk bij een militaire oefening. Zaterdag had bij een oefening met scherp bij de handgranaat- werpschool op de Woensdrcchtsche heide bij Bergen op Zoom, een ernstig ongeluk "plaats, dat een slachtoffer heeft geëischl. Toen n.l. de commandant van die school een granaat zou werpen, raakte de granaat van de lus en kwam terecht eenige passen achter den wer per. Deze had echter de tegenwoordigheid van geest ijlings de vlucht te nemen en zich in een van dc loopgraven te dekken. De serg.-majopr-instructeur Bosch van het 3c reg. inf. die op observatie stond, kwam er niet zoo goed van af. Een gedeelte van de gra naat trof hem in het onderlijf en verwondde hem zeer ernstig. Onmiddellijk werden alle pogingen in het werk gesteld, om een mili tairen arts le halen, doch daar de granaat- school niet telefonisch verbonden is, moest de militaire hulp op ruim een uur afstand ge haald worden. Na meer dan twee uur vrach ten kon dc getroffene per auto naar het mili tair hospitaal te Bergen op Zoom worden overgebracht, waar men onmiddellijk tot operatie over ging. De operatie vermocht ech ter niet het slachtoffer te redden: kort na dien is de man overleden. School en KeHcnleuw». Tegen een H. B. S. Dc Standaard be richt, dat de Anti-Bevolutionaire Kiesverecni- ging te Hollandscheveld aan de twaalf recht- sche raadsleden in de gemeente Hoogeveen en schrijven heeft verzonden, behelzende het verzoek, mede te werken tot het niet doen slagen van de pogingen om een Bijks II B. S. te Hoogeveen te stichten. D s. C. S t a d e r m a n. f Te Groningen is overleden, 43 jaar oud, ds. C. Stadcrman, pre dikant hij de Evange. Luth gemeente aldaar. Utrecht. De aangekondigde vervroe ging der gemeentelijke bureau en gemeen telijke schooluren gaat niet door, omdat van de schoolopzieners nog geen advies was ont vangen en een regeling onmogelijk zoude zijn, wanneer deze niet allereerst op de scho len zou kunnen gorden ingevoerd. Naar wij vernemen is het aantal in schrijvingen voor de Tweede Nederlandsche Jaarbeurs, welke van 25 Februari—OMae*^ 1918 te Utrecht gehouden zal worden, reechj zoodanig toegenomen, dat ter plaatsing vafl de monsterkamers de terreinen Vredert* burg. Janskerkhof en Tivoll niet meer toereikend zijn en een gedeelte vaif de Jaarsbeurs ook op de Maliebaan op gesteld zal moeten worden. Waarschijnlijk zal op de Neude één groot tijdelijk gebouw neergezet worden bestemd voor monsterka mers en taflvlakten van één enkele bedrijfs* tak. De Raad van Bestuur van Rljkfc Veeartsenijschool vestigt In een adres aaq de Tweede Kamer dc aandacht op hef dringende van het inwerkingtreden der woü waarvan het ontwerp op 4 Juli J.I. van d«j agenda der Kamer werd afgevoerd (het be treft de wel tot regeling van het landbouw- cü diergeneeskundig hooger onderwijs). De schrijvers herinneren er aan, dat jarenlang de tot standkoniing van verschillende verbeterin gen werd tegengehouden doordat spoedige reorganisatie verwacht werd. De wet. die de voorwaarden bevat tot het verkrijgen van het diploma van veearts, dateert van 1874. Die wet schrijft voor,.dat de geheele cursus vier jaren duurt. De Raad van Bestuur der Veeartsenij school zegt in zijn adres, dat deze bepaling een ondoelmatige gang van het onderwijs ten gevolge moest hebben, bij de groote vlucht, die de diergeneeskundige wetenschappen en de takken van wetenschappen, waarop zij berus ten. genomen hebben. Voorts wordt aLs be zwaar genoemd, dat enkele vakken, die in den loop der jaren van groote bcteekenis zijn ge worden (keuring van levensmiddelen van dierlijken oorsprong), niet in de wet genoemd worden. Dit vak wordt