STADSNIEUWS Raadsvergadering. ▼an de kaarf, hetzij door zijn firmastempel, hetzij op eene andere duidelijke wijze te kennen dat hij den bon heeft ontvangen, 'i Daarna geeft hij de kaart terug aan den klant, die dus wel zal doen er zich van te vergewissen, dat de winkelier op de achter zijde inderdaad op de hierboven omschre ven wijze de kaart heeft gewaarmerkt. Wan neer dan later weer thee beschikbaar wordt 'gesteld, is de aldus gewaarmerkte kaart gel dig om op bon 21 en, indien de voorraad dit toelaat, ook op volgende oneven genummer de bons thee te ontvangen van den winke lier aan wien bon 19 is ingeleverd en die 'door het waarmerken der kaart de verplich ting op zich neemt, om, indien later weer thee beschikbaar wordt gesteld, aan den houder der kaart af te leveren. De winkelier, die niet tevens tusschen- handelaar is, moet de door hem in ontvangst genomen bons IQ uiterlijk tot en met Dins dag 2 April inzenden aan zijn gewonen le verancier (Theehandelaar) met opgave van het aantal dier bons en van den voorraad thee, dien hij nog bezit, waarna, de tusschen- handelnren, uiterlijk tot en met 11 April a.s. de bons inzenden aan het T. K. B. Maïzena. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft de volgende maximumprij zen vastgesteld voor maïzena: 1. in pakjes van 400 gram: a. in den groot handel 0.64; b. in den tusschenhandel 0.67 J?; c. in den kleinhandel 0.80. 2. in pakjes van 250 gram: a. in den groothandel 0.42; b. in den tusschenhan del 0.45; c. in den kleinhandel 0.55. Maïzena mag alleen worden afgeleverd ten behoeve van kinderen, alsmede van zie ken en zwakken. Geen suikerrontsoenee- r i n g. Naar aanleiding van het hardnekkig gerucht, als zou binnenkort worden over gegaan tot suikerrontsoeneering, kan het Hbld. uit de beste bron verzekeren, dat daar van op het oogenblik geen sprake is. De voorraad is ruim voldoende en er moet heel wat gebeuren, wil de Re peering er toe over gaan dit uitstekende yolksyoèdsel te rant soeneeren. Smeerolie uit Roemenië? Naar men ons meldt, zou de regeering een aantal tankwagens uit den spoorweg-r dienst gerequireerd hebben, naar verluidt, om smeerolie to-gaan halen uit Roemenië, voor industrieel gebruik hier te lande. Uitwisseling van k r ij g s- gevangenen. Omstreeks half 9 gisteravond hebben de hospitaalschepen aan de Lloydkade te Rotterdam gemeerd. Aan boord van de Sindoro bevonden zich 100 man medisch personeel, 160 militairen, meest onderofficieren, benevens 8 krank zinnigen. De Koningin Regentes bracht me de 133 burgers en de Zeeland 138, waar onder 2 zieken. De 160 militairen worden te Rotterdam geïnterneerd, 132 burgers, die met de Ko ningin Regentes meegekomen zijn, blijven --eveneens in Holland. Deze vertrokken he denochtend om 8 uur 30 naar Wolfhezen. De overigen vertrokken om half elf naar Duitschland. De Belgische geïnterneerd-en. Naar gemeld wordt heeft het Uitvoerend Comité van den Bond van "Belgische Arbei ders in Nederland een manifest uitgevaar digd aan de Belgische socialisten, in Neder land, die lid zijn van genoemden Bond, naar aanleiding van het feit dat bij bevel van 11 dezer gelijk in dit manifest wordt ver klaard de Nederlandsche Militaire Over heid den Belgischen geïnterneerden in Ne derland heeft verboden „De Belgische Socia list" en andere activistische bladen te lezen, te koopen of in bezit te hebben. In het mani fest wordt krachtig er tegen geprotesteerd, dat „De Belgische Socialist" op één lijn wordt gesteld met de activistische bladen. De strijd van „De Belgische Socialist" staat fn het teek en van „België vrijf België onaf hankelijk! België schadeloos gesteld!" Het