BINNENLAND Suiker voor Britseh-Indlë. Acht suikerfabrikanten zoo wordt uit Batavia geseind begonnen weer suiker of te zenden naar Soerabaia. Het Ned.-lnd. Pers Agentschap teekent hierbij aan, dat dit mag worden beschouwd als een gevolg van de met de Engelsche regeering aangegane overeenkomst om Britsch-lndië van suiker te voorzien. Geldverspilling. De gouverneur-generaal onderzoekt ernstige gevallen, waarbij gouvernements- geld verspild is bij den aankoop van goede ren in Amerika. Eenige bladen onthullen nog andere merk waardige gevallen van geldverspilling. De gouverneur-generaal heeft nog eens tot alle officieele personen een strenge cir culaire gericht tegen te hooge rekeningen en stelt daarbij als voorbeeld de Tekeningen van sommige civiel-ingenieurs, die alles overtreffen. De pest beat rijd Inc. Uit Batavia wordt geseind dat de hoofd inspecteur bij de pestbestrijding zal dit voor jaar aftreden. Dit jaar zal de dienst der pest bestrijding weder komen onder den burger lijken geneeskundigen dienst. Kameroverzicht Tweede Kamer In den zitting van Dinsdag werd na aan neming van eenige kleine ontwerpen voort gegaan met de behandeling der O o r 1 o g s- begrooting. De heer Duys (s.d.) protesteert eveneens tegen het niet bewaken van munitie-maga zijnen. Hij vraagt inlichtingen over het bou wen eener fabriek van ontplofbare stoffen bij de Hembrug, op terrein, noodig voor de verbreeding van het Noordzeekanaal. Spr. dringt aan op verdubbeling van het mena- gegeld. Hij vraagt welke verbeteringen zijn aangebracht in den intendancedienst. Ook dringt hij aan op aanneming der qaotie be treffende herziening van de voorschriften betreffende het brengen van den militairen groet. De heer Dresselhuys (v±) is voor het behoud van den militairen groet, die z. i. een graadmeter is van den tucht. Afschaffing van den groet is geen democratie, doch anarchie. Spr. wil wel beperking door ver eenvoudiging van den vorm van den groet en. door de korporaals niet langer als meer deren te beschouwen. De heer Kleerekoper (s.d.) verwijt den heer Dresselhuys de politiek te hebben gemengd in de quaestie van het salueeren. Hij verdedigt nader de motie. De militaire groet werkt niet opvoedend doch ondermij nend voor den geest. De Minister van Oorlog acht ont wapening niet waarschijnlijk. Een legex zal noodig blijven. Hij wil echter ook geen be slissingen die praejudiceeren op den toe komst. Evenwel kunnen niet alle maatregelen achterwege blijven die ook in de toekomst nawerken. Hij kan daarom de motie-Ter Laan tegen den vliegdienst en den motor- dienst niet aanvaarden. Na de oorlog zal onmiddellijk kunnen worden gedemobili seerd, als de manschappen die in het leger komen tengevolge van de uitbreiding van den landstorm 5 jaar dienstplichtig blijven. Demobilisatie is thans onmogelijk. Als de 6trijd in het oosten uit is kan hij in het wes ten srherper worden. Met het naar huis zen den lichtingen fs zoo ver gegaan als moge.i k is; 62 pCt. van het leger is thuis. Sneller afloopen is niet mogelijk, ook niet voor onderofficieren en reserveofficieren. De reserveofficieren van gezondheid zijn zooveel mogelijk naar huis gezonden, even als de onderwijzers. Spr. ontkent dat bij de leg er-autoriteit en sociaal gevoel zou ontbreken. Men moet niet alleen letten op het uiterlijk doch ook trach ten door te dringen in de psyche van het leger en in plaats vsn te spotten met hen die gedurende 3'A jaar trouw hun plicht deden, moest men begrijpen, dat het leger ook op andere dan afkeurende belangstel