STADSNIEUWS UIT DEN OMTREK Jri -o zou dc visscherij Zeker niet beoefend woi- <3on zoó intens, als thans, de pjl_. '*indi«heden ir cenmerkinfr genomen nog geschiedt. Ook zou «r don stellig niets komen van het voornemen dei" trawlreeders om met kleine stoomtrawlers Ti ede de kustvisscherij te gaan beoefenen, v. an- r< tr dit geschiedt, zal daardoor de distributie zeker flink worden gebaat, omdat de trawlers veel schol kunnen1 aanbrengen. 3*ï het algemeen is oei trouwens goed zich niet te groote illusies 1 laken over de zeevisscherij als bron voor volksvoeding Wanneer in normale omstandig heden onze geheel© visschersvloot vaart, kan de geheele vangi t op 80 u 100 millioen K.G, per jaar worden begroot. Het spreekt vanzelf dat, nu go diepzee-vjsscherij onmogelijk is, in de verste verte en dergelijk cijfer niet kon Wor den bereikt. In afgeloopen maand werd de 7'erzécharing (een tijdelijk artikel) met mer ge kend,ongeveer 1 millioen K.G. visch gedis tribueerd. Inbeslagname van vee. Op de veemarkt te Groningen heeft het veekantoor Dinsdag in bezit genomen 45 r rnderen, die naar Gelderland en 400 nuch tere en 200 vette kalveren, welke naar Hol lend zijn vervoerd. De Centrale Keukens. In een circulaire aan de gemeentebe sturen heeft He Minister van Landbouw' mee-, gedeeld, dal, hoezeer betreurende, indien de-Centrale Keukens in haar nuttige werk zaamheden zouden worden benadeeld, hij, met het oog op don beperkten voorraad le vensmiddelen, hier te lande aanwezig, geen e.ctra-hoeveelheelen levensmiddelen kan be schikbaar stellen voor die keukens. De Minister is echter bereid, de hoeveel heid levensmiddelen die eventueel in een gemeente in bezit worden genomen, en die niet zoo groot zijn, 'dat zij voor distributie Onder allé ingezetenen in ar.nmerking kun nen komen, te bestemmen voor de Centrale Keukens. Bedrogen )mkkev«. De groote moeilijkheden welke zich bij de broodvoorziening voordoen worden nog ver groot door de v/iize waarop verscheidene bakkers het broodverbruik toelaten. Vast staat, dat er nu al personen zijn, die op de volgende broodkaart brood hebben geno men. Intusschen is nu bepaald, dat de brood- kaaribons, ie beginnen met de volgende broodkaart, maar de halve waarde zullen hebben. Immers de broodkaart is van 14 da gen teruggebracht tot een geldigheidsduur van 7 dagen en terzelfder tijd worden de bons teruggebracht tot de helft der hoeveel heid, welke er op vermeld staat. De bakkers die nu hun cliënteele maar raak hebben be diend op de volgende broodkaart, krijgen Het gevolg hiervan zal zijn, dat er bij ver schillende bakkers straks weder een tekort aan fneel ontstaat. Dan zal men ongetwijfeld aldus schrijft men ons uit den Haag weder klachten vernemen over de slechte werking der dis tributie en zal de Minister van Landbouw daarover weder het noodige te hooren krij gen, maar dan ligt de schuld hieraan, dat bedoelde bakkers brood hebben verkocht op broodkaarten waarop zij nog geen brood mochten verkoopen. De aanvoer van graan uit Ukraine naar de Centrale mogendheden. De „Vorwarts" publiceert de cijfers van de graanaanvoeren, welke'de regeering van Ukraine bereid is aan de Centrale mogend heden te doen. De laatste zullen kunnen ont vangen 480 millioen K.G., waarvan voor- loopig te leveren 80 millioen per maand. Veel is dit niet. Vermoedelijk zal het groot ste deel er van wel voor de legers bestemd zijn, maar zelfs als men aanneemt, dat het over de geheele bevolking zal worden ver deeld, wat beteekent het dan nog? Men stelle het bevolkingscijfer van Duitschland en Oostenrijk-Hongarije, om