STADSNIEUWS UIT DEN OMTREK popen deze voorraden te stellen ter beschik- ting van de bevolking. Zuiderzecharing. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat van af heden ver boden zal zijn het zouten van Zuidcrzceha- ring. Landbouw verlof. In antwoord op een paa sehrriftelijke ftragen van het Kamerlid, den heer Duymaer (van Twist, heeft de minister van oOrlog me degedeeld, dat met de verlcening van land- Ibouwverlof zoo ver gegaan wordt als moge lijk is met inachtneming van den regel, dat ivan de sterkte van ieder onderdeel van het leger niet meer dan 20 pCt. met bijzondee ver lof afwezig mag zijn. Een regeling, waarbij aan allen, die voor bet landbouwbedrijf onmisbaar zijn, bijzonder (verlof wordt gegeven, kan de minister niet toezeggen. Wel is meer hulpverleening aan 'den landbouw nog in overweging, maar in het legerbelang kan daarmede niet te ver gegaan worden, zoolang nog werkkrachten beschik baar zijn, die, zij het niet evenwaardig aan de gemobiliseerde landbouwers, toch zeer wel bruikbaar geacht moeten worden. Premie op den verbouw van bruine boonen. In verband met de steeds moeilijker wor dende voedselvoorziening heeft de minister van Landbouw, Nijverheid cn Handel maat regelen getroffen om den verbouw van bruine boonen op gescheurd grasland te vermeerde ren. De premie voor den verbouw van bruine boonen op gescheurd grasland wordt verhoogd cn gebracht op f 15 per 100 KG. lot een maximum van f 350 per H A. In een circulaire verzoekt de minister den burgemeesters de betrokken landbouwers krachtig op tc wekken om mede te werken lot de productie van voedingsmiddelen. £en DuKsch vüet tuiK gedaald. Bij Axel is een Duitscbe tweedekker neergekomen. De machine was opgestegen te Bancourt, bij Bapaume. De beide inzittende, lujjenant Olbrich en de onderofficier Albuch- ppelger, zijn geïnterneerd. Engelsche krijgsgevangenen te Leeuwarden. Naar het Maandagochtendblad verneemt, !s den in het interneeringskamp te Gronin gen gedetabheerden gepensionneerden zee officier, kapt. De Betou, aangezocht als ge- biedscommandant voor Friesland op te tre den. Aldaar zullen van de alhier geïnter neerde Engelsche krijgsgevangenen 400 of ficieren en 2500 minderen worden gehuis vest. Uitwisseling van krijgs- gevangenen. Ongeveer kwart voor zevenen zijn Zondag namiddag aan het station van den Electri- schen Spoorweg te Scheveningen 115 Brit- sche krijgsgevangenen uit Duitschland aan gekomen, waaronder 13 ^officieren. De En gelsche gezant was niet aanwezig en een officieele receptie voor de nieuw aangeko- rnenen, die door velen hunner vrienden wer den opgewacht en zich gezamenlijk naar H3- tel des Galeries begaven, waar zij werden onthaald, had niet plaats. De militairen en de relletjes. Door de Vereeniging van Landstorm- plichtigen in Nederland wordt het volgende manifest verspreid: De gebeurtenissen, welke de laatste dagen in verschillende steden hebben plaats gehad, zija aanleiding geweest, dat de militaire mi cht .werd gerequireerd om de orde te hand haven of te herstellen. De 'gevoelens jegens de militairen, welke naar aanleiding daarvan hier en daar te voorschijn komen, zijn voor hem zeer onaangenaam. Wij stellen er prijs op te verklaren, dat de overgroote meerderheid der militairen de hun thans opgelegde plichten niet met vreug- 'de verricht. Meer dan iemand anders worden juist zij door de gevolgen van deze gebeurte nissen getroffen. Onverschillig hoe zij zich gedragen, zijn zij in de allereerste plaats de slachtoffers, ware het alleen maar doortdat zij, tengevolge van de consignatie nog meer van hun gezinnen gescheiden cn van hun vrijheid beroofd zijn dan anders. Namens de in onze vereeniging georgani seerde militairen doen wij dan