STADSNIEUWS UIT DEN ÖMTRËK" Daari strekt een thans ingediend wets ontwerp. S3»e rt vajn Indlë op Amerika De voorzitter der Amsterdamsche Kamer van Koophandel, die zich tot den minister van b :nlandsche zaken had gewend om ui' naam van vele belanghebbenden aan te dringen, op onmiddellijke heropening der scheepvaart van Ned.-Indië op de Veree- migde Staten, daarbij wijzende op de groote (bezwaren en nadeelen uit de groote opeen- Ihooping van voorraden voortvloeiende, heeft ivp.- den minister van koloniën een telegram oro rangen, blijkens hetwelk deze bewinds- m a gisteren den gouverneur-generaal heeft find, dat de vaart op Amerika "hersteld kan worden. liKlischo scheepvaart. D „Nederland", „Rotterd. Lloyd" en „K- n. Pakketv. Mij." deelden volgens een tele ram uit Batavia van 24 April f.1. offi cieel mede, dat zij de vaart op Britsche ha vens no? niet hervatten. eelaanvoer. Naar wij uit goede bron vernemen zal de „Holland ia" vermoedelijk binnen een 10-tal 'dagen uit Buenos-Ayj^es vertrekken met 4300 ton meel. De 48e broodkaart. - De directeur van het Centraal Brood- ksntoor maakt bekend dat de broodkaart van het 48ste tijdvak geldig is van 4 tot en met 10 Mei. ;?ifttrli»utte van cenees- en verbandmiddelen. De Staatscourant van gisteravond be vat de aangekondigde distributieregeling ven geneesmiddelen, verbandmiddelen en voorwerpen voor geneeskundig gebruik. In verbond hiermede is opgericht een Rijks-Distributiekantoor voor geneesmidde len, verbandmiddelen en voorwerpen voor genees' mdig gebruik (R.D.G.), gevestigd te Amsterdam, Oranje-Nsssaulaan 13, Tel. Zuid 1605. Als directeur van dit bureau treedt op de heer J. Jonkman. Aardappelpoeder in plaats van aardappelmeel. Óp vragen, die de heer De Kanter gesteld heeft naar aanleiding van een artikel in de Vegetarische Bode, zegt minister Posthuma, dat het verwerken van aard appel poeder in plaats van aardappelmeel in het brood door hem in het belang van de volksvoeding ge- echt wordt. Onder verwijzing naar hetgeen ter zake reeds werd opgemerkt in de vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Genera^l van 14 Maart j.l. verklaart de Minister verder, dat van tegenhouding der aardappelendrogerij door de belanghebbende aardappelmeelfa brieken hem niets bekend is. Op de beslissing of aardappelen voor dro gerij beschikbaar konden worden gesteld, hebben zij geen invloed kunnen uitoefenen. Het ligt In de bedoeling zoo mogelijk een belangrijk gedeelte van den aardappelen oogst 1918 te doen drogen, ten einde het eindproduct in het brood te doen verwerken. Kievitseieren. De minister heeft afwijzend beschikt op het verzoek van poe liers in Friesland om den export van kie vitseieren open te stellen. De verkoopster mijn is met 5 dagen verlengd, tot 5 Mei a.s. De poeliers hadden 10 dagen verlenging gevraagd. Sf ijuenlegger op een ml|n geloopen De mijnenvisscher Naerebout is gister nabij Terschelling op een mijn geloopen en gezonken. 10 opvarenden zijn gedood, B andere léde$ van de bemanning zijn ge red. Omtrent de ramp, welke Donderdag middag het vaartuig „Frans Naerebout" (een mijnenvisscher) heeft getroffen meldt men ons nader, dat dit vaartuig op een mijn geloopen en gezonken is bij den buiten drempel van het Stortemelk, ongeveer ter plaatse dus waar eenigen tijd geleden de torpedoboot G 11 op een mijn liep en zonk. Bii het ongeluk zijn omgekomen de ma troos le kl. M. Hoek (stamboeknummer 907), de matroos le kl. C. Schenk (st.n. 3235), de zeemilicien-hofmeester G. J. Ha- vekoot (st.n. 1187), de