kleinhandelsprijzen voor horde zeep vastge steld. Harde zeep met een vetzuurgehalte van Jen minste 60 33 ct. per dubbel stuk van G50 gram en 16 ct. per enkel stuk van 125 gram Harde zeep met een vetzuurgehalte van ten minste 25 16 ct. per dubbel stuk var 250 gram en 16 ct. per enkel stuk van 125 gram. Deze maximumprijzen zijn niet van toe passing op toiietzeepen, scheerzeep en me dicinale zeepen, bedoeld in art. 5 der voor noemde harde zeep- en zeeppoederregeling. Zeeppoeder met een vetzuurgehalte van ten minste 35 24 c{. per pakje van 250 grajn netto. Zeeppoeder met een vetzuurgehalte van ten minste 15 20 ct. per pakje. Qrlnd en srle*. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt Hoe ongelooflijk het ook moge lijken, zijn er toch menschen die, wanneer zij lezen, dat het brood grind bevat, daarbij denken aan de bekende kleine gladde steentjes. Het spreekt vanzelf, dat daarvan geen sprake is. Wanneer de tarwe- en roggemeel tot bloem wordt vermalen, wordt <le bast zooveel mo gelijk gescheiden van de bloem. Men krijgt aldus, behalve de bloem ook grove en fijne zemelen. De laatsten beeten „grind" Bo vendien zijn er nog zemeldeeltjes, waarin nog wat bloem zit, die vormen de „gries". In gewone tijden wordt voor het wittebrood alleen bloem gebruikt, terwijl voor bruin- brood de geheele korrel wordt gebezigd. Nu men zoo spaarzaam mogelijk moet zijn met alle broodmateriaal, wordt voor bet wit tebrood ook eenig grind en gries toege voegd. Het brood wordt daardoor geenszins slechter, in ieder geval zijn deze stoffen voedzamer dan bijv. aardappelmeel. Ook voor bet bruinbrood wordt tegenwoordig nog een weinig gries en grind bijgevoegd aan het ongebuild meel. Opdrijvlmg: van prtjze» Het Kamerlid de heer Koster beeft de vol gende schriftelijke vTagen betreffende de opdrijving *van prijzen van levensmiddelen, waarvoor geen maximumprijzen zijn vastge steld, gericht tot den minister van Land bouw: In de laatste dagen zijn de prijzen van die levensmiddelen, voor welke geen maximum prijzen zijn vastgesteld, buitengewoon ge stegen, zonder andere nawijsbare reden, dar. dat producenten, handelaren en in bet bij zonder tusschenhandelaren voordeel willen trekken uit den nood der bevolking. Zoo wordt voor rookvleesch 3.50 per Y K.G. gevraagd, voor ham 5.25 per Y K.G. voor bussenvleesch (comed beaf) 3 per Y K.G., griesmeel 2 per Y K.G., witte pronkboonen 1 per Y K.G., enz. Is de minister voornemens, maatregelen tegen deze onredelijke prijsopdrijving te nemen? Hierop heeft de minister, de heer Posthu- ma, het volgende antwoord ingezonden De ondergeteekende is niet voornemens bepaalde maatregelen te treffen tegen de prijs verhooging van de hierboven bedoelde artikelen. De eenige maatregelen toch, die ter zake genomen zouden kunnen worden, bestaan In het stellen van maximum prijzen, aJ dan niet gepaard met het brengen der artikelen onder de distributie. Wat maximum-prijzen aangaat, merkt de ondergeteekende op, dat het stellen daar van, naar zijn meening, beperkt behoort te blijven tot die goederen, welke voor de volksvoeding in het algemeen in aanmer king komen. Zouden er ook maximum-prij zen gesteld moeten worden voor goederen, welke slechts door een zeer klein gedeelte der bevolking gebruikt worden, dan zou zulks de naleving op de vaststelling der prij zen voor de belangrijke voedingsmiddelen allerminst bevorderen. Bovendien gelijk de ervaring maar al te zeer heeft geleerd Is het te