ff—- den en W. H. Wisselink, allen te Am ite: dam. De „Vonile!" eu de ,,GrolitiH,\ Volgens bij de Stoomvaart Maatschap pij Nederland Ontvangen telegram zijn deze Stoomschepen een dezer dagen van San Fróncisco in Ned.-Indië aangekomen. Ki|t*t met «Ie ,,.\leim'Amsterd»in De „Nieuw-Amsterdam" heeft een la ding van 7.700.000 K.G. rijst aangebracht. Engelsch convooi. De correspondent te Hoek van Holland van het Hbld. verneemt, dat het daar lig gende Engelsch convooi niet mag uitvaren. Nederlandsche zeelieden in Amerika liet Hbld. verneemt nog een geval van een vierde machinist van een vrachtboot der N. A. S. M. die in Amerikannschen dienst is overgegaan en die onmiddellijk den officiers rang kreeg, een gage van 200 dollars met 50 ooriogstoeslag en een verzekering van 10.000 dollar ten behoeve zijner betrekkingen. Onze scliepeu in Amerika. De Rotterdamsche correspondent van het Hbld. meldt Nu er beter dan Donderdag bij de drukte van aankomst gelegenheid is zich ietwat meer op de hoogte te stellen van den toe stand onzer schepen in Amerika, moet men toch tot de slotsom komen dat wij er niet veel van zullen terugzien of in het gunstigste geval in zulk een staat, dat zij wel dadelijk in sloopcrshanden kunnen overgaan. Wat deskundigen cup scheepvaartgebied steeds hebben beweerd, wordt thans ten volle be waarheid Amerika moge thans een groote vloot van koopvaardijschepen wenschen, maar daarmede alleen is het nog geen zee varende natie, evenmin als er getrainde scheepsbouwers in voldoende hoeveelheid zijn-. Evenmin heeft men voldoende lieden om de schepen te bemannen, ten minste zoo danig dat zij ook kunnen varen. Zoo vernamen wij bijv., dat het stoomschip „Rijswijk", dat een Hollandsche equipage had van 20 man, in plaats daarvan 40 Ame rikanen aan boord kreeg, die geen van allen ooit de zee hadden gezien. Aan den Hol- landschen gezagvoerder moest worden ge vraagd hoe de werking van het ankerspil was, maar deze kon, daar het commando hem ontnomen was, daaromtrent natuurlijk geen inlichtingen geven. Voorts hoorden wij, dat de vuren van het stoomschip „Zeelandia" reeds waren ingevallen. Op een schip der firma Van Nievelt Goudriaan had men de ketels al drooggestookt. Men kan dus weinig anders zeggen, dan dat het binnen een paar dagen aan boord onzer schepen een bende was geworden. Alles was aizoo vernield, dat de kajuiten der Hollandsche schepen nauwelijks meer waren te herkennen. Hoe een dezer schepen, zooals men ons thans voorspiegelt, nog met graan voor Ne derland naar hier moet komen, wordt alge meen een raadsel geacht, tenzij men equi pages kan vormen uit de nog aan den over kant zijnde Hollandsche officieren en man schappen. Men mag echter te dien aanzien zijn verwachtingen wel niet al te hoog span nen. M ij n e n in de v r ij e vaargeul. Wegens het groot aantal mijnen in de vrije vaargeul waargenomen, worden weder een aantal zeilloggers, die tusschen en rond de vuurschepen vischten, tijdelijk opgelegd. Dc Leonora" getorpedecr«l Volgens telegrafisch particulier bericht is fet s.s. „Leonora", dat in Engeland liggend, onlangs is gerequireerd en onder Engelsche vlag gebracht, tijdens de vaart getorpedeerd en gezonken. Officieel heeft de reederij stoomvaart-maatschappij „Leonora" te Rot terdam, nog geen mededeeling hiervan ont vangen. De „Leonora" meet bruto 1155 ton en 672 ton netto en is gebouwd in 1915. ^(Mnd. Ochtendbl.) Een uitvoerverbod voor alle voedingsmiddelen. De directie der Nederlandsche Uit- voer-J9faatschappij