^STADSNIEUWS. <de distributie van levensmiddelen zijn toe gewezen. Rantsoeneeringvan vet De Amsterdamsche Bestuurdersbond, de federatie Amsterdam der S.D.A.P. en de Arbeiders-coöperatie „De Dageraad" te Amsterdam, hebben telegrafisch odhaesie betuigd met het verzoek van de centrale commissie uit de arbeidersbeweging voor 'rde levensmiddelenvoorziening aldaar, dat ean den minister van Landbouw inbeslagne- jmin van alle voorraden vraagt en rantsoe neer ing en beschikbaarstelling tegen maxi- mum pri jzen van alle vetten. Kaasexport. Hét bestuur der Kaasvereeniging berioht dat, volgens schrijven van het Landbouw- fExport-Bureau, voorshands geen gelegenheid bestaat tot verscheping van kaas in door bracht via Engeland naar Frankrijk. Pogingen worden aangewend om opnieuw Ideze verzendingswijze mogelijk te maken. Van eventueele resultaten zullen de expor teurs in kennis worden gesteld. Looistoffen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft den burgemeesters opgedra gen de voorraden looistoffen ih hun ge meente op grond van het 2e lid van artikel 9 der Distributiewet in bezit te nemen, doch daarvan voor die fabrieken, die op het oogenblik nog in bedrijf zijn, onmiddellijk een zoodanige hoeveelheid vrij te laten als voldoende is, tot instandhouding van haar bedrijven, gedurende één week. C a 1 c i u m-c a r b i d. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald dat voorloopig wordt ingetrokken de vrijstelling van het verbod tot aflevering en vervoer van hoeveelheden van minder dan 1 K.G., genoemd sub 2 in zijn beschikking van 1 October jl. inzake verbod van verkoop, falevering en vervoer van calcium-carbid en dat de uitzondering sub 2 gemeld, worde gelezen als volgt Het verbod sub 1 gesteld is niet van toe passing op de hoeveelheden calcium-carbid van minder dan 1 K.G. aanwezig in verlich tingstoestellen, welke bevestigd zijn aan en dienen ter verlichting van voertuigen Intern. Studieconferentie voor een volkerenbond te Bern. In aansluiting aan het bericht, dat de Oos- tenrijksch-Hongaarsche regeerïng bereid is passen te geven aan de deelnemers aan bo vengenoemde conferentie, kan thans worden medegedeeld, dat het bestuur van den „N. A. O. R." telegrafisch bericht heeft ont vangen van staatssecretaris Von Kühlmann, dat de Duitsche regeering in beginsel geen bezwaar heeft aan de deelnemers der con ferentie toe te staan door Duitschland te reizen. Uit Nederland zijn de volgende personen voornemens deel te nemen aan de confe rentie: Mr. J. H. Abendanon, oud-directeur van Onderwijs in Nederlandsch-Indfë, 's Graven- hage; Mevr. mr. C. Bakker-van Bosse, 's Graven hage; Dr. H. T. Colenbrander, dir. van 's Rijks geschied, publicatiën, 's Gravenhage; Mr. H. C. Dresselhuys, voorzitter van de „Centrale Organisatie voor een Duurzamen Vrede", lid van de Tweede Kamer, 'sGra- venhage; Mr. dr. Ant. van Gijn, oud-minister van Financiën, 's Gravenhage; Mr. Th. Heemskerk, oud-minister-presi- dent, 's Gravenhage; F W. N. Hugenholtz, lid van de Tweede Kanier, 's Gravenhage; Jhr. mr. dr. B. de Jong van Beek en Donk, Alg. Secretaris van de „Centrale Organisa tie voor een Duurzamen Vrede", 's Graven hage; Mevr. C. A. de Jong van Beek en Donk- Kluyver, 's Gravenhage; Mr. dr. D. A. P. N. Kooien, lid van de Tweede Kamer, Utrecht: Mr. J. Limburg, lid van de Tweede Kamer, 's Gravenhage; Dr. M. S. Lingbeek, Arnhem; H. Ch. G. J. van der Mandere, hoofdre dacteur van „Vrede door Recht", 's Graven hage; Generaal W. A. T. de Meester, oud-leger commandant, 's Gravenhage; J. H. Schaper, onder-voorzitter