OP ONZE BINDERIJ L.E.B05Ch&Z00n Verpachting Eikels. MADAME SEIS ZENDT Wekelijksche lijst BRANDHOUT. Adverfentiën Post- en Je! H. Koning en Zn BI Soepbeenderen Huishoudster MODES. J. TH. VAN NES - HOF 30 Fijne Rijst- en Appeltaartjes Magazijn Je Men Klok", Langestraat 43, Amersfoort Haarden. Kachels, Fornnizen Winter-artikelen. HAARSMA en SCHAARS. Langestraat 45. Tel. 410. Hoogeweg 14. Tel. 378. Dames! Co., VAN EIMEREN en Extra aanbieding. Firma P. J. ZANDVLIET, HainburgerbrugTz.234 FRANSCH. nieuw verschenen Boeken, VAlKHOFF's Boekhandel OUDE GRACHT T.Z, 12 UTRECHT G a r n i zo en. Bij Kon. besluit van 14 dezer zijn benoemd bii het reserve-personeel der landmacht tot reserve tweede luitenant bii hun tegenwoor dig korps de vaandrigs J. M. Schleper en P. D. Bruijn van het 5de reg. infanterie. Kamer van Ko ophandel. Zaterdagavond hield de Kamer van Koop handel en Fabrieken een openbare verga dering ten Stadhuize, onder voorzitterschap van den heer J. Ger. Kleber. Afwezig de heeren Meurslng en Hamers. Na opening der vergadering leest de se cretaris de notulen van 12 Juli, welke werden goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat ingekomen eijn, behalve de gewone verslagen, perio dieken enz. 1. Verslag van de Ned. Ver. voor Ten- toonstellingsbelangen. 2. Missive van B. en W. van Amersfoort met de goedgekeurde rekening over 1916. 5. Schrijven van den Voorzitter der Kamer van Koophandel te Maastricht, naar aanlei ding van 't gebrek aan veevoeder en met de vraag hoe dat hier was. Is beantwoord door dén voorzitter. 4. Van het Meteriologisch Instituut een overzicht der ijswaarnemingen langs de Noordzee en de monden der groote rivieren 5. Missive van den minister van Water staat inzake de slechte telefoonverbinding met den Haag. Vermoedelijk zal in dit jaar nog daarin verbetering komen. 6. Missive van de Ned. Ver. van im- en exporteurs over z.g. crisisbedrijven. Zal worden rondgezonden bij de leden 7. Adres aan den betrokken minister van de Kamer van Koophandel te Schiedam, in zake het wagongebrek bij kolenvervoer bij de spoorwegen, met verzoek dit adres te steunen. 'De Voorzitter wijst er op, dat de spoorwegen het verkeer moeten beperken en daarom is er meer voor te zeggen te doen wat Schiedam wil en aan enkele plaatsen de kolen in schepen over te laden. Besloten wordt het adres te steunen. 8. Schrijven van den Motor-, Vracht- en ^Omnibusdienst te 's-Gravenhage, met ver zoek om inlichtingen over het al of niet wenschelijke van een dergelijken dienst te Amersfoort. De heer v. H a s e 1 e n gelooft als het er gens gewenscht is, dan is het te Amersfoort. De tram is nog niet vergeten en dagelijks merkt men aan het station de teleurstellin gen dat geloopen moet worden naar de stad. Het is beneden de waardigheid van Amersfoort dat er geen enkele communica tie is van het station met de stad. Spreker had willen vragen of het niet mogelijk zou zijn, dat de gemeente met eenige stalhou ders een contract afsloot om eenige rijtui gen beschikbaar te stellen voor het verkeer van het station naar de stad. Voor expeditie gelooft spr. dat hier wel gelegenheid is. De Voorzitter herinnert aan het edres der Kamer aan den gemeenteraad in zake de opheffing der tram, maar het heeft niet mogen baten. Wat deze maatschappij wil is van wijdere strekking dan het vervoer van het station naar de stad. Het vervoer naar de buitengemeenten is niet zoo groot, maar die maatschappij kan er wel eens op gewezen worden dat wat hier ontbreekt is een tram. Ze kan zich dan in verbinding stellen met het gemeentebestuur. Er fs ook geen bezwaar tegen de attentie van het ge meentebestuur op dit schrijven te vestigen. Aldus besloten. 