bij de departementen van Algemeen Be- Stuur. Minister Trenb en «le kolen- T«or%ieniiii.r. De N. Rott. Ct. schrijft: Naar wij vernemen, nemen de onderhan delingen, welke met Duitschland over de leverantie van kolen gevoerd worden, zoo- danigen loop, dot daardoor in geenen deele de positie van eenigen Nederlandschen mi nister geschokt of recente uitlatingen van eenigen bewindsman gelogenstraft worden. Blijkt hieruit, welke geringe waarde aan zekere persgeruchten dient te worden ge schonken, tevens kan worden verzekerd, dat naar menscbelijke berekening de voorberei ding der suppletoire begrooting ter voorzie ning in de behoefte nan levensmiddelen en artikelen voor dagelijksoh gebruik volstrekt niet tot éen conflict in "den ministerraad zal leiden. Weliswaar heeft de minister van Fi nanciën vooropgesteld,, dat op zijn minst het overgroote deel dezer crisis-uitgaven door belastingen behoort te worden gedekt, doch dienaangaande bestaat in het Kabinet niet het minste meeningsverschil. Audiënties. De gewone audiën ties van de ministers van Koloniën, van Justitie en Binnenlondsche Zaken zullen deze week niet plaats hebben. De gezant van Italië bij het Ne- derlandsche Hof, de hertog van Cajvello, is, na geruimen tijd zijn post niet te hebben verlaten, thans met verlof voor eenige we ken naar zijn land vertrokken. Het Havas agentschap seint ons uit Parijs: De luitenant, ter zee Cruchen is benoemd tot marine-attaché aan de Fransche legatie te Den Haag. Vragen van Kamerleden. De voorzitter der Tweede Kamer heeft een regeling getroffen, waardoor de vragen der Kamerleden, tot de. regeering gericht, voortaan in druk aan de leden der Kamer worden medegedeeld. Het ligt niet in de bedoeling dat be doelde vragen op de wijze van de parlemen taire stukken zullen worden gedrukt en rondgedeeld met bestemming om openbaar te worden gemaakt. Zij zulJen uitsluitend aan de leden worden medegedeeld met de vermelding „vertrouwelijk" op het gedrukte stuk. Registers Burger 1. Stand.— De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft in een circulaire aan de Commissaris sen der Koningin in de provinciën verzocht, de aandacht van de besturen der gemeenten er op te vestigen-, dat een juiste opvatting der taak, hun ten opzichte van den burgerlijken stand bij art. 205, sub g, der gemeentewet opgelegd, meebrengt, te zorgen, dat voor de registers van den bur gerlijken stand, nu die door de Zegelwet 1917 niet meer aan zegerecht zijn onder worpen, evenals voorheen deugdelijk en duurzaam papier worde gebruikt. Om aan die eischen te voldoen moet het papier ge heel van lompen zijn vervaardigd, waarvan door een watermerk in elk veel dient te blij ken. Wet vermogensbelasting. In de toelichting tot een tweede nadere nota van wijzigingen in de Wet op de Ver mogensbelasting deelt de minister van Fi nanciën mede, dat hij de bussen, voor de ontvangst van aangiftebiljetten in de secre tarieën van de daarvoor aangewezen ge meenten wenscht op te heffen. De lichting veroorzaakt veel last en kosten, terwijl wei nig belastingplichtigen van die bussen ge bruik maken. tüuii rco m missiewet. Naar aanleiding van een misverstand dat zou gebleken zijn bij desbetreffende ar tikelen der Huurcommissiewet, heeft de mi nister van Justitie een brief gericht aan de Commissarissen der Koriirfgm, waarin de minister onder volledige erkenning van de vrijheid van handelen der huurcommissiën, de aandacht meent te moeten vestigen op het volgende: Art. 4 derde lid der wet schrijft voor, dat de verhuurder, ten einde goedkeuring van 'den hoogeren huurprijs te erlangen, aanne melijk heeft te maken, „dat de hoogere huurprijs redelijk is in verband met de nor male huurwaarde