„UW WEN" STADSNIEUWS UIT DEN OMTREK" fldaar, doch dat er gelukkig nog genoeg jon- e aanplantingen overblijven. s Het Bngelsche s.s. „C1 angu 1 a" getorpedeerd. Naar de Maasbode verneemt is het Engel- fche s.s. „Oangula", groot 1754 ton bruto, pp de reis van Liverpool naar Rotterdam, met een lading palmpittenolie, getorpedeerd $n gezonken. Het pr ij zenhof. Dezer dagen is voor het Prijzenhof te jonden de eisch tot verbeurdverklaring van 1931 zakken paraffinewas, welke geladen ,was in het Deensche stoomschip Christian •Michelsen behandeld. Deze partij was ge- jconsigneerd aan de N. O. T. en bestemd •voor de Koninklijke Stearine Kaarsenfa briek te Gouda. De attorney-generaal verklaarde dat de ontvangers die nu de lading reclameerden groote hoeveelheden glycerine benevens andere grondstoffen voor ontploffingsmid- 'delen naar Duitschland uitvoerden. Een der 'directeuren, die als getuige was overgeko men, verklaarde, dat zijn fabriek werkelijk iverschillende artikelen nsar Duitschlond uit voerde, doch ook naar Engeland was een zending glycerine verscheept door een zeep fabriek, waarbij getuige was geïnteresseerd. Deze werd om die redenen op de Duitsche zwarte lijst geplaatst. De behandeling der zaak werd verdaagd om den getuige in de gelegenheid fe stel len zijne boeken met de adressen zijner af nemers over te leggen. (Hbld.) Ontevreden melkveehouders. Te Arnhem heeft de Bond van Melkvee houders in Gelderland vergaderd. De leden zijn ontevreden over de 15 October inge gane regeling, die, door de verdeeling van melkzönes, Gelderland bij Holland achter stelt, terwijl toch in 't algemeen in eerstge noemde provincie het beschikbare veevoe der niet minder duur, ja eerder duurder is dan in Holland. Voorts werd de maximum prijs te laag geacht. Besloten werd bij den Minister van Land bouw aan te dringen op herziening van de melkprijzen en zoo de minister niet ingrijpt, de natuur zijn loop te laten en het dure krachtvoeder niet aan te wenden. O n v e r w a r"m de treinen. Het dagelijksch bestuur der Handelsreizi- gersvereeniging „Eendracht" heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer, waar in wordt aangedrongen op verwarming der treinen gedurende de wintermaanden. Be toogd wordt, dat beroepsreizigers dagelijks en meermalen over lange trajecten van de treinen moeten gebruik maken en het voor hen, die uit hoofde hunner werkzaamheden reeds veel bagage moeten medevoeren, zeer moeilijk is verwarmingsvoorwerpen mede te nemen. Het bestuur meent, dat, waar nu een gere gelde aanvoer van steenkolen vrijwel verze kerd is, het voornaamste motief om de ver warming achterwege te laten, vrijwel is ver- Tallen. Mijnen. Door den storm zijn onder Loosduinen part het strand Zondag twee mijnen aange spoeld. De eerste ontplofte doordat hij tegen een der Delflandsche hoofden »eg. Een gioot stuk van het hoofd werd verleid. De tweede werd Dinsdagmiddag door soldaten tot ontploffing gebracht. Deze was buiten gewoon zwaar geladen want door den schok sprongen in het dorp, dus op een half uur afstands, vele groote ruiten, terwijl de kalk van muren en plafonds viel. Een nog nieu we muur van een bleekerii scheurde en zelfs op drie kwartier afstand sprongen te Halfweg nog ruiten in een villa. Een nieuwe smokkelaars- truc. De politie te Middelburg heeft aan boord van een beurtschip een kist In be slag genomen, die bsstem 1 was voor ie mand te Aardenburg en die volgens op gaaf koek zou Inho/den. Bij opening der kist bleek echter, dat We inhield 624 stuk ken harde zeep en 776 stukke Kwatta-cho- colr-c'e. Tegen verschalende personen is proces-verbaal opgemaakt wegens verboden ïiederlegging, verboden vervoer en valsche aangifte, terwijl