ons alleen tot deze twee staten te beperken, op rum 120 millioen, dan beteekent een maandelijksche aanvoer van 80 millioen K.G., eene ver meerdering van het dagelijksch rantsoen met 2% millioen K.G., d.w.z. met nog geen 25 gram per dag per hoofd der bevolking. Berekent men, voor hoe lang de totale hoe veelheid van 480 millioen zou kunnen strek ken, dan krijgt men tot uitkomst, dat Duitsch land en Oostenrijk daarmede eene brood voorziening, als wij thans hebben, geduren de 20 dagen zouden kunnen verstrekken. Met het oog op deze cijfers kan men begrij pen zegt het Hbld. dat Duitschland zich niet bereid kon verklaren ons een deel van ïijn graan af te staan. Melkveehouders. In een te Rotterdam gehouden verga dering van den Bond van Melkveehouders is een motie aangenomen waarin overwogen wordt, dat in de melkregeling 1918'19 is getracht, den melkveehouders een dragelijk bestaan te verzekeren; dat echter in deze re geling evenmin als in een der voorgaande Rekening is gehouden met den wensch van He melkproducenten. Besloten werd, dat al het mogelijke zal worden gedaan om den rundveestapel intact te houden, er zich op loe te leggen om in den a.s. winter zooveel le melken als de omstandigheden maar eenigszins toelaten. Beschikbaarstelling goedhoope steenen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en jiandel heeft de woning-inspecteurs medege deeld, dat plannen in voorbereiding zijn tot net maken van een regeling om te komen lot beschikbaarstelling van goedkoope stee nen voor den woningbouw met voorschot ingevolge de Woningwet. Daarom verzoekt de Minister hem in kennis te stellen welke oeveelheden en welke soorten steen voor it doel noodig zouden zijn. De woninginspecteurs hebben zich ge vend tot de Burgemeesters in hun gebied de noodige opgayen te verkrijgen. - Naaigaren. Naar de N. B. C. verneemt, heeft dc regee- riiu' maximumprijzen voor naaigaren vast gesteld. Nederlandsche arbeider9 in Engeland. Enkele maanden geleden bevatten ver schillende couranten klachten over de on dervinding, die sommige Nederlandsche am- bachts- en werklieden hadden opgedaan in Groot-Brittannië. Daarbij werd gewezen op het belang van het feit, dat zij een verbinte nis moesten aangaan, die hen noopte gedu rende den duur van den oorlog in het Ver- eenigd Koninkrijk te blijven en geen pogin gen aan te wenden om terug te gaan. Men deelt mede van bevoegde zijde, dat de Britsche legatie thans op dit punt een geruststellende vérklaring heeft verstrekt aan den minister van Buitenlandsche Zaken. Het Britsche gouvernement deelde mede, dat uit niets bleek van werkloosheid op groote schaal onder Nederlandsche werklieden, maar dat, indien de consul-generaaLte Lon den daaromtrent van tijd tot tijd gegevens wil verstrekken, pogingen zullen worden ge daan om de werkloozen aan werk te helpen. Indien dit niet gelukt, zal de Britsche minis ter van Arbeid stappen doen, opdat zijn collega van Binnenlandsche Zaken zijn goed keuring hecht aan het vertrek van zoodanige werklieden naar Nederland. .De bepalingen van de Munitiewet, waarbij het was verboden zijn werkgever te verlaten zonder een speciaal certificaat („leaving certificate") zijn thans ingetrokken. Het vet van den ketel. Te Arnhem zijn Dinsdag 330 Duitsche kinderen uit verschillende plaatsen van ons land samengekomen, die te samen naar hun vaderland zijn teruggekeerd. Groentendrogerij stopgezet. Door gebrek aan grondstoffen is de ?roentendrogerij van de firma Bontekoe en Tulner te Berlikum, waarop 30 personen werkten, stopgezet. Een s m o k k e 1 s c hl p. Bij de visi tatie van het schip voor het Belgische Hulp comité „Rijnvaart" hebben de douanen te Hansweert een groote partij smokkelwaar ontdekt in de wooproef. De goederen werden in beslag genomen de vrouw werd naar Middelburg getranspor teerd. Waar het tarwemeel'blij ft. De keuringsdienst te Leiden heeft bij een winkelier 100 pakjes „ontbijtvoedsel" in be slag genomen, die bij onderzok tarwemeel bleken te bevatten en verkocht werden tegen T 20 per pakje van 1 pond. Geen korting van salaris.