op 1 Januari 1916, ver meerderd met de hoogere uitgaven, die hij ter zake van de woning heeft te bestrijden". Met „hoogere uitgaven" zijn hier zoo zegt de minister, klaarblijkelijk bedoeld: uitga ven, die hooger zijn dan die, welke de nor male huurwaarde op 1 Januari 1916 bepaal den. c Bij „verhoogde hypotheekrente" treedt dit zeer duidelijk aan het licht: is de normale huurwaarde van 1 Januari 1916 gegrond vest op een hypotheekrente van 4M pet., 'dan zal, indien deze rente tot 5 pet. of 51A pet. stijgt een overeenkomstig hoogere huur billijk zijn. De uitdrukking „buitengewoon kostbare herstellingen" moet in hetzelfde licht worden beschouwd; als de normale huuiwaarde op genoemden dag berekend wordt naar een jaarlijksch onderhoud van b.v. 50 dan zal, als dit onderhoud 60 of meer in het jaar blijkt te kosten, er in derdaad sprake zijn van hoogere uitgaven in den zin der wet en van den algemeenen maatregel. Grond om slechts buitengewone herstelingen, zooals het leggen van een nieuw dak, het maken van nieuwe riolen, fils hoogere uitgaven aan te merken, levert 'de uitdrukking niet daar toch het woord -buitengewoon" betrekking heeft bore" m niet hrC""fnngr* Afdragen van donkere klee ding. In verband met de buitengewone duurte en schaarschte van officiers- en onderofficierslaken wordt vergund om, zoo als reeds ten aanzien van de donkere over» kleeding is bepaald ook andere kleeding- stukken, behoorende tot de donkere uniform van vervallen model, af te dragen tot-I Ja nuari 1920. De bereids bij Legerorder 1916 B 156 en Legerorder 1917 B 104 gedane mededee- lingen worden hierbij nogmaals uitdrukkelijk in herinnering gebracht. Behandeling v*ta dienst weigeraars Het Kamerlid Gerhard heeft den mi nister van Oorlog een drietal vragen ge steld nopens beweerde mishandeling van dienstweigeraars door hun militaire superi euren. De minister heeft hierop geantwoord, dat in al de gevallen, waarin een onderzoek naar die beweerde mishandelingen plaots vond, de klachten ongegrond bleken en de feiten onjuist voorgesteld. Voor maatrege len om dienstweigeraars voor een onwaar dige behandeling te behoeden, bestaat vol gens- de meening van den Minister mits dien geen aanleiding. Kon. M i 1 i t a i r e A c a d e m i e. Nu de lessen aan de Kon. Militaire Academie begon nen zijn, blijkt, naar de N. R. G meldt, dat van de 83 plaatsen, welke dit jaar voor de ver schillende wapens waren opengesteld, er slechts 30 bezet zijn geworden, zoodat er 53 plaatsen zijn opengebleven, waarvoor geen sollicitanten zijn opgekomen. A. J. A. de B o s s o n f Te Dordrecht is in den ouderdom van 66 jaar overleden de heer A. J. A. de Bossou, oud-voorzilter van het Deparlemenl van Nijverheid, oud-bestuurslid van „Toonkunst", commissaris van de Crcdiet- xerecniging en oud-lid van den ónnd, die twee maal wethouder was. eens van financiën en eens van onderwijs. Hij was een hooggeacht ingezetene, wiens verdiensten door de regee ring erkend werden door een benoeming tot officier in de orde van Oranje-Nassau. J. H. d e B u s s y. f Op 69-jarigen leeftijd is te Amsterdam overleden de uitgever J. H. de Bussv. Dtiit clic verontschuldigingen. (Officieel.) Het Ministerie van Buiten- landsche Zaken deelt mede, dat de Duitsche regeering aan de Nederlandsche regeering hare verontschuldigingen heeft aangeboden wegens het overvliegen van Nederlandsch gebied door een Duitsch vliegtuig op 9 Augustus j.l. Het i6 gebleken, dat een leer ling-vliegenier bij eene hoogtevlucht zijne richting door het opkomen van wolken heeft verloren. Ondanks het voorschrift om on der deze omstandigheden te dalen, heeft hij zijn vlucht voortgezet Uit de wolken komende zag hij een stad welke