„DE EEMLANDER" MIIISPWS TT? |Z P!IIS 1!« IDMIHTIU :r,S"j£;0°;S EERSTE BLAD r; Gedachten- De pogingen tot samenwerkirg der vrijzinnigen. ^UITENLAND^ 16e Jaargang, No. 101 fcs port 2.00, pcx week (met gratü verzekering 1 «|«w ongelukken) f 0.14, afzonderlijke nummers f OjOS. Wekelijksch bijvoegsel »De Holhndsckt JJidsrrovw (onder redactie van Thérèse Hoven) 3 maanden 50- cent Wekelljksch bijvoegsel |$y*skir«vu<« per 5 maanden 52 cent. AMERSFOORTSCH DAGBLAD HOOFDREDACTEUR: M.. D. J. VAN SCHAARDENBURG UITGEVERS: VALKHOFF i Co BUREAU: ARNHEMSCHE POORTWAL. KO„ UTH.chtschmt». INTERCOMM. TELEFOONNUMMER 513 Zaterdag 17 November 1917 dienstaanbiedingen 1—5 rtgela f 0.50, groote letted naar plaatsruimte. Voor handel en bedrfcf bestaan aeer voordeeltje bepalingen tot het herhaald adver. teeren In dit Blad, by abonnement. Eene circulair^ bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. f wie weinig spreekt is „vartzelf". Weten het n3et-weten, dat is hoog. Niet weten het weten, dat is een ziekte. Wie ziek is van die ziekte, is niet ziek. De wijze is niet ziek, omdat hij ziek fs van ziekte, daarom is hij niet ziek. Ware woorden zijn niet mooi. Mooie ^oorden zijn niet waar. Die goed zijn zijn niet glad ter taal, die glad ter taai zijn zijn niet goed. Die weten zijn niet geleerd, die geleerd i*jn weten niet. De wijze stapelt niet op. Hoe meer hij anderen doet, hoe meer houdt hij over. Hoe meer hij anderen geeft, hoe rijker hij Vordt. De weg van den hemel is: nuttig zijn en niet te schaden. De weg van den wijze is: te doen en niet te strijden.. Heme! en aarde zijn duurzaam. Hemel en aarde kunnen duurzaam zijn, omdat zij niet voor zichzelf alleen leven. Daarom kunnen zij duurzaam zijn. Vandaar stelt de wijze zich achter bij an deren en wordt zelf de eerste. Hij maakt zioh los van zijn lichaam en zijn Schaam blijft behouden. fs het niet omdat hij geen eigenbelang heeft. Daarom kan zijn eigenbelang worden ver- vtdd. (Alles wat zioh overgeeft aan den wereld wil komt het beste terecht). LAO TSE. I I I. I l»i— Omtrent de onderhandelingen betreffen de samenwerking der vrijzinnigen ontvangen wij de volgende mededeelingen: „Na overleg met verschillende personen uit de drie vrijzinnige partijen, welk over leg mede tengevolge van de vacanties zeer werd opgehouden, heeft de Commissie voor samenwerking uit de Liberale Unie zich on der dagteekening van 12 September recht streeks gewend tot de Hoofdbesturen der beide andere vrijzinnige groepen, elk afzon derlijk, met het volgend schrijven: „Wij hebben de eer U te berichten, dat de Liberale Unie m haar vergadering van 23 Juni 1917 de vtigende motie heeft aan genomen: „De Algemeene Vergadering vah de Liberale Unie, gehouden op 23 Juni 1917 te Amster dam; overwegende, dal de vrijzinnige beginse len den gron 'o.ag vo en van de drie "bestaan de vrijzinnige partijen; overwegend?, dat samen werking van alle vrijzinnigen in den lande op een vast omlijnd democratisch program in de naaste toekomst mogelijk en noodig is; overwe gende, dot een afzonderlijke actie der drie vrij zinnige partijen in de toekomst, tot schade van 's Lands belang, slechts nadeel zou toebrengen aan de kracht, waarmee het streven van de ge meenschappelijke tegenstanders op politiek ter- rcia moet weerstaan en bestreden worden; roept alle vrijzinnigen op, hun moreelen en waar mo gelijk daadwerkelijken steun aan het tot stand brengen van deze samenwerking te verleenen; „besluit aan een Commissie op te dragen, in overleg te treden met de beide andere vrijzin nige partijen, ten einde zoo% mogelijk tot de be oogde samenwerking van alle vrijzinnigen in den lande te geraken." De ondergeleekenden: Mr. F. Binnerts, prol. mr. J. E. Heeres, mr. dr. E. van Ket- wich Verschuur, P. Otto en mr. P. Rink, zijn tot leden der