van de Tweede Kamer, Rijswijk; Mr. dr. H. J. Tasman, 's Gravenhage; Mr. V. H. Rutgers, lid van de Tweede Kamer, Boskoop. Prol. mr. J. Wolterbeek Muller, professor aan de Handels Hoogeschool te Rotterdam, s Gravenhage. Invalide krijgsgevangenen. Naar de Zutph. CL meldt, worden er voor Duitsche invalide krijgsgevangenen, die uit Ifcngeland naar ons land zullen worden over gebracht. kampen te Wolfhcze, Hattem en Die nen ingericht Naar Dieren wordt de officie- xenbarak van Urk overgebracht; ze komt te staan aan den weg naar Laag Soeren. I erder zal men trachten een aantal officie ren en minderen, benevens burgerlijke geïn terneerden, in tc kwartieren, in verschillende 'gemeenten, behoorende tot het z-g. rayon Zutphen. Dat loopt van Zutphen tot en met tVelp !en staan onder de krijgswet, zoowel mili- tairt n als burgerlijke geïnterneerden; zij moe ien zich dus voegen naar de militaire disci- line, gelijk die geregeld is "in de wetten voor et krijgsvolk te land. De zwaarste straf is: terugzending naar En geland Die zal b.v.^ worden opgelegd aan Iemand, die zelfs maar poogt naar Duitschland te vluchten. Trouwens, voor dat vlochten behoeft men fciet zoo bevreesd te wezen. De dichte nabij heid van de Duitsche grens is in het minst feeen bezwaar voor de bewaking; immers de puitsche en Engelsche regeeringen zijn over eengekomen, dat elk invalide krü&sgeyamzane. die naar eigen land vlucht, onmiddellijk zal worden teruggezonden naar Nederland, waar na zoo iemand dan dadelijk weer wordt over gebracht naar het land,- waar hij gevangen heeft gezeten, om daar weer onder strenge bewaking te komen. Voor de uitgewisselde krijgsgevangenen, die uil Engeland en Duitschland in Nederland ver wacht worden, worden maatregelen getroffen, om hen weer aan geregelden arbeid te wennen en hun weer een zeker vertrouwen voor de toe komst te geven. Zoo zullen in het kamp Wolf- hezen, waar ongeveer 3000 Duitsche geïnterneer den ondergebracht zullen worden, werkplaatsen opgericht worden. Electrische kracht is ter be schikking. De grondstoffen zullen uit Duitsch land komen en evenzoo zal het afgemaakte werk naar Duitschland uitgevoerd worden, want men wil vermijden, dat er voor de Nederlandsche ar beiders concurrentie ontstaat. Buitendien zal in de behoeften voor het kamp zelf eveneens door deze werkplaatsen naar mogelijkheid voorzien worden. Zoo zal men oprichten een schoen makerij, een kleermakerij, - enz. Men zal meu belen van de eenvoudigste soort vervaardigen en wel allereerst voor de verdere inrichting van het kamp zelf. Ook het vervaardigen van hand wagens en handkarren zal ter hand genomen worden Men denkt'ook aan de oprichting van orthopaedische werkplaatsen. Men wil daarbij de in Zwitserland gemaakte ervaringen tot voor beeld nemen. Men denkt ook een deel der men- schen bij het vruchtbaarmaken van land, al thans in den landbouw, werk te kunnen verschaf fen. Den studenten zal de gelegenheid gegeven worden hun studie op Nederlandsche hoogescho- len voort te zetten. Er is weliswaar niet aan een bepaalde universiteit gedacht, maar waarschijn lijk zal, voor elke faculteit afzonderlijk de keuze op een der universiteiten vallen. Voor dc zorg van dit deel der gevangenen heeft zich in het bijzonder de Utrechtsche professor dr. Jos. Schrijnen moeite gegeven, die, om gegevens te verzamelen, naar de Zwitsersche universiteiten Bern en Zurich gereisd is. (N. R. Ct.). Inbeslagname van voorraden. De politie heeft in de SchTe te Rot terdam aangehouden een Westlandsch vaartuig, waarin geladen waren 60 kisten karnemelkzeep, 