"binnenland" iiulaire betrekkingen; herstelling van de staatsverdragen; herstelling van de private rechten; schadeloosstelling voor civiele j schaden, aangericht door de krijgswetten of i door daden in sMjd met het volkenrecht; uït- i wisseling van krijgsgevangenen en burger- I lijke geïnterneerden; onderhoud van graven van de in het vijandelijke land gesneuvelden; zorg voor terugkeerende uitgewekenen; am nestie; uitlevering van de in handen van den tegenstander gevallen- koopvaardijschepen. De publicatie inn de tekst van dit aanvul lend verdrag moet voorbehouden blijven, daar wegens overbelasting der telegraaf, deze zeer omvangrijke tekst nog niet naar Berlijn kon worden gezonden. Het tot stand komen van den vrede met het gedeelte van Rusland waarvoor de Sovjet- regeering te Petersburg optreedt, laat zich vooreerst nog wachten. In de Zaterdag te Brest-Litowsk gehouden zitting van de vre- desgevolmachtigden heeft de voorzitter van de Russische delegatie medegedeeld, dat zijne regeering afziet van de onderteeke- ning van een formeel vredesverdrag met de staten van den vierbond. Intusschen heeft zij den oorlogstoestand met Duitschland, Oos- tenrijk-Hongarije, Turkije en Bulgarije voor geëindigd verklaard en tegelijk bevel gege ven lot volledige demobilisatie van de Rus sische strijdkrachten aan alle fronten. Aan een via Parijs uit Bazel ontvangen bericht ontleent Reuter de tijding, dat" aan Rumenië door veldmaarschalk von Macken- sen, den opperbevelhebber van den vierbond in die^treken, de eisch is. gesteld, dat bin nen vier dagen met de vredesonderhande lingen begonnen moet worden. Madrid, 9 F e b r. (R.) Het ministerie van marine berichtDen 8en Februari om negen uur voormiddag kwamen twee booten met de geheele bemanning van het Spaan- sche stoomschip Sebastian in Santa Cruz de Palma. De Sebastian, die geladen was met zout, bestemd voor New-York, is getorpe deerd door een Duitsche duikboot, welker commandant zout voor oorlogscontrabande verklaarde. De minister van marine heeft de autori teiten van Valencia verzocht or. '?rzoek te doen naar het torpedeeren van het Italiaan- sche stoomschip Duca di Genova ter hoogte van Saguntum. Madrid, 9 Febr. (R.) De voorzitter van den ministerraad heeft verklaard, dat den autoriteiten van de Canorische eilanden dringend is verzocht de bijzonderheden van d-e torpedeering van de Sebastian mede te deelen. Na ontvangst zal de regeering zich met dezen nieuwen aanval op de Spaansche han- deslvloot bezighouden. Londen, Tl Febr. (R). Lord Beaver- brook is benoemd tot minister, belast met de propaganda (als opvolger van Sir Edward Carson) met gelijktijdige vervulling van het kanselierschap van het hertogdom Lancas ter, dat vacant geworden is door het aftreden van lord Cawley. Stockholm, 9 Febr. (W.-B.). Vol gens Stockholm's Dagbladet heeft de thans te Stockholm verblijf houdende deputatie van de Aland-eilanden den 7en Februari het volgende telegTam uit hare woonplaats ont vangen De toestand eischt zoo snel mogelijk af doende bescherming van Aland. (w.g.) Johanssen en Tamelander, Zweedsch vice-consul. De deputatie heeft daarom besloten nog eenige dagen in Stockholm te blijven. Gelijk bekend is, bevinden zich nog 2000 Russische soldaten op Aland, die zich in den laatsten tijd aan talrijke overvallen op de plaatselijke bevolking hebben schuldig gemaakt. Waarschijnlijk moet het eiland tegen hen beschermd worden. Verspreide Berichten De berichtgever van het Hbld. te Pa fijs seint: De hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid Louis Renault, beroemd specialiteit