DE BALLERINA, „DE EEMLANDER" BINNENLAND nib ia «km» TWEEDE BLAD FEUILLETON. MATILBE SERAO. 16e Jaargang, No. 228 IDMIIICIKIITtDDlie po 5 An"» SDUnntmtnlurnlJO foort f 1-50, Idem banco per port f 2DO. per week (met grati» verzekering legen ongelukken) f 0.14. afzonderlijke aummect f 0lD5 Wckelijkseb bijvoegsel *Dé HcUmdseJm fimUvTtnr*-* (onder redactie tan Tbérlie Hoven) per 3 maanden 50 cent Wekeljjkadi bjjvocgstl pWaddicvue* per 3 maanden 60 eest AMEMTSCH DAGBLAD HOOFDREDACTEUR: M«. D. J. VAN SCHAARDENBURG UITGEVERS: VALKHOFF A C. BUREAU: ARNHEMSCHE POORTWAL, hoik utmechtichutk. 'TERCOMM. TELEFOONNUMMER 613 Zaterdag 20 Apr!! 1918 dienstaanbiedingen 1—5 regels f 0.50, groote letter* naar plaatsruimte. Voor handel eo bcdrljl bestaan zeer voordeellge bepalingen tot het herhaaid advert tecren bi dit Blad, bij abonnement Eene circulaire, bevattende da voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. De Staatscourant van 19 April bevat o. a. ,8e volgende Kon. besluiten: benoemd: la. bij het personeel van den Geneeskundi gen Dienst der Landmacht, tot dirigeerend- officier van gezondheid der 3de klasse, de of ficieren van gezondheid der 1ste klasse N. Schrijver en D. J. E. Mac Leod, beiden van dat personeel; hij het reserve-personeel der landmacht, bij het personeel van den Geneeskundigen Dienst, tot reserve-dirigeerend-officier van gezond heid der 3de klasse, de reserve-officier van gezondheid der 1ste klasse jhr. C. E. Graswin- ckel van dat personeel; aan den heer mr. G. Nauta te Rotterdam op lijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne functie van Regeerings-commissaris bij de Commission for Relief in Belgium, onder dank betuiging voor de diensten door hem als zoo danig bewezen; aan H. P. "W. Mariouw Smit op zijn verzoek met ingang van 1 Mei 1918 eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van Referendaris bij het Departement \an Financiën; ingetrokken de benoeming van den ontvan ger der directe belastingen en accijnzen H. C. van Riemsdijk te St. Anna Parochie tot ont vanger derzelfde middelen te Franekcr en is hij bevestigd in zijne tegenwoordige betrek king; ingetrokken de benoeming van den ontvan ger der directe belastingen en accijnzen J. A. Bijlsma te Franeker tot ontvanger der invoer rechten en accijnzen te Leeuwarden en is hij bevestigd in zijne tegenwoordige betrekking; benoemd tot ontvanger der invoerrechten en accijnzen te Leeuwarden F. S. Boonslra, ont vanger der directe belastingen cn accijnzen te Leeuwarden (buitengemeenten); met ingang van 1 Mei 1918 aan A. Wolke naars, adjunct-inspecteur der directe-belastin- gen, invoerrechten en accijnzen met den per soonlijken titel van inspecteur dier middelen aan de inspectie der directe belastingen te Amsterdam (4e afdeeling) op zijn verzoek eer vol ontslag uit 's Rijks dienst verleend. 's Prinsen verjaardag. Evenals vorige jaren werd ook gister in de Residentie de verjaardag van Z. K. H. den Prins der Nederlanden in verband met de buitengewone omstandigheden niet zooals vroeger openlijk feestelijk gevierd. Alleen waren van alle open bare gebouwen, de woningen van gezanten en uit vele particuliere huizen vlaggen ontplooid, terwijl ten Koninklijken Paleize en ten Pa- leize van H M- de Koningin-Moeder felicilatie- registers ter tcekening gereed lagen. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft vergunning tot het voeren van zijn wapen verleend: aan C. H. Vervoort, sigarenfabrikant te Apeldoorn, aan de Naaral. Vennootschap Han delmaatschappij Van Arcken Co. te Batavia en -Soerabaya en aan I. B. Salomon. Biljart fabrikant te Amsterdam (Biljartfabriek Wil- helmina.) H. M. de Koningin, Z. K. H. de Prins en H. K. H. de Prinses Juliana hebben gistermid dag wegens den verjaardag van den Prins een noenmaal gebruikt bij H. M. de Koningin-Moe der. Met klein verlof. (Officieel.) Behoudens onvoorziene omstandigheden zullen in het genot van onbe paald (klein) verlof worden gesteld: op 15 Mei 1918 de dienstplichtige onderoffi cieren van de militielichling 1912 der bereden korpsen; op 14 Juni 1918: a. de dienstplichtige onderofficieren van de militielichting 1915 der pontonniers^ die zijn ingelijfd in het tijdvak van 18—19 Januari 1915; b. de dienstplichtige onderofficieren, korpo raals en manschappén van de militielichting 1915 der Genie, die zijn ingelijfd in het tijd vak van 18—19 Januari 1915, in het tijdvak van 9—13 Juli 1918, de dienst plichtige onderofficieren, korporaals en man schappen van de militielichting 1915 der on bereden korpsen, die zijn ingelijfd tusschen 1 Febr. 1915 en 30 Juni d. a. v. Hoogoven-, staal- en w als- werk. Het Comité voor de oprichting van een hoogoven-, staal- en walswerk in Neder land heeft ln een adres aan de Tweede Kamer aangevoerd, dat het adres door de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot-Maatschappij, de Holland—Amerika-Lijn en den Rotterdam- schen Lloyd tot de Kamer gericht, wellicht den indruk zou kunnen wekken, alsof in den boezem van het comité een neiging zou be staan, voor het bedrijf van een hoogoven-, staal- en walswerk op het verkrijgen van be schermende rechten aan te sturen. Het comité acht het noodig dezen indruk, indien hij mocht zijn ontstaan, weg te nemen, door te verklaren: dat onder de overwegin gen die de samenwerking van de leden van het comité tot het beoogde doel beheerscht bobben, de mogelijke invoering van bescher mende rechten op de door het nieuwe bedrijf te maken producten nooit eenige rol heeft ge speeld; dal bij dc met verschillende leden van de Regeering gevoerde besprekingen nooit eenige toezegging in dien zin is gevraagd noch gedaan; en dat zij ten volle onderschrijven de in de Memorie van Antwoord duidelijk uitge drukte meening, dat het door het comité be oogde bedrijf geen reden van bestaan zou heb ben, wanneer het zonder beschermende rech ten geen voldoende levensvatbaarheid zou be zitten. De burgemeester van Val burg. De burgemeester der gemeente Val burg heeft tegen 15 Mei a.s. ontslag aange vraagd en heeft tot dien datum verlenging van verlof. Te Heemstede is in den ouderdom van 54 jaren overleden de heer C. J. van Wal- chren, oud-burgemeester. Nederland en de oorlog Sleim aan slflKersceieiïen. Het Koninklijk Nationaal Steuncomité heeft aan de plaatselijke steun-comité's in den lande een rondschrijven gezonden waarin ge zegd wordt dat als gevolg der crisisomstan digheden in nood verkeerende slagersgezellen dus in het algemeen niet onverhoord een be roep op de hulp der Plaatselijke Steuncomité's zullen mogen doen. Wanneer de betrokken werkgevers er de voorkeur aan mochten geven, het personeel in dienst te houden op voorwaarde dat van hen een zekere tegemoetkoming toegekend wordt in de kosten der uitkeeringen. die bij gdwongen verzuim aan het toch in dienst ge houden personeel wordt toegekend, dan ver klaart het Koninklijk Nationaal Steuncomité zich in het algemeen bereid deel van deze kosten voor zijn rekening te nemen. Kunnen de patroons het resteerende niet geheel be kostigen, dan zou een zeker aandeel ter plaatse zonder verdere hulp of subsidieering van het Koninklijk Nationaal Steuncomité bijeengebracht