bedoelde Commissie benoemd. In verband met de ons gegeven opdracht veroorloven wij ons, U uit te noodigen, een vijftal Uwer leden aan te wijzen, die met ondergeteekenden een bespreking zullen voeren over de mogelijkheid van de bedoel de samenwerking. Wij stellen U voor, deze bespreking te houden op Maandag 24 dezer, des v.m. te WA uur. Singel 27 te Amsterdam." De conferentie met de gedelegeerden van den Vrijzinnig-Democratischen Bond had plaats op 24 September, des morgens te Amsterdam. Van de Liberale Unie waren aanwezig de vijf leden der Commissie, van den Vrijzinnig-Democratischen Bond alleen de voorzitter en de secretaris, de heeren prof. dr. Ph. Kohnstam en W. O. A. Koster. Uitvoerige besprekingen werden gehouden. De vertegenwoordigers van den Vrijzinnig- Democratischen Bond verklaarden zich niet bereid, hun medewerking tot d.e verkrijging van de beoogde samenwerking te verleenen. Onder verwijzing naar hun schrijven aan het Centraal Comité der vrijzinnigen van April 1.1. deelen zij mede, na invoering der Evenredige Vertegenwoordiging een samen gaan van alle vrijzinnigen in den verkie zingsstrijd noch noodig, noch gewenscht te achten. Zij stelden zich op het standpunt, dat de .verschillen tusschen de uiterste vleu gels te groot zijn, dan dat met vrucht naar een gemeenschappelijk programma zou kun nen worden gestreefd. Tegenover het voor stel der Liberale Unie deden zij hunnerzijds het voorstel om te tTachten tot een hergroe peering der vrijzinnigen in twee groepen te komen, welk voorstel later werd neergelegd in een schrijven van het hoofdbestuur van den Vrijzinnig-Democratischen Bond, ge richt tct het hoofdbestuur van de Liberale Unie, luidende als volgt: „In ciize partij wordt, mede niet het oog op ,.o Invoering der Evenredige Yertegenwoordi-doend resultaat mochten bereiken.' ging, de wenschelijkheid gevoeld van een her- grocpeering der vrijzinnigen, in dien zin dat de bestaande partijen worden opgeheven en twee nieuwe partijen worden gevormd, een behou dende en een democratische. Wij meenen, dat zeer velen in den lande, niet in de laatste plaats de leden der talrijke vrijzinnige kiesverenigin gen, .die bij geen der bestaande partijen zijn aan gesloten, pogingen in deze richting met vreug de zouden begroeten. Ingeval Uw Hoofdbestuur in beginsel bereid mocht zijn tot zulk een hergroepeering mede te werken, zouden wij gaarne een bijeenkomst zien van eene delegatie van Uw bestuur en het onze ter voorloopige bespreking van de vraag of, en zoo ja op welke wijze het best, zulk een hergToepcering zou kunnen worden aanhangig gemaakt te gelijkertijd bij alle vrijzinnigen in den lande. Wij zouden U dan willen voorstel len deze bijeenkomst te houden op Maandag T October." Onder dagteekening van den 28en Sep tember heeft het hoofdbestuur van de Libe rale Unie als volgt op dit schrijven geant woord: „In antwoord op Uw brief van 25 September jj., tot ons Hoofdbestuur gericht, hebben wij de eer U te berichten, dat onze voorzitter en secre taris op de door U voorgestelde conferentie aan wezig hopen te zijn. Wij wenschen ons hiermede niet le verklaren omtrent de vraag of wij in beginsel bereid zijn, tot zulk een hergroepeering mede te werken, aangezien ons Hoofdbestuur te dien aanzien zijne houding nog niet heeft bepaald, maar wij zullen gaarne van de ons geboden gelegenheid gebruik maken, teneinde nader te vernemen, op welke wijze u zich de door U bedoelde hergroe peering der vrijzinnigen heeft gedacht." De bedoelde conferentie had daarop plaats den len October 's morgens, te Amsterdam. Aanwezig waren van den Vrijzinnig-Demo cratischen Bond de heeren prof. dr. Ph. Kohnstamm en mr. J. H. Thiel en van de Li berale Unie de heeren prof. mr. J. E. Heeres en P. Otto. Deze conferentie leidde nie tot overeen stemming. Van