— De gemeenteraad van Hengelo heeft het voorstel van B. en W. om de 100 verhoo ging door de wet-Cort van der. Linden aan alle onderwijzers toegekend, op het salaris van de onderwijzers in die gemeente "te kor ten, met 12 tegen 3 stemmen verworpen. Visites van sollicitanten. Om te trachten een einde te maken aan de lastige gewoonte dat personen op een voor dracht voorkomende, bij de leden van den gemeenteraad bezoeken afleggen, heeft prof. J. Klopper een motie bij den Raad van Delft ingediend om B. en W. uit te noodi- gen te bevorderen, dat ter kennis van solli citanten wordt gebracht de wensch van den Raad, dat geen bezoeken bij zijn leden wor den afgelegd. Een Nederlandsche lucht postdienst? De directeur-generaal van de posterijen en telegrafie, jhr. Alting von Geusau, heeft volgens de Tel., een plan ont worpen voor het nemen van een proef met de luchtpost in on§ land, welk plan hij de zer dagen zal bespreken met den chef van de militaire luchtvaart-afdeeling, den heer Walaardt Sacré. Jhr. von Geusau meent, dat het zeer goed mogelijk zou zijn, de mi litaire oefentochten aan dit doel dienstbaar te maken. Hij denkt aan een proef met de luchtpost op het traject AmsterdamGro ningen. Drukwerk zou niet met de luchtpost verzonden wordn, en voor brieven zou een zeer hoog, uitzonderingstarief moeten wor den ingevoerd. Postzegel-tentoonstelling. Ter gelegenheid van het 25-jarige bestaan der Postzegelvereniging Breda, zal op Za terdag 14 en Zondag 15 September te Breda een nationale tentoonstelling van postzegels en oorlogscuriosa worden gehouden. Zang in de gevangenis. Het ligt in het voornemen in verschillende ge vangenissen op kerkelijke feestdagen zang uitvoeringen voor de gevangenen te doen geven. Bij voorkeur zal dan gewijde muziek worden ten gehoore gebracht. In enkele strafgestichten was reeds vroeger hiermede een proef genomen en deze schijnt uitste kend te hebben voldaan. Wellicht zullen nu binnenkort ook lezin gen voor de gevangenen gehouden worden. De staking; aan de Hembrng;. In de Dinsdag in het gebouw Ons Huis te Zaandam gehouden vergadering, welke door ongeveer 600 stakers waaronder ook een veertigtal uit Amsterdam werd bijge woond, drong het hoofdbestuurslid Schilp er bij de stakers op aan rustig te manifes teeren en de werkwilligen niet te molestee- ren. Een protest werd geuit tegen de hande lingen van de militairen te Delft, die een 12-tal dienstplichtige stakers op de straat hadden opgevangen. Geen glazenwasschers maar dieven. Drie mannen te Amster dam hadden het plan opgevat zich als gla zenwasschers voor te doen en door middel van ladders in te klimmen en te stelen in het perceel Singel 399. Zij namen goede ren (manufacturen grootendeels) weg, ter waarde van 10 12000 gulden. Dinsdag stonden ze terecht. Het O. M. vond de zaak ernstig, te meer daar deze nieuwe methode van diefstal reeds navolging schijnt te vinden. De officier eischte tegen ieder 3 jaar gevangenisstraf. Tegen den medeplichtige, die op wacht had gestaan en meegeholpen had, werd 1 jaar en 6 maanden geëischt. Inbraak in een