STADSNIEUWS terwijl waren de kisten, waar het spek enz. van drie geslachte varkens werkelijk inzat, reeds getransporteerd. Hd.u. Rapverbod. De mlr.lsler van land bouw heeft kapverbod geleed op het eiken bosch. geleeen te Saarveld in de gemeente' Weerseloo, ter rechterzijde van den verhar den weg van Borne rmar ^X eerseloo. I>c moord o|> Marl» »-«-.aels. Naar wij uit Tilburg vernemen, heeft de xommissaris "van politie aldaar, de heer Socntjen, die den 20en Augustus 1900, den dag waarop Maria Kessels vermoord werd, inspecteur van politie te Tilburg was en als zoodanig van de toen en daarna ge bleken feiten kennis h8d genomen, zich Maandag op telegrafisch verzoek van den commissaris van politi. in de 2e afdeeling te 's Gravenhage, den heer Dietz, naar Den Haag begeven. Daarop hebben beide com missarissen den man, die zich als de dader van den moord heeft aangemeld, opnieuw een langdurig verhoor afgenomen. Zijn me- dedeelingcn bleken toen echter op vefSchil- lende punten sterk sf te wijken van de des tijds gebleken feiten, zoodat ernstige twij fel is gerezen, of hij inderdaad het misdrijf •wel heeft gepleegd. Hij is thans ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Breda. De schrijnwerker, wien hij beweert jl. Za terdag in de Wagenstraat te hebben gespro- kery heeft zich nog steeds "niet bij de po litie aangemeld. Diens verklaringen worden van belang geacht, waarom indien het ge sprek werkelijk heeft plaats gehad er bij dien man op wordt aangedrongen, dat hij jich alsnog ten spoedigste zal aanmelden. Men mefdt ons uit Den Haag Gisterochtend is de gewezen koster van de kerk te Tilburg, die destijds in verband met den moord op Maria Kessels in voor- loopige hechtenj? was gesteld en die thans te 's-Gravenhage woont, met H. B., die zich als de dader van dien moord heeft aange meld, op het politiebureau aan de Nieuwe Haven geconfronteerd. B. verklaarde daar bij, daTdeze niet de schrijnwerker was, dien hij j.X Zaterdag in de Wagenstraat had ge sproken en ook niet de man, dien hij op den dag, waarop het meisje was vermoord, in een herberg te Tilburg had ontmoet. Van andere zijde vernemen wij, dat de gewezen koster na de confrontatie aan de politie moet hebben verklard, dat B. de da der niet is en dat men hem wel terstond kon loslaten. Naar zijn stellige overtuiging zou de dader, die zich in Den Haag zou be vinden, niemand anders zijn dan de schil der, dien hij van den beginne af als zooda nig heeft aangewezen. Een ontaard rad 7- Door de politie te Roterdar.i is aange houden een melkbezorger M. K. uit de Doe- destraat, verdacht van zware mishandeling, den dood tengevolge hebbende, van zijn- Boontje. Ook de andere kinderen van de aangehoudene droegen sporen der mishan deling. Het lijkje zal -gerechtelijk worden geschouwd. De vader zal van de ouderlijke macht worden ontzet. Diefstal van een militaire kas. Zaterdagavond vermoedelijk tusschen 5 10 uur hebben inbrekers zich door mid- lel van valsche sleutels toegang weten te verschatten tot de kamer en het bureau van Hen luitenant-kwartiermeester in de Nieuwe ïsabellakazerne te 's-Hertogenbosch. De in brekers hebben vermoedelijk eerst de kast doorzocht en daarna den lessenaar, waarvan zij twee deurtjes met geweld hebben ge opend. In een van de landjes lag een bedrag van plus minus 15.000 aan bankpapier, welk bedrg zij hebben meegenomen. Inbraken. In het perceel Joan Maetsuyskerstraat 18 in Den Haag is inge broken. Uit een brandkast worden vermist een bedrag aan gold van 4500 en gouden en zilveren