manifest spoort de geïnterneerden aan, kalm te blijven tegenover het onrecht, dat den Bond hierdoor is aangedaan. Mr. Troelstra heeft op verzoek de Belgi- eche socialisten de quaestie ter hand geno- men. Het Uitvoerend Comité is vooral ver- I baas.d, dat de andere Belgische bladen, zelfs i die welke bij voortduring het beleid onzer Regeermg aanvallen, wel worden toegelaten, terwijl „De Belgische Socialist" steeds de politiek der neutraliteit van Nederland ver dedigde en tegen de annexionisten ruiterlijk partij koos. Uit de kampen kwam bij het Uitvoerend Comité het bericht, dat het verbod zou zijn afgekondigd op uitdrukkelijk verzoek der Belgische legatie. De Duitsche grens gesloten. Men meldt aan de N. R. Ct. van Olden- zeal, dat heden de Duitsche grens voor het verkeer naar Nederland voorloopig gesloten is; het grensverkeer blijft geoorloofd. zéér ernstig lelt. Van alleszins bevoegde zijde aldus de Middelb. Ct. vernemen we het volgende: Op 14 Februari j.l. werd door een visscher be richt gebracht bij de militaire autoriteiten te Vlissingen, dat even" buiten het Oostgot een verankerde mijn was gezien. 15 Febr. d. b. v. verongelukte bij het zoeken naar die mijn Hr. Ms. bewakingsvaortuig voor het Oostgat. Deze feiten werden in een officieel persbe- ^cht opgenomen. Er is echter twijfel gerezen .of de ernst dezer gebeurtenis algemeen gevoeld is. Hier toch ging het niet om een mijnongeluk ^looata de oorlogs- en de handelsvloot er reeds zoovele medemaakte. Neen hier deed zich het ongehoorde feat voor, dat door een der oorlog voerenden vóór den ecnigen toegangsweg van zee uit naar Vlissingen, mijnen waren ge legd. Dez«* mijnen lagen buiten de Nederlandsche territoriale wateren, doch ook buiten het aange geven Engelsche mijnenveld, in de open geble ven geul, en op zoodanige wijze dat het inloo- pen van het Oostgat naar Vlissingen of het zich naar zee begeven van uit die haven, zeer groote kans op vernietiging bood. Dat slechts een klein schip slachtoffer werd ls een geluk bij een ognc- luk men mag dankbaar zijn dat niet een bo dem met 350 man bemanning verongelukte. Deze met art. 8 van het verdrag omtrent het leggen van onderzeesche mijnen geheel, strijdige handeling nader te qualificeeren wordt overbo dig geacht Dezelfde maatregel die op vijande lijke havens wordt toegepast, wordt door de strijdmacht, die deze mijnen aldaar deed leg gen, ook toegepast op een haven van een be vriende natie, welke haven als basis voor de oorlogsvloot -wordt gebezigd. Is dit opzettelijk geschied, dan is elke gedachtenwisseling over bodig. Is het een gevolg van slordigheid of on bekwaamheid der met de uitvoering belaste or- guncn, of is bij het opmaken van dit plan geheel Vlissingen vergeten, dan is geen qualificotie sterk om deze zorgeloosheid of dit verzuim leckenen. Slechts van één der belligerente partijen werd mcdcdceling ontvangen dat zij deze mijnen niet had doen plaatsen. Thans echter is overtuigend gebleken, dat degene, welke zich hieromtrent niet uitliet, ook de schuldige was. Nadat toch bij herhaalde pogingen tot opvisschen van mij nen in de n Hijheid var. het wrak van het bewa king svauiUr achtereenvolgens meerdere mij nen tot ontploffing werden gebracht, is het thans gelukt een dier mijnen onbeschadigd aan de op pervlakte te brengen. Deze miin was gemak kelijk identificeeren als van Engelsche herkomst, zo--1' dal dienaangaande eenigen twijfel blijft Jaarwedden burgemeester enz. De jaarwedde van den burgemeester van Gorinchem is door den raad voorloopig vastgesteld op 3500; van de wethouders op 1000, van den gemeente-secretaris op 3100; van den gemeente-ontvanger op 2400; van den commissaris van politie op f 2500; van den directeur van gemeente werken op 2200, vermeerderd met 4 drie- jaarlijksche verhoogingen van 75. Een 101-jarige. De heer J. Gra- mans te Rijnsbergen (N.