hij voor Hasselt hield. Zijne vergissing bemerkende toen hij de stad als Eindhoven herkende, heeft hij het Nederlandsche gebied langs den koristen weg verlaten. De leerling-vliegenier heeft eene terecht wijzing ontvangen en is van zijne detachee ring ontheven. Amerika en onze uitvoer naar Dnftschland. Inzake het contrabande-vraagstuk, waarover de Nederlandsche commissie thans in Amerika besprekingen houdt, plaats, naar de Londensche correspondent van het Hbld. weet te melden, Washington zich op het standpunt, dat Nederland niet mag verwachten dat het geholpen zal wor den om Nederlandsch vee te voeden ten einde vet te produceeren voor Duitschland. De overeenkomst met Duitschland is be treurenswaardig hard, maar omdat Neder land zich aan zulk een overeenkomst vast klemt om kolen en andere benoodigdheden van Duitschland te krijgen, moet het dan ook maar met eigen hulpbronnen wat le vensmiddelen betreft zich vergenoegen. De Nederlandsche commissie te Washing ton zegt, dat men geen kolen kan krijgen van Duitschland en dus zal doodvriezen, tenzij aan de Duitsche voorwaarden wordt toegemoet gekomen; de fabrieken zullen stil staan en duizenden zullen werkloos wor den. Het verbod van levensmiddelen-uit voer uit Amerika is vooral ernstig nu van Zuid-Amerika ook nauwelijks nog iets kan worden verwacht. De Washingtonsche correspondent van de „New-York Times", die hieivan mede- deeling doet, wijst er op, dat van Ameri- kaansche zijde wordt opgemerkt dat Neder land overvloed van vee heeft voor zijn ei gen behoeften en dat de Vereenigde Staten liever zouden zien dat het vee geslacht werd en het vleesch naar Duitschland ge zonden, dan te helpen bij de voeding van het vee, waardoor vet zou kunnen worden gezonden naar Duitschland. Nederland en de andere neutralen moe ten een anderen grondslag nemen voor het handelsverkeer met Duitschland, zal het Amerikaansche uitvoerverbod worden op geheven, hoe ernstig de gevolgen ook mo gen zijn. De handel met Buitsehland en Engrelaud. Een medewerker van In- en uitvoer heeft zich de moeite gegeven eens na te gaan, hoe het staat met onzen handel met Duitsch land en dien met Engeland. De waarde van den Duitschen invoer in Nederland in het eerste kwartaal van dit jaar bedroeg 25,365,107, in het tweede kwartaal van dit jaar was 2ij heel wat grooter n.l. 45,284,605, in het eerste halfjaar dus 70,649,713. De waarde van den Nederland schen uitvoer naar Duitschland bedroeg ;jpfttuurlijk evenals bij den invoer is er alleen sproke van de in de handelsstatistiek ge noemde artikelen) in het eerste kwartaal 19T7 49.247,575 cn in het 2e kwartaal 52,841,202 derhalve in het eerste halfjaar 1917 102,088,777. Opmerkelijk. is zeker, dat waar in de eerste drie maanden van dit jaar wij oan Duitschland bijna het dubbele leverden van hetgeen zij aan ons zonden, in het tweede kwartaal beider leveranties niet zóó veel van elkander verschillen. Hier zijn niet opgenomen de kalizouten, waarvan in 1916 voor pl.m. 10 millioen werd ingevoerd uit Duitschland, zoodat het cijfer van 70 millioen nog wel een paar millioen te laag is feitelijk. Wat onzen uitvoer naar Engeland betreft, deze bedroeg in het eerste kwartaal 52,459,T06 en in het tweede kwartaal 45,593,016, dus in het eerste halfjaar 98,052,122; daarentegen was de uitvoer uit Engeland naar ons land in het eerste kwartaal 36,884,348 en in het tweede kwartaal slechts 27,969,357, dat is derhalve belangrijk minder dan in het eerste kwartaalhet totaal bedrag voor het eerste halfjaor is dus 64,853,705, minder derhalve dan wij uit Duitschland kregen natuurlijk speelt hier de duikbootoorlog een groote rol. De Engelsche statistiek, die volledig is, geeft voor