ook een ernstig beroep op het publiek, geen aanleiding te geven lot het optreden van de gewapende inacht. Een maatregel tegen het smokkelen. De commandant van het veldleger, het militair gezag uitoefenend in de provincie Limburg, Noord-Brabant en Gelderland ten zuiden van,den Boven-Rijn en de Waal, enz., heeft voor zijn gezagsgebied een verorde ning vastgesteld; krachtens welke het verbo den is electrische lantaarns en zoogenaamde dievenlantaarns, anders dan op straat-, maca dam- of grintwegen bij zich te hebben, en (het terrein van de z.g. Ie linie langs de rijksgrenzen. Het verbod geldt niet voor dienstdoende militairen, dienstdoende post- boden, en andere ambtenaren, evenmin voor particulieren, die voorzien zijn van een des betreffende vergunning. i Verkiezing K. v. K. te Amster- *d a m. Bij de gisteren gehouden stemming ter verkiezing van een lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam in de ncature, ontstaan door het bedanken van den heer M. E. Jonker, werden uitgebracht 400 stemmen. Ty.ee biljetten waren blanco. Gekozen is de heer Jan ter Meiilen, candidaat, va;- de Vrijzinnige Kiesvereeniging Vooruit gang en van de afdeeling Amsterdam van den Bend van Vrije Liberalen, die 211 stemmen op 2ich vereenigde. De heer P. J. M. Verschure, candidaat voor de afdeeling Amsterdam van den Economischen Bond en van een aantal /winkeliersvereenigingen, verkreeg 181 stem men. Het Democratisch Verbond. Door de algemeen in den lande heer- fcehende lusteloosheid op politiek gebied en fae geringe medewerking die het voorloopig pestuur van het Democratisch Verbond bij zijn wtreven ondervindt ziet het zich genoodzaakt pzijn arbeid tijdelijk te staken tot een gunsti- [iger tjid om de actie weder op te yatten. De Emma-b 1 oem. Den 22en April zal wederom de Emmabloem-collecte, ten bate der tubcrcuiose-bestrijding, gehouden worden. Gedenkteeken president S t e y n. Naar men uit Deventer meldt, is door het desbetreffende comité definitief besloten om, behoudens goedkeuring van den gemeenteraad, het gedenkteeken voor president Steyn te Deventer te plaatsen. Geen kermis. De gemeenteraad van Deventer besloot dit jaar de kermis niet te laten doorgaan. De zomerdienstregeling op de Nederlandsche Spoorwegen zal 1 Juni a.s. in werking treden. Het aantal treinen zal niet worden uitge breid, terwijl de loop der treinen geen be langrijke \Yijzigingen zal ondergaan in ver gelijking met deze winterdienst. Er is reke ning gehouden met het verkrijgen van betere aansluiting, waardoor het noodig was meer dere treinen van de beginstations vroeger te doen vertrekken. De wegwijzers, van den A. N. "W. B. Uit de Kampioen: De Wegwijzer-Commissie van onzen Bond heeft grootc plannen. "Wegens het moeten afnemen van een groot gedeelte van onze wegwijzer-armen zijn de werkzaamheden der Commissie schijnbaar zeer ingekrompen. In werkelijkheid .echter wordt er zonder oponthoud doorgegaan met de voorbereidende maatregelen, om direct na den oorlog de nuttige instelling onzer weg wijzers nog aanmerkelijk uit te breiden. In de pakhuizen liggen reeds honderden wegwijzerarmen van breed model gereed, om hiermede, na afloop van den oorlog, langs alle hoofdwegen de smallcarmen te vervangen. De opschriften van de oude, smalle armen zijn, vooral voor het snelverkeer, niet duidelijk ge noeg meer. Verder zijn op het atelier in aanmaak ruim 300 wegwijzers, om te worden geplaats zoo dra onze militaire autoriteiten het plaatsen van wegwijzers buiten de Waterlinie weer toe staan. R ij w i e 1-T oeristen Rondrit. Door den A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, wordt ter aanmoediging van bet rijwieltoerisme en ter bevordering der kennis van ons land opnieuw een