"BINNENLAND.^ KOLONIËN. Binnenlandsche Zeken door het centrale Rijksdepartement voor economie zal worden ©vergenomen. Helfferioh is als plaatsvervangend Rijks kanselier van het staatssecretariaat van Bin nenlandsche Zaken ontheven. De onder staatssecretaris van dat departement is tot staatssecretaris benoemd. Onder-staatssecre taris Rudolf Schwander is tot staatssecreta ris van het departement voor economie be noemd en de directeur van het rijksdepar tement van-Financiën tot onderstaatssecre taris. We enen, 2 3 Oct. (Corr.-bur.) Het huis van afgevaardigden heeft de voorloo- pige begrootingswet in tweede en derde le zing aangenomen. In plaats van de door de regeering verlangde credietwet voor zes maanden, werd op voorstel van de Polen een vier-maandsche credietwet toegestaan, die duurt tot 28 Februari 1Q18. Voor de voorloopige begrooting stemden dc- Duitische parlijen, de christelijk-socialen, do Polen met inbegrip van de Poolsche so ciaal-democraten, de Italianen uit het kust gebied, de Rumeniërs en de Ukrainers uit do Boekowina. De Ukrainers uit Galicië ont hielden zich van de stemming. De machtiging lot het opnemen van een crediet van 9 milliard, werd in hoofdelijke stemming aangenomen met 2'Tl tegen 170 stemmen. Verder werd 100 millioen ter be schikking van de regeering gesteld tot ver betering van den toestand van het staats spoor wegpersone el. De minister van financiën deed een be roep op de afgevaardigden om propaganda te voeren voor de zevende oorlogsleening. Naar aanleiding van de in het debat gehou den redevoeringen, betreurde de minister diep de beschouwingen, die uitgaan van eene voor ons vreemde en zelfs vijandige wereldopvatting; de lègeering moest die met beslistheid afwijzen Wij houden on wrikbaar vast aan de trouw jegens onze bondgenooten, vooral jegens het Duitsche rijk. Al lijden wij ook allen zwaar onder de bezwaren van den oorlog, wij zijn toch door drongen van het bewustzijn, dat wij de toe komst van onze kinderen slechts kunnen verzekeren, wanneer wij dapper volhouden tot den vuTig begeerden eervollen vrede. (Levendige toejuichingen, handgeklap). Petersburg, 23 Oct. (R) Het vóor- parlement hield heden zijne tweede zitting. Besproken werden kwestiën, betreffende den opbouw van de inwendige organisatie en een raad der republiek. Kerenski verklaarde, dat in Juni en Juli, den tijd van het offensief in Galicie, de dagen vielen van den grootsten triomf ven de Russische revolutie. Als er geene geestdrijvers en verraders waren ge weest, zou Rusland op het aanstaande Kerst feest den eervollen vrede hebben gehad voor zich zelf en voor zifne vrienden. De ministers van oorlog en van marine voerden het woord om aan-te dringen op de versterking van den tucht in het leger en Aa. vormo orrtortr»^ von den voorraad in de munitiefabrieken. Washington, 23 Oct. (R.) De Brit- sche ambassade heeft Woensdag aan het Zweedsche gezantchap, zonder onderzoek, drie postzakken overgegeven, die in Halifax in beslag waren genomen. Het Zweedsche gezantschap gaf de verzekering, dat de post zakken geene andere brieven bevatten dan statistieken betreffende den in- en uitvoer handel, waarom het Amerikaansche handels bureau had gevraagd in verband met de on derhandelingen met de noordelijke Europee- Bche landen betreffende den uitvoer. N e w-y o r k, 2 4 Oct. (R.) Gisteren zijn hier twee personen gearresteerd. De één was een Ier, Millowes genaamd; de ander een Du tscher, baron von Recklinghausen. De ee.ste, die een leider der Sinn Felners moet zijn, trachtte naar Ierland terug te keeren, om daar onlusten te verwekken. Papieren, die in de kamers van von Reck- kinghausen gevonden zijn, toonen aan, dat er groote