^BÏN N EN LAN D~~ KOLONIËN. 'ii'end om de menschen uit hun hachellike positie te redden. Een bootie, dat ter hulp werd gezonden, sloeg om. Tevergeefs trachtte een vliegtuig de redding te volbren gen. Br werd om hulp getelefoneerd naar Maastricht Maar wegens den hoogen wa terstand kon niet geschut worden. Eindelijk gelukte het in den afgeloopen nacht een .motorbootje, dat men over den dijk getrok ken had, de manschaopen te redden. Ooftt-lndië Ritst voor IndlC Het Engelsch gouvernement overweegt voorstellen van de Hollandsche scheepvaart- maatschappijen len einde tegemoet te komen aan het tekort aan scheepsruimte in Britsch- ïndië op voorwaarde dat de riistexport uit Rangoon weder open wordt gesteld. 1'.i verband met bovenstaand telegram ver neemt het N. I. P A. nog van de zijde der icheepvaartmaatschppijen te Amsterdam: Zooal» bekend te, heeft door gebrek aan. scheepsruimte een groote ophooping van sui ker in Indië plaats gehad, voornamelijk op lava was dit het gevaL De Engelschc lijnen, die in normale Lijden voor het transport van de Javasuiker naar Britsch-Indiê, de voor naamste afnemer van dit produel, zorg droe gen, zagen h$re schepen gerequireerd door de Britsche regeering. Onze Nederlandsche maat schappijen, in het hijzonder de paketvaart. tra den toen in overleg met de groote suiker- exporteurs en als resultaat volgde een rege ling. waarbij bijv. de Kon. Paketvaart suiker naar de Britsch-Indische havens bracht en op de terugreis rijst uit Rangoon ten behoeve van Nederlandsch-Indië medenam Op hetzelfde tijdstip dat de moeilijkheden in het telegrafisch verkeer over de Britsche kabels ontstonden, •werd de rijstuitvoer uit Rangoon stopgezet. 8edert ongeveer half October heeft invoer van dit voor Indië zoo hoogstbelangrijk volksvoed- «el dus zoo goed als in het geheel niet plaats gevonden, hetgeen, indien deze toestand zou voortduren, tot ernstige moeilijkheden zou Scuuncu leiden. Men noemde het dan ook een verblijdend verschijnsel, dat op deze wijze naar een oplossing voor dit probleem der Indi sche voedselvoorziening getracht wordt. (Tel.) Controleur Dominions. Uit Batavia wordt geseind: Te Buitenzorg is controleur Domimcus ten- gjevolgr van bij het ontsteken van vuurwerk op Oudejaarsavond bekomen wonden overleden. De Staatscourant No. T7 bevat o. a. de vol gende Kon. besluiten benoemd tot notaris binnen het arrondisse- pMnt Breda, ter standplaats de gemeente Breda, far. Th. H. M. H. Borret, candidaet-rvotaris, te- Vwvs privaat-docent voor notariaat en fiscaal* tocht aan de universiteit te Amsterdam, wonen* Vb aldaar benoemd tot gewoon hoogleeraax in de af- daeh'ng- der mijnbouwkunde aan de Technische Boogeschool te Delft, 'om onderwijs te geven in historische geologie en palaeontologie, dr. A. Brouwer, mijn-ingenieur, ingenieur bij het mijnwezen in Ned.-Indië met Ingang van 1 Febr. 1918, benoemd tot schoolopziener in bet arrond. Doesburg, jhr. mr. H. C. M. van Nispen tot Pannerden, te Arnhem; bij het Centraal Bureau voor de Statistiek, te rekenen van T Jan. 1918, bevorderd tot adjunct- oommies, P. J. Mansvelt Beok, thans klerk op zijn verzoek, met ingang van 16 Jan. 1918, eervol ontslag verleend aan W. Verhoeven, als burgemeester der gemeente Riethoven, met dankzegging voor de langdurige diensten door hem in zijne betrekking bewezen met ingang van 16 Sept. 1918, aan dr. C. A. Pekelharing, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, met dankbetuiging voor de gedurende vele en bewezen belangrijke diensten tijdelijk benoemd tot leeraar aon de Rijks- hoogcre burgerschool te Helmond, N. van Wijn gaarden, te Groningen toestemming verleend aan P. F. Zeeman, secretaris der gemeente