"binnenland." STADSNIEUWS." KOLONIËN. UIT DEN OMTREK." J wSS^SËSsasmBBieam^sm^—i^am. Territoriaal herstel van Turksch-Rumenië met waarborgen voor verdere ontwikkeling. Internationale oplossing van het Jood- sche vraagstuk op grond van persoonlijke zelfstandigheid in de Russische districten, Spostehrijk, Rumenië en Polen, waar de Jo- Hen in samengepakte massa's verblijven en bescherming van de .Toodsche kolonisatie In Palestina. Om aan den vrede het karakter van duur zaamheid te geven zullen de betrokken ipartijen zich bereid moeten verklaren den 'volkerenbond te stichten op den grondslag van het verplichte scheidsgerecht en de al- Igemeene ontwapening, met afschaffing van 'eiken economischen oorlog en toepassing van parlementaire controle op de buiten- landsche politiek. Het comité verzoekt om toezending van «en gemotiveerd oordeel over dit manifest vóór 1 December 1917 Het manifest draagt de volgende hand- teekeningen: P. J. Troelstra, M. J. Branting, Borgbjerg, J. Vidnes, van Ko! Möller, Al- barda, Söderburg, N. Bang, Wibout, Vlie- :gen- Ooit-ffldd. Tonnissen Id Uit Batavia wordt geseind: Van de Djambi-rebellen die tot tien jaren dwangarbeid zijn veroordeeld, hebben er tien gratie gekregen: van die welke tot vijf jeren werd veroordeeld, elf, en van hen die twee jaren kregen, achttien. De resident van Djambi is naar Bnta\ia •vertrokken voor een audiëntie bij den gou verneur-generaal, in verband met een con-, ferentie van ambtenaren, die zich niet kun nen vereenigen met de aan de rebellen ver leende gratie. Een In(lo*€hineetf'he bank. Men seint uit Batavia: Op initiatief van de Chineesche Handels- Vereenïging is alhier een conferentie gehou den betreffende de oprichting van een Indo- Chineesche bank. Het maatschappelijk ka pitaal is voorloopig vastgesteld op één mil- aoen gulden, waarvan reeds 700,000 is geplaatst. De onderneming is van bijzonder belang, in zoover als zij te beschouwen is als een •erste stap om Indië financieel onafhanke lijk te maken van Europa, wat als een nood zakelijke voorwaarde mag gelden voor een Snefle ontwikkeling der kolonie. De papierno«d. De Japansche regeering heeft geweigerd, vergunning te verleenen vooor den idtvoer fan papier naar Ned.-Indië Kame. verzicht. Tweede Kamer. Na twee verdagingen wegens onvoltallig heid der vergadering, werd de zitting van Vrijdag te 12 uur geopend. Over voorstellen betreffende een ander aanvangsuur zal Dins dag een beslissing worden genomen. -Aan de orde is het ontwerp tot wijziging der wet op de spoorwegen met beperkte snelheid. (Verhooging van het snelheids-maximum, «tellen van den eisch van een rijkscommissie en regeling der belangen van het personeel). De heer Jansen (Maastricht) betuigt ingenomenheid met het ontwerp, vooral daar de regeering volledige regeling der arbeids voorwaarden beoogt. De heer Visserv an Uzendoorn verklaart zich tegen te nauwkeurige om schrijving der dienstvoorwaarden en de wet en tegen geheele terzijdestelling van de concessievoorwaarden voor bestaande lijnen. De heer Kleerekoper acht het ver keerd, hetzelfde systeem te volgen als voor de spoorwegen. Hij wil in de wet eenige al- gemeente bepalingen vastleggen betreffen de de dienstvoorwaarden, en niet alles over laten aan het overleg van den minister en de directies en het overleg der directies met het personeel. De heer Beumer betreurt, dat mannen van de practiik niet over het ontwerp zijn gehoord, en juicht toe, dat een regeling der ddenstvoorwaarden aan de concessies is verbonden. t De heer De Monte Verloren be treurt dat niet is teruggekomen op