vernachten dat de "artikelen geheel uit het verkeer zouden verdwijnen en voortaan nog slechts door den sluikhandel zouden worden afgeleverd met overschrij ding van de gestelde prijzen, zoodat de maatregel zijn doel te eenenmale zou mis sen. Wat het tweede middel aangaat: het bren gen der goederen onder een distributierege ling, veroorlooft de ondergeteekende zich Op te merken, dat de beschikbare voorraad van dien aard is, dat ook in geval van inbe- Zttnemïng en van beschikbaarstelling voor ïde geheele bevolking de voedselvoorziening als zoodanig daarmede niet gehaat zou zijn, 'daar het onmogelijk zou blijken de goederen Over de geheele bevolking te verdeelen. Eieren, Namens den Bond van Handelaren in Ne- derlandsche Eieren is aan de burgemeesters van gemeenten, waar eiermarkten worden gehouden, een circulaire verzonden, waarin ■wordt gezegd, dat door het besluit van den Minister, om de eieren aan de markt in be slag te nemen, aan de markten geen eieren meer worden aangevoerd. Waar de kippen houders, aangesloten bij de V. P. N., vrij heid van handelen hebben, hebben deze een voorsprong bij niet-aangeslotenen, waar door deze verleid worden zich te voegen bij de V. P. N. en de markten niet meer worden bezocht. Het bestuur van genoemden bond meent, dat het ook op den weg van de bur gemeesters ligt, tegen de maatregelen van den Minister op te komen. - Depadvindersendevoedsel- Voorziening. De padvindersbeweging gaat zich in dienst stellen van de voedsel- oductie, meldt de N. Ct. In heel Nederland een beweging daarvoor gaande en in Zuid- Holland, waar de districtscommissaris zich reeds in verbinding gesteld heeft met den fts e^r ingscommiss aris yan Zuid-Ho llandz zijn reeds plantklaar gemaakte terreinen toe gezegd om er bruine boonen te gaan plan ten. Het goede voorbeeld zal stellig tot navol ging prikkelen. Het circus Hagenbeek. De Nederlandsche Vereeniging tot Be scherming van Dieren heeft een request ver zonden aan den minister van Buitenlandsche Zaken, waarin zij zegt, dat zij met leedwe zen heeft kennis genomen van het feit, dat aan het circus Hageenbeck met een groot aantal wilde dieren toegang tot Nederland is verleend, om in verschillende plaatsen voor stellingen te geven en den minister er op merkzaam op maakt, dat door de tegenwoor dige voedselschaarschte en vleeschnood véle nuttige dieren in Nederland, zooals bijv. de trekhonden, noodlijdend zijn, daar de abat toirs slechts weinig, niet voor de consump tie geschikt, vleeschafval afwerpen. Door het toelaten van dit circus moet een niet onbelangrijk deel van dit voedsel voor dit circus worden bestemd, waardoor dit den Nederlandse-hen dieren onthouden wordt. Daarom verzoekt het hoofdbestuur den minister, maatregelen te nemen, dat het ver blijf van dit circus in Nederland van zoo kort mogelijken duur zal zijn. 7 witsersche z ij den stoffen en andere modeartikelen. De import van Zwitsersche zijden stoffen en andere modeartikelen ondervindt in den laatsten tijd groote belsmmering. Er staan in Zwitserland voor belangrijke bedragen in deze artikelen, welke Hollandsch eigendom zijn en waarvoor geen uitvoervergunning verkregen kan worden. Naar aanleiding daar van en in overleg met de N. U. M. heeft zich een commissie gevormd, die over deze aan gelegenheid de noodige gegevens zal ver zamelen en vervolgens de N. U. M. op de hoogte zal stellen van den omvang van deze Nederlandsche belangen. De N. U. M. heeft harerzijds toezegging