dienen te worden. Het Koninklijk Nationaal Steuncomité ver leent dit subsidie uitsluitend onder beding dat de uitkeeringen 70 van het gederfde loon bedragen. Dragen de werkgevers echter niets in finan- ciêelen zin tot de regeling bij. dan dienen de aanvragen der hulpbehoevenden op de gewo ne wijze door de Plaatselijke Steuncomité's te worden behandeld en dus het bedrag der on dersteuning geheel afhankelijk gesteld te wor den van de individueel? gezinsbehoeftcn en gezinsomstandigheden. Hennen en hanen. De Rijkscommissie van Toezicht op de Eiervereeniging en Pluimveevereeniging, welke, ingevolge de beschikking van den minister van landbouw, nijverheid en han del, van 8 dezer, houdende verbod tot ver voer en aflevering van hennen en hanen, ontheffing van dat verbod kan verleenen voor zoover betreft hanen, maakt bekend, dat vervoer en aflevering kan plaats hebben zon der dat een bewijs van vergunning daarvoor behoeft te worden aangevraagd, van levende hanen en van geslachte hanen, mits de kop, pooten en sporen van de te vervoeren en af te leveren dieren niet zijn verwijderd. Distributïeartikelen tegen verschillende prijzen. Te Deventer zullen deze week ndeuwe bonboekjes voor de distributie worden uitgegeven in verschillen de kleuren, teneinde van de meergegoeden een hoogeren prijs be kunnen opvragen voör de distributiewaren. Ook wil men hen, die voorraden van een en ander hebben, uitsluiten van de distri butie van die artikelen (o.a. aardappelen), waarvan deze personen nog grootere of klei nere kwantums hebben. Uitwisseling van krijgs- gevangenen. Onder de Donderdagavond te Sohevéhin- gen aangekomen Engelsche officieren be vond1 zich ditmaal de brigadier-generaal Bruce, van de 7ste2 brigade Oste Scott Di vision. Duitsche krijgsgevangenen. De tot nu toe hier aangekomen Duitsche krijgsgevangenen zitten niet stil, zegt de N. R. Ct. Door bemiddeling van de betrokken afdeeling van het gezantschap te 's Graven- hage zijn op verschillende plaatsen in het land o. a. reeds meer dan 3Q H.A. gTond voor den verbouw van verschillende gewas sen te hunner beschikking gesteld^ waarop thans ruim 300 geïnterneerden te werk zijn gesteld Op deze wijze wil men trachten eenigszins tegemoet te komen aan de be hoefte aan levensmiddelen, in de eerste plaats voor het onderhoud van dé geïnter neerden zelf. In Schiedam is een orthopaedische werk plaats, in welke de gewonden ondej^de ge ïnterneerden behandeld en zoo mo^lijk ge nezer worden, thans gereed. Deze werk plaats, waarvoor de benoodigde toestellen enz. uit Duitschland zijn aangevoerd, is, met de beste hulpmiddelen, waarover men op grond van de in der laat? f en tijd opgedane ervaring beschikt, uitgerust Ook aan dit onderdeel is een landbouwbedrijf, dat in de behoeften van de inrichting wil voorzien, verbonden. Te Wolfhezen is reeds een groote meu belmakerij ingericht, die over de beste en modernste machinerieën beschikt, en waar voor eens machines, werktuigen, houtsoorten e. d., in één woord alles wat voor het be drijf noodzakelijk is, uit Duitschland hier heen gezonden is. In de afgeloopen week heeft men de eerste meubelen, slaap- en woonkamers, afgeleverd. Op het gebied van het onderwijs is ook reeds het een en ander to1 stand gebracht. Men heeft dezer dagen kunnen lezen, dat de studenten onder de geïnterneerden in de ge legenheid gesteld zullen worden hun acade mische studiën aan de Hollandsche univer siteiten voort te zetten. Aan de meer uitge breide interneeringsgroepen zijn bovendien onderwijs-inrichtingen tot ontwikkeling in onderwijsvakken van de geïnterneerden