zilverfa- b r i e k. In de Zaanlandsche zilversmederij aan den Zijlweg te Haarlem zijn bij een in braak verschillende voorwerpen ter waarde van ongeveer 400 gestolen. Diefstal van broodkaarten. De politie te Groningen heeft aangehouden acht meisjes en een jongen werkzaam aan het Broodbureau, verdacht van diefstal van broodkaarten. Zij hebben bekend en zijn ontslagen. Er is proces-verbaal opgemaakt. Een vergissing. Een winkelier in kaas enz. aan de Vleerstraat te 's Graven- hage, lid van de Haagsche Winkeliersveree- niging, die uit het orgaan van zijn vereeni- ging vooral ook goed in het geheugen prent de namen van hen, tegen wie winkeliers worden gewaarschuwd voorzichtig te zijn met het zonder directe betaling afleveren van be stellingen, kreeg Donderdag j.l. opdracht aan het adres van een dier personen aan de Bilderdijkstraat een kaas te bezorgen. De winkelier ging persoonlijk naar het opgege ven adres, voorzien van een steenen en een gewone kaas, een rekening en een quitan- tie Men was aan bedoeld adres wel ge neigd de kaas in ontvangst te nemen, maar aangezien „mijnheer" niet thuis was (de win kelier hoorde „mijnheer" boven aan de trap zeggen: „zeg maar dat ik niet thuis ben'^ moet de winkelier later maar om betaling komen. Hij liet daarop den steenen kaas met het rekeningetje in het bezit van den „koo- per" die tot dusver niet bij den winkelier is komen opdagen om dezen op zijn „vergis sing" opmerkzaam te maken. (Ned.) Frauduleus veïvoer. De poli tie te Leiden heeft Dinsdagnacht een schuit aangehouden, waarin 60 H.L. haver en 6 H.L. aardappelen, bestemd voor 's Graven- hage en afkomstig uit de Haarlemmermeer. Haver en aardappelen zijn in beslag geno men. Verdronken. Te Oudewater is de 24-jarige v. S. te water geraakt en verdron ken. In de Nieuwe Prinsengracht te Amster dam is een kind verdronken. De verongelukte torpedo boot G. 11. Het is gelukt hel achterschip van de torpedoboot G. 11, die indertijd in het Slorte- melk gezonken is te lichten en baarbij is het lijk van den machinist van de marine-reserve D. M. ITen gevonden. Het is naar Den Helder OVClgebi-acKt &n\ 'lonv v.»»l miUl&U-a nu» lo worden begraven. School- en Kerknieuws Koninklijk geschenk aan de Handels h o ogeschool. Gistermiddag had in de bibliotheek von de Nederlandsche Hundelshoogeschool aan den Picter de Hoogh- ;veg de officieele overdracht plaats van de schil derij van Johan Piettrszn. Coen, geschilderd door den schilder Weyand, welke schilderij door H. M. de Koningin ten geschenke was gegeven. De kamerheer der .Koningin, baron Sweerts de Landas van Wyborgh, onthulde namens H. ?/I de schilderij, in brecde trekken uiteenzettend, welke groote béteekenis voor de studenten ver bonden is aan het voorbeeld, gegeven door Joh. Pietersizoon Coen, den grondlegger van onze In dische bezittingen, die zooveel hebben bijgedra gen tot do wélvearl van ons vo-lk. Daarna sprak de hoer J. A. Ruys, voorzitter der Hoogeschool, die namens do Hoogeschool onder woorden van dank dit waardevlle ge schenk aanvaardde. Vervolgens schetste prof. mr. dr. C. W. J. Bruins,'reetor magnificus aan de Hoogeschool, breedvoerig den levensloop van Johan Pieterszoon Coen. Behalve een groot aantal professoren en stu denten waren nog aanwezig burgemeester Zim merman, de heer E. P. de Monchy, voorzitter van de Kamer van Koophandel, en vele vooraan staande personen uit do handelskringen. Ned. i/err. Kerk. Beroepen te Stavenisse P. W. P. Ooms te Zijderveld (Z.