gedaan, aan deze be langen de noodige aandacht te zullen schen ken. De commissie bestaat uit de heeren A. Behrens te Groningen, Ch. Hollander te Rot terdam, Wolf te Amsterdam, allen bestuurs leden der Vereeniging van Grossiers in Modeartikelen, gevestigd te Amsterdam, Joh Bol, secretaris der Vereeniging B. B. B. en Ed. Gerzon, Amsterdam, lid van de Kamer van Koophandel te Amsterdam. ]ilfjnen. Gedurende de maand April j.l. werden op onze kust aangetroffen 42 mijnen, waar van 34 Engelsche, 6 Duitsche en 2 van on bekenden oorsprong. In het geheel zijn sinds het begin van den oorlog op onze kust aangetroffen 4476 mij nen, n.I. 3609 Engelsche, 80 Fransche, 328 Duitsche en 459 van onbekenden oon* sprong. Slachten op zee. "Uit Nijkerk meldt de correspondent van het Hbld., dat de vorige week vijf varkens hun einde gevonden hebben in volle zee aan boord van een vaartuig, dat voor slachtge- legenheid diende. De smokkel kon worden volbracht, zonder angst voor ongewenschte tusschenkcmst. Wat mei. al niet uitdenkt!— Maandag were van Tiel een 12 meter lange boomstam pei mallejan naar Wamel vervoerd. Aan do overzijde werd de vracht onderzocht door een paar kommiezen, die bevonden, dat hij uitgehold was. In de daardoor ontstane ruimte was een hoeveelheid K w a 11 a, ter waarde van 7000 geborgen. Het vrachtje was bestemd voor Berg en Dal bij Nijmegen. Het spreekt van zelf dat het daar niet terecht gekomen is I Smokkelarij van sp ij kers. Aan de Duitsche grenzen bij Dinxperlo is een persoon aangehouden die spijkers naar Nederland smokkelde. 959 K.G spijkers zijn in beslag genomen. De ver\^;-rder moest 2000 Mark boete betalen. Frauduleusvervoer Onder de gemeente Haastrecht werd een equipage bespannen met twee paarden, aangehouden door de politie. In het rijtuig werden zeven baaltjes bloem gevonden, die frauduleus wer den vervoerd De S.£. heeft bepaald, dat in treinen, waarin een restauratierijtuig loopt, aan rei zigers, die zich wegens plaatsgebrek met een staanplaats in de te of 2e ld. rijtuigen zouden moeten tevreden stellen ,is te vergunnen, zit plaatsen in de rijtuigen le of 2e kl. belegd door reizigers, die zich in het restauratie rijtuig bevinden, tijdelijk in te nemen, onder voorwaarde dat zij die plaatsen weder be schikbaar moeten stellen voor d^ reizigers door wie de plaatsen belegd waren, zoodra deze uit het restauratierijtuig zijn terugge keerd. De S. S heeft 50 vijftientons en 50 twin- tigtons open goederenwagens van den spoor weg „Gent—Terncuzen" gehuurd. De spoorwegmaatschappijen .hebben be paald, dat voor zoover goud- en zilverwaren als bagage zijn te beschouwen, zij in afwijking van de bepalingen van het Algemeen Regle ment Vervoer 1901 wederom als bagage ten vervoer worden aangenomen, zonder dat de reiziger verplicht is de waarde aan te geven. Spoorwegtarieven. 'Het Hbld. deelt mede, dat de tarieven voor personen verkeer op onze spoorwegen, evenals het vorige jaar, in de zomermaanden zullen wor den verhoogd. Belangrijk legaat voor „Wet Xnt" Bij testamentaire beschikking heeft wij len de heer Pieter Langerhuizen te Bussum aan de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen ten behoeve van haar Nieuwenhuizen- Fonds gelegateerd 200.000 vrij van* rech ten en kosten De Opr. Haarl. Ct. schrijft. Wij deelden onlangs mede, dat tegen den bekenden rev. socialist, den heer L. de Visser, door de jus titie te Haarlem een vervolging was ingesteld wegens een gedeelte van zijn