sommen geld naar Frankrijk zijn gezonden, om ten behoeve van Duitsehland te worden gebruikt. Te Halifax zijn twee andere Sinn Feiners gearresteerd, die ook naar Ierland wikfen. De New 7ork Times zegt, dat deze arres taties een plan der Sinn Feiners verijdeld hebben om tegen Paschen een opstand uit te lokken. Ooet-fndlê i>e iuoor«l op zeudeliitg Van de I.oosdrecht. Aan de Loc. werd omtrent den moord op zendeling Van de Loosdrecht het volgende bericht a 26en Juli 's avonds werd de zende^ lir. Van de Loosdrecht, zittende in de voor galerij der woning van een mlandschen zen dingonderwijzer in kampong Bori van de on- derafdeeling Rantepau, door een persoon door middel van een lanssteek in den buik vermoord. De dader vluchtte. De bende, die het plan beraamde om zen deling Van de Loosdrecht te vermoorden, bestaat uit 17 man. Do bevolkingspatrouilles arresteerden repds eenige bendeleden. De oorzaak van den moord op zendeling Van de Loosdrecht moet gezocht worden in het optreden van den zendeling en het be- ttuur tegen het dobbelen. Vermoedelijk werd de moordenaar aange stookt door het landschapshoofd van Ba- loesoe, welk hoofd allerlei knevelarijen 'pleegde. Hij werd gevangen gezet, r De gouverneur en de assistent-resident trokken door het land Baloesoe. Alle hoof den. 02 drie kamponghoofden, na, meldden zich. Ook dertien personen, die het plan hadden gesmeed om den zendeling te ver moorden. De bevolking stak overal de witte vlag uit. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Het amendement-Van Sasse van Ysselt op het wetsontwerp betreffende aanleg van spoorwegen met beperkte snelheid op we gen, niet onder beheer van het Rijk (be doelde wegen, welke slechts bij gedoogen van den eigenaar voor het openbaar ver keer openstaan) niet onder de wet te doen vallen wordt in de zitting van Woensdag aangenomen met 46 tegen 10 stemmen Het amendement-Van Beresteyn om voor te schrijven dat beschikkingen, ingevolge deze wet binnen 6 maanden moeten worden genomen, wordt aangenomen, het wijzigings voorstel van denzelfden afgevaardigde, ten einde te voorkomen dat ook exploitatiescha- de bij ingebruikneming van wegen zou moe ten worden vergoed wordt ingetrokken. Het amendement-Rutgers om straf te be dreigen tegen het beletten van den aanleg of de instandhouding van tramwegen wordt aangenomen met 53 tegen 13 stemmen. Het ontwerp werd zonder stemming aan genomen/ waarna aan de orde kwam het wetsontwerp, betreffende het bouwen van een brug voor gewoon'verkeer over den Gelderschcn IJssel nabij het Katerveer. Hierbij betoogde de heer Snoeck Henkemans de wen- schelijkheid van een brug met beweegbaar gedeelte. De heer Knobel achtte dit even wel ongewenscht. De heer De Monté Verloren bepleit uitstel van brugbouw, daar het mogelijk is dat de voorgestelde brug niet past in het ge- heele nieuwe verhuissysteem dat men be zig is voor Overijssel op te bouwen. De heer S m e e n g e betoogt de wen- schelijkheid van een brug met beweegbaar gedeelte. Hij wil in ieder geval de brug zien verhoogd. Minister Le 1 y ontraadt aanneming van het amendemenl-Snoeck Henkemans betreffende het aanbrengen van een draai baar gedeelte. Dat zou 3 ton meer kosten en bovendien het verkeeren te land te zeer schaden. De heeren Snoeck Henkemans, Bongaerts, Smeenge en De Mon té Verloren, repliceeren na dupliek van Minister Lely, waarbij hij nader ver klaart zijn oordeel over het amendement te willen opschorten, wordt^besloten morgen te stemmen. Daarna komt aan de orde het ontwerp tot instelling van een centraal testamentregister. De heer Knobel wenscht ook koloni ale testamenten te zien opgenomen, de heer Visscher van IJ zendoorn meent dat de practische