-H.) Oeref. Kerken. Beroepen te Koudekerke G. M. van Don nés, te 's Gravendeel. Te Enschedé H. 8. Bouma, te Hoozeveen. Aangenomen voor Alblasserdam C. J. de Kruiter, te Oostkapelle. Bedankt voor Tholen, W. Weener, te Vianen* Kunst en Wetenschap Een nieuw tooneelgezel- schap. Te Amsterdam is de oprichtings- acte gepasseerd der N.V. Het Hollandsch Tooneel, welk gezelschap onder directie van den heer Louis de Vries met het begin van het volgend seizoen den Hollandschen Schouwburg aldaar zal bespelen. De heer D. J. Gerbrands, organist der Ned. Herv. gemeente te Arnhem, zal Zon dag as. voor de laats'e maal de godsdienst oefening met zijn orgelspel begeleiden. Maandagavond 29 April geeit de heer Ger brands zijn laatste orgelbespeling in de Groote Kerk. B. en WW. van Haarlem stellen voor te doen restaureeren de aan het Frans Hals museum in bruikleen afgestane schilderij van Frans Hals voorstellende regenten van het St. Elisabethsgasthuis. De restauratie zal ge schieden door den heer D. de Wild te 's Gra- venhage. De regenten van het gasthuis die het stuk in bruikleen afstonden, hebben toe- Stemming gegeven voor de restauratie. Melkveehouders. Onder voorzitterschap van den heer C. v. d. Oudenrijn uit Jutfaas is gisteren te Utrecht de jaarlijksche vergadering gehou den van den Utrechtschen Provincialen Bond van Melkveehouders. Blijkens het jaarverslag van den secreta ris, den heer J. Jongerius uit Utrecht, is het aantal ofdeelingen met 1 vermeerderd en bedraagt thans 18. Het ledental is met 80 toegenomen, waardoor de Bond thans 685 leden telt, melkende 10.274 koeien. Na eenige bespreking werd besloten bij den minister aan te dringen op verhooging van den prijs van het slachtvee. Tot vertegenwoordiger van den Bond in de Rundvee-vereeniging werd aangewezen de he.er C. v. d. Oudenrijn te Jutfaas. Bij de besprekingen over den zomermelk- prijs, welken men inhet algemeen nogal schappelijk vond, werd echter geprotesteerd tegen den te lagen prijs- der industriemelk. Besloten werd, dat een afvaardiging bij den minister de belangen van de industriemel kers zal bepleiten. Inzake de beerquaestie werd aan de be staande commissie opgedragen ook het ko mende seizoen weer deze aangelegenheid met de gemeente Utrecht te behandelen. Driebergen. Tijdens een kort en lievig onweder is gistermiddag tc Driebergen een melkkoe in het weiland gedood. N ij kerk. De verkoop van de Emma- bloem heeft hier 104 opgebracht. N ij kerk. De vorige week kwamen te Hilversum per spoor aan 4 groote kisten, verzonden uit Nijkerk, door v. B., welke vol gens de vrachtbrieven eieren bevatten. Een commies leek het zaakje echter wel wat ver dacht en waarschuwde een agent van poli tie, die bij het station op post stond. De agent maakte de kisten open en in plaats van eieren, kwam een groote hoeveelheid versch geslacht varkensvleesch voor den dag. Niet minder dan 224 K.G. had men getracht op deze wijze binnen te smokkelen en af te leveren aan een winkelier te Hil versum. Het vleesch werd in beslag genomen. Nijk. Crt. Examens. De dames J. v. Galen, H. M. W. te KJoese en J. B. M. Knippers slaagden te Utrecht voor het examen voor onderwijzeres. Openbare Leeszaal. De Openbare Leeszaal werd in Maart be zocht door 3002 personen (1917 3332, 1916 2848). Uitgeleend werden 5392 banden (1917 4607, 1916 4257). Huil ebroeck. Door het Vlaomsch-Belgisch Verbond werd gisterenavond in Amicitia een feest avond gehouden door den ook hier ter ste de zoo goed bekenden dichter-zanger Emiel HuIIebroeck. De zaai was geheel gevuld, toen Lt. Beyens een welkomstwoord sprak. Hij gaf aan, dat het doel was opbeuring te brengen aan de Vlaamsche gezinnen met een opbeurend