ling recht heeft. De uitzetting van Wijnkoop uit'het terri toir Overijsel is gerechtvaardigd door de revolutionnaire richtingen. Verhooging van vergoeding voor inkwartiering is mogelijk gemaakt. Geen stakingen omdat de Staat voor hen verantwoordelijk is en neutraal mo?t blijven. Er worden verschillende maat regelen genomen om door verbetering aan het gebrek van beroeps onderofficieren i te voorzien. Zoo zal dan onder de onder-1 officieren het dragen van burgerkleeding j worden toegestaan. Voeding en kleeren voor den soldaat zijn thans zeer goed. Tot verhooging van menagegeld kan spr. niet overgaandienstweigeraars zullen worden samengebracht in forten van de Stalling Amsterdam. Over de motie-Beumer betref fende pensioenneering en verlof van offi cieren laat de minister het op een beslis sing aankomen, al acht hij het gevraagde overbodig. Over een verbeterde loonrege ling voor rijks werklieden zal de Minister overleg plegen met de organisaties van de werklieden. Het Roode Kruis is noodig voor het leger, bet moet goed worden. Als dit bestuur het niet ooe-t, dan zal een ander bestuur het moeten beproeven en gelukt ook dat niet, dan zal de Minister zelf de zaak aanpakken. Spr. prijst het mooie werk van de Malthezer Orde. Er wordt nog overwogen wat moet wor den gedaan inzake een betere bewaking van de munitiemagazijnen. Het bezwaar dat de fabriek voor ontplofbare stoffen is gebouwd Op een terrein voor verbetering van het. Noordzeekanaal is wellicht te ondervangen door het omleggen van een weg. Spr. ver klaart zich tegen de motie-Duys. De mili taire groet is geen saluut aan den persoon, doch aan den rang en een middel om de tucht in het leger te bevorderen en te hand haven. Gerepliceerd wordt door den heer Ter Laan pen Haag), die een motie voorstelt, uitsprekende de wenschelijkheid, dat de drie langst gemobiliseerde lichtingen onverwijld met verlof naar huis zullen worden gezon den. Verder door de heeren Gerhard, Knobel, Duymaer van Twist en A 1 b e r d o, die een motie indienen, uitspre kende, dat aan te werk gestelde geinter- neerden niet zal worden belet, lid eener vakorganisatie te worden. Voorts door de heeren Beumer, Eland en Ruys de Beerenbrouck. De Minister dupliceert. Minister Cort van der Linden verklaart, dat deze regeering in geen geval de motie-ter Laan zou uitvoeren. Welke politieke gevol gen de aanneming zou hebben zal echter nog moeten worden overwogen. Ten 6 uur 5 werden de beraadslagingen verdaagd tot heden half een. Berichten De Staatscourant van 5 Februari bevat o. a. de volgende, besluiten: op verzoek eervol ontslagen jhr. A. E. H. Röell als notaris te Velp (gem. Rheden); benoemd en aangesteld tot militaire apothe ker 2e klasse van liet Indisch Leger de apothe ker P Chr. Kimmyser; op verzoek "eervol ontslagen met voorloopig pensioen C. Huge, onderwijzer le klasse in Indië; op verzoek eervol ontslagen mej- E, S. de Vries als schrijver in Algemeenen Dienst bij de Rijks Verzekeringbank; benoemd tot officier 2e klasse bij de Zee macht de arts P. Meerburg; benoemd bij het personeel van den Genees kundigen Dienst der Landmacht tot Paarden arts der 2de klasse, de reserve-paardenarts der 2de klasse J. G. H. Holsheimer, zulks on der toekenning van een eervol ontslag als zoo danig uit den militairen dienst, alsmede de landstormplichtige veearts H A. Haytink, geboren te Curasao, den 26sten Januari 1891. De Nederlandsche gezant bij de Scandinavische 1* ij ken. jhr. dr. van Vredenburch, die, zooals gemeld, korten tijd te Christiania heeft vertoefd, is den 4en dezer weder op zijn standplaats Stockholm teruggekeerd. Spaansch gezantschap. Gelijk eenigen tijd geleden is gemeld is de Spaansche gezant bij het Nederlandsche Hof. de heer F. Gutierrez de Agueray Bayo benoemd tot ambassadeur van zijn land te St. Petersburg. Naar wij thans vernemen is tot zijn opvol ger bij het Nederlandsche Hof bestemd de heer Mendez de Vigo, ambassade-secreiarls aan het Departement van Buitenlandsche Za ken te Madrid. Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 19 Februari 1918, des avonds te half negen. De Kamerverkiezingen. De heer Jhr. De Muralt heeft aan de besturen van de Liberale Unie in verschillende kies kringen, ook in dat vaif den kieskring Den Haag, te kennen gegeven dat hij geen can- didatuur wenscht te aanvaarden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De heer De Muralt zal uitsluitend een candidatuur aannemen in de groepskringen waartoe Zeeland behoort. Medegedeeld wordt, dat getracht zal wor den in verschillende kieskringen door de Liberale Unie industriëelen op de candida- tenlijst tè brengen, ten' einde zaken-mannen in de Tweede Kamer vertegenwoordigd te krijgen. Zoo wordt in het bijzonder de heer Bijle- velt, directeur van de Gist- en Spiritusfabriek te Rotterdam, wonende te 's-Gravenhage, als bekend industriëel, ook in den Haagschen kieskring, als candidaat op den voorgrond gebracht, o. a. ook in de Zuidelijke kies kringen. Luitenant-kolonel J. M. Mazel, com mandant van het 3e regiment infanterie, wordt naar de N. R. Ct. meldt binnen kort bevorderd tot kolonel. Bij Koninklijk besluit van 2 Februari 1918, no. 39, is, in verband met het Ko ninklijk besluit van 28 Januari 1918, no. 24, tot verleening van eervol ontslag aan mr. B. M. Taverne, uit zijne betrekking van rech ter in de arrondissements-rechtbank te Am sterdam, met ingang van 1 Februari 1918, benoemd met ingang van gelijken datum, tot rechter-plaatsvervaijger in gemeld college, mr. B. M. Taverne, bovengenoemd, benoemd hoogleeraar aan de Gemeentelijke Unlversi- teit te Amsterdam. Te Haarlem is op 69-jarigen leeftijd overleden de heer E. A. von Saher, direc teur van de Kunstnijverheidsschool te-Haar lem en van het Museum voor Kunstnijver-" heid. P. J. van Trooyen. f Te Amster dam is op 58-jarigen leeftijd overleden de gep. luitenant-kolonel der Mariniers P. J. v. Trooyen. De overledene was ridder in de Orde van Oranje Nassau en ridder 3e klasse van den Roodcn Adelaar. Nederland en de oorlog OncJerhBndcliiisen niet de Entente Zooals men weet is de voorloopige over-, eenkomst tusschen onze regeering en Ame-1 rika, betreffende het uitvaren onzer schepen, tot stand gekomen. De hoop, dat die voorloopige overeen komst zeer rooedig door een definitieve zou worden gevolgd, is wel wat voorbarig ge weest, zegt de Tel. Zijn we wel ingelicht, dan worden voor de definitieve overeenkomst van de zijde der Entente de eischen gesteld, dat wij onze grenzen voor den uitvoer naar Duitschland volkomen zullen sluiten en dat wij de En tente crediec zullen verleenen voor de vader- landsche en koloniale producten. Tegen deze eischen nu is de Nederland sche regeering ten zeerste gekant. Het theeTerbod. Door eene aanvulling van zijne desbetref fende beschikking heeft de Minister van Landbouw nader uitdrukkelijk vastgesteld, dat het verbod van aflevering van thee als drank ook van toepassing is op sociteiten. Hervatting der theedislrilnitie. De distributie van thee aan de hande- leien. die tijdelijk gestaakt is, zal naar de Tel. verneemt, 15 Februari weder aanvan gen. Eenige dagen daarna zal de aflevering van thee op de bons weer mogen geschie den. Hoellmisboter. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de voedselvoorziening vestigt er de aan dacht op, dat er geen reden is om de koel- huisboter, die thans beschikbaar wordt ge steld te beschouwen als minder deugdelijk van kwaliteit. Het is goede boter, die in de koelhuizen is bewaard om den wintervoor raad te kunnen aanvullen. De prijs kon la ger worden gesteld, omdat deze boter nog afkomstig is van de zomermelk, waarvan de productiekosten lager waren dan van de wintermeik. Het is aan de gemeentebesturen te zorgen, dat deze boter niet door minder eerlijke winkeliers tegen de hoögere winterprijzen wordt verkocht. Men kan bijv. deze koelhuis- boter öf in gemeentelijke winkels doen ver- koopen öf in winkels, waar geen ander soort boter wordt verkocht. De d i s t r i b u t i e k o s t e n en de gemeenten. In den Haagschen gemeenteraad heeft de heer Van der Meulen de volgende vragen gesteld: lo. Heeft de regeering bij het vaststellen van de raming der distributiekosten ad 240.000,000 voor 1918, overleg gepleegd met de gemeentebesturen ter vaststelling van het aandeel ten laste der gemeenten? 2o. Oordeelen B. en W. dat ons ge meentelijk budget over 1918 een dergelijke verhooging van lasten toelaat? 3o. Zijn B. en W. ook van oordeel, dat het althans onbillijk geacht moet worden van genoemd bedrag het volle 1/10 deel ten laste der gemeente te brengen, zonder dat 8\n deze ook een evenredig deel der win sten uit de N. U. M. wordt verzekerd? 4o. Zoo ja, welke stappen zijn B. en W. voornemens in deze aangelegenheid te doen? In bezit genomen granen en peulvruchten. Tengevolge van een indertijd door de Vereeniging van Ned. gemeenten tot den minister van Landbouw gericht verzoek om de burgemeesters niet meer te belasten met de uitbetaling van in bezit genomen granen en peulvruchten, heeft het Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel aan de Vereeniging medegedeeld, dat zulk* voortaan niet meer zal geschieden. Manufacturen. Het Rijksbureau voor Manufacturen maakt bekend, dat voor lijf- en huishoudgoed, be stemd voor of komende van wasscherijen, tijdelijk ontheffing verleend wordt van het verbod tot vervoer. Uit een telegram van den Nederland- schen Consul-Gen era al te Londen aan den Minister van Buitenlandsche Zaken blijkt, dat de opvarenden van de Schcveningsche log gers „Voorwaarts", „Geerlruida" en „Adri- ana'* goed-en wel te Londen zijn aangekomen en dat zij zoo spoedig mogelijk naar Neder land zullen vertrekken. Distributie-overtreding. Te Raamsdonksveer (N.-Br.) is bij een lid van den gemeenteraad door den graancontro- leur ongeveer 300 K.G. tarwe en 150 K.G. torwemeel in beslag genomen. Overtreding suiker distribu tieregeling. Door de Afd. Inspectie van het Sui kerdistributiekantoor te Amsterdam, werd in de afgeloopen maand 42 maal proces-ver baal opgemaakt, wegens overtreding van de suiker-dNtributielregeling, in de navolgende gemeenten: Amsterdam, Den Haag, Zwijn- drecht, Rotterdom, Gouda, Warffum, Ulrum, Uithuizen, Usquert, Woerden, Berlicum, Hulst, Schoondijke. In de meeste gevallen betroffen deze overtredingen het verwerken van winkelsui ker voor industrieele doeleinden. Tegen de betrokkenen zal eene vervolging' wo:clen ingesteld, overeenkomstig de bepa lingen van de Dishibutiewet 1916, terwijl beslag werd gelegd op de goederen in ver band waarmede de overtreding werd ge pleegd. I>e krijgsgevangenen. Naar wij