BINNENLAND j %vil of het doel ons voor de wereld zwart te maken en ons van hare politieke sympa thieën te berooven. Stockholm, 18 Pebr. (Tel.-ag.) Inge- i vol ge eene kennisgeving, die is verschenen worden alle deposito's van alle particuliere banken op de nationale staatsbank der Russische republiek overgedragen op den grondslag van volledige in beslag neming. Alle bankaondeelen worden on geldig verklaard en de betaling van divi- dér.den opgeheven. Petersburg, 18 Febr. (Tel.-ag.) Er is een samenzwering onder officieren ont- idekt, die ten doel had Lenin op te lichten om hem als gijzelaar te gebruiken, fn het huis, waar de samenzwering haar brandpunt had, wérden legerbommen en geladen handgranaten gevonden. Stockholm, 18 Febr. (Tel.-eg.) Tele fonische berichten maken melding van ver schrikkelijke gebeurtenissen bij de inneming van Kiew. Over de stad hing een dichte rookwolk. De geheele artillerie der Bolshe- wiki nam aan den strijd deel. Op alle hoog gelegen punten en ook op den rechter-oever van de rivier waren kanonnen opgesteld; 200 en meer vuurmonden traden in werking. De grootste strijd speelde zich af in de om geving van Petschera, het verzamelpunt der Ukrainische strijdkrachten. Volgens berich ten van bolshewistische zijde strijden Engel- sche, Rirmeensche, Fransche en Belgische officieren en leerling-officieren met de Ukraniërs. Stockholm, 18 Febr. (Tel.-ag.) Uit Charkow wordt bericht, dat bij het station Zwerjow in de streek van de Don bloedige gevechten plaats hebben tusschen de revo lutionaire troepen en de kozakken. De strijd speelt zich af onder de krachtige deelneming van artillerie, vliegtuigen en pantserauto's met alle verschrikkingen van den geregel- den oorlog. Londen, 19 Febr. (R.) Een bolshe- wistisch draadloos telegram uit Moskou meklt, dat volgens een bericht van de Tar- taarSche sovjet generaal Kaledin zelfmoord heeft gepleegd. Berlijn, 17 Febr. (W. B.) De Ukrai nische delegatie te Brest-Litowsk heeft de volgende verklaring aan de Duitsche rijks* fegeering doen toekomen Aan het Duitsche volkf „Op 9 Februari j.I. onderteekenden wij, in vurig verlangen om met onze buren in vrede en vriendschap te leven, een vredesverdrag met den Vierbond, zoowel om een einde te maken aan den nutteloozen broedermoord, els om onze krachten te vereenigen voor het vormen van een eigen staatkundig leven. Doch de blijde tijding van 9 Februari, waar naar ons arbeidend volk zoo vurig verlang de, heeft ons niet den vTedc in het eigen land gebracht De vijand van onze vrijheid trok ons land binnen, om nog eens, gelijk voor 854 jaar, het Ukrainische volk door vuur en «waard tot onderwerping te brengen. De Russische maximalisten, die ruim een maand geleden een slechts uit socialisten bestaande constitueerende vergadering te Petersburg uiteendreven, onderstaan het thans, een nieuwen heiligen, ooriog tegen de socialis tische Ukraine te voeren, en overstroomen van het Noorden uit ons land met benden «oode garden. Zij vereenigen zich met de van het front temgkeerende soldaten en in vrijheid gestelde gevangenen. Onder aan voering van gewezen politieagenten en gen darmen dringen zij onze steden binnen, la ten onze bestuurders en vertrouwensmannen erresteeren en eisohen van de bewoners •chatting. Uit de verwoeste en brandende •teden trekken zij dan verder, om nieuwen buit te zoeken. Deze barbaarsche inval van onze noorde lijke buren heeft nog eens weer ten doel, evenals in onze vroegere geschiedenis, on der schijnheilige voorwendsels de zelfstan digheid Van onzen staat te vernietigen. Hun ware beweegreden en bedoeling bestaan in de onedele intriges van degenen, die er be- 'lang bij hebben anarchie in de Ukraine te zaaien en worden verder gedicteerd