Rijwiel-Toeristen- Rondrit uitgeschreven, waarbij uitsluitend van het rijwiel als vervoermiddel wordt gebruikt gemaakt en waaraan alle werkende leden van den A. N. W. B. kunnen deelnemen. De rondrit kan worden begonnen van 18 Mei 1918 af en moet uiterlijk 1& September d. a. v. worden beëindigd. Tusschen deze data kunnen de deelnemers op eigen gelegenheid, onverschillig op welke tijdstippen en in welke volgorde, al dan niet met een of meer onder brekingen, alle of een zeker aantal plaatsen bezoeken, waar dit bezoek van Bondswego wordt gecontroleerd. Men kan den rondrit beginnen wannéér en wéér men wil. Echter zal alleen een contröle- zegel en kaart worden afgegeven, als de deel nemer per rijwiel aankomt rechtstreeks van een der andere contróleplaatsen. Gedurende den tocht moet de deelnemer eiken avond per dagberichtkaart (als brief kaart te verzenden) aan de Redactie van .,De Kampioen" te Twello melden, bij welke con trales hij rich dien dag heeft vervoegd, met opgaaf van het uur van aanko-mst. Zij, die alle controles hebben bezocht, ont vangen een gebonden album, waarin zijn ver zameld alle fotoreproducties en alle contróle- bewijzen, de tochtkroniek, enz., betrekking hebbende op hun tocht. Voorts ontvangen zij een diploma. Zij. die ten minste 25 contróles hebben be zocht, ontvangen alleen een diploma. Een mooie uitvinding. Een Ne- derlandsch ingenieur, die zijn naam nog niet wenscht genoemd te zien, meent een appa raat uitgevonden te hebben, waarmee in 24 uren tijds 100.000 KG. veen tot turf ver werkt kan worden. Waar de bouw van dit apparaat tonnen gouds zal moeten kosten, zal eerst een kleiner proefapparaat worden gebouwd te N. Weerdinge, gem. Emmen (Dr.) Eenige heeren en verveners aldaar heb ben het benoodigde kapitaal bijeengebracht. -De oude haven te Tiel. B. en W. van Tiel adviseeren afwijzend op het voorstel van den heer Corbelijn om tot dem ping der Oude Haven over te gaan. Oude munten. Bij de verbouwing van een huis te Steenwijk werd gister diep onder den beganen grond een potje gevon den, inhoudende 26 gouden ducaten van zeer ouden datum. De beeltenis van verschil lende heiligen en onderscheidene wapens komen er op voor. De staking bij Werkspoor. Ver moedelijk als uitvloeisel van een op een Zon dagavond gehouden vergadering genocmen be sluit is gistermorgen een aantal werklieden niet bij de Ned. Fabriek \an Spoorwegmaterieel (Werkspoor) aan het werk gegaan en wel als protest tegen het ontslag van 71^ werklieden. Als gewoonlijk werden de poorten van de fabriek, die eenige dagen gesloten waren ge bleven, gistermorgen vroeg geopend en bega ven de werklieden zich naar hun werkplaats. Naar de directie verzekerde, is slechts 'een klein gedeelte van het personeel niet op het werk verschenen. Ongeregeldheden vonden niet plaats: Slaking bij de Rijnscheep vaart. Gistermorgen is onder het perso neel van de te Rotterdam liggende Rijnsche pen een staking uitgebroken. Geëischt wordt een loonsverhooging van 4 per week voor de vaart tot Ruhrort en naar Zeeland en van 5 per week of 1 dag voor de vaart in Duitschland. De firma's van Drien en Carl Schroers en eenige kleinere firma's hebben zich reeds bereid verklaard deze eischen in te willigen, zoodat daar de staking is opgeheven. De Mij. „Vulkaan" en de Steen kolen hen dels Mij. weigerden deze toezegging, zoo dat gistermorgen een 12-tal Rijnschepen niet zijn vertrokken. Opgeheven staking. In de venen te Beets en Boornbergum is gister morgen het werk algemeen door de stakers hervat. Omkooping. Naar de gevangenis te Roermond is overgebradht P. J. de M., kom mies bij 's Rijks belastingen, wonende te Gemert, verdacht van het als ambtenaar een gift aannemen, wetende.dat zij hem gedaan