sieraden. Diefstari van r ij wielbanden. De Haagsche env de Loosduinsche politie hebben aangehouden twee der daders van een inbraak in de rijwielbnndenfabriek Vre- destein te Loosduinen. De daders hadden reeds 101 rijwielbanden over een hek ge worpen om meegenomen te worden. -- Verduistering van f 4 8,0 0 0. Als verdacht van verduistering van 4S 000 gulden ten nadeelc van een Arnhcmsche instelling is aldaar aangehouden K, handelsreiziger te Amsterdam. Berooving. Een 31-jarige brieven besteller te 's Gravenhage heeft aan de po litie kennis gegeven, dat hij Zaterdagnacht ongeveer kwart voor 2 in de Hekkelaan is aangevallen, mishandeld en voorts beroofd van een portefeuille, inhoudende r&im 300 aan bankpapier. Een holbewoner. Men schrijft Uit Zevenaar aan het Rbld. Te Didam werd de geheele week door po litiemannen een klopjacht gehouden om ze keren Dorus Driessen, de hoofdman van de beruchte „gebroeders Dri essen", die eenige jaren geleden deze streek door roof en strooperij onveilig maakten, in handen te knigen. Dri essen had nog van oudsher straf te goed; bovendien werd hij verleden jaar wegens smokkelarij uitgewezen. In de plaats daarvan bleef hij nabij zijn woonplaats en groef zich een hol in het bosch bij zijne woning. Ondanks de felle koude en regen toefde hij daar maanden lang. 's Nachts be gaf hij zich in stilte in zijn huisje aan den rand van het bosch. Zijn vrouw «t gevangen degens smokkelarijde oudste dochter toeft reeds een paar jaar in de gevangenis, j-h?- kleine kinderen worden half verwaar- 3<>sd. In een dergeHjken staat is Dri essen meer verwilderd. Hij voedde zich met v™ staande gewassen en liep overdag te jagen met de karabijn aan den schouder. Van tijd tot tijd achtervolgd door de politie als een wild beest, werd hij schuw en angstig. Thans, na eene vruchtelooze achtervol ging van eenige maanden, had de politie tot taak om hem levend of dood in handen te krijgen. Er werden op hem eenige schoten gelost. Vrijdag werd hij, in 't nauw gedre ven, ongewond gearresteerd en naar de strèfgevnngenis te Arnhem overgebracht. Onlangs werd zijn broer, een jonge kerel, eveneens gearresteerd, na zich ook in een hoï te hebben ingegraven. Spel op de treeplank. Zondag middag is bij het station te Heerenveen de 11-jarige Ouwe Kluwer, die met andere jon gens speelde op een treeplank van een tramwagen, hier afgevallen en oveneden. Nog denzelfden avond is hij in het zie kenhuis overleden. Tr8p van eenpaard. Te Stoppel dijk is een paardenknecht, die een paard zou laten draven, door het dier tegen het hoofd getrapt, zoodat het voorhoogdsbeen werd ingedrukt en hij bijna onherkenbaar was. Na hevig lijden is de man bezweken. Benauwde uren. Men meldt ons yjt Vlieland Een marinesloep, waarmede men Zater- dagmidag een mijn wilde 'wegsleepen, is door den storm en lagen waterstand aan den grond geraakt cn raakte bij het invallen van de duisternis uit zicht. Eer^t laat in den nacht gelukte het de plaats te vinden, waar de sloep, die door denvopkomenden vloed was afgedreven, zich bevond. Aan loódspersoneel, bijgestaan door twee matrozen, is het met behulp Van een vlet gelukt tegen 4 uur 's nachts de sloep te be reiken. Twee der inzittenden, de kwartier meester Bakker en de matroos Landa, waren door het verblijf van bijna 12 uur in de open sloep, blootgesteld aan den Oosterstorm, ge heel verstijfd en moesten uit de vlet aan wal worden gedragen, waar zij bij particulieren onderdak werden gebracht en onder dok tersbehandeling gesteld. Op het oogenblik schijnen allen de