Academie van Wetenschappen, Is, too meldt het Hbld., ontstaan uit de behoefte, in de tegenwoordige tijdsomstandigheden gebleken, aan een betere organisatie van eigen wetenschappelijke krachten, ten ein de deze meer dan tot nu toe mogelijk was, te kunnen aanwenden in het onmiddellijk belang van volkswelvaart en weerbaarheid. De commissie is ingesteld ter oplossing van tal van vraagpunten op het gebied van voedselvoorziening, industrie, verdediging enz., zooals de afscheiding van zetmeel uit andere dan de gebruikelijke grondstoffen; bet vinden van surrogaten; de bereiding ven explosiestoffen. De commissie zal hare taak zelfstandig vervullen, doch teveijs be paalde opdrachten van de regeering ont vangen. Er is voor hare werkzaamheden een be drog van 100.000 uitgetrokken op de begrooting van binnenlandsche zaken. Dergelijke commissies bestaan ook in bet buitenland, met name in Frankrijk, En geland en de Vereenigde Staten. Oe zomerftj«l. In antwoord op schriftelijke vragen van de Kamerleden Gerretson en Van Doorn heeft de minister van Binnenlandsche Zaken me degedeeld, dat een wetsontwerp tot invoe ring van den „zomertijd" gedurende den aanstaanden zomertijd zijn departement reeds heeft verlaten. Op de vraag, of de minister het niet ge- wenscht acht dan tevens naast den zomer tijd een midzomertijd te bepalen, heeft de minister geantwoord, dat deze vraag te zij ner tijd onder de oogen kan worden gezien. (De bedoeling van dezen midzomertijd is om, wanneer bijv. op 1 April de dag één uur later zal beginnen en eindigen, op 1 Mei den dag nog één uur later te doen aanvan gen en eindigen. Deze midzomertijd zou dan bijv. tot 1 September kunnen duren, terwijl de zomertijd dan op 1 October zou eindden). Stemmen buiten de woon plaats. De-ministef van Binnenlandsche Zaken heeft in de vergadering der Tweede Kamer van 15 Januari j.l. overweging toe gezegd van de vraag, of bij noodwet de mo gelijkheid ware te openen om aan personen, die niet in hun woonplaats kunnen stem men, gelegenheid te geven elders aan de •temming deel te nemen. Dienaangaande beeft de minister overleg gepleegd met het oentra al stembureau voor de verkiezingen •en de leden van de Tweede Kamer en naar aanleiding van de meening van het stem bureau heeft de minister thans aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij zich ran een noodregeling meent te moeten ont houden. Bij de eerste proefneming die de len zomer met het evenredig kiesrecht wordt genomen, zou een dergelijke noodregeling bet welslagen van deze proef fa\ gvaar kun nen brengen. Hr. Ms. Hertog Hendrik. Blijken* m het^ Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. Hert-og Hendrik heden on der bevel van den kapitein ter ree de foncheere van Thorshavn vertrokken naar Newport News, ter voortzetting van de reis naar Oost-Indië. Bij Kon. besluit is de duur der deta cheering van den eerste-luitenant der infan terie ven het leger in Nederl.-Indië W. Bodde bij het leger hier te lande met één Jaar verlengd en deze alzoo nader bepaald op zes jaren. Gemeente-ontvanger Am sterdam. Tengevolge van het eervol ont slag, verleend aan den heer C. T. Knotten belt, ontvanger der gemeente Amsterdam, dragen B. en W. als nieuwe titularis voor de beeren J. H. Blankert, administrateur der ge meente financiën, J. W. Repelius, ontvanger der plaatselijke belastingen 3e kantoor. Adjunct-directeur Haagsch slachthuis. B. en W. van den Haag stel len den Raad voor een dr keuringsveeartsefc aan te stellen als adjunct-directeur van het openbaar Slachthuis, op een salaris van !f 3000 tot 4000. B. en W. dragen daartoe voor. L S» Dou- tna, 2. dr. H. C. F. L. Warnecke. H. J. A. L a g a a y. f Te Den Haag is op 57-jarigen leeftijd overleden de heer H. J. A. Lagaay, gep. inspecteur-titulair