werd om in strijd met zijn pKcht in zijn be diening iets te doen of te laten. Aangeschoten. Zondagmorgen is de melkslijter P. te MilHngen, die ver boden waar vervoerde, door een hulpcom mies aangeschoten. Doodelijk gewond is P. naar het gasthuis gebracht Een ontrouwe spoorcom- m i e s. Het O. M. bij de rechtbank te Am sterdam heeft zes maanden gevangenisstraf geëischt tegen een commies der H. IJ. S. M., die uit een dienstbrief van den chef te Rot terdam 4000 had weggenomen. Diefstal van darmen. Bij een inbraak in de zouterij van den heer Stracke te 's-Hertogenbosch werd voor een waarde van 1200 aan darmen ontvreemd. De twee daders, van wie de een een beruchte smokkelaar, zijn naar Heerlen gevlucht. Voor een bedrag van 50 hadden ze een partij van de darmen verkocht. Inbraak in een horlogewin kelDe dader van de inbraak bij den hor- logier De Wolf te Groningen is te Leeuwar den door de politie aangehouden en naar Groningen overgebracht. De ontvreemde horloges zijn in zijn bezit gevonden. Aannemer verongelukt. Te Maastricht is de aannemer V. S. bij het of- breken der machineloods door de rotheid van het hout, door het dak gevallen en met het hoofd op de rails terecht gekomen. Ten gevolge van schedelbreuk is hij na enkele uren van hevig lijden, in het hospitaal over leden. Ongeluk b!J liet han«lgrAnentwerpen Bij het werpen met handgranaten in de legerplaats Harskamp heeft opnieuw een ernstig ongeluk plaats gehad. Toen sergeant Rietman een granaat wilde wegwerpen, sprong deze onder het werpen, vermoedelijk doordat de tijdbuïs niet goed geregeld was. De sergeant droeg een stalen helm die een deuk kreeg, maar is daardoor, afgezien van een buil aan het hoofd en eenige kleine ver wondingen, ongedeerd gebleven. De eersto luitenant C. W. D. van Boetzelaar, de tweede luitenant J. B. Leeuwenburg en de adspirant- kornet J. J. de Jong werden allen gewond. De gewonden werden naar het hospitaal te Arnhem vervoerd, waar bleek dat de ser geant en de adspirant-kornet, na verbonden te zijn huiswaarts konden keeren. De beide officieren zijn in het Diaconessenhuis opge nomen. Daar bleek dat de le luitenant van Boetzelaar een granaatscherf in de knie had en 2de luitenant Leeuwenberg een diepe wonde in den rug. De toestanden der offi cieren is niet zorgwekkend. Kunst en Wetenschap Tentoonstelling van Kunst nijverheid te Rotterdam. De Zuid- Hollandsche Vereeniging tot Bevordering van Kunstnijverheid en Volkskunst, Plaatse lijk Comité Rotterdam, heeft onder leiding van de heeren G. L. M. van Es en A. van Stolk eene tentoonstelling georganiseerd, welke van 27 April tot 27 Mei in de Acade mie aan den Coolvest te Rotterdam geopend zal zijn. Van nagenoeg alle Nederlandsche kunst- nijveren van naam zijn inzendingen aage- meld. De zes zale, in de Academie, waarover de Tentoonstellings-commissie de beschikking heeft gekregen zullen worden ingericht over eenkomstig de plannen van den archtect, den heer D. Roosenburg. Een der zalen wordt geheel ngericht voor interieurs, ande re zalen zullen kleinere inzendingen meu belen, textielwerk, goud- en zilverwerk en metaalwerk, grafische kunst, aardewerk, houtwerk bevatten. De tentoonstelling belooft een nagenoeg volledig beeld te geven van de hedendaag- sche Nederlandsche kunstnijverheid in hare verschillende afdeelingen. De Bilt. De politie alhier ontdekte Vrij dagavond, dat in de schuur achter de wo ning van K. aan den Blauwkapelschen "Weg door den slager V. een varken werd geslacht, wegende 200 pond. Het geslachte varken werd naar het politiebureau vervoerd. Het vleesch werd na bekomen machtiging van de Vleesch- vereeniging te 's Gravenhage onder de ingeze tenen met een inkomen beneden f 1000 ge distribueerd. Voor