rede, onlangs in het Brongebouw alhier uitgesproken, en wel wat betreft de passage van de sterren op den kraag. Thans vernemen wij, dat de vervolging is ingetrokken. De moord aan de Maasbrug. Dinsdag stond voor de rechtbank te Maas tricht terecht de gedetineerde arbeider Ch. L. Custers, terzake van moord. Den 24sten Maart ontmoetten elkaar bij de Maasbrug Custers, Beijers en Weijenberg. In de „Kreeft" dronken zij een glas bier; tenge volge van een oude veete ontstond twist tus- schen de mannen. Buiten gekomen sloeg Custers met een mes om zich heen, waar door Beijers aan den schouder werd gewond en Weijenberg een steek in den schouder en in het hart kreeg, tengevolge waarvan deze laatste na eenige oogenblikken over leed. Bekl. zegt uit noodweer te hebben ge handeld. Het O. M., waargenomen door mr. Gadiot eischte wegens zware mishandeling, den dood tengevolge hebbende, een gevangenis straf van drie jaren tegen bekl. De verdediger mr. Paulussen vTaagt we gens verzachtende omstandigheden een mildere straf voor zijn cliënt. De Moord te Haarlem. Tegen AttingeT is rechtsingang verleend met bevel tot instructie A. legt bij zijn verhooren tel kens tegenstrijdige verklaringen af. Soms neemt hij zijn bekentenis terug, doch op an dere tijden bevestigt hij zijn bekentenis weer. Diefstal van manufacturen. De vierde kamer der rechtbank te Amster dam heeft drie mannen, tegen wie wegens diefstal met braak in een manufacturen ma- 0azijn aan den Singel te Amsterdam, waarbij voor een waarde van 10.000 a 12.000 is gestolen, drie jaar gevangenisstraf was ge- eischt, veroordeeld tot resp. 2 jaar, 1Y en 2 jaar gevangenisstraf. Inbraak. Dinsdagnacht is ingebro ken in de fabriek van gouden en zilveren borduurwerken der firma Knuyver, aan de Gedempte Raamstraat te Den Haag. De brandkast is geforceerd en een groote partij gouddraad gestolen- De politie heeft de hand gelegd op de ver moedelijke dieven vier personen die in het bezit zijn gevonden van al het gestolene. PostdiefstaL De Haagsche bestel ler v. d. V., die verdacht werd van diefstal van brieven uit door hem op Duinoord ge lichte bussen, is op het postkantoor gefouil leerd, waarbij een aantal geopende en we der gesloten brieven, zoomede brood-, thee- en koffiekaarten en bonboekjes voor den dag kwamen. De man, die gehuwd is en vader, is onmiddellijk gearresteerd. De stationsdiefstal te Her- ci i n x v e 1 d. Dinsdagmiddag is gevanke lijk naar Dordrecht gebracht een assistent aan het station HardinxveldGiesendam, die verdacht -wordt 11. Zaterdag plm 3000 te hebben verduisterd, welke daar in kas waren van een remboursement. Be.trapt Maandagnacht is ingebro ken in 't tijd. onbewoonde perceel Wester singel 60 te Rotterdam, van den heer A. van Buren. In het huis is alles overhoop gehaald en werd vooral tafelzilver en zilveren sier voorwerpen meegenomen. E«n nachtwaker ontdekte de inbraak en waarschuwde de po litie. Deze zag twee mannen uit* den tuin komen met een handwagen. Zij vluchtten, doch werden eenigen tijd later gearresteerd en bleken te zijn de electricieri W. P. van S. en A. S., los werkman, oude bekenden der justitie. Zij hadden zich bij hun arrestatie reeds van den buit ontdaan. De zeillogger „Alberdin a". Nader vernemen wij dat de zeillogger „Al be rdina", waarvan de bemanning te Har wich is geland, nadat dit vaartuig op de Noordzee blijkbaar iets is overkomen, be hoort aan de reederij „Piet Hein" te Rotter dam. Brand. Te Middelburg