deelt mede. dat eif Ingevolge verzoek van den ml* nister vau landbonw vanaf 13 April, géén uitvoer vergunningen meer zal enrfosseeren voor voedingsmiddelen* Alle nog in omloop zijnde oitvoer- v-rgnnoitigeti voor deze artikelen Bijn Ingetrokken op 15 April 1918. Oe voedselnoed. De Haagsche Bestuursdersbond ontving op een telegrafisch verzoek aan den Minister van Landbouw om rijst beschikbaar te stellen en een maximum prijs voor versche eieren vast te stellen het vorgende antwoord van den Minister. .Naar aanleiding van uw telegram deel ik u mede dat het verstrekken van rijst door sommige gemeenten zonder mijn voorkennis heeft plaats gehad. Waar de voorraad rijst beperkt is en niet dan in uiterste noodzakelijk- h; id mag worden aangesproken, kan ik geen vrijheid vinden dezen maatregel goed te ketr- ren Ten aanzien van uwe opmerkingen van de prijzen der eieren voeg ik hieraan toe dat zooals u bekend zal zijn een maximumprijs voor kalkeiercn van 10% ets. is vastgesteld d d 18 December 1917, terwijl voor versche eieren thans weer een maximumprijs geldt van 14 ets. per stuk. l>e ongeregeldheden. Over het algemeen was het te den Haag Zaterdag iets rustiger dan Vrijdag. Toch kwa men er nog hier en daar plunderingen voor. In de Boekhorststraat werd het tegen 3 uur "weer tamelijk rumoerig. Voor den slagerswin kel van de firma H. Jos school een groote menigte samen, welke door een patrouille ^huzaren werden uiteengejaagd. Op last van ptien ter plaatse aanwezigen inspecteur van ^politic werd dc menigte tot over de brug bij 'de Koningstraat teruggedreven, waarna deze jbrug door huzaren werd afgezet. De klanten konden daarna bij groepjes onder geleide van 2 a 'enten bij den slager hun inkoopen doen. Bij eeji verder gelegen vischwinkel drong men ook te 7 -*>cn, zoodat ook hier door bere den politie vu baan werd gemaakt. Twee personen die Donderdagavond j.L toen de relletjes zijn aangevangen, betrapt werden op -het plunderen van winkels en gearresteerd konden worden, zijn op last van den commis saris van politie in de Ie Afdeeling naar het Huis van. Bewaring overgebracht. In dé binnenst was, zooals gewoonlijk Za terdagsavonds, veel volk op de been, maar het publick hield zich rustig. Enkele herrie makers werden door rechercheurs in burger opgepikt en naar bet politiebureau overge bracht. Op de Prinsegracht werden vanwege het Agitatie-Comité tegen Oorlog vlugschriften verspreid, waarin de algemeene werkstaking wordt aanbevolen en de soldalen opgeroepen om mede te strijden aan de zijde der arbei ders en niet te schieten op hun medearbei ders, maar ook dit gaf tot incidenten geen aanleiding. Het garnizoen was ook Zondag geconsig neerd. Marechausées assisteerden Zaterdag de politik en militairen. Zondag is het in de residentie rustig ge weest. De buitengewone politiemaatrckelen bleven gehandhaafd. In verschillende volks buurten werden nog huiszoekingen gedaan waarbij veel gestolen levensmiddelen voor den dag kwamen. Naar de berichtgever van het Mnd. Och tendbl. van bevoegde zijde vernaam, wordt de schade aan de winkels en étalages toege bracht op ongeveer tweehonderdduizend gul den geschat. Verscheidene winkeliers hebben het plan opgevat om de gemeente voor dc schade in rechten aan te spreken, hun eischen gron dende op het feit, dat de politic niet die maat regelen zou hebben genomen, die noodig wa ren om hun eigendommen en perceelen tegen de vernielzucht voldoende te beveiligen. Naar gemeld wordt heeft de Burgemeester