zeemilicien-stoker ftf. Erkelens (st.n. 1545), en de stoker-land- stormplichtige J. G. Verharen (st.n. 972). De lijken der omgekomenen zijn op Ter schelling binnengebracht. Vijf opvarenden worden vermist, n.l. de korporaal-kok J. W. Ridderikhof (st.n. 952), de matroos 2e kl. P. J. Kortlevers (st.n. 1517), de matroos le kl. R. Broer (st.n. 4838), de milicien-land<- stormpüchtige A. Arends (st.n. 1006b) en de stoker .le kl. P. J. Grootveld (st.n. 82988.) Onder de geredden behoort de luitenant ter zee 2e kl. Van Waasdijk. Twwntiche textielnijverheid. De Twentsche Textielnijverheid zal naar we vernemen, met Juni ongeveer zoo goed als geheel stop komen te staan. Militair technisch tijd- schrift. Begin Mei verschijnt de eerste aflevering van een nieuw maandblad, dat den na m zal dragen van „Militair Technisch Tijdschrift". De eerste aflevering onder den haam van „De bommenwerper", dit moderne Oorlogswerktuig behandelende, zal gevolgd .worden door afleveringen over handgrana ten, liegerbommen, mitrailleurs, vlammen- ÊPuiten, stikgassen, granaatwerpers, zoek lichten, enz. De uitgave geschiedt met toestemming var. het legerbestuur. Hen „snoepig" jubileum. Woensdag herdacht de firma P. Nieuwer- kerk en Zn. te Den Haag, de bekende „hop- $es"-fabrflcant, op feestelijke wijze haar 125- |ai ig bestaan. in den loop van den morgen werd de heer Nieuwefkerk en diens familie door het tal rijke personeel der zaak gehuldigd, waarbij hem een fraai tegeltableau werd geschon ken, voorstellende o.a. den vader van den heer Nieuwerkerk en de verschillende te 'sGravenhage gevestigde winkels der firma. In den loop van den dag ontving de firma van zeer vele zijden blijken van sympathie in velerlei vorm, o. m. talrijke fraaie bloem stukken, telegrammen en persoonlijke feli citaties. Een met veel smaak door de firma te dezer gelegenheid ingeri j tentoonstel ling mocht zich in een levendige belangstel ling verheugen. Onder de talrijke bezoekers behoorde ook de burgemeester jhr. mr. dr. Van Karne^eek en diens echtgenoote, als mede tal van andere autoriteiten. Mooi legaat. Wijlen de heer P. Langerhuizen Lzn., overleden te Huizen, heeft aan de Nederl. Vereeniging van Volks- en Schoolbaden ter bevordering van de rein heid van het Nederlandsche volk 30,000 vermaakt. E e n „z u i g e 1 i n g" van 7 5 K i 1 o. Gisterochtend werd te Den Haag door twee keurmeesters van het Openbaar Slachthuis aangehouden een echtpaar, dat schijnbaar met den kinderwagen op weg was om „op visite" te gaan. Op het spreitje lag een zuigffleschje. Bij onderzoek bleek dat de inhoud van den wagen niet bestond uit een kind, maar uit eer dier, dat volgens den anatomischen bouw op een varken geleek. Het „kindje" woog 75 K.G. en werd in beslag .genomen. Hondenvleesch. Door de politie te Weert werd proces-verbaal opgemaakt te gen zekeren H„ die hondenvleesch voor geitenvleesch verkocht h 1.10 per pond. Het vleesch werd bij verschillende personen in beslag genomen. Zijn schipper vermoord. Het Hof te Amsterdam bevestigde het vonnis van P. H. A. H. V., een 15-jarigen schip- persjongen, wegens moord op zijn schipper, genaamd J., en diefstal van eenig geld, door de rechtbank te Dordrecht veroordeeld tot 5 jaar tuchtschoolstraf en 10 jaar gevange nisstraf. De moord in de Spaar n- dammerstraat te Amsterdam. Naar de Tel. verneemt hebben zich bij Wil helmus Smits, die zich in verband met den moord in de Spaarndammerstraat, gepleegd op Fijkje de Haan, sedert 27 Februari j.l. in preventieve hechtenis bevindt, sympto- nen van krankzinnigheid