is Dinsdag een stalling, bij de militairen in gebruik door het werpen vait een brandende lucifer door een zesjarig jongentje, afgebrand. Tien paar den zijn met groote moeite gered. Een paard is in de vlammen omgekomen. School- en Kerknieuw» E i n d e x. Gymnasium. Bij Kon. besl. zijn benoemd: tot lid en voorzitter van de commissie, aan welke in 1918 wordt opgedragen het afnemen van het examen, bedoeld in art. 12 der Hooger Onderwijswet, dr. C. J. Vinkesteyn, insp. der gymnasia; tot leden der commissie: M. A. van Everdin- gen, praefectus studiorum van het R. K. gym. te Katwijk a/d. Rijn; dr. 7. H. Rogge, rector van het openb. gymn. te Rotterdam: dr. J. Berlagc, rector van het openb. gymn. te Deventer; dr. A. van IJsendijk, rector van het openb. gymn. te Gouda; dr. N. J. Beversen, rector van het openb. gymn. te Leiden; J. Cuypers, leeraar aan het R.-K. gym. te Rolduc; dr. E. Bessem, rector van het Chr. gymn. te Utrecht; J. Martin Muller, leeraar aan het Ger. gymn. te Amsterdam; C. Hazenwinkel, leeraar non het openb. gymn. te Amsterdam; A. L. van Beeck, leeraar aan het openb. gymn. te Leiden; dr. W. Bouwman, leeraar aan het openb. gymn. te Rotterdam, wo nende Schiedam; dr. H. van der Kamp, leeraar aan het openb. gymn. te Middelburg; dr. P. A. Okken, leeraar aan het openb. gymn. te Zwolle. Ds.A. vande W aier. i" Te Breda is op 72-jarigen leeftijd overleden ds. A. van de Wa- k.\ pvri.kant fcjj de Ned. Her.-. Gemeente al~ d-.cr, 46 jtren heeft hu de Hervormde Kerk ge- acV. r vs ie Merrkerk. Sassen- L'ir., -.jrke.'o, Drki >_.i Breda. In 1905 is hij in zijn tegenwoordige gemeente beroepen, /rouwen in e r k bes; u ren. Door de tocrrevJiig vui mevrouw ven Reg teren Al tera#üj> der Hoeven als lid van het bestuur van de Remonstrantsche Gereformeerde ge meente te Amsterdam heeft in dat bestuur voor het eerst een vrouw zitting genomen- Roomse h-K atholieke kerk. De Tijd meldt, dat de heer P. C. Wijtenburg, kanun nik, deken en pastoor te 'sGravenhage, benoemd is tot geheim kamerheer van den Paus. U1T DEN OMTREK" Op het militair sportterrein te Nieuwersluis, daartoe welwillend door de militaire autoritei ten afgestaan, werd door het Federatiebestuur van den Vrijz. Dem. Bortd in den Kamerkies kring Utrecht en het bestuur van den Bond van „Jonge Democraten' eene door een circa 500 personen bezochte landdag gehouden. In den heerlijken tuin van hotel de Kampioen verzamelde men zich en vandaar uit werd onder da tonen van het muziekkorps „Crescendo", dat den landdag opluisterde, naar het sport terrein gemarcheerd. De landdeg werd "geopend door Mr. W. H. M. "Werker, die er op wees, dat de Vrijzinnig De mocratische beginselen in deze streek der pro vincie nog weinig* zijn doorgedrongen. Er zijn belangrijke dingen in Nederland ge beurd, terwijl de oorlog aan onze grenzen woed de is een grondwetswijziging tot stand kunnen komen in democratischen zin. Algemeen man- nenkiesrecht zal worden ingevoerd en is er, vraagt spr., eenige reden om ook de vrouw niet de gelegenheid te geven haar stem in het par lement te doen hooren? De Vrijzinnig-Democraten meenen, dat het nuttig en gewenscht is hunne beginselen ook eens in deze streek te doen hooren. Hoe een voudig gij ook zijt, de Vrijzinnig-Democraten staan gelijke knns op ontwikkeling voor alle roepen van de samenleving voor. Spr. brengt dank aan de militaire autoriteiten voor het af staan van het terrein en aan den burgemeester voor de bereidwillig