op het gebied van het internationale recht, is op 73-jarigen leeftijd overleden. Hij maakte deel uit van de Fransche delegatie op het Haag- 6che congres van T899 en was lid van het Permanente Hof van Arbitrage. In 1907 werd hem de Nobelprijs voor den vrede toegekend. Aan Staatcourant No. 33 ontleenen wij nog de volgende Koninklijke besluiten benoemd bij het reservepersoneel der land macht, bij het personeel von den geneeskundi gen dienst, tot reserve-officier van gezondheid" der 2de klasse, de heer N. A. C. Slotemaker, arts benoemd, bij het wapen der infanterie, tot kapitein, de eerste-liritenonts jhr. F. J. A. Cal- 'koen, van de 2de compagnie wielrijders, en A. Snoek, van het 18de regiment op zijne aon-vrage, ter zake van ongeschikt heid voro de verdere waarneming van den mili tairen dienst wegens lichaamsgebreken een eer vol ontslag uit den militairen dienst verleend, aan den reserve-officier van gewondheid der 2de klasse E. H. Botjes, van het personeel van den geneskundigen dienst der landmacht; bevorderd tot Rijkszuivelvisiteur der Iste klas- fie, de Rijkszuivelvisiteurs der 2de klasse L. H. Coopmuns, te 's-HertogenbosdiH. Dokter, te Rotterdam L. H. Metzei, te 's-GravenhageS. H. Sybrandy, te RotterdamT. A. Kray, te Arn hem A. van Balsvoort, te GroningenP. J. F. Busch, tc Amsterdam, en G. H. van der Kop, te 6ittard. Da Staatscourant van 9 Februari bevat O.a. de volgende Kon. Besluiten op verzoek eervol ontslagen C. P. A. Mey- *r, als notaris te 's Gravenhage; idem \Y. J. Dingemans te Gorinchem, als ontvanger da, directe belastingen en ac- cijnzen; aan het Hoog Militair Gerechtshof als raad toegevoegd de gepensionneerde kolo nel der infanterie P. A. Spaan, militie-com missaris in Utrecht, ten einde aan de werk zaamheden van voormeld gerechtshof deel te nemen voor het geval dat de generaal- majoor P. P. C. Collette daaraan mocht wor den onttrokken, door zijn werkzaamheid als hoofdcommissaris tevens legercommissaris van het Neder!. Roode Kruis. benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, tot reserve tweede luitenant, bij hun tegenwoordig korps: a. Bij het wapen der infanterie de vaan drigs H. S. J. Hugenholtz, van het 3de regi ment; J. Jansen, van het 16de regiment; H. J. Singels, van het 2de regiment; T. Broere, van het 12de regiment; H. J. Schuhe, van het 4de regiment; A. Klapwijk, van het 21e regiment; H. W. Matthieu, van het 18de re giment; G. Mathijssen, van het 10de -regi- ment; H. M. F. Wijs, van het 21ste regiment; J. Lezer, van bet 18de regiment en E. L. van Swieten, van het 22ste regiment; b. bij het wapen der artillerie'. bij de vesting-artillerie, de vaandrigs J. J. Emons, en H. F. J. Westerveld, beiden van het 1ste regiment; H. C. Coolen, van het 2e regiment; A. J. M. Vocking, van het 1ste regiment; J. J. M. Wiegman, W. Burger en J. H. Elffers, allen van het 4de regiment; L. de Groot, van het 2de regiment; E. G. Buma, van het 1ste regiment; J. Leguijt, van het 3e regiment; H. B. A. M. van Ogtrop en A. van Erk, beiden van het 2de regiment en B. W. Vriezen, van het 1ste regimenl; bij de bere den artillerie de kornetten E. J. Schreine- m3cher en P. C H. van Lennep, beiden van het 5de regiment veld-artillerie; jhr. F. H. G. van Benthem van den Bergh en L. H. Bax, beiden van het 2de regiment veld-artil lerie. c. Bij het wapen der genie: de vaandrigs H. J. C. de Ruiter en J. M. J. Verheggen, beiden van het regiment ge nietroepen. met 2 Februari 1918, voor het tijdvak tot en met 31 December 1918 aangesteld tot middenstandsadviseur, toegevoegd aan den nijverheidsconsulent voor het westen des lands, met standplaats 's Gravenhage, de heer M. Kropveld, controleur van de Regee- ringscommissie inzake het Middenstands- crediet te Rijswijk. H. M. de Koningin heeft met ingang van 1 Maart 1918 aan Jonkvrouwe G. S. Six, op het door haar gedaan verzoek, een eer vol ontslag verleend als Hoogstderzelver Hofdame. Audiënties. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal op Vrij dag 15 Februari a.s. niet plaats hebben. De Ned. gezant in Amerika. Bij het departement van Buitenlandsche Za ken is een telegram ontvangen van onzen nieuwen gezant in de Vereenigde Staten, mr. Philips, meldende dat hij te Washington is aangekomen. Pensioenwetten land- en zeemacht 1902. Naar aanleiding van de mededeeling van den minister van Oor log in de vergadering der Tweede Kamer van 6 Februari j.l.. dat er een commissie is samengesteld om de pensioenwetgeving te herzien, schrijft men ons uit den Haag dat er tusschen de departementen van Oor log en van Marine overleg wordt gepleegd nopens wijziging van de militaire pensioen wetten voor land- en zeemacht 1902. Voor dit overleg is door elk der ministers een ambtenaar aangewezen, terwijl tevens daar aan deelnemen de vorige inspecteur van den Geneeskundigen Dienst" der landmacht als voorzitter, een lid van den Militairen Pensioenraad en een gepensioneerd hoofd officier van de zeemacht. Hr. Ms. „Zeelan d". Blijkens bij het departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. Zeeland onder bevel van den kapitein ter zee F. L. Rambonnet van San Francisco vertrokken ter voortzetting van de reis naar Nederland. Reservekader bij de infan terie. De minister van Oorlog heeft be paald: 1. Alle vrijwilligers van het reservekader der infanterie, die hun eerste-oefeningstijd nog niet hebben volbracht, zijn gehouden hun eerste-oefening aan te vangen op 3 Augustus 1918. 2. Van de verplichting hierbovenhedoeld zijn vrijgesteld: a. de kaderreservisten aan wie door den minister van Oorlog tot nè 3 Augustus 1918 vergunning is of zal worden verleend tot verblijf buitenslands; en b. de kaderreservisten, aan wie door den inspecteur der infanterie uitstel van eerste- oefening is of wordt verleend tot nè 3 Augustus e.k. 3. Voor de uitvoering van het bepaalde onder 2. b worden door den inspecteur der infanterie de vereischte bevelen gegeven. Ten onrechte ge-noten reis kosten. Men meldt ons uit den Haag, dat in verband met den korpsmaaitijd van de officieren van het vrijwillig motor-, vaar- en voerwezen, in de bladen en in de Tweede Kamer besproken, inderdaad ten onrechte gebruik is gemaakt van portvrijheid van dienstcorrespondentie en van vervoer voor Rijksrekening. Een en ander W8S te wijten aan verkeerd inzicht van deze niet-beroeps- officieren ten aanzien van de militaire voor schriften. Intusschen zijn de ten onrechte genoten reiskosten in 's lands kas teruggestort en zijn maatregelen tegen herhaling genomen. De Kamerverkiezingen. De centrale kiesvereeniging yan de Liberale Unie in den kieskring Nijmegen, heeft zich vereenigd met het voorstel om met de kies kringen Arnhem, Zwolle en Maastricht een gelijkluidende candidatenlijst in te dienen. De navolgende candidaten werden gesteld: 1. Mr. S. Rink, 2. J. W. H. Th. Reimers, 3. mr. G. Jannink, 4. mr. J. van Gilse, 5. jhr. Michiels van Kessenich, 6. mevr. van Riel Smeenge, 7. I. H. J. Vos, 3. prof. Eerdmans, 9. mr. D. van Oosten Slingelandt, 10. mr. H. Misset. Het ons toegezonden bericht betreffende een vergadering van den kieskring Dor drecht der Liberale Unie vereischt naar ons nader blijkt verbetering. Een