classifi catie van locaal-spoorwegen. Voorts meent hij, dat de regeevingsbemoeiing in het ont werp te ver wordt uitgestrekt. Minister Lely wijst op de groote betetkenis van het tram wegverkeer in ver band waarmede uitgebreider staatsbemoei ing is noo'dig geworden, vooral ten aanzien van de dienstvoorwaarden. De Minister be toogt voorts dat men met hetgeen de heer Kleerekoper wil geen stap verder komt. Door in de wet te schrijven wat de Mi nister mag regelen met de directies bereikt tmen niets. Het is niet uitgesloten dat de Staat steun zal verleenen voor een pensi oenregeling voor het personeel. De algemeen© beschouwingen worden ge sloten. )e heer Van Hamel vraagt of Dins dagmiddag 3 uur de mondelinge beantwoor ding zal mogen geschieden van zijn schrif telijke vraag over den doorvoer van zand ten grint naar België en het stopzetten van bet telegrafisch verkeer over Engeland. Aldus wordt besloten, waarna de verga dering wordt verdaagd tot Dinsdag half één. Uit de Pers. JElzas Lotharingen. 'Onze afgevaardigde Mr. W. H. de Beaufort, fe eeQ artikel in Het e? oj> wijzende, dat juist de ervaringen der laatste oorlogsjaren in vele gemoederen het besef heeft doen ontwaken, dat de heerschappij over weerbarstige onderdanen ook voor de heerschers nadeelige gevolgen kan hebben, acht een vredelievende oplossing van het vraagstuk Elzas-Lotharingen niet geheel on mogelijk. Wanneer een paar kalme en welberaden staatslieden in beide landen werden aange wezen om geheel officieus van gedachten over dit vraagstuk te wisselen, dan zoude ik meenen, dat het vinden van een grond slag voor vruchtbare onderhandelingen niet iets is waaraan moet gewanhoopt worden. Men vergete niet dat er, behalve het toe kennen der betwiste gewesten aan een der strijdende partijen nog tol van andere op lossingen "te vinden zijn. Konden beide strijdende partijen zich, zij het ook schoorvoetend, bij een zoodanige oplossing nederleggen, den zoude een dub- bel voordeel zijn verkregen. Voore -rst zoude men naar alle waarschijnlijkheid tot den vrede komen, en in de tweede plaats zoude deze vrede kunnen vergezeld gaan van een aanvankelijke ontwapening. Het vraagstuk der ontwapening -is door de merkwaardige redevoering van den Oostenrijkschen Mi nister Czernin te Buda-Pesth in een geheel nieuw ontwikkelingstijdperk getreden. Wat tot nog toe werd beschouwd als een hersen schim van welmeenende plannenmakers, is plotseling een belangrijk onderdeel van een staatkundig hervormingsprogramma gewor den; het is zelfs in den Duitschen Rijksdag niet als een onmogelijkheid verworpen. Maar een ontwapening kan nooit worden opge legd wil zjj bestendig zijn, dan moet zij met onderling goedvinden tot stand worden gebracht. Wordt derhalve de oplossing van "het "Elzas-Lotharingsch vraagstuk aan het wapengeweld overgelaten, zoodat de over winnaar het naar willekeur zal kunnen rege len, dan behoeft er aan ontwapening niet te worden gedacht Mocht iemand vragen, welke oplossing van dit vraagstuk mij toeschijnt kans van slagen te hebben, dan acht ik het geraden op deze vraag het stilzwijgen te bewaren. In geschillen van zoo neteligen aard als dit heeft altijd een oplossing, die nog nooit be-, sproken is, de meeste kans. Dit staat in elk geval vast, dat het een oplossing moet zijn waarvan de Duitscher kan zeggen: wij heb ben Elzos-Lotharmgen niet weder gedwon gen aan Frankrijk teruggegeven; de Frnnschman er is in den rechtstoestand van Elzas-Lotharingen een groote verandering ten goede gekomen, en de Elzos-Lo the rin ger wjj zullen ons in de nieuwe regeling beter kunnen