persoonlijk zijn deelneming bijtuigd bij de weduwe Huegen, de moeder van het meisje dat Vrijdagavond door een verdwaalden kogel is getroffen. De waarnemend-commissaries van poli tie te Haarlem heeft de volgende order uitgevaardigd: „Bij de samenscholingen van meer dan 5 personen, hoe onschuldig voorkomen deze ook hebben, moet met de meeste kracht worden opgetreden legen de z.g. opgeschoten jongens, waarbij jongens, die naar bun uiterlijk te oor- declen een betere opvoeding hebben genoten, zich niet schamen te voegen. Die jongens moe ten uit de samenscholingen worden „uitge pikt" en zooveel doenlük met den gummistok zeer gevoelig worden weggeslagen". Zaterdag is alles rustig gebleven. Een adres van «ten Economischen Bond. Door den Bestuursraad van den Econo- mischen Bond is heden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, als voorzitter van den Ministerraad het volgende telegram gezon den: De Bestuursraad van den Economischen Bond dringt er met allen emst bij de Re geering op aan dat ten spoedigste maatre gelen worden genomen om verdere levens- middelenschaarschte te voorkomen en toe nemende ondervoeding van het volk te kee- ren. Meent dat geen hoogheidsgevoel mag beletten uiterste maatregelen te nemen als: het zenden van schepen naar de Vereenigde Staten en Argentinië, elke mogelijkheid van gevaar ten spijt, indien niet onmiddelijk aan de toezeggingen van het buitenland wordt voldaan. Dringt aan op verdere beperking van den uitvoer van eerste benoodigdheden. Meent verder dat heerschende nood niet alleen op minder-gegoeden mag drukken, waar koopkrachtigen nog steeds levensmid delen kunnen verkrijgen welke gerantsoe neerde artikelen kunnen vervangen. Verwacht van verbetering van laatstge noemden misstand meer eenheidsgevoel in het geheele volk, doch vooral langer duren van beschikbare voorraden voor allen. Inventarisatie van «len landbouw. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening bericht: Ook dit jaar zal weder een inventarisatie plaats vinden van het bebouwde oppervlak en een berekening van de vermoedelijke oogstopbrengst van iederen landbouwer. In tegenstelling echter met het vorig jaar, toen de inventarisatie geschiedde tegen den tijd dat de oogst rijpte, is thans reeds In Januari met de voorbereidende werkzaam heden een aanvang gemaakt, ten einde de inventarisatie zoo zorgvuldig mogelijk te doen geschieden en deze gereed te hebben, wanneer de drukke werkzaamheden, verbon den aan de behandeling van den nieuwen oogst, aanvangen. Aan alle landbouwers wordt een biljet uitgereikt, waarop zij het aantal H.A., dat door hen met elk gewas is bebouwd, moeten invullen. Om hen bij de invulling dezer biljetten te helpen, mede ter controleering van de juistheid der verstrek te opgaven, zijn in elke provincie voor na genoeg alle gemeenten afzonderlijke com missies voor dit doel ingesteld. Al deze bil jetten worden ingeleverd bij den betrokken Regeeringscommissaris voor de Rijksgraan- verzameling. Is op deze wijze de met elk gewas be bouwde oppervlakte vastgesteld, dan wordt door de bovenbedoelde commissie de ver moedelijke opbrengst van elk bedrijf ge- geschat en aan de hand van proef geverifieerd. Ook deze gegeven worden verzameld door den Regeerings-commissaris, die in zijne boeken of op kaarten het bedrijf van eiken landbouwer en zijne vermoedelijke op brengst afzonderlijk heeft vermeld staan. Zeevisch. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de voedselvoorziening meldt: Tengevolge van de ernstige ramp, welke de zeiltreilvloot in de afgeloopen maand ge troffen heeft, zijn ook de zeiltreilers, welke nog aan de visscherij waren blijven deelne men, thans voor het grootste deel uit de vaart genomen, zoodat niet alleen de ge heele stoomvisschersvloot, doch ook nage noeg de geheele zeilvisschersvloot op het oogenblik is opgelegd. Met het oog op de toenemende gevaren ter zee bestaat weinig uitzicht, dat de toe stand voor de visscherij spoedig zal verbete ren. Behoudens enkele uitzonderingen is het bedrijf tengevolge van bovenbedoelden maatregel thans beperkt tot de kustvissche- rii* Aangezien deze visscherij in den laatsten tijd in het algemeen mooie vangsten, voor namelijk van schol oplevert, mogen bij goed weder betrekkelijk ruime aanvoeren van deze vischsoort worden verwacht. Rondvisch, als schelvisch, gul en wijting, zal in verband met de beëindiging der vis- scherijen, door het overgroote deel van bo venbedoelde vaartuigen slechts in zeer ge ringe hoeveelheid worden aangevoerd, zoo dat aan aanvragen om deze visch in den regel slechts voor een zeer klein deel zal voldaan kunnen worden. Wat de Zuiderzeeharing (bakbokking en harde bokking) betreft, over het algemeen is deze visscherij zeer wisselvallig, en de haring is dit jaar laat. Omtrent de hoeveel heden, die ter beschikking zullen komen, valt dus nog niets te zeggen. Intusschen zijn maatregelen genomen om de geheele vangst voor binnenlandsch verbruik beschikbaar te stellen. Komen er dus goede vangsten, dan zullen de gemeentebesturen voorzien kun- n enworden van voldoende hoeveelheden van deze visch die, gelijk wij onlangs mede deelden, ook zonder olie smakelijk en goed koop kan worden klaargemaakt. Regeerlngsbloem en Regeeringsmeel. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat met ingang van 15 April 1918 zal wor den verstaan onder regeeringsbloem80 pCt. tarwe- en roggebloem10 pCt. aard appelmeel 10 pCt. Amerikaansche bloem. en onder regeeringsmeel45 pCt. onge- build tarwemeel40 pCt. ongebuild rogge meel 10 pCt. erwten (boonenmeel)5 pCt. gries (grind) zemelen of bij afwezigheid van erwten/boonen 50 pCt. ongebuild tarwemeel45 ongebuild roggemeel5 pCt. gries (grind) zemelen, met dien verstande, dat de hoeveelheid erw ten/boonen, wel minder maar niet meer dan 10 pCt. mag bedragen, terwijl bij minder dan 10 pCt. aan erwten/boonen het resteerende percentage gelijk over de tarwe en rogge verdeeld moet worden. Schoenen en schoenwerk. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Het is noodig nog met een enkel woord, eenrigszins uitvoeriger en vollediger terug te komen op de maatregelen, die zijn getroffen om den kettinghandel en de prijsopdrijving van schoenen enz. zooveel mogelijk tegen te gaan. Het Zaterdag 1.1. afgekondigde verbod be treft het verkoopen, afleveren en vervoeren van schoenen of leesklaar schoenwerk. De fabrikanten blijven vrij ten aanzien van leveringen aan het leger, die met onder deze bepalingen vallen; overigens moet door het Rijksdistributiekantoor voor huiden en leder Ontheffing zijn verleend, maar dit geschiedt alleen voor zoover de aflevering strekt om de beschikbare voorraden op de meest doel matige wijze te verdeelen. Het R. D. H. L. heeft het aldus eenigermate in de hand te zorgen, dat niet op de eene plaats een groote voorraad wordt gemaakt, doorgaans met speculatieve bedoeling, terwijl elders een tekort aan schoenwerk ontstaat. Om de speculatie tegen te gaan, is boven dien bepaald, dat