woord, hetgeen spr. als een goed vaderlandsch werk kenschetste. Ver der wees hij er op, dat zij steeds trouwe Vlaamsche Belgen zoudeen blijven, waarbij hij afkeuring uitsprak over al wat van acti vistische zijde wordt gedaanè HuIIebroeck, wiens werk wij reeds meen. dere malen uitbundig hebben geprezen, wijdde daarna het eerste deel van den avond aan den grooten Vlaamschen toonkunste naar Peter Benoit. Hij gaf een levensschets van den componist en illustreerde dit met fragmenten uit Benoit's werken. Daarna droeg hij zijn bekende liederen voor. On- noodig te zeggen, dat hij veel succes oogstte Kinderoperette. Ten bate van de Vereen, tot bestrijding der Tuberculose zal II Mei een kinderope rette „Jantje in Modderstad" gegeven wor den. De toestand van de Industrie te Amersfoort. Drukkerijen. Omtrent de drukkerijen valt op te merken, dat deze geen merkbaren na- deeligen invloed van den oorlogstoestand hebben ondervonden. Tot nog tbe was er geen gebrek aan papier, men klaagt ech ter over enorme stijging van prijzen. Het letter-materiaal (lood, tin, antimoni um), rollenspecie (glycerine), staaldraad, kunstdrukpapier, enveloppen en echt per kamentpapier moeten hoofdzakelijk uit het buitenland worden ingevoerd. Vier Belgische letterzetters vinden in deze industrie hun beslaan, hetgeen met het oog op de uitgebreidheid van het personeel, van geen noemenswaardig belang mag geacht worden te zijn. Dat deze buitenlandsche werkkrachten hier arbeid vinden, is uitsluitend toe te sdhrijven aan gebrek aan Nederlandsche werklieden tijdens de mobilisatie. In het binderij-bedrijf wordt geklaagd over gebrek oan garen en linnen. Te constateeren valt, dat deze industrie uitstekend georganiseerd is, waardoor zij verzekerd kan zijn, van haar vooruitgang, ook na den oorlog. Tabaks-Industrie. Van deze branche gewerden ons spaarzame mededeelingen," hetgeen wij in verband brengen met de be weging door de Tabaks-fabrikanten zelf op touw gezet. De enkele vragenlijst, die ons ingevuld werd toegezonden, spreekt van stationnair bedrijf. Ook was er geen gebrek aan grond stoffen en werd van buitenlandsche werk krachten niet noemenswaard gebruik ge» maakt. Wanneer onmiddellijk tabak uit Indië en Amerika kon aangevoerd worden, zóu di( deze ondernemingen ten zeerste bevord©* ren. Orgel-fobrikatie. Hier valt geen uitbrei ding te constateeren, noch werden nieuwe artikelen opgenomen. Door gebrek aan or geltongen, lustres, rubberwerk, gegalvani seerd draad. Ieder enz.', welke grondstoffen zoo goed als alle uit het buitenland moeten worden aangevoerd, werd de fobrikatie zéér bemoeilijkt. Men heeft gegronde hoop, dat de Neder landsche Industrie spoedig zal voorzien in het gebrek aan grondstoffen, waardoor de invoer uit het buitenland veel minder noo* dig zal zijn. In de kasten-makerij werd van vier ge- interneerde Belgische werklieden gebruik gemaakt, terwijl één werk vinör in de orgel makerij. Indien aan de opleiding de noodige zorg wordt besteed, is het natuurlijk mogelijk uit sluitend Nederlandsche werkkrachten in deze branche te bezigen. Dit zou bereikt kunnen worden, door aan de bestaande am bachtsscholen onderwijs te doen geven door vakkundigen. Brood, Koek, Gebak en Biscuits. Vooruit gang op dit gebied valt na 1914 niet te con stateeren. De fabrikatie werd zéér bemoei lijkt door gebrek aan tarwebloem. De bevordering van deze industrie zal kunnen geschieden door betere afwerking der fabrikaten (enkele uitgezonderd), en door opleiding der werklieden, dus door goed vakonderwijs. Het is beslist niet moeilijk de buitenland sche