schikken dan in de oude. Is een dergelijke onvindbaar, en zoo niet, is zij voor de strijdende pertrjen onaannemelijk? Berichte* Het koninklijk bezoek aan Zeeland. Niettegenstaande het hevig re gende, is K M. de Koningin gistermorgen te 8 uur per auto uit Middelburg vertrok ken voor een militairen inspectietocht door Walcheren, welke te half twaalf eindigde met een revue over tie troepen op het Mo lenwater te Middelburg, waarbij H. M. te- paard zat. Deze revue werd door duizenden bijgewoond. Het weer was toen geheel op geklaard. De scholen en tal van kantoren waren gesloten. In den namiddag heeft H. M. de Koningin In de raadszaal van Middelburg achtereen volgens ontvangen het college van B. en W., de centrale voe dings commissie, de brandstoffencommissie, het plaatselijk steun comité, de commissie van advies inzake de werkloosheidsverzekering, de nationale ver- eenigïng tot steun aan miliciens, het dames comité voor kleeding en schoeisel, en de commissie voor de distributie van schoenen, klompen en sajet, en rich met allen belang stellend onderhouden. Van het stadhuis werd gereden naar de ambachtsschool, waar alles als gewoon aan het werk was en bleef. Het laatste bezoek gold de inrichting „Kinderzorg", waar voogdij-kinderen wor den verpleegd. Met den gewonen trein van 4.56, waar aan de koninklijke wagens werden vastge koppeld, heeft H. M. Middelburg verlaten. Nog kan omtrent het verblijf van de Ko ningin in Zeeland gemeld worden, dat H. M. Donderdagmiddag een kort bezoek aan Hansweert heeft gebracht. Na een inspec tie werden de nieuwe sluitwerken en de rijks electrische centrale bezichtigd, waar- na H. M. per automobiel in de richting Krabbendijke vertrok, toegejuicht door een talrijke menigte. Onbepaald verlol. De heer Ter Laan heeft de volgende schriftelijke vraag gesteld aan den minister van Oorlog: Een aantal dienstplichtigen van de voor- jaarsploeg der lichting 1914, die uitstel had den verkregen tot 1915, zijn in Augustus 1914 onder de wapenen geroepen. Kan de minister van Oorlog méedeelen, wanneer zij aan de beurt komen, om met klein verlof te gaan? Hierop heeft de minister het volgende ge antwoord Dienstplichtigen van het eerst ingelijfde gedeelte der militielichting 1914 (voorjaare- ploeg), aan wie uitstel van eerste-oefening werd verleend en die bij de mobilisatie hun eerste-oefening begonnen, worden met on bepaald (klein) verlof gezonden tegelijk met de najaarsploeg dier lichting. Dienstplichtigen van de genie, die zijn in gelijfd in het tijdvak van 16—20 Januari 1914, doch wegens uitstel van eerste-oefe ning eerst bij de mobilisatie die oefening begonnen, gaan tegelijk met de telegrafis ten en telefonisten der genie, die in het tijd vak van 1012 Augustus 1914 zijn Inge lijfd, met onbepaald (klein) verlof. Duurtetoeslagen rijksamb tenaren. Naar wij vernemen, zijn thans de wetsvoorstellen betreffende de duurtetoe slagen voor de rijksambtenaren en -beamb ten, ijeas den Rfrüd yen State gezonden, J Luitenantterzee DeJongh. Het lijk van den luitenant er zee A. J. de Jongh, die den 4den October j.l. bij 'een poging tot redding van een drenkeling is verdronken, en wiens stoffelijk overschot dezer dagen aan de zuidkust van Texel is opgevischt, werd Vrijdagmiddag van het Marine-hospitaal te Helder met groote plech tigheid overgebracht naar den goederenwa gen, waarmede het hedenmorgen naar Aifiersfoort is vervoerd, om daar ter aarde te worden besteld. Van alle vaartuigen in de haven en van alle maritieme gebouwen in de stad woei de vlag halfstok, terwijl aan den stoet detache menten van