menigeen een aangename verrassing! Zeist. Ten butee „Kerckebosch" van den heer jhr. De Geer, bleek Zaterdagmor gen, dat op de kinderkamer een gaskraantje niet gesloten was. Het dochtertj» van den heer De G. was door het inademen van het ontsnapte gas bewusteloos geworden. Ge lukkig mocht het dr. De Groot, uit Drieber gen, met behulp van het zuurstofapparaat der gasfabriek alhier, nog gelukken de levens geesten weer op te wekken. Zaterdagavond werd door de afd. Zeist en O. van' de Vereen, v. Geheelonth. order Ned. Spoor- en Trampersoneel een propa- gandakunstavond gehouden in het gebouw van den Protestantenbond. Na opening door den voorzatter, den heer J. de Kruyff, werd een programma afgewerkt, dat blijkens het applaus ten zeerste werd ge waardeerd Terwijl een korte propagandarede werd uit gesproken door den bondssecretoris, den heer G. L. de Haas, uit Utrecht, werden ver schillende .liederen gezongen door mej. Annie Minjon met pianobegeleiding van mej. Willy de Klerk, terwijl de gebroeders Hart veld, evenals de dames uit Utrecht, de aan wezigen deden genieten van verschillende vioolnummers. Ten laatste gaf de heer P. H. van Kalmt- hout, uit Baarn, nog een serié korte voor drachten, waarvan het ernstige zoowel als het luimige gedeelte eveneens zeer in den smaak vielen. De uitvoering had meer be langstelling verdiend. Wij meldden reeds, dat de directeur van het levensmiddelenbureau, zwichtende voor den aandrang van de betoogende huismoe ders op Vrijdag behalve VA KG. aard appelen ook ons rijst beschikbaar stelde. B. en W. waren dien dag voor dienst afwezig. Thans heeft de wethouder, belast met de levensmiddelenvoorziening, de heer A. E. Stoové, bekend gemaakt, dat hij deze ver strekking, wat de rijst betreft, ten zeerste betreurt. De wethouder zou daartoe nimmer zijn overgegaan, omdat d>eze rijst moest wor den afgenomen van het ziekenrantsoen. Als de pogingen om dit rantsoen weer aangevuld te krijgen, mochten mislukken, zullen de ge- neesheeren dan ook in de tweede helft de zer maand aan hunne patiënten geen rijst meer kunnen doen verstrekken. De wethouder verklaart verder, da? geen moeite wordt ontzien om zooveel mogelijk levensmiddelen binnen de gemeente te krij gen, maar waarschuwt tevens dat verdere demonstraties volmaakt nutteloos zullen blij ken. Intusschen is door de afd. Zeist van de S. D. A. P. en de Z. B. B. een openbare ver gadering belegd op hedenavond, waarin over den levensmiddelennood zal worden gespro ken. Zeist. Ook hier heeft het gebrek aan brood en andere levensmiddelen gisteren tot een betooging geleid. Daar de brood kaart op was, trokken een aantal arbeiders vrouwen in optocht na8r het gemeentehuis om levensmiddelen te bekomen. Daar de burgemeester aldaar niet aanwezig was, ging men naar diens woning, waar bleek, dat de burgemeester uitstedig was. Toen werd een bezoek gebracht aan het levensmiddelen bureau. Overal werd een deputatie uit de demonstreerende huismoeders welwillend ontvangen en te woord gestaan. Al werd aan de vrouwen duidelijk gemaakt, dat het onmogelijk was haar verzoek in te willigen, toch werd toezegging gedaan, dat althans voor de minst draagkrachtige groepen A ons rijst .en VA K.G. aardappelen beschik baar zouden worden gesteld. In goede orde ging men daarop huiswaarts, al gaven vers- schillende vrouwen reeds als haar meening te kennen, dat ze over eenige dagen terug wilden komen in de hoop op meer. Onge regeldheden hadden niets plaats. Zeist. Door den loodgieter H. H., vader van eert talrijk gezin, die werkzaam was in het militaire vliegkamp te Soesterberg, wer den den laatsten tijd verschillende hoeveel heden lood ten nadeele van het Rijk ont vreemd. Zijn vrouw verkocht het gestolene aan een opkooper. Een en ander ontdekt zijnde, werd tegen beiden proces-verbaal op gemaakt. Kamerverkiezing. De afdeeling Amersfoort van den Bond van Vrije Liberalen heeft in de vacature-De Beaufort voor de Tweede Kamer candidaat gesteld mr. A. J. J. ridder van Rappard, rechter in de arrondissements-rechtbank te Tiel, voorzitter van de Geldersch-Overijsel- sche Maatschappij van Landbouw. De R.