113 kisten gecondenseerde melk, 14 kisten slaolie en 16 vaten en 12 bussen cacao. Alles bleek afkomstig uit-een pakhuis in de Paul Krugerstraat, eigendom van een expediteur en bestemd voor een bewoner van Honselaarsdijk. Bovendien zijn In bedoeld pakhuis nog aangetroffen 239 kisten stijfsel, 340 kisten maizena, 433 kis ten zeep, 166 kisten geconcendeerde melk, 9 kisten slaolie, 196 balen peperkor rels, 410 colli's cacao en 5 manden jam, alles aan denzelfden expediteur toebehoo- rende. Een vliegtuig. Uit Elburg wordt aan de Zw. Ct. ge meld: In den nacht van Woensdag op Donder dag geraakte een visscher met de kuil vis- schend, met zijn vaartuig vast aan een voor werp onder water omhoog stekend. Na lan ge vergeefsche pogingen om zijn netten onbeschadigd los te maken, sneed hij de netten maar af en brak een gedeelte van het vreemde voorwerp met geweld af. Het bleek de vleugel van een vliegtuig te zijn. Hij vischte Zuidwestelijk van Elburg, stoombootkoers Kampen Amsterdam. Twee stukken van den vleugel en staal draad 7" n gemeentehuize te Elburg gedepontci^-. De marine-autoriteiten zijn gewaarschuwd. Een verongelukte Duitsche vlieger. Het lijk van den Duitschen luitenant- vlieger F. Pernet, dat in den Thoompólder onder de gemeente Wissekerke is aange spoeld en aldaar werd begraven, zal op ver zoek van de Duitsche legatie te 's Graven hage en met toestemming van den burge meester worden opgegraven èn naar Duitschland vervoerd worden Hooikist e n. De gezondheidscom missie te Rotterdam geeft in een schrijven in ernstige overweging „hooikisten" niet te vullen met hooi, doch met een andere slecht warmte-geleidende stof, b.v. houtwol en pa piersnippers, zulks ter vermijding, dat de in het hooi steeds aanwezige bacteriën in het voedsel dringen en dit bederven. Voorts wordt geadviseerd als bekleedsel niet ka toen te gebruiken, maar flanel. Ook moet men soep niet te lang in de hooikist be waren. Een piano voor brandhout. In een Friesch blad komt de volgende ad vertentie voor: „Wie ruilt mijn piano voor brandhout?" —Goedkoop vleesch. Te Barne- veld werden door particulieren gemiddeld 40 50 koeien per week geslacht, waarvan het vleesch verkocht wordt vanaf 0.30 per pond. Naar aanleiding hiervan heeft een der grootste slagers den prijs van het rund- vleesch verlaagd tot 0.20 per pond. Een tegenvaller. Een opkooper in eikels te Heerenveen verzond een wagon eikels naar Leeuwarden. De wagon was ge laden met 10.000 K.G. eikels; uit Leeuwar den kreeg de afzender bericht, dat het ge wicht 7300 K.G. was. Voor den opkooper beteekent dit een schade van-500. Een middel tegen rijwiel- ■diefstallen. De heer H. C. Beyen, ma chinist bij- het Gemeentelijk Electrisoh Be drijf te Den Haag, heeft een uitvinding ge daan, welke in deze dagen van fietsendief stal op groote schaal -van belang is. De heer B. heeft nl. een middel bedacht ter beveili ging van rijwielen tegen het wegnemen door dieven, die het gemunt hebben op onbe heerd bij of aan den openbaren weg neer gezette fietsen. De vinding, welke uitmunt door eenvoud, berust op het afnemen van het stuur en het daardoor «onberijdbaar maken van het rijwiei De uitvinder heeft octrooi voor zijn vin ding aangevraagd. Het part ij bestuur der S. D. P. voor derechtbank. Naar de „Tribune" meldt, heeft de Officier van Justitie hooger beroep aangeteekend tegen het vrijsprekend vonnis van het partijbestuur der S. D. P. Courantenpapier in plaats van bankbiljetten. Zooals door ons werd vermeld, heeft op 28 September voor de rechtbank te Middelburg C. V., 40 jaar, koopman