alle schepen met hunne com mandanten deelnamen. Verder sloten ver- j scheid ene officieren van land- en zeemacht en burgers zich bij den stoet aan, benevens de adelborsten van het laatste studiejaar. Het stafmuziekkorps van de marine ging vooraf aan den stoet, tijdens welks voorbij trekken de oorlogsschepen in den haven schoten losten. Op het goederenstation werd door vice- admiraal W. Naudin ten Cate een woord van troost en opbeuring gesproken. Luitenant De Jongh's moedige daad zeide Spr. mogen wij diep In ons gemoed prenten, om,, als het onverhoopt mocht gebeuren, dat ook wij ons leven zouden moeten geven voor een nog hooger doel dan het redden van een menschenleven, voor ons vaderland, wij aan zijn voorbeeld gesterkt, daartoe den moed zullen hebben. In dit licht beschouwd, is hek sterven van dezen zee-officier voor ons gewin. De burgemeester bracht namens den ge meenteraad met enkele woorden en door het aanbieden van een krans hulde aan de na gedachtenis van dezen officier, die zijn le ven overhad voor zijn krijgsmakker. De moeder en de weduwe van den over ledene woonden de overbrenging bij. t Het Hbld. meldt, dat het gisteren een jaar gele den was dat luitenant De Jongh in het hu welijk trad. Het talrijke publiek, dal van de plechtig heid getuige was, was merkbaar onder den indruk. fllActorland «n 4» oorlog, aerikA en de «mzijrtigen- Een telegram uit Washington meldt, dat de Amerikoansche regeering overweegt wat zij zal moeten doen met de groote hoeveel heden -staal, koper, zink, lood en alcohol, die voor rekening van Nederland, Noor wegen, Zweden of Denemarken in Amerika liggen. Waarschijnlijk zal Amerika deze voorraden h\ beslag nemen en wel op grond, dat het geen waren zijn, die kunnen worden uitgevoerd en aan de markt onttrokken zijn. Haudela- en eredlotorereeakomst met Oaatenrijk-Hongarije. Naar men ons uit Den Haag meldt, is gis teren de handels- en credieto-vereenkomst afgesloten, waarover sedert eenige weken tusschen Nederland en Oostenrijk-Honga- rije te 's-Gravenhage werd onderhandeld. De onderhandelingenwelke namens de Nederlandsche regeering gevoerd werden door den president der Nederlandsche Han delmaatschappij, den heer C. J. K. van Aalst, betroffen den uitvoer van Oostenrijk-Hon- garije naar Nederland en de verstrekking van een crediet door Nederland aan öostenrijk- Hongarije. De onderhandelingen werden van weers kanten, met steun van den Oostenriiksch- Hongaarschen gezant te 's-Gravenhage, in vriendschappelifken geest gevoerd, en het voor beide partijen bevredigend resultaat zal naar men ons meldt, ot een krachtige ople ving der handelsbetrekkingen tusschen Ne derland en Oostenriik-Hongarije leiden. Een nadere overeenkomst betreffende den uitvoer van Neerland naar Oostenrijk-Hon- garije zal waarschijnlijk binnen enkele degen door Oostenrijk-Hongoriie tezamen met Duitschland worden afgesloten. NederlttndscJie scliepen ouder Enjelsohe flair. Onlangs werd gemeld, dat de Engelsche regeering de Nederlandsche Stoomschepen „Anterior", JBlve", „Kelbergen", „Sarpe- don"T „Veenbergen" en „Veghtstroom" had gerequireerd met een totalen inhoud van bijna 21,000 bruto tons. De Maasb. verneemt, in aansluiting daar op, dat nu ook de Nederlandsche stoom schepen „Eibergen" (4767) bruto tons, „Rijnsbergen" (368) en „Ubbergen" (1877), behoord hebbende aan de N. V. Furness Scheepvaart-Maatschappij te Rotterdam, on der Engelsche vlag zijn gebracht. Reeders zijn. Furness Withey Co. Ltd. te Londen. De Nederlandsche vloot verliest hiermede opnieuw 10,000 br. tons aan scheepsruimte. Het stoomschip