STADSNIEUWS. Bij K. B. !s met ingang ven 1 October *917 aan den reserve-kapitein W. Scherpen- fiuyzen, van het 39ste bataljon Landweer- in fan terie, ter zake van ongeschiktheid voor "$le verdere waarneming van den militairen dienst tengevolge van lichaamsgebreken een eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend en is het recht van genoemden re serve-officier op een nader pensioen er kend; zijn benoemd: lo. met ingang van 17 September 1917, a. bij het wapen der Infanterie: tot eerste luitenant bij hun tegenwoordig korps de tweede luitenant W. L. Tiel, van het 17de regiment; W. P. A. Seijn en G. Min- 'derhoud, beiden van het 6de regiment; H. van Weerden Poelman, van het 9de regi ment; J.~A. Claessen, van het 17de regiment; A. J. M. Allard, van het 6de regiment; G. J. van Gelder, van het 12de regiment; L. W. de Leeuw, van het 19de regiment; J. van der Ploeg, adjudant bij het 6de regiment F. W. H. M. Roetinck Boes, van het 2de regiment; G. H. van der Ploeg, van het 8ste regiment; J. H. van Wermeskerken, van het 15de regiment; J. J. Koopmans van het 2de regiment; W. Antheunissen en P. C Dek ker, beiden van het 4de reeiment, eerstge noemde adjudant bij het korps; en E. Wolt huis, van het 2de regiment. b. bij het dienstvak der Militire admini- sratie, bij het personeel der kwartiermees ters tot eerste-luitenant-kwartiermeester bij hun tegenwoordig korps, de tweede-luite nants-kwartiermeester T. J. Jaquot, van.het 11e regt. Infanterie; J. Bakker, van het 16e regt. InfanterieE. J. Bruins, van het 4e regt. Infanterie, en P. P. W. van Leeuwen, van het 3e regt. Veld-artillerie; 2o. met ingang van 16 Sept. 1917 bij het reservepersoneel der landmacht, bij het Wapen der Genie, bij het regiment Genietroepen, tot reserve-eerste-luitenant, met bestemming voor den militairen tele graafdienst, de reserve-tweede-luitenants met bestemming voor den militairen tele graafdienst, T. Bergman, R. Dekker, J. van Dijk, S. J. H. Wesselink. J. T. J. M. Theu- n ssen, A. W. Boomgaart, E. A. J. M. baron van Voorst tot Voorst, E. ter Brugge, A. J. van Drunen, L. Nuver en R. de Boer, allen van het korps Bij Kon. Besl. zijn benoemd met ingang van 16 September 1917: le. bij het Wapen der .Infanterie tot ma joor, de kapitein J. van Bochove, van het 20ste regiment; tot kapitein, de eerste-liri- tenants jhr. C. J. Laman Trip en W. M. F. E. P. de Jager, onderscheidenlijk van het 10e regiment en adjudant van het regiment Grenadiers; 2e. bij het reserve-personeel der land macht: bij de Infanterie der Landweer, tot reser ve-kapitein, de reserve-eerste-luitenant F. 'Agterberg, van het 46ste bataljon; is met ingang van 16 September 1917 aan den luitenant-kolonel A. Copes van Hasselt, vsn het Wapen der Infanterie, ter zake van ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den militairen dienst ten gevolge van lichaamsgebreken onder toe kenning van pensioen, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Uitvaartdienst Ier nagedach tenis van de Koningin van Bulga- r ij e In het kerkgebouw der Duitsch-Evange- lische Gemeente te 's Gravenhage heeft gister- voormiddag ten 11 ure eene buitengewone godsdienstoefening plaats gehad, gewijd aan de nagedachtenis van de Koningin van Bul garije. wier stoffelijk hulsel gisteren ten grave daalde. Bij dezen dienst, die geleid werd door den •predikant, ds. Herbst, predikstoel en luch ters en het kerkgebouw waren met rouwfloers omhuld werd H. M. de Koningin vertegen woordigd door den Grootmeester van Haar Huis, gep. luitenant-generaal baron Sirtema var. Grovestins en H. M. de Koningin-Moeder 'door Haren Kamerheer, gep. luiL-kolonel jhr. A. S E. van Tets. Beide Grootwaardigheidsbekleeders wer den aan den ingang van het kerkgebouw ont vangen door den gezant van Bulgarije, Hadji Mischoff. bijgestaan door den secretaris zijner legatie, den heer Mincoff, wier dames, in rouw feehuid, mede den