ABQIOIEKIENTSPRilS „DE EEMLANDER" pBlira&BflZïiZefffi BUITENLAND EERSTE BLAD Zonnige Kerst 16e Jaargang, No. 132 per "5 maanden voor Amers# foorl f 150. Idem franco yet post 2.00. per wetk (met gratis verzekering leger ^ngelukkeo) 0.14. afzonderlijke nummers 0.06 Wdrelijksck bijvoegsel *De Holbndsche fiuisrrcu^» (onder redactie van Thérèse Hoven) 921 1 maandeo SO cent WekJijksch bijvoegsel ekbevuto per 3 maanden .ent. HOOFDREDACTEUR: M«. D. J. VAN SCHAARDENSURG UITGEVERS: VALKHOFF Co BUREAU ARNHEMSCHE POORTWAL, hoik utrechtschestm INTERCOMM. TELEFOONNUMMER 513 Maandag 24 December 1917 dienstainbicdingeu 1—5 regels f 0S0, groote lellen naar plaatsruimte- Voor handel ca bedrijf bestaan teer voordeeltje bepalingen tot het herhaald advcrw teeren In dit Blad, bi| abonnement Bene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. door GRETHA. Kerstmis in Bantam 1 Kerstmis in de bin nenlanden van Java. Vrede ademt de [V^oringin, is in de melatigeuren, over den grooten tuin vajv irèr landhuis Waringin- 'Anoiru Een vrede, die zich mededeelt, ook aan de «nenschen. Aan de kleine marmeren tafel op het gras veld was ze een poosje gaan zitten, trachtend 4n zich op te nemen het ruime, het grootsche, het vredige, dat om haar was. Haar eerste Kerstverlof in Indië f Hoe had ze de laatste weken verlangd naar dezen eersten vacantiedag. Eindelijk was hij gekomen, begin van tien mooie dagen in ge zellig familieleven, ver van de drukke sein- (zaal. Wat een vooruitzicht! Het leven-van-glle dag een poosje onderbroken, geen ontcijfe ren van lange rijen Morse-teekens, waarvan de oogen pijn konden doen, geen irriteerend getik van den Recorder-sleutel. Op het station Tanak-A'bang, waar de trein voor Serang afreed en levendige va- caniiedrukte heerschte, stond de (rein.al ge reed. Zoodra hij zich in beweging zette imatige-boemeltrein-beweginkjes en zij zich behagelijk had gezet, was eene dank bare stemming over haar gekomen. Ze zou zoo graag iets goeds doen, zoo gaarne mede- deelen van de Kerstblijdschap, die in haar was. Zou de gelegenheid Tcornen? Langs uitgestrekte rijstsawah's, terrasvor mig liggend in het landschap, atap-huisjes en palmgroepen, had de trein weldra het eindstation bereikt. De stationschef kende (haar al van een vorig bezoek aan de onder neming. Als gewoonlijk antwoordde ze hem vriendelijk op z'n „Slamat dateng, non" welkom, juffrouw. Zoo vroolijk als thans (had ze er echter nog niet uitgezien. Vlug •wipte ze in het haar reeds wachtende rijtuig» veerkrachtig, alsof een prikkelende Decem- iberkoude heerschte f December, wat een ver schil in klank voor den Europeaan in Indië en voor zijne verwanten in het moederland. Even dacht ze hieraan, toen de middag zon opblankte haar wit japonnetje, waarop een takje hulst en misteitoe vriendelijke Kerstgedachten wekte. Vandaag echter was 't alsof ze de hitte niet voelde. Zon van bin nen won het van de andere, hield die op een afstand. Halverwege moesten de paarden even rus ten. Ze kent dit plekje al, dicht bij de brug, rijstvelden links en rechts. Vrouwen en kin deren in zonnehitte, snijdend de paddi. Arme bevolking, die van Bantam, land van Multa- tuli. Treffende vervulling vindt men hier van het Bijbelwoord„In het zweet uws aan- schijns zult gij uw brood verdienen". Even zien zij op, als het rijtuig van Waringin Anom stilhoudt. Zij weten niet dat het Kerstmis is, hebben immers hun eigen feestdagen. Ook hij weet het niet, de kleine jongen die. met den grooten Tangerang-hoed. nieuwsgierig wat nader komt. Hij weet niet dat andere kleine blanke jongens vanavond feest zullen vieren rondom een grooten boom met kaarsjes en sterren en mooie blinkende •dingen. En die kinderen zullen ieder wat moois meenemen naar huis. Kleine Bantamsche jongen, zoudt ge ook niet wat willen hebben van {len Kerstboom? De gedachten van het Hollandsche meisje gaan terug naar een vorig jaar, toen ze mei de kinderen van de Zondagschool feest vier de. Als ze "dezen eenen kleinen jongen eens wat Kerstvreugde geven kon! Ze heeft vruch ten bij zich, aan een der stations gekocht van een toekang boewah inlandsen groen- tenboertje. 