het onderzoek naar den af tender wordt voortgezet. Een Twent e-R ij n k a n a a 1. De fwentsche Bonk heeft zich voor zich en voor de firma's B. W. Blijdenstein Jr. te Ensche de, en Ledeboer en Co. te Almelo, verbon den om gezamenlijk gedurende tien jaren in de kosten van aanleg van het Twente-Rijn- kanaal een bijdrage te verstrekken van 'f 10.000 per jaar. Ook de Nederlandsche Handel-Maatschap- pij te Amsterdam heeft zich bereid verklaard lot het verleenen een er gelijke bijdrage ge durende eenzelfde aantal jaren. Het conflict te Tilburg. Vol lens „De Maasbode" zijn de fabrikanten voornemens niet op het voorstel van den 'deken en de gezamenlijke pastoors van Til burg in te gaan. Van fabrikantenzijde wordt verwacht, dat, wanneer deze beslissing in de vergadering van de Fabrikantenvereeniging .Woensdag of Donderdag inderdaad valt, de werklieden, wegens uitputting hunner kas ten, zeer binnenkort gedwongen zullen zijn het werk op de voorwaarden der patroons Onder protest te hervatten. Amsterdam opnieuw in don ker. Maandagmiddag omstreeks half vijf tcheen er weer iets te haperen aan het elec- trisch net in de hoofdstad. Op verschillende punten in de stad ging het electrisch licht uit, jb.a. in de omgeving van Dam en Nieuwe Cijds voor burg wal. Het postkantoor, de tele fooncentrale-noord en verschillende andere fcroote gebouwen werden plotseling in duis ter gehuld. Bij de G. E. W. wist men niet onmiddellijk waar de oorzaak lag. Het bleek echter, dat in een kabelhuisje aan de N.-Z. Voorburgwal kortsluiting was ontstaan. Den geheelen avond duurde de storing hier en daar voort. De tram ondervond geen vertraging. Inbraak Etappediens t. J. K., medeplichtig uon de inbraak bij de Etappe- dienst te Rotterdam en deswege door het Hof te 's Gravenhage veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf, heeft in zijn vonnis berust en wordt hij naar de strafgevangenis te Leeuwarden overgebracht. Inbraken. Te Leeuwarden is Zon dagmorgen inbraak gepleegd bij den heer P. Jellema, directeur'van de darmenwasscha- rij der firma Crefeld en Fabre. De dief, die door de W. C. zich toegang tot (je woning had verschaft, heeft zich meester gemaakt van 700 aan bankpapier. Inbreker gepakt. De mare chaussees te Ruurlo hebben den 21-jarigen Pieler Jansen aangehouden, die bekende zich te Lochem e. o. te hebben schuldig ge maakt aan vijftien inbraken. Diefstal in het groot. Te Zaandam is een groote hoeveelheid tabak sigarenpiipen, kokers, portefeuilles, enz. in beslag genomen, welke artikelen in de lcat- ste maanden ontvreemd zijn een zi;n aan den Kloveniersburgwal te Amster dam. In verband hiermede zijn als verdacht van diefstal van die goederen een 54-jarige reiziger, en 21-jarige loopknecht en een IB-jaiige jonprr -ongehouden- De gezomen- li-ke waarde n het ontvreemde wordt op ongeveer ^000 geschit. Brutale postdiefstal. Gister middag omstreeks half -één heeft op bet Hoofdpostkantoor te Amsterdam een brutale diefstal plaats gehad. Een ongeveer 22-jarig jongmensch. die zich bijna den geheelen mor gen in de hal van het Postkantoor had opge houden, heeft de kans afgewacht om zijn slag te slaan. Aan de rechterzijde in de hal be vindt zich de afd. Rijkspostspaarbank, langs welke afdceling een gang voert. Het jong- mensch loerde een oogenblik af, waarop de chef van die afdeeling zich van zijn plaats had verwijderd, om zijn daad le volvoeren. Fluks liep hij door de gang en deed een greep in het geld en de papieren dat op de tafel lag. Hij kon zich echter niet gauw genoeg verwijderen om niet te worden opgemerkt, zoodat hij op heeterdaad betrapt was. Hij wierp de bankbiljetten in de gang, doch werd inmiddels door de ambtenaren en den