dienst bijwoonden. Van het Hof waren mede aanwezig de Grootofficieren H. "W. J. E. baron Taets van 'Anierongen en mr. W. P. graaf van Bvlandt, Onderscheidenlijk opperkamerheer en opper hofmaarschalk der Koningin. De Begeering was vertegenwoordigd door den tijdelijken voorzitter van den Minister raad. Minister van Staat mr. Cort van der Linden, en door de Ministers van Koloniën, ivan Justitie en van Financiën, terwijl de Minister van Buitenlandsche Zaken, die giste ren buiten de stad vertoefde, vertegenwoor digd werd door den chef van zijn kabinet, den gezant mr. Doude van Troostwijk. Verdere Nederlandsche autoriteiten waren 51e vice-president van den Raad van State, mr. dr. W. F. van Leeuwen en de Gouver neur der Residentie, generaal-majoor Kemper. Van het diplomatieke corps namen aan de plechtigheid deel de gezant van het Duitsche SBijk, dr. Rosen met zijne echtgenoote en vele leden van het Duitsche gezantschap; de gezan gen van Turkije, Oostenrijk-Hongarije, Zwe den Spanje en de zaakgelastigde van Dene marken, benevens eenige secretarissen van -fee z an tschappen. Bij den dienst verleende een zangkoor me dewerking, terwijl cenige alt-soli op aangrij pende wijze werden gezongen door mevrouw «e Stoppelaar-Blijdensteijn. In zijn toespraak huldigde de voorganger, ps. Herbst, in ontroerende bewoordingen de ra^edachtenis van de ontslapen vorstin, wier fefbeele leven er op gericht was anderen te menen, die, al dadelijk bij haar optreden als i i i^rlie'8 nieuwe vorstin, bij haar volk har- 13 en populair werd door hare hulp- J-aar ïgheid en weldadigheidszin, maar wier Êpcnoone^ karaktergaven vooral aan den dag ra en in dezen oorlogstijd van onnoemelijk j en, waarin zij de troosteres ên -verzorgster van zoovele zieke en gewonde soldaten en waarin zij zich door niets liet afhouden van hare plichten als samaritane, zelfs niet door het haar bij haar bezoek aan Lazaretten bedreigende vijndelijke vuur. Onder de tonen van plechtig orgelspel ver lieten de aanwezigen het kerkgebouw, nadat de Bulgaarschc gezant den aanwezigen auto riteiten dank had betuigd voor hunne aanwe zigheid. den vertegenwoordigers der Vorste lijke familie verzoekende dien dank aan Hare Majesteiten te willen overbrengen. De Nederlandsche gezant te Washington. De Parijsche correspondent van het Handelsblad bericht: Volgens een telegram van den berichtge ver van de „Matin" te New-York zou de heer Van Rappard, de Nederlandsche ge zant te Washington, zijn terugroeping heb ben verzocht, daar hij van meening is, dat zijn autoriteit geleden heeft. Zijn besluit zou het gevolg zijn van de overbrenging van Duitsche telegrammen door de Zweedsche gezanten in Argentinië en Mexico. Men gelooft dat ook andere neutrale gezanten overplaatsing zullen vragen uit vrees van pro-Duitsche gevoelens verdacht en onder toezicht der politie gesteld te worden. De Amerikaansche regeering ontkent dat dit de reden van het heengaan van Van Rappard zou zijn. De wethouders wisseling te 's G r a v e n h a g e. In de gister gehouden vergadering van den gemeenteraad werd door den heer Wesseling geïnterpelleerd over de verdeeling der functiën in het col lege van B. en W. Spr. critiseerde scherp de verplaatsing van den heer Verbroek van On derwijs naar Openbare Werken en de toe wijzing van Onderwijs aan den nieuwen wet houder, den heer Albarda. Jnterpellant werd beantwoord door den burgemeester, die wees op het recht van het Dagelijksch Bestuur om de functies naar goedvinden te verdeelen en voorts mede deelde, dat de ruiling in onderlinge over eenstemming is tot stand gekorr^n en dat B.' en W. geleid zijn door de verplichtingen, welke rij door hun ambt aan den Raad ver schuldigd zijn. Verschillende sprekers van onderscheiden richting gaven onvoldaanheid over het ant woord van den Burgemeester te kennen, doch van socialistische zijde werd instem ming betuigd met de benoeming van