't Volgende oo gen blik maakt een bosje ram boeten een cirkelboog door de luchtkomt terecht op het land. Ze beduidt den kleinen jongen, dat ze voor hem ziin, wenkt hem op de gebruikelijke manier nader te komen, „mari Sini sadja". Aarze lend doet hij dit. Ze heeft in haar reistaschje ook nag andere lekkernij ontdekt. Er komt een schittering in de oogen van het kind. „Bakal saja" is dit voor mij zegt hij on- geloovig. Met zijn Kerstschot loopt hij hard weg naar een „Soedarah", een vriendje, dat ver derop werkt. Hij houdt het niet voor zichzelf, hij deelt mee, gulweg. Flink zoo, kleine Bantamsche jongen, ge doet iets heel moois, ge handelt onbewust in den geest van het Kindje van Bethlehem, waarvan ge nooit hebt gehoord. Andere •kleine, blanke jongens kunnen een voorbeeld aan je nemen. De avond daalt neer over Waringin-Anom, over het landhuis, den tuin, de rijstvelden. De zon gaat onder, zooals ze iederen avond ondergaat op denzelfden tijd. Deze dag ech ter heeft zij iels heel moois gezien. Ze was getuige van een klein kinderfiguurtje, dat blij maakte z'n vriendje. Heerlijke poësie, die daad Ik hoop dat het je goed moge gaan, kleine Bantamsche jongen, dat ge eens moogt be- ritien uw eigen stukje grond, je eigen huisje, en iets moogt brengen aan de omgeving, aan de arme bevolking van Bantam, van de gave, u door God gegeven. Politiek Overzicht De binnenlandsche strijd in Rusland. Naast de onderhandelingen over den bui- tenlandschen vrede, waarin Rusland be trokken is er> waartoe het den weg heeft c-éoaand door den met den vierbond geslo ten wapenstilstand, vordert de binnenland sche strijd in Rusland steeds onze aan dacht. De uit de revolutie van 7 November, de tweede revolutie van dit jaar in Rusland, voortgekomen regeering, die als feitelijk bezitter van het gezag tegenover het bui tenland als de vertegenwoordiger van Rus land optreedt, heeft in het binnenland een zwaren strijd te voeren om haar bestaan. Zij heeft tot dusver niet zonder succes dien strijd gevoerd, in die mate zelfs, dat in de Entente, die was begonnen met haar niet te willen erkennen, neiging schijnt te ko men om b«j te draaien. In een artikel van de Weekly Dispatch, een van de organen van de Northcliffe-pers, wordt deEngelsche regeering aangespoord de BoIshcw:ki-re- geering te erkennen. „Men moet de waar- heirkonder de oogen zien", schrijft dit blad. „De Bolshewiki-regeering is feitelijk de re giering van Rusland, fjet verzet van de ge allieerden tegen de Bolshewiki zal Rusland nog slechts- meer in de armen van Duitsch- land drijven, zoodat het land eindelijk een Duitsch belangengebied -wordt." De Daily News sluit zich bij deze opvatting aan. Maar ook al slaagt de regeering, waarin Lenin en Trotzki den toon aangeven, er in zich door het buitenland te doen erkennen, er blijft de grootste onzekerheid bestaan of zij zich op den duur in den binnenland- schen strijd zal kunnen handhaven. Een typisch voorbeeld van de atomiseering van het nationale leven in Rusland als resultaat van de talrijke stroomingen, die gaan door het door buitenlondsche