de zijde der Liberale Unie werd betoogd, dat de voorgestelde hergroe- peering zou neerkomen op de opheffing van de Liberale Unie en splitsing ervan 'n tweeën. Dit zou naar hun oordeel zeer in het nadeel'zijn van de vrijzinnige zaak, om dat het grootste deel van de leden der Libe rale Unie zich niet zou laten indeelen bij één der beide andere groepen, aangezien zij het bijeenblijven der vrijzinnigen van ver schillende nuance noodzakelijk oordeelen, terwijl de Liberale Unie in haar geheel het samengaan van alle vrijzinnigen op een vast omlijnd democratisch program zeer wel mo gelijk acht. De vertegenwoordigers der Li berale Unie verklaarden verder, dat zij, in dien de Vrijzinnig-Democratische Bond be reid mocht zijn, zich bij de Liberale Unie aan te sluiten, gaarne voorstellen van zoo danige strekking aan hun Hoofdbestuur zou den overbrengen. Een vorm voor zulk een vereeniging zou, meenden zij, met goeden wil wel te vinden zijn. Zulk een aansluiting achtten de vertegenwoordigers van den Vrij zinnig-Democratischen Bond reeds daarom niet voor uitvoering vatbaar, omdat zij, naar hunne meening, principieel onvereenigbare elementen in één partij-verband zou bijeen brengen./ v Onder dagteekening van den 22en Octo ber heeft daarop het Hoofdbestuur van de Liberale Unie het volgend schrijven gericht tot het Hoofdbestuur van den Vrijzinnig- Democratischen Bond: ,Jn antwoord op Uw schrijven d.d. 25 Sep tember j.L, waarbij U de wenschelijkheid te ber de brengt van de hergroepeering der vrijzin nigen in dien zii), dat de bestaande vrijzinnige partijen worden opgeheven en twee nieuwe par tijen worden gevormd,-een behoudende en een democratische, tevens in verband met het on derhoud tusschen Uwe en onze delegatie, dat daarop den Ten October is gevolgd, hebben wij de eer U te berichten, dat wij tot een zoodanige hergroepeering niet zouden kunnen medewer ken, omdat er bij ons overw.egcnd bezwaar be staat tegen opheffing onzer partij en verdeeling ervan in tweeën, daar wij zulks niet in het be lang achten van de bevordering der beginselen welke wij voorstaan. Ware er een weg te vin den, waarlangs de vorming van één sterke de mocratische partij bereikt zou kunnen worden, don zou het ons ten allen tijde welkom zijn, een daartoe strekkend voorstel te mogen ontvan- n." Op dezen brief is geen verdere gedach- lenwisselinggevolgd. De conferentie met de Vrije Liberalen had eveneens paats op den 24en September, des namiddags. Aanwezig waren van de Libe rale Unie de vijf leden der Commissie en van de Vrije Liberalen de heeren mr. H. C. Dresselhuis, F. J. W. Drion, mr. J. Drost, J. H. Scheltema en mr. A. C. Visser van IJzen- doorn. Ten vervolge op de conferentie van 24 September had op den 27en October in Den Haag een nieuwe conferentie plaats van ge delegeerden van de Liberale Unie en van den Bond van Vrije Liberalen, waarbij te genwoordig waren de heeren mr. H. C. Dres selhuis, F. J. Drion en P. A. C. Visser van IJzendoorn van de Vrije Liberalen en de heeren mr. P. Rink, prof. mr. J. E. Hee res en P. Otto van de Liberale Unie. Naar aanleiding van het in deze conferen ties besprokene ontving de (kommissie der Liberale Unie, den 25en October het vol gend schrijven van den heer F. J. W. Drion: „Namens de Commissie uit het Hoofdbestuur van den Bond van Vrije Liberalen bericht ik U, dat wij op onze pogingen, Vrijrinr.ig-Democra- ische voormar non bereid te vinden e:n oproep ot >ameiu>"c:].'ng order: n, geen vol- Dit schrijven werd onder dagteekening van den 3en November door het hoofdbe stuur der Liberale Unie beantwoord met den volgenden brief, gericht tot het Hoofdbe stuur van den Bond van Vrije Liberalen: „Met leedwezen namen wij kennis van het door de Commissie uit Uw Hoofdbestuur tot enze Commissie voor do samenwerking