koloniênT ~BÏNNENLAND~ f word en aïgedaan, d. i. voorzien wordt in de ibehoeften van den staatsdienst voorde tweede helft van het loopende jaar, zonder toepassing van het noodverordeningsrecht. W eenen, 5 Mei. (W.-B.). De leden van het heerenhuis van Czeehische natio naliteit hebben een manifest uitgevaardigd, waarin zij hun gevoel van onverbrekelijke trouw aan den verheven persoon van den keizer en koning en hun dank voor zijne be moeiingen ten gunste van den vrede uit drukken. Vasthoudende aan het beginsel der onschendbaarheid van de monarchie, leggen zij nadruk op hunne staatsrechtelijke wenschen in verband met het zelfbepalings- recht der volken. Zü eindigen met een krachtig protest tegen de aanvallen, vervat in de rede van graaf Czernin tegen het Cze ehische volk en de algemeene verdachtma king van zijne leden. Tenslotte wordt de regeering gewaar schuwd voor een eenzijdig ingrijpen, in strijd met de grondwet in de nationale en staatsrechtelijke strijdvragen van Bohemen. In de Ukraine is eene nieuwe regeering opgetreden, die zich van de vorige hoofd zakelijk hierin onderscheidt, dat zij de communistische eigendom en grondbezit negeerende theorieën niet erkent. Zij stelt zich geheel op den grondslag van den vrede van Brest-Litowsk. K i e w 2 Me i. (W.-B.). Het Ukrainische telegraafbureau bericht, dot in Kiew beraad slagingen gevoerd worden tusschen^ de Ukrainers en de Klein-Ruthenen over de vaststeling van de grens en de regelng vsn de wederzijdsche staatsrechtelijke be trekkingen tusschen de beide republieken. Waarschijnlijk zal het tot eene unietus schen beiden komen. Londen, 5 Mei. (R.) De koning heeft veldmaarschalk viscount French tot onder koning van Ierland benoemd in de plaats van lord Wimborne, die afgetreden is. Ed- ward Short wordt eerste-secretaris van Ier land in de plaats van H. E. Duke, die tot op perrechter aan het Hof van Appèl is be roemd. Londen, 5 Mei. (R.) De controleur van de voeding maakt bekend, dat de teelt van aardappelen in Groot-Brittannië in de hoeven van meer dan een halve hektare, die van 1917 met omstreeks 25 pet. zal over treffen. De geheele aanplant wordt op 900.000 acres geschat. Londen, 4 Mei. (R.) De London Ga- zette bevat weer een lijst van firma's, waar mee handeldrijven verboden is wegens hun ne betrekkingen met den vijand. Daarop staan 2 firma's uit Nederland en 7 uit Ne- üerlandsch Oost-Indië. Christian ia, 4 Mei. (R.) Wij verne men, dat eene overeenkomst tusschen Noor wegen en de Vereenigde Staten, waarbij Amerika op zich neemt een aantal dingen te zenden in ruil voor het gebruiken van een epl-pr »citt?epsruimte„ den 3Óen April onderteekend is. Het bericht daarvan is door het Noorweegsche volk ont vangen met een gevoel, dat aan blijdschap nabijkomt. Moskou, 4 Mei. (R.) De ex-czaar is met de czarina en één dochter, blijkens een mededeeling van de Sovjet-regeering over gebracht naar Ekaterinenburg. Als reden wordt opgegeven, dat boeren in de buurt van Tobolsk en een groep monarchisten getracht hebben hunne vlucht te bewerken. De cza- Zewitsch wordt niet vermeld. Washington, 4 Mei. (R.). De schat kist bericht, dat de derde vrijheidsleening fnet omstreeks zeven millioen overteekend fis. De laatste berichten doen verwachten, >dat het totaal der inschrijvingen zal stijgen tot ver over de drie milliard. Verspreide Berichten Kopenhagen, 4 "Mei. (Ritzau). Uit Christiania wordt bericht, dat vertegenwoor digers van het Skandinavische luchtverkeer Sn eene conferentie zich hebben verstaan lover de grondslagen van eene toekomstige Jovereenkomst tot verzekering van het lucht verkeer tusschen de drie Skandinavische