oorlogen, binnen-x landsche revolutie en een reeks diep in grijpende nooden en behoeften zwaar geschokte land, leveren de 10 candi- datenlijsten, die bij de verkiezingen voor de Constituante in Petersburg zijn ingele verd. Zal deze regeei/ng, die is voortgeko men uit de uiterste revolutionaire elemen ten, in staat zijn zich het hooge gezag te verwerven, dat haar in staat moet stellen den toestand te beheerschen en orde te scheppen in den chaos, dien de toestand in Rusland te zien geeft Men kan hier slechts vragen. Het antwoord za! de toekomst moe ten brengen. Maar twijfel is alleszins ge rechtvaardigd. Een sprekend voorbeeld van den chaoti- schen toestand in Rusland zijn de separatis tische neigingen, die zich in verschillende deelen van het groote rijk doen gelden. Men moet de berichten daarover met voorbehoud opnemen; het blijkt wel eens, dat zij niet met de waarheid overeenkomen. Zoo zijn de berichten, dot besloten is tot afscheiding van Siberië, het gebied van den Kaukasus en de Krim, door het Peiersburgsche telegraaf- agentschap, dal in handen van de Bolshe wiki-regeering is, als volkomen verzonnen tegengesproken. Maar ook al neemt men aan, dat niet alles waar is wat wordt gemeld, er blijft genoeg over om te doen zien, dat de beweging tot afscheiding een grooten om vang heeft gekregen. Het verst gaat men daarin in Finland, waar de landdag zich verklaard heeft tot houder van het hoogste regeeringsgezag en voor het land eene re geering heeft benoemd, 'die zich tot taak heeft gesteld de verwezenlijking van de zelf standigheid van den Finlandschen sta^t In eene verklaring, die het hoofd der Finlcn.d- sche regecring den 4en December in den landdag heeft voorgelezen, wordt gezegd: „Onze eeuwenoude vrijheidsdrang moet thans tot werkelijkheid worden. Het Finland sche volk moet als onafhankelijke natie met de overige volken der wereld gelijkgesteld worden." Minder ver gaat men in het zuiden van Rusland, het gebied, dat onder de algemeene benaming van de Ukraine bekend staat. Daar heeft zich een bestuurslichaam gevormd, de rada, die een oproep heeft gericht tot het Ukrainische volk, waarin de Ukraine wordt verklaard tot eene democratische republiek, die een deel van de nieuwe Al-Russische bondsrepubliek zal uitmaken. De rada heefe eene constitueerende vergadering bij eengeroepen, die als vertegenwoordiging van het volk der Ukraine den nieuwen staat zal organiseeren; tot aan het bijeenkomen van die vergadering in Januari zal de rada het re- geeringsgezag uitoefenen. De Ukraine omvat een zeer uitgestrekt gebied; men kan dat op de kaart gemakkelijk nagaan, wanneer men weet, dat tot de Ukraine in deze verklaring gerekend worden de gouvernementen Kiew, Tsjernigow, Poltawa, Charkow, Podolië, Wol- hynië, Jekaterinoslaw, Cherson en Taurië zonder de Krim; verder kunnen er nog bij komen KoersV, Woronesh en Cholm, wan neer de bevolking zelf daartoe besluit. De regeering te Petersburg heeft tegen over deze verklaring haar standpunt doen kennen In een stuk, waarin zij uitdrukkelijk het recht erkent van alle volken van het groote Rusland op vrije ontwikkeling met in begrip van him recht zich van Rusland af te scheiden. De nationale rechten en de onaf hankelijkheid van het Ukrainische volk wor den zonder beperking en onvoorwaardelijk erkend. Maar tegen de rada van de Ukraine wordt het verwijt gericht, dat zij troepen van de sovjets, die in de Ukraine stonden, heeft ontwapend en eene samenzwering tegen de sovjets-regeering ondersteund. Daarom zijn aan de rada eenige vragen gesteld en is"haar een korte termijn gegeven om daarop te ant