9. Een adres van den Minister van Justi tie aan de Kamer van Koophandel te Am sterdam. inzake samqrjstelling van een Han delsregister. De heer v. H a s e 1 e n wijst er op, dat de behoefte aan een handelsregister wordt ge voeld. Spr. zou echter het lijvig rapport van Amsterdam eerst nog eens nader willen be spreken en daarom de zaak uitstellen tot de Volgende vergadering. Aldus wordt besloten. 10. Missive van den minister van Land bouw N. en H. betreffende de Export-Cen trale. Aangehouden tot de volgende vergade ring. De heer v. Haselen vraagt bij de rond vraag het woord over de sigarenkiosk op het Stationsplein. De kiosk is geplaatst om gelegenheid te geven gebruik te maken van de W. C. Maar daarvoor is het totaal geen aanduiding. Het ziet er netjes, rein uit, maar zeep en handdoeken ontbreken er. Het is voor spr. een teleurstelling; de gemeente had er werkelijk iets degelijks kunnen heb ben, maar dit geeft een peuterig idee. Zoo als de kiosk er staat beantwoordt ze -niet aan haar doel. Er wordt zeer sporadisch yen gebruik gemaakt. Spr. zou willen dat het gemeentebestuur daar op attent werd ge maakt. De heer Dros ziet niet zoo zeer de be hoefte in, dat er een toilet moet zijn. De Voorzitter zegt, dat het nu het gemeentebestuur wel ter oore zal komen uit de verslagen. Als het nu nog een kwes tie was, waar het produkt moest blijven, dan was het een handelszaak en kon de Kamer zich er mee bemoeien. De secretaris deelt mede, dat vele boekwerken worden ontvangen van de Ver. «Het Ned. Fabrikaat". Hij vraagt of die wer ken niet meer nut zouden stichten als ze werden geschonken aan de Openbare Lees taal. Er is o. a. een prachtwerk met platen „Wat Nederland maakt." Besloten wordt eerst het werk rond te zen den en dan een besluit te nemen. Daarna wordt de vergadering gesloten. Belgische scholen. De Belgische lage'" school aan de Schim- melpenninckstraat is in gebruik genomen. Op 3 September is geopend in een lokaal Elleboogsteeg de Belg. Middelbare school voor meisjes. Deze naam geeft niet den rech ten kijk op deze inrichting, want Mulo-onder wijs wordt gegeven. Het openen ion zulk een onderwijsinsti tuut was noodzaak, nu bij den nieuwen cur sus aan de Meisjesschool Plantsoen, school A, wegens plaatsgebrek de Belgische leerlin gen iqoesten worden afgevoerd. Draver ij en. Gistermiddag hadden op Birkhoven weer draverijen plaats, uitgeschreven door de Zeister Sportvereeniging. Het fraaie weder had veel publiek naar Birkhoven doen op gaan, terwijl ook heel wat paarden uitkwa men. Het was dan ook reeds ruim zes uur, toen de courses waren afgeloopen. De uitslagen zijn als volgt 1. Duncan-prijs 4e kl.: 1. Doorlooper, eig. stal Verdegaal (D. de Vlie ger) 1725 li-L, in 2 min. 46%; 2. Edinitza, eig. Hofstede (eig.), 1660 M. in 2.52%; 