door de belangen dergenen, die de oude heer* Schappij van het geweld willen doen terug- keeren. Wij verklaren ten aanhoore der geheele i wereld, dat de volkscommissarissen te Pe tersburg liegen, wanneer zij zeggen, dat er ?een volksopstand in Ukraine is uitgebroken. [Dat zij liegen, als zij de Centrale Rada, het ^parlement van de Ukrainische voBcsrepu- bliek, dat bestaat uit Ukrainische socialis ten, die groote maatschappelijke en demo cratische hervormingen hebben uitgevoerd, «en Rada van bovn-geois noemen. De volkscommissarissen von Petersburg, die de belangen van Ukraine, Polen, Koei- dand en andere streken slechts met krach tige woorden hebben verdedigd, hebben in Brest-Litowsk met een. schoen gebaar de st van het Russische leger van het front ruggeroepen, om ze in 't geheim voor hun fcloel tegen de Ukraine aan te werven, ten- ;«inde ons te berooven, de kor en voorrad en «ia ar het Noorden te voeren en ons land te tmderwerpen. Thans, nu na drie jaren de muur is ge- •wallen, welke ons van orize westelijke buren fccheidde, verheffen wij 8nze stem, om het lijden van ons volk bekend te maken. Wij 2ïen, dat de resultaten van onze jongste re solutie in gevaar rijn, en moeten vreezen groor onze pas verworven vrijheid. Er vinden dagelijks bloedige botsingen plaats met de Russische benden. Wij verzamelen onze krachten in Wolhymë en op andere punten, bm ons tegen de van het Noorden komende penden te verdedigen. In dezen zwaren grijd, om ons bestaan, zoeken wij naar hulp. pij zijn Innig overtuigd, dat het vrije en ordelievende Duitsche volk niet onverschil- Jg zal blijven, wanneer het van onzen nood Jennis krijgt Het Duitsche leger, dtt rich in de flank van onzen noordelijken vijand bevindt, is in staat ons te helpen en door in te grijpen, onze noordelijke grenzen te gen het verder opdringen van onze vijanden te beschermen. Dit is het wat wij in dit moeilijk oogen- blik hebben te zeggen, en wij zijn er van overtuigd, dat onze stem gehoor zal vinden." B e r I ij n, 1 6 F e b r. (W. B.) Estlandsche vluchtelingen die op Oesel zijn aangekomen, berichten, dat de maximalisten in Esthl8nd talrijke Duitschers en pro-Duitsche Esthlan- ders gearresteerd hebben, en dat tot dusver re te Reval meer dan 1000 personen geïn terneerd zijn. De Balten zouden tot de Duit sche regeering het dringend verzoek hebben gericht, aanstonds hulp te bieden, daar zij anders den ondergang tegemoet gaan. Het optreden der Bolshewiki te Reval werd voor afgegaan door de verspreiding van een strooibiljet, waarin het streven naar zelfbe schikking met de zwaarste straffen woidt be dreigd. De beweging strekt zich thans ook tot de provinciale districten uit. Voor de Duitsche bevolking moet het ergste te vree zen zijn. Riga, 16 Febr. (W. B.) Over de toe standen in Estland wordt nog het volgende bekend gemaakt: de geheele streek aan beide zijden van de spoorlijn Reval—Nnrva is in handen van de roode garde en de maximalisten. De Estlandsche militaire macht heeft tot dusver een zekere bescher ming tegenover deze benden geboden, doch thans schijnt haar invloed niet meer vol doende. De goederen worden n.l. door de roode garde in beslag genomen; bankkre dieten worden eveneens tot nationaal ver mogen verklaard en door de roode garde in beheer genomen. Een deel der Lettische tToepen zou geweigerd hebben om Livland te verlaten, daar zij slechts hun eigen land willen verdedigen. Berlijn, 17 Febr. (W. B.) De Nord- deutsche Allg. Zeitung deelt mede, dot de gevolmachtigde van de Livland-he ridders een telegram aan den rijkskanselier heeft gezonden, dat de toestand fn Livland al even onhoudbaar is als in Estlsnd. Alle riddeis en vele Duitschers Van beiderlei kunne wor den gearresteerd en