Vrijenban, om tot 1 Jan. 1919 te 's-Gravenhage te blijven wonen benoemd tot burgemeester der gemeente Mid- delharnis, J. Boaman benoemd tot burgemeester der gemeente Kort gene J. Snellen met ingang van 16 Ju; 1918, benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de afdeeling der werktuigkunde, scheepsbouwktmde en electro- techniek aan de Technische Hoogeschool te .Delft, om onderwijs te geven in de mechanische technologie, P. de Vooys, werktuigkundig in genieur. oud-hoogleeraar aan genoemde Hooge school voor het tijdvak var. IC Jon. tot en met 31 Aug. 1918, belast met het onderwijs in de tex- tiel-industrie bij de afdeeling der werktuigbouw kunde, scheepsbouwkunde en electrotechniek aan voornoemde Hoogeschool, W. P. Smit, scheikundig ingenieur, ingenieur bij den Oc- trooiraad voor het tijdvak von 1 Febr. tot en met 31 Aug. T9I8, benoemd tot leeraar aan de Rijks- hoogerp burgerschool te Groningen, W. F. Hil- debrand te rekenen var. I Dec. 1917, aan mr. J. AJmgh Prins, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks- hoogere burgerschool te Roermond met ingang van 2 Febr. 1918, de titulaire rang van luitenant ter zee der 1ste klasse verleend aan den op zijn verzoek in actieven dienst ge- stelden g<? pensionneer den luitenant ter zee der 2de klasse E. J. Langelaan m^t ingang van 18 Jan. 1918 de betrekking van inspecteur der marine-artillerie opgedragen oan den kapitein-luitenant ter zee C. T. Steffe- laar, thans tijdelijk belast iret de waarneming dier betrekking. Hi. Ms. Zeeland. Blijkens bij het departement van Marine ingekomen bericht Is Hr. Ms. pantserdekschip „Zeeland", on der bevel van den kapitein ter zee F. L. Rambonnet ter voortzetting van den reis Taar Nederland van Honoioeloe naar San Francisoo vertrokken. r* Het oorspronkelijke plan om, fn stede van pa»; rrancisco, de haven van San Diego aan Ie doen is opgeheven in veAend met moei lijkheden in de kolenvoorziening op laatstge noemde plaats. Het nieuwe departement van landbouw- Men meldt ons uit Den Haag Zaterdagmiddag werd het nieuwe gebouw van het Departement van Landbouw, Nijver heid en Handel aan den Bezuidenhoutschen- weg bezichtigd door de vertegenwoordigers der Nederlandsche Pers. Het gebouw dat is opgetrokken uit beton, baksteenen, graniet en zandsteen, bestaat uit een sous-terrain, vier verdiepingen en een zoldérverdieping. Er zijn ingericht 113 bureaulokalen, 2 vergaderzalen, ieder met een anti-chambre, 4 bibliotheeklokalen, waarvan 2 tevens leeszaal 1 leeszaal, 14 bo denkamers, 17 archieflokalen en het sous- terrain, 11 archiefruimten op den zolder, 3 rijwielbergplaatsen en het sous-terrain, 27 toiletruimten, voorts een ketelhuis, kolen bergplaatsen, een regelkamerterwijl naast het gebouw een afzonderlijke vrijstaande woning ïs opgetrokken voor den concierge. De voorgevel, waarin, boven den ingang, 4 beelden van den beeldhouwer Templeman naar modellen van den heer J. J. Brouwer te Leiderdorp zijn geplaatst, heeft een lengte van 70 M. De diepte van het gebouw, dat een grondvlak van 2100 vierk. meter be slaat en een inhoud heeft van 63000 kub. Meter, bedraagt 65 meterterwijl de afstand van den vloer van bet sousterrain tot de nok 31 meter is. Behalve deze getallen geven ook de vol gende een denkbeeld van den omvang van den bouw; verwerkt werden 3390 kub. M. betpn, 320.000 K.G. staafijz^ 4.100.000 baksteenen, 790 kub. M. natuursteen. 