gegeven toestemming tot het geven van rr.uziek. De eerste spreker, het Kamerlid Mr. Limburg, wijst er op, dat het bij de as. Kamerverkiezing er om'zal gaan in welke richting ons land in de eerstvolgende 4 jaren zal worden bestuurd. Spr. wil in den korten hem gegeven tijd de vraag bespreken waarom thans geen vrijzinnige con centratie en zal tevens een en ander zeggen over de houding der Vrijzinnig-Democraten te genover het anti-clericalisme. De conrimtratie van 1913 vond niet zijn oor zaak in een onderlinge overeenstemming der be trokken partijen, maar men meende dat tegen- over het gemeenschappelijk gevaar van de ge zamenlijke rechtsche partijen, verecnigen nood zakelijk was. Sinds het tot stand komen van de grondwetsherziening is -de toestand geheel veranderd en is samenwerking niet meer noo- dig. Het groote verschil tusschen het oude en het nieuwe kiesrecht is, dat alle stemmen, die op zekere partij worden uitgebracht bijeen worden gevoegd. Dit geeft ons politieke leven een ge heel ander beeld en een geheel andere kleur. Nu het gevaar van het verloren gaan vah stem men en daardoor het uitvallen van een Vrij zin nia-Democraat tusschen 2 mterste partijen niet meer mogelijk is, is voor concentratie niets meer te zeggen. In verband hiermede wijst spr. op het verschil tusschen de Vrijzinnig-Democra ten als uiterste lihkergroep der vrijzinnigen en de Vrije Liberalen de uiterst rechtsche groep der Vrijzinnigerv, waarbij hij naar voren brengt, dat de Vrijzinnig-Democreten in tegenstelling met de Vrijliberalen erkennen de verplichting van den Staat om de gelegenheid te scheppen, dat iedereen zijn gaven en talenten ontwikke len kon. Het verschil tusschen beide groepen bleek het best bij de behandeling van het Staats pensioen, dat door de Vrijliberalen beschouwd wordt ais bedeeling, terwijl de Vrijz-D-emocr. het beschouwen als een recht voor de ouden van da gen. Ten slotte wees spr. er op dat de Concentra tie als zoodanig aitijd anti-clericaal is geweest. Mear in de toekomst zal het niet meer gaan om de tegenstelling kerkelijk of niet-kerkelijk, maar om de tegenstelling behoudend of vooruit strevend. Spr. besduit met den wensch, dat de Vrijzinnig-Democraten mogen zegevieren en dat zijn gehoor het zijne daartoe zal willen bijdra gen. Als tweede spreekster trad op Mevr. van Ital- lie van Embden. Men heeft spr. wél eens gevraagd welk be lang de vrouw er bij zou kunnen hebben, dat er nieuwe verkiezingen zijn. Spr. haalt als ant woord hierop aan het Vrijz.-Democr. Verkie zingsmanifest, waar-in o.a. ook gesproken wordt over de noodvoorziening m deze tijden. De vrou wen l obben toch zeer zeker belang bij de Dis tributie en hoe deze geregeld is. Wit allen hebben het gevoel, dat zij thans mislukt is. Ook hebben de vrouwen belang bij wet ar gebeuren zal in de politiek wanneer er weer normale tijden zijn aangebroken. Het manifest zegt ook dat er verjongmg moet komen in onze wetgeving en daarbij heeft de viouv: toch zeer zeker wel belang- Als voorbeeld noemt spr. de huwelijkswetgeving en de achter stelling van de vrouw in verschillende zaken. In den breede zet spr. vervolgens uiteen hoe in heel onze wetgeving de vrouw wordt ach tergezet. Ten opzichte van de vrouwelijke ambtenaren is het noodig dat er gelijk recht zal zijn voor mannelijke en vrouwelijke ambtenaren en spr. komt op tegen de uitsluiting van de vrouw van verschillende openbare functies waarvoor zij juist door hare moreele kracht