voorloopige candidatenlijst is opge maakt, waarop geplaatst werden de heeren I. prof. mr. J. E. Heeres, 2. P. J. de Kanter, 3. M. van der Hout, 4. G. E. van Schouwen, 5. prof. dr. B. D. Eerdmans, 6. jhr. R. R. L. de Muralt, 7. jhr. mr. W. Th. C. van Doorn, 8. mr. H. Smeenge, 9. mr. D. Fock, 10. A. Roodhtryzen. Voor de samenstelling der definitieve lijst moet overleg plaats hebben met de kies kringen Rotterdam, Den Haag, Leiden en wellicht ook Utrecht. (N. R. Ct.) De hoofden der gemeentebedrijven te Groningen hebben den oud-burgemees ter jhr. Van Starkenborgh, een fraai Delftsch bord aangeboden. Aan de voorzijde is af gebeeld het gemeente-wapen met het aan tal jaren van zijn burgemeesterschap en enkele gemeentegebouwen, de achterzijde vermeldt de opdracht en de namen der gevers. Indische dienst. Voor den dienst in Ned.-Indië zijn bestemd de dames: A. W. With te Breda, J. C. H. Bijleveld te Oegst- geest en W. G. Briinner te Rotterdam, voor onderwijzers bij het openbaar Europeesch lager onderwijs in Nederl.-Indië. In den ouderdom van 57 jaren is te Hardinxveld overleden de heer J. Schoehui- zen, burgemeester van Hardinxveld en schoolopziener in het Anond. Schoonhoven. Begrafenis kap. ter zee van den Driessen Mareeuw. Onder zeer veel blijken van belangstelling werd Zater dag LI. te Rijswijk (Z.-H.) het stoffelijk over schot van den gepens. kapitein ter zee A. van den Driessen Mareeuw ter aarde besteld. Vele militaire en burgerlijke autoriteiten wa ren hierbij tegenwoordig. Het woord werd o.a. gevoerd door den gep. vice-admiraal van den Bosch en den gep. kapitein ter zee Hei- deman, die den overledene in treffende be woordingen herdachten en zijn goede mili taire en burgerlijke hoedanigheden huldig den. Een broeder van den overledene, Dr. W. P. H. van den Driessen Mareeuw, uit Hil versum, bedankte namens de familie de aan wezigen voor de laatste eer zijn broeder bewezen. Nederland en de oorlog Het telegrafisch verkeer met Hogelaod hersteld. Thans deelt het ministerie van Buiten landsche Zaken officieel mede, dat blijkens in den avond van 9 dezer ontvangen tele grafisch bericht van Harer Majesteits gezant te Londen, de Britsche regeering hem heeft verwittigd, dat het telegrafisch verkeer voor handelsdoeleinden onverwijld hersteld wordt. Ook Reuter seint uit Londen dat de stop zetting van het telegrafische handelsverkeer „v o o r 1 o o p i g" opgeheven is. De Nieuw-Amsteidaui in Amerika. De Directie der HollandAmerika Lijn deelt mede, dat het s.s. „Nieuw-Amsterdam" te New-York is aangekomen. Reuter verneemt uit een haven* der Vereenigde Staten aan den Atlantisch en Oceaan dat alleen den gouverneur en amb tenaren is toegestaan zich aan boord te be geven van de Nieuw-Amsterdam, die onder scherpe bewaking staat. Reuter seint ons uit Parijs: De Matin meldt, dat na een streng onder zoek 33 mannen en 7 vrouwen onder de passagiers der Nieuw-Amsterdam door de Amerikaansche autoriteiten zijn aangehou den. De hospitaalschepen. De drie hospitaalschepen „Sïndoro", „Koningin Regentes" en „Zeeland" zijn Vrijdag ter reede van Nieuwediep geankerd. De „Zeeland" verloor op de reis van Rot terdam naar Nieuwediep een anker en ket ting. De marine aldaar zal dit schip van een nieuw anker met toebehoor en voorzien. De reis naar Engeland zou gistermorgen worden voortgezet. Het Duitsche prijsgerecht. Wolff seint ons uit Hamburg Aan den eigenaar van het op 28 Septem ber 1917 met 2000 balen hóutstof naar Bremerhafen gebrachte en op 17 October vrijgelaten Nederlandsche zeilschip „Rertha" die voor de gedwongen stilligging van zijn schip 8670 gulden eischte, benevens 5 rente, is 6000 Mark toegewezen, benevens 4 rente. De kosten werden aan weers zijden gelijkelijk verdeeld. Boter. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat van de hoeveel heid boter, in de week van 27 Januari tot en met 2 Februari 1918 geproduceerd, 15 naar het buitenland wordt uitgevoerd, zoo dat 85 voor het binnenlandsch gebruik behoort beschikbaar te blijven. De voor dezen uitvoer te verleenen ver gunningen zullen gelden tot Dinsdag 12 Maart 1018, des middags te 12 uur. Huisbrand. Het Bureau voor mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Ten einde misverstand daaromtrent te voorkomen, heeft de Rijks Kolendistributie aan de Brandstoffencommissies medege deeld, dat de huisbrandstoffen, die op 1 April a.s. bij de verbruikers nog in voor raad mochten zijn als overschot van de rantsoenen voor het stookseizoen- 1917 1918, niet in mindering zullen worden gebracht op de voor het stookseizoen 19181919 toe te kennen rantsoenen. Dit geldt zoowel voor alle klassen van groep A, als voor de groepen B, C en D. v Thee. Naar aanleiding van courantenberich ten over eene aanstaande hervatting der theedistributie, bericht het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorzie ning, dat daaromtrent op dit oogenblik nog niets is te zeggen. Het Thee- en Koffïe- distributiejeantoor is bezig met de inzame ling eenerzijds der bons, waarop de winke liers van den groothandel thee hebben ont vangen, en anderzijds der bons, waarop de grossiers nog geen thee aan de detaillisten hebben afgeleverd. Krachtens ministeriëele beschikking van 2 Februari j.l. moeten de detaillisten de nog in hun bezit zijnde bons vóór 10 Februari a.s. hebben ingeleverd bij hun leveranciers, terwijl dezenvóór 17 Februari aan het T. K. D. moeten opgeven, hoeveel theebons nog in hun bezit zijn, waarop nog geen thee aan de winkeliers werd afgeleverd, met op gave van de namen en woonplaatsen dier detaillisten. Met de bij het T. K. D. inge leverde bons, waarop de groothandel reeds thee heeft vérstrekt aan den detailhandel, kan men aldus een overzicht van den toe stand krijgen en overwegen wat ten opzichte van dit artikel, waarvan de in het land aan wezige voorraden uiterst gering zijn, kan worden gedaan. Gevaarlijke koifie-surrognlen. De minister van Landbouw heeft tot de gemeentebesturen eene circulaire gericht, waarin hij er op wijst dat in den laatsten tijd het aantal soorten koffiesurrogaten in zeer bedenkelijke mate toeneemt, vooral beden kelijk omdat er onder die surrogaten vele zijn die schadelijk op de gezondheid werken. Nog dezer dagen gewerd den minister het bericht, dat in eene kleine gemeente, waar juist een nieuw koffre-sufrogaat was inge voerd en veel aftrek had gevonden, de ge bruikers ernstig ongesteld zijn geworden. Dit surrogaat heeft waarschijnlijk bestaan uit vermalen gebrande hyacimhenbollen, waar van voorshands zelfs nog niet vaststaat, dat zij voor vee geheel onschadelijk zijn. Elders weer zijn het gebrande en vermalen aardap pelschillen, die als een zeer aanbevelens waardig surrogaat voor koffie worden aan bevolen en dienovereenkomstig geprijsd zijn. Hangende de overweging op welke wijze tegen misstanden van vorenbedoelden aard op meer afdoende wijze kan worden opge treden, draagt de minister den gemeentebe sturen op in de eerste plaats een beroep te doen. op de medewerking van de plaatselijke bladen om daarin de bevolking met den meesten nadruk te doen wijzen zoowel op de gevaren welke het gebruik van de thans in den handel komende koffiesurrogaten