180.000 dakleien en 1400 ramen, terwijl voor de electrische licht- en krachtleiding, aangenomen door de firma Groeneveld, Ruempol en Co. te Amsterdam, voor 14280, meer dan 10 K.M. buis en 30 K.M. draad noodig waren. Voordat met den bouw kon worden aan gevangen, was de afbraak van 5 heerenhui- zen noodig. De bovenbouw, welke werd gegund aan de firma Groenenberg, Kruithof en Sloet voor 618.617, ving 2 Juni 1914 aan en kwam 15 November 1917 gereed; met een onderbreking van 8 maanden tengevolge van den oorlogstoestand, waardoor voorol de aanvoer van steen uit het buitenland werd bemoeilijkt. Zoowel bij de uitwendige als bij de in wendige inrichting en versiering van het ge bouw is, waar het maar eenigszins mogelijk was, aan Nederlandsch fabrikaat de voor keur gegeven. Kolonel P. H Berganslus, com mandant van het le regiment veld-artillerie zal. naar de N. R. G verneemt, binnenkort den dienst met pensioen verlaten. Algemeene Staatsparty. „De Staatsburger" meldt, dat de heeren G. Potvliet, dr. Frederlk van Eeden, prot dr. J. A. Barrau, W. Sturms en dr. Zeno Kamerling een candi- dahiur van de Algemeene Staatspartij voor de Tweede Kamer hebben aanvaard. O Christelijke godsdienst en rijksbetrekking. Op een schriftelijke vraag van het Kamer lid Otto heeft de Minister van Binnenland- sche Zaken medegedeeld, dat de adverten tie in het Algemeen Handelsblad, waarop op een Rijksbureau te Amsterdam eene jonge dame werd gevraagd van „Christelijken godsdienst", geplaatst was dor den hoofd controleur te Amsterdam van het Uitvoe rend Bureau van de Rijkscommissie voor de distributie van ijzer en staal. De hoofdcon- troleur is daarvoor, ter verantwoording ge roepen en wordt, ook om andere redenen, in een anderen werkkring geplaatst. De Minister schrijft verder, dat deze op zich zelf staande- poroeping, welke geheel buiten de Regeering omging en natuurlijker wijs door haar allerminst wordt goedge keurd, nog geen aanleiding behoeft te geven tot het nemen van maatregelen om te voor komen, dat in de toekomst opnic een der gelijke aanvraag wordt gedaan. Wettig; cn olrbaar optreden der militaire autoriteit? Het Kamerlid Mendels heeft, naar Het Volk meldt, de volgende vragen gericht tot den minister van Oorlog: le. Is het waar dat de desbetreffende mi litaire autoriteit te Harderwijk van den kor poraal A. M. de Jong heeft geëischt mede te deelen of hij den schrijver was van de „Notities van een landstormman", voorko mende in het dagblad „Het Volk", dan wel of hij wist wie die schrijver was, en zoo ja, alsdan diens naam op te geven? 2e. Is het waar dat genoemde korporaal op grond van zijn weigering bedoelde mede- deelingen te doen, gestraft is met 14 dagen provoost? 3e. Acht de minister dit optreden van bedoelde militaire autoriteit wettig en oir- baar? Tot gemeentesecretaris van Sliedrecht fs benoemd de heer H. de Haas van Dors- ser, commies ter secretarie aldaar. 9f. K. li. Th. Ficdeldy Dop. f Het Hbld. meldt het overlijden op 46- jarigen ipeftijd van den heer M. H. G. Th. Fiedeldy Dop te Amsterdam, een van de voormannen op het gebied van midden standsorganisatie. Hij was leider van de Al gemeene Nederlandsche Centrale Midden- stands-credietbank en is ook eenige jaren lid van der. Amsterdamschen gemeenteraad geweest. Op 43-jarigen leeftijd is overleden de kapitein-kwartiermeester J. Haitsma Muiier. Op 64-jarigen leeftijd is te Den Haag overleden de heer D. J. Beek, hoofdcommies bij het kabinet der Koningin. Nederland en de oorlog De o vereen komst mei Duiiscliltlrid Onder de bijlagen tot de Memorie van Antwoord van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel nopens het voorstel betreffende de beschikbaarstelling van le vensmiddelen komt voor het protocol op 6 October 1917 te 's Gravenhage door Ne derlandsche en Duitsche gevolmachtigden geteekend tot regeling van eenige aangele genheden van economischen aard. In artikel 1 dezer overeenkomst heet het dat Duitschland is bezield door den