gericht schrijven, d.d. 25 October j.L, woaruit wij ver namen, dot de pogingen door Uwe commissie gedaan om Vrijzmnig-Demorratische voorman nen bereid te vinden, een oproeping tot samen werking tc onderteekencn, geen voldoend resul taat mochten bereiken. Onze commissie staat dus thans opnieuw voor de vraag of, en zoo ja, hoe zij haren or- befd krachtens'de opdracht haar door onze Al gemeene Vergadering verstrekt, zal voortzetten. Wij voegen hieraan- toe, in verband met Uw vroeger ter zake door ons ontvangen schrij ven en met de besprekingen, die Uwe en onze Commissie mochten hebben, dat wij zoowel ten oaiuien van het wel eens geoppeid denkbeeld eener hergroepeering der vrijzinnigen in dien zin, dat de bestaande vrijzinnige partijen wor den opgeheven en twee nieuwe wordcif gevormd. Als ten aanzien van het door U te berde ge bracht voorstel tot samenwerking van Uwe cn onze Partij, nu een samenwerking der drie par tijen door de weigering van den Vrijzinnig-De mocratischen Bond onmogelijk is gemaakt, het standpi/nt handhaven door onze Commissie tij dens de bedoelde besprekingen ingenomen. Een samenwerking van onze Unie met Uwen bond zonder medewerking van den Vrijzinnig- Democratischen Bond zou het karakter van de Unie schaden. En tot een hergToepeering als boven bedoeld zouden wij niet kunnen mede werken, omdat er bij ons bezwaar bestaat tegen opheffing onzer Partij en vcrdeeling ervan in ttveccn, daar wij zulks niet in het belang ach ten van de bevordering der beginselen, welke wij voorstaan. Ware er een weg te vinden, waarlangs de vorming van één sterke, democratische partij be reikt zou kunnen worden, dan zou het ons te o'lcn tijde welkom zijn, een daartoe strekkend voorstel te mogen ontvangen." Naar aanleiding van dezen loop van za ken en in verband met de inmiddels van ver schillende zijden uit verschillende deelen van het land bij het hoofdbestuur van de Liberale Unie ingekomen verklaringen ten gunste van samenwerking van de vrijzinni gen bij de aanstaande verkiezingen, heeft de Commissie uit de Liberale Unie thans besloten, omtrent hetgeen zij tot dusverre gedaan heeft rapport uit te brengen en ver antwoording te doen in de Hoofdbestuurs- vergadering van den 24en November a.s., ten einde met het Hoofdbestuur te overwe gen wot verder te -Joe* staat. l) Dit schrijven gedateerd van den 26en April 19T7 luidde als volgt: „Aon het Hoofdbestuur van de Liberale Unie, Het Hoofdbestuur van den Bond van Vrijo Liberalen besloot in zijne vergadering van 20 April LI. het volgend schrijven tot U te richten: Het is U bekend, dat de gedelegeerden van den Bond van Vrije Liberalen in het Centraal Comité der Vrijzinnigen in de voorlaatste bijeen komst van dat Comité mede het voorstel hebben gedaan, in beginsel en behoudens goedkeuring hunner ledenvergadering te besluiten, dat de concentratie bij de verkiezingen in T9I8 onder het stelsel van evenredige vertegenwoordiging zal worden voortgezet, indien men er in mocht slagen tot overeenstemming te geraken omtrent een gemeenschappelijk program. Nu dit voorstel door de gedelegeerden van den Vrijznnlg-Democratischen Bond is afgewe zen, meent ons Hoofdbestuur dat er te meer re den is voor de beide andere vrijzinnige partijen near samenwerking te streven, omdat een ver der doorgedreven scheiding onder de vrijzin nigen. onvermijdelijk gevolgd door een bestrij ding van elkaar zeer verwante groepen, verwar ring en lusteloosheid onder de libarele kiezers zal brengen. Ons hoofdbestuur doet Uw Hoofdbestuur daarom bij deze het voorstel gezamenlijk te overleggen of in beginsel tot samenwerking voor T9T8 kan worden besloten op den grond slag van een gezamenlijk program van actie. Ons Hoofdbestuur is van overtuiging, dat deze samenwerking mogelijk is en dat zulk een pro gram bij