van den Marine-stoomvaartdienst in Nederlandsch- Endië. J. Z. R i s c h. t Te Goes is op 59-jari- gen leeftijd overleden de heer J. Z. Risch, rijksveearts, secretaris van de Gezondheids commissie en liberaal lid van den_gemeen- teraad. J. C. Smaltf Te Rotterdam is over leden de heer J. C. Smalt, directeur der Graan-Elevator-Mij. Hij was vele jaren lid van den gemeenteraad en voorzitter der commissie voor de ziekenhuizen. Ook wordt 4n den overledene een bekend philanthroop Terloren Nederland en de oorlog v«f«»r Ma.ir \ederIaiMt. (Officieel.) Naar aanleiding van de offi- cieele mededeeling aangaande den uitvoer uit de Vereenigde Staten van Amerika en Groot-Brittannië geeft de Minister van Buitenlandsche Zaken kennis dat hij een telegram van overeenkomstige strekking ontving van Hr. Ms. gezant te Earijs aan gaande den uitvoer uit Frankrijk naar Ne derland. De goederen, waarvoor de Fran- sche regeering verklaart den uitvoer naar Nederland niet langer te willen beletten zijn dezelfde als die, opgesomd op de Britsch- Amerikaansche lijst, behalve de tweede post, films en de derde, gramofoons, (op de Britsch-Amerikaarische lijst resp.: films in ruü voor andere soortgelijke maaksels en afmeting en phonograafrollen.) Opder die goederen zijn er, waarvan de uitvoer uit Frankrijk is verboden behou dens consent. Voor zoover deze-vroeger veeleer onder een der algeméene vrijstel lingen die 25 October 1917 zijn ingetrok ken is de vrijstelling hersteld. Voor zoover de goederen vallen—onder een uitvoerverbod, waarvan geen algemee- ne vrijstelling is verleend, moet de expor teur zich voorzien van een consent te ver strekken door de „Commission du deroga tions aux prohibitions de sortie". D© „NleoW-Amsterdam". Van Hr. Ms..gezant te Washington is per telegraaf bericht ontvangen, dat zooals van zelf spreekt, aan het onmiddellijk vertrek van het "stoomschip „Nieuw-Amsterdam" geen bezwaren In den weg zullen worden gelegd, maar dat, wegens groote binnen landsche transportmoeilijkheden, <op het oogenblik geen lading beschikbaar is. De reis in ballast te aanvaarden, zou met het oog op de huidige weersomstandigheden ge vaar kunnen opleveren. Intusschen wordt ge tracht zoo spoedig mogelijk de benoodigde lading voor het schip te verkrijgen. Het annuleeren der Russische leeulugen. Het Ministerie van Buitenlandsche Za ken heeft een telegram ontvangen van Harer Majesteits tijdelijk gezant te Petrograd waar bij bevestigd wordt dat het bewind der Volks commissarissen een decreet heeft afgekon digd op grond waarvan alle bankaandeelen in beslag worden genomen. Aan de Staatsbank moet opgaaf worden gedaan van de plaats waar bedoelde aandeelen zich bevinden. Over treding wordt met zware straffen bedreigd. Op den handel iri aandeelen staat 3 jaar ge vangenisstraf. Naar aanleiding van de vraag vaiwiet lid der Tweede Kamer, den heer Van Idsinga of onder de in Rusland nietig verklaarde leenin- geu oek begrepen zijn die welke door de Rus sische Regeering waren gegarandeerd( voor spoorwegen bijv.), werden telegrafisch in lichtingen verzocht aan Harer Majesteits Ge zant ie Petrograd. Het antwoord luidt, dat het betreffend decreet slechts melding maakt van de annuleering der regeeringsgaranties van particuliere leeningen. Een vroeger decreet verbiedt de uitbetaling van coupons. De rente van obligaties van Russische spoor wegen wordt dus niet betaald. Naar aanleiding van een bericht in de nieuwsbladen, dat de Amerikaansche gezant te Petrograd in naam van 19 geallieerde en neutrale staten tegen de annuleering van de Russische leeningen had geprotesteerd, kan worden medegedeeld, dat gisteren een telegra fisch bericht werd ontvangen van Harer Majesteits tijdelijk gezant aldaar, waarbij be vestigd wordt, dat het geheele corps diplo matique te Petrograd aan den Volkscommis saris van Buitenlandsche Zaken een nota heeft overhandigd, waajin wordt medegedeeld, dat het geen enkel decreet van annuleering, inbe slagneming etc. erkent en zich het recht voor behoudt, volledige schadevergoeding voor ge leden nadeel te elschen. Graan voor^Bclglö. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening vestigt er de aan dacht op, dat het per s.s. „Syrië" en „Texas" te Rótterdam uit Amerika aangevoerde graan uitsluitend bestemd is voor het Bel gian Relief Committee. Thee en koffie. Men meldt ons uit den Haag: Het is niet mogelijk gebleken in Maart de distributie van thee wederom te doen plaats hebben. Het koffierantsoen is voor het tijdvak van 115 Maart op 0.1 K.G en voor de tweede helft van Maart met het oog op de daarin vallende feestdagen op 0.15 K.G. bepaald. Eenheidsworst. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt Het Rijks Centraal Administratiekantoor heeft thans aan de Gemeentebesturen be richt, dat zij,.met ingang van 1 Maart e. k., bestellingen op eenheidsworst kunnen in zenden, berekend naar eene hoeveel heid van 100 K.G. per 1000 inwoners per week en voor eene behoefte van 2 we ken. Voor het vervolg zal de bestelling kun nen geschieden per vierweeksche periode. De bestellingen zullen wekelijks voor het vierde deel worden uitgevoerd. Indien de wekelijks -gefabriceerde hoeveelheid dit vor dert, zal het aangevraagde quantum tot een zeker percentage worden teruggebracht. De worst, die gefabriceerd wordt in be paalde toegelaten fabrieken, onder behoor lijk hygiënisch toezicht, zal voorzien zijn van een loodje, houdende den naam van den fabrikant. De maximumprijs van deze worst, vervaar digd uit 10 varkensvleesch en 90 rund- vleesch, wordt in den kleinhandel 1.10 per K.G. J>e vleeschvoorziening;. Naar men verneemt heeft de minister van Landbouw, enz. de medewerking verzocht van de Rundveevereenrging tot het oplossen van de bestaande moeielijkheden inzake de vleeschvoorziening. Het Dagelijksch Bestuur is in verband daarmede opgeroepen voor een spoedverga dering tot het ontwerpen van een regeling voor de vleeschvoorziening, waarbij ge tracht zal worden zooveel mogelijk met de belangen van alle partijen rekening te hou den en allen, die bij de vleeschvoorziening betrokken zijn, in hun bedrijf te laten. - Door een commissie uit het hoofdbe stuur van den Nederlandschen Bond van veehandelaren, bestaande uit de heeren A. Trompetter, te Hoogeveen; N. S. Frenk, te Rotterdam; K. v. Gelder, te" Zutphen, en P. Theunissen Jr., te Amsterdam, is heden ge tracht gehoor te krijgen bij den minister van Landbouw, Nijverheid en HandeL De minis ter was echter dermate met werkzaamheden overladen, dat hij geen gelegenheid had de heeren te ontvangen, aan wie hij liet ver zoeken schriftelijk te zijner kennis te willen brengen het doel, waarvoor zij audiëntie hadden aangevraagd. Zij hebben daarop een adres aangeboden, waarin zij bevestiging van het heden door een oommissie van den Nederlandschen Bond van Veehandelaren met Zijne Excel lentie verhandelde aan den minister een samenvatting van hunne wenschen aanbie den. Men meldt uit Rotterdam, dat in een ver gadering van besturen van slagersvereeni- gingen is Besloten aan de Maandag te hou den algemeene vergadering voor te stellen den verkoop van rundvleesch stop te zetten op nader te bepalen datum. De Leidsche slagers hebben besloten ook geen kalfs- en lamsvleesch te verkoopen. Te Amsterdam is in verband met de on zekere toekomst inzake de maatregelen van de regeering ten aanzien van de vleeschvoor ziening, Zondag bij alle slagerijen het per soneel ontslag aangezegd. In de gemeenten West- en Ooststelling werf zijn op last van de burgemeesters bij verscheidene boeren varkens in beslag ge nomen, die bestemd waren voor huishoude lijk gebruik. Eenige boeren hebben zich nu vereenigd om de burgemeesters in rechten aansprakelijk te stellen. De rundvleesch-nioelLijkhe«Ien. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de voedselvoorziening schrijft: De vastgestelde maximum-prijzen voor rundvleesch hebben voorloopig het Tesultaat gehad, dat de voorziening met dit vleesch vrijwel stop staat, althans wat dè steden aanbelangt. Het komt er nu op aan, dat alle belanghebbenden medewerken om aan deze hoogst onaangename storing zoo spoedig »mogelijk een einde te maken. Het is wellicht niet overbodig er de aan dacht van het publiek op te vestigen, dat heb zelf daartoe zeer veel kan bijdragen. Daarvoor is noodig, dat nief, hoe begrijpe lijk die op zich zelf ook moge zijn, sterke aandrang op de slagers worde geoefend, om toch vooral vleesch te leveren. Zoodanige aandrang toch zou er allicht toe leiden, dat de slagers zich duur vee gingen verzekeren, maar dan ook hun klanten alleen zouden kunnen bedienen met overtreding der maxi mum-prijzen. Wil men dat er een eind kome, en wel zoo snel mogelijk, aan de buitensporig opgedre ven vleeschprijzen, dan is het onvermijdelijk dat men zich eenigen tijd van het gebruik van rundvleesch speent, zoolang de slager er nog niet toe in staat is tegen de vastge stelde prijzen te verkoopen. Is dus bij het publiek eenig geduldig af wachten onmisbaar, aan den anderen kant is het geenszins noodzakelijk, dat' de slagers vooraf een vasten tijd bepalen, ge durende welke zij hun winkels gesloten zul len houden. Het hangt toch van den loop der omstandigheden af, hoe lang de storing in de voorziening met rundvleesch zal be hoeven te duren. Onjuist is ook, dat de slagers in geen ge val meer dan ƒ1,25 per K.G. slachtgewicht zouden kunnen besteden. De prijs van 1,25 toch houdt verband met de calculatie, ge baseerd op een rund van 200 K.G., opge maakt in overleg met het hoofdbestuur van den Nederjpndschen'Slagershond. Wanneer voor een dergelijk dier ƒ1,25 per K.G. slachtgewicht wordt betaald, kan de slager uitkomen met de maximum-prijzen, zooals die nu zijn vastgesteld. Maar de mogelijk heid is geenszins uitgesloten, dat de slager een zwaarder rund koopénd, dat hem duur dere en goedkoopere vleeschsoorten in gun stiger verhouding oplevert, meer dan 1,25 kan besteden, al zullen, ook lang niet de abnormaal-hooge prijzen van den laatsten tijd kunnen worden betaald. Terwijl dus de slagers, aan wien dit na tuurlijk uitstekend is toevertrouwd, scherp de markt-in het oog houden, zal het publiek, dat gewend is vleesch te gebruiken, zich eenigen tijd moeten onthouden van het eten van rundvleesch. Intusschen wordt van regeeringswege na tuurlijk niet stil gezeten. Reeds is aan de burgemeesters een schriftelijke opgave ver zocht van alle houders van vee, het aantal runderen ouder dan 12 maanden, met op gave van wat voor eigen en voor enderer rekening aan vee wordt gehouden, teneinde ten spoedigste over te gaan tot in bezitne ming van de voor de vleeschvoorziening be noodigde dieren. Het spreekt van zelf, dat die Inbezitne ming groote moeilijkheden medebrengt, met name het gevaar, dat daarbij ook veel melk en fokvee wordt afgeslacht. Daarom is een beroep gedaan op.de landbouworganisaties om mede te werken, opdat eene juiste schif ting kan worden gemaakt onder het vee. Mochten deze organisaties niet of niet vol doende medewerking verleenen, dan zal tot uitvoering komen een door de Rundvleesch- vereeniging opgemaakt plan, waardoor we kelijks de beschikking zal worden verkregen over een wellicht nog niet ten volle toerei kend, maar toch belangrijk aantal runderen voor de sfëchtbank. Met de uitvoering van ^en en