aflevering aan een tus- schenhandelaar alleen wordt vergund onder de voorwaarde, dat deze de aan hem af te levren schoenen uitsluitend verkoopt aan winkeliers. Prijsopdrijving wordt daarbij voorkomen door de winst van den tusschen- handel te beperken tot hoogstens 6 op de inkoop-factuur, waarbij de hem eventueel toegestane betalingskortingen niet in min dering worden gebracht. Voor franco-cassa- betaling binnen 8 dagen zal aan den winke lier 3 percent, voor betaling binnen 30 da gen 2 percent korting en voor betaling bin nen 3 maanden netto factuur worden bere kend, terwijl bij latere betaling een rente vergoeding van Y» per maand in rekening mag worden gebracht. De tusschenhandelaar mag echter den winkelier niet verplichten op crediet te koopen. Voldoet een tusschen handelaar niet aan deze voorwaarden, of schaadt hij op andere wijze een zoo geregeld mogelijk verloop van den schoenhandel, dan wordt hij uitgesloten. Aan den anderen kant behoort voorkomen te worden, dat de tusschenhandelaren schoenen uit den détallhandel opkoopen. Daarom is tevens aan de schoenwinkeliers, op straffe van uitsluiting, verboden schoe nen te verkoopen aan wederverkoopers; zij mogen alleen leveren aan hen, die schoenen koopen om ze te gebruiken. Geen algemeene werkstaking. Zondagmorgen hield te Amsterdam het Nationaal Arbeidssecretariaat eene huishou delijke vergadering ter bespreking van den noodtoestand, waarin de arbeidersklasse ver keert. Alle hoofdbesturen der aangesloten bon den waren tegenwoordig, benevens de Fede ratie van Transportarbeiders, die nog niet is aangesloten en 14 plaatselijke centralen. Naar wij vernemen is nog niet tot het proclameeren van eene algemeene werksta king besloten. Wel werd het bestuur van het N. A. S. gemachtigd de algemeene staking voor te bereiden. Men zal het bestuur van het N. V. V. met de te treffen maatregelen in kennis stellen,. De vergadering besloot ln het program van eischen op te nemen: 1. Actie voor het beschikgaar stellen van de militaire voorraden. 2. Algemeene inbeslagname en 3. Actie tegen het wetsontwerp, inzake den burgerlijken dienstplicht. Binnenkort zullen de besturen wederom bij eenkomen. Voorts vernemen wij, dat in de gistermid dag gehouden vergadering van het P. A. S. te Amsterdam besloten is zich aan het genomen besluit van het N. A. S. te refereeren. Staking van vee narbeiders. Alle arbeiders, werkzaam in de venen te Boombergum (Fr.), hebben het werk neerge legd. Zij eischen hooger rantsoen levens middelen. Op een appèl van ongeveer 1000 staken de veenarbeiders te Beets (Fr.) is besloten de staking vol te houden. De politie is ver sterkt met maréchaussée en rijksveldwacht. Stop gezet. Wegens gebrek aan grondstoffen is een groot gedeelte der fabrieken van de firma H. P. Gelderman en Zonen te Oldenzaal stopgezet. Voor de nog in werking zijnde gedeelten zal ook wel spoedig om dezelfde redenen stopzetting moeten volgen. Te Rijsen zijn de jutefabrieken der firma Ter Horst en Co. wegens kolengebrek stop gezet. Wegens ongeregelden aanvoer van grond stoffen is de sigarenfabriek der firma Pery te Budel stopgezet. Dnltscta vliegtuig geinnd. Donderdagavond is te Zaamslag een Duitsche tweedekker gedaald. Inzittenden waren luitenant Hailmann uit Neurenberg en de vlieger Schoch uit München. Ze waren dien avond half zes te Rijssel opgestegen, waar de slag in vollen gang was. Volgens hunne verklaring waren ze verdwaald en hadden het Kanaal TemeuzenGent aange zien voor dat te La