te Breskens, die een aangeteeken- den brief met 10.000 aangegeven waarde naar Rotterdam zond, pen welken brief bij aankomst geen geld, doch courantenpapier zat, een jaar en zes maanden gevangenis straf gevorderd en werd hij staande de zit ting in arrest gesteld. Vrijdag deed de recht bank uitspraak; zij veroordeelde bekl. over eenkomstig den eisch tot anderhalfjaar ge vangenisstraf. De drijfriemendiefstal te Zoeterwoude. De beide personen die zijn aangehouden als verdacht van den dief stal vqn drijfriemen in de Rijksveevoederfa- briek te Zoeterwoude, hebben volledig be kend en zijn naar Den Haag overgebracht. Benzine-diefstal. De gemeente en rijkspolitie te Veere heeft, bijgestaan door den garnizoenscommandant, drie militairen en een burger op heeterdaad betrapt op dief stal van vijf vaten benzine, ieder van 200 Liter. De aangehoudenen zijn naar Middel burg overgebracht. Berooving. Van den tuinder A. J. van S. uit Zuidhoek, is in de Doklaan te Rotterdam een portefeuille met ƒ370 geroofd. Smokkelende commiezen! Te Siltard zijn 's nachts twee commiezen op smokkelen van manufacturen betrapt. Zij heb ben de vlucht kunnen nemen, vermoedelijk naar Duitschland. Een gemoedelijke boel. In den nacht van Woensdag op Donderdag hoorde een bewoner van Oud-Schoten een ongewoon gerucht in zijn tuin. Hij ging kij ken en bemerkte iemand,"die met paard en tijtuig door den tuin reed. Of de ongewone bezoeker door de duisternis was misleid of dat Bachus de teugels hield, is niet bekend, want de vreemde koetsier ging er van door en liet paard en wagen achter. 's Morgens ging men den eenigen politie agent van Oud-Schoten raadplegen, wat er met het achtergebleven boeltje gebeuren moest. Doch deze kwam niet, want hij moest aardappelen rooien (Volk). Bedorven voedingsmiddelen. Een groot aantal ingezetenen van Steenwijk hebben, bevreesd geworden door advertenties in de bladen over spoedige distributie, hun wintervoorraad te vroeg opgeslagen en zijn daarvan de dupe geworden. Ten deele ver- broeid, ten deele door ziekte aangetast, is meer dan de helft der knollen bedorven; de kelders moeten weer geledigd worden. Of er van de overgebleven vruchten veel voor voed sel geschikt zal blijven, valt, volgens het N. v. d. D. te betwijfelen. Honderden H.L. zijn op deze wijze verloren gegaan. Wielrijder te water. De 23-jar. student in de rechten J. A. Montijn, stu- deerend te Amsterdam, zoon van Ds. Mon tijn, Hervormd predikant te Haarlem, is te Haarlem met z'n rijwiel in de Nieuwe Gracht gereden en verdronken. De jonge man leed aan duizelingen en is daardoor waarschijnlijk overvallen. Post verbrand. Door onbe kende oorzaak is de inhoud der brievenbus, staande in de Vondelstraat hoek Tessel- schadestraat te Amsterdam, in brand geraakt en bijna reheel vHor^ regean. Marktberichten. Eiermii-ki ie /\inöierüam. 4 Oct. 1917. Kipeieren V. P. N. f 12.80 —f 14.35 Handelaars Kipeieren f 9.80—13.45. Aanvoer 16765 stuks. Middenpriia V. P. N. f 13.27. Jonge Hanen f 0.401 70 Oude Hanen f 0.80—0.00. Oude Kippen 0.571.80. Eenden f 1.18-0.00. Duiven f 0.18. Faizanten f 0.60—1.25. Hazen f 1.10—2,25. Patrijzen f 0.40—0.90. Korhoenders t 1.00—0.00. Aanvoer 391 stuks. Geweldi?*» vnuvr naar eieren. School- en Kerknieuwe. Zending onder de Joden. De heer M. v. d. Vis Kzn., thans voorgan ger der vrije Bvang. Gem. te Kuinre, is be noemd tot zendeling der Londensche ver- eeniging tot bevordering van het Christen dom onder de Joden, om als assistent van den zendingsman J. Zalsman te Rotterdam te arbeiden onder de Russische Joden-emi granten r.Uuer. ItaadsTcrslag. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Vrijdag 5 Octo ber des avonds 7 uui. Voorzitter: de Burgemeester. Afwezig de heeren: Houbaer en de Kem- penaer. Nr. opening van do beide vorige verga deringen v/orden de notulen der vorige ver gadering vastgesteld, zooais ze ter visie hebben gelegen. Agenda: 1. Ingekomen stukken. Brief van Gedeputeerde Stoten van Utrecht d.d. 19 September 1917, houdende toezending yan een uittreksel uit het Ko ninklijk besluit van Hen len September 1917, no. 19. tot goedkeuring van het Raadsbesluit d.dL 1 Juni 1917 no. 289 be treffende verhooging van het maximum van den hoofdelijken omslag. Kennisgeving. Alsvoren d.d. 24 September 1917, 3de aid. no. 2540/1969, waarbij wordt verdaagd de beslissing op het Raadsbesluit d.d. 28 Augustus 1917, tot aankoop van drie hui zen aan de Eemstraat voor de som van 4000. Alsvoren d.d. 24 September, 3de afd. no. 2586/1972, waarbij -wordt goedgekeurd het Raadsbesluit d.d. 28 Augustus 1917 no. 475 tot aankoop van een perceel bouw land groot 2 H.A., 77 c.A, van het Bestuur van het Burger Weeshuis te Amersfoort voor 21500. Kennisgeving. Schrijven van Burg. en Weth. d.d. 1 Oc tober 1917. waarbij zij den Raad machti ging verzoeken tot het doen rooien van twee boomen, staande op het schoolplein bij school D in de Hellestraat- Schrijven van Burg. cn Weth. d.d. 19 September 1917, waarbij zij naar aanleiding van de daaromtrent door den heer Nieu wendijk in de Raadsvergadering van 28 Augustus 1917 gemaakte opmerkingen, de redenen mededeelen waarom zij zijn overgegaan tot uitgifte van een Distributie bode. De heer Nieuwendijk vindt hetgeen is gegeven niet ter zake. Spr. kan zich niet begrijpen hoe B. en W. er toe gekomen zijn tot stichting van een nieuw bedrijf, want dat is de uitgifte der Distributiebode. Niet ieder leest een plaatselijk blad, zeer zeker. Er zijn analfabeten en menschen, die niet weten, wat ze lezen. Van ae rest leest ech ter het overgroote deel een plaatselijk blad. Men heeft spr. meegedeeld dat er een groep is buiten B. en W. en den Raad, wel ke de lakens uitdeelt. Dat geven B. en W. toe als ie zeggen, dat de Commissie de uitgave wenschelijk oordeelde. Men neemt nu deze exploitanten van couranten de ad- vertentiën af. Daarom zou spr. willen, dat geen advertentiën worden opgenomen. De heer Kroes vindt het ook onbillijk, dat de Distributiebode de uitgevers van couranten in den weg treedt. Daarom wil ook spr. de advertentiën er uit laten. De Voorzitter wijst er op, dat het opnemen der advertentiën is geschied met de beste bedoelingen om de kosten op het Levensmiddelenbedrijf zoo min mogelijk te doen drukken. Ook zal de schade niet zoo groot zijn, daar de meeste adverteerders toch contracten hebben. Verder weerspréekt spr. het gesprokene van den heer Nieuwendijk, dat de commis sie de lakens uitdeelt. De heer Nieuwendijk gelooft, dat het op~den duur toch wel schade zal doen als de contracten zijn afgeloopen. Daarom stelt spr. een motie voor om het plaatsen van advertentiën in de Distributiebode te staken. De motie wordt aangenomen met 9 tegen 7 stemmen. Tegen de heeren: Stadig, v. d. Wal, Jo- rissen. Veis Heyn, Eysink, Verhoef en Tromp van Holst. - Schrijven van Burg. en Weth. d.d. 29 September 1917, waarbij zij naar aanlei ding van de daaromtrent door den heer Nieuwendijk in de Raadsvergadering van 28 Augustus 1917 gemaakte opmerkingen, mededeeling doen van de door hen gevolg de handelwijze met betrekking tot de dis' tributie van kaarsen. Adres d.d. 5 September 1917 van het Bestuur