voorgedaan. Men weet nog niet, of Smits simuleert of dat hij inderdaad krankzinnig geworden is. Een deskundig onderzoek wordt daar naar ingesteld door twee doctoren. De instructie in deze moordzaak is nog niet gesloten. Moord? Zekere J. v. Z. te Nunspeet, was uit zijn woning gezet, waarom hij zich tot zijn vader wendde, om daar zijn intrek te nemen. Dit beviel den bij dezen in wonen den zoon Klaas allerminst en Jiij gaf hoor baar zijn misnoegen daarover te kennen. Maandagavond kwam een derde zoon. Lammert geheeten, zijn vader over de zaak spreken. Toen deze zoon wegging, werd hij dóór den vader teruggeroepen met de me- dedeeling, dat Klaas zich met een mes een steek in de borst had toegebracht. Inderdaad bleek de zoon door «en messteek te zijn overleden. Bij de Justitie zijn nu vermoedens gere zen, dat de vader zijn zoon heeft vermoord, uaarom hij ter beschikking der justitie te Zutphen is gesteld. De verdachte blijft ont kennen. Inbraak in een militair bu reau. Woensdag is naar de Goesche Ct. meldt te Rilland-Bath ingebroken in het militair bureau. Uit de geldkist is een bedrag van ongeveer 4000 aan bankpa pier gestolen. Inbraak. Te Rotterdam hebben die ven met behulp van een valschen sleutel in gebroken in den winkel van den bontwer ker D., in de v. Oldebarneveldtstraat. Gesto len zijn: pelerines, moffen, kragen, een mantel van 300; 50 konijnenvellen, skunks en 150 M. voeringstof, alles ter waarde van 1200. Verdronken. De schippersknecht H. A., uit Werkendam, is van een Rijnschip te water gevallen en verdronken. Een dynamiet-patroon. Don derdag had in de bakkerij „De Korenschoof" van den heer G. J. M. Klokgieters te En schedé een ongeval plaats, dat nog bijzon der goed afliep. Door een noodlottig toeval bevond zich vermoedelijk een dynamietpa- troon onder de steenkolen waarmee deheet- wateroveri wordt gestookt. Plots werd een verschrikkelijke knal vernomen, er werd een gat in den oven geslagen, terwijl de ijzeren deur uit elkaar vloog. Bij onderzoek bleek, dat het baksel in den oven onbruikbaar was; het werd dan ook afgekeurd en kon slechts dienst doen voor dierlijk voedsel. De schade, die over enkele dagen weer zal zijn hersteld, bedraagt echter eenige honder den guldens. (Zw. Ct.) Kazernebrand. De tijdelijke kazerne voor militairen te Weert staat in lichte laaie. Nader meldt men ons: Door onbekende oorzaak ontstond brand in de graansylo van den heer Hendriks, wel ke tijdelijk 200 militairen herbergt. De brand werd na veel moeite gebluscht, doch alle patronen die zich in de graansylo be vonden zijn ontph'Ii. De j. ngrenzende per- houder Ërkens te Weert is gisteren door uitgebrand. Men slaagde er in eenige mili taire goederen te redden. Brand. De groote groentendrogerij Konisvliet te Sas van Gent, is gisteravond grootendeels door brand vernield. Kunst en Wetenschap Arti et Amicitiae. De gouden medaille door H. M. de Koningin ter beschik king gesteld, van bestuurd eren der Maat schappij „Arti et Amicitiae", is door hen toegekend aan mej. Coba Ritsema, voor hare inzending op de Voorjaarstentoonstelling, welke thans in de kunstzalen der Maatschap pij wordt gehouden. Benoeming van heemraden. Blijkens de Staatscourant zijn benoemd tot heemraad van het waterschap de Biltsche en Zeister Grift, mr. C. C. W. van Romondt Vis en mr. J. J. Clotterbooke Patijn van Kloetinge, beiden te Zeist; tot hoogheem raad van het hoogheemraadschap van den Lekdijk Bovensdams, mr. H. J. van Heyst, te Wijk bij Duurstede; tot id. van het hoog heemraadschap bij Bunschoter Veen- en Veldendijk, T. van 't Klooster, te Hoogland en R. ter Beek Pz., te Bunschoten. B a a r n. Tot voorzitter der afd. Baarn van het Roode Kruis is in de plaats van den heer F. F. baron d'AuInis de Bourouill, die als zoodanig bedankt heeft, gekozen de heer C. M. van Rijn, oud-officier der Kon. Ned. Marine en oud-directeur der W.