doorgestane ellende weer vrijwel te boven te zijn. Opnieuw brand in Waals dorp Wederom is Maandagmiddag de brandweer gealarmeerd voor een brand in'het kamp van Waalsdorp. Ditmaal was de brand ontstaan in een provoosthuis. Van een daar staande kachel leidde een pijp door den zolder en nu lagen op dien zolder stroozakken tegen die pijp, welke stroozakken na het aanmaken van de kachel in brand zijn geraakt. De soldaten bluschten den brand met behulp van de in middels verschenen brandweer. Voor de officieren, die in de houten barak waren gevestigd, levert, zoo meldt het Vad., de vorige brand een ernstige schadepost op. Hun goederen waren niet verzekerd, omdat .geen maatschappij daartoe bereid was ge vonden en op één na hebben allen zoowat al hun hebben en houden verloren, een der heeren zelfs zijn Indische uitrusting. School- en Kerknieuws De opening van de Londbouw- Hoogeschool te Wageningen op a.s. Zater dag zal ook worden bijgewoond door Z. K. H. den Prins der Nederlanden. Opleiding school voor Evange listen. Te AmsterdanT is een vergadering ge houden van afgevaardigden van de Evangelisatie Vereenigmgon in ons land, waarin de statuten voor de Opleidingschool voor Evangelisten, ge vestigd te Heemstede, zijn besproken en aange nomen. Tot bestuursleden zijn gekozen de heeren mr. A. F. baron van Lynden te Baarn, ds. Syperda te Tjarr.sweer, <L. H. T. Oberman te Heemstede, L. J. H. van der Kloot Meyburg te Haarlem en T. van Essen te Rotterdam. Ned. Jlerv. Kerk B< >>epen te Oostzaan, Y. vaq Dijk te Lutiebiook. Te- Oude Niedorp, TT. J. Barnouw te Wieringerwaard. Te Ter Aar (toez.), N. van der Snoek te Ameide. Aangenomen rRftr Oostzaan, Y. van Dijk te Lutiobroek (N.-H.). Bedankt voor Ooltgensplaat, S. C. van Wijngaarden te Wijngaarden. Voor Tilburg en voor Praneker (toez.), 6. Westmijse te Wilder- van k. Beroepen te Den Ham (O.), J. Bus te Enter. Aangenomen naai* Tweede Exloërland, J Fokkers te Hollandsoheveld. Oeref. Kerken. Beroepen te Koudum, O. Boersma te Lutten a. d. Dedemsvaart. Aangenomen Naar Beekbergen, G. van Setten Jr. te Bergambacht. Bedankt vdér De Krim (O.), IJ. van der Zee te Zwagervenn. c JUIT DEN OMTREK De laaie der spoorwegen. De diréttie van de H. IJ. S. M. heeft aan het personeel, dat werkzaam is bij de hoofdadministratie, medegedeeld, dat beslo ten is de hoofdadministratie, voorloopig ech ter met uitzondering van de afdeeling con trole, naar Utrecht te verplaatsen en te ver eenigen met die der Maatschappij tot ex ploitatie der Staatsspoorwegen. De over plaatsing zal vermoedelijk in 't laatst van 1920 plaats hebben. De kans echter bestaat, dat reeds eerder enkele onderdeelen naar Utrecht zullen worden overgeplaatst. Zeist. Naar „De Standaard" meldt, Is al hier in 78-jarigen ouderdom overleden de heer R. Derksen, van 1879 af secretaris van de Unie, „een school met den Bijbel", en even eens van de oprichting af secretaris der Schoolraad, de twee leidende-algemeene orga nisaties van Christehjk~~önderwijs in ons land. Van 1873—1907, toen hij gepensiormeerd werd, stond de heer Derksen aan het hoofd van eene christelijk school te Rotterdam. In 1914, bij het zilveren jubileum van de Unie, werd hij benoemd lot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Kennisgeving HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op arlt. en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door J. Bunnik ingediend verzoek, met bijlagen, om« vergunning tot het oprichten van een tim merfabriek met •zagerij, door het plaatsen van een electro-motor