buitenland "binnenland „DE EEMLANDER" «MHunmmttxïïïSftS EERSTE BLAD KOLONIËN. 16® Jaargang, No. 113 IBnUUriKUTOOllQ PCT 5 »wndcn voor Amcrs* AduRRlRilHIUlKlJO food f 1.50, idem franco ptr po«t 2.00, per weck (met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.14, afzonderlijke nummers f 0.05. Wekelijksch bijvoessel »De Holhndscke Huisvrouw* (onder redactie van Thcrèse Hoven) per 3 maanden 50 cent. Wekelijkse!» bijvoegsel %W€ri\dccv96* per 3 maanden 52 ccni. AMERSFOORTS HOOFDREDACTEUR: M.. D. J. VAN SCHAARDENBURG UITGEVERS VALKHOFF 4 C» BUREAUARNHEMSCHE POORTWAL, hoik ut.echtsche.tr INTERCOMM. TELEFOONNUMMER 513 Zaterdag 1 December 1917 dienstaanbiedingen 1—5 regels f 0.50. groote letter» naar plaatsruimte. Voor handel en bedr(jf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald advci* teeren in dit Blad, bij abonnement Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht De nieuwe koers in Duitschland. n. Het beginsel, we ar op de nieuv/e regeling van het kiesrecht voor het huis van afgevanr- idig'den van Pruisen steunt, is hetzelfde, dat «odert een halve eeuw reeds geldt voor den rijksdag. Voor het indirecte kiesrecht, waar bij de kiezers, naar het cijfer der door hen betaalde belasting in drie klassen gerang schikt, kiesmannen (Wahlmanner) kozen, die den de afgevaardigden benoemden, zal in de plaats komen het algemeene en gelijke kies recht, dat alle burgers van den staat direct roept naar de stembus. De stemming is ge heim, in afwijking van de wijze waarop on der het oude stelsel werd gestemd, dat open baarheid van de stemming voorschreef. Het beginsel van het kiesrecht voor den rijksdag is in het ontwerp tot herziening van het Pruisische kiesrecht volledig aanvaard. Wanneer de principieele voorstanders van dat kiesrecht met de voorgestelde uitwerking van het beginsel niet geheel tevreden zijn, dan betreffen de bezwaren zaken, die betrek kelijk détailpunten zijn. Zoo wordt voor de uitoefening van het kiesrecht de eisch ge steld, dat men het staatsburgerschap gedu rende drie jaren moet bezitten en gedurende een jaar in de gemeente moet hebben ge woond. Dat komt feitelijk neer op verlies van het kiesrecht voor hen, die door hunne eco nomische omstandigheden genoodzaakt zijn dikwijls van woonplaats te veranderen. Een tander bezwaar, dat men doet gelden, betreft de verdeeling van het land in kiesdistricten Het regeeringsontwerp laat de bestaande in deeling van de districten, die nagenoeg 70 jaren oud is, geheel onveranderd. Aan de ingrijpende wijzigingen, die sedert in den toestand zijn gekomen, waardoor in eenige deelen van het land de bevolking reusachtig is toegenomen, terwijl ^zij in andere deelen stationair gebleven of zelfs verminderd is, is geen aandacht geschonkenslechts enkelen van de meest bevolkte districten hebben een afgevaardigde meer gekregen, waarbij als maatstaf is genomen, dat hunne bevolking moet gestegen zijn tot boven de 250,000. Het aantal leden van het huis van afgevaar digden zal daardoor met twaalf vermeerde ren en van 453 stijgen tot 445. Nog eenige andere wijzigingen worden verlangd. Men wil b.v. het geheim van de stemming op meer afdoende wijze gewaar borgd zien. Maar, zooals gezegd is, dat zijn détails, die het beginsel niet raken. Van meer gewicht zijn de principieele be swaren. Het oude, reactionaire Pruisen zal door deze radicale kiesrechthervorming ten grave gebracht worden. Maar dat zal niet zonder strijd zijn te verwezenlijken. De krin gen, die in den Pruisischen staat tot heden de macht in handen hebben en die gewoon waren zich van de macht te bedienen naar den stelregel „Der König