landen. Ooitlndift. Een Japaasch vansenm In Indlë F Men seint uit Batavia: Het Japansch Zuidzee Syndicaat wil in aledan of Batavia een soortgelijk* museum JDprichten als te Singapore. De kosten bedra gen 80.000 dollars. Amerikaansch schip verbrand. Volgens een bericht van Reuter uit Ba tavia van 25 April is het Amerikaansche Stoomschip Cocohead 180 mijlen zuidwes telijk van Java geheel uitgebrand. De be manning is gered. De Staatscourant van 4 Mei bevat o. a. 3e volgende Kon. besluiten: lo. op zijn daartoe gedaan verzoek eervol pntheden van het lidmaatschap van de Mili taire Gezondheidscommissie in de Stelling van Amsterdam ds. Q. A. Vis te Edam; 2o. benoemd tot burgerlijk lid van de onder lo genoemde Commissie \V. de Geus, burge meester der gemeente Broek in Waterland; is goedgekeurd, dat bij het Munitiebureau, Jnet ingang van 22 Maart 1918, tijdelijk ls te hrerk gesteld de heer W. J. van Bensekom te fc-Gravenhage; Audiënties. De gewone audiëntie n den minister van Oorlog zal op Don- rdag 9 Mei 1918 niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den minister Van Landbouw, Nijverheid en Hendel zal op Woensdag 8 Mei a:s. niet plaats hebben. De heervan Volle n-h oven, mi nister-president, belast met het gezantschap der Nederlanders te Brussel, is Vrijdag jJ. voor een kort verblijf in ons land te 's Gra- venhage aangekomen. De Bulgaarsche gezant bij ons Hof, de heer Hadju-Mischef is van verlof uit Sofia te 's Gravenhage teruggekeerd. Kon Mil. Academie. Ingevolge aanschrijving van het departement van Oor lof, is de cadet J. J. Wafelbakker ontheven van zijne bestemming voor het wapen der infanterie in Ned.-In<jië, en nader bestemd voor het wapen der infanterie voor het leger hier te lande, ten einde els zoodanig bij den hoofdcursus te worden gedetacheerd en op geleid voor luitenant-kwartiermeester. Reservekader bij de infanterie en de veatin^-nrtillerle. De Minister van Oorlog brengt door deze ter kennis van belanghebbenden To. het eerstvolgend examen van hen, die wenschen te worden toegelaten tot de ver bintenis als vrijwilliger van het reserveka der bij de infanterie of de vesting-artillerie zal plaats hebben op 9 Juli, 1918, en. zoo noodig, op een of meer volgende dagen 2o. het examen wordt gehouden te Amersfoort 5o. odspiranten behooren de kennisge ving, dat zij aan het examen wenschen deel te nemen, in dier voege in te zenden, dat zij vóór 25 Juni 1918 ontvangen wordt door den hoofdofficier voor het reservekader te 's-Gravenhage 4o. bij voormelde kennisgeving moet worden overgelegd een extract uit het re gister der geboorten of een ander authen tiek stuk, waaruit de leeftijd van den adspi- rant blijkt; 5o. de aaspirant, die aanspraak wenscht -Je maken op gedeeltelijke vrijstelling van het examen, legt bij de onder 3o. vermelde kennisgeving tevens het bewijs over, waar uit de rechtmatigheid dier aanspraak blijkt; 6o. aan het examen kan worden deelge nomen door hen, die niet jonger dan 17 en niet ouder dan 24 jaar zijnjongelieden, die op den dag of op een-der dagen, waarop het examen wordt gehouden, den leeftijd van 17 jaar nog niet hebben bereikt, doch in het jaar 1901 geboren zijn, kunnerynede aan het examen deelnemen. (De aanneming als vrijwilliger voor het reservekader bij de infanterie of de vesting artillerie geschiedt slechts tot 22 Maart van het jaar, waarin het 19e levensjaar is of zal worden volbracht, tenzij blijkt, dat de adspi- rant-vrijwilliger niet bij de militie is en niet meer daarbij kan worden ingelijfd en hij den leeftijd van 24 jaar niet heeft overschre den). 