beide, onzen uitvoer naar Engeland en onzen invoer van daar, veel hoogere cijfers. Dat is voor een deel te ver klaren uit het feit, dat onze statistiek niet opgeeft artikelen als melkpoeder, groenten (in 1915 voor meer dan 4.5 millioen naar Engeland verzonden) die in de Engelsche wel prijkten, terwijl voorts de prijs dezer artikelen ginds hooger is dan bij ons. Omgekeerd vindt men in de Britsche statistiek van den uitvoer naar ons land de postpaketten vermeld, die niet in onze sta tistiek staan ze komen trouwens voor de overgroote meerderheid alleen ten goede aan Britsche krijgsgevangenen in Duitsch land die in 1915 bijv. met ruim 24 mil lioen gulden was gestegen. De Amerikaansche mnnitlekwestie Uit het antwoord, dat de Minister van Buitenlandsche Zaken schriftelijk heeft ge geven op een drietal vragen van het Ka merlid dr. Van Leeuwen betreffende de uit latingen van Amerikaansche ministers om trent den verkoop van patronen en kruit (in welk antwoord de Minister verwijst naar het officieel communiqué van 29 Septem ber j.l.) blijkt nog dat aan den gezant te Washington telegrafisch is opgedragen bij de betrokken ministers, indien zij zich in derdaad hebben uitgelaten als het telegram van de Daily Telegraph aangeeft, op te ko men tegen de conclusies, die zij uit de te hunner beschikking gekomen documenten hebben getrokken. D« export-centrale. Nader vernemen wij, dat het in de bedoe ling ligt, het directorium van de op te rich ten Ëxportcentralè uit vijf personen te doen bestaan, vertegenwoordigende de verschil lende takken van ons volksbestaan (land- en tuinbouw, handel en nij'verheid) en de In dische zaken. Vermoedelijk zal omstreeks 15 October Restaurant Royal te den Haag worden ge sloten, teneinde het gebouw in gereedheid te brengen voor de huisvesting van de amb tenaren der Exportcentrale. Dc Kanier van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam heeft, naar de N. R. C. meldt, aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel bericht gezonden, dat door hora bemiddeling, behalve de reeds vermeldo f 325.000, nog eenige firma's te dezer stede zich bereid hebben, verklaard voor f 25.000 in het kapitaal der op te richten Export-centrale deel te nemen. Tot dusver is bij de Kamer van Koop handel en Fabrieken te 's-Gravenhage tot deelneming in het kapitaal der Export- centrale ingeschreven voor een bedrag van ruim 150.000, terwijl nog de inschrijving tot een belangrijk bedrag in uitzicht is ge steld. De koleHroarzlenlHg van de Industrie. Naar in een Haagsche corresponden tie in Het Volk vermeld wordt, heeft de Ar- beidsinsupectie nagegaan, hoeveel arbeiders er in de verschillende bedrijven werken bij honderd ton kolen. Gebleken is dat in het bedrijf der suikerraffinaderijen bij 100 ton kolen 20 arbeiders werken; in de textielin dustrie in Twente bij eenzelfde hoeveelheid kolen 190 200; in de ijzer- en machine fabrieken bij 100 ton kolen ongeveer 300 arbeiders; in de Schiedamsche alcohal- stokerijen16 arbeiders; in de textielin dustrie in Brabant 170 arbeiders enz. De fabrieken, die niet voor volksvoeding of voor oorlog werken, zullen ieder in de eigen branche, op een gelijk percentage worden gerantsoeneerd, wanneer de norma le behoefte van alle ondernemingen bekend is. Uit den aard der zaak is voor de meeste bedrijven het percentage, dat aan hen kan worden geleverd, nog niet vastgesteld. Wel staat reeds vast, dat de metaalnijverheid de beschikking zal krijgen over ten minste 75 pet. van haar normale brandstoffenverbruik; het is zéér waarschijnlijk dat voor den scheepsbouw een zelfde percentage zal wor den vastgesteld. Er zijn zelfs ijzerfabrieken, waaraan 100 percent van het brandstoffen- verbruik