Bassée. Benzinegebrek dwong hen tot dalen. Duitsche ballon gedaald. Zaterdagmorgen is te Barneveld een Duit sche ballon gedaald. De van het zuiverste gummi vervaardigde ballon, die een zeer grooten omvang heeft, behoort volgens het opschrift aan het Marinekorps. De consentenzwendel. Men meldt ons uit 's Gravenhage dat de hecrcn Ilöfelt en v. Bloemen Waanders, respectievelijk verbonden aan het archief van de Toewijzing-Commissie voor Veevoeder en aan de N. O. T., die zich in verzekerde bewa ring bevonden in verband met dc meergemel de consenten-zaak, op vrije voeten zijn ge steld. Omtrent den zwendel met N. U. M.-con- senten, verneemt het Corr.-Bureau, dat ge bleken is dat, terwijl elk N. U. M.-oonsent moet worden opgemaakt m viervoud, waar toe de formulieren A, B, C en D bestemd zijn, dse heer v. B. W. slechts in het bezit 'gekomen was van de formulieren A en B. Formulier A was nog niet ingevuld; alleen de handteekening was er reeds vervalscht op aangebracht. Met dit formulier alleen was de uitvoer echter niet mogelijk. Daartoe zou formulier B hebben moeten zijn opgezonden over den minister van Financiën en den be trokken inspecteur naar de douane-ambtena ren aan de grens. Formulier B was echter nog geheel in blanco, zoodat er van eenige poging tot verzending daarvan dus nog geen sprake kon zijn. Liberale Unie* Onder voorzitterschap van Prof. Mr. J. E. Heeres heeft Donderdag te Amsterdam de Libe rale Unie een drukbezochte vergadering gehou den. Spr. betreurt het niet de gebruikelijke poli tieke rede niet te moeten houden, daar de mo- menteele toestand zoowe lop binnen- als bui- tenlandsch gebied te treurig is. De economische toestand van ons l®td wordt steeds ernstiger. Het Nederlandsche volk denkt thans alleen aan de zorg voor het heden. Spr. vestigt de aandacht op de samenstelling van het nieuwe bestuur, waarin thans een vrouw zitting heeft. Dit is een voorteeken voor de as. verkiezingen, waaraan ook de vrouwen passief zullen deelnemen. Door reorganisatie van de partij is een aan zienlijke vooruitgang tot stand gebracht. Het aantal afdeelingen is belangrijk vermeerderd, terwijl het ledental met honderden toenam. Vandaar dat Spr. de a. s. verkiezingen met ge rustheid tegemoet gaat. Daarna stond prof. Heerens uitvoerig stil bij de beginselverklaring van 1910, welke ten op zichte van de houding tegenover de politieke partijen volkomen van kracht blijft. Ons anti- clericaal standpunt is van dien aard, dat wij steeds opkomen voor vrije meeningsuiting (ap plaus). Tegenover de sociaal-democratie is onze houding dezelfde, daar de Liberale Unie geen klasse-politiek wenscht. Wat den Economischen Bond betreft, Spr. is ven meening dat het economische velletje reeds van die organisatie af is, terwijl het thans al meer en meer op een politieke partij begint te gelijken, ofschoon zijn leiders beweren afkeerig te zijn van partij-politiek. Ook de Liberale Unie acht, evenalsde Economische Bond, de bevor dering van de algemeene volkswelvaart noodig, doch niet op eenzijdig standpunt gesteld. De Economische Bond, evenals de Bond van Vrije Liberalen, stellen zich op een klasse-standpunt en daartegen komen wij op (applaus). Toch blijft het begrijpelijk dat in deze benarde tijden, nu algemeene ontevredenheid heerscht, velen zich bij den Economischen Bond aangetrokken gaan voelen. De zwakkere ontevredenen zullen zich scharen aan de zijde der sociaal-democra ten, die veel beloven, doch waarvan men krijgt steenen voor brood (applaus). Daarom zullen zij, die voor ons moeten strijden, allereerst moe ten opkomen tegen de eenzijdige bevoorrechting van verschillende klassen en dan dienen zij stel ling te nemen tegen de pogingen om de Volks vertegenwoordiging naar omlaag te halen. Het Nederlandsche parlement heeft niet verdiend een zoo smadelijke verdachtmaking, als waar aan dit instituut in den laatsten tijd blootstaat Spr. bestreed het verwijt der Vrij-liberolen, dat de Unie-liberalen aansturen op Staats socialisme en op samenwerking met «ie zin rug-democraten* Ten slotte gewaosji ^pr. van do moeilijke toe* komst, welke wij tegohoet gaan. Nle e pro blemen vragen om oplossing. De interrr.ittonale verhouding zal zich wijzigen, en behalve deze belangrijke nieuwe vraagstukken, wachten nog steeds oude quaestlos om oplossing, zooals vrouwenkiesrecht. Staatspensioen, ondcrwijs- aangelegenheden, enz. Prof Heeres besluit mef den wensch, dat zeer spoedig die tijd van geluk voor Nederland moge aanbreken (luid applaus). De Secretaris deelt daarop mede, dat het aan zienlijke aantal van 22T afgevaardigden op do vergadering aanwezig is. Uit het jaarverslag, uitgebracht door de heer P. Otto, bleek, dot het aantal afdeelingen thans 339 bedraagt, terwijl het op T Augustus 19T7 98 bedroeg. De versterking der organisatie is in alle hoeken van het land opvallend. De Tweede Kamerleden, de hereen Eerdmans, Von Gilse, Van Ho mei Heeres, De Muralt, Ot to, Van Raolte, Sibingn Mulder, Smeengo en Rink woonden de vergadering bij. Bij de verkiezing van drie leden van het hoofdbestuur, in de plaats van de periodiek af- tredende leden, de heeren mr. J. Kappeyne van de Coppello, mr. dr. E. van Ketwich Verschuur en P. Otto, ging men over in huishoudelijke vergadering ter bespreking van de voorgestelde condidaten. Bij de stemming voor drie bestuursleden wer den uitgebracht T68 stemmen, zoodat dq hecrcn mr. J. Kuppeijne van dc Coppello en P. Otto met resp. 113 en T39 stemmen herkozen wer den, terwijl eene nieuwe stemming moest plaats hebben in de vacature mr. dr. E. van Ketwich Verschuur, omdat geen der condidaten de vol strekte meerderheid behaalde. No de tweede vrije stemming, waarbij een herstemming moest plaats hebben tusschen de heeren G. P. Bokker tc Groningen en J. S. Hollander, werd de heer Bokker met T03 van dc 151 uitgebrachte gel*i dige stemmen gekozen. Np eenige algemeene beschouwingen werden' de artikelen punt voor punt afgehandeld. Artikel 1 werd daarop ongewijzigd nangeno-4 men, alsook art. 2, waarbij zich een discussio ontspon, die eindigde, dank zij een zonder hoof delijk© stemming goedgekeurde „conclusie" van mevr. F. vnn Balen—Klaar, luidende „De Liberale Unie wenscht, dot zoo spoedig mogelijk een wetsvoorstel worde ingediend tot invoering van het Algemeen Vrouwenkiesrecht, doch in ieder geval zóó vroeg, dot het vóór het einde der eerstvolgende wetgevend periode zal zijn behandeld, zoodat de vrouwen bij dc alge meene verkiezingen, in het jaar 1922 te hou den, haar kiesrecht zullen kunnen uitoefenen." Voor art. 4, waarin de sociale voorzieningen worden besproken, waren niet minder dan negen amendementen ingediend. Een amendement van de centrale-Zwolle, om het recht op een ouderdomspensioen toe te kennen „aan ieder, onverschillig of hij al don niet in loondienst werkzaam was, die den op 65 joor (en niet, gelijk het ontwerp-piogrom van actie luiddeop 70 jaar) te stellen leeftijd heeft bereikt en overschreden", enz., werd door ver schillende sprekers