den heer Albarda tot wethouder van Onderwijs. Nederland en de oorlog? De Kolen voorziening. - De Haagsche redacteur van „Het Volk" heeft zich tot het Duitsche gezantschap ge wend met het verzoek om hem het standpunt der Duitsche regeering in zake de levering van kolen aan ons land mede te deeïen. Men verklaarde hem het volgende: „De Duitsche regecring had de Nederland sche regecring in de tweede helft van Juli voorgesteld, tot een algeraeene economische schikking te geraken, die zoowel de vraag stukken van den wederzijdschen in- en uit voer der belangrijkste artikelen als de daar bij behoorende financiëele regeling zou om vatten. In den loop der onderhandelingen bleek het noodzakelijk, eerst de kolen- en krediet-vraag stukken te behandelen, daar hef derde deel van de te treffen schikking de levensmidde len-overeenkomst - praetisch eerst kon wor den beslist, nadat over het krediet, m het bij zonder de grootte er van, overeenstemming zou zijn verkregen. "Wat de kolenlevering betreft, heeft Dultsch- land verklaard, dal het voor zich belang heeft hfi een zoo groot mogelijkcn uitroer, hetgeen in verband met den stand zijner valuta ook gemakkelijk is te begrijpen. Daartegenover moet Duitschland echter rekening houden met de hooge eisehen, die aan zijn kol en voortbren ging worden gesteld, in de eerste plaats met betrekking tot het binnenlandsch verbruik, dat gevoerd heeft tot een uiterst strenge rant- soeneering van den huisbrand vmr alle klas sen der bevolking, voorts tot de behoeften zijner bondgenooten en ten slotte van die der neutrale staten. Bij het in acht nemen van al deze gezichts punten kwam Duitschland tot de conclusie, dat het met den besten wil in niet meer kon toestemmen dan in een maandelijkschen uit voer van 200.000 ton Duitsche en 50.0QQ ton Belgische kolen. Duitschland was bereid, zich tot 31 Maart 1918 te verbinden, deze hoeveel heden te leveren. Met betrekking tot den prijs der kolen ging Duitschland uit van het beginsel, dat, wanneer het een artikel verschaft dat voor het land zelf zoo buitengewoon waardevol is als de kolen, een stabiliseering zijner valuta in Nederland moet worden verkregen. Duitschland heelt daarom (evenals tegenover andere landen, in het bijzonder tegenover Zwitserland) er aan spraak op gemaakt, dat voor de kolen een be paald bedrag aan guldens ter beschikking wordt gesteld ,dat gedeeltelijk door betaling in haar geld, gedeeltelijk door een krediet moet worden gedekt Een Duitsch banken- consortium zou dan het krediet opnemen. De voorwaarden, die Duitschland had gesteld voor de grootte en de verdeeling van het va luta-bedrag in koopprijs en krediet, waren in ieder geval volgens Duitsche opvatting niet slechts behoorlijk, maar in verhouding tot dat gene, waarin andere neutrale staten hadden toegestemd, ook zeer gunstig. Toen hebben de onderhandelingen zoolang geduurd, dat de Duitsche bevoegde autoritei ten in den ouden kolenprijs, die geduren-de de gevoerde onderhanelingen betaald was gewor den, niet meer wilden berusten. Duitschland heeft daarom van 15 September af den prijs per ton kolen belangrijk verhoogd en wel tot een meervoud van den prijs, die tot dusverre had gegolden Aangenomen mag worden, dat de nieuwe prijs ongeveer gelijk komt met de som, die Duitschland aanvankelijk per ton ko len had geëischt als gezamenlijke valuta (d. i. betaling in baar geld -en krediet te zaraen). Verder mag worden verwacht, dat als een overeenkomst over een algemeene economi sche schikking lusschen Duitschland en Neder land wordt verkregen, Duitschland met een behoorlijke verdeeling van den prijs in beta ling in baar geld en krediet zal medegaan." Onze v i s s c h e r ij. De reeders te IJmuiden hebben gis teren met groote meerderheid van stem men besloten aan te nemen de door Enge land voorgestelde overeenkomst in zake de Noordzee-visscherij, zooals die werd vast gelegd in