op levert, als op het feit, dat voor die surro gaten prijzen worden gevraagd, welke in geenerlei verhouding staan tot de werke lijke waarde van het artikel. In de tweede plaats om bij hen, van wie het bekend wordt dat zij hetzij koffie-surro- g8at fabriceeren heizij artikelen verkoopen, op hetwelk de qualificatie „vervalscht en schadelijk" toepasselijk schijnt, opgave der voorraden te vorderen en de voorraden in bezit te nemen op grond van artikel 9 Distributiewet 1916. Ten slotte vraagt de minister opgaaf van de namen van hen, die hunne fabrieken be zigen tot het drogen van producten waarvan waardelooze surrogaten worden gemaakt. Het ligt in zijn voornemen die fabrieken van het verkrijgen van brandstoffen uit te sluiten. Hetgeen hiervoor werd opgemerkt over koffie zal, naar te vreezen is, binnen korten tijd ook met thee het geval zijn; ook op thee- surrogalen zijn vorenbedoelde opdrachten derhalve van toepassing. Veevoeder. De Minister van Landbouw," Nijverheid en Handel maakt bekend, dat veevoeder-arti kelen, die in denmaand Februari worden toegewezen, tegen de navolgende prijzen door de Regeering zullen worden afgeleverd: per 100 K.G. Haver S 20. Erwten- en Boonenpiksel - 20. Kanariezaad - 25. Voerboonen - 25. Voerenvten - 25.— Inlandsche raapkoeken - 28. Amerikaansche lijnkoeken - 30. Basis onbepaalde merken van La Plata- zaad geslagen, bepaalde merken en soorten, ook schilfers, naar de gewone verhouding. Zemelen, grind, gries, zoowel gemengd als ongemengd ongemengd, per 100 K.G. 15. Haverafval per 100 K.G. - 12. Regeeringsvoermeel per 100 K.G. - 18. Schilfers van inl. raapkoeken - 28 De toestand in het bakkers* bedrijf. De besturen van de verschillende ver- eenigingen, welke deelgenomen hebben aan de op 29 Januari te Amsterdam gehouden protesfvergadering der Nederlandsche bak kerij hebben thans aan den minister van Landbouw enz. een missive gezonden, waar in zij wijzen op den onhoudbaar geworden toestand in het bakkersbedrijf en mecfedee- len geen enkelen goeden grond ie kennen,, waarop gevergd zou kunnen worden, dat Kaf bakkersbedrijf op zoo ongunstige voorwaajv den werkzaam moet zijn, ten behoeve va* de gemeenschap. Zij vragen aan den mini* ter o. m. op de navolgende punten verbete* ring aan te brengen, waardoor het mogelijk zal zijn da't de voorwaarden, waaronder hel vak moet worden uitgeoefend, althans dra< gelijk worden. A. De prijs van het Regeeringsmeel wordt, behalve de door de sub-commissie uit het Centraal Broodkantoor voorgestelde vei* laging, bovendien voor het geheele land nog verminderd met twee gulden per honderd Kilogram. B. De gemeentebesturen mogen geen hoo- geren meelprijs vaststellen. C. De Gemeentebesturen mogen niet meer dan 25 cent per 100 K.G. Regeerings- meel aan de bakkers in rekening brengen voor opslag, bezorg en administratiekosten, D. De bloemprijs wordt 1.50 per 100 K.G. lager vastgesteld dan thans het geval is. E. Voor het geheele land wordt het ge wicht van het wittebrood vastgesteld op 250 gTam en veelvouden daarvan en van het bruinbrood op 400 gram of veelvouden daarvan. F. De roggeprijs en de roggebroodprijs worden met de erootst mogelijke gelijkheid door den Minister bepaald. G. Voor het geheele land wordt hel broodgewicht vervangen door een voor schrift op het gewicht van de droge stof die een rantsoen brood of een veelvoud daarvan moet bevatten. H. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de bedragen die door sommige ge— meentebesturen te veel zijn in rekening ge bracht aan de bakkers, in afwijking van de door de regeering gegeven voorschriften, met opjdracht het te veel betaalde terug te geven. I. De opvordering van de saldi der reke ning van het vóór 4 Februari 1917 aan de bakkerij geleverde regeeringsmeel wordt ge- staat; het vrijwillig of onder dwang betaalde wordt aan de betrokkenen teruggegeven. J. Voor verlies van broodbons wordt 1 van de hoeveelheid aan de bakkers vei* goed. K. Een gelijk rantsoen grondstoffen wordt gesteld voor alle bedrijven, gemengde bedrwijven en alle takken van die bedrijven, welke broodgrondstoffen verwerken en wel naar het gebruik van 1916. L. Uitkeering van het prijsverschil tus schen de geldende en de nader vast te stel len prijzen van het regeeringsmeel zal voor alle gemeenten, met uitzondering van Anv sterdam, 's Gravenhage en Rotterdam, ge schieden vanaf 4 September 1917; M. Maatregelen worden genomen om te voorkomen dat willekeurige prijzen gelden voor turf ten dienste van de bakkerijen. N. Controle op het goede gewicht van de zakken meal en bloem en maatregelen ter voorkoming van verschil in kwaliteit van het meel en de bloem die door de verschil lende meelfabrieken en molenaars op een zelfde tijdstip worden geleverd, worden on verwijld ingesteld. O. Een afdoende controle worde inge steld op het vochtgehalte van het meel. P. Voor zoover aardappelen, aan het broodmeei kunnen worden toegevoegd, ge schiedt dit in den vorm van aardappelpoe der in plaats van aardappelmeel. De vervaar* diging van aardappelmeel voor de broodvoe ding wordt onmiddellijk gestaak en een mo gelijk overschot van den aardappeloogst en in elk geval een deel van den volgenden oogst van aardappelen word t verwerkt tot aardappelpoeder. In eene memorie aan den Minister worden bovenstaande punten toegelicht en gevraagd de besturen in eene particulier audiëntie to willen ontvangen. .il hu niacture». Het Bureau voor mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt o In een der bladen wordt door een manu- facturier de vraag gesteld waarom het Rijks bureau voor Manufacturen voor het afgeven van een geleidebiljet voor het vervoer van een grootere hoeveelheid dan 10 K.G. 10 cent vordert, en wat er met de in beslag ge nomen goederen gebeurt. Voorts laagt hij, dat in het begin dezer week groen en rijp, jeëele en kettinghandelaars, dergelijke ge- leidebiljetten konden ontvangen. Hierover kan het volgende worden mede gedeeld Door het Rijksbureau voor Mar.vfacturen worden alle manufacturïers in ons land, groote en kleine, geregistreerd. Reeds zijn er 25 30 duizend ingeschreven. Deze wor den geschift in bona-fide en niet bona-fide manufacturiers, opdat alleen de reëele han delaars door tusschenkomst van het Bureau zullen worden geholpen. De heffing van 12.'* cent (niet 10 cent, zooals in de klacht staat), per geleidebiljet geschiedt ter goedmaking van de kosten van het Bureau, dat overigens geenerlei in komsten heeft. De in beslag genomen goederen worden eerst aan het Kon. Nat. Steuncomité aan geboden. Wenscht dit o.a. de goederen niet aan te koopen, dan .worden zij aangeboden aan andere vereenigingen, conlectie-fabrie- ken of grossiers Tabaksexport. De directie der N. U. M. (Nederland sche Uitvoer Maatschappij) heeft thans, naar aanleiding eener motie aangenomen op de vergadering van Nederlandsche fa brikanten en exporteurs van tabaksfabrika ten, op 25 Januari j.l. in de Industrieele Club te Aimsterdam gehouden, welke motie aan boveiv-iiernelde directie op 30 Januari 1.1» were? ongeboden, in overleg met de verte- genwc<i-crrg^rs van die industrie, de volgen-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1918 | | pagina 2