zaal chef gegrepen. Inmiddels werd de politie ge waarschuwd, die spoedig aanwezig was. Het jongmensch zeide, op een vraag van den di recteur, waarom hij dat gedaan had, dat dit zijn beroep was. Toen dc politie hem wilde medenemen, stroopte hij zijn mouwen op en zeide„sla de boeien er maar omheen". Ge lukkig dat men den dader onmiddellijk to pakken had, aangezien cr juist een groot be drag aanwezig was, toen hij zijn slag sloeg. De diet werd naar het bureau van politie overgebracht. Koperdie ven gesnapt. Her haaldelijk werd in den laatsten tijd door de Holl. Electrische Spoorweg Maatschappij op het baanvak Rotterdam—Scheveningen ko per vermist. Zaterdag zijn reeds vijf koper- dieven gesnapt, n.l. drie onder Schevenin- gen en twee onder Berkel en Rodenrijn. Het bleek, dat de heeren, als visschers gekleed er hun werk van maakten hunne vischzak- ken inplaats van met snoek en baars te vul len met de rood koperen staven, waarmede de rails onderling zijn verbonden. Toen men toevallig het koper uit een der vischzakken zag steken, kreeg men argwaan en werden de daders aangehouden en te Berkel in voorloopige hechtenis gesteld- Valsche melkbons. Een re chercheur te Amsterdam heeft een 29-jarig man aangehouden die valsche melkbons had vervaardigd wnaro^ *we}k tot een gezamen lijk bedrag van vV,r 1800 kon worden afgegeven. Nekkramp. Te Sneek is de schil der de W. aan meningitis overleden. Onder de stoomtram. Gistermor gen is te Winschoten de arbeider K. van Oude Pekela order de stoomtram geraakt en gedood Schepen in nood. Metf meldt uit Harderwijk aan het Hbld.: Zondagmiddag heesch het tjalkschip „De Vijf Gebroeders", schipper J. Wijkstra, ge laden met aardappelen en komende van Dokkum, bestemd voor Bunschoten, in 't zicht van de kust de noodvlag. De schippers van de schuiten H K 15 en H K 72 wisten met veel moeite de haven uit te zeilen. Daar het. echter niet mogelijk was onmiddellijk hulp te bieden, keerde de H K 72 terug en bleef de H K 15 gedurende den nacht in de nabijheid van het in nood verkeerend vaartuig. Gistermorgen, toen da storm bedaarde, is het schip, dat het roer verloren had, met vereende krachten binnen gebracht. Het houten tjalkschip „De Vrouw Jantje", schipper H. Vredenburg, gelade met turf, komend uit de venen en bestemd voor Mon nikendam, heeft Zondagmiddag, na vergeei- sche pogingen te hebben aangewend om de hoven te bereiken, het anker laten vallen op eenigen afstand van de kust. In een mi nimum van tijd was de tros gebroken. Het tweede anker hield het tot middernacht. Toen de vliegende storm overging in een orkaan, brak ook van het tweede anker de tros. Toen de dag aanbrak lag het schip te gen den havendam, honderden meters over ondergeloopen land geslingerd. Hoogst waarschijnlijk zal het oude vaartuig daar te' plaatse moeten worden gesloopt. In beide gevallen zijn geen menschenle- vens te betreuren. Reclame Hn»t v Avnvu lu lie Uioscou|) „Dl" Atili.\l>" Openbare vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 27 Nov., des avonds 7 uur. Voorzitter: de Burgemeester. Afwezig de heeren: van Nïjnallen, Tromp van Holst. Agenda. 1. Ingekomen stukken: Afschrift van het besluit van Gedep. Sta ten van Utrecht, d.d. 12 No\ ember 1917, waarbij naar aanleiding van de reclame van den heer A. A. van Bekkum, diens aanslag in de gemeentelijke inkomstenbelasting over 1916 wordt teruggebracht naar een be lastbaar inkomen van 1000. Kennisgeving. Afschriften der besluiten van Gedeputeer de Staten van Utrecht d.d. 12 November 1917, waarbij de door de heeren M. van Ramselaar en B. de Wilde ingediende re clames tegen hunne aanslagen in de ge meentelijke inkomstenbelasting over 1916 ongegrond worden