vernemen, komt hedenavond 9 uur weer een contingent Engelsche krijgs- j gevangenen uit Duitschland te Schevenin-| gen aan. De gezamenlijke burgerlijke Engelsche krijgsgevangenen, die met het eerste trans-1 port van Rotterdam naar Boston zijn over gebracht, hebben aan de gezagvoerders van de schepen een adres overhandigd, waarbij i zij hun hartelijken dank uitspreken jegens de Nederlandsche Regeering, de Directie en de officieren, den geneeskundigen dienst en de verpleegsters van het Nederlandsche Roode Kruis, voor de uitnemende verzor-1 ging en de maatregelen voor comiort en veiligheid aan boord. -Ook vanwege het tweede transport dat van Rotterdam vertrok, is een schriftelijke tevre denheidsbetuiging aan de kapiteins over handigd. Voor de Engelsche kiMjgs- ge vangenen. Maandagmiddag is te Scheveningen the Henham Abbey, zooals de Engelsche geïn terneerden het nieuwe clubgebouw noemen, geopend, hetwelk door een güt van de „pa- richioners" en inwoners van Henham (Ca nada) is tot stond gekomen. Aan de opening ging vooraf de inwijding van het nieuwe voetbalterrein, vlak voor de Abbey gelegen, door twee elftallen uit de krijgsgevangenen. Hierna verzamelde men zich in de groote zaal van de Abbey, welke met bloemen en vlaggen der Ententelanden was versierd en waar tal van autoriteiten aanwezig waren. Het woord werd gevoerd door generaal Williams en Sir Waller Townley, de Engel sche gezant. De opening geschiedde door lady Susan Townley. Onmiddellijk hierna hield rev. can. J. S. Hinsk C. F. een openingsgebed. Generaal Onnen bracht hierna nog een woord van hulde namens de Nederlandsche regeering aan het werk der Youny Men Christian Association. Verder spraken Hol- landsche vertegenwoordigers van de Y. M. C. A. nog een kort woord. Namens de krijgsgevangenen nam kolonel Gibbs het ge bouw over van de V. M. C. A. onder een woord van dank. Om 5 uur had in de zaal een concert plaats. In of bij de „hut" vindt men een voetbal veld, tennis-, cricket- en kolfbanen, een zweminrichfng, een biljardzaal, bioscoop en verdere amusementen. Er zijn opgericht een debatingclub, een orkest, een zangvereeniging, een biblio theek, een kerk, een school voor bijbelstu die, enz. oetnalverbroedering. Naar de N. R. Ct. meedeelt, spelen de Dirit- sche krijgsgevangenen te Rotterdam voetbal op Spangen onder leiding van den Engelschen oefenmeester van Sparta Aangeschoten. Zondag trachtte een Belg, geholpen door iemand uit West- dorpe, over de electrische draad tusschen Assenede en Sas van Gent te komen. Toen zij bijna daarin geslaagd waren, werden bei den door de Duitschers aangeschoten. In hopeloozen toestand is de Hollander naar Selzaete, de Belg naar Sas van Gent ge voerd. Smokkelaar doodgeschoten. Men meldt ons uit Millingen: Maandagavond is een Duitsch smokkelaar op Hollandsch gebied door Nederlandsche soldaat-commiezen aangeschoten. De getrof fene wist het Duitsche gebied te bereiken en is daar hedenmorgen overleden. Een Nederlander ter dood veroord e eld. Uit Bern wordt aan de Tel. gemeld: Naar de Neue Zürcher Zeitung mededeelt, heeft de Nederlandsche Regeering zich reeds tot Prankrijk gewend Inzake de ter- doodveroordeeling van den Nederlander Otten, .die zich te Genève aan spionnage ten gunste van Duitschland heeft schuldig gemaakt en daarbij de Frensche grens is overgegaan. Zwitserland interesseert zich echter zoo ver voor het geval, dat Otten onder Zwit- sersche staatsbescherming stond en dat be weerd zou zijn, dat hij op wederrechtelijke manier ovep de grens zou zijn gelokt. Bui