3. Frederika B., eig. Bennink (J. G. de Boer), 1770 M., in 2.53%. II Dorothea-prijs 3e en 4e kl.; I. Edelman, eig. Tj. de Vries (J. G. de Boer) 2000 M. in 3.11 2. Dumas, eig. N. Schermer hom (J. Wit te veen) 2090 M., in denzelfden tijd; 3. Gekko, eig. stol Dolec (D. de Vlieger) 2000 M. in 3.11%. IH. Dalila-prijs, heat, handicap. Eerste heat I. Cecilia W, eig. J. Hiemstra (L. van Hem men) 1650 M. in 2.39; 2. Betty Brook, eig. stal Verdegaal (D. de Vlieger) 1640 M. in 2.40%. Tweede heat I. Dalila, eig. stal Lansier (Ten Hagen) 1680 M. in 2.38%; 2. Ednitza, eig. Hofstede (eig.) 1600 M. Gedisqualificeerd wegens onregelmatig dra ven Cecilia W. als eerste aangekomen. Derde heat I. Betty Brook, in 2.35. Gedisqualificeerd Dalila wegens onregelmatig draven. Vierde heat (beslissing). 1. Betty Brook, in 2.36%; 2. Ednitza, in 2.41%. Gedisquolificeerd wegens onregelmatig dravenEmilie Carmen. IV. Korte baan (in series). I. Fini, 735 M„ eig. A. Witte, (L. Ensing); 2. Elias, 735 M., eig. De Jongh (J. G. de Boer); 3. Etampes, 790 M., eig. Joc. Lammere (C. F. Ock- horet); 4. Dominé, 710 M., eig. P. Bolt (J. Bolt). Voetbal. H. V. C. heelt gistermiddag op eigen terrein tegen Theole uit Tiel met 1—2 ver loren. Dames Gym n.-V e r e e n. In een in hotel de Zwaan gehouden ver gadering is besloten tot oprichting van de Amersfoortsche Dames Gymnastiek-Vereen. Sparta, onder leiding van den heer G. Fric- kel. Secretaresse is mej. Renes, Vijver 0. Keuken toe te schrijven aan politieke over wegingen. Wij beginnen nu te gelooven, dat juist de verdediging van deze benoeming aan derge lijke overwegingen toe te schrijven is. Ware 'n niet-socialist aldus benoemd, wij zijn over tuigd, dat de heeren-socialisten op heel wat schetterender wijze dan de inzender in het dagblad tegen de wijze van benoeming deed, geprotesteerd zouden hebben tegen „onder onsjes", „gekonkel" (of hoe al hun gewone krachttermen luiden mogen) om ,,'n vriendje stiekum binnen te loodsen". Moge het gebeurde hun voor het vervolg wat meer billijkheid in hun oordeel en wat minder politieke achterdocht leeren. Vooral den Toorts-corr. zou dat voor heel wat fla-' ters behoeden. Postkantoor en Licht besparing. Ook het postkantoor gaat aan de lichtbe- sparing meedoen. Voortaan zal het kantoor na half 8 's avonds gesloten zijn voor tefe- gramdienst, postpakkettendienst en zegel verkoop. Het blijft tot 9 uur geopend voor telefoon gesprekken, spaarbanlczaken en aangetee- kende brieven. Schoenfabriek. Het personeel der schoenfabriek de Een hoorn kreeg aanzegging van ontslag tegen Zaterdag a.s. Dit stopzetten der fabriek moet niet zijn oorzaak vinden in de crisis-omstandigheden van den laatsten tijd, alhoewel het vroeger tachtig man sterk personeel tot dertig perso nen is teruggebracht. Naar wij vernemen moet de onmiddellijke oorzaak te zoeken ziin in de overdracht aan de Amsterdamsche Bank der zaken van mr. van Weideren baron Rengers, waaronder ook moet begrepen zijn diens aandeel in ge noemde fabriek. De Amsterdamsche Bank heelt deze gel den thans opgevraagd. Brand. Zondagmorgen brak brand uit in een zol derkamer van perceel Nieuwstraat 14. Bed gordijnen en papieren plafond hadden spoe dig vlam gevat en de vlam sloeg reeds