ernsti- gen wensch om den uitvoer van steenkool uit Duitschland en het bezette gedeelte van België en Nederland zooveel mogelijk te ver- grooten, teneinde de wederzijdsche econo mische betrekkingen te versterken en een voldoende voorziening van Nederland met steenkool mogelijk te maken. Duitschland geeft derhalve voor den duur dezer overeenkomst uitvoervergunningen voor 300.000 ton steenkool uit Duitschland en het bezette gedeelte van België naar Ne derland. De omstandigheden van het oogenblik gedoogen intusschen slechts het geven van uitvoervergunningen voor 200.000 ton steenkool uit Duitschland en 50.000 ton steenkool uit het bezette gedeelte van België per maand. Duitschland zal, zoodra de omstandighe den gunstiger worden, voor 40.000 ton Duitsche en 10.000 tón Belgische steenkool meer uitvoervergunningen verleenen. De prijs der Duitsche steankool is tot 31 Maart 1918 bepaald op een basis van J 45 per ton aan de mijn, inclusief steenkoolbe- lasting; de prijs voor Belgische steenkool zal nog worden vastgesteld. In art. 2 wordt gezegd: Duitschland zal van af 1 October 1917 het tot heden bestaande contingent ijzer en staal op 20.000 ton per maand brengen en dienovereenkomstig uitvoervergunningen verleenen. De thans geldende prijzen en bijslagen zullen gedurende den duur der overeen komst niet worden verhoogd. De levering van ijzer en staal is niet afhankelijk van de teruglevering van den alvaL In afwachting van een bevredigende regeling te dezer za ke zal geen uitvoer van staal- of ijzerafval uit Nederland plaats vinden. Art. 3. Zoolang zich geen ingrijpende wij ziging van de omstandigheden voordoet, blijft de geregelde toevoer van de artikelen, die Nederland thans uit Duitschland be trekt, verzekerd, met name die van cement, zout, machines en werktuigen, chemische producten, kali, leurstoffen, verfwaren, dro gerijen, hout, aardewerk, papier, enz. Art. 4. De overeenkomst blijft van kracht tot 31 Maart 1918. Evenwel kan zij tusschentijds door ieder der partijen worden opgezegd. In geval van opzegging eindigt de over eenkomst den laatsten dag van de maand, volgende op die, waarin de opzegging ge schiedde. Art. 5. Ten einde de betalingsbalans tus- schen de beide landen zooveel mogelijk in evenwicht te houden, verklaart de Neder landsche Regeering er geen bezwaar tegen te hebben, dat zoo lang deze overeenkomst van kracht blijft, xsn Nederlandsche zijde een crediet van ten hoogste 11K millioen gulden per maand wordt verleend. De Duitsche regeering neemt de verplich ting op zich buiten dit crediet geenerlei nieu we crediet-operaties in Nederland te bevor deren, zonder dat dienaangaande vooraf overeenstemming met de Nederlandsche re geering zal zijn verkregen. Art. 6. Omtrent de volgende punten zal nog nader overeenstemming moeten worden verkregen: a. Ten genoegen van Nederland: I. De beperkende bepalingen nopens het gebruik van Dultsch Ijzer en staal voor den scheepsbouw hier te lande. D. Doorvoer van en naar Oostenrijk-Hon- garije en Zwitserland. Dl. Bevredigende verklaringen inzake den toevoer naar Nederland en overzee. IV. De nog hangende geschilpunten in za ke de tankstoomschepen varende onder Ne derlandsche vlag. V. Uitvoer tegen de oude prijzen van een voorraad van 14.000 ton steenkool voor Nederlandsche rekening te RRuhrort liggen de. b. Ten genoegen van Duitschland: I. De nog hangende quaësties tusschen de wederzijdsche groepen van belangheb benden omtrent de uitvoering van de be staande overeenkomst inzake levensmidde len. D. Een bevredigende crediet-overeen- komst tusschen de wederzijdsche groepen van belanghebbenden. Art. 7. De "onderteekening van de defini tieve overeenkomst zal eerst