-B.) heeft Zondag zijn lOlen verjaardag gevierd. De oude heer Is nog tamelijk kras. Heideontginning. Voor de N.V. Heideontginning te Hoenderloo heeft 1.1. Zaterdagmiddag de Ned. Heidemaat schappij, afd. Beekbergen, onder toezicht van den hoofdopzichter den heer J. W. Wol- ters en den opzichter den heer Rozeboom, een stuk van circa 15 H.A. heide afgebrand. Door voorbranden en omploegen waren de noodige voorzorgsmaatregelen genomen. De bodem wordt nu tot 40 c.M. diepte met den ossenploeg bewerkt, en daarna met lu pinen bezaaid om als groenbemesting te die nen voor het zaaien van rogge in het na jaar. Op een aangrenzend stukland ter groot te van 6 H.A., verleden jaar op dezelfde wijze behandeld, staat nu de rogge uitste kend. De boekbindersstaking te Z u t p h e n. De Kamer van Arbeid te Zut- phen heeft aan de partijen in de werksta king van de boekbinders aldaar haar bemid deling aangeboden, tot benoeming van een verzoeningsraad. Diefstal van broodkaarten. In Den Haag is gisternacht een groot aantal broodkaarten gestolen, thans uit het gym nastieklokaal der openbare school aan de Ferdinand Bolstraat. Verkeerde bestemming. Te Deil had de deskundige commissie op het veld geschat 2200 H.L. tarwe van 80 K.G. Daarvan zijn ternauwernood 300 H.L. inge leverd. De rest is, in flesschen verpakt, ge smokkeld naar de branderijen. De justitie heeft deze zaak in onderzoek. Slaag in plaats van geld. J.l. Zaterdag vervoegden zich bij een landbou wer aan den IJweg in Haarlemmermeer twee vreemde kooplieden. Zij boden 40 per zak voor een partijtje graan. De boer kon de verleiding niet weerstaan, en hoewel het graan door den regeerings-commissaris in bezit is genomen, verkocht hij het koren. Toen het op een wagen was opgeladen en hij om betaling vroeg, is hij door de vreem de kooplui ernstig mishandeld, en in plaats van geld, kreeg de boer met een dikken knuppel zoodanig een pak slaag, dat hij een goed heenkomen moest zoeken. Ernstig verwond en hevig bloedende, kon hij juist zijn woning nog bereiken. De beide „smokkelaars" verwijderden zich daarop met het graan en reden in draf weg. Diefstal van 1000 r ij w i e 1 b a n- d e nTe Delft is de recherche op 't spoor gekomen van een diefstal van ongeveer 1000 rijwielbanden, in 't begin dezer maand aldaar gepleegd. Diefstal. Door middel van openslui ting zijn vanuit een perceel aan de P1-. Mui- dergracht te Amsterdam een aantal gouden en zilveren sieraden en een groot aantal dames- ldeedingstukken, ter waarde van f 6000 ont vreemd. Fabrieksdiefstal. Inde fabriek De Unie te Wormerveer zijn van 118 kus- senblokken de bovenmetalen ontvreemd. Deze zijn van siliciumbrons vervaardigd en vertegenwoordigen in deze tijden een aardig kapitaaltje. In verband hiermede zullen de meeste ar beiders binnenkort ontslag krijgen. Inbrekers-smokkelaars. Te Beek, gem. Bergh, hebben inbrekers inge broken in een loods waar de commiezen de gesmokkelde goederen bergen. Een groote partij harde zeep werd gestolen en over de grens gebrach* Smokkelaar doodgeschoten. De smokkelaar Venen adie Woensdag j.L onder Lonnekcr door de rijksambtenaren werd aangeschoten, is in het Ziekenhuis te Enschede aan de bekomen verwonding over leden. D o o d e 1 ij k e v a 1Te Haastrecht is de 36-jarige boerenknecht G. v. D. van de boerderij De Hofkamp aldaar van de z.g. til gevallen en zoodanig met het hoofd op de steenen terecht gekomen, dat de