absolut, wenn er linsrer Willen tut", zijn niet van zins, zich •goedschiks van de macht te ontdoen. Zon der strijd zal dat niet gaan, en wanneer men in het oog houdt, dat in het huis van afge vaardigden de conservatieven met hun aan hangsel, de vrij-conservatieven, te zamen de kleine helft van het aantal leden tellen, ter wijl de andere tak van den landdag, het heerenhuis, overwegend conservatief is, dan tan niet anders worden verwacht, dan dat de strijd om. dit werk te doen slagen zwaar zal zijn. Over de wijze waarop de partijen stelling nemen tegenover het regeeringsontwerp, •chrijft de Berlijnsche medewerker van de Frankf. Ztg.: „De houding van de groote politieke partijen is sedert jaren nauwkeurig bekend. De conservatieve rechterzijde verde digt den bestaanden toestand van het drie- Srlassenklesrecht, de vrijzinige en sociaal democratische partij verlangt de overdracht van het kiesrecht voor den rijksdag op den grooten bondsstaat Pruisen en ook het cen trum staat op dit standpunt. De midden partijen, de nationaal-li'beralen en vrijcon- ïervalieven, waren bij alle vroegere hervor- mmspogingen voorstanders van een meer voudig kiesrecht, en overeenkomstig hunne antecedenten is hunne houding tegenover deze ontwerpen nog eenigszins onzeker. Deze algemeene groepeering spiegelt zich ook af Jn de Beriljnsche partijpers. In de Hader. van de linkerzijde men er zeer over tevreden, dat het regeeringsontwerp radi caal breekt met het drieklassenkiesrec'it en de invoering van het algemeene, gelijke, ge- he 'me en directe kiesrecht in Pruisen eisoht. i bi woorden vol waardeering wordt over de mjtfveering van het gelijke kiesrecht geoor deeld, die iets ademt van den geest van den scherpste afkeuring heeft voor 't gelijke kies recht, dat nu ook Pruisen aan de democratie zal uitleveren. De memorie van toelichting wordt als eene bloemlezing van bekende frazen en leuzen aangeduid en al de haat, die de rechterzijde koestert tegen Bethmann- Hollweg, komt onbelemmerd tot uitdrukking. Terwijl op de linkerzijde de verwijdering van de talrijke schoonheidsgebreken wordt ver langd, die niet passen in het geheele kader van de hervormingsvoorstellen, wordt in de Alduitsche, conservatieve en vrijconserva- tieve bladen tot de partijen en het drieklas- senparlement het verzoek gericht het regee ringsontwerp, ofschoon het op eene ko ninklijke belofte steunt, ten val te brengen en in de plaats er van een getrapt kiesrecht te stellen." De oorlog, In het westen is de strijd weer ontbrand. Volgens het avondbericht uit Berlijn hebben deze gevechten bij Kamerijk voor de Duit schers succes opgeleverd; de berichten uit het Engelsche hoofdkwartier zwijgen er nog over. Overigens is van de oorlogstooneelen niets bijzonders bericht. Ook de Oostenrijksohe regeering heeft de uit Rusland gekomen uitnoodiging om te on derhandelen over een wapenstilstand als eerste stap tot verkrijging van den vrede aangenomen. Het huis van afgevaardigden van den rijksdag heeft aan dit besluit nadruk bijgezet door de levendige instemming waarmee de mededeeling, die de minister president haar hiervan deed, werd ontvan gen. Petersburg, 30 Nov. (Tel.