naar Kroonstad, de ze tel der anarchisten, gevoerd. Zij worden als gijzelaars tegen Duitschland beschouwd. Slechts een oogenblikkelijk en scherp mi litair optreden kan het leven der overge blevenen redden. Namens alle ridders, boeren en stadsbe woners, doe ik een laatste beroep op u. Christian! a, 17 Febr. (W. B.) De dogbladen brengen uitvoerige telegrammen over het schrikbewind van de roode garde In Finland, die het wachtwoord heeft uitge geven, dot olie burgers boven de twaalf jaar moeten worden gedood, hetgeen op vele plaatsen reeds stelselmatig geschiedt. In Helsingfors is de roode garde nu ook be gonnen de vrouwen en kinderen te ver moorden, die bovendien aan den honger dood zijn prijsgegeven, omdat de manschap pen van de roode garde de eet- en drink waren in de particuliere huizen voor zich h\ beslag nemen. De toestand vooral in Helsingfors wordt door ooggetuigen als onuitsprekelijk treurig geschilderd. Stocholm, 17 Febr. (Tel.-bur.j. Een in Uleaborg verschijnend blad bericht, dat de Senaat van Finland een aanbod van de Zweedsche regeering heeft ontvangen, om tusschen den Senaat en de revolutionairen te bemiddelen. Degens Nyheter vestigt er de aandacht op, dat de Zweedsche regeering geen bepaald voorstel tot interventie heeft gedaan, maar slechts te veistcan heeft ge geven, dat zij bereid zou zijn tot eene ver zoening mee te werken. Stockholm, 17 Febr. (W. B.) Afton- bladet verneemt uit Wasa, dot in eene ver gadering van gemeentevertegenwoordigin gen, die daar heeft plaats gehad, besloten Is alle gemeenten op te wekken hare man nelijke bewoners van 18 tot 40 jaar in den actieven veiligheidsdienst te plaetsen. De mannen hoven de 40 faar komen in reserve- dienst. Washington, 18 Febr. (R.) De Amerikaansche Federation of labour heeft eene verklaring aangenomen waarin gezegd wordt, dat dit een oorlog van de arbeiders is, waarin de arbeiders het moeten winnen, en dat iedere staat strijdt voor de eindover winning, die een ooriog moet zijn ten bate van de menschheid. De verklaring spoort de Russische arbeiders aan gemeene zaak te maken met de arbeiders van Amerika, Engeland, Frankrijk en Italië. Washington, 18 Febr. (R.) Als op volger van Sato is graaf Ishil benoemd tot Japansch gezant in de Vereenigde Staten. Staten-Ueneraal De Levensmiddelen- voorziening. De minister van Landbouw heeft de Twee de Kamer thans een nota toegezonden naar aanleiding van het verslag der commissie van rapporteurs over het wetsontwerp tot beschikbaarstelling van levensmiddelen. De Minister verzekert daarin dat zijn be doeling nimmer een andere is geweest dan om de Kamer zoo volkomen en eerlijk mo gelijk voor te lichten. Zeer uitvoerig beant woordt de minister dan de nota-van Bere- steijn tnzake de peulvruchten. Hij zet daar bij in hoofdzaak uiteen dat het verlies, ge leden of nog te lijden op het restant van de peulvruchten oogst 1915 ongeveer 4.100.000 bedraagt en niet 10.789.655 gelijk de heer van Beresteijn becijferde. Diens berekening berust op «en drogiede- neering, doordien hij ala kostprijs yan een aangekochte partij niet aanneemt den wer kelijk betaalden prijs plus onkosten, doch het bedrag hetwelk bij uitvoer deze partij had kunnen opbrengen. De overneming van het restant van den oogst 1915 was een ge biedende noodzakelijkheid, daar de vooruit zichten van de binnenlandsche voedselvoor ziening geen uitvoer wettigden. Verder beantwoordt de minister uitvoerig de opmerkingen door den heer van Bere steijn bij de kaas-interpellatie in de Tweede Kamer gemaakt en zet hij uiteen hoe deze op eenzijdig verstrekte mededeelingen con clusies heeft gebouwd. De minister zet uitvoerig uiteen, dat het hem leed doet, dat de Commissie van Rap porteurs niet gevoeld