dood on middellijk volgde. Verdronken. In de Heyschehaven te Rotterdam h de 5-jarige C. A. Kramer spelende te water geraakt en verdronken. Brand. Zondagnacht is te Nijmegen uitgebrand het gebouw van den bestel- en transportdienst Swift aan de Jan de Wit- straat. Vele rijwielen en transportwagens werden beschadigd. Het bedrijf staat~~stil. Verzekering dekt de schade. UIT DEN~OMTREK~ De Deputatenvergadering van de Anti- Rev. Partij is bepaald op Donderdae 2 Mei in Tivoli te UtTecht. Kennisgeving De Burgemeester en Wethouders van Amers foort maken békend, dat in de week van 1 tot en met 6 April 1918 zal worden verkrijgbaar ge steld op bon No. 62: Groene erwten 2 ons per persoon. Bak- en braadvet 1 ons per persoon. Zeep 1 ons per persoon. Op bon no. 62 2 ons vleesch, hetzij rund-, kolfs-, schapen-, kiinsvleesch enz., alsook Een heidsworst. Vervolgens is goedkoope melk verkrijgbaar (voor. hen die daarvoor in de termen vallen) op ben No. 17 tot en met No. 23 en wel van 31 Maart tot en met o April. Amersfoort, 27 Maart 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, A R. VEENSTRA. v. RANDWIJCK. Openbare raadsvergadering op Dinsdag 26 Maart 1918. Voorzitter de burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heer Tromp van Holst. Aan de orde zijn de ingekomen stukken: Afschrift van het besluit van Ged. Staten van Utrecht, 26 Febr. 1918, waarbij wordt verdaagd de beslissing op het raadsbesluit d.d. 29 Januari j.l. tot aankoopen van C. Eijkelboom c.a. van enkele perceelen voor de richtige uitvoering der Woningwet. Kennisgeving. Alsvoren d.d. 26 Februari 1918, waarbij wordt verdaagd de beslissing op het raads besluit d.d. 29 Januari jl.l tot het aankoopen van de Gez. Leinweber van het perceel Muurhuizen voor f 8500. Kennisgeving. Brief van den Minister van Staat, Minis ter van Bmnenlancteche Zaken, d.d. 11 Maart houdende goedkeuring voor het tijdvak 1 Januari tot en met 31 Augustus 1917, van de raadsbesluiten d.d. 28 November 1916, tot vaststelling van eene salaris-regeling voor het personeel vfcn het Gymnasium en van de H. B. S. en waarbij eveneens wordt goedgekeurd het raadsbesluit d.d. 18 Dec. 1917, tot vaststelling van eene salaris-rege ling voor het personeel van het gymnasium. Kennisgeving. Afschrift van het besluit van Ged. Staten van Utrecht, d.d. 4 Maart 1918, waarbij wordt goedgekeurd de bij raadsbesluit van 18 December 1918 vastgestelde en op 29 Januari 1918 gewijzigde verordening tot re geling van het getal en de bezoldiging van het onderwijzend personeel aan de open bare scholen voor lager onderwijs. Kennisgeving. Alsvoren d.d. 18 Maart 1918, waarbij voor zooveel noodig wordt goedgekeurd 't raads besluit d.d. 26 Februari 1918, strekkende om de klassen I, II en m van de openbare lagere school H. in twee afdeelingen te split sen en de drie meerdere afdeelingen te ves tigen in twee lokalen van de ambachts school (Leusderweg) en in het gymnastiek lokaal van school B, zulks totdat de uitbrei ding van school H. gereed is. Kennisgeving. Adres d.d. 5 Maart 1918 vana het perso neel ter gemeente-secretarie, houdende ver zoek niet alleen voor de berekening van het salaris van het personeel bij de politie, doch ook voor de regeling der jaarwedden van alle ambtenaren-en werklieden in dienst der gemeente de vroegere dienstjaren in de ge meente doorgebracht mede te tellen. Advies B. en W. Adres d.d. 22 Maart 1918 van ambtnaren der Centrale boekhouding en van gemeente werken, houdende een verzoek van dezelfde strekking. Advies B. en W. Adres d.d. 4 Maart 1918 van het leeken- onderwijzers- en onderwijzeressen-personeel aan de R.