verklaard. Kennisgeving. Brief van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 19 November 1917, houdende toezending van een uittreksel uit het Ko ninklijk Besluit d.d. 11 November 1917 no. 20, waarbij worden goedgekeurd de veror deningen tot heffing van eene straat-, riool- en inkomstenbelasting. Kennisgeving. Afschrift van het Besluit van Gedeputeer de Staten van Utrecht, d.d. 19 November 1917, 3e Afdeeling No. 32442373, waar bij het raadsbesluit d.d. 1 Juni 1917 tot het aangaan eener overeenkomst met den Staat der Nederlanden nopens overdracht der Hoogere Burgerschool aan den Staat wordt goedgekeurd, alsmede voor zooveel noodig het Raadsbesluit d.d. 30 October 1917 tot aanwijzing van een terrein aan de Barch- man Wuytierslaon voor de stichting van een nieuw gebouw voor de Rijks Hoogere Bur gerschool met gymnastieklokaal en con ciërgewoning. Kennisgeving. 2. Voorstel van B. en W. tot verlenging van het ziekteverlof van W. van der Maat, onderwijzer aah de O. L. School F. Z. d. en z. h. st. aangenomen. 3. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van ziekteverlof aan J. W. Radersma, onder wijzer aan de O. L. school F. Als voren. 4. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van eervol ontslag overeenkomstig verzoek aan mej. J. T. J. van Schaik als onderwijze res, tevens onderwijzeres in de nuttige hand werken aan de O. L. school G. Als voren. 5. Voorstel van B. en W. tot verhooging van het bedrag toegekend voor schoolvoe- ding. De heer Kroes kan zich wel vereenigen met de verstrekking van hooger bedrag voor schoenen en kousen daar deze zooveel duur der zijn. Spr. is niet tegen extra-voeding voor de kinderen, doch de wijze waarop dat geschie den zal. Ieder ouder is verplicht zijn kinde ren voldoende te voeden; zijn de ouders daartoe niet in staat, dan dienen deze daar door in staat gesteld te worden, daar anders het gevoel van hun plicht verslapt. We zou den gebruik kunnen maken van de Centrale Keuken. Vroeger is gebleken, dat vele kin deren wegbleven uit eergevoel. Spr. dient een motie in, om aan behoeftige ouders van schoolgaande kinderen, die extra-voeding noodig hadden, voeding uit de Centrale Keuken voor hun kinderen gratis beschik baar te stellen. De heer Van der Wal zegt dat de woorden van den heer Kroes paedagogische en theoretische waarde mogen hebben, maar het gaat hier om het belang van het kind en het is de vraag of wanneer het voedsel aan de ouders beschikbaar gesteld wordt, wel in de magen der kinderen terecht komt Vooral bij de heerschende schaarschte zou dit gevaar bestaan. De heer Van Kalken merkt op dat deze zaak in het Burg. Armbestuur bespro ken is. Hij vindt ook dat de ouders niet van hun eerste plicht tot opvoeding ontheven mogen worden. Het eergevoel moet hoog gehouden worden en de liefde voor de ou ders aangewakkerd. Het gezinsverband moet zoo sterk mogelijk blijven. De heer Stadig steunt het voorstel- Kroes. Het voorstel van B. en W. geeft een heel andere richting aan de voeding van het schoolkind. In gewone omstandigheden zou spreker het zelfs ontoelaatbaar achten dat de gemeente tiad in de taak van de ouders. Als de gemeente zich ermee belasten wilde, moesten wij althans hebben een individuee- le beschouwing. Spr. heeft zich over het voorstel van B. en W. verwonderd. De Cen trale Keuken dient vooral om de menschen, die het niet betalen kunnen, te helpen aan voedsel. En nu krijgen wij weer een ander voorstel om voor diezelfde menschen een voorstel le heffen. Spr. vermoedt, dat het voorstel voortspruit uit het rapport van den schoolarts. Hij vraagtwelke waarde moet er gesteld worden aan de waarde dier rapporten Dan doet de vraag zich opwelke verzorging