tus- schen de dakpannen door. Den toegesnelden bewoner gelukte het de brandende dingen omlaag te trekken en de vlammen te dooven. Hierbij liep hij echter ernstige brandwonden op aan beide handen. Ook aan de Koppel brak Zondagmorgen brand uit. Het hooi van een geladen schip had vlam gevat. Hier eveneens wist men zelve het vuur meester te worden. T oortslicht. Nog eenmaal, hopelijk voor het laatst, moeten wij ons een oogenblik bezig houden met den Amersf. correspondent van de Toorts, die z'n zotte critiek op onze Septem- ber-gasrantsoeneering nog niet loslaat. Wel krabbelt hij reeds eenigszins terug, 't Is alweer de oude tactiekeerst insinueert men over klassebevoorrechtingen als dan iemand dat tegenspreekt, eischt men dat deze het tegenbewijs zal leverenmaar zelf blijft men natuurlijk In gebreke het bewijs voor de eerste insinuatie te leveren. Wij zullen maar niet op dat bewijs wach ten als alles wat in de Toorts beweerd werd, „bewezen moest worden, zou het blad wel spoedig ophouden te verschijnen. De corr. trachtte nu onze tegenspraak te weerleggen met de opmerking dat wij geen enkel bewijs tot staving bijbrachten. Dat de den wij echter wèl. Niet in de zinsneden welke hij citeert, doch in die welke hij arg- listiglijk weglaat. Wij wezen er immers op, dat voor ieder een, tegen matig tarief, ja beneden den kost prijs, een normaal quantum gas beschikbaar gesteld wordt naar gelang de grootte van het gezin. Dat is gelijk voor arm en rijk. De „rijkste kan voor honderd gulden geen enkelen me ter meer krijgen. Hij krijgt precies evenveel als de „arme" die 'n even groot gezin heeft, ook al mocht deze laatste slechts één en de „rijke" 2 of 3 kamers te verlichten hebben. 'n Grooter quantum wordt alleen toege staan voor hen, die aannemelijk maken dat zij door bijzondere omstandigheden met het normale quantum niet toe kunnen èh 'n nóg grooter quantum voor hen die zulks voor hun bedrijf behoevenin beide gevallen ech ter tegen aanmerkelijk hooger tarief. Ook hierin kunnen wij geen spoor van be voorrechting van de rijken ontdekken. Waarlijk, met „onbenullig" hebben wij niet te scherp gequalificeerd het voorstel van den corr., die bij de rantsoeneering alleen reke ning wilde houden met de grootte van het gezin. Voor bedrijf, voor winkel, voor kamer verhuurders of voor welke bijzondere om standigheden dan ook, geen meter extra f Dat zou me een fraaie regeling geworden zijn. Als dat democratisch moet heeten, dan brachf de corr. de democratie leelijk in dis- crediet. En te onverstandiger was dit ge schrijf van den corr., daar hij toch wel tot nadenken gebracht had kunnen zijn, toen raadsleden als Hofland en Van Nijnatten met de voorgestelde regeling geheel accoord bleken te gaan. Waarlijk, het is aan hen nog wel toevertouwd om te waken voor de belan gen der niet-bezittenden. Nu wij het toch over dezen Toortsdrager hebben, zij nog vermeld, dat hij voortgaat de oppositie tegen de benoeming van den heer Van Mechelen tot secret der Qpenb. GENDA. Onder deze agenda worden alleen opge nomen. die uitvoeringen, vergaderingen, enz. welke in het Dagblad geadverteerd worden. Vrijdag, Zaterdag, Zondag, Maandag, Dinsdag, Amersf. Bioscoop, Langestraat. Vrijdag, Zaterdag, Zondag, Maandag, Bioscoop de Arend. Dagelijks: Museum Flehite. Openbare Leeszaal (Beukenlaan) 10— 12%, 2%10 uur. Zondag 2%—5% uur, Maandag 2%—10 uur. 29 Aug.