concurrentie te verdringen, indien men zich toelegt op het leveren ran prima fa< brikaten. Van buitenlandsche werkkrachten wordl geën gebruik gemaakt. Wagen-werkplaats H. TJ. S. M. Deze in* richting heeft zich na 1 Aug. 1914 niet uif gebreid en ook niet moeten beperken. Het gebrek aan bnlkijzer van diverse pro fielen en spiraalveeren voor buffers werd ernstig gevoeld. Zoolang in Nederland geen wals-werk be staat, zal men zich voor deze artikelen tof het buitenland moeten wenden. Van buitenlandsche krachten werd geen gebruik gemaakt. Eén der fabrikanten, tot wien wij ons wendden om inlichtingen, maakte de navol gende opmerking, bij de beantwoording van vraag No. 10: „Voor de bevordering der Nederlandsche Industrie is noodzakelijk i het ontbinden van niet ter-zake-kundige Regeerings-commissieshet opruimen van onpractische inspecteurs van den arbeid het aanstellen van billijke en zich voor dc industrie interesseerende O. W.-accouiv tants het scheppen van belangstelling bij hel Nederlandsche Volk voor het Nederl. fabri* kaaten het bevorderen der werKgmugcu* heid het droogleggen van de Zuiderzee(waan toe inmiddels besloten)het graven van hel kanaal door de Geldersche Vallei". Namens het Bestuur J. H. v. d. MEIDEN, Voorzitter. E. VAN VOLLENHOVEN, Secr. De Eierhandel Gisteren hebben de V. P. N. handelsin-* stellingen met. eenige veilingsvereenigin- gen, tezamen uitmakende alle Nederland sche producenten-eieren-verkoops vere eni- gingen, in den Haag vergaderd om den wantoestand in den eierenhandel te bespre ken. Een audiëntie bij den Min. van Land bouw was reeds tevoren aangevraagd. De Mm., die door dringende zaken ver hinderd was, liet de heeren ontvangen door den Chef van Crisiszaken. De bezoekers deelden het volgende mede: lo. De producenten-verkoopsvereenigin- gen waren en zijn nog bereid met de Reg. mede te werken bij het regelen van den handel en distributie van eierenzij stellen daarbij als eenige voorwaarde dat hun het bestaan niet onmogelijk wordt gemaakt. 2o. De huidige regeling heeft n.l. tenge volge dat de eierenhandel geheel in han den komt van de hondelaren, die zich niet aan de prijsstelling van den minister hou den. 3o. Op 't oogenblik wordt het doel van den Minister, over het geheele land eieren voor de bevolking beschikbaar te stellen a 14 cent, niet bereikt; de groote steden blij ven bijna geheel van eieren verstoken. De eieren die er zijn, worden boven den maxi mumprijs verkocht. 4o. Zij adviseeren den Minister den maximumprijs te laten vervallen en verkla ren waarom zij meenen dat dit eene be langrijke prijsdaling ten gevolge zal hebben. 5o. Mocht de Minister reden hebben tot het voorgaande niet te willen overgaan, dan moeten ook verderstrekkende bepalingen worden gemaakt, o. a. vervoerverbod en distributie. Namens den Minister wordt medegedeeld dat Z.Exc. inziet dat de toestand onhoud baar is en aan de bezoekers verzocht via de Rijkscomm. v. Toezicht op de Eierveree- niging een volledig uitgewerkt ontwerp voor de regeling van eierenhandel en -distributie aan te bieden. Tijdens het onderhoud werd er nog op ge wezen,. dat verschillende stedelijke autori teiten blijk gaven het wezenlijke verschil tusschen eene coöperatie en een handelaar niet te willen erkennen en daardoor al of. niet opzettelijk ten gerieve ven den handel de coöperaties benadeelen. Ook werd er op gewezen, dat bij de plaats gehad hebbende inbezitnemingen van, eieren verschillende burgemeesters^ den aanwezigen voorraad aan zich getrok-^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1918 | | pagina 3