ver bonden. Met medewerking van verschillende ste delijke besturen en plaatselijke comité's is voor schoolruimte gezorgd, in dejegerplaat- "sen zijn speciale schoolbarakken gesticht, in welke met behulp van de zich onder de ge ïnterneerden bevindende leeraren aan gym nasia en andere onderwijsinstellingen les gegeven wordt. B en W. van Rotterdam hebben dit onderwijs o. a. bevorderd door het beschikbaar stellen van tot nu toe 12 schoollokalen; bovendien wordt aldaar eeh gedeelte van de Duitsche school voor de gymnasiale leerlingen der krijgsgevangenen gebruikt. In de werkplaatsen te Wolfhezen, Schiedam en Hattem, enz. wordt naast het vakonderwijs ook voortgezet, theoretisch vakonderricht gegeven, en te Arnhem is er een cursus in boschbouw geopend met c.o. 34 deelnemers. Voor de technische vakken is te Rotterdam het technicum Friedericia- num gesticht, dat zes afdeelingen omvat, nJ. een leergang voor hoogere werktuigbouw, bouwkunde, handelsonderwijs, electrotech- niek, mijnbouw en algemeen® wetenschap pen. Schieten bij relletjes. De Avp. verneemt, dat door den opperbe velhebber is bepaalj, dat door de troepen, welke militairen bijstand aan de politie ver leenen, niet meer in de lucht mag gorden geschoten. Indien de politie verlangt, dat in de lucht geschoten zal worden, moet de be treffende militaire commandant mededeelen, dat dit verboden is. Anto-rev. partij. Als lid van het centraal comité van deze partij zijn, naar de Stond, meldt, herkozen dr. A. Kuypeh, prof. mr. P. A. Diepenhorst, ds. G. Hofstede en dr. A. Brummelkamp, en gekozen de heeren A. W. F. Idenburg en C. Smeenk. Artillerie-inrichtingen tot nader order gefloten. De directie van de artillerie-inrich tingen heeft gisteren aan het perso neel bekend gemaakt, dat de inrich tingen aan de Hembrug en Kattenburg voor onbepaalden tijd zullen worden gesloten. Aan hen, die het werk niet hebben gestaakt, zal gedurende dien tijd vol loon op de nor male dagen worden uitbetaald. Het geheele administratieve personeel zal tot nader or der op den gewonen tijd moeten komen. Sabotage. Te le Erfscheiden- veen, waar de veenarbeiders den arbeid hebben hervat, hebben kwaadwilligen de bag germachines in het ongereede gebracht. Zestien machines moesten stop gezet wor den. Mishandeling van zijn vrouw. Voor de rechtbank te Groningen stond terecht de 74-jarige turfhandelaar M. E. E. te Appingedam. Op 23 Februari j.l. had hij zijn vrouw Aaltje Dekker, van wie hij ongeveer een jaar gescheiden leefde, met een mes in de buik gestoken, waardoor het buikvlies zwaar beschadigd werd en de ge troffene langen tijd in levensgevaar heeft verkeerd. Het O. M. wilde, in verband met den hoo- gen leeftijd van beid., die een blanco straf register heeft, geen zworen straf vragen en eischte acht maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Diefstal van brandstoffen- bons. Voor de rechtbank te den Haag hebben terecht gestaan twee klerken van het Brandstoffenbureau aldaar, W. J. H. V. en A. M. K., beschuldigd dat zij op 31 Decem ber 1917 te zamen en in vereeniging een hoeveelheid brandstoffenbons hadden *weg- genomen. Beklaagden bekenden, zij hadden afge sproken deze bons te verkoopen aan zekere S., aan wien V., een der beklaagden, vroe ger ook reeds bons had verkocht. De officier van justitie wees op de ernst van het feit, maar wilde ook in aanmerking nemen de weinige contróle op bovenge noemd bureau. Hij- wilde daarom het nog eens probeeren met een voorwaardelijke Vër- oordeeling en vroeg als zoodanig voor' bei de beklaagden 4 maanden gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaren. Opruiing. Op 11 Februari is een vergadering gehouden op de N. Achter* gracht te Amsterdam, waar een 125-tal men- schen aanwezig was en iemand het hod over den verhoogden gasprijs, tevens aanradendo aan het publiek om niet dat gasgeld te be talen. Daarvoor had de spreker zich Donder dag te verantwoorden voor de Rechtbank. Hij ontkende. De officier eischte wegens op ruiing 2 maanden gevangenisstraf. Beleediging. Een niet alledaagsch geval van beleediging heeft voor de 4e ka mer der Amsterdamsche rechtbank gediend. J. D. Schipper uit Hoogeveen stond daar te recht inzake dat hij en een ander onder hel publiek te Amsterdam had verspreid een ge drukt stuk, waarin een uitvoerig verhaal stond over een mishandeling die twee kleine kinderen hadden moeten ondergaan van hun vader, L. B., ook schipper en hun stiefmoe der G. G. De vader der kinderen, als getuige ge hoord, verklaarde, dat door de verspreiding van het stuk, o.a. op de Schipperbeurs, hij daar veel last ondervonden had. Hij was zelfs van die Beurs afgedrongen. Ook de moeder bevestigde dat, evennis de secretaris van den Algem. Schippersbon<L ook als getuige gehoord. Het O. M., mr. Luyken Gloshorst, vond dat de beleedigde in zijn kostwinning was benadeeld en het eischte voor den schipper eene boete van 25. Mr. Boas stelde civiele partij voor de be- leedigden en wees er op, dat getuigen niel gevonden waren die de feiten konden be vestigen, niettegenstaande daarvoor o. n. te Zwolle en Assen pogingen waren aange wend. Spr. wees er nog op, hoe juist een schipper door zulke aantijgingen in miscre- diet kon geraken. De beleedigde schipper werd reeds uitge scholden voor moordenaar; een algeheel eerherstel was dus noodzakelijk. Mr. Boas vroeg lo. 75 schadevergoeding, cn 2o. openbaarmaking en nplakking van hel vonnis. Fantasie. Het bericht, dat een wa genbes tuurder der electrische tram te Arn hem plotseling door ondervoeding in elkaai is gezakt, zoodat de wagen onbeheerd de sterke helling van de Paul Krugerstraat al daar afreed, berust volgens de „N. Arnh. Ct." op louter fantasie. Bloedvergiftiging. Een 14-jarige jongen te Diever verwondde zich aan de krne. Hij werd naar het Ziekenhuis te Gro ningen vervoerd en is daar na een vreeselijk lijden overleden. School- en Kerknieuw» Te Doetinchem zal eer. R.H.C S. met 5- jerigen cursus worden gevestigd. De stich- tingskosten worden geraamd op 350.000. De gemeenteraad van Doetinchem heeft zich in spoedeischende vergadering vereenigd met een voorstel van B. en W. om het rijk in de stichtingskosten een bijdrage van 35,000 aan te bieden, benevens een jaar- lijksche bijdrage van 1000 per klasse. Bovendien zal het benoodigde bouwterrein kosteloos beschikbaar worden gesteld. Kunst en Wetenschap „Pro Domo". Van jhr. Van Riems- dijk's tooneelspel van dezen naam zal een 'bioscoopfilm gemaakt worden. „Beeldende K u s t". De 6e afle vering van den vijfden jaargang van dil maandschrift is geheel gewijd aan Aelberl Cuyp en bevat een reproductie naar een achttal zijner werken uit Rijks-museum Maurilshuis en Museum Boymans. In de samenleving zijn gedresseerde apen althans nog verkieslijk boven ongedresseer- de. Uit het Italiaansch door Anna Polak. 