-K., A.-R., Vrijz.-Dem., U.-L. en S. D. A. P. zullen in deze vacature geen candi daat stellen. Garnizoen. Reserve tweede luitenant A. Zwarts, van het 8e regiment infanterie te Arnhem, wordt 1 Mei a.s. gedetacheerd bij de school- compagnie van het depot-bataljon der VUIe infant.-brigade te Amersfoort. Jubileum. Het was gisteren 25 jaar geleden, dat de heer W. Entrop, in dienst trad bij de Eysink-fabrieken. Óp dezen dag is de jubi laris door directie en personeel der fabriek feestelijk gehuldigd. Des morgens werd de heer Entrop met familie per auto naar de fabriek gereden, waar hem in de feestelijk versierde werkplaatsen een hartelijke ont vangst was bereid. Namens de directie voerde de heer A. Eysink het woord, die hem dank zegde voor de bewezen diensten en de hoop uitsprak, dat hij nog vele jaren voor de fabriek mocht werkzaam blijven. Ook het personeel, wiens vertrouwensman hij eveneens steeds is ge weest, is hem dank verschuldigd. Spr. meen de in het bijzonder de jongeren v$n het personeel E. als voorbeeld te mogen stellen, niet alleen in hun eigen belang doch ook in dat der maatschappij, daar Entrop, die als leerjongen bij de firma in dienst is getreden, tot werkmeester der fabriek is opgeklommen, hetgeen hij geheel aan ijver en zelfstudie te danken heeft, aangezien het vakonderwijs van die dagen nog van geen beteekenis was. Als herinnering aan zijn jubileum werd hem namens de directie een geiden horlo ge met inscriptie aangeboden. Bij monde van den heer A. van Es werd Entrop daarna gehuldigd uit naam van het kantoor-, fabrieks- en magazijnpersoneeL Een gouden horlogeketting, een pendule mei coupes en een barometer ontving de heer E. uit naam van het geheele personeel. De ovatie die na deze huldiging volgde, was spontaan en getuigde van de waardee- ring, die de jubilaris om zijn verdiensten eni eigenschappen geniet. Openbare V e r g a d e r in g.^ Door de afd. Amersfoort van het Revo lutionair Socialistisch Vrouwen Comité werd gisteravond in „De Keizerskroon" een open bare vergadering gehouden. Hoewel do Amersf. Bestuurdersbond en de S. D. A. P. in Amidtia een huishoudelijke bijeenkomst hadden kennelijk met het doel de verga dering der revolutionairen te doen misluk* ken, was toch reeds lang voor het aanvangs- uur de benedenzaal van de Kroon geheol gevuld. Nadat de vergadering door de voorzitster geopend was, ving mevr. K o o m a n s haar rede aan. Haar onderwerp was: „De plicht der vrouw in dezen tijd". Uitvoerig ging spr. na welke moeilijkheden de Nederlandsche huisvrouw van tegenwoor dig heeft te overwinnen om zooveel mogelijk' nog te trachten haar gezin voedsel te geven» En wat voor voedsel don nog! Terwijl de bourgeoisie nog in overvloed (hm i) heeft en voor zijn geld nog allerlei voedsel kan koo- pen, moet de arbeidersvrouw haar gezin te weinig geven, omdat de distributie niet ge noeg verschaft. Als alles van de bezittende klasse in beslag genomen werd en verdeeld onder alle ingezetenen, zou de honger min* der erg zijn. De arbeidersklasse lijdt aan on dervoeding en toch blijft het kapitalisme zijn uitbuiting voortzetten. Het arbeidersleven ia geworden één stuk ellende en elke gelegen heid voor de arbeidersvrouw, om zich to ontwikkelen, heeft hoor steeds ontbroken/ De huissloof, de moeder der arbeiderskin deren, ondervindt wei het