goeden wil van weerszijden ongetwij feld kon worden opgesteld. Indien Uw Hoofdbestuur zich met dit voorstel kan vereenigen, zou ons Hoofdbestuur het zeer in het belang achten van onze beide partijen cn van de zoo noodige eensgezinde liberale pro paganda in het geheele land, als ten spoedigste met het overleg werd aangevangen, te meer daar op een voorloopig plan tot samenwerking nog de goedkeuring der beide parijtvergaderin- gen zal moeten worden gevraagd, en ook daar mede eonigen tijd gemoeid ies. Ons Hoofdbestuur zou het daarom zeer op prijs stellen, indien het zeer spoedig Uw ant woord mocht tegemoet zien. Hoogachtend, Namens het Hoofdbestuur van den Bond van Vrije Liberalen, w.g. ,H. C. DRESSELHUYS, voorzitter F. J. W. DRION, secrpfnris." Politiek Overzicht De nieuws regeering in Frankrijk. De Fransche Kamer heeft het zonderlinge schouwspel vertoond, dat zij op denzelfden dag aan de regeering -een votum van ver trouwen heeft gebracht en hoar door een tweede votum te verstaan heeft gegeven, dat zij toch eigenlijk haar vertrouwen niet be zat. Het eerste votum was meer een parade- stemming; in het tweede kwam de eigenlijke grzindheid van de Kamer ann den dag en hêt kabinet-Pa inlevé heeft daarin dan ook een wenk gezien, dat het beter deed heen te ggan. Het verschil tusschen de beide stemmin gen Is, op den keper beschouwd, niet zoo groot als het schijnt. Het votum van ver trouwen, volgende op het verslag, dat mi- nïster-pres'dent Painlavé had uitgebracht over de door hem gezamenlijk met den En- gelschen premier ondernomen reis naar Ita lië, moest wel gebracht worden, want het ging natuurlijk niet aan de regeering te desavoueeren in het gezicht van den vijanB. Maar de werkelijke gezindheid van de Ka mer werd daardoor niet uitgedrukt. Hoe de stemming is, dij thans heerscht niet alleen .in Frankrijk, maar in de geheele Entente, is oo te maken uit de door Lloyd George in Versailles gehouden rede, waarin hij met merkwaardige openhartigheid over den toe stand in Italië heeft gezegd: „Het zou tot niets leiden den geheelen omvang van het ongeluk niet te erkennen. Wanneer wij een Kilometer in de vijandelijke liniën vooruit dringen, wanneer wij een dorp nemen en ten. Maar in het verleden van Clemenceau mag zeker een waarborg worden gezien, da® het met het verbloemen van de waarheid nu uit zal zijn. Van den man, die als protest tegen het streven van de bewindvoerenden, om de vrije kritiek te onderdrukken, den titel van zijn blad van L'homme libre veranderde in L homme enchainé, mag men zeker ver» wachten, dat hij, nu hij zelf op het kussen zit, aan de kritiek de vrijheid zal loten, die hij in de oppositie voor zich opeischte. Dat zal er toe bijdragen om de waarheid tet doen doordringen. Du choc des opinions jalllit la Mérité. De oorlog. In het gebergte blijft de strijd aanhouden tusschen de verbonden Oostenrijkers cn Duitschers in het stroomgebied van de Bo ven Piave, en in het ten oosten daarvan ge legen dal van de Brento en het daartusschen gelegen gebied. Ook tot de delta, die de Piave vormt voor hare uitmonding in zee dicht bij de lagunen eenige honderden gevangenen maken, dan I van Venetië, heeft de strijd zich uitgebreid. slak i wij kreten van bewondering, en met recht, want dit zijn de kenteekenen van ons overwicht en de waarborg voor de overwin ning, die wij ten slotte moeten behalen Maar wat zouden wij zeggen, als wij 50 Ki» lometers over de vijandelijke liniën heen vooruitgedrongen waren, als wij 200,000 gevangenen gemaakt en den vijand 2500 van zijne beste kanonnen met reusachtige hoeveelheden schietbehoeften en leeftocht hadden ontnomen?" De stemming, die daardoor is opgewekt, is aan den dag gekomen in het tweede Ka mervotum. Het is de stemming van verbeten woede over de door den Italiaonschen bond