24 Die restaurant S t a r 11 a lag op het schier- eilandje tusschen land en zee, dat vastzit aan het fort Ovo: een schiereilandje, omspoeld door de golven, in een kleine kunstmatige ha ven, waar. kleine jachten, kotters en jollen voor anker liggen uit de beide boothuisjes van den overkant. Daar staan de huizen die in den aanvang gebouwd waren om de zeelui te her bergen van den ouden weg van Santa Lucia die reeds tien jaar lang ligt opgebroken om nieuw bestraat te worden. Zelfs dragen die kleine huisjes met één verdieping reeds den naam van Zeelieden wijk. Toch wonen er nog geen zeelui, want deze zijn allen gebleven in Santa Luica Vecchia, dat haast niet 6chijnt te veranderen, zoo langzaam gaat de vernieuwing in zijn werk. En de kleine gevel tjes hebben naar de nieuwe .wijk gezinnen uit den kleinen burgerstand getrokken, en arme schilders, en bijna het geheele beamb ten-personeel dat 's zomers aan de groote badinrichting werkt met bijbehoorend café- chantant. Het terras maakt daar een groote bocht, en aan de beide armen daarvan zijn drie of vier restauraties verrezen, in de open lucht, met gedekte tafeltjes onder tentjes, ach ter een luchtig muurtje van geschilderd hout, rrfet lichten die zich weerspiegelen in de zee die zich op een paar meter _afstand bevindt. Daar treft men 's zomers, omdat het zoo dicht gelegen is bij het Eldorado en de Varié tés, altijd menschen die er eten of soupee- ren, hetzij vóór, hetzij na de voorstelling. Tus schen de burgerfamilies mengen zich verlief de paartjes; chanteuses, balletdanseressen, koord danserèssen, mime-speelsters verschij nen daar met vroolijk gezelschap. Twee of drie dier restaurants zijn bescheidener, bur gerlijker, en daar gaat de kleinere burger man ook naar toe. S t a r i t a vertegenwoor digt er de aristocratie. Men zit er 's avonds aan zee, in de open lucht; onder de kielen der jachten en kotters ziet men het donkere water schitteren der kleine haven, besloten door de klippenrif; op via Chiatamone stralen de lich ten der groote hotels Royal en Vésuve, en voortdurend rollen er rijtuigen voorbij; op den achtergrond verheft het fort Ovo zijn grillige lijnen van tragisch kasteel. Men eet er visch- soep, gebakken visch, even goed als verderop in PosiUïpo, dat een ieder tegenwoordig ver waarloost omdat het drie kwartier gaans ver ligt, terwijl Santa Lucia nova in het midden der stad gelegen is. Alles is er zeer duur, maar het is er zoo mooi, aan zee, 's zo mers avonds, in het midden der stad, oi^der de oogen van alle heeren uit dc hoogere krin gen, ongetrouwdea yoor het grootste gedeel te, of mannen wier vrouwen reeds naar bui ten vertrokken zijn, en die nu kijken naar alle werkelijke of kunstmatige schoonheden die zich 's zomers te Napels bewegen in dc uit gaande wereld! Don Gabriele Scognamiglio had waarlijk dien avond een buitengewonen tact om Car- mela Minino niét te verschrikken. Het was hem voldoende, voor het begin, dat het meisje had aangenomen daar met hem te soupeeren, bij Starita, op een plaats waar iedereen hen sarpen kon zien. Meer verlangde hij niet voor het oogenblik. Hij was niet verliefd op Car- mela, want op zijn leeftijd, beweerde hij was hij niet zoo dom om verliefd te raken op welke vrouw ook. hetzij ze jong was of niet. Misschien was hij in zijn heele leven nooit verliefd geweest, vermoedend in zijn egoisme, dat zulk een gevoel, in al zijn uitge strektheid en al zijn kracht, de lijn van zijn bestaan, dat alleen gewijd was aan genot, zou hebben verbroken. Het meisje beviel hem, reeds sedert een poosje, hoewel zij noch mooi, noch bevallig was. Ze was jong, $e was een nieuweling zeide hij. ze had nog niet de valschheid en verdorvenheid van hen die reeds te vroeg hebben geleefd, en dat was hem voldoende, don Gabriele Scognamiglio. Het was geen groote verovering, vooral niet omdat een ander hem vóór was geweest, maar met zijn weldra zeslig jaren, wist de genotzuchtige apotheker