der Vereeniging „het Groene Kruis" houdende verzoek aan die vereeni ging voor het jaar 1918 een subsidie te verleenen van 1500. Advies B. en W. Adres, ingekomen 14 September 1917 van het Bestuur der vereeniging Openbare Leeszaal en Bibliotheek, houdende verzoek hem na de ontruiming in bruikleen af te staan, Jtet gebouw der Gemeentelijke Hoo- gere Burgerschool. Advies B. en W. Adres d.d. 26 September 1917 van den Christelijken Bestuurdersbond, houdende verzoek zoo spoedig mogelijk uitvoering te geven aan den voorgenomen bouw van 398 woningen aan den Arnhemschen weg. Adres d.d. 26 September 1917 van de Commissie voor openbare speelplaatsen te Amersfoort, houdende verzoek te har er be schikking te stellen het terrein, hoek KruiskampWatersteeg en in principe te besluiten dat de Commissie financieel zal worden gesteund, in dLer voege, dat in elk geval de aanstelling van een hoofdleider en eventueele leiders ?oor rekening der gemeente zal komen. Advies B. en W. Adres d.d. 1 October 1917 van den heer J. A. Baud, houdènde 'verzoek hem mei in gang van 1 November a.s. eervol ontslag te verleenen als 1ste ambtenaar ten kantore van den gemeente-ontvanger. Wordt voorgesteld het eervol ontslag met ingang van 1 November a.s. te verlee nen. Aldus besloten. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 1 October 1917, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit d.d. 17 Juli 1917, tot aankoop van gronden van het R. K. Parochiaal Kerkbestuur te Hamors- .veld, gemeente Leusden. Kennisgeving. Brief van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 1 October 1937 v idende toe zending van een afschrift van hun besluit van denzelfden datum en nummer waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit d.d. 26 Juni 1917, betreffende den bouw van 598 arbeiderswoningen enz. aan den Arrihem- schenweg. Kennisgeving- -*r l Adres d.d. 5 October 1917 van Hen Keej mr .dr. H. T. A. Verhoef, houdende ver zoek hem eervol ontslag te verleenen al( lid der Commissie van toezicht op het L'av ger Onderwijs. Advies B. en W. Adres van de agent ai van politie 3de klasse om herziening van hun salaris. Advies B. en W. Alvorens over te gaan tot behandeling van punt 2 wordt een vergadering met ge* sloten deuren gehouden. 2. Benoeming van een Directeur van Rei*1 nigings- en Ontsmettingsdienst De aanbeveling luidt: 1. H. Beenhakker te Velsen. 2. N. Voor* bergen te Hoorn. 3. S. v. d. Horst te Sneek'« Benoemd wordt de heer Beenhakker. 3. Benoeming van een tijdelijk leeraar aan het Gymnasium. Benoemd wordt de heer F. C. linger, thans tijdelijk buitengewoon leeraar. 4. Benoeming van een tijdelijk leeraar lil de wiskunde aan de Burgeravondschool (va* cature dr. P. G. Tiddens.) De heer Leinweber merkt op, dat er geen oproep is gedaan in de plaatselijke bla* den. De heer Lindenhovius is bovendien vast le erear voor 3 uur en nu wordt hij voor 1 uur tijdelijk. Wethouder Verhoef merkt op, dat de heer L. reeds vast werkzaam is en daaiom meenden B. en W. het advies van den direc teur te moeten volgen, zonder oproep. De heer .L komt nu aan een parallelklas en daarvoor is het niet wenschelijk een vaste aanstelling te geven. De heer Lindenhovius wordt benoemd. 5. Voorstel van B. en W. tot het verlee nen van eervol ontslag overeenkomstig ver zoek aan mej. M. van Hamérsveld, onder wijzeres in de nuttige handwerken aan school G. Z. d. en z. h. st. aangenomen. 6. Vaststelling jaarwedde en pensioens grondslag van den leeraar aan het Gymna* sium A. K. Hovens Greve. Aïs voren. 