ten eenige berichten over zijn veroordee ling in de Fransche bladen, waarbij sprake was van een Zwitser, weet de Bondsraad niets over Otten. De economische bond en het vr ie railverkeer. De Vereeniging „Het Vrije Ruilverkeer" heeft onlangs een open brief gericht aan den Economischen Rond, waarin eenige vra gen werden gesteld, betreffende de houding van den Economischen Bond ten opzichte van het vrije ruilverkeer. Het bestuur van den Economischen Bond heeft thans, eveneens in een open brief, die vragen beantwoord. Onder de aandacht van „Het vrije ruil verkeer" wordt gebracht, dat thans het be ginsel van vrij ruilverkeer is toegespitst in punt 6 van het „Program' van den bond, waarin als economisch devies is vermeld- „Bevordering van het vrije ruilverkeer met wettelijke regeling van ae bevoegdheid der regeering om in uitzonderingsgevallen in het gedrang komende industrieën of bedrij ven, waarvan de instandhouding of de op richting door 's lands belang gebeden wordt, voor zooveel mogelijk mei staatshulp te steu nen, zonder dat deze maatregelen tot blij vende protectie mogen leiden „Dat de vrijhandelsvlag dus in onzen „bond" een krachtig verdediger zal vinden aldus lezen wij in den „Open Brief' be hoeft nauwelijks betoogd. Ieder woord, ie dere zinssnede toch zoowei van zijn „Begin selverklaring" als van zijn „Program" erkent het vrijhandelsstelsel als het eenige juiste en met uwe vereeniging zouden wij dit nim mer willen zien prijsgeven. Buitengewone omstandigheden vorderen echter somwijlen buitengewone maatrege len, terwijl het een eisch van practisch staatsbeleid is reeds vooruit hiermede reke ning te houden. Wanneer straks na afloop van den we reldbrand de volken zich aangorden voor den wedloop om het verloren afzetgebied voor hunne producten te herwinnen en nieuw terrein te gaan ontginnen, zou het kunnen gebeuren, dat hoogt nuttige en voor ons economisch leven haast onmisbare in dustrieën oi bedrijven in ons kleine larwS wreed geveld zouden worden of hunne op. richting gedwarsboomd en tegengegaan. Een voorbeeld moge dit verduidelijken. De hoogovenidustrie zou binnen onza grenzen een dankbaar en loonend produc tiegebied kunnen vinden, hetwelk dit op hef buitenland voor heeft, dat het aan zee is gelegen, waarbij nog bovendien onze bin- nenlandsche verkeerswegen te water goed koop tarief waarborgen. Stel nu, dat zulk een industrie, die inder daad in voorbereiding is, elders door zooda nige maatregelen zou worden bedreigd, dat van hare oprichting moest worden afgezien, of hare instandhouding gevaar zou loopen, dan zouden wij het van het grootste nut ach ten en het vertandige politiek noemen, in- dien de regeering bij wijze van strenge uit zondering en steunende op de wet, voorzon, gen ter beveiliging zou kunnen nemen, op« dat in 's lads belerg de oprichting zou kun nen worden bevorderd of de ontbinding ven. hinderd." Vereeniging ven Neder lands rKe Gemeenten. Wegens ver meerdering van werkzaamheden in zijne hoedanigheid als Directeur der Gemeente lijke Credietbank heeft de heer J. Simon9, directeur der Vereeniging van Nederland sche Gemeenten, zijn voornemen te kennen gegeven uit laatstgenoemde betrekking ont slag te nemen. Economische bond. Te Velp (G.) is eene afdeeling van den Economi schen Bond opgericht met aanvankelijk 50 léden. Middenstandsbond. De heer J. E. Scholten, industrieel te Groningen, heeft aan het hoofdbestuur van den Middenstands bond het voorstel gedaan, tot statuten-wij. ziging, en wel in dien geest, dat aan het hoofd van den