-I. Mail, al hier. Kennisgevingen De Burgemeester en Wethouders dêr Ge beente Amersfoort maken bekend dat*in de week van 6 tot en met TI Mei 1918, zal worden verkrijgbaar gesteld op bon No. 67 Groene erwten 2 ons per persoon. Rijst 2 V> ons per persoon. Olie 3 ons per persoon (arachide en Sedam tegen 25 cent per ons (de bon is 14 dagen geldig). Bon no. 67a. Harde zeep op bon no. 64a, I ons of I stuk per persoon. Men houde er rekening mede dat bon 64a ge durende eene maand geldig is, aangezien slechts eens per maand en per persoon I stuk harde zeep mag worden verstrekt. Aardappelen 3 K.G. per persoon. Bokking (indien voorradig) op de Gortbon no. 67, 2 stuks harde 3 ct. of 2 stuks zachte 2% ct. per persoon. Vleesch. 2 Ons versch, 2 ons gezouten of I ons eenheidsworst, op de varkensvleesohbon no. 67. Kaas. 1 Ons per persoon op bon no. 67b. Vervolgens is goedkoope melk verkrijgbaar (voor hen die daarvoor in de termen vallen) op bon 22 tot en met 28 en wel van 5 tot en met 11 Mei 1918. Koffie als voren. Amersfoort, 2 Mei 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester. A. R. VEENSTRA. VAN RANDWDCK De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire No. 17927, afdeeling Crisiszaken, Bureau Nijverheid dd. 30 April 1918, maakt be kend dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden met ingang van 15 Mei 1918, voor kaarsen vost te stellen een maximumprijs in den klein handel van 0.60 per pak van 300 gr. netto; de prijzen voor andere gewichten naar even redigheid. Amersfoort, 2 Mei 1918. De Burgemeester voernoemd, VAN RANDWUCK. Raarigverslag. Voortgezette Raadsvergadering op 2 Mei. Voorzitter: de Burgemeester. Afwezig de heeren: Jorissen, Stadig, Ko ning en Hofland. 2527 aangenomen zonder debat. 28. Voorstel van het raadslid de heer H. J. de Kempenaer e. a. inzake het vaststellen van belasting op publieke vermakelijkheden. De heer DeKempenaer bedoelt, even als in grootere steden, 10 te heffen van alle publieke vermakelijkheden, waardoor geen nieuwigheid dus bedoeld wordt, maar ies als 't vroegere staangeld der kermiskra men. De Voorz. gelooft, dat de voorsteller de zaak als heel eenvoudig beschouwt, maar er dient toch een verordening ge maakt te worden. De heer De Kempenaer bedoelt zekerlijk alleen het principe te zien uitgemaakt. De heer Overeem heeft niets tegen het principe, maar is bevreesd dat uitvoe ringen van vereenigmgen, welke slechts liefhebberij of propaganda bedoelen, ook in 't gedrang zullen komen. De heer Kroes zegt, dat genoemd be zwaar is te ondervangen, welke meening de heer N ij natten deelt, nog nader uit eenzettend, dat de belasting per lid trou wens slechts een paar centen zou bedragen. De Voorzitter meent, dat een grens moeilijk te trekken valt. Spr. noemt o.a. gramafoons in café's. De heer Kroes wil het voorbeeld der groote steden volgen en de bezwaren -over laten aan de scherpzinnigheid van B. en W. De heer Kroes herhaalt, dat het doel is een belasting op publieke vermakelijk heden, voor iedereen tegen betaling toe gankelijk. B. en W. kunnen gemakkelijk na gaan, hoe deze zaak elders is ingericht. De heer Van Kalken stelt voot om een prae-advies van B. en W. af te wachten. Ook de heer Leinweber stelt voor B. en W. uit te noodigen na inlichtingen in gewonnen te hebben, prae-advies uit te brengen. Conform besloten. 