woorden, onder bedreiging, dat als dit ant woord niet op bevredigende wijze gegeven wordt, de rada ioL orden beschouwd ols zich bevindende in den toestand van een openlijken strijd tegen de macht van de sovjets in Rusland en de Ukraine. Dit opent een slecht vooruitzicht voor den binnenlandschen toestand in Rusland. Feite lijk heevscht daar een burgeroorlog en het einde daarvan is nog niet te voorzien. De oorlog. B e r 1 ij n, 2 2 D e (W. B.) De Köln. Ztg. bericht uit Berlijn: In de buitenlandsche pers wordt het gerucht verspreid, dat een nieuw vredesaanbod onzerzijds voor de deur staat. Er kan met alle beslistheid verklaard wor den, dat dit niet het geval is. Duitschland en zijne bondgenooten hebben niet de min ste aanleiding het gedane vredesaanbod te herhalen. B er 1 ii n, 2 2 De" (W. B.) Ingevolge een uitnoodiging van den Rijkskanselier, is de Poolsche minister-president, von Kucha- zewski, vergezeld van den chef van het po litieke departement, graaf Adalbert Rostwo- rowski, en den onder-staatssecretaris van Financiën, von Wieniawski, heden in den vroegen morgen te Berlijn aangekomen. In den loop van" den voormiddag werd Ku- chazewski door den Rijkskanselier ontvan- vangen en had gelegenheid verschillende zaken met dezen te bespreken, waarbij ook de wenschen van de Poolsche regeering met betrekking lot de vredesonderhandelin gen ter sprake werden gebracht. We.enen, 2 2 Dec. (Corr.-bur.) Uit het oorlogsperskwartier wordt gemeld: De vertegenwoordiger van het legercom- mando bij de vredesonderhandelingen Csiscerics, is gistermiddag te Brest-Litowsk aangekomen. Des avonds werd hij met zijn müiteir geleide door veldmaarschalk prins Leopold van Beieren ontvangen. Brest-Litowsk, 2 2 Dec. (\V. B.) Staatssecretaris von Kühlmann is gister avond met de heeren van zijn staf aangeko men. Tegelijk met hem is tie Bulgaarsche de legatie aangekomen. Hij had nog des avonds gelegenheid met do vertegenwoordigers van c!en vierbond en de Russische gedelegeerden samen te komen. Heden namiddag zijn de vredesonderhan delingen in Brest-Litowsk in eene plechtige zitting geopend. De volgende vertegenwoor digers nemen er aan deel: Duitschland: staatssecretaris von Kühl- man, gezant von Rosenberg, gezantschaps secretaris von Kosch, generaal Hoffmann, majoor Brinckmann. Oostenrijk-Hongarije: minister van buiten landsche zaken graaf Czernin, ambassadeur von Merey, gezant von Wiesner, gezant- schapsraad graaf Colloredo, gezantschaps secretaris graaf Csaky, luitenant-veldmaar schalk von Csicserics, luitenant-kolonel Po korny, majoor von Glaiss. Bulgarije: minister van justitie Kossow. ge- zont Stojanowitz, kolonel Gantsjew, gezent- schapsraad Anastasow. Turkije: minister van buitenlandsche zaken Achmed Nessimy Bey, ambassadeur IHahim Hokki Pacha, onderstaatssecretaris Reschad Hikmed Bey, cavnllerie-generaal Zeki Pacha. Rusland: Joffe L. R. Kamenew, mevrouw Mig Pizenko, M. Naprokowsky, L. M. Kara- chan, N. N. Lubinski, M. P Veltmann Paw- lowitsch, admiraal W. M. Altvater, generaal Semoilo, kolonel Fokke, kolonel Zeplit, kapi te n Lipaky. Veldmaarschalk prins Leopold van Beieren begroette in ziine hoedanigheid van opper bevelhebber aan het oostelijke front de ver tegenwoordigers met een toespraak, waarin hij onder verwijzing naar het gunstige ver loop van de onderhandelingen over den wa penstilstand de hoop uitdrukte, dat de vre desonderhandelingen zoo spoedig mogeliik tot een de volken gelukkig makenden vrede zouden leiden. Hij noodigde den eersten Turkschen vertegenwoordiger Ibrahim Hakki P":ha uit als oudste in jaren den voorzitters stoel te