waarde van het ontwerp uiter mate gering en dat daarentegen de kosten hoog zullen zijn. De heer Oud betoogt hiertegenover dat het testamentregister van groot nut zal zijn om vervalsching te voorkomen. De heer B c h o n heeft bezwaai tegen het opleggen van nieuwe lasten aan de no tarissen. Ten 5 uur 20 wordt de vergadering ver daagd tot Donderdag half een. Uit de Pers. De eta aiinl kwestie. Men mag er den heer Van Hamel erken telijk voor zijn merkt de Kameroverzicht- schrijver der N. R o 11. C t. op dat hij op mondelinge beantwoording ven zijn vragen betreffende den grint- en zand-door- voef en de stopzetting van den handelste- legrammendienst heeft aangedrongen. Im mers een ministerieele verklaring, welke in het openbaar, ten aanhooren van ettelijke Kamerleden, gedaan wordt, maakt uiteraard meer indruk dan een simpel papieren ant woord. En de zaak, waar het om gaat, is zóó belangrijk, dat zij waarlijk wel een be handeling in ons parlement waard is. Be doelde overzichtschrijver vervolgt don: „Het uitgangspunt onzer regeering „trouw aan bestaande verdragen", is onaan tastbaar. Rechtsgevoel, geenszins overmatige welwillendheid jegens Duitschlnftd bepaalt deze houding. Ware het tegendeel het ge val, de Regeering zou niet met zooveel na druk verklaren, dat Duitschlond zich vergist, als het volhoudt, dat ook zendingen zand en grint, welke voor militaire doeleinden bestemd zijn, krachtèns verdragsbepaling behooren te worden doorgelaten. Zich op dit standpunt stellende, heeft onze Regeering sedert twee jaren gedaan wat in haar vermogen lag om zich rekenschap te geven van het gebruik, dat van het doorge voerde zand en grint gemaakt werd. Noch tans is zij zich bewust van de mogelijkheid, dat het werkelijk gebruik niet overeenstemt met de resultaten van haar onderzoek. Dies verklaarde zij zich ten volle bereid, 6lle desbetreffende Engelsche gegevens aan een nauwgezet onderzoek te onderwerpen. Even wel „zoodanig bewijsmateriaal heeft haar tot nu toe niet bereikt." Nochtans is spoedige overlegging ven die gegevens wel het minste, dat men van En geland verwachten kan. Waar zoo krasse re- piesaillemaatregejen genómen werden, (maat regelen, die weliswaar met de betrokken aangelegenheid in geen enkel verband ston den, maar dan toch naar de zienswijze der Eggelsche regeering daarin haai rechtvaar diging scheen te vinden) lag het voor de hond, dat tot steving van de redelijkheid van zoo ongewoon optreden onmiddellijk afdoend bewijsmateriaal zou zijn overgelegd. Daarop wacht onze regeering, Tl ijk ens de verklaring van minister Louaon, tevergeefs. En mtus- schen wordt het economische leven van Ne derland en zijne koloniën ten ernstigste be dreigd. Moge er spoedig een omkeer ten goe- d? komen! Vast staat wel. dat onze regeering hoe beginselvast ook het geenszins op haren en snaren wenscht te zetten. Ook voor eene beslissing door een internationale scheids rechterlijke commissie is zij te vinden, mits Engeland daartoe het voorstel doet. Op ha ren we? ligt dit laatste oordeelt zij na het voorgevallene niet. De beide rapporten der Nederlandsche genie-officieren, die een onderzoek ter plaat* se ingesteld hebben, zullen aan de Kamer worden overgelegd. Hetzelfde zal geschieden niet de briefwisseling, welke met de Duitsche en Britsche regeering gevoerd is over den doorvoer van zand en grind van Duitsehland naar België en van metalen in omgekeerde richting, indien althans de betrokken Re geeringen daartoe hare toestemming willen geven." De Ni e u w e C t. schrijft naar aanleiding vpn« de gisteren door den Minister van Bui- tenlandsche Zaken afgelegde verklaring „Eenige mededeeling over stappen, door onze Regeering te nemen