7. Voorstel van B. en W. inzake de re geling der jaarwedden van de leeraren van het Gymnasium. De heer Van N ij natten heeft met ge noegen gezien, dat aan de bezwaren der leemtes inzake de privaatlessen is tegemoet gekomen. Vcrig jaar heeft spr. geweien op "de on* billijkheid ten opzichte van de leera:es aan de H. B. S., die even competent zijn. Dat is vrijwel unaniem beaamd. De toen ontworpen verordening is door den minister niet goed gekeurd. In een nota zeggen 3. en W. nu, dat ze om de verwachtingen bij de leeraren gewekt niet te niet te doen, ze hun vanal 1 Jan. 1917 een toesiag wallen geym. Beter zou het dan zijn, de verordening te doen in gaan Jan. 1917. Spr. wil nog verder gaon en aan de leeraren 'n dubbele portie en aan de lOf-rres aan de H. B. S. va-ia* Jon. tot 1 Sept. Ben toeslag geven. Spr. wil daarom In dier. geest een voorstel doen. Wethouder Verhoef heeft uit de stuk* ken den indruk gekregen rht men voor de leerares der H. B. S. van kracht wilde verkla ren de volle rijksrege'mg. Nu willen B. en W. de regeling van November handhaven tot 1 Sept. 1917 en dan zal de nieuwe ver ordening in werking treden. Er kan geen spreke van zijn nu nog aan de leerares van de Rijksschool een verhoogirg toe te kennen en daarom meenen B. en W. ook dal de re geling 1 Sept. 1917 moet ingaan. Als de school niet zou overgaan, zou de zan'- heel Gnders zijn geloopen. Maar de rijksregeling is toen van toepassing verklaard en verder zijn geen toezeggingen gedaan. De heer Van N ij natten vindt, dat de wethouder nog meer argumenten voor zijn voorstel heeft gegeven. Als de school niet was overgegaan, was de zaak heel anders geweest. Precies. Nu de school 9 maanden later is overgegaan zijn de leeraren er de dupe van geworden. We waren het er over eens, dat er te weinig betaald werd. Als ge meente moeten we toch de rechtvaardigheid betrachten. Den eenen tak van dienst gaan we vanaf 1 januari meer betalen en den an deren tak van dienst niet, omdat we de leer- arcr 8 maanden later afdanken. Wethouder V e r h oe f merkt op, dat als de he ei Van Nijnatten zegt. dat de leeraren er de dupe van zijn geworden, de rijksrege ling onvoldoende is. B. en W. hebben er op, aangedrongen, dat verkregen rechten zou den worden gehandhaafd. Als de gemeente tijdens de onderhandelingen nu de verhoo ging had toegestaan, zou de minister zïcN daar niet aan gebonden kunnen achten. En" om nu achteraf de salarissen nog te verhoo- gen, dat gaat heelemaal niet. Als de rege ling der leeraren onvoldoende is, ligt het op den weg van het rijk de herziening ter hand te nemen. De heer Hofland wijst er op, dat men het voornemen had de salarissen van direc teur en leeraren te herzien. Met de overna me door het Rijk in *t zicht, was er niets an ders op dan de rijksregeling van kracht te verklaren. Gaf het rijk iets meer dan zouden wij hetzelfde doen. Is er nu in dien t.:;d iets meer gekomen? Zoo ja, dan-oioéten wij het ook doen. Zoo neen, dan hebben we onzen plicht vervuld. De heer Van N li n a 11 e n wijst er nog maals op, dat. als de H. B. S. niet was over- genomen, we een gelijke regeling hadden gekregen voor beide takken. De leeraren van 't Gymnasium krijgen nu van 1 Jan. af meev salaris, terwijl de leeraren van de H. B. S. niets krijgen. Dat is de grootste on-; rechtvaardigheid. Daarom stelt spr. voor aan de leeraren van de H. B. S. een zelfden toe slag te geven als aan de leeraren van 't gym nasium. Wethouder Verhoef tiekt een andere conclusie. B. en W. hebben gezegd hangen de de onderhandelingen kunnen we geeH*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2