van 15 PJC in het' perceel alhier gelegen aan den Soesterweg bij het ka daster bekend onder sectie D, No. 3522 op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Vrijdag den 15 Maart aanstaande, des voormid- dags te half elf uren gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Ge meentebestuur of van één of meer zijner leden, bezwaren tegen hpt oprichten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebe stuur of één of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lich ten. Amersfoort, den len Maart 191S. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, A. R. VEEN ST RA. v. RA ND WLJCK. School werk tuin en. Men schrijft ons: Na6r aanleiding.van de lezing van den heer DiUing, inspecteur der Heide Maat schappij op Vrijdag 22 Februari is hier Ier stede een commissie gevormd die plannen heeft ontworpen „Schoolwerktuinen" op te richten. Zoo mogelijk dezen zomer hoopt de commissie een proef te kunnen nemen. Bin nenkort zal zij in een openbare vergadering uitvoerig genoemde plannen kenbaar ma ken. Per advertentie in dit blad hoopt de commissie tijd en plaats van vergadering te vermelden. Leden der commissie zijn: Dr. P. K. Dros- saart Lulofs, voorzitter Nat. Hist. Vereen.; dr. G. van Rij, directeur H. B. S. 5-j. c., W. A. Salm, Houtvester; G. A. Spelberg, hoofd van de Lagere School C; P. van Straalen, directeur van den Proeftuin; A. M. Tromp van Holst, lid van den Gemeenteraad; mr. dr. H. T. H. A. Verhoef, wethouder van On derwijs; jhr. O. van den Bergh biol. stud Gas- en electriciteitsprijzen. Aan den Raad der gemeente Amersfoort is het volgende adres verzonden: Op de protestvergadering van Donderdag 31 Januari 1918 is de volgende motie met al- gemeene stemmen aangenomen, zijnde 195 aanwezigen: „De gecombineerde vergadering van de Vereenigingen Handel en Nijverheid en De Hanze, bijeen-in de zaal „de Arend" op Don derdag 31 Januari 1918, ten einde te pro testeeren tegen de enorme niet te mötivee- ren en onbillijke verhooging der gas- en electriciteitprijzen, gehoord de besprekingen, draagt aan de besturen op de noodige maat regelen te nemen, om bij den gemeenteraad aan te dringen op andeie tarieven, die niet uitsluitend op den Middenstand en de Indus trie drukken, en indien binnen korten tijd geen verbetering is verkregen, over te gaan tot andere maatregelen, die het beoogde doel kunnen doen bereiken." Naar aanleiding van bovenstaande motie hebben de besturen hierboven genoemd, de eer, U te verzoeken de progressieve rege ling der gas- en electriciteitstarieven te her zien. Deze regeling, om een deel van de bewoners dezer gemeente op onrechtvaar dige wijze deze lasten op te leggen, en an derzijds een gedeelte der inwoners door uit zonderingstarieven te ontheffen, hebben enorme protesten doen opgaan. Deze verhoogde tarieven in Dec. j.l. voor het eerst- in werking getreden in progres sieven vorm zijn een verkapte directe be^ lasting. De meesten moeten ongeveer het dubbele betalen van vroeger. Deze ongehoorde, on dragelijke belasting op den Middenstand en klein bedrijf gebracht, kan en mag niet ge- handhaaft blijven. Blijkens het stenografisch verslag van de raadszitting op 22 November j.l. is deze zware, drukkende belasting op den Midden stand aangenomen met 9 stemmen vóór en 8 stemmen tegen. Dit bewijst voldoende hoe bijna de helft^der raadsleden overtuigd was van de onbillijkheid der belasting, die in hoofdzaak gebracht is geworden op den reeds zwaar beproefden Middentasnd en de Industrie. Wel wordt door een deel' van