bezetten. Deze opende de beraad slagingen met de beste wenschen voor hun gunstig verloop en stelde voor, dat starts- secretaris von Kühlmann els eerste het voor zitterschap bij de beraadslagingen op zich zou nemen, met welk voorstel algemeen werd ingestemd. Von Kühlmann aanvaardde het voorzitterschap met de volgende toespraak: „Het is voor het land, dat ik heb te ver tegenwoordigen, en voor mij een groote eer overeenkomstig het besluit van de vergade ring bij deze eerste beraadslaging het voor zitterschap te mogen voeren, waarbij de ver tegenwoordigers van de verbonden stoten met de gedelegeerden van het Russische volk- samenkomen om aan den oorlog een einde te maken en den toestand van vrede en vriendschap tusschen Rusland en de hier vertegenwoordigde staten te herstellen Naar den aard der omstandigheden kan er geen sprake van zijn een tot in de kleinste bijzonderheden uitgewerkt vredesinstrumeni bij de thans begonnen beraadslagingen te verkrijgen. Wat mii voor oogen staat is de vaststelling van de gewichtigste beginselen en voorwaarden, waardoor het vreedzame ver keer als goede buren in 't bijzonder ook op cultureel en economisch gebied zoo spoedig mogelijk weer op gang kan worden gebracht, en de beraadslaging over de beste middelen, waardoor de door den oorlog geslagen wen den weer kunnen worden geheeld. Onze besprekingen zullen vervuld zijn van. den geest van verzoenlijke menschenliefde en wederzijdsche achting. Zij moeten reke ning houden eenerzijds met her historisch gegevene en gewordene om niet den vasten grond der feiten onder de voelen ie verlie zen, anderzijds echter ook gedragen zijn door die groote leidende gedachten, op welker bodem de hier verzamelden elkaar ontmoe ten. Ik mag het als eene gelijk belovende omstandigheid beschouwen, dat onze be raadslagingen beginnen in het teeken van het feest» d*t lange eeuwen aan de menschheid de belofte gaf van den vrede op aarde voor hen, die van goeden wilde zijn Wij mogen in de besprekingen treden fo'ct den oprechten wensch, dat 'onze werkzaam- communiqué: Er was aanmerkelijke artillerie-actie aan beide zijden ten noorden van Poelcnpelle. Londen, 23 Dec. (R.) Officieel be richt. Onze zeevliegtuigen hebben gisternacht een bomraid uitgevoerd op de vlieghalien te St.-Denis, Westrem, Mariakerke en Oostac- ker. Door den Duitschen luchtraid van den af- geloopen nacht zijn geen persoonlijke onge lukken veroorzaakt en is geen schade aunge-, richt. Weenen, 2 3 Dec. (Part.) De militaire schrijvers in onze pers kenschetsen de Ita- liaansche massa-aanvallen ais een poging- van de Italianen om de voor de beslissing van den toestond op het oorlogstoon^ 1 on misbare stellingen terug te winnen. At deze pogingen zijn onder zeer zware Italiaunschc verliezen mislukt. Rome, 23 Dec. (Stefnni.) Officieel heden spoedig een voorspoedigen voortgang mogen nemen." Op voorstel van den voorzitter werden hierna de volgende besluiten genon De kwestiën van de rangorde worden opgelost naar de alfabetische lijst van de vertegen woordigende staten. In het voorzitterschap van de voltallige vergaderingen wisselen de eerste gevolmachtigden van de vijf staten el kaar af. Als talen, waarin het woord kan wor den gevoerd, zijn toegelaten het Duitsch, Bwl- ^aarsch, Russisch, Turksch en Fransch. Vra gen. waarbij slechts eenigen van de betrok ken staten belang hebben, kunnen hel on derwerp van afzonderlijke beraadslagingen tusschen dezen uitmaken. De officieele zit tingsverslagen worden gemeenschappelijk vastgesteld. Op uitnoodiging van den voorzitter ont wikkelde hierna de eerste Russische verte genwoordiger in