genoot geleden nederlaag, die het kabinet- Painlevé ten val heeft gebracht. In die stem ming kon de Kamer de aankondiging niet verdragen, dat alweer nieuwe offers aan de natie moesten worden opgelegd; geen man was van het leger te missen en er kon dus niets van komen, dat werd voldaan aan den lang gekoesterden wensch om althans een klein deel van de oudste lichtingen naar huis te zenden. Nog minder was de Kamer gestemd om de regeering de grieven te ver geven tegen haar binnenlandsch beleid. Die grieven zijn ook al een bewijs van den over prikkeld zenuwachtigen staat der gemoede ren. On crie h la trahison in Frankrijk en het werd der regeering als een schuld aan gewreven, dat zij in gebreke bleef met maat regelen om aan het verraad en de corrup tie, waarvan men overal de sporen meent te zien, den kop in te drukken. Het kobfnet-Pofnlevé is tegen die stem ming niet bestand gebleken; het is wegge zonden. Zal dé* nieuwe regeeriirg, die nu is opgestaan en welker samenstelling men on der de telegrammen vermeld vindt, het de Kamer beter naar den zin te ma ken? Men kan hier slechts vragen. Hoofd van het kabinet is de senator Clemen- ceau, de bekende, thans 76-jarige par lementaire veteraan. Die heeft in zijne langdurige politieke loopbaan zich eene groote vermaardheid verworven als een cri ticus, die niets en niemand ontziet. In het afbreken van regeeringsdaden wérd hij door niemand geëvenaard; hij heeft er den bij naam „Ie tigre" aan te danken. Niemand heeft de felheid van zijne kritiek bitterder ondervonden dan de^nresident der republiek Poincaré, wiens verkiezing hij in 1912 heeft bestreden en dien hij in zijn dagblad met zijn eigenaardigen titel L'Homme Enchainé steeds tot mikpunt van zijne vlijmend scher pe aanvallen maakte^ Het is een daad. die van groote zelfverloochening bij Poincaré getuigt, dat aan Clemenceau de opdracht gegeven is om de nieuwe regeering samen te stellen. Maar nog van iets anders getuigt dit; men voelt, dat de kring van staatslie den, waaruit Poincaré zijne medewerkers placht te kiezen, verbruikt :s. Nu is de groote afbreker zelf aan K f hoofd der regeering getreden en heeft met het re- zag de groote verantwoordelijkheid, iie er aan verbonden is, aanvaard. Hij hee line voornaamste medewerken- gekozen uit zijne persoonlijke vrienden; minister van buiten- lendsche zaken is de senator Pichon, die vroeger reeds dit ambt heeft bekleed en in de laatste jaren hoofdredacteur was van het Petit Journal; met de portefeuille van binnen- landschc zaken is heiast Pams, de tegencan- didaat van Pomcaré bi» de verkiezing in 1912. Hoe de verhouding zal zijn tusschen het nieuwe kabinet en de perfijgroepen in de Kamer, zal moeten binken. Den 9en No vember werd m eene vergadering van de socialistische Kamergroep, waar 60 leden tegenwoordig waren en die ook werd bij gewoond door d i secretaris van den olge- meenen arbeidersbond, eenstemmig beslo ten, dot aas een eventueel kabinet-Clemen- reaü elke ondersteuning zou worden ont zegd. Dat voorspelt het tegendeel van eene welwillende ontvangst. In ieder gevaL zal voor de beoordeeling van de daden van dit kcbinet wel geen welwillender maatstaf aan gelegd worden dan het hoofd der regee ring, toén hij buiten het bewind stond/zelf placht te gebruiken In nét stóndpu it tegenover den oorlog komt, yoor zoover dit nu kon worden beoor deeld, geen verandering door het optreden van de nieuwe regeering. Clemenceau zelf was tot dusver altijd een vurig oorlogsman; Pichon is in zijn blad steeds met kracht te velde getrokken tegen alles wat zweemde naar toegevendheid aan zeker soort pacifis Stockholm, 16 Nov. (Zweedsch tel.