7o. Voor wat betreft de eischen van ken nis en bedrevenheid voor het examen vast- fgesteld, de geheele of op^aoHpIüI-p vriistel- mg van het examen, het ondergaan van een militair geneeskundig onderzoek en verdere inlichtingen, kan men zich hetzij schrifte lijk dan wel mondeling wenden tot den hoofdofficier voor het reservekader te 's Gravenhage (Bureel Willemstraat 4). De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat de werving van het re servekader bij de vesting-artillerie tot nade re aankondiging gesloten blijft en dat zij, die zich vóór 3 Augustus 1918 bij het reserve kader der infanterie verbinden, verplicht zul len zijn tot opkomst onder de wapenen op 3 Augustus 1918 (althans indien het'leger alsdan nog niet gedemobiliseerd is) en dat van die verplichting slechts in zeer dringen de gevallen waaronder ook studiebelan- gen kunnen gerekend worden uitstel zal worden verleehd. Reservekader bij de bereden artillerie. De Minister van Oorlog brengt ter ken nis van belanghebbenden: a. dat, krachtens Koninklijke machtiging van 19 Februari 1917 No. 93, in zooverre wijziging in de regeling van het reserveka der voor de bereden artillerie is gebracht, dat van hen, die eene vrijwillige verbinte nis als adspirant-kornet bij de veld- of rij dende artillerie wenschen aan te gaan, de overlegging van afzonderlijke bewijzen van wetenschappelijke ontwikkeling en getuig schriften van lichamelijke geoefendheid zal worden gevorderd. Zoodanige bewijzen en getuigschriften zulle.i door de commissie, belast met het afnemen van het toelatingsexamen voor ad spirant-kornet, worden uitgereikt aan hen die met gunstigen uitslag het toelatingsexa men hebben afgelegd, waarvan het program ma is opgenomen in art. 11 van het Konink lijk besluit van 9 November 1916 No. 52, en die, naar het oordeel der commissie, na een gehouden rangschikkingsonderzoek, in verband met het beschikbaar aantal plaat sen, daarvoor in aanmerking komen. b. dat, het uitstel van opkomst, bedoeld ad. 11a, sub A, van art. 15 van het Konkl. Besluit van 9 November 1906 No. 52, niet meer wordt verleend. Deelt wijders mede: lo. dat op 3 September *e.k. en, zoo noo dig, op volgende dagen te Ede het toela tingsexamen zal plaats hebben voor hen, die zich wenschen te verbinden voor den cursus die 1 October 1918 aldaar aan vangt; 2o. dat zij, die voor het afleggen van dit examen, waarvoor 60 plaatsen, waarvan 3 voor het korps rijdende artillerie, worden opengesteld, In aanmerking wenschen te ko men, daarvan vóóraf op 15 Augustus e.k. schriftelijke mededeeling moeten doen aan den commandant van de school voor verlofs officieren der bereden artillerie te Ede, on der overlegging van: fl. een extract uit het geboorteregister .of een ander authentiek stuk, waaruit de leef tijd van adspirant blijkt; b. e. q. de stukken, op grond waarvan aan spraak wordt gemaakt op gedeeltelijke vrij stelling van het examen, bedoeld bij art. 11 van het Koninklijk Besluit van 9 November 1906 No. 52; 3e. dat aan et examen kan worden deel genomen door en die op 1 October 1918 niet jonger dan 17 en niet ouder dan 24 jaar zullen zijn; 4. dat miliciens, die in vorenbedoeld toe latingsexamen slagen en een verbintenis als bovenbedoeld hebben gesloten, met uitstel van opkomst onder de wapenen (c.q. verlof) zullen worden gezonden tot I October 1918, onvoorziene omstandigheden buitengeslo ten; 5. dat, voor wat betreft de eischen van kennis en bedrevenheid voor het examen vastgesteld, de gedeeltelijke vrijstelling van het examen, het ondergaan van een militair geneeskundig onderzoek, het rangschik kingsonderzoek en verdere inlichtingen, men zich kan wenden tot den commandant van de school voor verlof officieren der be reden