plaats vinden, nadat overeenstemming zal zijn bereikt om trent de punten genoemd in art. 6. Art 8. Intusschen zal de uitvoering der overeenkomsten (uitvoer van steenkolen, ijzer, levensmiddelen en verleenen van cre diet) onmiddellijk een aanvang nemen. Het protocol is geteekend door de hee ren a. C. J. K. van Aalst, A. J. M. ridder Van der Does de Bije, mr. J. C. A. Everwijn, mr. dr. W. F. J. Frowein, jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, A. G. Krotter, mr. L. J. A. Trip, als gevolmachtigden voor de Nederlandsche Regeering en b. den werkelijken legatie- raad Gneist, handelsattaché ven het Duit sche gezantschap te 's Gravenhage, dr. Carl Melchlor, als gevolmachtigden yoos de Duit sche Regeering, De economische onderhandelingen Ontrent de economische onderhandelin gen met de regeeringen der geallieerden ver neemt het Hbld. van doorgaans goed ingelichte zijde dat daarbij nog tal van moeilijkheden te overwinnen zijn, die zullen veroorzaken dat niet zóó spoedig overeenstemming wordt be reikt, als aanvankelijk werd verondersteld. Partijen twijfelen niet aan een goeden uitslag doch in de verschillende aanhangige onder werpen zitten, naar het blad werd meegedeeld zoovele „haken en oogen", dat deze zeer ernstig moeten worden bezien. Temeer waar een goede oplossing, in de toekomst moeilijk heden bij de uitvoering van het agreement zal voorkomen. Behalve het aanbrengeu van goederen uit onze koloniën, van graan voor het Belgisch Rellefcomité en voor onze levensmiddelen voorziening, eischen de credietrcgeh'ngen nog ged ach tcrrwl sseling. Er wordt echter met voortvarendheid op aangestuurd om zóó spoedig gereed te komen, als met het belang der zaak is overeen te bren gen. !>e \ederlHudsehe schepen In Amerika. Reuter seint ons uit Washington Medegedeeld wordt, dat de NederlendscKe regeering eene beslissing heeft genomen in zake de 80 schepen, die thans in Amerl- kaansche hatvens liggen. De voorloopige overeenkomst i6 zoo juist te Londen geteekend. De overeenkomst bepaalt, dat de schepen niet naar het oorlogsgebied zullen gezonden worden. I>e w-Amsterdam"* Het Hbld. verneemt uft Rotterdam: Zondag en gisteren hebben gedeelten van de equipage van het stoomschip „Nieuw- Amsterdam" gelegenheid gekregen hun ge zinnen te bezoeken. Gisteren kregen ook de passagiers vergunning om, voor zoover zij dit wilden, zich eenigszins aan land te kunnen vertreden. Zij moesten evenwel gisteravond 6 uur aan boord terug zijn. Of er dan gevaren zal worden, is niet bekend. Er zijn reeds enkele passagiers, die hun koffers hebben gepakt en voorgoed vertrok ken zijn, in de overtuiging dat het schip niet varen zou. Intusschen is dit maar een kleine minderheid De rest hoopt nog met de maatschappij. Definitieve plannen be staan er zeker nog niet, ab men hoort dat Zondag aan boord werd geannonceerd dat de boot Maandagmorgen 7 uur vertrekken zou. Toch ligt ze nog aan de Wilhefrnina- kade. Wij vernemen voorts dat het reeds was uitgemaakt dat het schip na aankomst te New-York voor dentijd van 8 maanden door het Amerikaansche gouvernement ge charterd zou worden. Hiertegen verzetten zich de Duitschers. Versterking van scheepsbe- hoeften aan neutrale bodems. Uit een telegram van Hr. Ms. gezant te Washington aan den minister van Buiten landse he Zaken blijkt, dat de Amerikaansche „Ward Trade Board" nieuwe regels heeft uitgevaardigd aangaande de verstrekking van scheepsbehoeften (waaronder begrepen steenkool en voedsel). De belangrijkste be palingen werden reeds In een onzer vorige nummers onder de Reuter-berichten opge nomen. Onze gevangen zeelieden. Het hoofdbestuur van den Christelijken Zeeliedenbond meldt: Op verzoek der