heeft, dat zijn bedoe ling nimmer een andere kan zijn geweest dan de Kamer zoo volkomen en eerlijk als mogelijk is voor te lichten, zij het dan ook dat aan zijn voorstelling van zaken noodza kelijkerwijze een zekere eenzijdigheid vast zit, omdat het toch wel niemand gegeven is, omtrent zijn eigen daden en beleid een ander inzicht te verstrekken, dan hij zelf daaromtrent heeft, hoe onpartijdig en eer lijk deze persoon overigens in de uiteenzet ting van dat inzicht moge fijn. Komende tot de nota van den heer Van Beresteyn, betoogt de minister, dat er hier geen sprake ven kan zijn, of er millioenen in de zakken van enkelen zijn terecht geko men, doch alleen van de vraag, of het ein de T9T6 juist gezien is geweest van den minister, dat hij er de voorkeur aan gaf ruim' 15.000.000 K.G. peulvruchten te re serveeren voor ^de voeding van mensch en dier hier te lande, in plaats van deze door export aan de voeding ten onzent te ont trekken, al konden dan ook voor dien export uit de zakken van buitenlanders millioenen gehaald worden ter tegemoetkoming in de kosten van de distributie. De minister betoogt, dat wanneer men de redeneering van den heer Van Beresteyn niet alleen op de peulvruchten, doch op al le andere distributie-artikelen toepaste, het verlies op de distributie met honderden mil lioenen meer zou zijn te becijferen dan thans het geval is. Na nog verschillende opmerkingen van den r rter Van Beresteyn te hebben beant woord, resumeert de minister zijn betoog als volgt: 1o. ret restant van den peulvruchtenoogst 1915 ad T54.640 balen (de 156.000 balen in de nota van den heer Van Beresteyn) kosten aan den Staat met inbegrip van ren te, veemhuur, assurantie, bewerkingskosten enz. f 7.380.662.46 en niet, zooals de heer Van Beresteyn becijfert, 24.991.855; 2o. het verlies op dit restant geleden of nog te lijden bedraagt, voor zoover op dit oogenblik na nauwgezette bestudeering der cijfers is vast te stellen, 4.103.588 70 en wel inclusief het verlies op de distributie van -ond 975.000, hetwelk ook zonder die overeneming ware geleden en niet, zoo als de heer Van Beresteyn aangeeft, 10.789.655; 3o. de berekeing van den heer Van Bere steyn, waarin deze komt tot genoemd ver lies 8d 10.789.655, berust op een drog- redeneering, doordien hij als kostprijs van een aangekochte pertij niet aanneemt den werkelijk betaalden prijs plus ontkosten, doch het bedrag, hetwelk bij uitvoer deze partij had kunnen opbrengen; 4o. de overneming van het restant van den oogst 1915 was een gebiedende nood zakelijkheid; de voeding van mensch en dier wordt beter gediend door duur voedsel dan door geld zonder voedsel. De vooruit zichten van de binnenlandsche voedselvoor ziening wettigden geen uitvoer, en het voed sel is gebleken voor mensch en dier beide noodig te zijn; 5o. uit den oogst 1916 is het maximum voor menschelijke voeding verkregen, het welk redelijkerwijze was te verwachten; 6o. de raming omtrent de kosten van de peulvruchtenvoorziening 1918 en najaar 1917 is zoo juist mogelijk genomen en daar in is geen bedrag begrepen, hetwelk zal kun nen worden gebruikt om andere schadépos- ten te betalen zonder dat het Parlement daar toe zijn toestemming heeft gegeven. Vervolgens beantwoordt de minister de opmerkingen van den heer Van Beresteyn bij de Interpellatie over den uitvoer van kaas, waarbij de minister aantoont, dat ge heel zijn optreden tegenover de Kaasveree- niging de vrees, dat men toch nog meer zou verdienen aan dezen export dan door hem kon worden toegestaan moet wor den bezien uit dit oogpunt: zorg voor de consumptiemelk. consumptiemelk. Konden onder andere omstandigheden en bij andere artikelen door geven en ne. men onoodige otevredenheid en tijdrooven- de