-K. bijzondere scholen te Amers foort, strekkende tot het schenken van een gratificatie als waardeering voor door hen bewezen en nog te bewijzen diensten aan de gemeenschap. Advies B. en W. Adres ingekomen 25 Maart 1918 van het personeel der Christelijke scholen, houden de een verzoek van dezelfde strekking. Advies B. en W. Adres d.d. 4 Maart 1918 van het bestuur der arbeiders-tooneelvereeniging „Kunst na Arbeid", houdende verzoek van gemeente wege des Woensdagavonds een zaal be schikbaar te stellen. Advies B. en W. Adres d.d. 6 Maart 1918 van het Comité ter behartiging der algemeene belangen van het overheidspersoneel, houdende .verzoek aan de door de gemeente gepensionneerde of op wachtgeld gestelde ambtenaren, be ambten en werklieden en duurtetoeslag te billen toekennen. Advies B. en W. Adres d.d. 22 Maart 1918 van den heer J. Visser, houdende verzoek hem met ingang van 22 Maart 1918 eervol ontslag te verlee- nen ajs lid der Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs. Advies B. en W. Adres d.d. 26 Februari 1918 van het be stuur der afd. Amersfoort van den Nederl. Bond van werklieden m openbare diensten en bedrijven, houdende verzoek om het in komen der losse werklieden in dienst der gemeente te verhoogen. Advies B. en W. Adres, ingekomen 5 Maart 1918, van de besturen der Vereenigingen Handel en Nij verheid en de Hanze, houdende veTzoek de progressieve regeling der gas- en eletrici- teits-tarieven te herzien. Advies B. en W. Schrijven d.d. 5 Februari 1918 van het bestuqr der geitenfokvereeniging Amers foort, houdende dankbetuiging voor de toe gekende subsidie. Kennisgeving. Schrijven d.d. 18 Maart 1918 van jhr. mr. W. M. de Brauw, houdende mededeeling, dat de procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam concludeerde tot vernie tiging van het vonnis inzake de.TJtrechtsche Waterleiding-Mij. (De uitspraak wordt tegemoet gezfen 6 weken na dezen datum). Kennisgeving. Schrijven d.d. 14 Maart 1918 van B. en W. waarbij zij ter kennisneming aanbieden een afschrift van hunne missive d.d. 9 Maart 1918, betreffende bijeenkomsten van hoofd ambtenaren met de leiding van onderdeelen der gemeentelijke huishouding belast. Kennisgeving. Schrijven d.d. 22 Maart 1918 van het Burgerlijk Armbestuur, waarin naar aanlei ding van een door den heer Hofland in de raadsvergadering van 26 Febr. 1918 uitge sproken meening inzake de wijze ven onder steuning door heb Burgerlijk Armbestuur, medegedeeld wordt, dat die meening geen steun vindt in de Armenwet. Bij dit punt zegt de-heer Hofland, dat volgens de wet sommige personen gedwon gen kunnen worden hun ouders te steunen. Zijn ze daartoe onmachtig, dan kunnen ze steun vragen bij Armbestuur, hetzij -kerke lijk of gemeentelijk. Personen, die buiten kerkelijk verband staan, kunnen misschien bij particuliere liefdadigheidsverenigingen terecht. Maar het Burg. .Armbestuur is vol gens Spr. in dit geval verplicht te helpen. Als een onderhoudsplichtige te kort schiet, dan is het de bedoeling der nieuwe Armen wet, dat het Burg. Armbestuur zal helpen, zonder dat zij naar de diaconie moet gaan. Spj. haalt ten bewijze daartoe de woorden aan van Minister Borgesius. Dezer dagen nog is in Amsterdam door twee predikanten gezegd, dat gestreefd moet worden om de menschen zoo min mogelijk afhankelijk te doen zijn van Kerk-armbestuux. De heer VanKalken zegt dat het burg. armbestuur wel vraagt naar godsdienst, doch zeer zeker worden niet-leden der kerk wel door het Burg. Armbestuur geholpen. Deze instelling meent steeds te handelen in den geest der wet en was van oordeel, dat, zoo mogelijk, eerst de kerk moet steunen Wethouder Verhoef meent, dat de in houd van het schrijven van het Armbe stuur geheel is in den geest der Armenwet. Er zijn de beginselen van het ministerie- Heemskerk in neergelegd. Spr. toont dat aan door eeit gedeelte van de Memorie van Toelichting uit de Armenwet aan te halen, alsmede wat de Comm. van voorbereiding er van heeft gezegd. De heer Hofland zegt niet beweerd te hebben, dat Goeman Borgesius de wet heeft tot stand gebracht, doch die heeft er veel over geschreven. Spr. meent, dat het Burg.