kan worden verstrekt. Verder deelt het blad mede, dat de Mi nister van Landbouw overweegt voor de in dustrie een arbeidstijd van 50 uur per week vast te stellen. Het aardappel raatsoen ea het toroodraatsoen. Naar het Hbld. met zekerheid kan mede- deelen, berust het bericht, dat de minister zou zijn overgegaan tot rantsoeneering van aardappelen, omdat hij een gedeelte van den oogst wil doen vermalen tot broodmeel, op onvolledige inlichtingen. &e rantsoeneering heeft uitsluitend ten doel om te voorkomen dat, tegenover groote inslagen eenerzijds, gebrek aan den anderen kant ontstaat en om bederf door onoordeelkundig bewaren van voorraden door particulieren te vermijden. Intusschen is het wel de bedoeling het meel voor de broodbakkerij, evenals dat ver leden jaar is geschied, te vermengen met aardappelmeel. Naar aanleiding echter van de vele klachten, verleden jaar over het brood tot uiting gekomen, streeft men er naar een betere soort van aardappelmeel te winnen ter vermenging van broodmeel. Men wil het zoogenaamde supra-meei uit het aardappelmeel verwijderen om het aardap- pelgrïës over te houden. Proeven, welke daartoe gedaan worden, zijn evenwel nog niet zóó ver gevorderd, dat er reeds nadere mededeelingen over gedaa^ kunnen worden. Brood en voedingsmiddelen In hotels. De minister van Lar^^uw, Handel en Nijver heid heeft in een cirèaïnïre aan de gemeente besturen zijn leedwezen te kennen gegeven, dat in verschillende hotels en restaurants ran ho tels bij de warme maaltijden, brood op de verschijnt, doordat de logeergasten gewoon lijk vreemden dit medebrengen. Dit gerit an deren reden tot ontstemming. Dit feit geeft den minister aanleiding te verzoeken om de beheer ders er nadrukkelijk op te wijzen, dat, indien bij controle brood op de tafels aanwezig wordt gevonden, d'e minister dit in strijd acht met den geest van zijn voorschrift. De betreffende in richting moet in zoo n geval van de verdere dis tributie van alle artikelen worden uitgesloten. Tevens deelt de minister mede, dat zijn aan dacht is gevestigd op de omstandigheid, dat in verschillende gemeenten de bepalingen betref fende verstrekking van voedingsmiddelen io ho tel-restaurants en koffiehuizen, niet worden na gekomen door de sociëteiten. De minister meent, dat de socieleiten tot de zoogenaamde gesloten eethuizen moeten worden gerekend en de terzake vastgestelde bepalirgen ook van toepassing zijn op de maaltijden, welke in deze inrichtingen worden verstrekt. Ifieawo tkeea»DT«er. Uit Batavia wordt aan de Tel. geseind: Het stoomschip „Lombok" heeft verlof ge kregen om tien-duizend kisten thee naar Nederland te brengen en wellicht zal aan het stoomschip „Djember" hetzelfde worden toe gestaan. Het nieuws "zal hier onder de thee planters ongetwijfeld enorme vreugde ver wekken. Duurdere sigaren. Naar de N. R. Ct meldt, hebben de siga renfabrikanten besloten den prijs der siga ren tot en met 8 cent meFl cent per stuk te verhoogen. De Indische scheepvaart. Alle vrachtbooten van de Rotterdam- sche Lloyd, de Japan-lijn en van de Mij. Nederland hebben, naar uit Batavia aan en kele bladen geseind wordt, last ontvangen om gedurende eenige weken in de Indische havens te wachten op instructies van de directiën in Nederland, wegens de onzeker heid van Amerika's bedoelingen. De Prinses Juliana. Vernomen wordt, dat het stoomschip „Prinses Juliana" van de Mij. Nederland, den I6en Augustus van San Francisco naar Ba tavia vertrokken, den 28en September te Tandjong Priok is gearriveerd. De kolenvaart op Engeland. De Maandag te den Haag gehouden con ferentie met de reedersvereeniging inzake de kolenvaart, droeg een strikt vertrouwelijk karakter. Ver voer