29—35 aangenomen zonder debat (De heer Van Nijnatten moet de vergade ring verlaten). 36. Voorstel van B. en W. om hen te machtigen bij de regeering aan te dringen op algemeene inventarisatie en inbeslagne ming. De heer De Kempenaer vindt het niet billijk, dat zij die op de rantsoenen wat hebben bespaard, thans gedwongen zouden worden dit weer af te geven, ter wille van anderen die van de hand in de tand hebben geleefd. De heer Nieuwendijk memoreert, dat hij nog al eens wat over de distributie heeft gezegd, maar meent, dat de Schuld van de onbillijkheden hooger zit en haalt een arti kel van prof. Volmer en een telegram van den burgemeester van Barneveld aan den ministerU maakt van de inwoners dieven en moordenaars. De Voorzitter vraagt den heer Nieu wendijk zijne grieven op papier te stellen dan kunnen die den minister onder de oogen worden gebracht De heer Oosterveen acht voorzich tigheid bij 't inventariseeren zeer gewenscht en dringt aan op zelf-productie, welke zoo veel mogelijk dient bevorderd en niet te gengewerkt te worden. De heer Overeem wijdt in den breede uit over de onregelmatigheden in den han del, vooral den kettinghandel, welke z.i. dient te verdwijnen en wil in dien geest den j minister adviseeren. De heer V a-n Kalken betreurt het, dat bij den thans heerschenden nood zoo wei nig edele harten meer gevonden worden. Alle opstapeling moest worden voorko men. De pijlen van smaad op regeering en ministers geschoten zijn geen treffers ge lukkig. De Voorzitter herinnert er aan, dat de productie-kwestie buiten bespreking moet gelaten. De bedoelde inventarisatie zal overigens niet zooveel succes hebben als men zich daarvan voorstelt. De heer Houbaer beweert, dat de re geering de zelfproductie tegenwerkt door te veel landbouwers in mil. dienst te houden. Lange, spoedige verloven moeten worden verleend, 't Bewaren van aardappelen moest beter geschieden, zoodat ze niet verloren gaan als geschied is. Tevens ware 't ge wenscht, dat er gelegenheid werd gegeven van regeeringswege, dat zoowel de gemeen ten als hoofden van gezinnen (onder behoor lijke controle, interrumpeert de heer De Kempenaer) voorraad aardappel en inslaan en bewaren voor rt a.s. seizoen. De heer Nieuwend ij k is bevreesd, dat bij in beslag nemen van voorraden door te lage taxatie de eerlijke handelaars zullen worden benadeeld. De Voorzitter antwoordt, dat op lan ge verloven is aangedrongen. Hij verwijst naar de besprekingen in de Eerste Kamer Den heer Houbaer geeft spr. in overweging persoonlijk zijn bezwaren den minister ken baar te maken. t Prae-advies van B. en W. wordt daarna z. debat en h. st. aangenomen. 37. Voorstel van B. en W. tot stichting eener gemeentelijke winkel in De Eenhoorn. Dé heer Oosterveen verwondert zich dat B. en W. met dit voorstel aankomen als zijnde noch gewenscht noch noodzakelijk, daar de winkelier de goederen beter weet te behartigen dan de gemeente. Bovendien is 't een dure, weg, waardoor belastingver- hooging noodzakelijk zal worden. Prijsop drijving en vervalsching kan worden tegen gegaan door flinke keuring en controle. De heer Nieuw end ij k noemt 't voor stel van B. en W. een brutaal stuk en schrijft alle begane fouten in de distributie regeb'ng toe aan de onkunde der ambtena ren daarmee belast. Thans is veel ver knoeid, dat bij flinke controle onder des kundige leiding zou bespaard zijn. Spr. gaat met