artillerie te Ede. Cursus oorlogschirurgie. De hoofd- en veidere officieren van den geneeskundigen dienst van land- en zee macht en van het O -I. leger, die den chirur- gischen cursus van prof. Van Eysselberg te Weenen hebben gevolgd, worden Woensdag hier te lande terugverwacht. (N. R. Ct.) Tfactements-regeling onder officieren. Naar de Tel. verneemt, zijn door de Staatscommissie belast met het samen stellen van een ontwerp, regelende de tractc- men'tcn voor de onderofficieren, de volgende voorsTellen ingezonden: Sergeant bij aanstelling f 700. na 2 jaar dienst aLs onderofficier f 750, na 4 jaar f 850, na 6 jaar f 1000, na 8 jaar f 1100, na 10 jaar f 1200; zij die In hel bezit zijn van een radi caal voor hoogeren rang, na 12 jaar f 1300. na 14 jaar f 1400 en na 1G jaar 1500. Sergeant-majoor bij aanstelling f 1000, na 6 jaar dienst als onderofficier f 1100, na 8 iaar f 1200, na 10 jaar 1300, na 12 jaar f 1100, na 14 jaar 1500. ria 16 jaar f 1600, na 18 jaar f 1700 en na 22 jaar f 1900. Adjudant-onderofficier bij aanstcÜiivï f 1200, na 12 jaar dienst als. onderofficier f 1500. na 11 jaar f 1600, na 16 jaar f 1700. na 1$ jaar f 1800, na 20 jaar f 1950. na 22 jaar f 2100 en na 24 jaar dienst als onderofficier f 2200. Tot tijdelijk plaatsvervangend secreta ris der scheidsgerechten voor spoorwegper soneel is benoemd mr. L. Spanjaard, te 's Gravenhage. (Stct.) Morgen 7 Mei is de heer G. A. Pos, thans 2e voorzitter-hoofdconsul van den A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland, 25 jaar lid van het Dagelijksch Bestuur van den A. N. W. B. Aanvankelijk vervulde hij de functie van tweeden secretaris-archivaris, reeds den 22en September 1895 werd hit benoemd tot tweeden voorzitter. In^iyi4 weitf hij door net Algemeen i Bestuur aangewezen tot hoofdconsul, als opvol- i ger van wijlen den heer Fockema, en sedert zijn de functies van tweeden voorzitter en van hoofdconsul in dezen werkzamen en kundigen Bondsbestuurder vereenigd. J h r. m r. L. v. d. Berch v. H e m- s t e d e. f In den ouderdom van 61 jaar is te 's Gravenhage overleden jhr. mr. L. van den Berch van Heemstede, administreerend kerk voogd der Ned. Hervormde Gemeente, oud advocaat diaken, thesaurier van de Martha- Stiohting te Alphen aan den Rijn en lid van het dagelijksch bestuur van den Armenraad. Verder was de overledene lid van verschil lende filantropische vereenigingen. M r. P. J. S w a v i n g. t Te Rotterdam is op 74-jarigen leeftijd overleden mr. P. J. Swaving, oud-kantonrechter te Woerden. Gedenkteeken mr. M. Tyde- m a n Jr. Naar wij vernemen zal het ge denkteeken van wijlen den heer mr. M. Ty- deman Jr. te Ti el waarschijnlijk in het begin van de volgende maand worden onthuld. Nederland en de oorlog Nederland en Duitschland. Wolft seint ons officieel uit Berlijn: Zaterdag 27 April hebben de onderhande lingen tusschen Duitschland en Nederland betreffende den doorvoer en de Rijnscheep vaart tot principiëele pvereenstemming omtrent alle behandelde vragen geleid. Ook omtrent den door- en uitvoer van zand en grint, aanvaardde de Nederlandsche Regee ring het transport der hoeveelheden zoo als Duitschland dit verlangde. Slechts óén punt bleef, inzonderheid met de wederopstelling van het goederenver voer op de lijn RoermondHamont samen hangende. Ook hieromtrent is intusschen overeenstemming verkregen, zoodat de aan gelegenheid als geregeld kan worden be schouwd. Aangezien de Tweede Kamer eerst a.s. Dinsdag bijeenkomt en de minister van Buitenlandsche Zaken dus geen gelegenheid had, vóór dien tijd een mondelinge mede deeling aan de Kamer te doen omtrent de moeilijkheden met Duitschland, heeft