tie gemeente op zirh moet nemen. B. en W. zeggen dan moet de gemeente rechtstreeks helpen. Maar juist uit dat oogpunt acht spr. het voorstel ontoelaatbaar. Hij wil de kinde ren bever via het gezin helpen. Speciaal den rechtschen leden van het college van B. en W. wil hij vragen in welke richting de ge meentelijke zorg moet gaan. De rechtsche leden meenen,5 dat dan het gezin voorop moet staan; dat is geen politiek, maar een fundamenteele rechtsbeschouwing. De heer Hofland had niet verwacht, dat dit poovere voorstel zoo'n bestrijding zou ondervinden. Spr. gelooft, dat de heeren te zwartgallig zijn en het criterium niet ge zocht en gelegd hebben waar het zit. Mr. Stadig ziet in deze zaak armenzorg. Wij heb ben de laak te zorgen, dat er voldoende on derwijs wordt gegeven en tevens moeten we zorgen, dat de objecten dat onderwijs kun nen volgen. Wij zijn dus over de gansche linie aansprakelijk. Als er is ondervoeding, moet de gemeenschap daaraan te gemoet komen. Er mag geen sprake zijn van armen zorg. Er bestaat verband tusschen het onder wijs en de kinderen en we moeten de zeker heid hebben, dat de kinderen dot onderwijs kunnen volgen. Dezelfde redeneering van de heeren Kroes c.s. werd 30, 40 jaar ge leden ook gehoord in den Amsterdamschen Raad. Dat was de oucLliberale levensopvat ting, welke steun vindt bij de heeren Stadig c. s. Als er ondervoeding is bij de kinderen, zal er materieele inzinking zijn bij 't gezin. Als de gemeenschap daarin helpend op treedt, helpt ze zich zelf en doet zij dat uit zich zelfs wille. Dat standpunt gaat hoog uit boven de engere levensopvatting, dat we hier zouden te doen hebben met armenzorg. De juiste weg is zooals hier voorgesteld, dan zullen die kinderen het krijgen die het noo dig hebben en dan zal het schaamtegevoel, dat op onoordeelkundige wijze wordt aange wakkerd door de ouders, verdwijnen. Wan neer de zaak eenmaal is ingeburgerd op de scholen, zal niemand er meer iets vernede rends in zien. Bovendien zijn er velen, die elk verantwoordelijkheidsgevoel missen en als ze zien hoe de gemeente voor hen zorgt, zal dat gevoel bij hen ontwaken. Wethouder Verhoef zegt, dat het B. en W wel verwondert, dat tegen dit punt prin- cipieele oppositie wordt gevoerd, terwijf in de afdeelingen tegen de betrekkelijke be~ grootingspost geen woord is aangevoerd. Reeds jaren komt op de begrooting een post ..voor kindervoeding voor. Er is geen afzon derlijk rapport van den schoolarts ingeko men. B. en W. hebben de zaak nog even onder de oogen gezien naar aanleiding van een rapport van de Commissie van Toezicht, welke had opgemerkt, dat kinderen van de voeding gebruik maakten, welke er niet voor in aanmerking kwamen. Bovendien moet men niet uit het oog ver liezen het Kon. Besluit van 13 Nov. 1900, waarbij de zaak der voeding nauwkeurig is geregeld. Het verstrekken van bonnetjes zou niet toelaatbaar zijn. Want een kwestie van armenzorg is het beslist niet, dan viel het onder de Armenwet. Het is geheel een kwestie van de school en daarom meenen B. en W. dat deze bij en aan de'school moet blijven. Van ondervoeding is hier nog geen sprake. Wel is er een nadeelige verhouding tusschen gewicht en lengte, maar dat ver schil deed zich reeds voor bij een onder zoek vdn dr. Moquette In 1905 te Utrecht. De schoolcommissie heeft gevraagd de verstrekking te doen plaats hebben in de scholen. Er wordt principieel niets gewij zigd, zoodat er alle reden is voor het voor stel te stemmen. De heer Kroes gelooft niet, dat ouders misbruik zullen maken van het voedsel, dat bestemd is voor de kinderen. De meeste ouders kennen hun plicht van kinderverzor ging nog wel. Het grootste bezwaar is, dat de gemeente zich