den Raad de meening voorgestaan, dat door de zwaar der getroffen inwoners, zijnde de nering doende en industrieele Middenstand, de op gelegde lasten zijn af te wentelen op cliën- tèle en afnemers, wat wij echter ten sterkste moeten ontkennen. Deze eenzijdig opgelgde druk moet im mers noodwendig schaden aan de gunstige ontwikkeling der-klein-industrie en winke liers. Van andere zijde zijn wij echter van meening, dat de gemeente, als leverancier van gas en electriciteit, door een zoo bil lijk mogelijke distributielevering van haar artikelen een voorbeeld diende te geven aan hare inwoners en zich niet schuldig behoor de te maken aan prijsopdrijving. Door den heer Directeur der gemeentebe drijven werd betoogd, dat de maandproduc- tie van gas, zijnde 200.000 M3,. 80.000 M3. vallen op de laagste prijzen, .waarop dus te kort geleden wordt, de tweede 80.000 MJ. voor huishoudelijk gebruik vallen tegen on geveer den kostenden prijs, zoodat de over-, blirvende 40.000 M3. den geheelen last moet dragen. Dit werpt «en schril licht op de wijze waar op aan een klein gedeelte der burgerij las ten worden opgelegd, te meer, omdat aan de groot-industrie nog bovendien uitzonde ringstarieven worden verleend. Op het Middenstandscongres gehouden te Utrecht op 18 en 19 Sept. j.l. betoogt de heer M. van Hout, burgemeester van Hel mond, over verkapte gemeentelijke verbruiks belasting op gas en electricireit, het volgen de „Ik meen te mogen opmerken, dat door de voor enkele jaren aangebrachte wijziging in de gemeentewet het mogelijk is gemaakt, de gemeentebedrijven op ruimen commerci- eelen grondslag te schoeien en te admini- streeren. Hierdoor is een groote stop gedaan in de goede ricKfeng f Men moet bij exploitatie dezer bedrijven van het beginsel uitgaan, dat ze worden opgericht ten belange der in woners, tot nut van het algemeen en niet om er een zaakje van te maken en door de winst der bedrijven de belasting laag te hou den. Men zorge Wel voor een solied beheer, dooj- zijne maatregelen zoodanig te nemen, dot er voldoende verdiend wordt voor rente en aflossing der in de bedrijven gestoken jjppitalendat er ruimte blijft voor de stich ting van een vernieuwingsfonds en een re serve voor onvoorziene gebeurtenissen, doch daarenboven is een- zeer kleine winst voldoende. De openbare verlichting behoort niet te drukken op het bedrijf, doch op de gemeente als zoodanigdaarom behoort zij betaald te worden uit de belastingpenningen van alle burgers en niet door degenen, die door hun aansluiting het bedrijf in stand houden. De grootste klanten toch d.z. de winke liers en klein nijveren met motoren, beta len anders het gelag en dat is on billijk. N Met klem protesteerden wij dan ook te gen deze drukkende en onrechtvaardige losten, gelegd op handel en industrie en dringen er bij den Raad ernstig op aan deze tarieven te willen herzien en billijk te rege len. Wij vertrouwen, dot uit voorgaand be toog en de hiernevens gaande bescheiden, neergelegd in de memorie van toelichting, de Raad overtuigd zij, dat snelle en gron dige tariefwijziging gebiedend noodzakelijk is. Me morie van toelichting. Firma H. de Jager, verbruik aan be- drijfsgas over Januari 1918 574.00 in de maand Januari 1917 299.09 een vermeerdering dus van bijna 100 per maand. H. L. Es veld, Meubelm., Langestr. verbruik aan gas Januari 1918 bij 150 M3. 50.25 verbruik aan gas Januari 1917 bij 190 M9. 