ander is natuurlijk eenige tijd gemoeid. Hoe krach tiger echter publiek en slagers Blijven vast houden aan de gestelde prijzen, hoe eerder er een eind zal komen aan den weerstand van veehouders en veehandelaren, die te gen aannemelijke prijzen kunnen verkoopen, maar daartoe, hopende op meer, nog niet willen overgaan. Cacao en chocolade. Aangezien de N. O. T. herhaaldelijk klachten bereiken over het smokkelen van chocolade, terwijl haar bij gehouden inspec ties dikwijls ia gebleken dat nog vrij aan zienlijke hoeveelheden in niet bona fide handen geraakten, heeft de N. O. T. ten einde den aanvoer van grondstoffen, welke door deze smokkelpraktijken ernstig gevaar loopt, te beschermen, zich genoodzaakt ge- zierr aan de cacao-fabrikanlen scherper ver plichtingen op te leggen ten aanzien van de aflevering van cacao- en chocolade-produc ten. Eierbenrs te Amsterdam. In een te Amsterdam gehouden vergade ring van ruim honderd eierhandelaren onder voorzitterschap van den heer J. F. H. Giezen te Amsterdam, is na zeer langdurige be sprekingen besloten tot het oprichten en in stand houden van een eierbeurs. In het voor loopig bestuur zijn gekozen de heeren J. F. H. Giezen, te Amsterdam, voorzitterA. J. Wennink, te Amsterdam, secretarisH. Bruins, te Amsterdam, penningmeester; J. van Keulen en Snikkers, te RotterdamVan Woerden, te ScheveningenTump, Den HaagJ. Goede, LandsmeerBreukers, RoermondHillebrand, VenloKlomp, Arn hem Nap, MaastrichtRodenhuis, Leeu warden Kruade, DeventerHarreveld, Vee- nendaalVan Essen, Zwolle en Reitsma, Groningen. De eerste beurs zal Maandag a. s. in ge bouw Frascati te Amsterdam worden ge houden. De kwestie 1b de kaasvereeniging; De voorzitter van den raad van commis sarissen der Ncderlandsche Uitvoermaat- schappij heeft naar aanleiding van een open brief in Het Volk van den heer Joh. de Vries, voormalig controleur bij de Kaasvereeniging te 's-Gravenhage, de leden van genoemden raad tot een vergadering op Zaterdag 7 Maart doen samenroepen. Doel aan die bijeenkomst zal in hoofdzaak zijn de beoordeeling der in vermelden brief besproken feiten, bij welke de directeur der Nedcrlandsche Uitvoermaatschappij, de heer Job G. Heil als voormalig lid der N.V. L. "W. Heil en Zonen's Exporthandel te Haarlem, rechtstreeks of indirect betrokken zou zijn ge weest, inzonderheid de daarin vermelde uit voer van kaas in de maand Januari 1917, omtrent welken in een verklaring dato 15 Februari d.a.v., onderteekend door den voor zitter en den secretaris der Rijkscommissie van Toezicht op de Kaasvereeniging, de hee ren J. W. Albarda, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en dr. A. G. Breen, rijks- zuivelconsulent, als slotsom van het door ge noemde Rijkscommissie ingesteld onderzoek ter zake verklaard is, dat 'den persoon van den hoer Joh. A. Heil „geen blaam" trof, ter wijl die commissie van diens werkzaamheid als bestuurslid der Kaasvereeniging „niets dan de hoogste achting*' had. Verbouw van hennep. Aangezien gebleken is, dat sommige land bouwers voornemens zijn dit jaar aan den verbouw van hennep ongewone uitbreiding te geven, brengt de minister van Landbouw ter algemeene kennis, dat, ten aanzien van den oogst van dit gewas, hij zich voorbe houdt die maatregelen te nemen, welke noo dig zullen blijken, met inbegrip van het vast stellen van maximumprijzen en inbezitne ming van den oogst. Daarbij zal met de hoo- ge prijzen, die thari^voor zaad en landpacht worden betaald, geen rekening worden ge houden. Lompen. De Minister van Landbouw heeft eene circulaire aan de burgemessters gericht, hen verzoekende ten spoedigste aan de Commis sie van advies in zake lompen. Stadhouders- laan 102 te 's-Gravenhage, een volledige op gave te doen toekomen van de person én en Firma's in hunne gemeenten aan welke ver gunningen tot opslag van lompen, binnen hunne gemeenten, zijn verstrekt, onder ver melding in die opgave van de opslagplaatsen waarop die vergunningen betrekking hebben. Den burgemeesters wordt verzocht opgave te doen van de veemen in hunne gemeen ten, bij welke de mogelijkheid tot opslag van lompen bestaat. Straatvuil voor den landbouw. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft geantwoord op twee schrifte lijke vragen van het Kamerlid Knobel be treffende de bestemming van het straatvuil en den compost der steden voor den land bouw. Daaruit blijkt, dat de minister reeds de aandacht van de besturen der groote ge meenten op het belang dezer zpak heeft gevestigd. De stedelijke besturen zijn uit- genoodigd den compost uitsluitend af te le veren aan landbouwers op het zand. Een na der onderzoek wordt door den minister inge steld omtrent de vraag, in hoeverre het mo gelijk is de hoeveelheden compost en straat vuil te vermeerderen. Papiercommissie. Naar het orgaan „Kantoorboekhandel" uit goede bron verneemt, is thans een begin van uitvoering gegeven aan het plan een commissie te vormen, welke den minister van advies zal kunnen dienen inzake een billijke papierdistributie, prijsregeling enz. Vertegenwoordigers uit verschillende groepen van belanghebbenden zijn aange zocht in deze commissie zitting te nemen. S tr o o. Het Kamerlid voor Eindhoven, mr. dr. J. van Best, heeft zich, naar aan het „Huisgez." wordt gemeld, telegrafisch gewend tot den minister van oorlog om tusschenkomst in de zeer willekeurige vorderingen van rogge- pn haverstroo bij de Brabantsche boeren zon der eenig bewijs .van ontvangst en welk sfroo zij dringend zelf behoeven. Prijzen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek publiceert in afl. 1 1918 van zijn Maand schrift verhoudingscijfers der prijzen yan eenige door een 6-tal coöperaties verkochte artikelen, waarvoor vergelijking met vroe gere perioden mogelijk was De prijzen van 1393 zijn gelijk 100 ge*. steld. Deze verhoudingscijfers waren voor: grau« we erwten 139 in 1914, 232 in 1917. Goud- sche kaas resp. 125 en 127, Leidsche kaas 139 en 221, koffie 88 en 118, margarine 99 en 122, boekweitmeel 110 en 314, tarwemeel 129 en 212, boterolie 97 en 232, patentolie 142 en 285, raapolie 137 en 311, stijfsel 107i en 320, stroop 100 en 179, basterd suiker 91 en 116, suiker (melis) 89 en 103, thee 113 en 127, en kout 80 en 110; in December 1917 waren de verhoudingscijfers voor kof* fie 149, margarine 132, boterolie 308, stroop 182, basterd suiker 116, suiker (melis) 103, thee 117 en voor zout 140. ^Uit een vergelijking van de prijzen van 'een aantal artikelen in Nov. en Dec. 1917 blijkj, dat Goudsche kaas steeg met 18 pCt, koffie met 17 pCt., margarine met 5 pCt, raapolie met 2 pCt., stijfsel met 3 pCt., en zout met 8 pCt. De volgende artikelen wen den niet in prijs verhoogd: bruine boonen, grauwe erwten, gort, havergort, meel, patent olie, rijst, soda, stroop, suiker (melis), thee, vermicelli en zeep, terwijl in prijs zijn ge daald boterolie en basterd suiker resp. met 1 en 2 pCt., als gevolg van het iets lager no- teeren dezer artikelen door een der 6 coö peraties. Het verhoudingscijfer van de gemiddelde prijzen van cokes bij een 8-tal gemeentelijke gasfabrieken, in 1913 100 gesteld beliep in de groote gemeenten in 1914 95.58 en steeg vervolgens tot 123.73 in 1915, 152.10 in 1916, 224.06 in 1917 en 269.32 in Dec. 1917. De heer I. IJssel «le Schepper en het vluchtoor«I-«leba.. Naar aanleiding van het gesprokene in de zitting van de Tweede Kamer op 22 Jan. jJ., in verband met het Vluchtoord Gouda, heeft de heer L IJssel de Schepper, voor zitter der Commissie van Toezicht op het Goudsche Vluchtoord, een