- bur.) Op voorstel van koning Gustaaf zullen de koningen van Zweden en van Noorwegen bij loatstgeonemde bijeenkomen. Koning Gustaaf zal vergezeld worden door den mi nister-president en de ministers van buiten- landsche zaken; hij zal den 28en November in Christiania aankomen en den 30en weer vertrekken. De koning van Denemarken heeft voor dezelfde dagen zijn bezoek bij kofcing Haakon nnngezegd; ook hij zal ver gezeld worden door den minister-president en den minister van buitenlnndsche zaken. Madrid, 1 5 Nov. (Havas). In antwoord op geruchten, waarin wordt bewr rd, dat Duitschland stappen zou hebben gedaan bij bet kabinet van Argentinië om dit te bewe gen, in navolging van Spanje, zijne onzijdig heid niet prijs te geven, heeft markies Al- kucemns verklaard, dat dit bericht von grond ontbloot is. Spanje eerbiedigt de politiek van. alle natiën P n r ij s, 1 6 N o v. (Havas). Om een einde te maken aan de door sommige organen van^ TXiitsch Zwitserland gevoerde campagne, heeft de Fransche gezant bij het politieke departement een stap gedaan, waarbij de bondsraad de verzekering geeft, dat Frank rijk 'zal voortgaan de Zwitsersche onzijdig heid stipt en loyaal te eerbiedigen. Aan den onderen kant heeft het Zwitsersche politie-ke departement de volgende nota uitgegeven: Zoowel in Zwitserland als in de naburige oorlogvoerende landen blijven geruchten rondgaan, volgens welke Zwitserland onlangs zou zijn uitgenoodigd op zijn gebied.den overgang van troepen of van treinen oor- logsmaterieel toe te laten. Het politieke de partement verklaart, dat die geruchten van allen grond ontbloot zijn en dat van geen enkele zijde de Zwitsersche regeering eeni dergelijke uitnoodiging heeft ontvangen. Warschau, I 5 Nov. (W. B.) De Kurja Warczewskl hééft vernomen, dat de regent- schapsrnad heeft besloten de regeeringert van de bezettende mogendheden voor het PooJsche minister-presidentschap als can- didaat voor te stellen de referendaris van den regentschapsroad Jan Kachorzweski. P a r i: s, 1 6 N o v. (Havas). Het ministerie is aldus samengesteldMinister-president en minister van oorlog Clemenceau, justitie Nail, buitenlandsche zaken Pichon, binnen- landsche zaken Pams, financiën KlQtz, ma rine George Leygues, oorlog Clementel# openbare werken Claveille, bewapening Lou- cheur, onderwijs Lafferre, koloniën Henry Simon. De portefeuilles van lever.smiddelverzoi* ging, landbouw en rabeid zullen later bezet worden. Jeanneney zal aan het departement van oorlog als onderstaatssecretaris belast worden met het algemeen bestuur: Cols wordt onderstaatssecretaris bij marine. De andere onderstaatssecretariaten zullen iri den namiddag bezet worden. Om drie uur heden namiddag stelt Cle menceau de leden van het kabinet voor aan' president Poincaré Tweede telegram Behalve de reeds gemelde, zijn nog de volgende minis' ters benoemd Colliord, arbeid Victor Boret, ravitailleering; Jonnart, blokkade en bezette departemen ten. Jeanneney is lot ondersecretaris van den minister-president benoemd en Albert Fa- vre tot ondersecretaris van Binnenlandsche Zaken. De titularissen voor landbouw en de ove rige onderstaatssecretarissen zullen heden avond bekend worden gemaakt. Derde telegram. Boret is ook me! de portefeuille van Landbouw belast. Villegrain is onderstaatssecretaris vootj ravitoiüeering geworden. Londen, 16 Nov. (R.) De dagbladen brengen een telegram uit Petersburg van 13 November, inhoudende dat de socialistische leiders onderhanedlen met de Bolshewiki over de instelling van eene socialistische regeering, welker programma zal zijn hel spoedig sluiten van den vrede, de over dracht van èl den grond aan grondcommis* siën en de bijeenroeping van de constituee- rende vergadering. De Bolshewiki eischen echter vertegen* woordiging in de nieuwe regeering en an dere voorwaarden; zij weigeren eene wapen* stilstand totdat die zijn aangenomen-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 1