den plicht ontgaan ziet de kinderen te verzorgen. En daar is Spr. juist tegen. Het kind hoort in het huisgezin, aan tafel bij vader en moeder te* zitten. Wanneer het werkelijk waar is, dat een kind goed gevoed moet worden om zijn hersenen te kunnen inspannen, dan is het mosterd na den maaltijd, als men na schooltijd het voed sel verstrekt De subsidie blijft hetzelfde, maar het blijft niet hetzelfde hoe die subsidie wordt ver strekt. Het is maar, welk idee ligt voor. En dan laat ik me niet afbrengen van ons Chris telijk idee, dat de ouder heeft te zorgen voor de opvoeding van zijn kind. Daarom wil Spr. zijn voorstel warm aanbevelen ten minste bij die leden die hoog voelen den plicht der ouders. De heer Oosterveen acht het voor- tsel van den heer Kroes preferent. Maar zooals de ^wethouder opmerkte, zal het Rijk niet toestaan, dat we den weg van den heer Kroes opgaan. Spr. voelt uit zijn overtuiging veel voor het voorstel Kroes, maar een punt laten we al slippen, daar we al voor kleeding geld geven. Noodgedwongen zal Spr. dan ook meegaan met het voorstel van B. en W., daar het voorstel van den heer Kroes niet te verwezenlijken is. De heer Stadig gelooft, dat de kwestie niet goed wordt voorgesteld, 't Is maar de vraag, onder welk hoofd het wordt onderge bracht. Er is geen enkele bepaling die ons verplicht het op de wijze van de Leerplicht wet te doen. Het isg eheel een vrijwillige daad van de Gemeente. Er is geen enkel wetelijk bezwaar het voorstel van den heer Kroes te accepteeren. De post is door mij nog slechts een keer gestemd, zoodat ik tamelijk vrij sta. We hebben tot nog toe een bescheiden subsidie gegeven aan de Comm. voor schooïvoeding. Maaj- zooals het hier ligt, is het geen subsi die. De gemeente neemt in onbegrensde mate de zorg voor de kinderen op zich. Het lijkt Spr. zeer tendentieus nu maar te zeg gen, wed oen niets anders, dan wat n e? geven. De Commissie wordt van haar standigheid beroofd, n.L in de a&iiwrijzing kinderen, ciie er voor in aanme. king ko-men'r Dat wordt opgedragen aan B. en V. Boven-, dien gaat het voorstel principieel in geh.el, andere richting, zoodat we er wei degelij® tegen op kunnen komen. Kinderen die het niet noodig heboen* komen en anderen blijven weg. Maar moe*' ten we daarom de zaak op zijn kop zetten. De kinderen kunnen toch niet gedwongen ^brden. De motieven om niet deel te ne men, zullen toch blijven werken bij" ie be trokken ouders. Spr. kan zich heel goed begrijpen, dat de heer Hofland er voor is, maar dat komt dal hij een geheel andere opvatting heeft van dgf taak der gemeenschap, dan ik en mijn rich- tinggenooten. Er is gezegd het is een kvos- tie van belang van het onderwijs. Maar dal is toch niet het hoogste. Als er keus is dani maar liever slecht onderwijs en een good gezinsleven. Maar Spr. kan zich niet inden ken, dat het noodig is voor het onderwijs. Het is mogelijk, dat kinderen het onderv.'jg niet kunnen ^olgen, maar dan kan men een beroep doen op de liefdadigheid. Maar het zit juist ih de keuze der middelen. Het kan best waar wezen, dat ik in gezelschap hen van oud-lïiberalen, maar daarop kan ik slechts: zeggen, dat bij de oud-liberalen dan ook wel eens iets goeds is. Wethouder Jorissen wil als rechtscK wethouder den heer Stadig wijzen op een concept-programma voor de R. K. kiesver--. eeniging, dat ontworpen is door een com missie, waarvan de heer Kroes voorzitter is. Daarin wordt gezegd, dat de gemeente der» plicht heeft de maatschappelijk zwakkeren te steunen. Principieel staat het dus vast dnt de gemeente door voeding moet steunen. Nu' zou ieder der raadsleden het liefst willen, dat die voeding niet noodig was in de school. Het is geen ideale