verbod van turf. De Minister van Landbouw heeft na der bepaald dat het verboden is turf van de eene gemeente naar de andere te Eer voeren. Dit verbod geldt niet, wanneer de zen ding vergezeld is van een toewijzingsbiljet geteekend door og namens den Directeur ,der Rijkskolendistributie. De gasrantsoeneering. De Vereeniging van Gasfabrikanten heeft een adres gericht aan den minister van land bouw, nijverheid en handel, waarin het vol gende gezed wordt: dat adressant zich niet kan vereenigen met de in 's ministers naam door de Rijkskolendistri butie vastgestelde regeling, dato 1 September, voor de rantsoeneering van gas- en electrici- teitsgebruik dat adressont's bezworen tweeledig zijn en in de eerste plaats gelden de onjuiste zienswijze, dat het koken op gas zoude moeten worden be perkt. maar in de tweede plaats ook betrekking hebben op de ongelijke behandeling van aan geslotenen aan de gasfabrieken en aan de elec- trische centrales dat adressant, wat het eerstgenoemde be zwaar betreft, het standpunt van de Rijkskolen distributie, als zoude in normale tijden het overgroote deel van de gasverbruikers des win ters niet op gas, doch op voor huisverwarming dienende kachels koken, in strijd acht met de werkelijkheid dat adressant een verschuiving van brandstof gebrek het eenige mogelijke gevolg acht van het door hem gewraakte decreet en voorziet, dat een gerechtvaardigde ontevredenheid onder het publiek zal ontstaan, zoowel ten gevolge van het nog schaarscher worden van de beschikbare hoeveelheid cokes, als ten gevolge van het ge dwongen worden tot aankoop van keukenfor nuizen of voor koken bruikbare kamerkachels, welke stellig niet in voldoende mate verkrijg baar zullen zijn dat adressant, wat het in de tweede plaats ge noemde bezwaar aangaat, het fn de tegenwoor dige omstandigheden niet toelaatbaar acht, dat, alleenlijk omdat de voor electrische centrales benoodigde en bruikbare kolen minder moeilijk verkrijgbaar zijn dan de soort, die voor gas- fabricage placht te worden gebruikt, de aan electriciteit-gebruikers opgelegde zuinigheid zoo belangrijk veel minder is dan die, welke van gasverbruikers moet worden geeischt dat adressant een opvatting, volgens welke de magcrkolen, welke in electrische centrales voornamelijk worden verstookt, niet door an dere industrieën zouden kunnen worden ge bruikt, niet kan deelen, aangezien door rooster» verandering zoo niet alle, dan toch vele Be drijven wel magerfijnkolen kunnen toepassen voor de stroomproductie dat adressant mitsdien verspilling tengevolge van de zoo belangrijk ruimere rantsoeneering van het electriciteitsgebruik in vergelijking tot de gasrantsoenen beschouwt als een oorzaak voor het tot stilstand komen van meer indus- trieele bedrijven dan strikt noodzakelijk ware. Het adres gaat vergezeld van een memo rie van toelichting. De k olennood. De stoomkammenfabriek der firma Ten Dam en Manschot te Aalten is wegens ge brek aan steenkool stopgezet; 100 arbeiders zijn zonder werk. Krijgsgevangenen. Van de Maatschappij Zeeland zijn de mailbooten „Zeeland" en „Koningin Regen tes" aangewezen om dienst te doen bij het overbrengen van krijgsgevangenen van En geland naar Rotterdam. Ontsnapt door den mist De Maandag te Umuiden aangekomen Umuider stoomtrawler „Rotterdam" rappor teerde in de vrije vaargeul tusschen de lichtschepen Doggersbank „Noord" en „Zuid" door een Britsch oorlogsschip te zijn aangehouden, hetwelk de bedoeling had het visschersvaartuig naar een Engelsche haven op te brengen. Door den dikken mist was men het begeleidende oorlogsschip kwijt geraakt, zoodat de stoomtrawler on middellijk de reis naar TJmuiden voortzette en op deze wijze aan een