-ag.) Aan de vertegenwoordigers der neutrale staten Noorwegen, Nederland, Spanje, Zweden, Zwitserland en Denemarken is de volgende nota gezonden: Mijnheer de GezantI Ter uitvoering van het besluit van het congres der vertegenwoor digers van den Raad van Arbeiders ejv Boe ren, heb ik mij in naam van den Raad der Volksafgevaardigden tot de gezanten der geallieerden gewend met het voorstel onder handelingen te openen ovei* een onmiddel- lijken wapenstilstand aan alle fronten en het sluiten van een democratischen vrede zon der annexaties of oorlogsschatting op den grondslag van de vrije ontwikkeling der vol ken. Tevens gaf de Raad der Volksgevolmach tigden den opperbevelhebber en vertegen woordiger van het 2republikeinsche leger -opdracht voorloopige onderhandelingen met de bevelhebbers der vijandelijke legers te openen, om tot een onmiddellijken wapen stilstand aan onze en aan alle andere fron ten te geraken. Terwijl ik het mijn plicht acht u van de door ons gedane stappen in kennis te stel len, heb ik de eer u, mijnheer de Gezant, te verzoeken al, wat in uw vermogen is, te doen, opdat ons voorstel tot het sluiten van een wapenstilstand en onze uitnoodiging tot het openen van onderhandelingen over het sluiten van den vrede officieel onder de aandacht van de regeeringen der vijandelij ke landen worden gebracht. Eindelijk heb ik de eer mijne hoop uit te spreken, dat gij alle mogelijke maatregelen zult nemen, om deze onze mededeeling zoo spoedig mogelijk ter kennis van de open bare meening van het volk, dat gij vertegen- woordt, te doen komen. De arbeidende klassen der neutrale lan den zuchten onder de bitterste ellende, die het gevolg is van dezen misdadigen oorlog, die, wanneer men er geen einde aan maakt, de nog niet er aan deelnemende volken in zijn vernietigend werk dreigt mee te slee pen. De eisch van een onmiddellijke^ vre de is de wensch van de arbeidende klassen in alle oorlogvoerende en neutrale landen. Op grond hiervan heeft de regeering van den Raad van Volksgevolmachtigden de ze kerheid, door de arbeidende klassen der neutrale landen volkomen te worden onder steund. Ik verzoek u derhalve de verzekering van den wensch der Russische democratie te aanvaarden, om broederlijke betrekkingen met de democratie van alle landen te on derhouden. De Volkscommissaris voor Buitenland- sche Zaken, TRÖTZKÏ. Peters burg, 29 Nov. (R.) De Russi sche gevolmachtigde seint: De Russische en Duitsche gevolmachtigden zullen Zondag middag bijeenkomen bij den overgang van den Dwi-nskWilnaspoorweg ten westen van het dorp Kukholislhy tusschen de tegenover elkaar liggende militaire liniën. Zij zullen en bijzonderen tTein reizen naar het Duitsche hoofdkwartier aan het oostelijke front te Brest-Litowsk. P a r ij s3 0 No v. (Havas). De Echo de Paris bericht, dat de intergealiieerde^con- feréntie zeer bevredigende uitkomsten heeft grooten bevrijdingsoorlog, den_geest van!Sehad- In de eerste kwestiën, die werden Stein en Hardenberg. De man, die in zijne openbare loopbaan dikwijls scherpe kritiek vond ook aan de linkerzijde, de gewezen rijkskanselier en minister-president von Bethmann-Hollweg, vindt heden waardeering londer eenige beperking. Het wordt als zijne 'verdienste en als zijn werk genoemd, dat het gelijke kiesrecht ook aan de Pruisische staatsburgers ten deel zal vallen. Geheel hieraan tegenovergesteld Is het oordeel van »e conservatieve en Alduitsche per«, die de behandeld, is eene nauwe overeenstemming verkregen. De conferentie zal Zaterdag of Zondag eindigen, zeer vruchtbaar in resulta ten. Het intergeallieerden-oorlogscomité zal Zaterdagmorgen in Versailles bijeenkomen. De door den rijkskanselier in den rijks dag afgelegde verklaringen zijn gisteren in de hoofdcommissie nader uitgewerkt door staatssecretaris von Kühlmann, die in eene met veel zorg opgestelde rede de positie van de centrale mogendheden en die van de cn-dere partij tegenover elkaar stelde. Voor Italië had hij een woord over van deernis, die zich niet laat onderdrukken ondanks de ergernis, die de wijze waarop dit land in den