om een einde te maken aan den dwangmaatregel der Britsche regeering, kon de minister niet doen. Er is tegen geprotesteerd, maar de Regeering denkt er niet over zich door pressie te laten dwingen tot een daad, die zij in strijd acht met bestaande verdrogen. Deze fiere houding is de eenige, die wij ons van een Nederlandsche regeering kun nen voorstellen, en n'en déplaise de verze keringen van de Britsche pers, en van haar dienaren in neutrolia, gelooven wij nog steeds, dat de Britsche regeering de „weinig welwillende poging" zooals de minister deze onvriendelijke daad karakteriseerde, zal op geven, nu zij ziet, dat geen ernstig mensch in Nederland van zijn regeering iets anders verwacht, dan dat deze volhardt bij haar eerbiediging van door verdragen vastge stelde verplichtingen. Volhardt de Britsche regeering in haar tot mislukking gedoemde poging, dan zal toch het voorbeeld door de Nederlandsche regecring thans gegeven, van waarde zijn voor de redding van den eerbied voor het recht." De Staatscourant van 24 October bevat o a. de volgende Kon. besluiten: benoemd lot griffier der rechtbank te Hee- renveen Mr. C. L. Gratama, thans griffier van het kantongerecht te Sliedrecht; lot burgemeester van Wieringerwaard C. Haringhuizen, secretaris dier gemeente; op verzoek eervol ontslagen R- Hayes, refe rendaris aan hel Departement van Financiën; idem met dank dr. C. C. Delprat, lid van het college van regenten aan de gevangenissen te Amsterdam en benoemd als zoodanig dr. W. A. Kaenen, lector in de tropische ge neeskunde aan de Universiteit te Amsterdam; benoemd tot belasting-ontvanger le Wijk bij Duurstede J. C T. Bouman, thans idem te 's Heerenberg; le "s Ilertogenbosch buitenge meenten A II. Bondam, thans idem te Ilmui- den, te Boskoop G P- J. van Hellemondt thans idem te Grave: te Steenbergen P- Oomen, thans idem te Oude Tonge-, op verzoek eervol ontslagen als belasting ontvanger le Baarlo L. R. Willems; iiem te Utrecht J. van Soest; werkzaam gesteld bij de inspectie der directe belastingen te Amsterdam 4e afdeeling A. J. van Eek, belasting- inspecteur tc Waal wijk; benoemd tot belasting-inspecteur tc Waal wijk C. Roggeveen, adjunct-inspecteur tc Amsterdam. De minister van Oorlog, jhr. mr. de Jonge, bracht gistervoormiddag, vergezeld van den waarnemend adjudant le luitenant Schoon, een bezoek aan het barakkenkamp op de vlakte van Waalsdorp. Mr. C. W. baron Sweerts de Landas, attaché bij het Nederlandsche gezantschap te Bern, bevindt zich met een kort verlof te "s Gravenhage. Aanbouw vaii onder^eebooteu in Amerika Reeds wer<f medegedeeld, dat de Ameri- kaansche regeering geen vergunning had verleend tot den aanbouw bij de Electric Boat Company en het na gereedheid aan de Nederlandsche regeering opleveren van on derzeebooten. Aangezien de kans, dat el ders de bouw dezer booten zal kunnen wor den aangevangen, uitgesloten moet worden geacht, heeft de minister de voor dat doel op de begrooting gebrachte fondsen tot een bedrag van 4,060,000 daarvan afgevoerd. De i:inrlue-1 «ebtvaartflleus! Bij suppletoire begrooting wordt nog 2 millioen gulden bij de reeds aangevraagde 2,4 millioen voorgesteld voor uitbreiding van den marine-luchtvaartdienst. Met de aangevraagde gelden wordt be oogd, te geraken tot een eerste organisatie in den loop van 1918, waarbij beschikt kan worden over 3 zeevliegkampen voor zee verkenners, waarvan een voor oefenterrein voor zeevliegtuigen, terwijl ieder der mari tieme stellingen zal beschikken over eenige groepen landjagers met de noodige ter reinen. Voorts heeft de minister de aanvraag van buitengewoon crediet voor het tweede half jaar 1917 verhoogd met 1 millioen gulden voor de