wel onderwezen, maar is geen examenvak en komt bij de overlading der studie niet tot zijn recht. Het adres, dat onderteekend is door J« Wester, voorz., en B. Siollema, sccr., wijst et op, dat verhefing der Bijksveeartsenljschool tot hoogeschool urgent is. Dc Bilt. Door den inspecteur van politie dezer gemeente is Zaterdagmiddag j.l. in een winkel van een opkooper te Amsterdam gear resteerd een persoon die aldaar ten verkoop aanbood electrlsche elementen en mica, af komstig van eene fabriek alhier en van ver duistering afkomstig. Op een groot aantal ele menten en een partij mica werd bc.dag geleed. Zeist. Dc heer G. Groote Baldcrhanf ten Velde, ambtenaar ter secretarie alhier, ia met ingang van 1 November a.s. benoemd tol 1e ambtenaar ter secretarie te Ambt Ilarderi- berg. Zeist. De Afd. Zeist en omstreken van de Ned. Mij. v. Tuinb. en Plantkunde doet een beroep op alle ingezetenen om zooveel mogei lijk zonnebloemen (de geheele plant), brand* netels, kastanjes, eikels, beukenoten, lupl* nczaad en andere surrogaten van paardenvoet der te verzamelen op „Kersbergen" om met dezen voorraad tegemoet te komen aan het voedertekort voor paarden van minvermogen* den. Baarn. De uitslag van den Zondag alhier gehouden voetbalwedstrijd tusscheri Baarn I en D. O. S. van Utiecht Is 24. S o e s t d ij k. Z. K. H. Prins Hendrik, die een paar dagen ten Palcize Soestdijk de gast is geweest van Koningin Emma, verliet Zondag avond bet Paleis Soestdijk en keerde met trein 10.30 van station Baarn naar het L-oö terug. Leusden. Zondagmorgen herdacRl Ds. G. van der Giesen, van Rotterdam, in de Ned.-Herv. Kerk te Leusden, zijn 25-jarig ambtsjubilée. (Op 4 Sept. 1892 zijn intrée- rede houdend, verliet hij op 19 Sept. 1897 deze zijne eeiste gemeente, dus juist 20 jaar geleden). Hij deed dit naar aanleiding van de woorden uit PetT. 3 vers 13. Schetsende hoe de mensch, die nauwgezet in 't kleine, het goede najaagt, wel van binnen vrede vindt ip een goed geweten, van de wereld niets dan te genstand ondervindt, wekte hij op om trots alles, navolgers van 't goede en van Jezus te zijn. Spr. bracht in dankbare herinnering de vijf eerste jaren van zijn ambt in Leusden doorgebracht, welke hij beschouwde als een inleiding, een wegwijzing voor zijn verderen loopbaan. Aan 't einde der godsdienstoefe ning zong de gemeente haren oud-leeraar staande toe gezang 96 met eenige wijziging in de laatste helft van dit lied. Ds. Van der Giesen dankte geroerd de gemeente voor deze hem toegezongen bede. Een vrij talrijke schare vulde het lieve dorps kerkje, dat zich zoo juist leent voor een stille feestviering als deze plechtige ure. Kennisgeving. De Burgemeester der gemeente Amersfoort maakt bekend, dat, de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Gezien de artikelen 6 en 8 der Dïstributiewet 1916, Gezien zijne beschikking van 4 September 1917, No. 66496. afdeeling Handel Heeft goedgevonden te bepalen, onder intrekking van zijne vorengenoemde be schikking: Io. het is verboden thee en koffie te verweo*. ken tot thee-, resp. koffie-extract anders dad voor eigen huishoudelijk gebruik; 2o. de aflevering van thee-extract en koffie* extract is verboden; 3o. de verbodsbepalingen van deze beschik-» king zijn niet van toepassing op caWs, restaua rants en dergebjke inrichtingen, voor zoover hel' maken der genoemde extracten geschiedt in dl4> inrichtingen zelve en de afleverir^' van theajk resp. koffie als drank niet anders c hiedt damf per kop. Amersfoort, 17 September 1917. De Burgemeester voornoem^ YAüRAHiaeHSxr.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 3