de mi nister hieromtrent in den laten avond van Zaterdag 4 Mei de volgende schriftelijke mededeeling aan de Tweede Kamer doen toekomen, welke tevens aan de Eerste Ka mer is toegezonden: De spanning die een tijdlang bestaan heeft in de verhouding tusschen Nederland en Duitschland is geweken. De Duitsche regeering verlangde van de Nederlandsche eenige maatregelen welke in hun oorspronkelijken vorm slechts ten dee- le voor inwilliging vatbaar waren. De maatregelen waren de volgende; lo. Hervatting van den sedert 15 Novem ber 1917 gestaakten doorvoer van Duitsch land naar België langs de Nederlandsche watenvegen van zand, grint en steenslag zonder handhaving door de Nederlandsche regeering van de harerzijds gestelde voor waarde dat vooraf door een commissie van deskundigen een onderzoek in België zou worden ingesteld naar het gebruik dat van het vroeger doorgevoerde materiaal was ge maakt. Tegen zoodanigen doorvoer in onbeperkte hoeveelheden, zonder controle, verzette de Nederlandsche regeering zich aanstonds, aangezien zulks strijdig zou wezen met haar welbekende opvatting der neutraliteitsplich- ten. De Duitsche Regeering g^ daarop zelve een maximum-cijfer voor dé toe te stane hoeveelheden aan, n.l. 1.600.000 ton per jaar. Daarmede verviel voor de Nederland sche Regeering het principieel bezwaar dat zij geopperd had; immers het genoemde cij fer bleef beneden het maximum dat zij in haar aan de Staten-Generaal bekende brief wisseling met de beide betrokken regeerin gen had vastgesteld als baars inziens be- noodigd voor gewoon, onderhoud en herstel der Belgische wegen. Zij kon daarom ook zonder overwegend bezwaar laten vervallen de door haar in laatste instantie gestelde voorwaarde dat een commissie van contro le in België moest worden, een voorwaarde, welke de Duitsche Regeering thans onaan neembaar had verklaard. De Nederlandsche Regeering heeft deze schikking te gereeder kunnen aanvaarden omdat op haar verzoek de Duitsche Regee- 1 ring zich bereid heeft verklaard het niet- 1 gebruik voor militaire werken der door te voeren materialen in de te wisselen nota's uitdrukkelijk vast te leggen. 2o. Onbelemmerde uitvoer van grint uit Nederland naar België tot een maximum van 250.000 ton per maand. Tengevolge van het sinds korten tijd hier te lande be staand vervoerverbod was n.l. de overigens vrije uitvoer van zand en grint zeer bemoei lijkt. Tegen inwilliging van dit verlangen be treffende een product van den Nederland- schen bodem dat aan geen uitvoerverbod onderworpen is, had de Nederlandsche Re geering evenmin op eenigen principieelen grond aanleiding zich te verzetten. 3o. Herstel van het bij den aanvang van den oorlog door de Duitsche Regeering zel ve gestaakte goederenvervoer per spoorweg tusschen België en Duitschland over Roer mond. Tegen dat herstel kon van Nederlandsche zijde geen bezwaar gemaakt worden, om dat Nederland krachtens het verdrag met Duitschland van 13 November 1874 (Stbl. no. 18 van 1875) verplicht is het bedoelde spoorwegverkeer mogelijk te maken. De Duitsche Regeering verlangde vrijen doorvoer ook langs dien spoorweg van alle goederen, op drie uitzonderingen na, te weten vliegtuigen, wapenen en munitie; Van frnapenvorurtPf WQS ffÊPn cpraV.O. Dö Nederlandsche Regeering mocht echter, op grond van het volkenrechtelijk beginsel, uitdrukkelijk neergelegd in artikel 2 harer neutraliteitsproclamatie, geen doorvoer van legerproviand toelaten. Zij gaf derhalve aan de Duitsche Regeering te kennen dat die vierde uitzondering een beslist vereischte was voor de toelaatbaarheid van den ver langden doorvoer. De Duitsche Regeering heeft thans ver klaard met de aldus gestelde beperkingen van den doorvoer accoord te gaan. Ook heeft zij te kennen gegeven zich te vereeni gen met de door de Nederlandsche Regee- ring gewenschte omschrijving van het be grip wapenen als omvattende alle voorwer pen van wapening en uitrusting. 