strijd is getreden, heeft opgewekt. Van het schrijven van lord Lansdowne ge waagde hij als misschien een hoopvol tee- ken, dat ook in Engeland de stem der mati ging terrein wint. Uit de stemmen, die in Engeland over dit schrijven zijn. opgegeven, ziet men den diepen in.druk, dien het in hel eigen land heeft gemaakt, al uit zich die voorshands nog op negatieve wijze in pogin gen om de beteekenis van dezen stap te ver zwakken. Londen, 30 Nov. (R.) In eene-verga dering van de conservatieve en unionistische partijen, die werd bijgewoond door de mi nisters Carson en Walter Long en door ge delegeerden uit alle deelen van het land, kwam de kanselier der schatkist Bonor Law met kracht op tegen het schrijven van lord Lansdowne. Naar gemeld wordt, kenschetst hij dit schrijven als een ramp. ITij voegde daaraan toe, dat de inzichten van Lans downe niet die waren van een van zijne collega's, hetzij in het kabinet of daarbuiten. Eeri in krachtige bewoordingen opgesteld besluit tot veroordeeling van de publicatie van het schrijven werd aangenomen en ge seind naar de conferentie te Parijs. Tweede telegram. In den loop van eene rede heeft Bonar Law gezegd: Ik voorzie misschien gevaren, die zich niet zullen voordoen, maar als deze paci fistische beweging door Lansdowne's brief aangemoedigd zou worden en een vorm zou aannemen, die het voor de regeering onmo gelijk maakt te vertrouwen, dat het Lager huis de noodzakelijke oorlogsmaatregelen goed zal keuren, dan zou de regeering slechts één keuze hebben. Om cfezen oorlog te winnen, moet de re geering' de zekerheid hebben, dat de natie achter haar staat. Zoo niet, dan kunnen wij het niet en zullen wij het ook niet pro- beeren. Weenen, 30 Nov. (Corr.-bur.) Het heerenhuis heeft een wetsontwerp aangeno men betreffende-de vergeldingsmaatregelen naar aanleiding van oorlogsgebeurtenissen. De oud-minister van justitie Klein verklaarde, dat de aanspraken van de Oostenrijksohe staatsburgers op vergoeding voor de met alle recht strijdige en door niets gemotiveerde schending van hunne deugdelijk gestaafde rechten in het buitenland met de schade loosstellingsformule niet in verband gebracht kunnen wórden. Deze reohtssehendingen zijn schendingen van het privaatrecht; daarvoor moet onder alle omstandigheden schadever goeding Verleend worden. Kópenhagen, 3 0 N o v. (W. B.) Ber- linske Tidende bericht uit Christiania, dat nieuwe aanvallen worden gericht tegen het ministerie. Inzonderheid wordt het nieuwe vischverdrag zeer afgekeurd, dat bepaalt, dat Duitschland 15 pet., Engeland 85 pet. van de vischvangst krijgt. Morgenbladet verklaart, dat het verdrag nationaal onwaardig en financieel nadeelig is, want de voor Engeland bestemde vis- schen worden niet afgeleverd, maar moeten bederven. Verspreide Berichten Graaf Kuno zu R a n t z a u. Op ruim 74-jarigen leeftijd is te Doberstorf bij Kiel overleden graaf Kuno zu Rantzau, ge durende vele jaren tot 1895 Duitsch gezant bij het Nederlandsche hof. Graaf Rantzau was gehuwd met Marie von Bismarck, eenige dochter van prins Bis marck. Oo8t-lndi(. Een duel. Uit Batavia wordt, geseind dat kapitein Rehmrev, die zich beleedigd acht door den heer Van Hinloopcn Labberton, hem tot een duel heeft uitgedaagd. Laatstgenoemde wil wel aan deze uitdaging gevolg geven, wan neer een ecreraad zal hebben uitgemaakt, dat kapitein Rehmrev een man van eer is. Kameroverzicht Tweede Kamer In de zitting van Vrijdag van aan de orde het ontwerp tot het aangaan eener leening van 500 millioen en conversie der 5 pet. lec- ning van 1914. De heer T e r L a a n heeft bezwaar tegen den bonus van pet. voor ter