—15 Sept.: R.-K. Leeszaal. Expo sitie-de Winter. 19 Sept. Amicitia. Belg. concert. 2429 Sept. Int. Sch. v. Wijsbeg. Cursus- Bremmer over „Beeldende Kunst". 8 Oct. St. Joriskerk. Kerkconcért Noor dewier-de Haan-Verhey. 12 Nov. Liederenavond Hona Durlgo. öurgertllke Standi 17 September. Geboren: Fokko, z. v. Jacobus Rulus v. Pelt en Anna Sophia Nieuwland Reerink. Theodora Dina, d. v. Antonius Ludovicus van der Schoot en Maria Johanna v. Leeu- en. Twee buiten huwelijk geboren kinderen. Gerarda Cornelia, d. v. Martinus v. Ke ken en Gerarda van Pluuren. Overleden: Gerharda Johanna Klaas- sen, lm. Theodorus Julien Walpot, 10 m. Gevonden voorwerpen. 1 parapluie (31 Aug. in hel postkantoor achtergelateij). Am ers f oorts ch e Bad- en Zweminrichting. De temperatuur van het water was heden 7 uur 57 graden Fahrenheit. Telefonlsoh Weerberioht. Naar waarneming in den morgen van 17 September 1917. lttdt/tiMli iotr UI Kon. Kt*. MA Intikt* U Dt Bilt, Hoogste stand onder 765 in Zuid-Duitsch- land, laagste 754.5 te Skagen. Zwakke tot matige Z. tot W. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen. Waar schijnlijk regenbuien met kans op onweer. Weinig verandering In temperatuur. Fietslantaarn aansteken 6.44. VEKLOREIV Zondagmiddag in het bosch vanNinmnerdor een zwart fluweelen Damtstaschje met inhoud. Tegen bel. ieiugte bezorgen Prinses Mariolaan I. Wordt gezocht met 1 Oot. plaatsing voor een net meisje v.g.g.v. als KINDERJUFFROUW of BINNENMEISJE Br. fr, onder no. 495 aan het bureau Amersf. Dagblad. 1 flicli. Brood- en BanketbaVkorij „DE GOLDEN KORENAAR" Onze broodsoorten staan onder Gon- tröle van het Station voor MaalderU en BakkerU te Wage- nlngen - - - - Arulieiusche str. 24 Telefoon 91, Voor llchtbespariag in tot nadere aankondiging het kantoor des avonds na 7.30 uur gesloten TELEGR1«DIEÜST POSTPAKKET-DIENST en ZEGELT EK KOOP. Voorloopig blijft de gelegen heid tot 9 uur bestaan voor telefoon gesprekken, Spaarbank zaken en aaubieden en afhalen aanget* brieven. De Directeur, ZWART. der afkomstig van bet Inter neringskamp te Leger plaats Soesterberg, zal plaats bebben op 25 Sep tember. Insohryvingsbil jetten in te dienen bij den Verpleging*- ol Cider van genoemd kamp, alwaar tevens allo inlichtingen, zullen worden verstrekt. Jonge Dame v. g. h., dipl. huishoudschool, z. z. g. gepl. als in een inrichting of in klein gezin. Brieven onder No. 494, bureau Amersf. Dagblad. Gevraagd natte leerlin gen en gevorderde leerling ter opleiding ln de winkel. Brievon no. 486, aan het bureau van dit blad. Men biedt huisvesting en goede verzorging aan voor ionge dames of schoolgaande kinderen, alaook pension voor andere» pers. voor lang. of korter, tijd. Adres: Joh. v. Oldenbarneveltlaan 2. Gasbesparing 200°/0 Voor staanrl of hanglioht een beperkt getal koperen Baby- branders, kaarslioht sterkte 80, gebruik 30 Literga9 per uur ruim 38 uur branden van 1 M*. De kosten zijn in een maand op uw gaarekening bespaard vol doende licht voor huis- of hand werk. DANES koopt in voorraad. Toiletzeep - Schoenvet - Schoen en Zeilwas - Nachtpitjes - Haar kammen - Haarnetjes et Zoolbeslag - Lucifers 20 ct. - Lepels - Vorken - Messen - Por- celein - Glas - Aardewerk. SPOED. Nu begint het met 100 °/0 op te slaan. Doet Uw voordeel in deGOEDEOOPE BAZAR. Krommestr. 