4o. Vereenvoudiging en bespoediging der maatregelen door de Nederlandsche Regee ring genomen tot wering van den frauduleu- zen uitvoer aan boord van de door- en irit- varende Rijnschepen en die naar het oor deel der Duitsche Regeering de vrije vaart, door het Rijnvaartverdrag gewaarborgd, aanmerkelijk belemmerden. De Nederlandsche Regeering, zelve van de wenschelijkheid overtuigd, heeft op zich genomen het uiterste te doen om de ge wraakte belemmeringen uit den weg te rui men o.a. door verzegeling bij de inlading in Duitschland onder toezicht van een Neder- landsch ambtenaar, door bewaking aan boord en door snelle uitklaring, dit alles zonder in het minst afstand te doen van haar con tractueel recht van controle. Zij is te dier zake nog in nadere gedachtenwisseling met de Regeering te Berlijn. Ten slotte is de Duitsche Regeering, op aandringen dezerzds teruggekomen van haar aanvankelijke bezwaren tegen de voor schriften door de Nederlandsche Regeering aan haar consulaire ambtenaren in België verstrekt, krachtens welke voor uit dat land in- of door te voeren goederen dè verkla ring dat deze niet zijn militaire voorraden, oorlogsbuit of gerequireerde goederen niet mag worden afgegeven ten aanzien van goederen die zijn onderworpen aan een iegi- me gelijkstaande met requistie; de Duitsche Regeering erkende n.l. dat deze voorschrif ten tot geen klachten aanleiwing gaven. Nader it -'c r>ag: Met ingang van heden is de maatregel nopens het tijdelijk stopzetten van verloven opgeheven. De TVederlandsch-lBdliche nltYoerpolKiek. (Officieel). De Consul-generaal der Ne derlanden te Singapore heeft in opdracht van den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië in de Straitsche en Britsch- Indische bladen omtrent de uitvoer-politiek der Nederlandsch-Indlsche regeering de vol gende verklaring bekend gemaakt. „De ordannnntie, waarbij de uitvoer van producten onder regeoringstoe» zicht is gesteld, verklaart in haren aar.ad uitdrukkelijk, dat haar doel is om aan Ne derlandsch-Indië tegenover de goederen Ji| het uitvoert, een evenredigen invoer te ven zekeren. Er is in Indië groot gebrek aan be< paalde goederen, voornamelijk aan levc.\s« middelen. Wij waren gewoon die vrijelijk in tet voeren uit de omliggende landen, docH thans zijn die goederen nief meer te verkrij. gen als gevolg van de uitvoerverboden, dco* die landen uitgevaardigd, of de voorwaar* den die zij aan een uitvoervergunning ver* binden en die onmogelijk vervuld kunnen worden. Als voorbeeld zij gewezen op Je voorwaarden gesteld bij de overeenkomst tusschen de Nederlandsche scheepvaart maatschappijen Tn het Britsch-Inuische Gouvernement, waarvan de nakoming we gens gebrek aan scheepesruimte onmogelijk is sedert het in beslag nemen van de Neder landsche schepen. Wij trachten nu de arti kelen, waaraan wij behoefte hebben, te ver krijgen in ruil voor onze eigen voortbreng selen. Uitvoer-vergunningen zullen door ong worden afgegeven tegen invoer van die ar tikelen uit andere landen, waarheen onze producten zullen gaan, of hunne koloniën. Na raadpleging met vertegenwoordigers van de handels-, bank- en scheepvaartkrin gen heeft de gouverneur-generaal behalve de uitvoer van tin, kina en kapok, ook die van hout, tabak, suiker, thee, peper, koffie, copra, petroleum, plantaardige oliën en hui den aan een vergunning gebonden. Voor de vaart van Ned.