Parkhaven getorpedeerd. Gisteravond laat is een motorschokker den Nieuwen Waterweg binnengekomen met den kapitein en 13 man der beman ning van het Nederlandsche. stoomschip Parkhaven, dat gisterochtend 7 uur door een Duitsche duikboot ïs getorpedeerd. ïTen man van de bemanning van de Parkhaven zijn aan boord van een logger, welke heeft koers gezet naar IJmuiden._ (De Parkhaven, bruto groot 2651 ton en gebouwd in 1908, is een schip van de ge broeders Van Uden te Rotterdam. Het was Donderdagavond laat van Rotterdam ver- trokekn.) Het riiksgT*anl>edrijt. Naar de Haegsche berichtgever der Tel. verneemt, heeft het lid der Tweede Ka mer, de heer Duöjs, bij het afdeelings-on- derzoek van de Landbouwbegrooting. een nota ingediend over het rijksgraanbedrijf en het beleid van minister Posthuma daar omtrent, zulks in verband jnet bet onlangs verschenen uitvoerig rapport der regee- ringscommissie. Deze nota van den heer Duijs bevat een zeer scherpe critiek op de gestie van het rijksgraanbedrijf en het beleid van minister Posthuma. De heer Duijs eischt dan ook nogmaals een grondig onderzoek. Uiitrlbnlie van groenten. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft aan de gemeentebesturen af druk doen toekomen van zijne beschikking, houdende aanwijzing krachtens art. 1 der Distributiewet 1916 van eenige groenten- soorten en vaststelling van maximumprijzen voor deze soorten alsmede van prijzen over eenkomstig art. 2, 3 en 8 van genoemde wet. Deze beschikking zal met ingang van de nieuwe 4-weeksche periode op 6 November a. s. van kracht zijn. Aangewezen worden krachtens art 1 voornoemdlo. de volgende stapelgroen ten roode kool, gele kool, uien, Friesche en andere soorten fijne peen en knolrapen 2o. de volgende vatgroenten; pronksnijboo- nen, enkele en dubbele spersieboonen en zuurkool. Het ligt in de bedoeling, aan genoemde groentensoorten later nog toe te voegen spi nazie in blik en kroten. Kolen voor kamerbewoner», Naar de N. R. Ct. verneemt, zal bin nenkort vanweeg het Rijkskolendistributie- bureau een nieuwe regeling worden getrof fen voor kamerbewoners. De beperkte hoe veelheden brandstof maken het echter niet mogelijk voor studeervertrekken van hoog leeraren, onderwijzer^, enz. een afzonderlij ken bijslag te geven. De voorziening hier van moet uit het gewone rantsoen worden gevonden. Turfvervoer. Volgens het N. v. d. D. zijn van 1 Sep tember tot 10 October 4100 schepen met turf geladen uit de Drentsohe venen vertrok ken. Tot heden is er dan ook op de groote Veenkanalen een zeer druk turfvervoer. Ook uit de Compascumer Venen is veel turf verladen en reeds vermindert daar de aanwezige'droge brandstof. De laatst ge- gravene zal moeten overwinteren. Ze kan op verre na nu niet meer droog worden. Rcparatfe-l^der. Het Bureau voor mededeelingen in zake voedselvoorziening deelt, mede, dat. naar men hoopt, aan der aanvragen voor reparatie leder zal kunnen worden voldaan. Die bereke ning geldt voor één janr, terwijl maandelijks een deel van het kwantum, dat de genieenten kunnen krijgen, wordt hsechikbaar gesteld. Goedkoope sajet. Het levensmiddelenbedrijf te Almelo heeft dezen zomer near het Volk meldt zich een voorraad van ongeveer 1O00 KG. sajet verzekerd. Deze zal in den loop dezer maand tegen aanzienlijk legeren prijs dan nu in den wmlcel geldt, gedistribueerd worden. Fer hoofd zal per keer twee lood tegen dien lagen prijs verstrekt worden. Op deze wijze rekent men ongeveer 4000 gezinnen gemiddeld een half pond te kunnen geven. Spoorwegen en boekhandel. Door den maatregel der Spoorwegmaat schappijen, om