minder parlementaire uitdrukkingen als gegapte eieren (in beslag genomen eieren), enz. zijn woorden kracht bijzetten. Ten slotte wijst spr. op 't gezegde van mr. Tien hoven, die waarschuwde voor te groote uit breiding van gemeente-bedrijven. Hoe meer bedrijven de gemeente aan zich trekt, hoe armer ze wordt. Staatssocialisme is niet de weg, die de heer Nieuwendijk op wil, evolu tie is het te betreden pad. De heer Overeem gelooft niet, dat de middenstand zoo erg gedupeerd zal worden als men vreest. Hij wijst op de onpartijdig heid der consumenten-commissie. Hij wil echter den gemeentelijken verkoop niet tot het uiterste drijven, maar gen. commissie heeft toch nog wel eenige kennis van za ken, waaidoor men aan B. en W. wel wat meer de vrije hand kan laten in 't algemeen belang. De heer Kroes betreurt wat in de de batten omtrent den Amersfoortschen win kelstand is gezegd. Hij wilde de feiten van overtreding meer publiek zien gemaakt. Vol gens spr. is de winkelier bij overtreding in 'n zwak oogenblik er in gevlogen. Het voor stel van B. en W. moet uitloopen op fnuiken van den winkelstand. De heer Leinweber meent ook den Middenstand te kennen; als men ziet hoe de winkels in den laatsten tijd zijn verfraaid of fabrieken worden vergroot, kan men toch niet beweren, dat het den winkelstand slecht gaat. .De Voorzitter wijst er op, dat in deze moeilijke tijden, op den Raad een hoog en plicht rust, zoodat kalme overdenkingen in alles noodig zijn. Bewoordingen als de heer Nieuwendijk gebruikt komen niet te pas. Als de leden dag aan dag doormaakten, wat hij (de voorzitter) doormaakt, zou men eerst een juist denkbeeld krijgen van het geknoei der verkoopers. Indertijd heelt spr. de idee gehad naast zich een commissie van advies in te stellen, welke dan van alles had kun nen kennis nemen. Thans zal de Minister in die richting een commissie in rt leven roep: n. Spr. licht met vele voorbeelden ar- I der toe, hoe geknoeid wordt, ja dat zelfs 3 van de 7 bestursleden der vekvereenïging met den verkoop van schoenen hebben ge fraudeerd. Vooral als men beide partijen' hoort, zooals hij voorzitter, krijgt men pas een juist idee van den omvang dier knoeie rijen. De heer Nieuw end ij k zegt, dat de Midenstand als slaaf van 't publiek wel eens gedwongen wordt tot fraude, 't Volk stelt nog al eens te groote eischen. Bovendien' ligt de schuld niet altijd bij den winkelier. Zeer dikwijls bij de overheid, wegens te laat ingrijpen- Over den prijs der olie sprekende in 't voorstel van B. en W. gekocht, om voor 1.75 te verkoopen zegt spr. dat 't gemak kelijk koopen is met geld van de gemeen te. De Vootzitte-r licht toe, dat dit is ge daan om den kettinghandel te fnuiken. De heer N i e u we n di j k vervolgende wijst op de verschillende klachten, welke allen te wijten zijn aan de niet deskundige kennis van de leiders van 't distributie-be drijf en wijst hierbij op de aardappelen irt de Distributiebode als goede poters aange prezen, terwijl thans blijkt, dat ze niet opko men. De heer Oosterveen zegt thans niet alleen als raadslid, maar ook als lid der Kruideniersvereeniging te moeten protes teeren tegen 't voorstel. Hij erkent, dat er enkelen zijn die fraudeeren, maar brengt tot verzachting bij, dat thans bijna iedere stand overtreding pleegt. De tac^der amb tenaren is niet altijd juist. Hij is verder bevreesd, dat de gemeente exploitatie meer zal kosten dan 10 15 winst, waarmede de winkelier zich thans bij regeerings-artikelen moet tevreden stellen. Bovendien één winkel in 't centram