conversie aangeboden aandeelen der 5 pets. leening ven 1914 en wil sneller aflossing dan in 40 jaar. De heer T e r S p i 11 betoogt, dat de con versie eigenlijk niet door den beugel kan, daar zij door bedreiging met gedwongen leening een absoluut gedwongen conversie zal zijn. Minister Treur betoogt, dat de bonus noodig is om de conversie te doen slagen, en is het niet eens met den heer Ter Spill, dat vrees zou behoeven te bestaan dat van de mogelijkheid van een gedwongen leening misbruik zal worden gemaakt ten aanzien der conversie. Het amendement-Ter Laaiy om den bonus te doen vervallen wordt verworpen met 47 tegen 19 stemmen, waarna het ontwerp zonder stemming wordt aangenomen. Hierna wordt voortgegaan met replieken bij de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting 1918. De heer Dresselhuijs (v-1.) zet zijn Woens dag Gfgebroken rede voort. Spr. betoogt, dat de kerkelijke antithese geen grondslag kan zijn voor opbouwende politiek en werkt nader de tegenstelling tus schen vrijheid en staatssocialisme uit. De heer Gerhard (s.-d.) repliceerde, waarna de heer O 11 o (u.-l.) zich verzette tegen de indiening der onderwijswetten in dit zittingsjaar, daar het politieke onderwer pen zijn. Spr. wil ook dat het volk er nog eens eerst over spreken zal. Ook de heer De Visser (c.-h.) repli ceerde. Aan het einde der vergadering vraagt de heer De Jong (u.-l.) verlof den Minister van Landbouw te mogen interpelleeren over den uitvoer van kaas, over welk verzoek Dinsdag a.s. wordt besKst. De vergadering wordt daarop verdaagd tot dien dag. Indische begrooting. Ingekomen is de begrooting von Nederlondsch- Indiü voor het dienstjaar 1018. Blijkens de memorie van toelichting beeft de omstandigheid, dat de begrootingswelten voor 1017 eerst op 23 Mei van dat jaar gereed kwa men de totstandkoming van het wetsontwerp der begrooting voor 1918 in Indië niet weinig ver traagd. Bovendien is tengevolge van den lan gen duur van het vervoer per post het eindont werp op een nog later tijdstip dan het vorige jam hier te lande ontvangen. Dientengevolge heeft de minister van koloniën den wettelijken termijn voor de indiening der ontwerp-begroo- ting bij de Staten-Generaal niet in acht kunnen nemen. Voor zoover thans bekend, bedragen de eindcijfers voor den gehcelcn dienst over 1015 ontvangsten f 306,070,254, uitgaven 348,169,115, nadeelig slot 41,189,661 buitengewone uiigaven Tndië (berekend) 36,695,05, Nederland (geschat) 6,620,460voordeelig slot voor den gewo nen dienst 2,125,636. Wat betroft 1016 volgens voorloopige opgaven, bedragen de ont vangsten 363,480,570 (ram. ƒ373,016,424), nadeelig slot voor den geheelen dienst 26.331,582 (raming 50,153,076); buiten gewone uitgaven 38,869,922, benevens voor vlootuitbreiding 900,000, te zomen dus 39,760,022voordeelig slot voor den ge wonen dienst 13,438,540 (geraamd een na deelig slot von 2,740,346). De uitkomsten zijn derhalve voor den geheelen dienst ongeveer 23,800,000 gunstiger en voor den gewonen dienst ongeveer 16,100,000 gunstiger don geraamd. De ontwerp-begrooting en de twee ontwerp- aanvullingsbegrootingen wijzen voor de vier hoofdstukken de volgende eindcijfers aan Uit gaven in Nederland 94,532,898, in Indië 343,032,300 oanvullingsbegrootingen uit gaven in Nederland T96,450, in -Indië 73,000, te zamen 438,408,747 middelen in Nederland 19,402,320, in Indië 366,665,006, te zomen f 386,068,226na deelig verschil 52,430,521. Voor de zuivere londsuitgaven is meer uitge trokken 15,357,908, terwijl liooger geraamd zijn belastingen 74,706,577, overschot mo nopolies f 1,4T3,377, overschot producten 4.818,218, overschot