contract No. 1, behoudens de goedkeuring van de Nederlandsche regee- ring, welke goedkeuring vereischt wordt. Over het al of niet aangaan der over eenkomst door de Vereeniging van Neder landsche Haringreeders zal morgen te 's Gravenhage een beslissing worden ge nomen. Door een duikboot tot zinken gebracht. De motorbeuger VI. 214, „Eendracht Vn", Is Zondagmorgen op 8 mijlen van IJmuiden, dus in het vrije gebied, door een Duitsche duiboot aangevallen en tot zinken gebracht. De protesten van den schipper, dat hij zich in het vrije gebied bevond, werden door den Duitschen commandant genegeerd, omdat naar diens mcening alles wat op zee dreef naar beneden moest. De zestien opvarenden verlieten in twee booten het vaartuig en wer den, na twintig uur te hebben rondgedreven, opgepikt door een Britschen torpedojager, die ze later heeft overgegeven aan den thuiszeilen- den logger „Wilhelmina". K. W. 79. De berichtgever te IJmuiden van het Han delsblad had een onderhoud met eenigen der opvarenden van den tot zinken gebrachten motorbeuger V L 214 Eendracht VII en ver nam nog de volgende bijzonderheden: De „Eendracht'' was op Woensdag 5 Sep tember van uit IJmuiden ter beugvisscherij gevaren en bevond zich nu met een mooie vangst op de thuisreis om deze in IJmuiden aan dc markt tc brengen. Tot op Zondagmid- dag 12 unr was er niets gebeurd. Eensklaps kwamen eenige een zevental kogels over het schip vliegen en sloegen andere bij het schip in het water. Vol schrik bemerkte de be manning de nadering van "een duikboot en be gon daarom maar spoedig dc booten buiten boord te brengen. Daarin gezeten roeide men naai' de duikboot. De commandant besliste, dat het schip tot zinken moest worden ge bracht, want alles wat nog dreef moest onder water verdwijnen. De schipper hield echter vol niet in het verboden gebied te zijn, zoodat men hem zonder recht zijn schip ontnam. Niets hielp evenwel. Met éón der booten gingen een paar Duit sche matrozen op den beuger over, teneinde een tweetal bommen op tc hangen. Aan weers zijden één. Eerst hadden ze echter een waren strooptocht op het visschersvaartnig gehou den. AJles was van hunne gading, proviand, kleeren van de bemanning, koperen voorwer pen, enz., ja zelfs het stuurrad, werd tot goede buit verklaard, omdat zich daaraan nog koper bevond. Zoodra genoeg was medegenomen stak men de lonten aan en verliet het nog vrij nieuwe schip. Deze bommen misten hare uit werking niet Het scheepje met zijne kostbare lading, waarvan nota bene een groot deel voor Duitschland zelf was bestemd, ging aan stuk ken naar de diepte. De duikboot verdween, de menschen aan hun lot overlatend. Door een defect aan het kom pas, dat zich in één der twee scheepsboolen bevond, roeide men eerst in verkeerde rich ting en meer zeewaarts. Zoodoende Iaat het zich verklaren, dat dc menschen twintig uren achtereen hadden rondgevaren, zonder te worden opgemerkt. Eerst toen kwam een drie tal Britsche torpedojagers in het zicht, van welke de F 52 de schipbreukelingen opnam Eerst wilde de commandant hen naar het vuurschip Haaks brengen, doch gaf ze later over op den logger K. W. 79 Wilhelmina, die aan het visschen was. Bij het overgaan op dezen logger ging één boot van de ^Eendracht" verloren. Na aankomst in IJmuiden namen de autori teiten den schipper en stuurman een verhoor af en maakte van een en ander proces-ver baal op. Merkwaardig is, dat dezelfde beuger vroe ger ook al eens een duïkboofaanval te door staan had, doch toen voor eene vernietiging bespaard bleef. Het recht van vergaderen. Men schrijft uit oostelijk Gelderland aan het N. v. d. D.: De territoriale bevelhebber te Zwolle stel de onlangs een verordening vast, waarbij het houden van openbare vergaderingen slechts werd toegestaan indien daarvoor van hem vergunning was verkregen. Deze ver ordening blijkt voor het houden van verga deringen zeer belangrijk te zijn. Te