zich met een weinigje tevreden te stellen, en bijna was hij er/ ver heugd over, Roberto Gargiulo te kunnen op volgen, zonder bekommernis en zonder be rouw. Carmela Minino had dien ander boven hem voorgetrokken; hij was echter te wijs- geerig om zich verongelijkt te achten wanneer de vrouwen aan een jongeren man de voor keur gaven. En nu nam hij deze bedroefde, verlalen ziel tot zich, behandelde haar met zachtheid, sprak haar niel van liefde, wel wetende hoe vrouwtjes gevangen worden, die nukkige, ziekelijke, onbegrijpelijke wezens, doch niet onbegrijpelijk voor iemand, die reeds 40 jaar lang zich met niets anders be zig hield. Hij liep naast haar zonder haar een arm te geven, en deed zijn best, haar te lalcn lachen om zijn grappen, verleide een paar geestige anecdotes, en eenige vermakelijke reisavontu ren. Don Gabriele Scognamiglio stond aan het hoofd van zijn zaak, in de apotheek, geduren de lien maanden van het jaar. Maar twee maanden, in het voorjaar of in het najaar, besteedde hij voor reizen in het buitenland, ergens waar het vroolijk leven was cn mooie vrouwen waren. Het meest ging hij naar Parijs: zelfs sprak hij, niettegenstaande zijn vak, niettegenstaande het gezelschap dat hij ontmoette gedurende zijn dagen van arbeid cn zijn Napolitaansche nachten, voortreffelijk Fransch. In het gesprek, terwijl zij in het naadje liepen dat naar fort Ovo leidt, zeide hij: ..Carmelina, ik zal je eens meenemen naar Parijs.'' Zij glimlachte flauwtjes, een zeer bleeken glimlach. Zij wist wel dat don Gabriele dat alleen zeide uit galanterie, en zij, wel opge voed als ze was, sprak hem niet tegen. Niet tegenstaande het vergevorderde uur was de restaurant Starita nog vol: zijn ballons straalden helder licht uit op de tafels waar de Napolitanen soupeerden, in groepjes van drie, van vier, van vijf, te midden van een heen cn weer geren van kellners wier aantal te klein was voor alle bestellingen. „Vind je het aardig hier, Carmelina?" „Ja, het is mooi," zeide zij, werktuigelijk kijkend naar de stad, de zee. den Vesuvius, Zij vonden een klein tafeltje, voor twee per sonen, naast een groplc gedolde tafel voor acht personen, bedekt met schoteltjes voor gerecht, met stapels vruchten, cn twee bou- quetten, maar ledig. Die groote tafel was 's morgens reeds besproken voor een souper. De gasten zouden binnen een kwartier komen, en de kellner dien don Gabriele, altijd nieuws gierig, ondervroeg, noemde er enkelen op: „Graaf van Sanframondi, don Ferdinando Terzi, graaf Allhan „Allemaal vrienden, allemaal kennissen" zcidL* de vroolijkc apotheker, verheugd, zoo van dichtbij dat souper bij tc zullen wonen. Carmela Minino keek hem aan met smce- kende, verschrikte oogen. Nu had zij een on- bodwingbaren lust om weg te 'gaan. Maar zij had niet den moed, het aan haar metgezel le zeggen. Vluchten, waarheen? Wal zou don Gabriele Scognamiglio wel denken? Dat ze een onbeleefd meisje was, een gekkin. Hoe kon ze hel zeggen? En wAt moest ze zeggen? En waarom vluchten? Daar of ergens anders, was dat niel hetzelfde? Een paar brandende tra nen inslikkend die naar haar oogen waren ge weld, bleef zij zitten op haar plaats, als op brandende kolen, cn antwoordde doh Gabriele Scognamiglio zoo good zij kon, toen hij haar vroeg wal zij voor souper wilde hebben, kaarsrecht in haar wit en zwart zijden japon netje, het eenige goede dat zij bezat, een wei nig bleek onder haar blauw gazen hoedje dat dc modiste haar bepaald had willen maken» en dat haar tamelijk slecht stond. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1918 | | pagina 5