eene uitvoerige rede de grondslagen van het Russische vredespro- gramma, die in hoofdzaak overeenkomen met de bekende besluiten van den arbeiders- en soldatenraad en de Alrussische bóeren- vergadering. Dc vertegenwoordigers van de vier verbonden staten verklaarden zich be reid tot een onderzoek van het Russische vredesprogramma over te gaan. De uitkomst van dit onderzo.ek zal het onderwerp van de volgende zitting uitmaken. Peters burg, 22 Dec. (R.) Trotzki heeft het woord gevoerd in eene vergadering in den voormaHgen keizerlijken schouwburg tot viering van den wapenstilstand en dacbij gezegd: Wij hebben niet den czaar en de bour geoisie overhoop geworpen om op de knieën te vallen en den keizer om vrede te vragen. Wanneer ons onaannemelijke voorwaarden worden aangeboden, zullen wij de beslissing vragen van de constitueerende vergadering. Als die vergadering ze goedkeurt, zal de maximalistische partij de vergadering verla ten. Wij roepen allen op tot den heiligen oorlog tegen het imperialisme van alle lan den. Wanneer wij door onzen economischen ondergang niet in staat zijn Ie strijden voor onze idealen, zullen wij aan onze buitenland sche kameraden zeggen, dat de strijd niet geëindigd is, maar slechts verdaagd evenals in 1005. B er 1 ij n 2 3 Dec. (W. B.) Voormiddag- bericht uit het groote hoofdkwartier. Van het Blankaarlmeer tot de Deule hield het levendige artillerievuur aan totdat het donker werd. Van eene aan den spoorweg Boesinghe—Stadcrf uitgevoerde onderne ming werden 30 Engelschen ols gevange nen ingeleverd. Aan beide zijden van de Scarpe en ten zuiden van St.-Quentin ontwikkelde zich in den namiddag een levendige vuuractie. Tal rijke geslaagde verkenningsgevechten wa ren tusschen Atrecht en St.-Quentin. Avondbericht. Van de oorlogstooneelen niets nieuws. Parijs, 2 3 Dec. (Havas.) Namiddag communiqué. Tusschen Oise en Aisne heerschte rij groote bedrijvigheid van patrouilles. In de streek van Juvincourt ondernamen de Duit- schers een raid op kleine posten der Frcn- schen. De Duitschers werden onder gevoe lige verliezen teruggeslagen. Verdere pogin gen der Duitschers in den sector van Go- dat, ten noorden van Couicy en ten noorden van Bézonvaux, leverden geen ander resul taat op, dan dat er gevangenen in handen der Franschen achter bleven. In Lotharingen namen Fransche verken- ningsafdeelingen, in de buurt van Limey, eenige Duitschers gevangen. Overal elders was de nacht rustig. Londen, 23 Dec. (R.) Morgenbericht Gisternamiddag deed de vijand, onder be scherming van spervuur, een plaatselijken aanval op onze stellingen bij den spoorweg yperen—Steden. Hij slaagde er in onze vooruitgeschoven posten over een front van 700 yards over korten afstand terug te drin gen. Des nachts legde de vijandelijke artil lerie groote bedrijvigheid aan den dag bij Gheluvelt en Poelcapelle. Avondbericht. De vijand deed een inval in een van onze posten te pEebry. Eenigen van onze man schappen worden vermist. Een andere in- valstroep, die trachte bij onze stellingen in de buurt van den weg naar Mente te komen, werd door ons vuur verdreven. Gisteren, in den toop van j3en dog, heerschte aan het geheele front in de uer- gen opmerkelijke bedrijvigheid van do we derzijdsche verkenningsafdeelingcn, welke tot kleine gevechten van plaatselijke beïoe- kenis leidde. Ten noorden van Pedescala werd een kleine vijandelijke post door Tdn van onze patrouilles verrast en vernietig Op den linkeroever van de Assn, ten westen van Canone di Sotto, is oen van onze afdeelingen na een korte, maar krach tige artillerievoorbereidine met schitterend élan door