Aalten kon een vergadering van arbeiders niet doorgaan, omdat de vergunning daartoe eerst aankwam, toen de bestemde vergader avond voorbij was. Hetzelfde is nu geschied te Stad-Doetinchem, waar een lezing zou worden gehouden over een fruitveiling. Het comité werd genoodzaakt een nieuwe ver gunning aan te vragen. SttlkcmcoijnHverlasriner* In het jongste nummer van De Suiker, maandblad van den Anti-Suiker a ccijnsbond, wordt els middel om langs den voor de Schat kist minst bezwaarlijken weg tot verlaging van den Sufkeraccrjns te komen, aangegevenjaar- lijk» voortgezette verlagingen bij kleine bedra gen, bijv. tot een bij de wet vast te stellen mi nimum met vrijheid aan de regeering om naar gelang van omstandigheden dat wettelijk vast gestelde minimum voor één jaar te vergrooten. Wanneer men aldus wordt betoogd be doeld minimum bijv. stelde op f 1 zou in ver band met de normale toename van het gebruik de totaalopbrengst ongeveer op dezelfde hoogte blijven als zij thans is en zou, zonder dat eer.ig schatkist belang op gevoelige wijze werd getrof fen, een geregelde en naar omstandigheden nog tot sneller tempo te regelen verlaging worden bereikt. Op grond van voorloopige berekeningen wil het den schrijver voorkomen, dat, eenmaal met dit systeem aangevangen, inderdaad „onge merkt" een aanzienlijke totaal-verlaging kan wor den bereikt. Dat voorzichtigheid een allereerste eisch is, spreekt vanzelf, maar de schrijver meent dat fuist van dit systeem het voorzichtige, dat daarin gelegen is, de groote aantrekkelijkheid fs. Men stelt geen groote schatklstbelnngen in gevaar en men heeft het in de hand steeds nau we voeling te houden met de tijdsomstandighe den ,wanrin ons land, elk volgend jaar, zal ver- keerentijdsomstandigheden, die op het gebied van Rijks financiën allerlei verrassingen kun nen verbergen. Naast het element van voorzich tig financieel beleid bevat het aanbevolen sys teem nog een ander voordeel' dit n.l., dat on middellijk metterdaad de accijns wordt verlaagd. Welk een gunstig_raorccl effect zou er bereikt worden, indien juist thans, nu op de voedsel voorziening de gedachten van het volk geconcen treerd zijn, daadwerkelijk een aanvang gemaakt werd met de verlaging van een accijns, die, zoo zwaar drukkend als de suikeraccijns in Ne derland, in een gezond belastingstelsel niet meer thuis behoort De bibliotheek van prof. Drucker. Wijlen prof. mr. Drucker heeft een groot deel zijner omvangrijke biblio theek vermaakt aan de Leidsche Universi teit Het vertreksein voor trei nen gewijzigd. Met ingang van 1 Oc tober a.s. zullen de stationsschefs in ons land met een vertrekstaf gewapend worden, evenals dit reeds lang in Duitschland het geval is. Deze verttekstaf, zoo lezen wij in de Telegraaf bestaat uit een kleine groene schijf met witten rand aan een steel. Deze staf wordt als sein voor vertrek van den trein door den stationschef omhoog gehou den. Des avonds zal het vertrekken door den stationschef worden gegeven door het op en neer bewegen van een groen licht De bekende fluitseinen vervallen derhalve en aangezien het door den chef gegeven signaal met de vertrekstaf tevens voor den machinist geldt, zullen ook de hoofdconduc teurs voortaan geen fluitsignaal meer be hoeven te geven. De heer S. Veenema, godsdienston derwijzer bij de Ned. Herv. Kerk te Huizen (N.