geschillen worden vermeden, hier dwong hooger belang tot onverbiddellijk vasthou den aan den laatsten cent Ten slotte weerlegt de minister hetgeen door den heer Van Beresteyn ten opzichte van den boter-export is opgemerkt Berichten De Staatscourant van 18 Februari be vat o.m. de volgende benoemingen benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Heereveen C. H. ten Bruggekate, aldaar; bevorderd tot referendaris aan het Cen traal bureaustatistiek F. Ponk, thans hoofd commies; op verzoek eervol ontslagen met dank M. Bolle, als burgemeester van Burg en Haam stede. Bij de begrafenis van den lood9Schip per Vader, die bij de mijnontploffing in den mond van de Ooster-Schekle het leven verloor, was de Minister van Marine heden vertegenwoordigd door den Hoofd-lnspeo teur van het Loodswezen, schout-bij-nacht- titulair Van Maren Beniz yan dea Berg en de opperbevelhebber van land- en zeemacht door den kapitein-luitenant ter zee P. C. Coops, commandant van Hr. Ms. Noord- Brabant. V Veeftrisenijktin<llg Staatstoezicht De Minister van Landbouw enz. heeft ean de Tweede Kamer toegezonden exemplaren van het aan de Koningin uitgebrachte ver slag van de bevindingen en handelingen van het Veeartsenijkundig Staatstoezicht in het jaar 1916. Invoering Burgerlijke Dienst plicht. Naar het Haagsche Corresponden- tiebureap uit goede bron verneemt, is thans eerlang bij de Tweede Kamer de indiening te verwachten van het wetsontwerp tot in voering van den burgerlijken dienstplicht. Corps rijdende artillerie. Het korps rijdende artillerie zal Donderdag 21 Februari op eenigszins feestelijke wijze den dag herdenken, waarop 125 jaar geleden hij besluit von den Prins-Erfstadhouder de oprichting van twee batterijen rijdende artil lerie bevolen werd. Naar wij vernemen zal H. M. de Koningin bij die gelegenheid dien dag des ochtends ten 11 uur op de Vresselsche heide, 1 K.M. ten Zuiden van paal 6 aan den Kunst weg Sint-Oedenrode-Lieshout het korps rij dende artillerie inspecteeren. Hr. Ms. Hertog Hendrik die Zaterdag middag- omstreeks 2 uur onder bevel van kapitein ter zee De Joncheere van Nieuwe- diep vertrok ter aanvaarding van de reis naar Nederlandsch-Indië is Zondag half twee Doggersbank-Noord gepasseerd. Onderkruipersdiensten. Dr. Pinkhof maakt in het Tijdschrift voor Geneeskunde gewag van een ergerlijk feit, uitvloeisel van een K. B. van 23 Dec. 1911, krachtens welk de minister van Oorlog aan officieren van gezondheid kan opdragen aan aanvragen tot geneeskundig onderzoek van ambtenaren, ressorteerende onder het ministerie van Financiën, te voldoen. Hij noemt een geval, waarin aan den garni zoensarts voor een dergelijk onderzoek een „belooning van 2.50, krachtens een tweede officieel stuk, werd toegekend, na afwijzing van de declaratie van 10, door den arts ingediend. Tegen deze onderkruipersdiensten komt dr P. met verontwaardiging op en dringt aan op spoedig herstel van de in 1911 be gane fout. De Kamerverkiezingen. Zon dag is te Amsterdam een gecombineerde vergadering gehouden van gedelegeerden der centrale unie-liberale kiesvereenigingen in de rijkskieskringen Amsterdam, Haarlem en Den Helder, teneinde te voldoen aan de uitnoomging van den Centralen Verkiezïngs- raad der 'Liberale Unie om een gelijkluiden de candidatenlijst In te dienen voor genoem de drie kieskringen. Na langdurige gedachten wisseling werd besloten de candidatenlijst als volgt te doen luiden: 1. P. Otto (aftredend Tweede Ka merlid voor Amsterdam Dl), 2. mr. D. Fock (aftredende Tweede Kamerlid voor Haar lem), .3. R. Visser Lzn., landbouwer te Berk hout, lid van Prov. Staten van Noord-Hol land, door den kieskring Den Helder als no. I op het ontwerp-candidatenlijst van dien kring