uitbreiding van het leermaterieel, terwijl overeenkomsten moeten worden ge sloten voor bestelling van motoren voor de leervliegtuigen en voor jsgervliegtirigen voor de overneming van bruikbare of nog bruikbaar te maken geintevneerde zeevlieg- tuigen, terwijl moet worden begonnen met de voorgenomen uitbreiding der zeevlieg- tuigkampen ;n de Mok, te Veere en te Schellingwoude. Marine-attaché te B e r 1 ij n. De minister van Marine heeft een sup- pleoire begrooting ingediend voor de be noeming van een marine-attaché bij Hr. Ms. gezantschap te Berlijn. In de toelichting deelt de minister mede, dat thans de gele genheid bestaat te beschikken over een* officier, die voor de vervulling van den ge noemden post in aanmerking kan komen. De levensmiddele n-o n twer- p e n. Men meldt ons uit Den Haag: Bij de regeling van werkzaamheden giste ren in den aanvang van de Tweede Kam er vergadering, werd door don heer Schaper groote verwondering uitgesproken dat de aangekondigde belangrijke wetsontwerpen (suppletoire landbouw-begrootingen) in ver band met de levensmiddelen-verstrekking nog steeds de Kamer niet hadden bereikt en begreep hij niet waarom de Regeering daarmede zoo draalde. Naar aanleiding hiervan hebben wij te be- voegder plaatse inlichtingen gevraagd of de indiening dier ontwerpen spoedig te ver wachten was en werd ons medegedeeld dèt Z,J nog" niet van den Raad van State waren terug ontvangen bij het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel. Koninklijke Militaire Aca demie. Ingevolge beslissing van den mi nister van Oorlog zijn de cadetten van het lste studiejaar voor het wapen der infan terie hier te lande J. G. Wisse en D. J. C. van Dijk nader bestemd voor dat der artil lerie hier te lande. Koninklijke Militaire Acadc- m i e. Ingevolge beslissing van den Minister van Oojlog is de cadet uit het le studiejaar voor het wapen der cavalerie hier te lande J. IC. van Prehn. nader bestemd voor dat der infanterie hier te lande, raet plaatsing in het 2e studiejaar. Belastlag: gouden .eii zilveren wei-keu De minister van Financiën heeft ingesteld een commissie wier taak zal zijn hem nader voor te lichten omtrent een herziening van de wet van 13 September 1852 (Staatsblad no. 173), op den waarborg en de belasting van gouden en zilveren werken. De com missie zal haar advies uitbrengen in den vorm van een ontwerp van wet, met memorie van toelichting. Tot leden dier commissie zijn benoemd de heeren: dr. C. Hoitserna, 's Rijks muntmees ter te Utrecht, tevens voorzitter; Bernard J. Citroen, fabrikant van gouden en zilveren werken, te Amsterdam; mr. dr. J. H. W. Ver zijl, referendaris ter secretarie der gemeente Utrecht, tevens secretaris. Mr. Troelstra weer in de Ka rn er. Mr# Troelstra woonde gisteren na zijn terugkeer hier te lande voor de eerste maal de vergadering der Tweede Kamer bij. P. L. G. baron Quarles de Quarles. f Te Zwolle is op 64-jarigen leeftijd overleden P. L. G. baron Quarles de Quarles, kolonel, militie-commissaris in Overijssel. G. Doncker. f De heer G. Doncker, commandant der Kweekschool voor de Zeevaart e Amsterdam, wiens over lijden wij meldden, is twee-en-twmtig jaar lang, n.l. 11 jaar als eerste officier en 11 jaar als commandant aan die school verbonden geweest. Te voren was hij officier bij de Hol- land-Amerikalijn. Onder zijn leiding bereik te de Kweekschool een grooten bloef, terwijl da leerlingen hem groote waardeering toe droegen. Een monument Passtoors. Zondag a.s. wordt op de katholieke begraaf plaats te Ginneken een monument onthuld, gewijd aan den heer C. J. W. Passtoors, in leven burgemeester van Ginneken en lid van de Tweede Kamer, der Staten-Generaal. Maarland De «loor^oer ian,zar.