toestand. Maar de toe standen zijn zoo. En nu kan men allerlei wenschen uiten, maar men bereikt todh niet wat er bedoeld wordt. Men kan dat aifema d mooi bepraten, maar de omstandigheden ma- ken dat het niet anders kan. Wethouder V e 1 s H e y n had niet gedacht ter verantwoording te zullen worden geroe pen. Hij zal stemmen naar plicht en geweten. Dat staat voorop en is bij Spr. de grootste rechter in deze. Er is o, zoo weinig verschil' bij hetgeen altijd geweest is. Spr. zou georne willen, dat het bij geen enkel gezin noodig was. Hij zou het een zegen vinden en er' voor danken als het zoo was. Maar de om standigheden zijn nu geheel anders, fn hel college is de vraag door ons wel gestetó als altijd of we wel zijn in het rechte spoor. En dan vraag ik me toch af: wat is eigeniijk toch' veranderd? Vroeger wezen de hoofden, van scholen de kinderen aan; nu de school artsen in verband met de hoofden. Het eenige verschil is, dat het eten komt uil de centrale keuken en nu wordt het prin cipieel in eens zooveel anders. Het instituut is niet veranderd en dat kunnen we toch niet omverwerpen. We leven in buitenge wone omstandigheden en die voeren ons ook tot buitengewone maatregelen. De heer Stadig verklaart, dat in zijn. woorden niet de beteekenis ligt, als die welke de heer Veis Heyn er in gezocht heeir, waar hij zei te zullen stemmen naar pik£rt en geweten. Wethouder Verhoef meent dat vre ons op een practisch standpunt moeten, plaat sen, en een gevolg is dan öf geen voedsel öf het voedsel verstrekken, zooals B. en W. het voorstellen. De hoofdmaaltijd ontvangen de kinderen thuis. Van een ingrijpen in het gezin is geen sprake. Een verstrekking zoo als de heer Stadig wil, staat ons niet vrij. De Armenwet laat die zorg over «in Burg. ert Kerkelijk Armbestuur. We krijgen dan veel meer ingrijpen in het gezin. De ceding wordt verstrekt niet tegen den zin der ouders, maar in 't belang van t onderwijs. Als er kinderen zijn, die het onderwijs niet kunnen volgen bij gebrek aan voeding, dart lijdt daaronder het geheele onderwijs. En acht de heer Van Kalken het doenlijk aan het Armbestuur de uitreiking der bonnetjes over te laten? De heer VanKalken acht dat ondoen- lijk. Maar er is toch wel een wijze le vinden4, den kinderen het voedsel te verstrekken. Het is een christelijke opvatting, dat het kind thuis gevoed wordt. Dan kan het kind bidden en danken. Daar zal wel op gelet worden, maar thiiis kan daar beter op gelet worden. De heer Kroes gaat mee met de ver strekking van klompen en kousen. Maar door voeds elvers trekking onttrekken we het kind aan den huiselijken kring. Het spijt spreker dat wethouder Jorissen het program naar voren brengt, dat nog maar een concept is. Er staat geen enkel syllabe in, <iie pleit tegen ons voorstel. Wil men de maatschap- pij behouden, zorg dan dat het huisgezin bij elkaar blijft. Armenzorg heelt er niets mee te maken. Het gaat er slechts om dat de deren, die het noodig hebben, voedsel krij- gen. Is er wel eens gedacht, waarom zooveel^ kinderen het voedsel krijgen? Daar is nooit aan gedacht en die zullen door mijn voorstel juist voedsel krijgen. Wethouder Jorissen toont nzg eens aan, dat hij dat program aanhaalde omdat' het pleit voor zijn standpunt. Het voorstel-Kroes wordt verworpen mei 6 tegen 11 stemmen. Voor de heeren: Koning, Kroes, Nieuwen- dijk. De Kempenaar, Van Kaikan en Stadig. Het voorstel van B. en W. wordt r. h. st. aangenomen. 6. Voorstel van B. en W. tot het «erieenen^ van machtiging voor de aanstelling van eerti; opzichter le klasse aan de Gebeente Rei niging. Z. h. st. aangenomen. 7. Voorstel van B. en W. W vacfearding

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2