geplaatst), 4. mevr. F. S. van Balen Klaar, 5. J. Korthals Altes, lid van Prov. Staten van Noord-Holland, door den kies kring Kesrlem als no. 1 op het onlwerp- candidalertlijst van dien kring geplaatst), O. mr. J. A. van Hamel (aftredend Tweede Kamerlid voor Amsterdam IV), 7. dr. H. F. R. Hub: echt (af "dend Tweede Kamerlid voor A isterdam I), 8. I. H. J. Vos, lid van den gemeenteraad van Amsterdam, 9. prof. dr. B. D. Eerdmans (aftredend Tweede Ka merlid voor Rotterdam Hl), en 10. mr. H. Smeenge (aftredend Tweede Kamerlid voor Meppel). Wijziging in deze lijst is nog wel moge lijk. De centrale verkiezingsraad der Libe rale Unie kan namelijk nog wijzigingen in overweging geven, waarover don in de be trokken centrale kiesvereenigingen moet worden beraadslaagd. Het laatste woord in zake de candidatenlijslen Is aan de alge- meene vergadering der Liberale Unie. Hbld. Prof Hugo de Vries te Lunte- ren gehuldigd. In het om zijn natuur schoon zoo bekende Veluwsche dorp Lun- teren heeft prof. Hugo de Vries zich een idyllisch gelegen plekje uitgezocht om na zijn aftreden als hoogleeraar zijn weten schappelijke onderzoekkingen ongestoord te kunnen voortzetten. Voor dit doel heeft hij namelijk aangekocht het fraaie landhuis „De Boekhorst", in welks ruimen tuin hij zich een geheel volgens eigen gegevens inge richt laboratorium heeft doen bouwen en een proeftuin laten aanleggen. En hoezeer de Lunfersche bevolking met de komst van den wereldberoemden professor is ingeno men, bleek gistermiddag toen zich een com missie, besteande uit de heeren R. Dinger (voorzitter), A. M. Pannenborg, F. Heckman, dr. W. C. Kimmeyser, F. H. Sobels en W. Wilbrink naar „De Boekhorst" begaf om den professor te huldigen en welkom te heeten. Dé hoogleeraar werd gelukgewenscht door den voorzitter der commissie, den heer Din ger, waarna den jubilaris een schilderij werd aangeboden, voorstellende de Teunis bloem en geschilderd door mej. Marie Wandscheer. Voorts is aan prof. De Vries het levenslang gebruik afgestaan van een stuk grond, waarop velerlei bloemen welig tieren. Bij de huldiging hebben ook de burgemeester van Ede en dr. Quan jer, leeraar aan de Rijks Hoogere Land- en Tuinbouwschool, gesproken. Ten «eerste geroerd dankte de jubelaris voor de groote hulde hem en zijn echtg* noote gebracht. Inderdaad gevoelde hij zlci( geheel met de bewoners van dit lieflijke' dorp één. Voorts bracht hij dank en hulde; aan de ambachtslieden, die zijn huis en' werkplaats zoo keurig hebben ingericht. De zen dag noemde hij een der gelukkigst* zijns levens. Lord Peoy. Het Handelsblad ver neemt dat Lord Reoy (baroi Mockay van Ophemert) te Londen dezer dagen een ope ratie heeft ondergaan. Zijn toestond is, oiW danks zijn hoogen tijd, heel bevredigend. Een veteraan. Te S skerke ft overleden op 8?-'*ari«en leeftijd dé heer H. Goemens d"e dan een hak - eeuw vet- houder r1,Vr r<^~ropte was. Mederland sn de oorlog De v r ii e va a r g e u 1. Gisterochtend heeft eene deputatie uit de Nederlnndsche Reeders vereeniging met den Minister van Marine in diens kabi net besprekingen gevoerd over de door de reeders noodzakelijk geoordeelde wensche- lijkheid van uitbreiding van de betonning er. de verlichting in de vrije vaargeul. Cement uit Duitschland. Naar wij vernemen zullen dezer dagen tusschen onze regeer ng en de Duitsche re geering onderhandelingen aanvangen, ovec den invoer naar ons land van 50 millioen K.G. cement. De slagersactie. Ter veemarkt te Amsterdam waren gister 231 koeï^rv aangevoerd, dat is minder dan gewoonlijk. Er werd zeer weinig gekocht. Eenige slagers, legerleveranciers, hebben tegën een prijs, iets minder dan de vorige week maar noc altijd loopend tegen de 2 per K.G. slachtgewicht voor