uitvoerig schrij ven aan de Kamer gezonden. In dit schrijven geeft de heer I. IJssel de Schepper een overzicht van de totstandko ming van het Vluchtoord Gouda, welke uit vroegere artikelen over deze zaak reeds be kend mag geacht worden. Uit dit overzicht blijkt nog dat door den Minister van Binnenlandsche Zaken bij pei> soonlijk schrijven van 4 Januari 1917 aan de Commissie van Toezicht weder op op heffing van het vluchtoord Gouda werd aangedrongen. De Snijgroenkweekerij ven« klaarde zich toen bereid, de overeenkomst te beëindigen, indien de Regeering haar een Schadeloosstelling van 20.000 gaf voor het opnieuw oprichten van haar eigen lijk bedrijf. De regeering wilde daarin niet treden, maar bood 15.000 aan, waarmede de Snijgroenkweekerij geen genoegen kon nemen. De regeering bestendigde daardoor om het luttele verschil van 5000 het door haar zoo „drukkend" genoemde contract. Schr. komt met klem op tegen de wijze, waarop door den Minister van Binnenland sche Zaken de toedracht van zaken is voor gesteld en tegen de uitlatingen door enke le leden der Tweede Kamer ten opzichte van zijn persoon in zijn qualiteit van voor zitter der Commissie van Toezicht op het vluchtoord en tevens commissaris der Snij groenkweekerij voorheen gebr. Steensma. Namens de regeering heeft spr. nimmer een huurcontract met de Snijgroenkweeke rij gemaakt; het contract door de Commis sie van Toezicht met de Snijgroenkweeke rij gesloten 4 maanden nadat het Regee- ringscontract was ingegaan, beoogde slechts om de positie dier vennootschap al te bakenen en hare verplichtingen vast te leggen. Hieruit blijkt dus, dat het in de Ka mer genoemde „beruchte" huurcontract niet werd gesloten door den heer I. IJssel de Schepper met de Snijgroenkweekerij, doch dat dit is geschied door den Regee- rings-vertegenwoordiger, baron van Tuyll van Serooskerken, aanvankelijk in overleg met den "burgemeester van Gouda, met de Snijgroenkweekerij. Het feit dat schr. commissaris der Snij groenkweekerij was, was "-vanaf het begin der besprekingen èn aan den burgemees ter van Gouda, èn aan de vertegenwoordi gers der Regeering bekend, en is zelfs in Juni 1915 van Regeeringswege een voor deel genoemd om de verlaging der huur prijzen beter te kunnen bewerkstelligen, zooals dan ook is ereschied. Schr. wijst er dan op dat zijn belang bij de Snijgroen kweekerij zich bepaalde tot een bedrag van 5000 van het geplaatst maatschappelijk kapitaal van 105 000, en dit bedrag vindt zijn oorsprong in een kleine hulp vóór 1913 persoonlijk aan den heer Steensma ver leend. De winst der Snijgroenkweekerij be droeg over haar eerste boekjaar 1913/1914 5 pet. en daarna is ze niet hooger gewéest dan 12'A pet., terwijl geen hooge afschrij vingen hebben plaats- gehad en de reserve slechts 4000 bedraagt. Schr. weet er geen verklaring voor te vin den, dat de heer Schaper zoo Fel tegen henï optrad. Hij is van meening dat de Commissie van Toezicht alle recht heeft om met tevre denheid op haar werk terug te zien. Tegenover de uitlatingen van den Minister van Binnenlandsche Zaken geeft schr. dit bescheid „Er is geen contract gesloten in de eerste dagen van den toevloed dtr vluchtelingen. Het eerste contract is gesloten toen die da gen al lang voorbij waren, de oestand te Gouda zich geheel had geconsolideerd en van verrassing of gebrek aan tijd was toen geen sprake meer. Nog minder geldt dat voor de eerste wijziging van het contract in Juni 1915. Dat contract is door den Minister gesloten in volle kennis van zaken, in een Mijd, waarin die overstelpende drukte der vluchtelingen al lang voorbij was. De Si nister had niet liet recht bij zijne verdel ging voor dit contract (en immers op d

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1918 | | pagina 2