-Indië op Amerika zijn, naar de N. R. Ct. verneemt, van de Stoomvaartmaatschappij Nederland vier stoomschepen aangewezen met een scheepsruimte van ongeveer 28,000 bruto ton. Van deze schepen zijn tot dusverre drie bekend, nl. Karimata, Rossi en Bawean. RU *t. De Minister van Landbouw heeft aan de lijst van artikelen, aangewezen ingevolge ar tikel 1 der Distributiewet 1916, toegevoegd „rijst, voorzoover deze dient tot vervanging van aardappelen" en heeft voor deze rijst een maximum-inkoopprijs vastgesteld van 36 per ÏOO K.G. Aan gemeentebesturen heelt de Minister in overweging gegeven, deze rijst te verstrekken tegen 15.25 per 100 K.G. aan grossiers en tegen 16 per 100 K.G. aan detaillisten. Voorts heeft de Minister voor deze rijst vastgesteld een ma- ximum-groothandelprijs van 15.25 per 100 K.G., een maximum tusschenhandelprijs van 16 per 100 K:G. en een maximum-klein- handelprijs van 20 cent per K.G. Voor rijst, verstrekt aan zieken en zwakken, blijven de maximum-prijzen gehandhaafd, vastgesteld bij 's Ministers beschikking van 8 April 1918. De boterprifs. De minister van Landbouw enz. heeft vast gesteld' de volgende maximum-prijzen voor boter; bij verpakking in wit fust van 50 KG. groothandelprijs 2.80, idem tusschenhan delprijs 2.90 per 1 KG.; bij idem van 25 KG. resp. 2.81 en 2.91; bij idem van 12J4 en 10 KG. resp. 2.82 en 2.92; bij idem in Delftsch of Leidsch fust van 20 KG. resp. 2.85 en 2.95; als voren van 10 KG. resp. 2.86 en 2.96; In andere verpakking behalve blikverpak king of geleverd bij kleinere hoeveelheden dan 10 KG. tusschenhandelprijs 2.96 per 1 KG. Voor boter verpakt in blik, mag boven de gestelde maximum-prijzen resp. in rekening worden gebracht: voor hoeveelheden klei ner dan 400 gram 0.30; voor hoeveel heden van meer dan: 400 gram tot 1 KG. 0.40; 1 tot 2 KG. 0.60; 2 tot 5 KG. 1.25; 5 tot 10 KG. 2.40; meer dan 10 KG. 2.80. De vermelde groothandelprijzen zijn te verstaan af fabriek en bij franco zending sta tion van bestemming, spoor, boot of laatste veer mogen deze prijzen worden verhoogd met 2Vi ets. per KG. De maximum inkoopprijzen voor de ge meenten zijn gelijk aan de bedoelde groot handelprijzen. De minister heeft verder bepaald, dat in den vervolge bestellingen voor boter alleen door bemiddeling van gemeentebestuur bij het Rijks Centraal Administratiekantoor voor de distributie van Levensmiddelen kunnen worden ingediend. Bestellingen van landelijke" grossiers kunnen dientengevolge niet meer worden uitgevoerd; alleen voor zooverre de gros siers zuiver plaatselijk werken, kunnen de gemeentebesturen ook in de toekomst van hunne bemiddeling gebruik maken. De inkomende bestellingen zullen worden toegewezen overeenkomstig het nortnale verbruik in de verschillende gemeenten. De zntvelbereidlner. De Mliroster van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald 1. het is met ingang van heden aan kaas- fabrieken en aan fabrieken van melkpro ducten verboden om volle melk of ten deele afgeroomde melk te verwerken tot kaas met hooger vetgehalte in de droge stof dan voorkomt in de kaassoort 20 2. het is met ingang van 15 Mei e. k'. verboden melk en geheel of gedeeltelijk af geroomde melk te verwerken tot andere producten dan1. boter, 2. volvette Gouda en Edammer kaas, 3. Gouda en Edammer kaas met 40 vetgehalte in de droge stof, 4. Gouda en Edammer kaas met 30 vet* gehalte in de droge stof, 5. Gouda en Edam mer kaas met 20 vetgehalte in de drog« stof, 6. nagelkaas, 7. witte kaas, 8. komijne kaas (Leidsche kaas), 9. taptemelkpoeder 10. gecondenseerde taptemelk

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1918 | | pagina 2