24.20 een vermeerdering dus van ruim 100 j Mevrouw Ramselaor, Krommeslraat i verbruik in December 1917 van gas en electrisch licht 103.55 verbruik in December 1916 van gas toen echter dubb. gebruik en volop 108.25 verbruik in Januari 1918 84.90 verbruik in Januari 1917 55.10 dus ongeveer ééns ooveel als anders. De heer Donker, Kampstraat, ver bruik in December 1917 114 M3 gas 26.15 verbruik in December.1916 568 M3 gas f 47.57 Deze klein-industriëel kan niet meer naar buiten concurreeren en heeft zijn bestellin gen aan het Rijk en anderen moeten annu- leeren, omdat de verhoogde gasprijs hem belette, in te schrijven voor de prijzen waar zijn collega's in andere steden dat voor kun nen doen. Deze persoon heeft dus enorm verlies in zijn bedrijf. De heer Vierdag, Utrechtsche str. 7 verbr. December 1916 99 K.W.U. 25.05 verbr. Januari 1917 95 K.W.U. 24.05 verbr. December 1917 46 K.W.U. 21.60 verbr. Januari 1918 45 K.W.U. 22.15 Dus meer dan 100 bespaard en töch het zelfde betaald. Magazijn De Oom, Utrechtsche str. December 1916 40 M3. 8 ets. 3.20 146 M3. 5 14 ets. 20.44 23.64 gemiddeld 12.8 ets. per M9. December 1917 15 M3. 20 ets. 3.00 20 M3. 30 ets. 6 00 53 M9. 50 ets. 26.50 35.50 gemiddeld dus 40.40 ets. per Ma. dus een verhooging van V* op den prijs. L. Houbaer, Langestraat, verbruik December 1917 179 K.W.U. 93.70 December 1917 32 Ms gas 6.50 December 1916 162 M8 gas 20.73 December 1916 105 K.W.U. 27.55 dus ook een verhooging van ruim 100./4. Concert Annie Vleming— v. d. Bergh. Wij lezen in de Haagsche Post: Eiken winter levert een serie nieuwe zan geressen; velen komen nog één keer terug, de meesten bepalen zich tot opgaan, blin ken en verzinken. Wat er van de dames Ro sy Prins en Annie Vleming ten deze te voorspellen is, ik'weet het niet. Ik zou haast zeggen Anjue Vleming zien we wel eens terug in de groote concertzaal, bij een of ander oratorium; zij heeft een warme en een groote stem, twee benijdenswaardige eigenschappen; daarbij een voordracht waarin men het hart voelt kloppen. Het Nieuws van den Dag schrijft: Een alleszins belangrijk debuut. Mevrouw Vlemingvan den Bergh be schikt over een reeds goed ontwikkeld en warm-rond mezzo-sopraangeluid dat alleen nog in volheid der lagere tonen en schitte ring der middenligging zal dienen te win nen. Zij gebruikt haar stem op meere^ded^ uitnemende wijze, hare ademhaling zal nog intensiever moeten beh^erschen, hare intonatie is op enkele uitzondering na goed verzorgd. Daarbij beweegt zij zich met vriiheid voor haar publiek. Reeds met bare eerste liederen (een moei lijk begin!) „Seufzer", „Auf eine Christblu- me", „Fussreise" en „Wo find' ich Trost", alle von Hugo Wolf, toont zij hoe zij hare techniek uitsluitend in dienst wenscht te stellen van de expressie en haar geluid wil maken tot den weerklank vaif zuiver gevoel van binnen. De eenvoud van haar optreden doet bij zonder aangenaam aan en meer nog dan bij Wolfs gezangen treft hare van-hnrte-uit na tuurlijke voordracht van Mahler. Het hier nog weinig bekende „Urn schlimme Kinder artigv zu machen" bekoort buitengewoon door hare hupsche uitbeelding. Ook in „Wer hat dies Liedlein erdacht?" paart de zange res goed gevoelde uitdrukking aan gemak kelijk aansprekend stembewegen, nl zou wat meer luchtigheid hier niet van'onpas ge weest zijn. Bij meer innerlijke diepte on ernstige zielestemming zoonis in „Ich bin der Welt nbhnnden gekommen" streelt zij in de eerste plants naar het uitkomen der bedoeling in den tekst. Belangwekkend ziin de „Chonts- et danses de la mort", van Moussorgsky. Hoe juist en pakkend weet de geninle componist hier en veelal met vrij eenvoudige middelen de