-H.), is naar het Handelsblad meldt, uit zijn ambt ontslagen wegens wangedrag. School- en Kerknieuw*. Met het oog op den kolennood en het be zwaar, dat in vele gezinnen moeilijkheden zul len komen met het huiswerk-maken der kinderen, wanneer er geen voldoende gas is, is aan het Stedelijk Gymnasium te Arnhem een zoodanige regeling getroffen, dat slechts tweemaal per week ook des middags les gegeven wordt. Op die beide dagen (Dinsdag en Vrijdag) wordt dan" zoo weinig mogelijk huiswerk opgegeven; op de andere dagen kunnen de leerlingen dit 's mid dags maken. Het Lutherfeest. Hebben wij eenige weken geleden, medegedeeld dat de Synode der Ned. Herv. Kerk een boekje deed samenstellen bij gelegenheid van het a. s. Lutherfeest, te die nen bij de openbare samenkomsten, alsook ter herinnering aan het groote feit der Kerkhervor ming, thans kunnen wij berichten, dat deze uit gave ter aflevering gereed en bij alle boekhan delaren verkrijgbaar is. Predikante n-v acature te A m- sterdam. In de vacatures Göpner en Heldring te Amsterdam zijn de volgende drietallen geko zen lo. ds. N. A. Becht Jr. te Arnhem, ds. H. G W. Briedé te Franeker, ds. B. Gysel Ie Rhenen en 2o ds. H. E. Gravemeyer te Steenwijk, dr -M. M. den Hertog te 's Gravenhage, ds» G. W. G Vunderink te Haarlem. Deze predikanten zijn allen van confessioneele richting. Dis was wel te verwachten gezien de samen stelling van den Kerkeraad te Amsterdam den "laotsten tijd. De ethische predikanten, zooals ds. Beerens en ds. Marong beide te Utrecht vielen Kennisgevingen. De Burgemeester der. Gemeente Amersfoort maakt bekend, dat dc Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien artikel 8 der Distributiewet 1916, Heeft goedgevonden te bepalen: T. de prijs tegen welke thee in den tusschen- handei ten hoogste zal mogen worden ver kocht dat is de prijs door pakkers en hande laren aan detaillisten in rekening te brengen voor gemengde thee of voor thee, niet verpakt in origineel fust te bepalen op T.IO per y3 K.G. los en L20 per Yt K.G. verpakt, in hoeveelheden van kwart KLG. of minder 2. in. vorenstaande maximumprijzen zijn be grepen kosten voor invoerrecht, emballage en vracht. Amersfoort, 17 September 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWTJCK. Kaars en. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt hekend dat zij, die voor hunne voertui gen, getrokken door dieren, kaarsen noodig hebben, hunne opgave kunnen verstrekken en toelichten aan het Levensmiddelenkantoor Loket no. 10 en wel vóór 25 September a». Opgaven na dien tijd ingekomen worden niet meer be handeld. Amersfoort, 18 September T9T7. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWTJCK. Zaaizaad. De Burgemeester der gemeente Amers foort maakt bekend, dat de regeling voor zaaizaad voor belanghebbenden op het Le vensmiddelenbureau Loket No. 10 ter in zage ligt. Garnizoen. Bij Kon. BesL is benoemd tot le luit- kwartierm. de 2e luit^-kwartierm. J. Bakker van het 16e regt. Inf. Personalia. De heer G. Groote Balderhaar ten Velde, ambtenaar ter secretarie te Zeist, is met in gang van 1 November a.s. benoemd tot Te ambtenaar ter secretarie te Ambt Harden- berg. Na langdurige ongesteldheid is op 65- jarigen leeftijd te Leiden overleden de heer C. Fransen, oud-directeur van het Postr en Telegraafkantoor alhi' Ambachtsschool. Aan het verslag 1916 van de Ambacht»* school ontleenen wij Door het In gebruik nemen van het nieu we gebouw werden de exploitatiekosten aanmerkelijk verhoogdten gevolge van da. enorme prijsstijging moesten verscheidene' begrootingsposten overschreden worden; de meerdere uitgaven over 1915 en 1916 en het geraamde tekort over 1917 bdoopen 10.000. De subsidieverhoogingen zullen aanzien lijk moeten zijn, omdar besloten is nief langer de noodzakelijke regelingen van jaar tót jaar te blijven uitstellen, op grond van de tijdsomstandigheden. Zoo zal noodig zijn een betere salarisregeling van het personeel en pensioenregeling. De plannen om een middelbare techni sche school voor werktuigbouwkunde en electrotechniek aan de Ambachtsschool te verbinden, zullen in 1918 opnieuw aan de orde komen. De grondgedachte Is dat deze school de bouwkundige M. T. S. te Utrecht zou aanvullen, akoo ieder dier hoofdvertak kingen van materiaalbewerking beter en goedkooper tot haar recht brengende door specialiseering aan een afzonderlijke school. Wegens het gering aantal Midd. Techn. Scholen op het gebied van werktuigbouw en