64. Dagelijks versch verkrijgbaar en verdere gebakjes GOED, ZII.TER en EERWERKE!*. Speclnnl nrires roor Tronw- en Verlovingsringen. Rijke kenze In gontlen ringen met brillant en diamant, Reparatieinrichting Inkoop oud eoud en zilveW Aanbevelend, WILLEM GROENHUIZEN Hiermede berichten wij E «Te ONTVANGST van een partij en bybeboorende In al onze kachels kan HODT en TORF gestookt worden, Ruime sorteering. Lage prijzen. Aan onze zaken le een smederij verbonden, vandaar GRATIS plaatsing der Kachels. Nog een groote party le kwaliteit VLECHTEN op te rnlmen tegen zeer lage prijzen. JACQUES BEZAAN Dameskapper, Tangestr. 71, Telep. 479 Per 500 K.G.: Beukenblokken f 28.75. Eiken f 27.50. Wilgen f 23.75. Dennen f 17.—, Gemengd f 24.50, Vanaf 100 K.G. franco thuis. C. Langestraat 102. WeUersstr. 14. Kl. Koppel 1 TEL. 305. Halsspelden 41, 56, 71 ct. enz. Sierspelden vanaf 01 cent. Be«nen haarspelden 2 A 10 Ct. Stofkammen 20, 30 cent. Zykammen vanaf 33 cent Brillantine Piver 75 cent. Colgate scheerzeep in pot 30 Ct» Aluin blokken 25 cent. Schoermessen wit met garantie f 1.25. Birkenwasser f 1.35, Vlechten vanaf f 1.25. Krullen 25 Cl. per stak, Haarnetten vanaf 6 eent. Aanbevelend, J. BOSHUIZEN, Krommestr. 52, Tel 460. UTRECHT. Schililerliuuen. Schtldei'papier. Schlldercarton» Pastelpapler. Boetseerklei. Schllderkl9ten. Schilderstoeltjes. Lefranc- Olie- en Waterverf. Ternis. a. Opleiding acte h.O. b. Opleiding acte SI.O.A. c. Opleiding Practijk- dlploma's. d. Steun. leerlingen H.B.S. en Gymn. e. Conversatielessen. b; hylkema. Utrechtscheweg 217. Resultaten 1917: Voor de acte L.O. slaagden 8, voor ill.O. A 1 leerl. Opkoopcrs van EIKELS worden verzocht zich tW wenden tot S. KNOPPERS, Snouckaertlaan 15, waar uitsluitend ln hef groot wordt Ingekocht. Aanbiedingen 's avonds tu» tchen 6—8 uur. Bontwerkster, Muurhuizen 93, beveelt zich aan voor alle bontwerken. uw dagbladen na lezing port vrij aan do bibliotheek voor de geïnterneerden Kamp van Zeist van voorhanden in (Y. 0. DE JONG). Utrechtschestraat 46. Telef. 66. H. H. VAN KOL. Japan Tn- drükken van land en volk f 6.50. J. v. d. BREGGEN. Bouw- en Woninghygiëne f 0.75. EMIL VILLIGER. Gebirn und Rückenmark f 9.10. KAUFMANN. Die Nouen Bera- tungsstellen iür Goschlechts- kranke f 0.35. Dr. R. v. OSTERTAG. Leidfader für Trichinersohauer f 2.76. Db. St. ENGEL. Ernahrung des Siiuglings f 2.10. SIEMENS. Rassenhygiëne f 1.20. LUBINUS Lehrbuch dor mas sage f 1.95. VAN SÜCHTELEN.Üij de diepte der ziel f 2.55. MARJORTE BOWEN. Ik zal handhaven f 1.50. TIMMERMANS. Pallieter f 1.90. HALLSTRöM. De vier Elemen ten f 2.90. NATU ÜR es VERNUFT. Tweede serie, afl. Vz compleet, in 24 afl. a 50 cent. PRINSES ELSA. Gouden Kete nen f 0.95. HUIB HOSTE. Vlaamsche Bouw kunst. Baksteen architectuur, f 0.S0. Bovenstaande boeken worden op aanvrage gaarue ter Inzage ge- zouden. worden Boeken, Tijdschriften enz., spoedig en tegen billijke prijzen hersteld of ingebonden ELECTRISCHE DRUKKERIJ

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 4