<l en griml» De N. R. Ct. ontving van de Britsche legatie te den Haag de officieele communi qué, dat uitvoerig op de zand- en grint- kwestie ingaat, en aldus besluit: „De Nederlandsche regeering heeft be wijzen gevraagd, dat de materialen gebruikt worden voor militaire doeleinden. Het over tuigend bewijs van schippers, die schuiten gezien hebben, geladen met zand en grint uit Nederland rechtstreeks gaande naar de vuurlinie in Vlaanderen, is afgewezen als onvoldoende, terwijl er reden is om te ge looven, dat er, zelfs wanneer bewezen was dat het befon van de loopgraven en pillen- doozen, waarvoor de soldaten van de en tente heldhaftig het leven offeren ten bate van hun land, gemaakt is uit zendingen, uit Rijnland ingëvoerd, een antwoord zou wor den gegeven, dat groote hoeveelheden van deze materialen ook direct uit Duitsehland worden ingevoerd zonder door Nederland, te komen en er niets is, dat bewijst, dat het beton wjis gemaakt uit materialen, door Ne- derlend ingevoerd. Welk bewijs kan, tegen over zulk een houding, steekhoudend zijn en welke mogelijke kans is er, dat arbitrage de vraag tot oplossing kan brengen? De Ne derlandsche regeering geeft toe. dat groote hoeveelheden zand en grint in België wor den ingevoerd direct uit Duitsehland en toch beweert zij, dat aan Duitsehland ver gunning moet worden gegeven om de vol ledige hoeveelheden voor het maken van wegen door Nederland in te voeren, terwijl, als het aankomt op de vraag naar het beton waarvan de militaire werken worden ge maakt, er geen bewijs mogelijk is om aan te toonen, dat de materialen al dan niet door Nederland waren ingevoerd. Zou een commissie van arbitrage in dergelijke om standigheden tot eenig besluit kunnen ko men? Zeker niet. Om een besluit e kunnen geven, zou de commissie den inhoud van de schuiten moeten volgen van het punt van ingang in Nederland tot de laatste bestem ming. Is het aan te nemen, dat de Duit- schers rustig met hun gewone werk zouden voortgaan, terwijl een dergelijke commissie zou komen kijken? Zeker niet. Een laatste punt, dat van belang kan zijn. Beton wordt gemaakt in de verhouding van grint en gebroken steenen tegen - zand. Beton wordt ruet gebruikt voor bet maken van wegen, maa* or r1 verdedk gingswerken. Uit inlichtingen, in het bezit van de regeeringen der entente, zijn onge* veer 3,000,000 tonnen van deze material len uit Duitsehland in België ingevoerd over Hansweert en Sas van Gent tusschen 1 Januari en het laatst van Augustusvan deze 3,000,000 tonnen waren 2,000.000 grint en geklopte steenen en I,000,00C zand Wij komen op dit communiqué nog uit voeriger terug. Havas meldt uit Parijs, dat volgens de Fransche pers de Fransche gezant te 's-Gra- venhage aan den Nederlandschen minister van Buitenlandsche Zaken een nota heeft overhandigd, welke bijzonderheden bevat betreffende het gebruik voor militaire doel einden gemaakt van zand en grind, uit Duitsehland door Nederland en iBelgië naar Noord-Frankrijk verzonden. Bij deze gelegenheid beweert de Fransche regeering dat het onderzoek van Nederland sche afgevaardigden niet afdoend, noch be slissend is, daar zij zich niet ter plaatse in de zóne ophielden, waar het. zand en grind voor militaire doeleinden worden verbruikt. Onder deze omstandigheden hoopt <ie Fransche pers, gevoelens van bijzondere sympathie voor Nederland uitende, dat de Nederlandsche regeering een oplossing zal weten te vinden, welke haar onzijdigheids plichten jegens de geallieerden regelt vol gens de rechten, welke artikel 25 van de Haagsche Conventie haar ten opzichte van Duitsehland verleent. F>n getolp van «leu Britseheu dwaagjnautvesel. Aan het geheele personeel van de dia mantslijperij der firma Van Dam aan de Ruysdaelstreat te Amsterdam, is tegen Za terdag a.s. ontslag aangezegd. Naar het Volk meldt, moet de oorzaak worden ge zocht in den onzekeren bedrijfstoestand, ontstaan door het niet door laten van han delsberichten over Engelsche kabels. Er werken 400 man !