electrotechniek (alleen te Amsterdam, Dor drecht en Leeuwarden) kunnen slechts wei nigen in den lande het M. T. O. volgen. Aan het personeel werd voor de tracte- menten beneden 1000 een duurtetoeslag van 57 procent toegekend. Het aantal leden bedraagt 141. De rekening en verantwoording sluit met 44147.99. Subsidies werden genoten: 17400 van het Rijk, 7300 van de pro vincie, 5250 van de gemeente, f. 60 van Nijkerk, 300 van Baarn, 90 van Soest, 30 van Barneveld, 15 van Bussum. De begrooting 1917 geeft als eindcijfer 41645, die voor de avondteekenschool 2150. Het aantal leerlingen bedroeg op 1 Jan. 1916 180, van wie 51 timmerlieden, 90 smeden, 15 electriciens, 16 meubelmakers, 8 schilders. Aan 43 van de 44 leerlingen werd het getuigschrift uitgereikt; bevorderd werden 123, nfet bevorderd 6 leerlingen. De nieuwe cursus begon op 1 AprH met 200 leerlingen (55 timmerl., 91 smeden, 28 electr., 16 meubehn., 10 schildersop 31 Dec. 1916 was het aantal leerlingen 191, van wie 130 uit Amersfoort, 13 uit Baarn, 10 uit Leusden, 8 uit Woudenberg, 6 uit Barneveld en Soest, 3 uit Zeist en Harder wijk, 2 uit Hoogland, Putten en Ermelo, 1 uit Bussum, Nijkerk, Doornspijk, Veenen- daal, Renswoude en Spakenburg. Voor 14 werd geen schoolgeld betaaldy voor 63 6, voor 16 8, voor 24 10 enz. Het onderwijs werd uitgebreid met een cursus voor Eerste Hulp bij Bedrijfsongeval len, gegeven door dr. Prins. Daar in het nieuwe schoolgebouw nog veel tot stand gebracht moest worden, kon aan het bestaande leerplan niet angstvallig worden vastgehouden; de inventaris werd roet veel door de leerlingen vervaardigde voorwerpen en werktuigen uitgebreid. Voor den avond-teekencursus 19161917 voor ambachtslieden waren 156 leerlingen ingeschreven, van wie 69 boven de 18 jaar waren, en 26 uit de omliggende gemeenten kwamen17 van hen ontvingen het onder wijs kosteloos, 58 betaalden I of 2 gulden. De avondcursus voor Voorbereidend Mid- delb. Techn. Onderwijs telde in de oorber. klasse 9 leerlingen, van wie 8 bevorderd werden naar de le kl.naar de 2e werden 3 bevorderd en 2 niet bevorderd. Cursus Pluimveeteelt. Vanwege de onderafd. Amersfoort e. o. der V. P. N. zal bij voldoende deelname te Amersfoort, Soest, Hoogland en Wouden berg een cursus gegeven worden in pluim veeteelt. Alg. Ledenvergadering A. B. B. A. s. Donderdagavond belegt de Amers- foortsche Bestuurdersbond eene algemeene ledenvergadering, waar de heer J. van Ei- zmga, Redacteur van „De Toorts", zal spre ken over „De noodzakelijkheid der arbei derspers" en de heer J. Mebius, voorzitter S. D.'A. P. en lid van de Brandstoffencom- missie, over „De brandstoffendistributie." N ij k e r k. Door het Nutsdepartement is een actie begonnen om te komen tot op richting van een Centrale Keuken Daglicht. Om het huiswerk bij daglicht te unnen afmaken, zijn de lessen aan de H. B. S. een half uur vervroegd. Deze vangen thans aart 's morgens acht uur en eindigen te Kalf drie in den namiddag. De schoenfabriek stopgezet. Naar aanleiding van het bericht over het stopzetten van de schoenfabriek de Een hoorn vernemen wij, dat de oorzaak van het stopzetten niet ligt aan de overname doof de Amsterdamsche Bank, maar aan den toe stand der fabriek zelve, daar reeds lang met verlies gewerkt werdzoodat stopzetten on vermijdelijk was. Politienieuws. Door de recherche ie hier ter stede een rij»*, wiel opgespoord, dat van diefstal te Utredvj[ afkomstig bleek te zijn. De zaak is verdek aan de Utrechtsche politie overgedragen. t Uitspraak in. strafzaken Ka n.t ongerecht Amersfoort. Nadruk verboden. A. A M., Amersfoort, openbare drook^nsch dflLj 3 maal gepL, 3 maal 10 of 3 maai 10 dagortf^ J. ,v. L., Amersfoort, openbare dronkenschap bi] 5e hei holing 3 weken hech' J. v. d. G., Amersfoort, openbare dronk mscnap bij le herhaling, 3 dagen hechteai» 3 den Rijkswerkinz,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 3