der stad is lastig voor de burgerij, terwijl de kleine winkelstand, overal gevestigd, op zij gedron gen wordt. De*freer Houbaer acht na 't gehoorde, doorvoering van 't plan van B. en W. ver derfelijk en vraagt: Wat te doen met 't per soneel der bestaande winkels en wat later met het personeel van den Gemeentelijken Winkel? De Vo rzitter gelooft niet, dat alle za ken gesloten zouden worden bij uitvoering van 't plan van B. en W., (een besluit door 't geheele college sympathiek). Hij vraagt of de groenten-inkoop voor al le Amersfoorteres niet juist is gezien? Ware dit niet geschied, de groenten waren over de grens gegaan tegen prijzen hooger dan de maximumprijzen. De olie is ingekocht door 't college van B. en W., daartoe inge licht door den handel. Op voorstel van den heer Hofland had het Dag. Bestuur de idee te beproeven den verkoop daarvan in handen te geven van de winkeliers. De heer Nieuwend ij k deelt mede op aanraden van een fabriek een groot quan tum stijfsel te hebben ingekocht, welke hi; naar Haarlem en Arnhem heeft verkoctu voor voedingsmiddel. Bij voldoende kennis hier tervplaatse van 't betrokken ambte* naarspersoneel, had men te Amersfoort er ook van kunnen profiteeren. De heer Kroes verklaart gisteravond gehoord te hebben, dat de heer Hofland te gen 't voorstel van B. en W. zou stemmen als hij zelf in 't gedrang kwam. Hier geen geheimen of werken achter de schermen, gaat spr. voort. Nu de heer Hofland afwe zig is, zal ik onderzoeken wat hier de waar heid is. Na een pauze van kwart over 4 tot half 5 worden de besprekingen voortgezet. De Voorzitter deelt mede, dat 't schrijven van den heer Hofland Dinsdag zou zijn behandeld. Waar deze thans afwezig is, moet de zaak buiten hem om worden be handeld. Verder deelt spr. mede dot de olie is bewaard om thans te worden gedis tribueerd langs den gewonen weg om in de behoefte van vet te voorzien. De heer Nieuwendijk beklaagt zich over een brief aan hem geadresseerd, waar aan bonnetjes ontbraken bij aankomst. De Voorzitter verzoekt clen heer Nieuwendijk bij 't beschuldigen van ambte naren namen te willen noemen. 't Voorstel van B. en W. wordt artikels gewijs verworpen met 8 tegen 6 stemmen. (Tegen de heeren: Houbaer, Nieuwendijk, Kroes, Rant, Oosterveen, van Kalken, Lein weber, de Kempenaer.) De Voorzitter zegt, dat mochten in de practijk later klachten inkomen, hij deze naar den Raad zal verwijzen. De heer Oosterveen herinnert er aan, dat, waar de apothekers bezwaar maak ten tegen den verkoop van rijst en haver mout voor zieken, deze verkoop thans gere geld is naar behooren. 38 tot 48 aangenomen z. debat of h. st. Rondvraag. De heer Overeem herinnert er aan, dat bij de in beslagneming van vleesch, on geregeldheden zijn gebeurd, daar de ver strekking niet juist was. De Voorzitter memoreert, dat 't ver voer naar de Centrale Keuken hokte. De heer Overeem wil er geen verwijt van maken, maar herinnert er aan, dat er vleesch is gedistribueerd voor f 0.60 en dat vleesch en worst beneden maximum prijs zijn verkocht. (De heer Kroes: Dat is kras f) Waar de wethouder niet aanwezig is, wenschte spr. gaarne toelichting over den stand der voedselvoorziening door de Centrale Keu ken. De teleurstellingen zijn thans zeer vele, zoodat de Keuken niet meer in de behoefte voorziet. De Voorzitter deelt mede, dat 8. en W. in dezen steeds diligent zijn. De toeloop zal echter wel verminderen als de vethons dienen afgegeven te worden. Wat 't vleesch

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1918 | | pagina 2