mets anders dan winkelwa ren te verzenden, werd ook de Boekhandel voor de verzending zijner producten zeer ge troffen. Het bestuur der Vereenigmg ter Bevorde ring van de Belangen des Boekhandels richtte zich tot den minister met het ver zoek de goederen per spoor te mogen ver zenden, waarop een toestemming werd ont vangen. Vreugde In Wapeningen. Men meldt ons uit Wageningen, d.d. 19 OctoberReeds Donderdag, onmiddel lijk na het bekend worden van den uitslag der stemming over de motie van de Commis sie van Rapporteurs, waarbij de Tweede Kamer besliste, dot de Landbouw Hooge- school te dezer plaatse zal worden gevestigd, werd van lal van huizen de vlag uitgestoken. De vreugde over de gevallen beslissing uitte rich spontaan en bereikte hedenavond haar toppunt in een huldebetoon aan den Burge meester. Deze kwam te 8.45 uit Den Haag 68n en werd aan het station begroet dopr eene commissie uit de burgerijdoor voor zitter en secretaris van den Raad van Be stuur der Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Boschbouwschoolden waarnemend burge meester, den heer N. A. de Voogt en de leden van den Raadde Senaten van het Studentencorps en den Scudentenbond, en afgevaardigden van nagenoeg alle plaatse lijke corporaties met vlaggen en vaandels. In optocht werd naar Junushoff getrokken, waar de eigenlijke huldiging plaats vond. Namens de commissie uit de burgerij werd het woord gevoerd door den heer A. L. van Beusekom, die na eenige welgekozen woor den den burgemeester het Hesselink van Suchtelenfonds aanbood, in enkele dagen gesregen tot een bedrag van 10,000 gulden. Hierna sprak de heer De Voogt als ver tegenwoordiger der gemeente en herdacht de onvermoeide pogingen van den burge meester om de Landbouw Hoogeschool voor deze gemeente te behouden. De Burgemeester dankte vöor de hulde, hem bewezen, en voor de waardeerende woorden tot hem gericht, waarna nog een opgewekt samenzijn tot laat in den nacht volgde. Het conflict te Tilburg. De R.- X. deken van Tilburg, mgr. J. van den Heu vel, heeft aan de VeTeeniging van Fabrikan ten en aan de arbeidersvereniging „Str Lambertus" en „Eendracht" rijn bemiddeling eengeboden om het geschil door een scheidsgerecht te beëindigen. Zoowel fabrikanten els werkliedenvereeni- gingen hebben het voorstel van deken v, <L Heuvel aangenorneo, Nederlander of FranscR* man. Voor den krijgsraad in het 1ste mU litaire arrondissement heeft een zeldzaam geval van desertie gediend. De beklaagde, de uit Leiden afkomstige sergeant der in fanterie D. was in Franschen dienst, maar tevens in Nederlandschen. Beklaagde had tot Januari 1917 in Het Fransche leger gestreden en was toen naar Nederland gekomen om te huwen, bij welke gelegenheid hij als deserteur werd gear resteerd. Om inzage te krijgen van nadere stukken" had de krijgsraad de zaak tot gisteren ge- schorst. Beklaagde verklaarde nader, dat hij wist dat hij in Januari 1914 voor herhalingsoefe- ningen onder de wapenen moest komen, maar toen had de Fransche consul hem reeds gezegd dat hij in Franschen dienst was. Hij had in Frankrijk in 1913 geloot, was te Londen waar hij toen woonde, in het Fransche consulaat gekeurd en daarna in Nederland komende, merkte hij, dat hij was ingelijfd zonder loting bij het Nederlandsche leger. Op een vraag van den president antwoord de beklaagde, dat hij geboren is in Neder* land. De auditeur-militair meende dat de deser tie vast staat. Hij wist, dat hij in Januari 1914 onder de wapenen moest komen. Hij wilde echter met de omstandigheden rekening houden en eischte voor beklaagde 1 dag militaire