bedrijven f 4,022,520, allerlei 708,263, totaal 25,668,755; de stijging van de uitgaven is dus minder dan die van de uitkomsten 10,310,847. Dé uitgaven voor de vlootuitbreiding 1016 1018 zullen einde 1018 een nadeelig slot ver- toonan van 10,996,650 Voor den Volksraad, welke in 1018 zijn werk zaamheden zUl beginnen, wordt 150,000 uit getrokken voor verbetering van de bezoldigin gen van het klerkenpersoneel bij de departemen ten van algemeen bestuur en daakonder bchoo- rende kantoren, bij de Algemeene Secretarie en bij de Alj^meene Rekenkamer 08,000 voor verbetering van de bezoldigingen van het in- landsch person el bij het departement van alge? meen bestuur, de Algemeene Secretarie en de Algemeene Rekenkamer 13,000. Voor de instelling van een Burgerlijken Stond voor sommigeg roepen van inlanders op Java en Madoera zal nodig zijn 3,048,000 ineens en 316,000 jaarlijks, waartegenover stoot een vermeerderde opbrengst van het zegel van 16,000. In afwachting van de alsnog door de Indische regearing te nemen beslissing nopens de vrag op welken voet de nieuwe Burgerlijke Stand zal worden ingevoerd, is een memoriepost opgebracht, ten einde aonstonds na de beslis sing een begin te kunnen maken. 12,000 wordt gevraagd voor uitbreiding van het personeel voor de centrale boekhouding bij het gevangeniswezen 32,000 voor uitbrei ding van het vakkundig personeel voor het nm- Knchtswcrk bij het gevangeniswezen 42,000 voor belooningen aan gestraften voor boven hun dagtaak verrichten arbeid, nadat een proef in deze zeer gunstige ervaring heeft opgeleverd. Berichten Prins Hendrik te Assen. Donderdagmorgen heeft te Assen Prins Hendrik de financieele commissie voor de afdeeling Drenthe der vereeniging „De Ne derlandsche Padvinders" geïnstalleerd. De plechtigheid geschiedde in de „Gedeputeer- denzaal" van het Provinciaal Bureau, alwaar met den Prins en diens adjudant jhr. von MÖhlen, o.a. aanwezig waren de Commissa ris der Koningin in Drenthe, mr. J. T. Lint horst Homan en de leiders der Drentsche Padvindersbeweging. Des middags had de Prins een onderhoud met den Commissaris der Koningin en den heer van Kuyk, resp. voorzitter en secreta ris-penningmeester van het Centraal Pro vinciaal Comité tot hulpverleening bij ram pen van algemeenen aard in de provincie Drenthe, waarbij Z. K. H. zich liet voorlicK- ten over de werkzaamheden van het comité en van de plaatselijke comité'g in verband met den veenbrand in Emmen en Odoorn, waarna het noenmaal werd gebruikt in het Gouvernementshotel. Na het déjeuner werd een bezoek ge bracht aan het Provinciaal Museum, het \Vil- helmina Ziekenhuis en de Ambachtsschool, waarna een autotochtje over Loon en Rolde werd gemaakt. Minister Treub contra minister l'ostliuimt. Men meldt ons uit den Haag: Naar wij vernemen heeft het Kamerlid, de heer De Jong, naar aanleiding van het be richt van den Haagschen redacteur van de I elegraaf in het ochtendblad van gisteren over een conflict tusschen Ministers Treub en Posthuma in verband met den kaasuit- voer, schriftelijke vragen tot de Regeering gericht. Men verwachtte dat die vragen zelfs nog beter mondeling in de vergadering der Tweede Kamer zouden worden beantwoord. Dit stond echter gisterochtend nog niet vost. Wat de zaak zelve betreft vernemen wij dat er inderdaad tusschen bovengenoemde ministers een meenningsverschil in zake den knasuitvoer is gerezen, maar dat er ernstig naar gestreeft wordt het geschil tot eene oplossing te brengen. Minister Cort van der Linden had gister ochtend met Minister Treub en met Minis ter Posthuma in hunne kabinetten een on derhoud. De vragen