aangewezen zou zijn. Wel stelt men de vrouw benoembaar voor ver schillende functies; maar men benoemt haar niet ook al heeft zii de vereischte bekwaamheid. Als voorbeelden hiervan noemt spr. het ver schil dat bij de Posterijen en Telegrafie wordt gemaft tusschen mannelijke en vrouwelijke commiezen, het niet benoemen van vrouwen, die het Indische grcotambtenaarsc-xnTr.en hebben af gelegd enz. Om deze en nog vele andere redenen "lien de vrouwen medezeggenschap hebben bij het maken van de wet en daarom eischen zij het kiesrecht De nieuwe grondwet sluit hen er ge lukkig niet meer van uit en de VrijziroTg-Demo- craten willen er toe medewerken dat het haar zoo spoedig mogelijk gegeven wordt. Recht vaardigheid moet het doel der politieke partij zijn en daarom willen de Vrijz.-Dem. de vrouw hei kiesrecht geven. fcU?; Srpuwer^aesrecht is noodig voor hel land, 1 «Oders voelm dan maruatn Ooi !n rla xtn den Stoat die verman- a. I is, moet de vrouw haar stem hebben, o;rdat de Smal uwer zal worden een mensche- S<aat. waarin allen kunnen komen tot den Ji' - Tern bloei en de hoogste mmchelijlheid. De heer Lissauer, voorzitter van den Bond ven Jonge Democraten, geeft vervolgens eene uit eenzetting over het ontslaan van dezen Pond, die geboren is uit de iong vrijzinnige beweging, die tijdens het ministerie Kuijper een heftig anti* clericaa] karakter had. Spr. zet uiteen hoe bij het optreden van een vrijzinnig ministerie het bleek, dat er in de jong vrijzinnige beweging zeer sterk afwijkende op vattingen bestonden. Als gevolg hiervan ontstond 1916 de Bond van Jonge Democraten, die niet is Vrijzinnig-Democratisch, maar wel wenscht te staan op Vrijzinnig-Democratischen grond slag. Spr. ontraadt ten sterkste het stemmen op candidaten der liberale unie, omdat men niet alileen moet letten op wat het programma eener partij zegt, maar ook waar de -iaden op neerko men, wat de daden dier partij zijn. Bij verschillende gelegenheden is bij de lib. unie het verschil tusschen program en praktijk gebleken en heeft men Kamerleden dier partij tegen elkaar in zien stemmen. Wij, Jonge De mocraten, meerden, nu onder de nieuwe Grond wet niet meer de stem kan worden gegeven aan den enkeling, dat wij de voorkeur moesten ge ven aan dde vrijzinnige partij, die in werkelijk-* heid democratisch is. Spr. eindigt met een op wekking om bij de a.s. verkiezingen te stemmen op den candidaat der Vrijzinnig-Democraten. Na de pauze, gedurende welke Crescendo eenige nummertjes gaf, sprak het Kamc. Ud Mr. v. Berestevn, die in het kort een en andei-om trent de levensmiddelendebatten behandelde. Bij het levensmiddelendebat heeft men wel eens van de 'zijde van menschen, die het we ten konden, gehoord, dat de Tweede Kamer een kletscollege is. Wie de zaken echter zoo beziet, beschouwt ze van den smallen kant Want als we zien wat het levensmiddel endebal al zoo heeft opgeleverd, moeten we toch erkennen, dat het de moeite waard is geweest, dat de Kamer er zich mede heeft bezig gehouden. Het verheugt spr., dat er in de laatste 14 dagen verschillende wetsontwerpen zijn ingediend, die aan de in de Tweede Kamer geoefende critiek recht doen wedervaren. Spr. denkt 4n de eerste plaats aan de productie, die ondanks de volle aandacht die de regeering er aan wijdt achter uit is gegaan. Door hare behandeling heeft de Regeering de boeren tegen zich in het harnas gejaagd. De rechtsbedeeling, die de boer ondervond zette bij hem wrok tegen de