meest de ellende van den tegenwoordigen tijd. Behalve het lichaam, verarmt ook ds geest, elk gevoel van hoogere geestdrift wordt gedood. De honger onder de vrouwen is zoo ontzettend groot en de mannen gaan door met het eten van vrouw en kinderen op te eten om zijn arbeid te kunnen verrichten. Overal zien we de vrouwen in verzet ko men en betoogingen komen thans overal voor. Doch overal worden de weerlooze vrouwen en kinderen door het brute geweld tegengehouden en neergeslagen en geran seld. De Sociaal-Democratische wethouder van Amsterdam, Wibaut boog voor H. M. de Koningin, terwijl de arbeiders op last van het gemeentebestuur werden uit elkaar geran seld met degen en gummistok. Na deze rede, welke een donderend ap plaus ontlokte, sprak de heer D. W ij n- koop breedvoerig over het onderwerp: „Hoe in Nederland kunstmatig de honger, verwekt wordt". Ook deze rede werd warm toegejuicht, waarna een motie werd aangenomen, welke Dinsdagmorgen, bij gelegenheid van een straatbetooging aan den burgemeester zal worden ter hand gesteld. Er had eenig onbeduidend debat plaats Ver. van Huisvrouwen. Nu de vereeniging van Huisvrouwen? afdeeling Amersfoort haar eerste werkjaar achter den rug heeft vraagt het Bestuur de aandacht van de lezeressen van het Am. Dagblad voor een kort verslag van hetgeen in dit jaar door haar verricht is. In het begin van het vorig jaar besprak mejuffrouw ten Bosch, directrice der Ind.- en Huishoudschool de brandstoffenbesparing bij de bereiding van voedsel en mejuffrouw Wittop Koning behandelde: wat de Huisvrouw van de Distri butieregeling moet weten. Sedert den aanvang van het winterseizoen hebben geregeld ééns per maand leden bijeenkomsten plaats waarop verschillende spreeksters of sprekers octueele onderwer- 1 pen behandelen. Zoo las mevrouw Stam Semmelinck over Ned. Fabrikaat, de heer Kymmel over de Post-, Chèque- en Giro dienst en de heer London, architect te Hil versum, over de moderne woning. Mejuf frouw Ten Bosch heeft zich bereid verklaard nog in deze maand een cursus van vier les sen te geven voor de leden der afd. Amers foort over het bereiden van gerechten voor deze moeilijke tijden. Tot besluit van het win terseizoen zal mevrouw HoogkamerMay-, kels op 3 Mei a.s. een lezing houden over de methode Montessori. AI deze lezingen wa ren toegankelijk voor introducé's, die na tuurlijk ook welkom zijn bij de voordracht van mevróuw Hoogkamer. Dit alles betreft de uitwendige werkwijze, maar dat het bestuur achter de schermen veel werk verrichtte, behoeft geen betoog. Het stelde zich op de hoogte van de nieu we regeling der brandstoffenvoorziening eri de levensmiddelen-distributie, confereerde met den burgemeester over de wenschelijk- heid van het verzamelen van keukenafval, voor veevoeder en vroeg inlichtingen bij den Directeur der Gasfabriek toen klachten inkwamen over verkeerde opname van me- terstand. Toen in 't najaar bleek dat op wei nig gas en kolen voor verlichting en ver* warming te rekenen viel, werd, ter bespa-* ring van beide uitgezien naar een goed ver warmd en verlicht lokaal, waar de dienst meisjes hun avonden zouden kunnen dooi*, brengen. Het bestuur was zoo gelukkig de beschikking te krijgen over het gymnastiek- lokaal van de Fröbelschool van het Nut van 't Algemeen, waar de meisjes twee avonden in de week konden samenkomen. Deze avon den kunnen goed geslaagd genoemd wor den. De opgewekte toon, dre er heerschtft= is voor een groot deel toe te schrijven aatt de*toewijding waarmede verschillende damerf door piano, zang en lectuur de meisjes be zig hielden. Mejuffrouw W. Smit, leerare9 aan da Huishoudschool, gal de meisjes twee

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1918 | | pagina 3