familiebetrekkingen en van de Scheveningsche zeelieden zelf, die in Harwich vastgehouden worden, heeft het hoofdbestuur van den C. Z. B. verschillende pogingen aangewend om in dien toestand vrandering te brengen. De positie dezer gevangen zeelieden is zeer moeilijk en die hunner gezinnen even eens. Zij zelf missen alle vrijheid van bewe ging, klagen over gebrek aan voedsel, licht en waschartikelen. Hun gezinnen ontvingen tot heden geen vergoeding van de reeders en worden om die reden ook afgewezen door het Steun comité, hoewel ze reeds meer dan twee maanden zonder inkomen zijn. Van vrijlating schijnt nog geen sprake te zijn; de Nederlandsche Regeering meent, dat deze zaak in eerste instantie de reeders aangaat. Het hoofdbestuur van den C. Z. B. heeft gisteren een onderhoud gehsd met den En- gelschen gezant, die van meening is, dat de Nederlandsche Regeering aan onzen ge zant te Londen opdracht heeft te geven om de belangen van haar onderdanen te be hartigen- De inscheping der Engelsclic krijssse vniigenen De Minister van Binnenlandsche Za ken heeft een schriftelijk antwoord- ingezon den op de vragen van het Kamerlid mr. Heeres betreffende de inscheping der ge wonde Engelsche krijgsgevangenen te Rot terdam aan boord van de ,.Sindoro". De minister schrijft dat het bericht, als of de Engelsche generaal sir John Han- fcirry Witt: ims een portest tot de regeering zou hebben gebricht, onjuist is. Wel heeft het departement van buitenlandsche zaken eer. mededeeiing bereikt van het Britsche gezantschap te 's Gravenhage, waarin de fouten vermeld werden, welke genoemde generaal bij de eerste inscheping van ge wonden had opgemerkt. Na een onderzoek naar het gebeurde heeft de Regeering door een scherpe afbakening van elks bevoegdheid en werkzaamheid en door het treffen van een regeling, waarbij reeds in de hemen en op de schepen de in- en ontscheping kan worden voorbereid, er naar gestreefd een herhaling van het ge beurde te voorkomen. De beraamde maat regelen zijn door hun uitvoering bij de tw eede inscheping van Engelsche gewonden en bij de ontscheginfl van de Duitsche ge kwetsten in allen, deele doeltreffend gebfe, ken, zoodat de gbede gang der verder* transporten van invalide gevangenen vqj] zekerd schijnt, wat hun in- en ontachepi?r' te Rotterdam betrejt. Centraal Broodkantoor. De Minister van Landbouw heeft de plaats yan het afgetreden plaatsvervajy gend lid van het Centraal Broo<flcantoor, d heer S. Haringsma, als zoodanig aangevr^ zen den heer J. Warmolts, vertegenwoordig gende de Coöp. Groothandels Vereeniginj in de Handelskamer te Rotterdam. De 3 9e broodkaart. De directeur van het Centraal Broodkan. toor maakt bekend, dat de broodkaart vaa het 39e tijdvak loopt van 23 Januari tot e* met 2 Februari. Geen worst van varkens vlees ch. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft verboden, worst te bereiden van of met varkensvleesch anders dan van of met afvallen, zooals hart, lever en loiv» gen. Van dit verbod kan ontheffing worden verleend door de Rijks Commissie van Too« richt op de Vleeschvereeniging, Hoogewal 16a, te 's Gravenhage. In verband met deze beschikking, heeft de minister een circulaire gericht tot de burgemeesters, waarin hij mededeelt, tot dezen maatregel te moeten overgaan, om dat hem medegedeeld werd. dat in verschil lende deelen des lands regeering9varkeni verwerkt worden tot worst, die tegen hoo gere n prijs wordt verkocht dan bedongot zou kunnen worden voor versch varkene vlees ch. De minister verzoekt den burgos meesters nauwlettend toe te zien, dat hol verbod nageleefd wordt. Kaasvereeniging. De N. V. Nederlandsche Uitvo«r-Mant- schappij deelt mede, dat de afgifte