de verspe .ingswerken gebroken en na den tegenstand van den vijand to hebben overwonnen, in een sterken vooruit geschoven posl van den vijand bij Docf doorgedrongen. Zij keerde met 22 gevange nen en veel wapens cn materieel terug. In Conca Leghi (Posinn), op den Monte Vol Bella (ten zuid-oosten van Asiago), in Val Franzella en op dr* hellingen ten zuiden van Snsso Posso werden sterke vijandelijke patrouilles, die onze stellingen trachtten lo naderen, met verliezen teruggeslagen. Ten Westen van Osterin il Lepra het ft een van onze patrouilles wapens veroverd en gevangenen gemaakt. Bij den berg Sola- rolo en in Val Calcino werden pogingen van den vijand, om onze stellingen binnen te dringen, door ons vuur verijdeld. In de Pfhve-vlnkte haddon slechts klc-inc artilleriegevechten plaats. Londen, 2 2 Dec. (ROfficieel be richt. Generaal Allenby meldt: Ongeveer te middernacht van 20 op 21 December staken onze troepen op vlotten en losse bruggen de Nahr-el-Auja over en bezetten Khur-Hitthodra en Sjeik-Muannis en Telerzekkeit en later Elmakras. Deze plaatsen liggen nabij de mending van do rivier en vormen een terrain, dat den om trek tot op twee mijlen noordwaarts be- heerscht. Wij maakten 305 gevangenen, onder wie 11 officieren, en veroverden 10 machinege weren. Andere afdeelingen bezetten Ras-Erzaum- by, op twee mijlen ten noord-oosten van Be- thanie, maakten 30 krijgsgevangenen en veroverden twee machinegeweren. Drie vij andelijke tegenaanvallen werden afgeslagen. Sedert het begin der operation is aan huif veroverd: 00 kanonnen en houwitsers, on geveer 400 affuiten en andere voertuigen, 110 machinegeweren, meer dan 7000 ge weren, 1^.500.000 munitie voor klein ge weer en meer dan 58.000 patronen vooi geschut en verschillende andere voorriden B e r 1 ij n 2 2 D e c. (W.-B.). In het sper. gebied rondom Engeland zijn weer 20,000 ton vrachtruimte in den grond geboord Ber 1 ij n 2 3 Dcc. (W. B.) De Engel- sche eerste minister Lloyd George heeft den 19en November in het lagerhuis met stelligheid Hweerd, dabden 17en Novem ber vijf Duitsche Ubootcn vernietigd ziin. Die bewering blcei tot dusver onweerspro ken; maar dat beteekende volstrekt niet eene stilzwijgende toestemming maar een afwachtend onde zoek. Thans, nu de Uboo tcn, die destijds in zee waren, zijn terugge keerd, kan de toestand worden overzien en wordt van olficieele zijde verklaart, dat dé door deo. Engelschen premier gedane be wering niet juist i-:. B e r 1 ij n 2 3 Dec. (W. B.) Uit het vijan delijke buitei\!and heeft in de neutrale pers de bewering opname gevonden, dat Duitsch land van plan zou zijn den Ubootoorlog ia staker). Regeering en volk stemmen steeds overeen in de meening, dat de Ubootoorlog als een krachtig wapen tegen de vijanden! van Duitschland verder gevoerd moet wor den. Ongetwijfeld heeft de met het klin> mende succes van het duikbootwapen steeds dringenden wordenden wensch,; nr het e in de van den duikbootoorlog onzer vijanden dit onware bericht in de pen gegeven. In de Italiaansche Kamer heelt d inims- ter-president Orlando eene rede gehouden, die geborduurd was op het thenm, dat de door Italië ondervonden tegenslagen de vrucht waren van verraad en dat de eenke weg des heils is: volhouden. De Karrtei heeft met 345 tegen 50 stemmen akte ge nomen van deze verklaringen, hetgaon ii aan te merken als een votum van vectroi* wen in de regeering. Rome, 2 3 Dec. (Stefoni). De j<amet heeft bij hoofdelijke stemming met 345 te» gen 50 stemmen eene door de regeerinj, aanvaarde motie van vertrouwen aangeno

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 1