die de heer De Jong tot den Minister van Landbouw heeft gericht inzake den kaasuitvoer werden gister niet monde ling door Minister Posthuma beantwoord. De heer De Jong was nu voornemens nog gistermiddag aan de Kamer verlof te vra gen over dit onderwerp oen interpellatie te vragen en deze 0.5. Dinsdag te doen plaats hebben. In parlementaire kringen zijn, volgens den Haagschen berichtgever der Tel., velen vau oordeel, dat het tusschen de ministers Treub en Posthuma spoedig lot een beslissing zal moeten komen. Want dit kaas-conflict is cr slechts één. Op meerdere punten bestaat er tusschen hen mcc- ningsvcrschil Waarover niemand zich ver wonderen zal, die Trcub's bock „Oorlogstijd'* heeft gelezen. Is dc berichtgever wél ingelicht, dan beslaat er ook onder dc andere ministers verdeeldheid: een deel van hen kiest dc zijde van mr. Treub, een-ander^leokiie van mlnistor Posthuma. Als bewijs van dc stemming iu parlementair re kringen moge dienen, dal dezer dagen ccn lid der Tweede Kamer, niet de eerste dc beste, een afgevaardigde, die zelf den ministerssteck heeft gedragen, als zijn meening te kennen gaf, dal hel kabinet spoedig zal aftreden. Afwachten is de boodschap. Dat er echter binnenkort belangrijke ge beurtenissen zullen plaats hebben, is waar schijnlijk. In het algemeen is de stemming in dc Ka mer voor minister Treub niet gunstig, al zijn er verschcidcnen, die hem in liet kaas-con- flicl en in zijn opvatting van de distributie- p.olilick gelijk geven. Ecnleelijk ding voor hem is zijn 150-opccntcn-onlwcrp. Vcrwcrpiög hiervan wordt waarschijnlijk geacht, althans aanmerkelijke wijziging. En het is dc vraag, hoe de minister dit zal opnemen. Bij resolutie van den Minister van Finan ciën is, met ingang van 1 December 1917, J. R. Stuurman, te Amsterdam, lijdelijk belast met (lc waarneming der betrekking van inspecteur der directe belastingen, cn is hij werkzaam gesteld aan dc inspectie dier mid delen te Amsterdam, 4de afdeeling. Bij beschikking van den Minister van Oorlog, is, met ingang van 1 December 1917, aangesteld tot schrijver op jaarloon bij het departement van Oorlog, J. II. Jans, thans in die betrekking werkzaam bij den Raad van Toezicht op dc Spoorwegdiensten. Bij beschikking van den Minister v in Landbouw, Nijverheid cn Ilandel, is aan J. Zwarenstcin, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1918, icrvol ontslag verleend nis IcJerk bij het dep. van Landbouw. Nijverheid cn Handel, en zijn, mede met ingang van Januari 1918, bij voormeld departement: bevorderd tot klerk, J. W. Ubels, thans schrijver op jaarloon, en hrnoemd lol schrijfster op jaarloon, mcj. S. M Poclijn. thans tijdelijk hij het departement werkzaam. Nederland en de oorlog Ken. memorie vau liet Kussisclie jczantscliap. Het Russische gezantschap te 's Graven- hage deelt den tekst mede van een „aidc- mémoire", gisteren, 30 November, door den Russischen zaakgelastigde aan onzen minis ter van buitenlandsche zaken overhandigd. He. stuk luidt als volgt: „Het Russische gezantschap is er op gesteld, aan de regee ring van Hare Majesteit de Koningin de die pe verontwaardiging bekend te maken, welke het voelt uit hoofde van de openbaar making te Petrograd van de tusschen Rus land en zijne bondgenooten gesloten verdra gen, welke openbaarmaking op eene verfoei lijke schending neerkomt van de aangegane verplichtingen, door hen die hiertoe over gingen. De berichten over de pogingen v=»n de maximalisten, met het doel om een afzon derlijken wapenstilstand te sluiten, worden door het Russische gezantschap met hetzell-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 1