de beste kwali teiten, enkele inkoopen gedaan; onderen, die heden en Dinsdag hunne klanten niet wilden teleurstellen of voor de vleeschleve- ring aan de ziekenhuizen hadden te zorgen, kochten ook eenige beestjes, doch het mee- rendeel van den aanvoer ging weer naar de stallen der boeren terug. Deze waren niet voornemens te verkoopen tegen 1.25 slachtte wicht, zelfs was een verkoop tegen 1.80, de prijs, eenige weken geleden op de slagersvergadering vastgesteld, hooga zeldzaamheid. Op de markten te Purmerend en Rotter dam wordt hetzelfde venvacht, zoodat de sluiting der slagerswinkels -op Woensdag a.s. vrij zeker een Teit zal zijn. Alsdan zullen voor de vleeschvoorzienlng van de ziekenhuizen bijzondere maatregelen worden getrofsen. Verscheidene Amsierdamsche slagers hebben gisteren bekend gemaakt, dat zij a.s. Woensdag voorloopig voor acht dagen hun winkels zullen sluiten. De slagers van Arnhem en omstreken deelen mede, dat zij, gezien de voerprijzen op de markten te ^'utpïten, Utrecht, Amster dam, Rotterdam en Leeuwarden en gedwon gen aan de maximum verkoopsprijzen, ge noodzaakt zijn den verkoop van rundvteescb van. Woensdag af stop te zetten. Wanneet zij in staat worden gesteld, de runderen te gen maximum inkoop- prijzen te krijgen, zul len zij weer gaan verkoopen tegen de ge noteerde regeeringsprijzen. Een merkwaardig adres. Het bestuur van den Bond van Gemeente-politie beambten heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres gericht, waarin het in opdracht van de op 12 Februari 1.1. gehoiïden buitengewone algemeene verga dering te Utrecht aan de Kamer mededeelt, met zekere ongerustheid te hebben waarge nomen. dat er groote ontevredenheid bestaat over de voedselvoorziening van het Neder- landsche volk en -de wijze waarop de distri butie van andere artikelen voor levenson derhoud is geregeld; dat deze ongerustheid hij hen nog is gestegen, nu verschillende door Z. F. den Minister van Landbouw, Han del en Nijverheid aanvankelijk toegezegde meatregelep zijn teruggenomen; dat het hun, door hun ambt bekend is, dat in breede lagen ven ons volk groote ontbering wordt gele den, between trouwens hunne leden, zelve behoorende tot 'de minder bedeelden, zeer tot Kun leedwezen, aan den lijve gevoelen. Zij ziin van meening dat het beier is even- tueele uitbarstingen van ontevredenheid on der het volk tc voorkomen, dan met geweld te keeren, en verzoeken aan de Kamer drin gend, die maatregelen te willen nemen, die in 't belang eener goede levensmiddelen voorziening noodzakelijk geacht kunnen wor den, waardoor uitbarstingen van ontevreden heid zullen kunnen worden voorkomen. Naar hun oordeel bestaan er werkelijk gegTonde redenen tot ontevredenheid bij de volksmas sa en zal die wetenschap het den politie- ambtenaren niet gemakkelijk maken, krach tens hun ambt eventueele ordeverstoringen met geweld te keeren. Ook zij zijn meeren- deels gehuwd en stellen voor dat doel zeer noodc hun leven en veiligheid in de waag schaal, zoolang zij niet de volle zekerheid hebben, dot niet nog andere middelen be staan om aan het gerechtvaardigd verlangen van het volk tegemoet te komen. Zij ver zoeken daarom de Kamer met klem, geen geldelijke bezwaren te doen gelden om aan dat gerechtvaardigd algemeen verlangen te voldoen. Bommen op Zeeland. Zondagavond zijn tijdens een vliegeraan val op Brugge en Zeebrugge acht bommen gevallen op eene weide onder Sluis bij hef Kanaal Sluis—Brugge. Er zijn geen onge lukken gebeurd. De boomen in de nabij hei o zijn doorzeefd met kogelgaten en de grond is natuurlijk geheel omgewoeld. r- Het verkeer met het Noor-, den. Naar wij vernemen wordt door de diy

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1918 | | pagina 2