zachte mnnr onweerstaanbare overreding van den dood te schilderen! In ,La guerre" met triomfantelijk gebaar, de altijd victorieuse: „Io batnille est 5 moi", „vous étes miens, les vaincus et les forts": de dood alleen is de eigenlijke overwinnaar. Reeds nu echter waardeerde het publiek blijkbaar in hooge mate de zeer sympathie ke kwaliteiten der talentvolle debutante. M a 11 o. Dr. van Hemel Roos, hoofdredacteur van het Maandblad tegen de Vervalschin- gen schrijft hierover het volgende: Wij hadden gelegenheid met e>n nieuwe limonade soort „Malta" genaamd, kennis te maken,/ uit de bekende Phoenix Brouwerij te Amersfoort. Het bleek ons bij chemisch onderzoek-dot deze limonade bij afwezigheid van abnor male bestanddeeleit* een extractgehalte be vatte van c.n. 5,4 pct. beslaande uit suikers (saccharose, maltose enz.) en eiwitstoffen, zoodat deze uronk rieriuJve een grooter ge halte aan voedende en licht verteerbare be- standdeelcn be*at, dan het z:g. Pilsener en dergelijke biersoorten. Waar buitendien slechts een uiterst ge ringe dooi r.agisting onvermijdelijke hoe veelheid alcohol aanwezig is, zoodot prac- tisch van een alcoholvrijen drank gesproken mag Morden, en de smaak aangenaam is, bestnot er alle aanleiding dezen drank als een nieuw produc t onzer nationale indus trie, aan te bev ?'m Vooral verdient deze nieuwe industrie steun, waar blijkens ons onderzoek, tol van „Bier-Ersatz'-artikelen bestaan met abnor male schadelijke schuimvej-wekkende be- stnnddeelen (als soponine) en saccharine, zonder eenige voedingswaarde, artikelen die in groote hoeveelheden in Duitschlnnd bereid worden en hoogstwaarschijnlijk slechts op den vrede wachten om ons „vo gelvrij" land (wat den invoer van vervalsch- te waren betreft) met den don nog aanwe zigen, of ook met nieuwen voorraad, in den letterlijken zin te „overstroomen". Leestafel. Wij ontvingen: Arvid Knöppel Barbaren. Indruk ken van een Zweed. Uitg. ten Have, Am sterdam. H. Col ij n. Sluit de gelederen! Over den volkerenkrijg VI. 3e druk. Uitg. Ruys, Utrecht. Dr. N. B. ten Hoeff. Pamfletten uit de 17e eeuw. Uitg. Oosthoek, Utrecht. Waarom? Een bezadigd woord door een Katholiek. Uitg. v. Langenhuyse, Am sterdam. A n t i-O o r 1 0 g-B e w e g i n g. Oproep aan de Neder!, kiezers, «om te vormen een groep van ten minste 10 personen uit ge heel Nederland ten Ie de leiding te ne men voor deze beweging. Uitg. Niigh en van Ditmar's Uitg. Mij., Rotterdam. B. A. Beekman. Beknopte toelichting voor d* kiezers. Tweede Kamer, Evenredi ge Vertegenwoordiging. Uitg. Morks, Dor drecht. AsenrVn Onder deze agenda worden alleen opge nomen die uitvoeringen, vergaderingen, enz. welke in het Dagblad geadverteerd word^i. Zondagsmiddags Berghotel The Concert. D a g e 1 i j k s Dagelijks café Riche. Symfonie-concert. Bioscoop Langestraat Museum Plehite. Openbare Leeszaal (Beukenlaan) 10— 12H, 2H—10 uur, Zondag 214—5K uur, Maandag 254—10 uur 7 Maart. Amicitia. Nutslezing. 7 Maart De Arend. Uitvoering Volkszang, li Maart. Amicitia, Concert mevr. Vleming— v. d. Bergh. 9, 10, 11 Maart. Loge Gebouw. Kunstbeschouwingen Wm. Maris, P. v. d. Hem e. a. 14 Maart. Mn. de Kloet. Cursusverg. Rem kerk. Ned. Prot Bond. Lezing dr. H. J. Toxopeüs. 18 Maart. Amicitia. Heilig Licht 20 Maart. Concert Voigtlaender-Trio. 21 Maart Luth. Kerk. Christ. Jong. Vereen., Lezing ds. Bakker. 28 Maart. Amicitia. Hofstad-Tooneel, Phyllis. TO AprilVolksconcert Toonkunst. 11 April: Uitvoering Toonkunst.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1918 | | pagina 3