gesteund, door anderen bestreden. Het voorstel-Zwolle werd met groote meer derheid en onder applaus aangenomen. Verworpen daorentegen werd het voor stel van deze afdeeling, om in art. 4 neer te schrijven „De wettelijke invoering van den tienurigen arbeidsdag is noodzakelijk." Een breede discussie ontspon zich over het voorstel van de centrale-Amsterdam, beplei tende „Handhaving van huurcom missie wet en huur* opzeggingswet, totdat meerdere ruimte op de woningmarkt een normale werking van do wet van vraag en aanbod waarborgt." No een krachtig pleidooi von den heer Vos en bestrijding door mr. Van Raalte, werd het amendement in steming gebracht en met 57 tegen 51 stemmen aangenomen. Mr. T. Binnerts, lid van het hoofdbestuur, be* pleitte hierna inlassching van den zin „Roden van arbeid met wetgevende bevoegd heid omtrent daarvoor vatbare belangen van den arbeider behoudens goedkeuring van hooger gezag dienen te worden ingesteld in de plaats van of naast* de bestoonde Kamera van Arbeid." Dit amendement werd aangenomen. Nadat bij de behandeling van de landbouw- poragTaef en twee daarbij ingediende moties in zake den noodtoestand de Voorzitter en eenige afgevaardigden hadden betoogd, dat deze ver gadering niet deskundig genoeg kon worden geacht, om onvoorbereid een oordcel te vellen in zake dit ingewikkeld probleem, werd beslo ten, beide moties in handen te stellen van hef hoofdbestuur en den heer Rouwerda. Hierna was art. 6 aan de orde, behelzende de onderwijs-paragroaf. Overgenomen en goedge keurd werden amendementen van Amsterdam, eischende leerplicht tot den veertienjarigen leef tijd en invoering van den leerplicht voor het vervolgonderwijs gedurende ten minste twéé jaar. Na overneming door het hoofdbestuur werd een amendement-Amsterdam aangenomen, terf betooge dot ook gestadige zorg dient te worden gpwijd aan de ontwikkeling en verbreiding vaiï het gymnasiaal onderwijs. Bij de militaire paragraaf bepleitte de heet1 Vos (Amsterdam) geleidelijke aflossing van dö reserve-officieren die dit wenschen. Na bestrij ding door eenige afgevaardigden en na een krachtig pleidooi van den heer Vos, die o. a. betoogde, dat het leger een stuk van het volk moest wezen en door de liefde van de natie diende te worden gedragen, hetgeen het geval niet kon zijn zoolang vexatoire bepalingen be*i staan als ten aanzien van de reserve-officierert, werd het amendement met overweldigende meerderheid aangenomen. Goedgekeurd werd ten slotte de zinsnede (welke door een misverstand weggevalien was)i „Moreele steun worde verleend aan de partWj culiere Christelijke zending onder de heidensche bevolkingselementen van den archipel, met diep verstande, dat dc Overheid haar onzijd'1 stands punt nauwlettend beware en het beginsel van* eerbiediging der gewetensvrijheid strikt word<l toegepast." De vergadering stelde voorts als eischaf schaffing van de doodstraf in Indië. De heer J. N. de Jong verdedigde een amen dement-Rotterdam, om in het program, in plaats van „Medewerking aan elke ernstige algemeen# poging tot volledige toepassing van het begin sel der internationale arbitrage en tot ontwape ning" te lezen „De Liberale Unie spreke zich uit voor" volledige toepassingenz. Mevr. Van Riel achtte het beter, er tevens bij te zetten, dat het initiatief eventueel ook ven de Unie zelve zal mogen uitgaan. In dien zin gewijzigd, werd het en 'ment door het bestuur overgenomen, en goedge keurd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1918 | | pagina 3