regeering. Een Hollander wil nu eenmaal het gevoel hebben dat hem recht wordt gedaan. Het stelsel bij de teeltverdeéling toegepast is, dm van belooning der kwaadwilligen en van straf #voor degenen die aan de volksvoorzie ning wilden medewerken. Spr. is er van over tuigd ,dat de landbouwers wel met de regee ring zouden Wïllen medewerken, maar dan moeten zij allen gelijk behandeld worden. Wil men een goede distributievret hebben, dan moe ten de maatregelen voor alle landbouwers gelijk zijn. Het verheugt spr., dat de minister, die deze door spr. voorgestelde regeling zoo gek vond, nu toch met eene disiributiéwet komt, Waarin h'i opneemt, dat de minister Iftde door spr. aan gegeven richting kan regelen. Op de hem eigen geestige wijze behandelt spr. vervolgens de ten gevolge van de Kamerdebatten thans voorge stelde wet tegen den kettinghandel, de nieuwe distributieregeling, waarbij de Commissie vnn Bijstand gelukkig is „bijgezet" en de verschil lende commissies plaats zullen maken voor Rijksbureau*. Ook in dezen zin had spr. in de Kamer gepleit. De distributierechtspraak, waarvan de Minister bij de Kamerdebatten niets wilde hoeren, om dat hij toch aan alle klachten zijn „volle aan dacht" schonk, zal nu ook tot stand komen. Dit heeft het voordeel dat nu de zaken zullen wor den beoordeeld door bnpartijdige rechters. Mede tengevolge van de bij het levensmiddélendebat geuite klachten zal er nu komen eene enquête commissie die zal hebben te onderzoeken of de gelden voor de distributie op behoorlijke wijze zijn besteed. Als we al deze 'resultaten zien, zullen c toch niet kunnen ontkennen, dat het praten van de Tweede Kamer in As lands belang is geweest en tengevolge daarvan eene regeb'ng zal komen, waardoor nu. voor zoover het nog niet te laat is, veel verbetering zal worden gebracht. Spr. eindigt ten slotte met eene krachtige op wekking tot toetreding tot den Vrijzinnig De mocratischen Bond. Door den voorzitter werd de bijeenkomst met een kort slotwoord gesloten. Zeist. Als eerste maatregel om tot de voorgeschreven gasbezuiniging te geraken, wordt hier geen gas meer verstrekt vanaf 10 uur 's avonds tot 6 uur 's morgens. N ij k e r k. In den trein van Utrecht naar hier zat een hotelhouder uit Utrecht, die mededeelde aan zijn medereizigers, naar Nijkerk te gaan om te zien of hij ook in de gelegenheid was wat vleesch te koopen. In dienzelfden wagon zat ook een controleur van het Veevoederbureau, die 't gesprek mede aanhoorde. Te Nijkerk gekomen, stapte de hotelhou der uit en ook de controleur, die hem volg de. De hotelhouder gin-. binnen bij een bakker en de controleur bespiedde hem op een afstand tot zoolang hij weer den win kel met een handkoffer verliet. De contro leur hield hem aan en verzocht den koffer te inspecteeren, waarna voor den dag kwam een ham plus een roggebrood. De ham bleek bij weging circa 18 pond te wegen, welke hij gekocht had 2.50 per pond. Proces-verbaal werd opgemaakt. Zelfmoord? Omtrent den moord te Nunspeet is de justitie bij nader onder zoek gebleken, dat men wellicht met een ge val van zelfmoord te doen heeft. Toen de jonge Klaas van Zalk mer zijn vader in woordenwisseling was, moet hij dronken geweest zijn en zich het besprokene zoodanig hebben aangetrokken, dat hij een eind aan zijn leven maakte. De vader K. van Z., Vs in verhand met deze mogelijkheid vooiloopig op vrije voe ten gesteld,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1918 | | pagina 2