ven con* senten voor het exportgedeelte van productfe en inkoopen na 17 November zal geschieden onder voorwaarde, dat de exporteurs voor D. H. H. g-edeelte 20 pet. betaald fcrijgeJV In obligaties Nederlandsche Uitvoer-Maat» schappij. Deze obligaties zijn 5 pet. schuld, brieven, inlosbaar na drie jaar en beleetw baar bi] de Nederlandsche Bank. voor 70 pc^ van de nominale waarde. Het bestuur der Kaasvereeniging Heeft tfcüt grossiers bericht, dat zij met ingang van Zff terdag 19 dezer weer geregeld elke week hun bestelkaarten kunnen inzenden. Et mag hoogstens lOO pet. van den notv maal-omzet worden aangevraagd. Bngeland en onze diamand Industrie. Een vertegenwoordiger van het „BrifMt News" heeft een onderhoud gehad met den heer Henri Polak, naar aanleiding van de rede van den arbeidsminister Barnes te Lona den aan een diner gehouden en waarin deze mededeelde, dat men in Engeland na den oorlog zelf de bewerking van alle ruwe die- mant ter hand zal nemen. De "heer Polak verklaarde met betrekking tot de mededeeiing van Barnes, dat 99 van de diamanten, die udt de Britsche berit- tingen komen, naar Nederland, België eis Duitschland werden gezonden om geslepen te worden, dat dit cijfer niet geheet juisf was, maar toch boven de 80 ging. Hier van werd in België in normale tijden dezelf de hoeveelheid bewerkt als in Nederland, terwijl wat Duitschland te bewerken krijgt in dezen betrekkeliik niet van belang is. Br zijn wellicht 25.000 diamantbewerkers in de wereld, waarvan in gewone tijden ongeveer 600 in Duitschland, die voor 75 slechte voor Duitsche werkgevers arbeiden. Verlie zen gedurende den oorlog door dood. onge schiktheid en landverhuizing, maken dit aan. tal nog kleiner. De heer Polak deelde mede, dat na het uitbreken van den oorlog onge veer zes tot zevenhonderd diamantslijpers uK België zich in Engeland vestigden. De dia manthandel in België is thans v n geen be lang. Toen deze kwestie dooi L. en Hodje werd opgeworpen, heeft de Belgische club te Londen hen er op gewezen, dat het ia nat leven roepen van een diaman t-inck'strie u\ Engeland, de weder-opleving van deze iiw dustrie in België zonder twijfel zou tegen werken, in een tijd, dat haar 1 nd nog <te gevolgen zou ondervinden van den oorlog. Op dit oogenblik zouden echter noch Belgl^ noch eenig ander land, behalve N^dfriaix^» er door worden getroffen. Evenals de heer Rodriguez dr Miranda zag ook de heer Polak voor ons land in de vestiging van een diamant-industrie in Bh* geland niet zoo'n groot gevaar De Russische Regeering en de S. D. P. Bij het bestuur van de S. D P s een tele gram van begroeting ontvangen van de Rus* sische volkscommissarissen Lenin en Trotz^ ky, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat mevrouw Roland' Holst en dr. Panne- koek zich naar Rusland zouden begeven. Naar evenwel wordt medegedeeld, is geen van beiden voorloopig van plan aan deze uitnoodiging gevolg te geven. Een smokkelend wethouder* en nog wat. Naar het huis van bewaring te Middelburg is overgebracht A. A. van L.r landbouwer en wethouder van Overslag, die poogde 700 Kilogram rogge uit te voeren en bij betrapping eerst met 300 en toert met 5000 gulden trachtte de ambtenaren om te koopen en deze beleedïgde. Inval in een smokkelhol. Door de politie en b e I asti ng-anvötener en' te Vlissingen is een inval gedaan iiv de wo» ning van een Belg, die reeds gerunnen tit<* verdacht werd van betrokk-en te zijn bij den smokkelhandel. In beslag werden genomen 2000 stukjes zeep, 600 nikkeien stuivertjes, 1000 losse centen en een belangrijke partij peper, alles bestemd voor verboden uitvoert

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1918 | | pagina 2