opbrenging ont kwam. Aangehouden en weer vrij- gelaten. Van het Nederlandsche stoomschip Gro ningen dat gisteren met een volle lading kopererts van Ballangen in. Noorwegen te Umuiden is binnöhgekomen, rapporteerde de kapitein dat het schip op de thuisreis ter hoogte van Terschelling door Engelsche tor pedojagers werd aangehouden, die een prijs- bemanning aan boord zetten, welke het stoomschip naar Harwich opbracht. Daar werden de scheepspapieren onderzocht en in orde bevonden. Daar evenwel de kolenvoorraad aanvul ling eischte, gingen nog enkele dagen op onthoud verloren. Gedurende het verblijf te Harwich mocht niemand van boord. De Zweedsche reis van den heer Van Iterson. Naar de Ned. meldt, is de directeur der Staatsmijnen, de heer Van Iterson, Dinsdag uit Zweden teruggekeerd. De heer Van Iterson had in opdracht, staalkabels, enz. te koopen ten dienste van de Staatsmijnen. Hij is er in -geslaagd ver schillende van deze voorwerpen in het bui tenland aan te koopen. In Stockholm werd den heer Van Iterson een pas verstrekt om over Duitschand naar ons land terug te keer en. Bommen op Sluis. Men meldt ons nader: Maandagavond ongeveer half 10 vielen kanonschoten, voorafgegaan door verschil lende lichtkogels, zoodat men vermoedt, dat aan de kust een aanval op Zeebrugge plaats vond. Langs de geheele kust werden de zoeklichten, gezien. Het aantal vliegtuigen, dat aan de raid deelnam, moet zeer aanzien lijk zijn geweest, waarvan één, naar wij kon den opmerken, zich al vechtend in de rich ting van Sluis voortbewoog, waar hij om kwart vóór tien boven de gemeente ver scheen. Het was duidelijk waarneembaar, dat het gevecht boven Sluis plaats vond. Drie zware slaen werden waargenomen, welke werden voorafgegaan door bet werpen van bommen uit vliegtuigen. De eerste bom trof de woning van H., die met zijn twee kinderen in het voorhuis zich ter ruste had begeven. Het geheele achterhuis werd vernield. De tweede bom tTof de woning van den bakker P., zoomede de woningen van de aangren zende buren. Een dezer woningen is aan de achterzijde ook geheel vernield. De vlieg machine verwijderde zich in westwanrische richting, terwijl de aanval op Zeebrugge tot laat in den nacht bleef voortduren. Vreemde vliegtuigen. Gistermiddag vlogen vreemde vliegtuigen boven Oostburg, die door onze militairen beschoten werden, terwijl gisternacht tus schen half twee en twee uur op geringe hoogte vliegmachines werden waargenomen boven Sommelsdijk en Middelharnis. De Nederlandsche ambulance te Parijs. Naar de Maasbode verneemt, zullen binnenkort naar Parijs vertrekken ter ver- steiAing der Nederlandsche ambulance in het Pré Castelan, dr. H. Rath, vergezeld van de zusters De Bra en Windt, alsmede van mej. J. Meursinge, uit Nijmegen, die voof hulp in de huishouding mee gaat. Zuster De Bra maakte reeds eerder deel uit van de Nederlandsche ambulance te Petrograd, ter wijl zuster Windt vroeger reeds verbonden was aan het Amerikaansche Roode Kruis in Frankrijk. Over de grens gekomen. In de afgeloopen week zijn te Winterswijk over de grens gekomen 5 Fransche, 2 En- i gelsche (Canadeezen), 2 Russische krijgsge vangenen, 2 Russische burgergevangenen en 4 Duitsche deserteurs. Gedurende de week van 23 tot 30 Sept. kwamen bij Enschede over de gl"ens: 2 Duit sche deserteurs, 1 Fransche en 3 Russische kri jgsgevan genen Van 22 tot 29 Sept. zijn in Oostelijk Groningen 6 Russische krijgsgevangenen en I Servische over de Duitsche grens geko men. Gedurende de week van 2329 Sep tember kwamen te Zevenaar en omgeving, voor zoover bekend, zes Duitsche deserteurs over de grens. In de afgeloopen week zijn uit de rich-.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2