>e A'ederlaitdsciie schepen "In Amerika. Reuter seint on£ uit Washington: Door den Nederlandschen gezant Van Rappard zijn aan het oorlogs-handelsdepar- tement nieuwe voorstellen onderworpen be treffende de vrijlating van de Nieuw-Amster- dam en andere Nederlandsche schepen in Amerikaansche havens. Men gelooft dat de Nederlandsche regeering bereid is daadwer* kelijke concessies te doen, teneinde te voor* komen dat de schepen worden opgevorderd en zegt dat, wijl Holland geen toestemming geeft voor het verkeer in de oorlogszone, de schepen in de kustvaart of den overze^schent handel zullen worden opgenomen, waardoor tonnenmaat der geallieerden vrij komt. Honderd Nederlandsche onderdanen Heb ben de hulp van president Wilson ingeroe pen, teneinde overtocht naar Nederland te bekomen. Vele verzoeken van heinde en ver om passage te krijgen op de Nieuw-Amster dam v'.amen binnen ederenverkeer te water» De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft aan alle commissies en andere organisaties welke in verband met de tegen woordige bijzondere tijdsomstandigheden zijn ingesteld, een aanschrijving gericht, waarin hij ter beperking tot een minimum van het goederenverkeer op de spoorwegen hen lütnoodigt te bevorderen dat goederen, op welker wijze van transport door hen in vloed kan worden uitgeoefend, niet langer per spoor, doch uitsluitend te water zullen worden vervoerd, voor zoover dit maar eenigszins mogelijk is. De minister besluit met de verklaring, dat hij gedwongen is alle hulp, die de Regeering nog kan verleenen aan het zooveel mogelijk in stand houden van het economische leven, te onthouden aan hen, die zich niet dien overeenkomstig gedragen. Kaasuitvoer. De Ned. Vereeniging van Kaashandela ren heeft een adres tot den minister van Landbouw enz. gericht, waarin zij verzoekt aan exporteurs, die hun exportvoorrnad van 5 Augustus hebben afgeleverd, dade lijk in de gelegenheid te stellen ook consen ten te verkrijgen voor het exportgedeelte van hun inkoop en uit de productie van 5 Augustus tot 14 October, opdat zij daarop niet opnieuw onnoodige schade ondervin den door gewichtsverlies. f«nlraat Verrekenkautoor voor brandstoffen. Te 's Gravenhage is opgericht de Naamlooze Vennootschap „Centraal Verve- kenkantoor voor Brandstoffen". Tot de oprichting hebben medegewerkt de Maatschappij van Nijverheid, de Veree-;; niging van Nederlandsche Werkgevers, de Vereeniging van Gasfabrikanten en Neder land, de Vereeniging van Directeuren van Electriciteits bedrijven in Nederland, de Ne derlandsche Reedersvereeniging, de voor zitter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Amsterdam, de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam, de vier groote Spoorweg Maat schappijen en de Vereeniging van Neder^ landsche Gemeenten van alle welke corpo raties vertegenwoordigers zitting hebben in den Raad van Beheer, van welk college ver-1 der o.a. ook nog deel uitmaken Maatsch. te Rotterdam, W. W. Hooremhn, dir. van de Maatsch. tot Expl. v. Limb. Steenkolenmij nen te Heerlen, dr. F. G. Waller, industri eel te Delft, mr. dr. W. F. Frov/ein, direc teur der Rijkskolendistributie te 's Graven hage, F. H. Fenlener van Vlissingen Jr., di recteur der Steenkolen Handelsvereeniging te Utrecht Omtrent deze nieuwe vennootschap wordt ona het volgende medeoedeetf

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2