Bond een bezoldigd directeur zal worden benoemd en dat de gezamenlijke aangesloten vereenigingen zullen worden bijeengevoegd tot elf provinciale comités. Verlofsofficieren. Te Rotter dam is eene afdeeling van de Vereeniging van Verlofofficieren der Nederlandsche Land- en Zeemacht opgericht. Volkshuisvesting. Hoe kan in. Nederland in de bijzondere tijdsomstandig heden worden voortgebouwd voor de Volks huisvesting? Ter beantwoording van deze vraag heeft de Volkshuisvestingscommissie van den Volksbond, gevormd door de heeren J. Jurriaan Kok, wethouder te 's Graven- hage; J. v. d. Breggen, civipl-ingenleur te Winterswijk; mr. dr. H. J. Romeijn, secretaris Rijkswoning-college; I. P. I. du Marchie Sar- vaas, arts te Hilversum, en J. H. E. Rückert dir. gemeentewerken te 's Hertogenhof Ti een rapport opgesteld, dat de firma J. G. Bioese, te Utrecht, in het licht heeft gege ven. De hoofdstrekking van het rapport is te be" toogen, dat de zorg voor de Volkshuisves ting een zaak is van dringende noodzake lijkheid en een afdoende oplossing van het vraagstuk op den duur slechts mogelijk is door een direct ingrijpen van de gemeente* besturen, Varkensstamboek. In een te Arnhem gehouden vergadering is tot de op richting van het varkens-stamboek der Gel- dersch-Overijselsche Maatschappij van Landbouw besloten. Het stamboek zal twee rassen erkennen, n.I. het type veredeld Duitsch landvarken en -het type groot Yorkshire varken. Elke moet minstens negen maanden zijn om opgenomen te kun nen worden, de zeugen moeten minstens eenmaal geworpen hebben. Bij wijze van overgangsmataregel kan de inspecteur zeu« gen op jongeren leeftijd opnemen. De rcvolmionnire staking opgeheven. Zoowel te Amsterdam, als in Rotterdan en Den Hasg, is, op gisteravond gehoucki vergaderingen, de staking opgeheven. Vanuit de te Amsterdam gehouden vei', gadering was wel eenig verzet tegen dit ad vies, maar dit kwam slechts van een minder heid. De besturen motiveerden hun advies aldus, dat de syndicalistische arbeiders thans hadden getobnd wat zij konden, maar dal het aantal stokers niet zoo groot was ge weest, als voor een voortgezette stakings beweging gewenscht was te achten. Het schijnt thans in de bedoeling te lig* gen, af te wachten, watde aanstaande betoo gingen van de moderne vakbeweging zullen brengen. De Tribune, het orgaan der S. D. P., spoort de arbeiders aan om door staking wat rij no^mt de schijnbetooging ven het N. V., te maken tot een betooglng krachtiger dan zij bedoeld is door hen die haar organiseerden. Te Rotterdam, waar van een „massale" staking al éver.tmn sprake geweest is, heeff het revolutionnclr-rocialistisch comité een motie aangenomen, waarin niettemin wordt geconstateerd dot de idee der staking al* het eenige middel om tegen do „uithonge- ringspolitiek" der regeering te ageeren en te dwingen daarin wijziging te brengen, on der duizenden arbeiders is gc-bracht. Verder wordt geconstateerd, dat het tri?' sluitend aan het klasscverraad en de tegen werking der leiders van de moderne vakbe weging is te wijten, dat de staking geen grooteren omvang heeft gekregen, en wordt er met nadruk op gewezen, dat binnen kor* ten tijd eene nieuwe stakingsbeweging ooH in ons land sportaan ofgeorganiseerd uitbreken, en dat het in alle oprichten d* voorkeur verdient, wanneer deze nieuwe kingsbeweging langs organisatorische ban®* plaats vindt. De Algemeene Havenarbeklers-Vereeni- ging „Streven naar Verbetering" heeft een

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1918 | | pagina 2