detentie. Mr. Bourlier vroeg voor beklaagde ont slag van rechtsvervolging, omdat hier over macht in het spel is en beklaagde behoorC tot het Fransche leger. De uitspraak is bepaald op een naderen datum. Ontduiking van belastingen. De rechtbank te Middelburg heeft zes landbouwers uit Noord-Beveland wegens foutieve opgave van hun inkomen voor de rijksbelastingen, veroordeeld, vier hunner tot een boete van 500 of 3 maanden hechte nis, een tot 400 of <kie maanden en een' tot 50 of 1 maand. Verduistering van katoen voormunitieaanmaak. Het O. M. bij de Haegsche Techtbank heeft in deze, zeer ingewikkelde, zaak tegen den Haagschen koopman H. D. G 6 maanden gevangenis- strr; -"srht Lcn familie uit Zetten, die zich te Utrecht komt vestigen, reisde Dinsdag van Zetten via Kesteren en Amersfoort naar Utrecht; men had enkele handkoffertjes bij zich, doch daardat de coupé zoo vol was, plaatste men een dier koffertjes in den zij gang van het rijtuig, vlak naast de deur van de coupé. In Amersfoort overstappende, vergat men dit eene koffertje mee te ne men; men kwam pas te Utrech tot de ont dekking, dat men een van de valiezen mis te en verzuimd had het eene exemplaar dat in de gang had gestaan, mede te nemen. Er werd onmiddellijk getelegrafeerd naar alle stations langs de lijnen der H. TJ S. M. via Amersfoort, Hilversum, Haarlem, Lel den, den Haag, Rotterdam, omdat de trein, dien men te Amersfoort had verlaten via Amsterdam naar Rotterdam was doorge gaan doch te vergeefs. Er was voor onge veer 16.000 aan waarde in het valies geborgen, aan geldswaardige papieren, ef fecten, sieraden, enz. enz. Nader wordt hierover het volgende gemeldEen militairte te Amster dam instapte met bestemming voor Gorin- chem via Rotterdam, zag het valies in den treinloop wel staan, maar meende dat het toebehoorde aan een Teiziger, in een der compartimenten, alhoewel hij het zonder* ling vond, dat iemand zoo maar non-chalanf een koffertje in de gang van een ftein liet staan. Te 'sGravenhage zag hij. hoe het valies nog steeds bleef staan, in Rotterdam iden hoewel daar alle passagiers de cou- pé's van dit compartiment verlieten. Toen begreep hij, dat het koffertje moest worden beschouwd als verloren voorwerp erf hij nam het mede naar zijn woonplaats, Al- blasserd'8m. Toen hij het daaT opende, bleelc hem uit de papieren wie de eigenaar was, een predikant te Utrecht Hij zond direct een telegram met bericht, dat hij in het bezit van het valies was. De Utrechtsche eigenaar is Woensdag naar Alblaserdam gereisd en heeft daar het koffertje met de 16.000 inhoud, als rijn eigendom herkend en weer in bezit genomen. Aan den inhoud onti>rak' niemendal. De geschiedenis is dus best afgeloopëri, Het mag een wonder heeten dat het koffeiy tje op den langen treinreis over zoo druk ke stations is Hilversum, Amsterdam* Hac-Vr" - de*- E-r nirt 'P r-:<nl?n K tg R ij wielbanden. De Burgemeester der gemeente Amerfij foort maakt bekend, dat de Distributie-rege ling voor rijwielbanden, bedoeld in circu laire no. 192, d.d. 17 Oct., van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel,, ter inzagel igt voor belanghebbenden, en wel aan het Levensmiddelenbureau, loket no. 10r Amersfoort, 20 October 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWUCK. G e m.-b egrootin?. De afdeelingen van den Gemeenteraöfl zullen Dinsdagavond vergaderen. Stemlokaal. In de raadsvergadering van 30 Mei 19TÏ is vastgesteld de verordening houdende aan'*», wijzing van de Stentiok«kinf bedoeld bij mjl 1 65 der Kieswet

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2