- Armbestuur gehouden is te steunen, als de persoon, die het moest doen, dat nalaat. Spr. is er tegen, dat stoffelijke ondersteu ning door een kerkgenootschap de onder steunden afhankelijk zou maken van die kerk. Wethouder Verhoef licht zijne meé- ning nog nader toe en zegt, dat de wet wel dubbele bedeeling erkent, doch alleen als de kerk niet voldoenden onderstand geeft. De heer Van Kalken zegt als zijn per soonlijk gevoel dat het juist gewenscht is, dat de menschen afhankelijk zijn van de kerk; dat is ook in het belang hunner mo- reele opheffing. Schrijven d.d. 25 Maart 1918 van B. en W„ waarin medegedeeld wordt, dat voor de industrie in het algemeen de prijs van het gas is gesteld op 25 cent per M3. Kennisgeving. Schrijven d.d. 12 Maart 1918 van B. en W., waarin medegedeeld wordt, dat het tech nisch gedeelte der werkzaamheden, verbon den aan het secretariaat der brandstoffen- commissie, is opgedragen aan den Direc teur der bedrijven. Kennisgeving. Adres, d.d. 25 Maart 1918 van het hoofd bestuur van den Bond van exploitanten van Nederig Bioscoop-theaters, houdende ver zoek het voorstel van B. en W. inzake wij ziging van den leeftijdsgrens in de verorde ning op lichtbeelden-vertooningen niet te willen aannemen. Te behandelen bij punt 24 der agenda. 2. Voorstel van B. en W. tot splitsing der klassen voor de nuttige handwerken aan school H. Z. d. of h. s. aangenomen., 3. Voorstel van B. en W. tot uitbreiding van het aantal vaste leeraren in de oude li- Ier. aan het Gymnasium. Z. d. of h. s. aangenomen. 4. Voorstel von B. en W. om aan het be; stuur der Vereenfging tot oprichting en oiv derhouden van Kinderwerktuinen een ten rem in bruikleen af te staan en een subsidy toe te kennen. De heer Van Kalken spreekt zijn voh doening uit over het tot stand komen vatj dit instiuut. Het zal voor het lichamelijk en moreel welzijn jfer kinderen nuttig werken, Spr. is niet voldaan over de subsidie, wan$ die ƒ250 uit particuliere bijdragen lijkt hem bezwaarlijk te verkrijgen. De heer Kroes spreekt in gelijken geest en vraagt, of die tuintjes beschermd zijn tegen baldadigheid. Zelfs afgesloten tuinen zijn niet vrij van overlast door de jeugd. De heer Stadig vindt*de voorgestelde subsidie van 500 meer dan voldoende. Spr. meent, dat het particulier initiatief onder de burgerij moet aangewakkerd wor den. Wethouder Verhoef zegt, dat, gezien de belangstelling, het College van B. en W. meent, dat het ontbrekende bedrag wel van particulieren zal te verkrijgen zijn. En mocht de commissie daarin niet slagen, dan kan de Raad alsnog de subsidie verhoogen. Wat betreft de afscheiding van het ter rein deelt de wethouder nrtèe, dat daarvoor op afdoende wijze zal worden gezorgd, o.a. door bewaking. De heer* Kroes is met dit laatste .nog niet tevreden en haalt sprekende voorbeel den aan van de vernielzucht der jeugd. Om wonende personen zullen stellig niet vol doende het terrein bewaken, want ouderen doen niets tot beteugeling dier baldadigheid. Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen. 5. Voorstel van B. ert W. tot het verleenen van een crediet van 2500 voor het ver-* strekken van schoolpantoffels, kindervoeding en kleeding. (Toelichting in ons volgend nr.) De heer Stadig zegt, dat er onlangs reeds over de kindervoeding in den breede gesproken is. Spr. herinnert aan zijn voor spelling, dat de Raad op den verkeerden weg verder zou gaan. Spr. vreest botsing met de algemeene maatregel van bestuur, welke bepaalt, dat in gevallen van werke lijke behoefte alleen schoolvoeding en -klee ding mag worden voorzien en hier kunnen allen het krijgen. Spr. zal hoofdelijke stem ming vragen. Wethouder V e r h o e f zegt, dat alleen op de scholen voor on- en minvermogenden de voeding plaats heeft. Spr. zegt, dat het voorstel niet in strijd is met de leerplicht wet. De abnormale tijden dwingen ons, oni zooveel mogelijk kinderen, die er behoefte aan hebben, van voedsel te voorzien. Een bezoek aan de scholen overtuigd ieder van de noodzakelijkheid van kindervoeding. Spr. beroept zich ook op het rapport van de schoolarts. De heer Stadig meent, dat de argu menten van den Wethouder niet zuiver zijn. Hij meent, dat het wel in strijd is met de Leerplichtwet. Het gaat voor spr. om de vraag wi e het moet doen en h o e het moet gebeuren. Men mag schoolvoeding niet toe passen op grond van armenzorg, en dat is niet de bedoeling der wet, welke het slechts toelaat om het schoolbezoek mogelijk te maken. Wethouder Verhoef beantwoordt den heer Stadig, dat de wet wel terdege toe staat, om aan kinderen, die misschien door gebrek aan voedsel en kleeding de school zouden moeten verzuimen, de gelegenheid te geven- om gebruik te maken van school voeding en -kleeding. De hoofden van scholen en onderwijzers hebben opgegeven, welke kinderen er voor in aanmerking zuHen komen. De geest der wet is dezelfde als in het voorstel van B. en W. elders denkt men er evenzoó over. De heer Hofland verwondert er zich over, dat de heer Stadig toch nog op de gevoerde discussie terugkomt. Het uitgang punt van den heer Stadig is, dat schooh ce ding en -kleeding armenzorg is. Als de kinderen werkelijk gebrek hebben aan klee ding en schoeisel, dan kunnen ze het on derwijs niet met vrucht volgen. Doch als de ouders niet voor de kinderen kunnen zorgen, dan zijn wij aan de gemeenschap verplicht, om die zorg over to nemen. Het land mag niet de dupe worden en dat moet voor ons hoofdzaak zijn. De Wethouder vraagt nog, waarom de heer Stadig wel zal stemmen vóór het verstrekken van pantoffels. De heer Stadig beschouwt pantoffels veeleer als een leermiddel, dat hij op gelijke wijze aan de kinderen wenscht te verstrek ken als krijt, potlood, papier e. d. Spr. vindt de argumentatie van den heer Hofland ook' te zwak. De heer Van N ij natten vraagt, hoe de heer Stadig wel voor het verstrekken van pantoffels kan zijn en tegen het geven van voedsel. Spr. stelt het een gelijk met het andere. Het voorstel om crediet te verleenen voor pantoffels wordt met alg. st. aange nomen. Het tweede deel van het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 4 st. tegen, n.l. van de heeren Stadig, Ooslerveen, Kroes en Koning. 6. Voorstel van B. en W. tot herziening van het Reglement voor de schoolvergade ringen. Aangehouden. 7. Voorstel van B. en W. tot wijziging der Verordeningen op dc heffing en invordering van schoolgeld aan de scholen E. F. G. en H Zonder h. st. of d. aangenomen. 8. Voorstel van B. en W. met advies dei ingestelde raadscommissie inzake de rege ling van het presentie-gebd voor de leder van den Raad. Z. h. st. of d. aangenomen. 9. Advies van B. en W. op het verzoek van B. B. van ïperen om vergunning voor

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1918 | | pagina 2